Ποιοι έχετε περάσει ή ενδιαφέρεστε να περάσετε σε Τμήμα Νοσηλευτικής;

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τι να σου πω ...το ξέρω αλλά ο νοσοκομειακος χώρος που θα μπορούσα να δουλέψω με μεγάλυτερη ευχαρίστηση είναι ένα μαιευτήριο πάρα ένα γενικό νοσοκομείο ...οπότε σκόπιμα περιορίζω τις αρμοδιότητες μου επιλέγοντας μαιευτική εφόσον δεν θα επέλεγα να δουλέψω σε οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα σε κάποιο γενικό νοσοκομείο ...αλλά μάλλον δεν θα πάω ούτε μαιευτική ...δεν μπορώ να αποφασίσω..!! Αυτά τα ωράρια στον λαιμό μου κάθονται :P

Ενδιαφερον εμενα μου φαινεται επειδη εφοσον βγουν 5 βαρδιες μετα εχεις ρεπο η παυλα...π.χ. μια μερα μπορει να κανεις πρωι+απογευμα αλλα την επομενη τιποτα..και συνηθως μετα τις βραδινες ακολουθει ρεπο..+ του οτι οι βαρδιες και οι τυχον υπερωριες υπολογιζονται στο μισθο..δεν ειναι τοσο κακο οσο νομιζεις..απλα τα ωραρια δεν ειναι σταθερα...εε και; μπορεις νομιζω να ζητας και μονο πρωι η μονο βραδυ κτλ. Παντως δεν δουλευεις καθε μερα...5 βαρδιες να βγουν πρεπει...αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. Οπως και καθε εργαζομενος 5 8ωρα απλα δεν ειναι δευτερα με παρασκευη απαραιτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ενδιαφερον εμενα μου φαινεται επειδη εφοσον βγουν 5 βαρδιες μετα εχεις ρεπο η παυλα...π.χ. μια μερα μπορει να κανεις πρωι+απογευμα αλλα την επομενη τιποτα..και συνηθως μετα τις βραδινες ακολουθει ρεπο..+ του οτι οι βαρδιες και οι τυχον υπερωριες υπολογιζονται στο μισθο..δεν ειναι τοσο κακο οσο νομιζεις..απλα τα ωραρια δεν ειναι σταθερα...εε και; μπορεις νομιζω να ζητας και μονο πρωι η μονο βραδυ κτλ. Παντως δεν δουλευεις καθε μερα...5 βαρδιες να βγουν πρεπει...αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. Οπως και καθε εργαζομενος 5 8ωρα απλα δεν ειναι δευτερα με παρασκευη απαραιτητα

Δεν ξέρω εγώ στο λέω γτ μου το χει πει νοσηλευτρια μπορεί να χεις και δίκιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν ξέρω εγώ στο λέω γτ μου το χει πει νοσηλευτρια μπορεί να χεις και δίκιο :)

Οπως και να χει, πιστευω πως εχει καλυτερη αποκατασταση. Παιδαγωγικα λιγο δυσκολα τα πραγματα. Καθε χρονο θα διοριζεσαι αναπληρωτρια στην επαρχια και θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις! Τωρα για το αλλο που ανεφερες (κοσμητολογια-αισθητικη) δεν ξερω τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει. Παντως ακουγεται ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Οπως και να χει, πιστευω πως εχει καλυτερη αποκατασταση. Παιδαγωγικα λιγο δυσκολα τα πραγματα. Καθε χρονο θα διοριζεσαι αναπληρωτρια στην επαρχια και θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις! Τωρα για το αλλο που ανεφερες (κοσμητολογια-αισθητικη) δεν ξερω τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει. Παντως ακουγεται ενδιαφερον

Ναι είναι αρκετά ενδιαφέρον και με καλή αποκατάσταση (όπως άλλωστε και τα περισσότερα παραϊατρικα επάγγελματα)..Όσο για αυτό με τα παιδαγωγικά και με τις μεταθέσεις από επαρχία μαρεσουν γτ είναι ένα σύνολο ουσιαστικά από νέες εμπειρίες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Παιδιά μη συγκρίνεται το επάγγελμα του παιδαγωγού με το επάγγελμα της νοσηλεύτριας είναι πραγμαικά η μέρα με την νύχτα. Οι δάσκαλοι πέρα το ότι έχουν ΣΚ και αργίες ελεύθερα πέρα πως δε δουλεύουν καθαρό 8ωρο αλλά πολύ λιγότερο , πέρα το ότι έχουν λιγότερη ευθύνη έχουν και το σταθερό ωράριο. Το μη σταθερό ωράριο είναι κάτι που σε κουράζει διότι ο οργανισμός μας του αρέσει η ρουτίνα αν αυτή την ρουτίνα την χαλάσει τότε επέρχεται κούραση και αυτή η κούραση είναι τόσο έντονη που ουσιαστικά θα θέλεις να αλλάξεις επάγγελμα μόλις το αρχίσεις.

Όσο αφορά το φίλο που λέει ότι μπορείς να ζητήσεις μόνο το απόγευματα απλά να του πω πως τα προσωπικό στις περισσότερες είναι ασφαλείας οπότε αναγκαστικά δε θα μπορείς να δουλέυεις μόνο απόγευμα αλλά και πρωινά αλλά και Σαββατοκύριακα και μέσα στις μεγάλες γιορτές.

Βέβαια τα όσα παραθέτεις, αποτελούν τη δική σου άποψη επί του θέματος. Για εμένα η κατάσταση είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτήν που περιγράφεις (όσον αφορά τη σύγκριση μεταξύ δασκάλου και νοσηλεύτριας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
φορουμ είναι εξ ορισμού τις απόψεις μας παραθέτουμε.

Συνεπώς θα ήταν καλύτερο να ξεκινάς την ανάρτησή σου με την φράση π.χ " Παιδιά εγώ πιστεύω πως....." ή κάτι παρόμοιο και όχι με αυτό που έγραψες, γιατί δίνει την εντύπωση πως επιθυμείς να επιβάλλεις την άποψή σου ως την μόνη σωστή, αν και είμαι σίγουρος πως δεν ήταν αυτή η πρόθεσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελικηπας

Νεοφερμένος

Η αγγελικηπας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!:D ξερω οτι υπαρχει μια παλια συζητηση για το σχετικο τμημα αλλα εφοσον κανεις δεν μου απαντησε εκει ελπιζω να παρω εδω καποιες απαντησεις :) Εδωσα φετος 2η φορα πανελληνιες κ λογω της αγαπης μου για την ιατρικη επιστημη και εν γενει οτι αυτη συμπεριελαμβανει κατεληξα στην νοσηλευτικη, την οποια κ εβαλα πρωτη στο μηχανογραφικο μου(μολονοτι ειμαι απο θεωρητικη κατευθυνση) και λογικα την πιανω! οποτε θα ηθελα να ζητησω απο παιδια που φοιτουν σε αυτην την σχολη να με κατατοπισουν ως προς το τι επροκειτο να συναντησω. Εχω ενημερωθει για τα υποχρεωτικα και τα επιλογης μαθηματα αλλα θα ηθελα να ξερω τουλαχιστον για τα υποχρεωτικα πως γινονται(αιθουσες,εργαστηρια), αν ειναι θεωρητικα η πιο πρακτικα, αν εχουν κατα βαση καινουργιες γνωσεις η προαπαιτουν αλλες γνωσεις λυκειου και αν μπορω αυτες να τις αποκτησω διαβαζοντας μονη μου(και με την βοηθεια μιας φιλης μου που ειναι ιατρικη :P). Επισης τα βιβλια απο που τα παιρνουμε και ποτε περιπου?Η σχολη για τους πρωτοετης ποτε αρχιζει? Το τμημα στην Αθηνα εχει πολλους φοιτητες γενικα? Γιατι δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να δηλωνει την σχολη αυτη τουλαχιστον εδω στην Ροδο που ζω:P . Πολλες ερωτησεις ξερω αλλα ειμαι αρκετα ενθουσιασμενη και αγωνιω :P Ελπιζω να μου απαντησετε, ευχαριστω προκαταβολικα :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
600 σελιδες βιβλια, εστιατοριο διπλα απο το αει (στην αθηνα) μεσα στα κτιρια της ιατρικης. Διπλα βρισκονται οδοντιατρικη και ιατρικη. Λιγα αγορια... πολλα κοριτσια. Φετος θα μπω και εγω... απο τον αδερφο μου τα ξερω!! ξεκιναω ανατομια απο τον αυγουστο διαβασμα!!!!!!!! πρωτη επιλογη νοσηλευτικη!!! για μενα η πιο τελεια σχολη!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
αρχες οκτωμβριου ξεκιναμε!! στατιστικη(βιοστατιστικη) χρειαζεται!!! τουλαχιστον για το πρωτο εξαμηνο!! λιγα μαθηματικα... οποτε εισαι αρκετα τυχερη. τα βιβλια απο συγκεριμενα βιβλιοπωλεια και μερικα ειναι τεραστια... ειναι ωραια!!!!με πολλες εικονες!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελικηπας

Νεοφερμένος

Η αγγελικηπας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
και εσυ πρωτοετης θα εισαι?η εισαι ηδη στη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
εχω απαντησει στο αλλο θεμα πιο πολλα!!! https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=4191777#post4191777
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελικηπας

Νεοφερμένος

Η αγγελικηπας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rag_fel

Νεοφερμένος

Η rag_fel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπήκα στο φόρουμ γιατί έψαχνα πληροφορίες για τις κατατακτήριες και κατέληξα να διαβάζω με τις ώρες....διάβασα μονορούφι όλες τις σελίδες του τοπικ! Καταρχήν θέλω να πω ότι συμφωνώ με όλα όσα αναφέρει ο fockos σχετικά με τα της νοσηλευτικής, κατά δεύτερον, να συστηθώ: έχω εργαστεί πάνω από μια δεκαετία ως νοσηλεύτρια ΔΕ ή βοηθός ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε...(πολύ μικρή σημασία έχει!) - είμαι και οικονομολόγος αλλά χωρίς να έχω ασκήσει ποτέ ως τώρα το επάγγελμα του οικονομολόγου και, μετά από όλα όσα διάβασα μου είναι αδύνατον να μην τοποθετηθώ στο θέμα, μιας και βλέπω ότι υπάρχει μια (διαχρονική!) γενική σύγχυση. Από τότε που άρχισα να δουλεύω (ή, σωστότερα, από πολύ πριν) έβλεπα αυτό τον πόλεμο μεταξύ ΔΕ, ΤΕ και ΠΕ. Αλλά πιο συγκεκριμένα: οι ΔΕ με τους ΤΕ για το καθηκοντολόγιο, οι ΠΕ με τους ΤΕ για την κατάρτιση. Λοιπόν:

Μύθος 1ος: Όταν αποφοιτήσουν οι ΠΕ καταλαμβάνουν διοικητικές θέσεις. Είναι γεγονός ότι γι' αυτή την εντύπωση ευθύνονται οι καθηγητές των νοσηλευτικών ΑΕΙ, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους δεν έχουν ποτέ εργαστεί σε νοσοκομεία. Ούτε πιο γρήγορα, ούτε πιο εύκολα από τους ΤΕ θα αναρριχηθούν στην ιεραρχία, ούτε τίποτα. Ούτε καν είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα γίνεις προϊστάμενος! Δεν είσαι μόνο εσύ, σε ένα τμήμα υπάρχουν άλλοι 10-20 (ανάλογα το νοσοκομείο) με τα ίδια τυπικά προσόντα με σένα που περιμένουν το ίδιο με σένα. Δε θα προτιμηθεί απαραίτητα ο ΠΕ. Ίσως...αλλά όχι απαραίτητα. Αυτό, κυρίως, εξαρτάται είτε από την αδιαμφισβήτητη υπεροχή των τυπικών προσόντων σου (στην καλύτερη/δικαιώτερη περίπτωση), είτε από τις «άτυπες» σχέσεις σου με τους ανθρώπους-κλειδιά της υπηρεσίας ή/και όχι μόνο της υπηρεσίας…if you get my point, (στη συνηθέστερη περίπτωση).

Μύθος 2ος: Οι ΠΕ και οι ΤΕ είναι ίδιοι ως προς την κατάρτιση. Ούτε για αστείο! Καταρχήν, αυτό μπορεί εύκολα να το καταλάβει κανείς βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών των ΑΕΙ και των ΤΕΙ. Ναι, πρόκειται για 3βάθμια εκπαίδευση και στις 2 περιπτώσεις, όμως υπάρχει μια τεράστια απόσταση στην κατάρτιση, στην σπουδή, πως το λένε;!. Τεράστια! Το αν και κατά πόσο ένας ΤΕ μπορεί, με προσωπική προσπάθεια, να φτάσει το θεωρητικό επίπεδο του ΠΕ, και το πόσο ένας ΠΕ με πτυχίο 5 είναι καλύτερα καταρτισμένος από έναν ΤΕ με πτυχίο 9 είναι μια άλλη ιστορία, αλλά όσο μιλάμε για το τυπικό της εκπαίδευσης το ΑΕΙ παράγει επιστήμονες νοσηλευτές, ενώ το ΑΤΕΙ παράγει τεχνολόγους νοσηλευτές.- Διάβασα κάπου, πολύ σωστά, για το ρόλο της ΕΝΕ σε αυτό το πανηγύρι. Η ΕΝΕ είναι μια ένωση που διοικείται από ΤΕ νοσηλευτές που όχι απλά προασπίζονται αποκλειστικά και απροκάλυπτα τα δικαιώματα των ΤΕ νοσηλευτών, αλλά δε θα ήταν υπερβολή αν έλεγα ότι ο μεγάλος και μοναδικός καημός τους δεν είναι να πάνε το επάγγελμα πιο πάνω, να βελτιώσουν τις άθλιες συνθήκες του, να βελτιώσουν έστω το μισθολόγιο, όχι. Ο μεγάλος καημός τους είναι να εξισώσουν τα πτυχία τους με τα πτυχία των ΠΕ. Αυτό.

Μύθος 3ος: Καθηκοντολόγιο. Βάρδιες/υπηρεσίες. Τίποτα δεν ισχύει αν δεν βολεύει. Όλα θα είναι κατά πως βολεύουν την υπηρεσία, την προϊσταμένη, το νοσοκομείο. Όχι εσένα. Μπορεί να τύχει να δουλεύεις σερί χωρίς ρεπό για περισσότερες από 30 μέρες. Οι ελλείψεις προσωπικού τα τελευταία χρόνια είναι πολύ μεγαλύτερες από παλιότερα. Τα χρωστούμενα ρεπό σου μπορεί να φτάσουν σε επίπεδα κανονικής άδειας, δλδ να σου χρωστάνε 20, 30 μέρες κλπ. Το δε καθηκοντολόγιο, τηρείται στα περισσότερα δημόσια νοσοκομεία, όσον αφορά στα ιδιωτικά, άντε να τηρείται στο ΥΓΕΙΑ και το ΩΝΑΣΕΙΟ… στα άλλα, όλοι ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ τα ίδια. ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ!

Μύθος 4ος: Η νοσηλευτική είναι ένα πολύ ωραίο επάγγελμα που σου δίνει τη δυνατότητα να προσφέρεις, με τις επιστημονικές γνώσεις σου, στο κοινωνικό σύνολο. Ναι. Σε κάποια άλλη χώρα. Σε κάποια άλλη ήπειρο. Ή μάλλον, από εδώ κοντά μόνο στη Σουηδία, και μετά ίσως στον Καναδά και λιγότερο στις ΗΠΑ. Όχι εδώ! Όχι εδώ! Εδώ στη καλύτερη περίπτωση θα πέσεις σε νορμάλ προϊστάμενο/η και θα κάνεις μετά κόπων και βασάνων τη δουλίτσα σου χωρίς πολλά προβλήματα. (Πάντα μεγάλο ρόλο παίζει η τύχη, σε τι τμήμα θα πέσεις!) Πολύ συχνά θα υφίστασαι τις προσβολές των καβαλημένων γιατρών-που δεν είναι λίγοι, ακόμα και των καβαλημένων διοικητικών, αλλά ακόμα και μεταξύ τους οι νοσηλευτές έχουν πολλά θεματάκια άλυτα…οπότε να θυμάσαι να παραμένεις ψύχραιμος για να μην καταλήξεις με χούφτες ψυχοφάρμακα στην τσέπη.

Μύθος 5ος: σε κάθε βάρδια χρέη υπεύθυνου κάνει ο ΠΕ και, ελλείψει αυτού, ο ΤΕ. Υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΛΑ τμήματα που έχουν προϊστάμενους ΔΕ, ακόμα και σε δημόσια νοσοκομεία που είναι πιο πολύ το προσωπικό. Ναι, μύθος και το ότι στα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι πιο ανθρώπινα τα πράγματα. Στην πραγματικότητα είναι πολύ χειρότερα, είναι άθλια! Όχι μόνο δεν ισχύει αυτό, αλλά πολλές φορές θα τύχει να κάνεις βάρδια μόνος σου, είτε είσαι ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ. Και όταν λέω «θα τύχει» δεν εννοώ κάποια φορά, τυχαία. Εννοώ ότι θα τύχει να είσαι σε τμήμα που δουλεύει έτσι. Με έναν στη βάρδια. Και όλη η ευθύνη μοιρασμένη…σε σένα!

Μπορώ να γράφω με τις ώρες, όμως θα προτιμήσω να εστιάσω σε αυτά που διάβασα να λέγονται για τα πράγματα. Και πολύ περισσότερο επειδή καταλαβαίνω ότι οι πιο πολλοί συμμετέχοντες είναι υποψήφιοι ή/και φοιτητές νοσηλευτές, δλδ χωρίς εργασιακή εμπειρία. Θέλω να πω στους ΠΕ να μην παραμυθιάζονται στη σχολή (μου έχουν τύχει 6 περιπτώσεις ΠΕ που ήρθαν για δουλειά και έπαθαν σοκ όταν τους είπαν ότι θα φορέσουν άσπρα ρούχα και όχι μπλε: νόμιζαν ότι θα έρθουν να πιάσουν δουλειά ως διευθύνουσες/προϊσταμένες κλπ. Παραιτήθηκαν πριν καν γίνει η πρόσληψη!) Επίσης, θέλω να πω στους ΤΕ να μην παραμυθιάζονται ότι διαθέτουν την ίδια κατάρτιση με τους ΠΕ. Τυπικά έχουν τα ίδια δικαιώματα αλλά ουσιαστικά, από άποψη κατάρτισης δεν φτάνουν τους ΠΕ ούτε στην άκρη των ποδιών τους. Δεν θέλω, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου, να απογοητεύσω κανέναν που σκέφτεται τη νοσηλευτική. Απλά θέλω να βοηθήσω να ξεκαθαρίσουν το τοπίο σχετικά με μια επιλογή που θα κουβαλήσουν, αν όχι σε όλη τη ζωή τους, τουλάχιστον για πολλά χρόνια. Τα πράγματα δεν είναι καθόλου ρόδινα. Ίσως έχετε παρατηρήσει ότι οι αναφορές μου σχετικά με τη φύση της δουλειάς αυτής καθαυτής είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες. Και αυτό για τον εξής λόγο: μπορεί να είναι ένα πολύ απαιτητικό επάγγελμα, ένα επάγγελμα που σε φθείρει τόσο ψυχικά όσο και σωματικά, όχι ευχάριστο (καθώς έχεις να κάνεις με ασθενείς), -βγάλτε από το μυαλό σας grey’s anatomy και τέτοια, εννοείται!- αλλά το μεγάλο αγκάθι (κατά την άποψή μου) είναι όχι η δουλειά, αλλά οι διαπροσωπικές σχέσεις, η νοσηλευτική υπηρεσία στη λειτουργία της: ελάχιστοι θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει, συνήθως θα πρέπει να συμμορφωθούν με το ρεύμα του τμήματος και τα καπρίτσια των προϊστάμενων, ακόμα κι αν πρόκειται για νοοτροπίες παρωχημένες και λάθος, θα είναι αναγκασμένοι να πειθαρχούν σε κομπλεξικές/διαταραγμένες προσωπικότητες (δεν υπερβάλλω!) ή θα είναι αναγκασμένοι να είναι μόνιμα απέναντι, κόντρα, αλλά σε αυτή την περίπτωση μόνοι, καθώς οι πιο πολλοί αποφασίζουν τελικά να κάνουν τη «δουλίτσα» ακόμα και λάθος για να τα έχουν καλά με την υπηρεσία (τα αγόρια που έχουν πάει στρατό θα καταλάβουν καλύτερα!).

Όσον αφορά στην επιλογή, ΠΕ Vs ΤΕ, μικρή η διαφορά αν δεν έχει σημασία για σας η θεωρητική κατάρτιση. Ούτε οι βαθμοί παίζουν κανένα ρόλο στη δουλειά ούτε τίποτα. Ένας ΠΕ κι ένας ΤΕ έχουν τις ίδιες πιθανότητες στην ιεραρχία, έχουν ίδια καθήκοντα (όπου υπάρχει καθηκοντολόγιο), έχουν τις ίδιες πιθανότητες πλέον στα μεταπτυχιακά. «Αλλού» διαφοροποιούνται τα πράγματα…το που «άλλου» θα το διαπιστώσετε σύντομα μόνοι σας. Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι σε όλους και όλες καλή συνέχεια, σκεφτείτε διπλά και τριπλά και…καλή τύχη. Θα σας χρειαστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Α .Δ Ι .Π .
ΑΡΧΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ
ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

EXTERNAL EVALUATION REPORT
DEPARTMENT OF NURSING A & NURSING B
TEI OF ATHENS
F. Final Conclusions and recommendations of the EEC
For each particular matter, please distinguish between under- and post-graduate level, if
necessary. σελ 20

CONCLUSIONS
Overall, the EEC was impressed with the high quality theoretical and clinical teaching
offered,
the motivation and commitment of the peoplepower and the innovative practices
that have started being incorporated in the curriculum. Before putting forward specific
conclusions and recommendations, the EEC would like to make a clear statement that the
departments of Nursing A & B at the TEI of Athens deliver University level nursing education
and this should be equivocally recognized by all relevant stakeholders, including the Ministry
of Education.


https://www.hqaa.gr/external/TEIAthens_Nursing_2011.pdf

Αυτό αγαπητή rag_fel είναι από τα αποτελέσματα της εξωτερικής αξιολόγησης της ΑΔΙΠ η οποία έγινε από ακαδημαϊκούς ξένων πανεπιστημίων. Για πες μας λοιπόν, λες να είναι χαζοί οι άνθρωποι ή να έχουν κάποια συμφέροντα ; Έχεις και εσύ εκτελέσει χρέη αξιολογητή περνώντας μέσα από τα ιδρύματα ; σαν τρίτος ρωτάω γιατί βλέπω τα συμπεράσματα να είναι χαοτικά διαφορετικά, οι μεν ακαδημαϊκοί με τελείως διαφορετική άποψη από τη δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Το ότι ένα ίδρυμα παρέχει πανεπιστημιακού επιπέδου εκπαίδευση δεν σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο και για τα υπόλοιπα ώστε να είναι δυνατή η εξίσωση των πτυχίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
θα είχε ενδιαφέρον η άποψη σου εάν μου έλεγες ότι διάβασες και τις υπόλοιπες αξιολογήσεις που προφανώς δεν το έχεις κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rag_fel

Νεοφερμένος

Η rag_fel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
1ον: αν ανατρέξεις στο πρόγραμμα σπουδών των ΤΕΙ νοσηλευτικής ΣΥΝΟΛΙΚΑ θα διαπιστώσεις ότι τα συμπεράσματα είναι "χαοτικά διαφορετικά" επειδή έτσι ακριβώς είναι και οι ίδιες οι σπουδές του εκάστοτε νοσηλευτικού τμήματος ΤΕΙ.
2ον: δεν έχω (ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ!) όφελος, ούτε χαρακτήρισα οιονδήποτε χαζό!
3ον: όπως αναφέρει και αυτό το οποίο παραθέτεις: "high quality that they HAVE STARTED BEING incorporated in the curriculum"
4ον: αυτό που γνωρίζω είναι ότι όταν δόθηκε η ευκαιρία στα ΤΕΙ να αναβαθμιστούν σε πανεπιστημιακά ιδρύματα, τα πιο πολλά το μόνο που έκαναν είναι να αλλάξουν από ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ. Ελάχιστα άλλαξαν το πρόγραμμα σπουδών τους. Μερικά το έκαναν και ναι, υπάρχουν ΤΕΙ που παρέχουν σπουδές απόλυτα ισότιμες και πολλές φορές και καλύτερες από κάποια πανεπιστήμια. Ακριβώς όμως επειδή δεν έχει γίνει (ως όφειλαν) αυτή η αλλαγή ΣΥΝΟΛΙΚΑ, όχι, δεν δικαιούνται καθόλου να θεωρούνται συλλήβδην ισότιμα με τα νοσηλευτικά πανεπιστήμια. Τουλάχιστον επί του παρόντος.

Πάντως, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σε έθιξα! Και επειδή δεν είχα/έχω καμία τέτοια πρόθεση, καλό είναι να κρατάμε την επιθετική μας διάθεση για άλλες περιστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
τα πιο πολλά το μόνο που έκαναν είναι να αλλάξουν από ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ. .

από αυτό και μόνο μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν έχεις ιδέα από την ανώτατη εκπαίδευση της Ελλάδας.
1-->Δεν υπάρχουν ΑΤΕΙ και ούτε υπήρχαν ποτέ
2--> ΑΕΙ ονομάζονται και τα πανεπιστήμια και τα τει με Νόμο εδώ και πολλά χρόνια
3--> ΑΤΕΙ είναι μόνο της Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα Αλεξάνδρειο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα
4--> Δεν μου σχολίασες τα αποτελέσματα της ΑΔΙΠ που έγιναν από ακαδημαικούς ξένων πανεπιστημίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rag_fel

Νεοφερμένος

Η rag_fel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αν διαβάσεις παραπάνω σχόλια θα ανακαλύψεις ότι τα ίδια τα ΤΕΙ αυτοαποκαλούνται ΑΤΕΙ. και όλα μαζί ΑΕΙ. (Ας τα βρούμε κάπου)

Από την ανώτατη εκπαίδευση της Ελλάδας έχω ιδέα (και μάλιστα παραπάνω από μία φορά).

Όσον αφορά στην ΑΔΙΠ και επειδή μάλλον καταλαβαίνω γιατί επιμένεις (εφόσον ισχύει το "ηλεκτρονικός μηχανικός ΤΕΙ") αλλά μη τα εξισώνεις. Άλλα τα θέματα τα δικά σας, άλλα τα θέματα της νοσηλευτικής

Επίσης: Κάνε κάτι με την ψυχραιμία σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top