Πώς να καταφέρω την παπαγαλία της Ιστορίας;

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Λοιπόν, εγώ μάλλον το καλοκαίρι ξεκινάω Ιστορία αλλά έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να μάθω τίποτα παπαγαλία. Ούτε μικρός μπορούσα σε κανένα μάθημα. Ένας καθηγητής μου με συμβούλευσε να μαθαίνω πρώτα περιληπτικά το νόημα σε φωτοτυπίες, και μετά να προσπαθώ να αποστηθιζω περίοδο-περίοδο ο,τι μπορώ. Και εννοείται συχνές επαναλήψεις.

Εσείς τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγώ λέω να πάρεις ένα βοήθημα ιστορίας, που έχει ερωτήσεις, σχεδιαγράμματα και παρουσίαση των γεγονότων. Ούτε εγώ σαν μαθητής μπορούσα με την παπαγαλία και όλοι (όπως και οι καθηγητές) μού έλεγαν να τα μαθαίνω περίοδο-περίοδο και παράγραφο-παράγραφο. Για εμένα όμως αυτό ήταν εξαντλητικό, γιατί για να μάθω κάτι (απ' έξω) πρέπει να το κωδικοποιήσω πρώτα.


Στο πανεπιστήμιο έμαθα να κάνω σχεδιαγράμματα κλπ μόνος μου, αλλά στο σχολείο δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσω να το κάνω. Οπότε θεωρώ ότι ένα βοήθημα την κάνει αυτή την δουλειά και βάσει αυτού μπορείς να δημιουργήσεις και το δικό σου υλικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Λοιπόν, εγώ μάλλον το καλοκαίρι ξεκινάω Ιστορία αλλά έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να μάθω τίποτα παπαγαλία. Ούτε μικρός μπορούσα σε κανένα μάθημα. Ένας καθηγητής μου με συμβούλευσε να μαθαίνω πρώτα περιληπτικά το νόημα σε φωτοτυπίες, και μετά να προσπαθώ να αποστηθιζω περίοδο-περίοδο ο,τι μπορώ. Και εννοείται συχνές επαναλήψεις.

Εσείς τι λετε;

Μαθαινεις μια περιοδο.Μαθαινεις την επόμενη και μετα τις λες και τις δυο.Μετα μαθαινεις την επομενη και λες ξανα και τις 3 κ.ο.κ.Εγω προσωπικα έτσι το εκανα και σε 3 βδομαδες γραφω και τα ξερω φαρσί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top