Ιατρική vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Nαι, συμφωνώ ότι είναι υποκειμενικό. Μπορεί κάποιος αν είναι υπερβολικά επιμελής, τυπικός και πηγαίνει σε όλες τις διαλέξεις, να διαβάσει/κουραστεί περισσότερο για να βγάλει 9,5 στο Παιδαγωγικό από αυτόν που θα αποφοιτήσει από τους ΗΜΜΥ με 5 έχοντας συνεχώς γεμάτες τις τσέπες με σκονάκια και αντιγραμμένες εργασίες.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αν εξετάσουμε την δυσκολία κάθε σχολής ceteris paribus, δηλαδή με μέτρο δυο πανομοιότυπους φοιτητές με το ίδιο μυαλό και θέληση, ότι δεν υπάρχουν ευκολότερες και δυσκολότερες σχολές.
Δεν είμαι στην Ιατρική, αλλά έχω ακούσει ότι εκεί είναι δύσκολο να μπει κάποιος, όχι να βγει.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν το πάω συγκρίτικα με το ΗΜΜΥ διότι δεν ξέρω τι παίζει εκεί. Όντως, είναι δύσκολο να μπεις , το ίδιο δύσκολο όμως είναι και να βγεις. Απόδειξη γι'αυτό είναι οι χαμηλοί βαθμοί πτυχίου που έχουν οι περισσότεροι απόφοιτοι ιατρικής από όλα τα τμήματα(συγκριτικά με άλλες σχολές πάντα).

Για την σύγκριση που λες, δεν νομίζω οτί είναι εφικτό να γίνει. Στην ιατρική θέλει ατέλιωτο διάβασμα και αρκετές υποχρεωτικές παρουσίες λόγω εργαστηρίων. Στο ΗΜΜΥ απ'όσο ξέρω, χρειάζονται εργασίες και τα συναφή. Νομίζω πως στην πρώτη απαιτείται υπομονή και απίστευτο διάβασμα ενώ στην άλλη κοφτερό μυαλό και εξυπνάδα. Βάσει αυτού κάθε μεταξύ τους σύγκριση είναι άτοπη. Ένας που είναι ιδιαίτερα έξυπνος θεωρητικά μπορεί να τα πηγαίνει εξαιρετικά στο ΗΜΜΥ , ωστόσο στην ιατρική να δυσκολεύεται πολύ να στρωθεί να διαβάσει και να είναι τέρμα τυπικός. Σαφέστατα, ισχύει και το αντίστροφο. Πρόκειται για σχολές ανόμοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί ακόμη υπάρχει αυτή η σύγκριση; Τόσο ανυπόφορη χώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εντάξει έχω καταλάβει ότι δεν υπάρχει καμιά πηγή που να στηρίζει αυτό που λες. Στο είπε κάποιος έτσι αόριστα φαντάζομαι χωρίς να σου παραθέσει ούτε ο ίδιος πηγές και τον πίστεψες. Είναι κακό να ακούμε έναν άνθρωπο αόριστα χωρίς να κάνουμε κάποια δική μας έρευνα ειδικά εφόσον είναι πανεύκολο αυτό πλέον με το διαδίκτυο. Φιλική συμβουλή για να ακολουθήσεις στο μέλλον.

https://www.iefimerida.gr/news/16606...-lefta-posa-kerdizoyn-ti-prepei-na-kanoyn-kai
Πηγή είναι και αυτό .Το θέμα είναι ότι δεν είναι έγκυρο ή είναι το ίδιο με τις δικές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν το πάω συγκρίτικα με το ΗΜΜΥ διότι δεν ξέρω τι παίζει εκεί. Όντως, είναι δύσκολο να μπεις , το ίδιο δύσκολο όμως είναι και να βγεις. Απόδειξη γι'αυτό είναι οι χαμηλοί βαθμοί πτυχίου που έχουν οι περισσότεροι απόφοιτοι ιατρικής από όλα τα τμήματα(συγκριτικά με άλλες σχολές πάντα).

Για την σύγκριση που λες, δεν νομίζω οτί είναι εφικτό να γίνει. Στην ιατρική θέλει ατέλιωτο διάβασμα και αρκετές υποχρεωτικές παρουσίες λόγω εργαστηρίων. Στο ΗΜΜΥ απ'όσο ξέρω, χρειάζονται εργασίες και τα συναφή. Νομίζω πως στην πρώτη απαιτείται υπομονή και απίστευτο διάβασμα ενώ στην άλλη κοφτερό μυαλό και εξυπνάδα. Βάσει αυτού κάθε μεταξύ τους σύγκριση είναι άτοπη. Ένας που είναι ιδιαίτερα έξυπνος θεωρητικά μπορεί να τα πηγαίνει εξαιρετικά στο ΗΜΜΥ , ωστόσο στην ιατρική να δυσκολεύεται πολύ να στρωθεί να διαβάσει και να είναι τέρμα τυπικός. Σαφέστατα, ισχύει και το αντίστροφο. Πρόκειται για σχολές ανόμοιες.

Ισχυει παρα πολυ αυτο.
Εγω διαβαζα απροσκοπτα μαθηματικα λυκειο με τις ωρες αλλα βιολογια ας πουμε δεν αντεχα πανω απο 30 λεπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
https://www.iefimerida.gr/news/16606...-lefta-posa-kerdizoyn-ti-prepei-na-kanoyn-kai
Πηγή είναι και αυτό .Το θέμα είναι ότι δεν είναι έγκυρο ή είναι το ίδιο με τις δικές σου.

Φίλε μου μην μειώνεις την νοημοσύνη σου. Πριν σου έβαλα τα επίσημα στατιστικά εργατοωρών της Αμερικής από την κυβέρνηση της γιατί τα βγάζει ανοιχτά. Επίσης σε εκατοντάδες site (payscale κλπ) και προσωπικές αναρτήσεις φαίνεται ότι κάποιες ειδικότητες ιατρών είναι μακράν οι πιο καλοπληρωμένες. Εσύ άκου τον δημόσιο υπάλληλο από το ΚΕΣΥΠ. Η πραγματικότητα δεν αλλάζει και δεν έχω όρεξη να στο αποδείξω γιατί ακόμη δεν έχεις πει το παραμικρό σοβαρό επιχείρημα πέρα του "μου το είπε ένας γαμάτος δημόσιος υπάλληλος από το κεσυπ". Λυπάμαι αλλά όπως και να έχει καλή επιτυχία στις πανελλήνιες όταν δώσεις απλά θα πρέπει να αναπτύξεις λίγο την κριτική σου σκέψη για τη συνέχεια. Αλλά σε καταλαβαίνω και εγώ όταν ήμουν μικρός νόμιζα ότι αυτό που λέω ήταν σωστό ακόμη και αν δεν είχα πληροφορίες που στηρίζουν αυτό που λέω, όπως εσύ τώρα. Θα μάθεις όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν το πάω συγκρίτικα με το ΗΜΜΥ διότι δεν ξέρω τι παίζει εκεί. Όντως, είναι δύσκολο να μπεις , το ίδιο δύσκολο όμως είναι και να βγεις. Απόδειξη γι'αυτό είναι οι χαμηλοί βαθμοί πτυχίου που έχουν οι περισσότεροι απόφοιτοι ιατρικής από όλα τα τμήματα(συγκριτικά με άλλες σχολές πάντα).

Για την σύγκριση που λες, δεν νομίζω οτί είναι εφικτό να γίνει. Στην ιατρική θέλει ατέλιωτο διάβασμα και αρκετές υποχρεωτικές παρουσίες λόγω εργαστηρίων. Στο ΗΜΜΥ απ'όσο ξέρω, χρειάζονται εργασίες και τα συναφή. Νομίζω πως στην πρώτη απαιτείται υπομονή και απίστευτο διάβασμα ενώ στην άλλη κοφτερό μυαλό και εξυπνάδα. Βάσει αυτού κάθε μεταξύ τους σύγκριση είναι άτοπη. Ένας που είναι ιδιαίτερα έξυπνος θεωρητικά μπορεί να τα πηγαίνει εξαιρετικά στο ΗΜΜΥ , ωστόσο στην ιατρική να δυσκολεύεται πολύ να στρωθεί να διαβάσει και να είναι τέρμα τυπικός. Σαφέστατα, ισχύει και το αντίστροφο. Πρόκειται για σχολές ανόμοιες.

Ας κρατήσουμε το ανόμοιες. Πιστεύω κάποιος για να εκφέρει άποψη, πρέπει να αποφοιτήσει και από τις δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Φίλε μου μην μειώνεις την νοημοσύνη σου. Πριν σου έβαλα τα επίσημα στατιστικά εργατοωρών της Αμερικής από την κυβέρνηση της γιατί τα βγάζει ανοιχτά. Επίσης σε εκατοντάδες site (payscale κλπ) και προσωπικές αναρτήσεις φαίνεται ότι κάποιες ειδικότητες ιατρών είναι μακράν οι πιο καλοπληρωμένες. Εσύ άκου τον δημόσιο υπάλληλο από το ΚΕΣΥΠ. Η πραγματικότητα δεν αλλάζει και δεν έχω όρεξη να στο αποδείξω γιατί ακόμη δεν έχεις πει το παραμικρό σοβαρό επιχείρημα πέρα του "μου το είπε ένας γαμάτος δημόσιος υπάλληλος από το κεσυπ". Λυπάμαι αλλά όπως και να έχει καλή επιτυχία στις πανελλήνιες όταν δώσεις απλά θα πρέπει να αναπτύξεις λίγο την κριτική σου σκέψη για τη συνέχεια. Αλλά σε καταλαβαίνω και εγώ όταν ήμουν μικρός νόμιζα ότι αυτό που λέω ήταν σωστό ακόμη και αν δεν είχα πληροφορίες που στηρίζουν αυτό που λέω, όπως εσύ τώρα. Θα μάθεις όμως.
Και μόνο που αναφέρεσαι στην ηλικία δείχνει πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Και μόνο που αναφέρεσαι στην ηλικία δείχνει πολλά...

Δεν ειναι κακο να μην εχεις πειρα σε ενα θεμα.Οπως και να το κανεις ο Johnny εχει αρκετα μεγαλυτερη πειρα απο εσενα και ψαχνει τα περι του πεδιου του περισσοτερο καιρο απο εσενα.Κακο ειναι οταν προσπαθει να σου εξηγησει κατι και να εισαι αδιαλλακτος.Ξερεις ποσους διαφορετικους καθηγητες θα συναντησεις που θα λεει ο καθενας την μπουρδα του και θα πιστευει οτι ειναι ο καλυτερος δημοσιος υπαλληλος; Σημασια εχει να ακους ολες τις αποψεις και να τις κρινεις αντικειμενικα.Κατι που μπορεις να κανεις μονο εαν τις ακους και τις σεβεσαι ολες.

Δεν προσπαθει να στο παιξει καλυτερος αλλα ειναι μια κατασταση το οτι εχει περισσοτερη εμπειρια απο εσενα,εγω προσωπικα οταν καποιος μεγαλυτερος μπαινει στον κοπο να μου πει την γνωμη του τον σεβομαι και τον ακουω.

Ετσι πας μπροστα,οι εγωισμοι μονο πισω σε πανε οπως και το να υποστηριζεις με φανατισμο μια συγκεκριμενη αποψη ενος ανθρωπου που εχει επισης μονο μια εικονα των πραγματων πλασμενη με βαση την δικη του πραγματικοτητα.Μια μετρηση σε κανενα πειραμα δεν ειναι αρκετη για να μιλησεις για ακριβεια αποτελεσματος :D .

Πες μας για αρχη τι θα ηθελες να σπουδασεις εκ των δυο και ασε τα τμηματα των υπολοιπων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με την ηλικία, εδώ και 10 μηνύματα δεν έχει να παραθέσει ούτε 1 επιχείρημα για να στηρίξει τον λόγο του. Ούτε μια πηγή. Βρίσκοντας μια άκυρη ανούσια πηγή και συγκρίνοντας τη με όλες τις πηγές το google υποπίπτει σε logical fallacy. Δεν ασχολούμαι άλλο εγώ ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει και ας το στηρίζει σε αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με την ηλικία, εδώ και 10 μηνύματα δεν έχει να παραθέσει ούτε 1 επιχείρημα για να στηρίξει τον λόγο του. Ούτε μια πηγή. Βρίσκοντας μια άκυρη ανούσια πηγή και συγκρίνοντας τη με όλες τις πηγές το google υποπίπτει σε logical fallacy. Δεν ασχολούμαι άλλο εγώ ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει και ας το στηρίζει σε αερολογίες.

John,ναι το συγκεκριμενο θεμα δεν εχει,εγω το ειπα διοτι γενικοτερα το παιδι παρουσιαζει μια ταση να θελει να αποδειξει οτι εκεινος ξερει και οι αλλοι οχι.

Εγω το μονο που εχω να πω ειναι προσοχη γιατι παντα θα βρεθει καποιος που θα ξερει περισσοτερα,και καλο θα ηταν να αντιμετωπιζουμε οσους δεν εχουν καποια γνωση με σεβασμο και οχι να τους προσβαλλουμε εαν θελουμε και εμας να μας αντιμετωπισουν ετσι.

Εκτος αυτου η μικροτερη ηλικια δεν αποσκοπει στο να του επισημανεις οτι εχει λιγοτερη νοητικη ικανοτητα απο εσενα αλλα οτι δεν εχει ακομα την ιδια πειρα.Κατι το οποιο δεν ειναι κακο,ειναι απλα μια κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
πάντως δεν έχω γνωρίσει ακόμα πλούσιο που θα σπουδάσει Ιατρική ή ΗΜΜΥ
συνήθως τα πλουσιόπαιδα θα σπουδάσουν οικονομικά (Για τις επιχειρήσεις,πράγμα λογικό) ή κάτι που τους αρέσει ,απο τέχνες,πολιτικές επιστήμες/νομική(αν θέλουν καριέρα πολιτικού),ιστορικό και ότι άλλο θέλουν

και κατα κανόνα(πλην νομικής στις βασικές σπουδές) έξω


συνεπώς αν δεν το έχεις το μεράκι της προσφοράς(κάλλιστο να είναι αυτό το κίνητρό σου!) ή δεν έχεις επηρεαστεί από τις τηλεοπτικές σειρές ιατρική δύσκολα θα δήλωνες όντας πλούσιος.(πόσο μάλλον τα άλλα που λέτε),είναι τελικά ένας αναπόφευκτος συμβιβασμός η επιλογή όλων αυτών των σχολών για επαγγελματικούς λόγους,τουλαχιστον για τους περισσότερους.Παλαιότερα όταν οι βάσεις των σχολών πληροφορικής ή των δασκαλών είχαν φτάσει στην στρατόσφαιρα λόγω εύκολου διορισμού στα σχολεία(για τους πρώτους και στην αγορά εργασίας) δεν τις δηλωναν οι αριστουχοι για την χαρά της επιστήμης,φάνηκε αυτό όταν έκλεισε η κάνουλα και πέσαν οι βάσεις τους.


για την Ελλάδα δεν νομίζω επαγγελματικά πως υπάρχει σύγκριση στο ΗΜΜΥ vs ιατρική,η ιατρική υπερέχει.Για το δε εξωτερικό,δεν το βρίσκω και πολυ λογικό κάποιο παιδί να δηλώνει σχολή με την σκέψη να σηκωθεί να φύγει(κάτι που δεν πρέπει να είναι και τόσο εύκολο όσο ίσως ακούγεται),αντιθετως λογικο ειναι να βλέπει αν μπορεί να ριζώσει στην πατρίδα του,να βρεί διέξοδο με μια σχολή που του αρέσει μεν,επαγγελματικά όμως θα έχει προοπτικές δε.Διαφορετικά αδιέξοδο και δυστυχώς φυγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πάντως δεν έχω γνωρίσει ακόμα πλούσιο που θα σπουδάσει Ιατρική ή ΗΜΜΥ
συνήθως τα πλουσιόπαιδα θα σπουδάσουν οικονομικά (Για τις επιχειρήσεις,πράγμα λογικό) ή κάτι που τους αρέσει ,απο τέχνες,πολιτικές επιστήμες/νομική(αν θέλουν καριέρα πολιτικού),ιστορικό και ότι άλλο θέλουν

και κατα κανόνα(πλην νομικής στις βασικές σπουδές) έξω


συνεπώς αν δεν το έχεις το μεράκι της προσφοράς(κάλλιστο να είναι αυτό το κίνητρό σου!) ή δεν έχεις επηρεαστεί από τις τηλεοπτικές σειρές ιατρική δύσκολα θα δήλωνες όντας πλούσιος.(πόσο μάλλον τα άλλα που λέτε),είναι τελικά ένας αναπόφευκτος συμβιβασμός η επιλογή όλων αυτών των σχολών για επαγγελματικούς λόγους,τουλαχιστον για τους περισσότερους.Παλαιότερα όταν οι βάσεις των σχολών πληροφορικής ή των δασκαλών είχαν φτάσει στην στρατόσφαιρα λόγω εύκολου διορισμού στα σχολεία(για τους πρώτους και στην αγορά εργασίας) δεν τις δηλωναν οι αριστουχοι για την χαρά της επιστήμης,φάνηκε αυτό όταν έκλεισε η κάνουλα και πέσαν οι βάσεις τους.


για την Ελλάδα δεν νομίζω επαγγελματικά πως υπάρχει σύγκριση στο ΗΜΜΥ vs ιατρική,η ιατρική υπερέχει.Για το δε εξωτερικό,δεν το βρίσκω και πολυ λογικό κάποιο παιδί να δηλώνει σχολή με την σκέψη να σηκωθεί να φύγει(κάτι που δεν πρέπει να είναι και τόσο εύκολο όσο ίσως ακούγεται),αντιθετως λογικο ειναι να βλέπει αν μπορεί να ριζώσει στην πατρίδα του,να βρεί διέξοδο με μια σχολή που του αρέσει μεν,επαγγελματικά όμως θα έχει προοπτικές δε.Διαφορετικά αδιέξοδο και δυστυχώς φυγή.
Κοίτα εξωτερικό η ΗΜΜΥ είναι κορυφή.Σε γεμίζει με χρήμα.Και η ιατρική όσον αφορά την μίσθωση καλή είναι αλλά η ΗΜΜΥ σου δίνει τεράστιες δυνατότητες να δραστηριοποιηθείς στον επιχειρηματικό κόσμο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τι η Ιατρική.Γιατί οι ΗΜΜΥ δεν στοχεύουν την μίσθωση,η οποία παρεμπιπτόντως είναι καλύτερη από της Ιατρική στις αρχές της καριέρας,αλλά στις χρηματοδοτήσεις,τα μπόνους κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κοίτα εξωτερικό η ΗΜΜΥ είναι κορυφή.Σε γεμίζει με χρήμα.

Φυσικά ! Ως γνωστών μόλις βγεις στο εξωτερικό με το χαρτί του ΗΜΜΥ όλοι οι εργοδότες είναι στα πόδια σου και σου κάνουν αέρα με τα 500ρικα για να σε προσλάβουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι ιατροί βγάζουν περισσότερα. Δεν είναι όλοι οι ΗΜΜΥ CEO ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ένας ιδιώτης χειρούργος με όνομα μπορεί να βγάζει ακόμα και 100.000 το μήνα και αυτά όχι στο εξωτερικό αλλά στη Ελλάδα. Ο ΗΜΜΥ δεν μπορεί να φτάσει αυτά τα νούμερα. Επίσης ο Ιατρός μπορεί πολύ εύκολα να βρει δουλειά με μηδενική εμπειρία με μισθούς > 1500 ευρώ. Όλοι ζητάνε ιατρούς με μηδενική εμπειρία από κέντρα αδυνατίσματος, μέχρι ξενοδοχεία και κατασκηνώσεις.

Ο ΗΜΜΥ θέλει ατομική προσπάθεια. Το πτυχίο από μόνο του δεν σου δίνει μισθάρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ποια στατιστικα δειχνουν ακριβως πως οι πτυχιουχοι ηλεκτρολογοι εξω εχουν καλυτερη καριερα των γιατρων;αμφιβαλλω ζωηρα


επισης το εξωτερικο ειναι γενικη εννοια,ποιος δεν μπορει να κανει καριερα εξω και να σκισει αν εχει το δυναμικο;

ο προγραμματιστης που εχει αναπτυξει δεξιοτητες υψηλου επιπεδου; ο γατος μανατζερ;ο καπατσος οικονομολογος;ο αριστουχος χημικος μηχανικος,που ελαβε σωστη εξιδεικευση;
ολοι μπορει να εχουν την ευκαιρια τους ,φυσικα με αυξημενες πιθανοτητες διαθετοντας ενα ισχυρο πτυχιο οι περισσοτεροι οταν κανουν την αρχη(δηλ απο κορυφαια πανεπιστημια της αλλοδαπης,δεν ειναι λιγοι οι ελληνες οσοι δινουν μαχη αριστειας για τα μεταπτυχιακα με υποτροφιες κ.λ για αυτον τον σκοπο)
αν λοιπον εχουν μια ευκαιρια οι ηλεκτρολογοι,σιγουρα δεν ειναι οι μονοι που την εχουν και παντως αποκλειω να περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες απαντες τους ηλεκτρολογους(αλλα και οποιας αλλης σχολης),λες και μονο η ελλαδα παραγει τετοιους.Χρειαζεται πολυ αγωνας.
Απο εκει και περα σαφως το μετσοβειο,καθως και αλλες σχολες μας, στα πανεπιστημια εξω,εχουν καλο ονομα,αποτελουν καλη βαση για διδακτορικα π.χ κ.ο.κ,αν και για αυτο ακομα απαιτειται αγωνας,ηδη απο εδω.


αντιθετως ο γιατρος και μονο με το χαρτι ειναι ετοιμος για αρκετες προοπτικες,τοσο στην πατριδα του,οσο ακομα και αν θελησει να ξενιτευθει.Και μονο που πληρωνεται για χρονια στην ειδικοτητα του ειναι κατι τη σημερον ημερα,οπως επισης υποθετω και καποια κενα σε νησια σε ορισμενες ειδικοτητες θα υπαρχουν και για το μετα(δεν το γνωριζω ομως με τα βεβαιοτητας,εικασια ειναι).Συμφωνω με τους προλαλησεντες πως η ζωη στα νησια αναλογως βεβαιως και το νησι καθως και την ψυχοσυνθεση του ατομου μπορει να αποδειχτει καλυτερη απο τα γκρι αστικα κεντρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ως νέος ιατρός δουλεύω στην πατρίδα μου με μισθό πανω απο 1200 euro καθαρά και απο τημ λήψη του πτυχίου μου δεν έχω μείνει ποτέ χωρίς εργσσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά ! Ως γνωστών μόλις βγεις στο εξωτερικό με το χαρτί του ΗΜΜΥ όλοι οι εργοδότες είναι στα πόδια σου και σου κάνουν αέρα με τα 500ρικα για να σε προσλάβουν...
Πέρα από ειρωνικός είσαι και άτοπος.Η ΗΜΜΥ έχει 100 κλάδους.Συνεπώς δεν περιορίζεσαι στο χαρτί της ΗΜΜΥ μόνο.Και συνήθως οι ΗΜΜΥ είναι οι εργοδότες :) ή μισθώνονται από μεγάλα ερευνητικά,κρατικά,προγράμματα με ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ !(όπως και μερικοί ιατροί,λιγότεροι όμως σε σχέση με τους ΗΜΜΥ)

Ένας ιδιώτης χειρούργος με όνομα μπορεί να βγάζει ακόμα και 100.000 το μήνα και αυτά όχι στο εξωτερικό αλλά στη Ελλάδα. Ο ΗΜΜΥ δεν μπορεί να φτάσει αυτά τα νούμερα. Επίσης ο Ιατρός μπορεί πολύ εύκολα να βρει δουλειά με μηδενική εμπειρία με μισθούς > 1500 ευρώ. Όλοι ζητάνε ιατρούς με μηδενική εμπειρία από κέντρα αδυνατίσματος, μέχρι ξενοδοχεία και κατασκηνώσεις.

Ο ΗΜΜΥ θέλει ατομική προσπάθεια. Το πτυχίο από μόνο του δεν σου δίνει μισθάρες.
Με το τελευταίο θα συμφωνήσω απόλυτα.100.000 πότε;1 στους 1 εκατομμύριο στα 50φεύγα.Μην μιλάμε για περιπτώσεις γιατί αν είναι έτσι υπάρχουν και άτομα στην ΔΕΗ που παίρνουν παραπάνω από 100.000 το μήνα(μεγάλο-στελέχη).Και πάλι ούτε τα μισά δεν του μένουν καθαρά.Και όταν λέμε ΗΜΜΥ πάνω σε τι ακριβώς ασχολείται;Η σχολή σου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθείς με 150 κλαδους.Οι γιατροί στο εξωτερικό μέχρι 600k το χρόνο φθάνουν(αναισθησιολόγοι αν θυμάμαι καλά).Δεν είναι ανάγκη να είσαι CEO για να κονομάς εκατομμύρια.Ξέρεις πόσοι Έλληνες(ΗΜΜΥ,ΗΜΤΥ) έχουν κάνει τεράστιες μπίζνες;Απλά βρίσκονται στην αφάνεια επειδή τους εξυπηρετεί.Οι ιατροί δεν έχουν τόσο την δυνατότητα να αναπτύξουν επιχείρηση ως ελεύθεροι επαγγελματίες στο εξωτερικό όσο οι ΗΜΜΥ που στηρίζονται σε αυτόν τον τομέα.Με λίγα λόγια περιορίζονται στην μίσθωση από το κράτος σε αντίθεση με τους ΗΜΜΥ που μπορεί να είναι μέχρι και εργοδότες.Αρκεί όπως είπες να ξεχωρίσεις.

Ως νέος ιατρός δουλεύω στην πατρίδα μου με μισθό πανω απο 1200 euro καθαρά και απο τημ λήψη του πτυχίου μου δεν έχω μείνει ποτέ χωρίς εργσσια.
Συγχαρητήρια.Ηλικία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συγχαρητήρια.Ηλικία ;

30 αλλα δεν είμαι ο κανόνας γιατί έχω βγάλει 2 πτυχία κατά μέσο όρο ο ιατρός παίρνει πρώτο μισθό στα 26 δηλαδή μετά το πτυχίο.

Αυτό που είπε ο @akikos είναι ο κανόνας.

Ο ιατρός με το πτυχίο του τον παίρνει το δημόσιο και τον εκπαιδεύει τον κάνει επαγγελματία και τον πληρώνει.
Ο Μηχανικός, πληροφορικός κοκ θα πρέπει να προσπαθήσει μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σιγά μην δίνουν και δισεκατομμύρια στους ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top