Στατιστικό vs Μαθηματικό

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Αρχικά στο προπτυχιακο προγραμμα υπαρχουν οι εξης διαφορες:
-Στο στατιστικο γινονται απο το 1ο εξαμηνο μαθηματα στατιστικης ενω απο τον μαθηματικο πρεπει να παρεις αναλογη κατευθυνση
-Εχω την εντυπωση πως απο το τμημα των μαθηματικων χρειαζεται και ενα μεταπτυχιακο στην στατιστικη για να φτασεις στο ιδιο επιπεδο.Βεβαια ο μαθηματικος θα εχει γνωσεις και σε αλλα πεδια
ναι αρα οι στατιστικοι κερδιζουν στην εξειδικευση;)
-Απο το στατιστικο εχεις καλυτερη προσβαση σε μαθηματα οικονομικου-χρηματοικονομικου,μαρκετινκ,λογιστικη κλπ αφου ανηκει στο πεδιο των οικονομικων σχολων
κοιτα αν εξαιρεσουμε την εγγραφη στο οικ.επιμ. δεν μπορεις να πεις οτι ενας μαθηματικος με εξειδικευση στην στατιστικη και οικονομικα ειναι προτιμοτερος ή ιδιος με εναν που εναν αποφοιτο της στατιστικης με εξειδικευση(παραπανω απο αυτη που προσφερει η σχολη) στα οικονομικα????
-Στο μαθηματικο φανταζομαι δεν διδασκονται τοσα στατιστικα πακετα
οταν αναφερεσαι σε πακετα εννοεις προγραμματα ή κατι τετοιο(κωδικα)



Συμπερασμα:Αν καποιος του οποιου του αρεσουν τα μαθηματικα αλλα τον κεντριζει πολυ περισσοτερο η στατιστικη ,εγω θα του προτεινα να παει στατιστικη. Ενα παραδειγμα.Σκεψου εναν απο ΟΔΕ και εναν απο ΛΟΧΡΗ.Και οι 2 μπορουν να γινουν λογιστες.Ποιος εχει το αβανταζ?
καταλαβα λιγο πολυ τι εννοεις -ενδιαφερον επιχειρημα εχω φιλους στις αντιστοιχες σχολες:P- παρεμφερείς αλλα οχι ιδιες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ναι αρα οι στατιστικοι κερδιζουν στην εξειδικευση;)
κοιτα αν εξαιρεσουμε την εγγραφη στο οικ.επιμ. δεν μπορεις να πεις οτι ενας μαθηματικος με εξειδικευση στην στατιστικη και οικονομικα ειναι προτιμοτερος ή ιδιος με εναν που εναν αποφοιτο της στατιστικης με εξειδικευση(παραπανω απο αυτη που προσφερει η σχολη) στα οικονομικα????
οταν αναφερεσαι σε πακετα εννοεις προγραμματα ή κατι τετοιο(κωδικα)



καταλαβα λιγο πολυ τι εννοεις -ενδιαφερον επιχειρημα εχω φιλους στις αντιστοιχες σχολες:P- παρεμφερείς αλλα οχι ιδιες....

αν ζητησεις δουλεια σε τραπεζα η ασφαλιστικη θα μετρησει αν εχεις χαρτι απο ασοεε η αλλη οικονομικη σχολη απο οτι αν εχεις απο το καποδιστριακο,Μην ξεχνας πως ο στατιστικος διεκδικει και θεσεις ολου του οικονομικου φασματος μονο με το 1ο πτυχιο

Πακετα=προγραμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αν ζητησεις δουλεια σε τραπεζα η ασφαλιστικη θα μετρησει αν εχεις χαρτι απο ασοεε η αλλη οικονομικη σχολη απο οτι αν εχεις απο το καποδιστριακο,Μην ξεχνας πως ο στατιστικος διεκδικει και θεσεις ολου του οικονομικου φασματος μονο με το 1ο πτυχιο
ναι σωστο αυτο που λες αλλα μου κανει εντυπωση που διεκδικείς εκει δουλεια,απο οτι ξερω δεν εχει ο στατιστικος τοσα πολλα οικονομικα μαθηματα καθως και το γεγονος οτι η σχολη δεν εντασεται στο 5ο πεδιο(αυτο με το αοθ) αρα πως γινεται αυτο δεν μπορω να καταλαβω...

Πακετα=προγραμματα
σαν ???? για πες μου ενα παραδειγμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ναι σωστο αυτο που λες αλλα μου κανει εντυπωση που διεκδικείς εκει δουλεια,απο οτι ξερω δεν εχει ο στατιστικος τοσα πολλα οικονομικα μαθηματα καθως και το γεγονος οτι η σχολη δεν εντασεται στο 5ο πεδιο(αυτο με το αοθ) αρα πως γινεται αυτο δεν μπορω να καταλαβω...

σαν ???? για πες μου ενα παραδειγμα....
H στατιστικη ασοεε ειναι στο 2ο αλλα η στατιστικη παπει ειναι στο 5ο,και τα 2 τμηματα ειναι παρεμφερη.Και στην ασοεε μπορεις να παρεις πολλα οικονομικα μαθηματα αλλα δεν ειναι υποχρεωτικα.

στατιστικα πακετα ειναι spss, r, sas,minitab κλπ.Δεν νομιζω να τα ξερεις ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
H στατιστικη ασοεε ειναι στο 2ο αλλα η στατιστικη παπει ειναι στο 5ο,και τα 2 τμηματα ειναι παρεμφερη.Και στην ασοεε μπορεις να παρεις πολλα οικονομικα μαθηματα αλλα δεν ειναι υποχρεωτικα.
ναι οκ καταλαβα....(δεν ειναι υποχρεωτικα αλλα αναγραφεσαι και στο οικ.επιμ διαβαζοντας μαλιστα ενα λιγοτερο μαθημα στις πανελληνιες,respect!!!:D)

στατιστικα πακετα ειναι spss, r, sas,minitab κλπ.Δεν νομιζω να τα ξερεις ομως
ναι δεν τα ξερω αλλα να πω την αληθεια ημουν περιεργος:P

ευχαριστω πολυ φιλε για τις απαντησεις,μου ελυσες ολες τις αποριες να εισαι καλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
μπορεί κάποιος που έχει τελειώσει στατιστική στην ασσοε ή στο παπει να βρει δουλειά χωρίς μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μπορείς κάποιος που έχει τελειώσει στατιστική στην ασσοε ή στο παπει να βρει δουλειά χωρίς μεταπτυχιακό;

Θεωρητικά μπορεί γιατί ο στατιστικός γίνεται μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo_7_

Νεοφερμένος

Ο geo_7_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Να επαναφέρω μια το θέμα του Αναλογιστή μιας κ έχει περάσει καιρός. Θα με βοηθούσατε πολύ αν ξέρετε κάτι παραπάνω .Τελειώνω το οικονομικό και σκέφτομαι να δώσω στα μαθήματα της Ένωσης Αναλογιστών . Είναι τα μαθήματα τόσο δύσκολα όσο ακούγονται απο διάφορα φόρουμ ή τελοσπάντων με παρακολούθηση και διάβασμα βγαίνουν ?Η απλώς ήταν αρχή της Ένωσης και κάτι νέο στην Ελλάδα και συνάμα δύσκολο γτ ολα ειναι απο το 2010-2013 το πολύ αυτά που έχουν γραφτεί. Έχω ΄΄ψαχτεί αρκετά΄΄ επι του θέματος αλλα θα ήθελα και 3-4 παραπάνω γνώσεις και αποψεις απο άτομα που έδωσαν εξετάσεις ή γνωρίζουν για αυτες. Ευχαριστώ πάρα πολυ για τον χρονο σας :thanku: :thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top