Αγγλικά για απόκτηση πτυχίου Proficiency ή έναρξη δεύτερης ξένης Γλώσσας;

lolos

Νεοφερμένος

Ο lolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι σε δίλημμα...να πάω για προφίσενσι (έχω lower) ή να ξεκινήσω ιταλικά ? περιμένω να ακούσω τις γνώμες σας , είμαι φοιτητής διοίκησης επιχειρήσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Και τα δύο !
Δεν νομίζω πως η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στην εξάσκηση μιας άλλης και το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolos

Νεοφερμένος

Ο lolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
το θέμα είναι ότι είμαι φοιτητής σε άλλη πόλη , ότι πάω σχολή απο δύο 3ωρα κάθε μέρα οπότε που θα βάλω 2 ακόμα μαθήματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Άνετα μπορείς...
Μπορείς στην δεύτερη γλώσσα να βάλεις ένα 2ωρο για αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ έχω σχεδόν κάθε μέρα 8ωρο στην σχολή, έχω ένα 2ωρο ισπανικά την εβδομάδα που δίνω τον Νοέμβριο και τώρα θα ξεκινήσω και γερμανικά!
Χρόνος υπάρχει, time management χρειάζεται αλλά θα την βρεις την άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μπορεις να κανεις υπερεντατικα ενα χρονο για να παρεις το proficiency και μετα να ξεκινησεις ιταλικα. Αν παλι τα αγγλικα τα θες με την προοπτικη οτι θα πας εξω για μεταπτυχιακο, μην μπεις καν στον κοπο και τα εξοδα γιατι τα ξενα πανεπιστημια ως επι το πλειστον ζητανε IELTS, που ειναι αρκετα πιο βατο και μπορεις να το αποκτησεις με ελαχιστη προετοιμασια λιγο πριν βγεις (θυμισου οτι τα πτυχια εχουν "ημερομηνια ληξης"). Αρκει φυσικά να μην χασεις την επαφη με τα αγγλικα στο εντωμεταξυ (ταινιες, βιβλια, τραγουδια, ιντερνετ, ολα βοηθανε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πρώτα Proficiency, μετά Ιταλικά.

Το IELTS σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο βατό από το Proficiency και αν υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να δώσεις για IELTS μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια, εγώ θα έλεγα Proficiency τώρα δαγκωτό. Είναι ένα χαρτί που σου είναι απαραίτητο για να κινηθείς στην ελληνική αγορά και θα σου ανοίξει πολύ περισσότερες πόρτες απ' ό,τι τα ιταλικά. Οι γνώσεις που θα αποκτήσεις θα είναι χρήσιμες σε προσωπικό και ακαδημαϊκό επίπεδο καθώς και για το IELTS αν ποτέ το χρειαστείς.

Αφού πάρεις το Proficiency μπορείς να ξεκινήσεις Ιταλικά και ό,τι άλλο γουστάρει η ψυχή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top