Σπουδές Η/Υ στην Αμερική

double_k

Νεοφερμένος

Ο double_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά... Είμαι καιρό στο site αλλά δεν έτυχε να κάνω δημοσίευση...
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να κατευθυνθώ στην Αμερική για σπουδές, γιατί στον τόπο οι υπολογιστές αργοπεθαίνουν από ότι μαθαίνω... Αλλά δεν ξέρω αν γίνεται... Τι πρέπει να κάνω; Τι προϋποθέσεις υπάρχουν και αν υπάρχουν πανεπιστήμια το βασικοτερο!!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί είμαι γ' Λυκείου...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά... Είμαι καιρό στο site αλλά δεν έτυχε να κάνω δημοσίευση...
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να κατευθυνθώ στην Αμερική για σπουδές, γιατί στον τόπο οι υπολογιστές αργοπεθαίνουν από ότι μαθαίνω... Αλλά δεν ξέρω αν γίνεται... Τι πρέπει να κάνω; Τι προϋποθέσεις υπάρχουν και αν υπάρχουν πανεπιστήμια το βασικοτερο!!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί είμαι γ' Λυκείου...:confused:

https://www.alfavita.gr/artro.php?id=5760
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλη η λιστα Δημητριε, αλλα οχι σε υπολογιστες. Harvard π.χ. ειναι κατω απο 10αδα στην Πληροφορικη. Ψαξε "ranking in USA universities computer science" και θα βρεις μερικες. Συνηθως οι πρωτες θεσεις αλλαζουν αλλα σταθερα Berkeley, Stanford, MIT εχουν τις πρωτιες.
Δυστυχως δεν ξερω τη διαδικασια για προπτυχιακους φοιτητες, μπορεις να παρεις ομως τηλεφωνο στην Αμερικανικη Πρεσβεια και να τους ζητησεις να σε κατατοπισουν. Επισης στις σελιδες των διαφορων πανεπιστημιων θα βρεις πληροφοριες για international undergraduate students και τι χρειαζονται. Σιγουρα καλο απολυτηριο, καλο σκορ στα αγγλικα και κανα επαθλο σε διαγωνισμο δε θα τους χαλαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλη η λιστα Δημητριε, αλλα οχι σε υπολογιστες. Harvard π.χ. ειναι κατω απο 10αδα στην Πληροφορικη. Ψαξε "ranking in USA universities computer science" και θα βρεις μερικες. Συνηθως οι πρωτες θεσεις αλλαζουν αλλα σταθερα Berkeley, Stanford, MIT εχουν τις πρωτιες.
Δυστυχως δεν ξερω τη διαδικασια για προπτυχιακους φοιτητες, μπορεις να παρεις ομως τηλεφωνο στην Αμερικανικη Πρεσβεια και να τους ζητησεις να σε κατατοπισουν. Επισης στις σελιδες των διαφορων πανεπιστημιων θα βρεις πληροφοριες για international undergraduate students και τι χρειαζονται. Σιγουρα καλο απολυτηριο, καλο σκορ στα αγγλικα και κανα επαθλο σε διαγωνισμο δε θα τους χαλαει

Βασικά δεν το έβαλα τόσο για τη λίστα, αλλά άμα κάνεις scroll down έχει και κείμενο που μάλλον δεν πρόσεξες. Εκεί γίνεται αναφορά και ανά τομέα ειδίκευσης. Από ό,τι είδα γίνεται και μία μικρή αναφορά για τη διαδικασία εγγραφών... Αυτό που ζητείται αρχικά δηλαδή ως μία πρώτη ιδέα.

Δεν ξέρω αν είναι πλήρης η αναφορά για Η/Υ, ωστόσο στον τομέα μου όντως η λίστα δεν είναι πλήρης (μάλιστα στον τομέα μου λείπει ένα πολύ καλό uni ή/και δεν συμφωνώ με τη σειρά στη λίστα αξιολόγησης).

Μάλιστα πρέπει να είναι δημοσιευμένο σε ειδικό ένθετο σήμερα σε εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας (άμα προσέξετε καλά το link, θα το δείτε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι το ειδα αφου το ποσταρα, απλα ειπα να μην το επεξεργασθω καθως η λιστα οντως δεν ειναι εγκυρη για μεμονωμενους κλαδους. Παρ'ολα αυτα πολυ χρησιμες πληροφοριες, ισως να πρεπει να γινει υπομνημα. Γενικα οποιος ξερει απο τη διαδικασια που απαιτειται για να φυγεις εξωτερικο καλο θα ειναι να τα ποσταρει, ωστε να κανουμε καποια στιγμη εναν ολοκληρωμενο οδηγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top