TOEIC

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εδώ λέει C1 (αυτό είναι το δικό σου λινκ, ανοιγμένο) https://www.ets.org/s/toeic/pdf/toeic_cef_mapping_flyer.pdf

Επίσης δεν υπάρχει σε καμία λίστα του ΑΣΕΠ. Αν βρεις εσύ κάποια που να το περιλαμβάνει στο επίπεδο C2, βάλτη να τη δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εδώ λέει C1 (αυτό είναι το δικό σου λινκ, ανοιγμένο) https://www.ets.org/s/toeic/pdf/toeic_cef_mapping_flyer.pdf

Επίσης δεν υπάρχει σε καμία λίστα του ΑΣΕΠ. Αν βρεις εσύ κάποια που να το περιλαμβάνει στο επίπεδο C2, βάλτη να τη δούμε.

Δεν είχα σκοπό να αμφισβητήσω μια καθηγήτρια αγγλικών προς Θεού:P απλά, όταν βγήκαν τα δικά μου αποτελέσματα και είπα στην καθηγήτριά μου το σκορ μου είπε πως αντιστοιχεί στο επίπεδο του προφ;)

Καλό ξημέρωμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το μόνο σκορ TOEIC που μπορείς να πεις ότι αντιστοιχεί στο επίπεδο του Proficiency είναι το 990. Αν το σκορ σου ήταν 990 τότε καλώς σου είπε η καθηγήτριά σου. Αν ήταν από 985 και κάτω, οι μόνοι που πιστεύουν πως πήρες το Proficiency είσαστε εσύ και η καθηγήτριά σου :P

Βέβαια εξαρτάται και ποιο Proficiency εννοούσε :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ρένια μου. Εγώ έδωσα τον Ιούνιο το TOEIC και έπιασα το Γ2.
Πήγαινα σε φροντιστήριο και από το Β2 προς Γ1 που ήμουν μέσα σε έναν χρόνο κατάφερα να πιάνω τα ποσοστά του τέστ.

Στο TOEIC εξετάζεσαι σε ακουστικό και κείμενα.
Τα κείμενα είναι άλλα εύκολα ( κανα μενού εστιατορίου κλπ) αλλά έχει και μεγάλα/κουραστικά κείμενα με οικονομικό περιεχόμενο ή γενικά με περιεχόμενο για επιχειρήσεις κλπ.
Είναι σχετικά βατά τα κείμενα πάντως.
Έχει επίσης άσκηση με συμπλήρωση κενών ( πολλαπλής) με γραμματικά φαινόμενα και μια άλλη με ερωτήσεις πάνω σε λεξιλόγιο.
Το ακουστικό δε, είναι κατ εμέ πολύ εύκολο.
Έχει μια άσκηση που πρέπει να επιλέξεις την πιο κοντινή περιγραφή στην εικόνα που έχεις ( συνολικά η άσκηση έχει αν θυμάμαι καλά 10 εικόνες). Μια άλλη που πρέπει να βρεις την πιθανή απάντηση στην ερώτηση που κάνει. Μια άλλη, που έχει ερωτήσεις κατανόησεις πάνω σε έναν διάλογο. και μια τελευταία με ερωτήσεις κατανόησης πάνω σε μονόλογο πχ ανακοίνωση σε ένα εμπορικό κέντρο, σε ένα αεροδρόμιο κλπ.

Εγώ στο φροντ έκανα 2 φορές την βδομάδα από 1,5 ώρα την μέρα δηλαδή 3 ώρες την βδομάδα.
Χρειάστηκα αρκετό διάβασμα στο λεξιλόγιο πάντως:/:
Από γραμματικής άποψης είναι αρκετά βατό θα έλεγα.

Δηλαδή, απο Γ1 που σταμάτησα εγώ, θα μπορώ να πάω να δώσω;
Και εγώ τόσες έκανα όταν πήγαινα, στο λεξιλόγιο δεν έχω θέμα πάντως (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω).
Το TOEIC δεν δίνει Γ2.

Στα λινκια που έδωσε η Ντόιτς όντως αναφέρει Γ2 / proficiency. Πιο πολύ ενδιαφέρομαι όπως και να'χει για ένα πτυχίο που θα "βαθμολογήσει" το επίπεδο των αγγλικών μου, ώστε να έχω μια σφαιρική άποψη του επιπέδου μου, αλλά και να απαιτεί λιγότερο χρόνο απο τα συνηθέστερα πτυχία, καθώς πλέον χρόνο δεν μπορώ να διαθέσω και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν θέλεις απλά μια εξέταση για να δεις πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου, δώσε TOEIC. Αν το πάρεις με 990 μπορείς να θεωρήσεις πως είσαι σε επίπεδο Γ2.

Ανεξάρτητα από το τι λέει το ένα από τα δύο λίνκια που έβαλε η Ντόιτς, το TOEIC δεν δίνει Γ2 και δεν πρόκειται να μπορέσεις να αναγνωρίσεις Γ2 επισήμως μέσω του TOEIC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δηλαδή, απο Γ1 που σταμάτησα εγώ, θα μπορώ να πάω να δώσω;
Και εγώ τόσες έκανα όταν πήγαινα, στο λεξιλόγιο δεν έχω θέμα πάντως (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω).

Πιστεύω θα μπορέσεις ( αν και δεν είμαι ειδικός) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ME ENa μηνα προετοιμασιας πηρα το advanced με 795,,,,,
βατο πτυχιο
για μενα δε το συστεινουν τα φροντιστηρια για λογους οικονομας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Διευκρίνηση: δεν πήρες το Advanced, πήρες αυτό που ο ΑΣΕΠ (άγνωστο για ποιο λόγο) αναγνωρίζει ως C1.

Επισήμως, για να πεις ότι έχεις πάρει το Advanced, πρέπει να πιάσεις τουλάχιστον 945. Με 795 είσαι απλά στο κάτω άκρο του Lower (B2).

Ο λόγος που τα φροντιστήρια δεν συστήνουν το TOEIC είναι επειδή είναι πολύ δύσκολο να πιάσεις το σωστό επίπεδο (όχι κατά ΑΣΕΠ). Αν ένα φροντιστήριο στείλει όλους τους μαθητές που είναι σε επίπεδο Β2 να δώσουν TOEIC, θα πάρουν αυτό που ο ΑΣΕΠ λέει πως είναι C1 και μετά θα θέλουν Proficiency σε 6 μήνες και IELTS 6.5 σε 3 εβδομάδες - καλά κρασιά δηλαδή.

Βέβαια κάποια το κάνουν, επειδή δεν τους νοιάζει να κοροϊδέψουν τους μαθητές τους, οι οποίοι μετά βγαίνουν στα φόρουμ και λένε "βατό πτυχίο το TOEIC, πήρα Advanced με προτετοιμασία 1 μήνα" και άλλα τέτοια κουλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παίδες φέτος τελείωσα το μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ και από του χρόνου μάλλον ξεκινάω προετοιμασία στα Αγγλικά με στόχο το B2.

Τελευταία φορά που έδωσα TOEIC ήταν τον Σεπτέμβριο 2014 και είχα Score 500 δηλαδή Β1.

Πιστεύετε είναι καλύτερα να προτιμήσω το κρατικό από το TOEIC ; Γνωρίζω πως το κρατικό έχει έκθεση και προφορικά (τα προφορικά με χαλάνε λίγο) αλλά θα έχω περισσότερο χρόνο στην διαθεσή μου για να απαντήσω στις ερωτήσεις και δεν θα τρέχω όπως έτρεχα στο TOEIC.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πιστεύετε είναι καλύτερα να προτιμήσω το κρατικό από το TOEIC ; Γνωρίζω πως το κρατικό έχει έκθεση και προφορικά (τα προφορικά με χαλάνε λίγο) αλλά θα έχω περισσότερο χρόνο στην διαθεσή μου για να απαντήσω στις ερωτήσεις και δεν θα τρέχω όπως έτρεχα στο TOEIC.
Τα προφορικά είναι τα πρώτα που θα σου χρειαστούν όταν θα έρθει η ώρα να αναζητήσεις εργασία. Πολλές εταιρίες πλέον κάνουν τηλεφωνικές συνεντεύξεις και στη μέση της συνέντευξης σου μιλάνε αγγλικά. Αν δεν έχεις εξασκηθεί στα προφορικά, στο σημείο εκείνο χάνεις τη δουλειά. Είναι πραγματικά τόσο απλό, και συμβαίνει συνέχεια. Και στις face2face συνεντεύξεις συμβαίνει το ίδιο, απλά όπως καταλαβαίνεις και λόγω κορωνοϊού οι τηλεφωνικές θα είναι οι πιο συνηθισμένες τα επόμενα χρόνια, και είναι οι πιο δύσκολες όταν πρέπει να μιλήσεις σε ξένη γλώσσα.

Το τι χαρτί έχεις λίγο ενδιαφέρει τον μελλοντικό εργοδότη και στην πορεία θα τους ενδιαφέρει ακόμα λιγότερο, εκτός αν έχεις κάποιο πολύ δυνατό χαρτί όπως Cambridge. Το δεύτερο πράγμα που εξετάζουν οι εργοδότες ειδικά για θέσεις γραφείου είναι το γραπτό λόγο. Το TOEIC είναι καλή επιλογή για θέσεις εργασίας που δεν έχουν τέτοιες απαιτήσεις (πχ κομμωτής, σεφ, υπάλληλος σε συνεργείο καθαρισμού κλπ). Εσύ για να έχεις μεταπτυχιακό, μάλλον δεν θα κάνεις αίτηση για τέτοιες θέσεις. Άρα το TOEIC το απορρίπτεις.

Η συμβουλή μου είναι να μπεις σε ένα τμήμα Β2 που προετοιμάζει για ECCE ώστε να κάνεις μια καλή και πλήρη προετοιμασία, και να καλύψεις τα κενά που έχεις. Αν δεις ότι δεν σου βγαίνει το ECCE ψάχνεις ένα πιο βατό πιστοποιητικό. Το ESB είναι μια καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να έχει άνεση στα προφορικά και στα γραπτά με σκοπό να χρησιμοποιήσει τα αγγλικά του σε επαγγελματικό πλαίσιο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Λογικά αν προετοιμαστώ σοβαρά για ECCE δεν θα έχω πρόβλημα να δώσω για NOCN και χωρίς να έχω προετοιμαστεί για NOCN.

Ενώ η όλη επαφή μου με τα Αγγλικά ήταν μέσα από την Αγγλική Ορολογία στην σχολή και μέσα από τις ταινίες (υπότιτλους) και τα τραγούδια που άκουγα φανατικά (τελευταία φορά που έκανα Φροντιστήριο ήταν σε ηλικία 14 χρονών),έκανα Φροντιστήριο Αγγλικά στα 27 (13 χρόνια αργότερα) για 1 χρόνο,χωρίς να διαβάζω ιδιαίτερα και διάβασα μόνος μου ένα Καλοκαίρι και έδωσα TOEIC και πήρα Β1.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οσοι λέτε πως ο ΑΣΕΠ και η Ελλαδίτσα μας αναγνωρίζει το TOEIC σε χαμηλά score σε σχέση με την διεθνή αναγνώριση, δείτε τον πίνακα από την Elive International όπου το score που είχα πετύχει θεωρείται B2 χαλαρά.

pngegg.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,486 μηνύματα.
good for you.
Μηπως ξερεις αυτο το Elive International τι ειναι?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
good for you.
Μηπως ξερεις αυτο το Elive International τι ειναι?

Εμένα δεν με πειράζει έτσι και αλλιώς αφού πήρα το Lower μέσω NOCN.

Είδα πως η Elive International έχει βασικό γραφείο στο Βιετνάμ και online-learning γραφείο στις Φιλιππίνες.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εμένα δεν με πειράζει έτσι και αλλιώς αφού πήρα το Lower μέσω NOCN.

Είδα πως η Elive International έχει βασικό γραφείο στο Βιετνάμ και online-learning γραφείο στις Φιλιππίνες.
Επειδή βλέπω ότι γενικά σε απασχολεί αρκετά το θέμα των αγγλικών, εγώ σου συνιστώ να κάνεις αυτό που σου είχε προτείνει η nina-nana, δηλαδή να μπεις σε ένα τμήμα Β2 για ECCE (χωρίς να το δώσεις αφού έχεις πλέον Β2) ώστε πιο ομαλά να μεταβείς στο ECPE. Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή χάνεις άσκοπα το χρόνο σου με το να ψάχνεις και να ρωτάς. Έχεις μεταπτυχιακό και θεωρώ ότι είναι απαραίτητο πρωτευόντως να φτάσεις σε ένα αρκετά καλό επίπεδο τα αγγλικά σου (δλδ να τα χειρίζεσαι με σχετική άνεση σε γραπτό και προφορικό-ακουστικό επίπεδο) και δευτερευόντως να πάρεις ένα ισχυρό χαρτί επιπέδου C2. Τα αγγλικά είναι αυτά που θα δώσουν μεγαλύτερη αξία στο πτυχίο και στο μεταπτυχιακό σου (ενδεχομένως και άλλες ξένες γλώσσες). Ψάξε να βρεις ένα καλό φροντιστήριο για ECCE και ξεκίνα αμέσως μαθήματα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Επειδή βλέπω ότι γενικά σε απασχολεί αρκετά το θέμα των αγγλικών, εγώ σου συνιστώ να κάνεις αυτό που σου είχε προτείνει η nina-nana, δηλαδή να μπεις σε ένα τμήμα Β2 για ECCE (χωρίς να το δώσεις αφού έχεις πλέον Β2) ώστε πιο ομαλά να μεταβείς στο ECPE. Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή χάνεις άσκοπα το χρόνο σου με το να ψάχνεις και να ρωτάς. Έχεις μεταπτυχιακό και θεωρώ ότι είναι απαραίτητο πρωτευόντως να φτάσεις σε ένα αρκετά καλό επίπεδο τα αγγλικά σου (δλδ να τα χειρίζεσαι με σχετική άνεση σε γραπτό και προφορικό-ακουστικό επίπεδο) και δευτερευόντως να πάρεις ένα ισχυρό χαρτί επιπέδου C2. Τα αγγλικά είναι αυτά που θα δώσουν μεγαλύτερη αξία στο πτυχίο και στο μεταπτυχιακό σου (ενδεχομένως και άλλες ξένες γλώσσες). Ψάξε να βρεις ένα καλό φροντιστήριο για ECCE και ξεκίνα αμέσως μαθήματα.

Οι άλλες ξένες γλώσσες δεν μου είναι καθόλου απαραίτητες στον κλάδο των οικονομικών που είμαι.

Εγώ μετανιώνω που δεν έδωσα για NOCN C1,C2 γιατί μου φαίνεται πανεύκολο.

Σκέφτομαι ανάλογα με το που θα δουλέψω και τις απαιτήσεις του εργοδότη να δοκιμάσω το ECPE και προπάντων επειδή μου αρέσουν τα αγγλικά και τα βλέπω ως χόμπυ.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Οι άλλες ξένες γλώσσες δεν μου είναι καθόλου απαραίτητες στον κλάδο των οικονομικών που είμαι.

Εγώ μετανιώνω που δεν έδωσα για NOCN C1,C2 γιατί μου φαίνεται πανεύκολο.

Σκέφτομαι ανάλογα με το που θα δουλέψω και τις απαιτήσεις του εργοδότη να δοκιμάσω το ECPE.
Ένας λόγος παραπάνω να ασχοληθείς σοβαρά με τα αγγλικά γιατί στα οικονομικά (και όχι μόνο) τα αγγλικά είναι must. Για το καλό σου σταμάτα να ψάχνεις ποιο C1 ή C2 είναι πιο εύκολο αλλά επικεντρώσου στη σωστή εκμάθηση της γλώσσας γιατί αυτό είναι το ζητούμενο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ένας λόγος παραπάνω να ασχοληθείς σοβαρά με τα αγγλικά γιατί στα οικονομικά (και όχι μόνο) τα αγγλικά είναι must. Για το καλό σου σταμάτα να ψάχνεις ποιο C1 ή C2 είναι πιο εύκολο αλλά επικεντρώσου στη σωστή εκμάθηση της γλώσσας γιατί αυτό είναι το ζητούμενο.

Εφόσον το NOCN αναγνωρίζεται και εφόσον έχω το B2, δεν μπορεί κάποιος να αποδείξει πως δεν ξέρω καλά αγγλικά εκτός αν με περάσει από συνέντευξη και αντιληφθεί το αντίθετο.

Εγώ έχω το Β1 μέσω του TOEIC και το Β2 μέσω του NOCN. Αν είχα ένα C1,C2 θα είχα πιο πλούσιο βιογραφικό και μεγαλύτερη μοριοδότηση στον ΑΣΕΠ γι'αυτό λέω κρίμα που δεν έδωσα κατευθείαν για C1,2 στo NOCN.

Επίσης δεν είναι σίγουρο πως θα δουλέψω εκεί που σπούδασα και τα αγγλικά τα βλέπω ως χόμπυ πιο πολύ παρά ως διαβατήριο για να βρώ δουλειά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αλλά επικεντρώσου στη σωστή εκμάθηση της γλώσσας γιατί αυτό είναι το ζητούμενο.

Δεν έχεις άδικο καθώς πλέον ο ΑΣΕΠ απ'οτι λένε δεν θα τα μοριοδοτεί για τις συμβάσεις αορίστου χρόνου, για κάποιο διάστημα, μέχρι να ξανά αλλάξει η νομοθεσία, απλά πιστεύω πως στα βιογραφικά θα φαινόταν καλύτερα το C2 από το B2. Τελοσπάντων.

Φυσικά και με ενδιαφέρει να τα γνωρίζω καλύτερα καθώς μου αρέσει αρκετά η γλώσσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top