Την Πέμπτη 24/8 οι βάσεις

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Ξέρετε οι ημερομηνίες για τις εγγραφές των πρωτοετών πότε περίπου βγαίνουν από την κάθε σχολή;;; Θυμάστε αν χρειάζεται κάποιο χαρτί από το σχολείο ως αποδεικτικό για αυτή την εγγραφή;

Δε θυμάμαι καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoulis

Νεοφερμένος

Ο Giannoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα ανακοινωθουν στην τηλεοραση οι ημερομηνιες..σε περιπου 10-15 μερες...απ το σχολειο θελει απολυτηριο κ τον βαθμο προσβασης..οχι τα πρωτοτυπα βεβαια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βασικά τηλεφώνησε στη σχολή να σου πουν ακριβώς τι θέλεις...Αν θυμάμαι καλά...Θέλει επίσης και εξετάσεις και φώτος...Απλά τηλεφώνησε στη γραμματεία και συνεννοήσου από εκεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ακόμα καλύτερα πήγαινε μια βόλτα από τη Γραμματεία της Σχολής σου (συνήθως δέχεται Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή 11-1 - τουλάχιστον σε όσες Σχολές ξέρω έτσι είναι).

Σίγουρα θέλουν επικυρωμένο αντίγραφο του απολυτηρίου, 6 φωτογραφίες τύπου ταυτότητας (τις έγχρωμες), και αστυνομική ταυτότητα. Αλλά επειδή σίγουρα κάτι θα έχω ξεχάσει (6 χρόνια έχουν περάσει από τότε), όπως σου είπα και πιο πριν καλύτερα να πας μια βόλτα από τη Γραμματεία. :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Σωστά, καλά λέτε. Θα ρίξω κανά τηλεφωνάκι αν και απ' ό,τι είδα το site τους στο ιντερνετ το ενημερώνουν αρκετά συχνά...

Ούτε κι εγώ θυμάμαι... πάλι ακτινογραφίες και βλακείες... Λέτε να τους πάω την παλιά;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rocket

Νεοφερμένος

Η rocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ουουουουουου!!Πέρασα Φυσικό Αθήνας!!!!Επιτέλους θα γίνω αιώνια φοιτήτρια!!!:smoke::beer:
ok πλάκα κάνω, επιστημούνισα θέλω να καταλήξω...
πωπω είμαι πρόστυχη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
ουουουουουου!!Πέρασα Φυσικό Αθήνας!!!!Επιτέλους θα γίνω αιώνια φοιτήτρια!!!:smoke::beer:
ok πλάκα κάνω, επιστημούνισα θέλω να καταλήξω...
πωπω είμαι πρόστυχη......

Κι εγώ εκεί είμαι εδώ και 3 χρόνια και πάω για το τέταρτο, ο,τι χρειαστείς στείλε μου πμ αν μπορώ να σε βοηθήσω. Αντε και καλό κουράγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
ουουουουουου!!Πέρασα Φυσικό Αθήνας!!!!Επιτέλους θα γίνω αιώνια φοιτήτρια!!!:smoke::beer:
ok πλάκα κάνω, επιστημούνισα θέλω να καταλήξω...
πωπω είμαι πρόστυχη......

Θα θελες:P Πανε οι παλιες κακες μερες. Τωρα μετα απο καποιο οριο ετων παιρνεις ποδι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τελικά ισχύει αυτό δλδ? Επιτέλους!
Καλές σπουδές σε όλους!
Μια συμβουλή σε όσους θέλουν να γίνουν επιστήμονες (εγώ καταλαβαίνω μάστερ,διδακτορικό...). Ο βαθμός του πτυχίου έχει σημασία, μην τον αγνοείσετε! Προσπαθήστε για το 7+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Όχι Demelene δεν πέρασε αλλά λογικά θα περάσει φέτος. Καλές σπουδές λοιπόν rocket. Εγώ είμαι στο διπλανό κτήριο (Μαθηματικό) και αν δεν πάρω πτυχίο φέτος γίνομαι αυτό που λένε "αιώνιος φοιτητής". Πάντως ετοιμάσου για πολύ διάβασμα (ειδικά αν θες να το πάρεις με πάνω από 7). Αυτά που ακούς "μια βδομάδα διάβασμα και περνάς", καλύτερα ξέχασέ τα από τώρα. Τόσο στο Μαθηματικό όσο και στο Φυσικό για να πάρεις το πτυχίο πρέπει να φτύσεις αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Όχι Demelene δεν πέρασε αλλά λογικά θα περάσει φέτος. Καλές σπουδές λοιπόν rocket. Εγώ είμαι στο διπλανό κτήριο (Μαθηματικό) και αν δεν πάρω πτυχίο φέτος γίνομαι αυτό που λένε "αιώνιος φοιτητής". Πάντως ετοιμάσου για πολύ διάβασμα (ειδικά αν θες να το πάρεις με πάνω από 7). Αυτά που ακούς "μια βδομάδα διάβασμα και περνάς", καλύτερα ξέχασέ τα από τώρα. Τόσο στο Μαθηματικό όσο και στο Φυσικό για να πάρεις το πτυχίο πρέπει να φτύσεις αίμα.
Βασικα εγω ξερω οτι περασε και ενας φιλος μου που σπουδαζει στο Οικονομικο Βολου του εχουν δωθει max αλλα 3 χρονια. Ειναι η ειδικη ρυθμιση για του υπαρχοντες αιωνιους φοιτητες. Ειναι σαν κατι ν+ν+2 για να τελειωσουν αυτοι που ειναι τωρα. Απλως τωρα θα γινει η μεταρυθμιση απο καθε σχολη για το ανωτατο οριο φοιτησης σε καθε μια απο αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Κοίτα οι καταλήψεις που έγιναν τον Ιούνιο σε όλα τα ΑΕΙ (και που ήταν η αιτία στο Μαθηματικό να πάει η εξεταστική διπλή το Σεπτέμβρη για όλους) έγιναν για να μην περάσει το νομοσχέδιο που ανάμεσα στα υπόλοιπα προέβλεπε και την κατάργηση των αιωνίων φοιτητών. Αν πέρασε μέσα στο καλοκαίρι δεν το γνωρίζω, αλλά υποθέτω πως αν είχε γίνει κάτι τέτοιο θα είχε ξεσηκωθεί το Σύμπαν (κι εγώ θα ήμουν σίγουρα 7ο έτος, αφού θα είχε μεταφερθεί - αν όχι χαθεί - άλλη μια εξεταστική, πέραν από αυτή του Ιουνίου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εμενα μου ειπε ο φιλος μου ,που μπαινει στο 8ο ετος, οτι πολλα ειναι τα τρια χρονια που του δωσανε. Ετσι κι αλλιως λεει αν δεν καταφερει να τη βγαλει και σε 2 ,οχι τρια χρονια, την παραταει μονος του...

Και μακαρι να περασει το νομοσχεδιο. Οι φοιτητες το βλεπουν απο τη δικη τους σκοπια μονο και λενε "Τη οικονομικη εποιβαρυνση μωρε ειναι καποιος για τη σχολη οταν χανει τα δικαιωματα για βιβλια, στεγαση, σιτιση.." . Μα το προβλημα ειναι γενικοτερο περα απο τον φοιτητικο κοσμο και τις σχολες. Αλλα δεν το βλεπουν μερικοι..Μην ξεχναμε οτι με την αυξηση των σχολων και των φοιτητων μπηκαμε στην ΟΝΕ...;) Πως? Η πολιτικη ειναι σαν τη μαγειρικη. Λιγο απο αυτο , λιγο απο το αλλο. Το αποτελεσμα ομως μετραει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Απλά ο δικός μου ο φόβος σε σχέση με το θέμα αυτό είναι ότι θα μπει η παραπαιδεία και στα Πανεπιστήμια. Ήδη και χωρίς αυτό το μέτρο αν κάνεις μια βόλτα στην Κάνιγγος θα δεις πολλά φροντιστήρια για φοιτητές ΑΕΙ και ΤΕΙ που είναι γεμάτα από κόσμο. Πιστεύω πως αν τελικά ισχύσει το ν+2, πολλοί θα είναι αυτοί που μπροστά στο δίλημμα "διαγραφή ή φροντιστήριο" θα επιλέξουν το 2ο, και ίσως και από το 1ο έτος.
Προσωπικά θα θεωρούσα πολύ πιο χρήσιμη μια λύση του τύπου "μετά τα 6 χρόνια θα πληρώνεις δίδακτρα και εξέταστρα ανά εξάμηνο". Σταματάω εδώ όμως γιατί νομίζω ότι αρκετά εκτός θέματος είμαστε. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Daemon η παραπαιδεία είναι ήδη μέσα στα ΑΕΙ λόγω της δραματικής μείωσης ικανότητας της σύγχρονης νεολαίας να λύνει τα προβλήματα μόνη της!
Αυτά τα πήρα σαν απάντηση όταν μου προτείναν να διδάξω για μαθήματα ΑΕΙ πριν 4 χρόνια και εγώ αφελέστατα ρώτησα "μα καλά ποιος θέλει? Και εμείς τα βρίσκαμε μόνοι αλλά δεν πηγαίναμε φροντιστήρια"! Και απλά τα λόγια του τύπου αντανάκλασαν σε αυτό που έβλεπα εγώ και απόρησα με την αφέλεια μου!

Όσον αφορά το
Πάντως ετοιμάσου για πολύ διάβασμα (ειδικά αν θες να το πάρεις με πάνω από 7). Αυτά που ακούς "μια βδομάδα διάβασμα και περνάς", καλύτερα ξέχασέ τα από τώρα. Τόσο στο Μαθηματικό όσο και στο Φυσικό για να πάρεις το πτυχίο πρέπει να φτύσεις αίμα.
ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ! Τα ίδια μας λέγανε και εμάς όταν της Πάτρας ήταν το πιο δύσκολο! Αυτά μας τα λέγαν αυτοί που τυχαία τα πρώτα 3 χρόνια δεν είχαν ασχοληθεί και θέλαν ξαφνικά για να τελειώσουν να περάσουν μαθήματα που προαπαιτούσαν μικρότερων ετών! Δεν φταίγαν ούτε οι καθηγητές ούτε τα μαθήματα στο βαθμό που δικαιολογούνταν τ 7 έτη και βάλε!
Ναι είναι δύσκολες σχολές και το διάβασμα μιας νύχτας και δύο δεν υφίσταται σε αντίθεση με τις πολυτεχνικές σχολές για ένα βασικό λογο!
Η θεωρία είναι τέτοια που πρέπει να ωριμάσει μέσα σου και αυτό δεν γίνεται με άπειρο συνεχόμενο διάβασμα αλλά με συχνό και λιγότερο που βοηθάει σε αυτό το θέμα!

Προσωπικά μου φάνηκε περίπατος η σχολή όπως και σε πολλούς άλλους αλλά εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου παράδειγμα φοιτητή όπως κανείς άλλος όταν ακούει τι έκανα! Αλλά κανείς από τα παιδιά που δεν θυμηθήκαν στο 3-4 έτος ότι έχουν σχολή δεν είπαν ότι ήταν τόσο δύσκολα για καμιά σχολή!

Δεν ξέρω και ούτε θέλω να προδικάζω για τον Daemon, αλλά προς όλους τους νέους! Μην ακούτε τους παπούδες των σχολών για το πόσο δύσκολα είναι! Προσπαθήστε και δείτε μόνοι σας! Και αν εσείς για οποιοδήποτε λόγο απουσιάζετε από την σχολή (όχι τις παρακαλουθήσεις) συστηματικά τότε δεν φταίει η σχολή για τα συσωρευμένα μαθήματα! Με μέτρο όλα τελειώνουν μια χαρά αρκεί να μην χάνονται συνεχόμενα εξάμηνα!
Φοιτητική ζωή και σχολή συνυπάρχουν άνετα αρκεί και στα δύο να υπάρξει μέτρο! Καλά θα περάσετε έτσι και πτυχίο θα πάρετε στα χρόνια που πρέπει! Και όλα θα τα κάνετε από κρεπάλες μέχρι ...Υπερβολή οποιασδήποτε πλευράς απλά θα σας χαλάσει κάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Demelene +1:thumbup: Ετσι ακριβως ειναι. Αρκει να μη το παρουν χαλαρα απο την αρχη και μετα τρεχουν και δεν φτανουν. μερκοι μετα τον "γολγοθα" των πανελληνιων νομιζουν οτι αυτο ηταν. το δυσκολο περασε, ας ζησουμε ως "φοιτητες" τωρα. Και μετα κλαινε που θα ψηφιστει νομοσχεδιο για τους αιωνιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεσελενε με εντυπωσίασες!!!! :P:P:P:P:P για πρώτη φορά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου και δεν νιώθω να μου βγάζεις ΚΑΜΙΑ υπερβολή σε αυτά που λες...

[και όσο κ αν εμείς οι ...πολυτεχνίτες δεν το πολυλέμε και δεν το παραδεχόμαστε είναι γεγονός -καταλήγω ύστερα από διάφορα που χρειάστηκε να διαβάσω για μάστερ-phd ότι σε καθαρές θετικές επιστήμες indeed κάποια πράγματα και κάποιες εννοιες αν δεν "κάτσουν" μέσα σου είναι δύσκολο να τις κατανοήσεις όσες ώρες και αν κάτσεις να τις...κοιτάς]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το όριο φοίτησης δεν έχει περάσει και θα μας βρει και φέτος μπροστά της η Μαριέττα, στον αγώνια ενάντια στην εντατικοποίηση των σπουδών, στην ιδιωτικοποίηση της παιδείας, στην ένταση των κοινωνικών φραγμών και σε κάθε είδους αντιλαϊκή και αντιεκπαιδευτική μεταρρύθμιση τύπου Μπολόνια (3χρονα BSC, ΔΟΑΤΑΠ, ΙΔΒΕ, πιστωτικές μονάδες κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Το όριο φοίτησης δεν έχει περάσει και θα μας βρει και φέτος μπροστά της η Μαριέττα, στον αγώνια ενάντια στην εντατικοποίηση των σπουδών, στην ιδιωτικοποίηση της παιδείας, στην ένταση των κοινωνικών φραγμών και σε κάθε είδους αντιλαϊκή και αντιεκπαιδευτική μεταρρύθμιση τύπου Μπολόνια (3χρονα BSC, ΔΟΑΤΑΠ, ΙΔΒΕ, πιστωτικές μονάδες κτλ.)

πωπω!πολυ αγωνιστικο μου ακουγεται ολο αυτο!
συντροφε???:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Χεχεχε κι όμως δεν ανήκω σε καμία κομματική ομάδα. Όπως δεν ανήκαν και τόσες χιλιάδες φοιτητών που διαδήλωναν όλο τον Ιούνιο! ;) Κάποια πράγματα τα αντιλαμβάνεσαι μόνο στον -άμεσα- θιγόμενο χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top