Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Λοιπόν, θα χωρίσεις τα μαθήματα (και τις επιστήμες αποπίσω) για τα οποία τρέφεις ιδιαίτερη αγάπη σε 2 κατηγορίες: Αυτά τα οποία θα σε βοηθήσουν να βγάζεις το ψωμί σου, και αυτά τα οποία θα τα κρατήσεις σαν χόμπι. Μπορείς να ασχολείσαι με όλα for a lifetime, αλλά επαγγελματικά θα διαλέξεις έναν τομέα. Φρόντισε εκτός από επιλογή "αγάπης" να είναι και επιλογή που μπορεί να σε συντηρήσει. Βέβαια αρκετά επισφαλές δεδομένου ότι αν δώσεις το 2020, θα βγεις από την σχολή το 2024-2025, δηλαδή σε 7-8 χρόνια από τώρα, αλλά επειδή μιλάμε για την δική μας αγορά εργασίας, δεν νομίζω να έχουμε κάνει κάποιο φοβερό άλμα ανάκαμψης, οπότε θα κρίνεις με τα τωρινά δεδομένα...

Η Α' Λυκείου είναι μια τάξη που ψιλοπηγαίνεις στα τυφλά, δώσε βάση σε όλα και ψάξε επαγγελματικά δικαιώματα για τους τομείς που σε ενδιαφέρουν για να καταλήξεις...όλα μαζί δεν συνδυάζονται, αλλά πλέον με τέτοια πληθώρα μεταπτυχιακών και μετεκπαιδεύσεων, δεν είναι απίθανο να συνδυαστούν εν μέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπόν, θα χωρίσεις τα μαθήματα (και τις επιστήμες αποπίσω) για τα οποία τρέφεις ιδιαίτερη αγάπη σε 2 κατηγορίες: Αυτά τα οποία θα σε βοηθήσουν να βγάζεις το ψωμί σου, και αυτά τα οποία θα τα κρατήσεις σαν χόμπι. Μπορείς να ασχολείσαι με όλα for a lifetime, αλλά επαγγελματικά θα διαλέξεις έναν τομέα. Φρόντισε εκτός από επιλογή "αγάπης" να είναι και επιλογή που μπορεί να σε συντηρήσει. Βέβαια αρκετά επισφαλές δεδομένου ότι αν δώσεις το 2020, θα βγεις από την σχολή το 2024-2025, δηλαδή σε 7-8 χρόνια από τώρα, αλλά επειδή μιλάμε για την δική μας αγορά εργασίας, δεν νομίζω να έχουμε κάνει κάποιο φοβερό άλμα ανάκαμψης, οπότε θα κρίνεις με τα τωρινά δεδομένα...

Η Α' Λυκείου είναι μια τάξη που ψιλοπηγαίνεις στα τυφλά, δώσε βάση σε όλα και ψάξε επαγγελματικά δικαιώματα για τους τομείς που σε ενδιαφέρουν για να καταλήξεις...όλα μαζί δεν συνδυάζονται, αλλά πλέον με τέτοια πληθώρα μεταπτυχιακών και μετεκπαιδεύσεων, δεν είναι απίθανο να συνδυαστούν εν μέρει...

Ωραία! Χαχα... Ευχαριστώ πολύ! Όλους σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας! θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα σχετικά με την Β' λυκειου. Λοιπον, όταν αρχίσουν τα σχολεία θα παω Δευτέρα λυκειου και στην κατεύθυνση έχω δηλώσει ότι θα είμαι θεωρητική αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το τι θέλω ακριβώς να ακολουθήσω. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι μαρέσουν πιο πολύ τα ιατρικά επαγγέλματα αλλά ανήκουν στην θετική κατευθυνση και εγώ διάλεξα την κατεύθυνση με βάση τις δυνατοτητες μου κυρίως σε τι είμαι πιο καλή και σε τι όχι για να μπορώ να γράψω καλά στις πανελληνιες στο τελος. Οπότε θέλω να μου πουν όσοι είχαν παρόμοιο προβλημα πως επιλέξατε την κατευθυνση που είστε και αν σας έχει τυχει να είστε ας πουμε θεωρητική κατευθυνση αλλά να θέλετε να ακολουθήσετε κάτι που είναι στην θετικη.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας! θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα σχετικά με την Β' λυκειου. Λοιπον, όταν αρχίσουν τα σχολεία θα παω Δευτέρα λυκειου και στην κατεύθυνση έχω δηλώσει ότι θα είμαι θεωρητική αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το τι θέλω ακριβώς να ακολουθήσω. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι μαρέσουν πιο πολύ τα ιατρικά επαγγέλματα αλλά ανήκουν στην θετική κατευθυνση και εγώ διάλεξα την κατεύθυνση με βάση τις δυνατοτητες μου κυρίως σε τι είμαι πιο καλή και σε τι όχι για να μπορώ να γράψω καλά στις πανελληνιες στο τελος. Οπότε θέλω να μου πουν όσοι είχαν παρόμοιο προβλημα πως επιλέξατε την κατευθυνση που είστε και αν σας έχει τυχει να είστε ας πουμε θεωρητική κατευθυνση αλλά να θέλετε να ακολουθήσετε κάτι που είναι στην θετικη.


Καλημέρα.Γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις την κατεύθυνση που νομίζεις ότι θα τα πας καλύτερα αν βέβαια υπάρχει η επιλογή όπως μέχρι στιγμής του να πάρεις και πέμπτο μάθημα βιολογία ώστε να ανοίξεις και το τρίτο πεδίο όπου και υπάρχουν οι σχολές που σ ενδιαφέρουν.Βέβαια υπάρχει απώλεια μορίων στο πεδίο αυτό και δεν θα μπορέσεις να πιάσεις πχ ιατρική ή άλλες υψηλόβαθμες σχολές αλλά κάτσε και σκέψου αν θα μπορούσες ακολουθώντας την θετική κατεύθυνση να πιάσεις ούτως ή άλλως τέτοιες σχολές αφού μάλλον δεν τα καταφέρνεις και τόσο.Σου επισημαίνω όμως ότι η θεωρητική κατεύθυνση θέλει πολύ διάβασμα και αποστήθιση που σε άλλους δεν αρέσει καθόλου.....(ήταν η κόρη μου φέτος θεωρητική και περάσαμε μια αρκετά δύσκολη χρονιά).Αν δεν υπάρχει φέτος το μάθημα της βιολογίας όπως ακούστηκε δώσε προσοχή στις σχολές που ανοίγεις από την θεωρητική γιατί μπορεί να μην σου αρέσουν καθόλου και να εγκλωβιστείς.Η απόφαση δική σου!
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ που απαντήσατε στο μήνυμα μου! με την αποστηθιση δεν νομίζω να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα απλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μαρέσουν οι σχόλες που έχει η θεωρητική τόσο, διάλεξα την κατευθυνση με βάση που πιστευω οτι θα τα παω καλυτερα και όχι με τα επαγγέλματα που έχουν οι κατευθύνσεις, επίσης σχετικά με αυτό που είπατε για τα ιατρικά επαγγέλματα δεν θελω να περασω ιατρική σκεφτόμουν ας πουμε για έργο θεραπεία η για μικροβιολογικα εργαστήρια απλώς είναι στην θετική κατευθυνση και αν παω δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω τόσο καλά στις πανελληνιες..
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Γεια σας! θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα σχετικά με την Β' λυκειου. Λοιπον, όταν αρχίσουν τα σχολεία θα παω Δευτέρα λυκειου και στην κατεύθυνση έχω δηλώσει ότι θα είμαι θεωρητική αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το τι θέλω ακριβώς να ακολουθήσω. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι μαρέσουν πιο πολύ τα ιατρικά επαγγέλματα αλλά ανήκουν στην θετική κατευθυνση και εγώ διάλεξα την κατεύθυνση με βάση τις δυνατοτητες μου κυρίως σε τι είμαι πιο καλή και σε τι όχι για να μπορώ να γράψω καλά στις πανελληνιες στο τελος. Οπότε θέλω να μου πουν όσοι είχαν παρόμοιο προβλημα πως επιλέξατε την κατευθυνση που είστε και αν σας έχει τυχει να είστε ας πουμε θεωρητική κατευθυνση αλλά να θέλετε να ακολουθήσετε κάτι που είναι στην θετικη.

Καλημέρα και καλώς ήρθες :D

Από όσο ξέρω, στο νέο λύκειο καταργείται το 5ο μάθημα, ἀρα δεν θα μπορείς να ανοίξεις το 3ο πεδίο (στο οποίο βρίσκεται και η εργοθεραπεία που σε ενδιαφέρει). Επομένως, αν πας θεωρητική, υποχρεωτικά θα εγκλωβιστείς ανάμεσα σε αυτές τις σχολές.

Αν σε ενδιαφέρει κάποια από αυτές, έχει καλώς. Αν όχι, δεν βλέπω τον λόγο να πας θεωρητική για να οδηγηθείς σε αδιέξοδο.

Κατἀ τη γνώμη μου, είναι καλύτερα να πας θετική. Ναι, θα δυσκολευθείς αρχικά, και ναι, ίσως χρειαστείς περισσότερο διάβασμα. Αλλά τι από τα δύο προτιμάς; Να πιεστείς και να προσπαθήσεις να μπεις σε μια σχολή που σου αρέσει, ή να περάσεις σε μία που σε αφήνει αδιάφορο;
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καταρχάς αυτό που είπες για το 5ο μάθημα είναι σίγουρο ότι θα καταργηθεί?(ελπίζω πως οχι) απλά εγώ διάλεξα την θεωρητική επειδή πιστευω οτι εχω περισσοτερες δυνατότητες για να γράψω καλά στις πανελληνιες, βέβαια θα σκεφτώ για την θετική απλά δεν ξέρω κατά ποσο θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις πανελληνιες..
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Πιστεύω πως το πιο σημαντικό κριτήριο επιλογής κατεύθυνσης είναι οι σχολές στις οποίες ''οδηγεί'' κάθε κατεύθυνση, ενώ η επίδοση στα μαθήματα έπεται ως κριτήριο . Αυτό γιατί είναι συνετό να μοχθήσεις για να καλύψεις κενά σε μαθήματα που σε δυσκολεύουν, αλλά να εισαχθείς σε μία σχολή που επιθυμείς παρά να φοιτήσεις σε μία σχολή που δε σε ικανοποιεί, ακόμη κι αν δεν κοπιάσεις έντονα (λόγω πιο εύκολων για εσένα μαθημάτων) για να εισαχθείς. Συνεπώς, προτείνω να ακολουθήσεις τη θετική κατεύθυνση με βιολογία, να καλύψεις από τώρα τυχόν κενά και με το καλό να προσπαθήσεις για τις ιατρικές σχολές.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καταρχάς αυτό που είπες για το 5ο μάθημα είναι σίγουρο ότι θα καταργηθεί?(ελπίζω πως οχι) απλά εγώ διάλεξα την θεωρητική επειδή πιστευω οτι εχω περισσοτερες δυνατότητες για να γράψω καλά στις πανελληνιες, βέβαια θα σκεφτώ για την θετική απλά δεν ξέρω κατά ποσο θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις πανελληνιες..

γγ) Οι υποψήφιοι της ομάδας προσανατολισμού σπουδών υγείας έχουν πρόσβαση στις Σχολές και τα Τμήματα του τρίτου (3ου) επιστημονικού πεδίου και τα μαθήματα, στα οποία εξετάζονται υποχρεωτικά, είναι η Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία, η Φυσική, η Χημεία και η Βιολογία.

πηγή


Από όσο βλέπω, το 5ο μάθημα καταργείται. Βέβαια, για να είσαι καλυμμένος, ρώτα και τη διεύθυνση στο σχολείο σου.

Όπως και να'χει, παρότι δεν ξέρω τη σχέση που έχεις με τα θετικἀ μαθήματα, είμαι σίγουρος ότι με αρκετό διάβασμα, υπομονή και προσπάθεια θα τα καταφέρεις.

Έστω, όμως, ότι πας θεωρητική και γρἀφεις καλά στις πανελλήνιες. Έχεις μια πρόχειρη ιδέα για το τι θα κάνεις μετά; Σου αρἐσουν οι σχολές του 1ου πεδίου;
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η σχέση μου με τα θετικά μαθήματα δεν είναι και τόσο καλή (στους βαθμους είχα έως 14 οχι παραπανω) απλά με δυσκολεψαν πιο πολυ τα μαθηματικά και η φυσική της Α λυκειου. Στο γυμνάσιο μαρεσαν και μου φαινόντουσαν πιο ευκολα αλλά όταν μπήκα στο λυκειο άλλαξα γνώμη εντελώς, μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι προσπαθουσα μόνη μου και δεν πηγα σε κανένα φροντιστήριο αλλά φέτος θα αρχίσω σιγουρα.
Οσον αφορά αυτό που είπες για το 1ο πεδιο, το μόνο που μου αρέσει λίγο παραπάνω είναι η ψυχολογία αλλά και παλι δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλω να ακολουθήσω, θέλω να βρω κάτι που να έχει και ζητηση...
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Το 5ο μάθημα καταργείται 100%, όπως επίσης και η δυνατότητα να ανοίξεις άλλο πεδίο. Σου προτείνω να μείνεις σε αυτό που τα πας καλύτερα, γιατί θα σου είναι άχρηστο ένα πεδίο με ωραίες σχολές αλλά όχι αρκετές δυνατότητες για να πετύχεις. Καλά τα όνειρα, αλλά κάπου εκεί μπαίνει και ο ρεαλισμός. Άμα όμως έχεις τρέλα με επαγγέλματα υγείας και δεν τα πας χάλια σε θετικά μαθήματα, τότε το να αλλάξεις πεδίο θα ήταν εφικτή επιλογή.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Η σχέση μου με τα θετικά μαθήματα δεν είναι και τόσο καλή ???? (στους βαθμους είχα έως 14 οχι παραπανω) απλά με δυσκολεψαν πιο πολυ τα μαθηματικά και η φυσική της Α λυκειου. Στο γυμνάσιο μαρεσαν και μου φαινόντουσαν πιο ευκολα αλλά όταν μπήκα στο λυκειο άλλαξα γνώμη ???? μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι προσπαθουσα μόνη μου και δεν πηγα σε κανένα φροντιστήριο αλλά φέτος θα αρχίσω σιγουρα.
Οσον αφορά αυτό που είπες για το 1ο πεδιο, το μόνο που μου αρέσει λίγο παραπάνω είναι η ψυχολογία αλλά και παλι δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλω να ακολουθήσω, θέλω να βρω κάτι που να έχει και ζητηση...


Ακόμη και με αυτά τα δεδομένα, έχεις το περιθώριο να βελτιωθείς στα θετικά μαθήματα. Γνωρίζω μία κοπέλα η οποία στη Β' Λυκείου είχε επιλέξει την κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών, αλλά στην Γ' Λυκείου μετακινήθηκε σε αυτή των Οικονομικών, επειδή έθεσε ως βασικό κριτήριο επιλογής (στην περίπτωση αυτή αλλαγής) κατεύθυνσης τη σχολή που αγαπούσε (Αγροτική Ανάπτυξη). Παρ' ότι οι επιδόσεις της στα μαθηματικά όλα τα προηγούμενα χρόνια δεν ξεπερνούσαν το 10, κατόρθωσε να βελτιωθεί, να καλύψει κενά και να γράφει πολύ καλά στο συγεκριμένο μάθημα. Για εσένα, που βρίσκεσαι ακόμη στη Β' Λυκείου, τα περιθώρια είναι ευρύτερα. Μπορείς να τα καταφέρεις!
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Η σχέση μου με τα θετικά μαθήματα δεν είναι και τόσο καλή (στους βαθμους είχα έως 14 οχι παραπανω) απλά με δυσκολεψαν πιο πολυ τα μαθηματικά και η φυσική της Α λυκειου. Στο γυμνάσιο μαρεσαν και μου φαινόντουσαν πιο ευκολα αλλά όταν μπήκα στο λυκειο άλλαξα γνώμη εντελώς, μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι προσπαθουσα μόνη μου και δεν πηγα σε κανένα φροντιστήριο αλλά φέτος θα αρχίσω σιγουρα.
Οσον αφορά αυτό που είπες για το 1ο πεδιο, το μόνο που μου αρέσει λίγο παραπάνω είναι η ψυχολογία αλλά και παλι δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλω να ακολουθήσω, θέλω να βρω κάτι που να έχει και ζητηση...

Καταρχάς, πέταξε αυτήν την ηττοπάθεια που αχνοφαίνεται στα μηνύματἀ σου στα σκουπίδια. :P Η δυσκολία που περιγρἀφεις είναι απολύτως φυσιολογική, και δεν έχει να κάνει με εσένα. Ούτε εγώ έκανα φροντιστήριο στα θετικά μαθήματα (με εξαίρεση τη φυσική στην Α') παρότι πήγαινα για θετική, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αντιμετώπιζα τις ίδιες δυσκολίες.

Πίστεψε στον εαυτό σου και δώσε του μια ευκαιρία:paladin:.

Πανελλήνιες, εξάλλου, θα δώσεις σε δύο χρόνια από σήμερα. Έχεις όσο χρόνο χρειάζεσαι και ακόμα περισσότερο για να καλύψεις τα κενά σου, να εξοικειωθείς με τα μαθήματα και να βγάλεις την ύλη.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η σχέση μου με τα θετικά μαθήματα δεν είναι και τόσο καλή (στους βαθμους είχα έως 14 οχι παραπανω) απλά με δυσκολεψαν πιο πολυ τα μαθηματικά και η φυσική της Α λυκειου. Στο γυμνάσιο μαρεσαν και μου φαινόντουσαν πιο ευκολα αλλά όταν μπήκα στο λυκειο άλλαξα γνώμη εντελώς, μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι προσπαθουσα μόνη μου και δεν πηγα σε κανένα φροντιστήριο αλλά φέτος θα αρχίσω σιγουρα.
Οσον αφορά αυτό που είπες για το 1ο πεδιο, το μόνο που μου αρέσει λίγο παραπάνω είναι η ψυχολογία αλλά και παλι δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλω να ακολουθήσω, θέλω να βρω κάτι που να έχει και ζητηση...

Είναι εφικτό βάσει των στόχων σου να τα πας καλά . Απλά ξεκίνα το συντομότερο με κάποιον καθηγητή .
Η φυσική θα σε δυσκολέψει περισσότερο απ'όλα,ευτυχώς δεν έχει συντελεστή όμως και εαν τα πας καλά έκθεση μπορείς να αναπληρώσεις τυχόν πρόβλημα που θα προκύψει . Εαν και δεν έχει ιδιαίτερα μαθηματικά ούτε η φυσική στο λύκειο . Θα κάνεις λίγη επανάληψη σε τριγωνομετρία,λύση πρωτοβάθμιου και δευτεροβάθμιου πολυωνύμου,κάποια βασικά περί συναρτήσεων και πρακτικά έχεις τελειώσει,αρκεί να μην έχεις κενά . Τα υπόλοιπα θα στα δείχνει ο καθηγητής κατά την διάρκεια των μαθημάτων όπου τα χρειαστείς .

Στην χημεία δεν θα χρειαστείς τίποτα παραπάνω απο εύρεση ρίζας πολυωνύμων πάλι,εως και 2ου βαθμού,καθώς και λίγες βασικές γνώσεις λογαριθμών(δεκαδικών συγκεκριμένα) .

Βιολογία μπορείς να μάθεις εύκολα με έναν καλό καθηγητή πιστεύω οπότε δεν θα έχεις θέμα ειδικά εκεί που δεν έχει καν μαθηματικά .
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καταρχάς, πέταξε αυτήν την ηττοπάθεια που αχνοφαίνεται στα μηνύματἀ σου στα σκουπίδια. :P Η δυσκολία που περιγρἀφεις είναι απολύτως φυσιολογική, και δεν έχει να κάνει με εσένα. Ούτε εγώ έκανα φροντιστήριο στα θετικά μαθήματα (με εξαίρεση τη φυσική στην Α') παρότι πήγαινα για θετική, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αντιμετώπιζα τις ίδιες δυσκολίες.

Πίστεψε στον εαυτό σου και δώσε του μια ευκαιρία:paladin:.

Πανελλήνιες, εξάλλου, θα δώσεις σε δύο χρόνια από σήμερα. Έχεις όσο χρόνο χρειάζεσαι και ακόμα περισσότερο για να καλύψεις τα κενά σου, να εξοικειωθείς με τα μαθήματα και να βγάλεις την ύλη.

Ευχαριστώ για την συμβουλή! εσυ με τι κριτήριο διάλεξες την κατεύθυνση σου?
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την συμβουλή! εσυ με τι κριτήριο διάλεξες την κατεύθυνση σου?

Πονεμένη ιστορία η ερώτηση που κάνεις :P .

Θες λίγο το γεγονός ότι μέχρι να επιλέξω κατεύθυνση είχα ανά περιόδους αποφασίσει ότι θέλω να περἀσω στις μισές σχολές της χώρας (από ιατρική μέχρι φιλολογία και πληροφορική, από πυροσβεστική και φαρμακευτική μέχρι ημμυ);

Θες το ότι μου άρεσαν αρχικά περισσότερο τα θετικἀ από τα θεωρητικά μαθήματα;

Θες το ότι όταν μου ανακοίνωσαν πως θα κάνω 15 ώρες μαθηματικοφυσική στη Β' (εκείνη την περίοδο πήγαινα για πολυτεχνείο) αποφάσισα πως προτιμώ να πεθάνω όρθιος παρά πάνω από ένα διαγώνισμα του ΟΕΦΕ;

Έτσι, κατέληξα θεωρητική και αγάπησα και τις ανθρωπιστικές επιστήμες, και δεν μετανιώνω καθόλου για την επιλογή.

Είσαι σε πολύ καλύτερη θέση από αυτήν που βρισκόμουν εγώ τότε, γιατἰ ξέρεις έστω και αμυδρά πού στοχεύεις. Μην εγκαταλείψεις αυτό που θες.
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καταρχάς, πέταξε αυτήν την ηττοπάθεια που αχνοφαίνεται στα μηνύματἀ σου στα σκουπίδια. :P Η δυσκολία που περιγρἀφεις είναι απολύτως φυσιολογική, και δεν έχει να κάνει με εσένα. Ούτε εγώ έκανα φροντιστήριο στα θετικά μαθήματα (με εξαίρεση τη φυσική στην Α') παρότι πήγαινα για θετική, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αντιμετώπιζα τις ίδιες δυσκολίες.

Πίστεψε στον εαυτό σου και δώσε του μια ευκαιρία:paladin:.

Πανελλήνιες, εξάλλου, θα δώσεις σε δύο χρόνια από σήμερα. Έχεις όσο χρόνο χρειάζεσαι και ακόμα περισσότερο για να καλύψεις τα κενά σου, να εξοικειωθείς με τα μαθήματα και να βγάλεις την ύλη.

Πονεμένη ιστορία η ερώτηση που κάνεις :P .

Θες λίγο το γεγονός ότι μέχρι να επιλέξω κατεύθυνση είχα ανά περιόδους αποφασίσει ότι θέλω να περἀσω στις μισές σχολές της χώρας (από ιατρική μέχρι φιλολογία και πληροφορική, από πυροσβεστική και φαρμακευτική μέχρι ημμυ);

Θες το ότι μου άρεσαν αρχικά περισσότερο τα θετικἀ από τα θεωρητικά μαθήματα;

Θες το ότι όταν μου ανακοίνωσαν πως θα κάνω 15 ώρες μαθηματικοφυσική στη Β' (εκείνη την περίοδο πήγαινα για πολυτεχνείο) αποφάσισα πως προτιμώ να πεθάνω όρθιος παρά πάνω από ένα διαγώνισμα του ΟΕΦΕ;

Έτσι, κατέληξα θεωρητική και αγάπησα και τις ανθρωπιστικές επιστήμες, και δεν μετανιώνω καθόλου για την επιλογή.

Είσαι σε πολύ καλύτερη θέση από αυτήν που βρισκόμουν εγώ τότε, γιατἰ ξέρεις έστω και αμυδρά πού στοχεύεις. Μην εγκαταλείψεις αυτό που θες.

Για να πω την αλήθεια είμαι και εγώ υπερβολικά πολυ αναποφασιστη :laugh: στην αρχή ήθελα να ασχοληθώ με την ψυχολογία μετά ήθελα με φυσικοθεραπεία και τώρα μ'αρέσουν τα ιατρικά επαγγέλματα αλλά και παλι δεν είμαι 1000% σίγουρη είχα μια ελπίδα με το να διάλεγα 5ο μάθημα αλλά αν θα το καταργήσουν δεν ξέρω τι να κάνω, απλά το θέμα είναι ότι δεν μ'αρέσουν κιόλας τα θετικά αλλά έχουν καλές σχολές για αυτό είμαι σε μεγάλο διλλημα..
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια είμαι και εγώ υπερβολικά πολυ αναποφασιστη :laugh: στην αρχή ήθελα να ασχοληθώ με την ψυχολογία μετά ήθελα με φυσικοθεραπεία και τώρα μ'αρέσουν τα ιατρικά επαγγέλματα αλλά και παλι δεν είμαι 1000 σίγουρη είχα μια ελπίδα με το να διάλεγα 5ο μάθημα αλλά αν θα το καταργήσουν δεν ξέρω τι να κάνω, απλά το θέμα είναι ότι δεν μ'αρέσουν κιόλας τα θετικά αλλά έχουν καλές σχολές για αυτό είμαι σε μεγάλο διλλημα..

Τι είναι αυτό που σε απομάκρυνε από την ψυχολογία; Επίσης, αυτό που σε ελκύει στις θετικές σχολές είναι το περιεχόμενο των σπουδών ή οι επαγγελματικές προοπτικές;
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τι είναι αυτό που σε απομάκρυνε από την ψυχολογία; Επίσης, αυτό που σε ελκύει στις θετικές σχολές είναι το περιεχόμενο των σπουδών ή οι επαγγελματικές προοπτικές;


Απλώς μου έχει πει πολύς κόσμος ότι ό,τι έχει σχέση με την υγεία έχει πολυ ζήτηση και γενικά θέλω να βρω ένα επάγγελμα που εκτός από το να μ'αρέσει να έχει και επαγγελματική αποκατάσταση
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Απλώς μου έχει πει πολύς κόσμος ότι ό,τι έχει σχέση με την υγεία έχει πολυ ζήτηση και γενικά θέλω να βρω ένα επάγγελμα που εκτός από το να μ'αρέσει να έχει και επαγγελματική αποκατάσταση

Κοίτα, η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πολύ σημαντικό κριτήριο, αλλἀ όχι το μοναδικό, ούτε το κορυφαίο. Η αγορά εργασίας είναι κορεσμένη σχεδόν σε κάθε τομέα και αναζητά εργάτες με ειδίκευση και όρεξη για εργασία και αυτοβελτίωση. Μην στραφείς, επομένως, σε μία σχολή αποκλειστικἀ και μόνο επειδή πιστεύεις πως θα βρεις δουλειά.

Πανελλήνιες θα δώσεις σε δύο χρόνια, η σχολή σου θα καταναλώσει τουλάχιστον άλλα τέσσερα και ένα μεταπτυχιακό άλλα δύο. Επομένως, εσύ θα βγεις στην αγορἀ εργασίας περίπου σε μία δεκαετία. Ακόμα και αν ο πλανήτης εξακολουθεί να γυρίζει, η αγορά εργασίας θα έχει αλλάξει μέχρι τότε.

Επίλεξε, επομένως, μια επιστήμη που σου αρέσει. Αν αγαπάς τον κλἀδο σου, θα βρεις τρόπο να εργαστείς σε αυτόν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top