Ναυτιλιακών Σπουδών Πειραιά vs Ναυτιλίας & Επιχειρηματικών Υπηρεσιών Αιγαίου

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ερωτησούλα..
αυτό της Χίου έχει εργαστήρια?
θα μπορούσα αν βρίσκω υλικό να προετοιμαστώ, να πηγαίνω μόνο εξεταστηκές?

σκέφτομαι την πιθανότητα 2 πτυχίων ταυτόχρονα (ΒΒΑ και ναυτιλίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
δεν υπάρχει δλδ τρόπος να το κάνεισ εξ αποστάσεως,ε? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Γεια σας παω γ λυκειου και ενδιαφερομαι για σχολες που σχετιζονται με τα ναυτιλιακα.Ποια ειναι η γνωμη σας για το τμημα ναυτιλιακων σπουδων στην χιου;Μπορει καποιος αποφοιτοντας απο αυτο το τμημα να εργαστει ως καθηγητης στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση μια τευλευταια ερωτηση οταν καναμε τις αιτισεις για τις παννελαδικες το φλεβαρη δεν επελεξα αγγλικα γινετσι τωρα τον απριλη που νομιζω μας ειπαν οτι θα ξανακανουμε αιτησεις να επιλεξω αγγλικα;Γιατι ενδιαφερομαι και για το αντιστοιχο τμημα στο παπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

actuallykod

Νεοφερμένος

Ο actuallykod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
1) τα αγγλικα ειναι πολυ χρησιμα, ειδικα στο αντικειμενο σας, για αυτο ειναι μειονεκτημα του τμηματος σου που δεν τα εχει και οχι του πειραια..
2) εγω ξερω πως ολα τα γραφεια εφοπλιστων ειναι στον πειραια, και πως γενικα υπαρχει συνδεση μεταξυ αυτων και του παπει, ειδικα του τμηματος ναυτιλιακων
3) ξερω παιδι που τελειωσε πειραια με 6,5 και εφυγε για ναυτιλιακα στο αμβουργο.. για αυτούς που γνωρίζουν να ξέρουν ότι εκεί ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για μεταπτυχιακο ναυτιλιακων παγκοσμιως..
4) τα ναυτιλιακα Χιου ιδρυθηκαν το 1998.. το παπει ιδρυθηκε το 1938.. το παν. αιγαιου το 1984.. αυτο γιατι κατι ελεγες για ιστορια κλπ..
5) το οτι οι πεσμενες βασεις σας οφειλονται στην τοποθεσια σας ειναι αληθεια. θα προσθετα πως και οι καθηγητες σας θα προτιμουσαν να βρισκονται πειραια απο οτι χιο..

παντως οκ το γεγονος οτι ειναι μονο 2 τμηματα στην Ελλαδα, μπορειτε να απορροφηθειτε ολοι...
επισης σιγουρα η Χιος για τα μορια της, ειναι απο τις καλυτερες επιλογες..
παντως εγω θα ειχα βαλει στο μηχανογραφικο μου ψηλοτερα τον πειραια....

Φίλε μου καλησπέρα ως φοιτητής του Τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών στη Χίο μπορώ να σε διορθώσω σε κάποια πράγματα τα οποία έχεις γράψει.

1)Στη Χίο πραγματοποιούνται 2 μαθήματα Αγγλικών, τα Α' και Β'. Τα Α' αφορούν γενικότερα οικονομικούς όρους και τα Β' είναι καθαρα Maritime Terminology ή Ελληνιστί Ναυτιλιακά Αγγλικά τα οποία εξετάζονται μέσω peer teaching sessions (αναλαμβάνει ο φοιτητής το ρόλο του καθηγητή) πράγμα που σου δίνει την ευελιξία να μελετήσεις τους διάφορους ναυτιλιακούς όρους. Επιπλέον απο το Α εξάμηνο οι καθηγητές δε διστάζουν να δείχνουν ανελλειπώς τους αντίστοιχους ναυτιλιακούς όρους.

2)Το ότι τα γραφεία των εφοπλιστών είναι στον Πειραιά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το γραφείο διασύνδεσης και σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Πειραιώς κάνει αντίστοιχη δουλειά για να φέρνει σε επαφή την επιχείρηση με το Πανεπιστήμιο (ομολογώ ότι στην Αθήνα καλύτερη δουλειά κάνει το Deree και το BCA). Εν αντιθέσει στη Χίο μας δίνεται η δυνατότητα πρατκτικής άσκησης απο το 1ο έτος.

3) Και γώ ξέρω παιδί απο Χίο που τέλειωσε με 6,8 και πήγε στο City (την Μέκκα των Ναυτιλιακών Σπουδών). Δεν παίζει πάντα ρόλο ο βαθμός πτυχίου στην επιλογή μεταπτυχιακού, υπάρχουν και άλλοι πάρα πολλοί παράγοντες.

4)Το Τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών του ΠΑ.ΠΕΙ ιδρύθηκε το 1991 (επειδή κάνεις μία ανόμοια σύγκριση)

5) Οι βάσεις όπως όλοι γνωρίζουμε είναι μία συνάρτηση που οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, ο κυριότερος πέραν της απόδοσης είναι το οτι δεν έχουν όλοι την ευχέρεια να συντηρούν 2 σπίτια εν καιρώ κρίσης.

Ελπίζω να σε κάλυψα

Φίλε μου καλησπέρα δεν είναι υποχρεωτικό μάθημα τα Αγγλικά στις Πανελλαδικές για να μπορείς να μπείς στη Χίο, μόνο το Πα.Πει το απαιτεί

ερωτησούλα..
αυτό της Χίου έχει εργαστήρια?
θα μπορούσα αν βρίσκω υλικό να προετοιμαστώ, να πηγαίνω μόνο εξεταστηκές?

σκέφτομαι την πιθανότητα 2 πτυχίων ταυτόχρονα (ΒΒΑ και ναυτιλίας)


έχει εργαστήρια τα οποία δεν έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση (δεν υπάρχουν απουσίες δηλαδή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ignatios_f

Νεοφερμένος

Ο ignatios_f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας!Δινω φετος πανελληνιες και ενδιαφερομαι για τα ναυτιλιακα.Στο πανεπιστημιο Χιου γινεται αναφορα και για προοπτικες στον σιδηροδρομο.Φυσικα δεν μιλαω για σιδηροδρομο στην Ελλαδα οσον αφορα το επαγγελμα στο μελλον.Ενδιαφερομαι γενικα για σπουδες και μεταπτυχιακο που θα μου εξασφαλισουν κατι καλο οσον αφορα τον τομεα της ναυτιλιας αλλα και τον σιδηροδρομο.Το τμημα του Πειραια μπορει να με καλυψει προπτυχιακα και στον τομεα του σιδηροδρομου;Δεν βλεπω καποιες αναφορες στο τμημα του Πειραια γι αυτο(καλυπτεται στον τομεα των συνδυασμενων μεταφορων;).Δεν εχω σκοπο βεβαια να αρκεστω μονο στις προπτυχιακες σπουδες που καλυπτουν πιστευω μερικως και τον σιδηροδρομο.Ενδιαφερομαι και για τους δυο τομεις σε μεγαλο βαθμο.Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα , φέτος δίνω πανελλήνιες με στόχο Ναυτιλιακά στην Χίο , ο λόγος που θέλω να περάσω εκεί και οχι του πειραια είναι γιατί δεν πιάνω όσα μορια ζητάει το πανεπιστήμιο λόγω των μαθηματικών που με δυσκολεύουν και τα αγγλικά που επίσης ζητάει αλλά δεν έχω την ευκολία να παρακολουθώ μαθήματα και ούτε στο σχολείο δεν γίνεται μάθημα.
Ωστόσο θέλω να ρωτήσω ποια σχολή είναι καλύτερη και τι προοπτικές έχεις όταν τελειώσεις; αξίζει να το δηλώσω ή να κοιτάξω κάποια σχολή οικονομικών και μετά να κάνω μεταπτυχιακά στα ναυτιλιακά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω πολλά για το εν λόγω αντικείμενο αλλά γενικά καλό είναι να επιλέγονται γενικές σχολές. Δεν είναι και ότι καλύτερο στο προπτυχιακό σου να κάνεις κάτι που μπορείς να το κάνεις σε ένα μεταπτυχιακό. Αυτό στο λέω ως γενικό κανόνα στην επιλογή σχολής. Για την συγκεκριμένη περίπτωση καλύτερα να σε κατατοπίσει κάποιος που ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπέρα , φέτος δίνω πανελλήνιες με στόχο Ναυτιλιακά στην Χίο , ο λόγος που θέλω να περάσω εκεί και οχι του πειραια είναι γιατί δεν πιάνω όσα μορια ζητάει το πανεπιστήμιο λόγω των μαθηματικών που με δυσκολεύουν και τα αγγλικά που επίσης ζητάει αλλά δεν έχω την ευκολία να παρακολουθώ μαθήματα και ούτε στο σχολείο δεν γίνεται μάθημα.
Ωστόσο θέλω να ρωτήσω ποια σχολή είναι καλύτερη και τι προοπτικές έχεις όταν τελειώσεις; αξίζει να το δηλώσω ή να κοιτάξω κάποια σχολή οικονομικών και μετά να κάνω μεταπτυχιακά στα ναυτιλιακά ;

Θυμάμαι που άκουγα απο κάτι άλλα άτομα οτι το τμήμα της Χίου έχει 90% απορρόφηση των πτυχιούχων :P:P:P
Μην πιστεύεται τέτοιες αρλούμπες είναι ένα αρκετά καλό τμήμα ναυτιλιακής αλλά όταν βγεις μην περιμένεις μεγαλεία τύπου μεγαλοστέλεχος ναυτιλιακής και σύμβουλοι ναυτιλιακών επιχειρήσεων εκτός κι αν έχει γνωστό σε ναυτιλιακή εταιρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλυτερα στον Πειραια οχι απο αποψη σπουδων/γνωσεων αλλα καθαρα απο αποψη πολης. Οι ναυτιλιακες ειναι στον Πειραια και θα παρουν ατομα που τα ''ξερουν''. Οποτε βαζεις στοχο τον Πειραια και προσπαθεις να τον πετυχεις.

Απο εκει και περα και η επιλογη σχολης οικονομικων με μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα ειναι καλη επιλογη, αλλα ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα σε μορια απο τα αντιστοιχα ναυτιλιακα?

Τελος, τι βαθμο ζητανε στα αγγλικα και ποιο ειναι το επιπεδο το δικο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλυτερα στον Πειραια οχι απο αποψη σπουδων/γνωσεων αλλα καθαρα απο αποψη πολης. Οι ναυτιλιακες ειναι στον Πειραια και θα παρουν ατομα που τα ''ξερουν''. Οποτε βαζεις στοχο τον Πειραια και προσπαθεις να τον πετυχεις.

Απο εκει και περα και η επιλογη σχολης οικονομικων με μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα ειναι καλη επιλογη, αλλα ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα σε μορια απο τα αντιστοιχα ναυτιλιακα?

Τελος, τι βαθμο ζητανε στα αγγλικα και ποιο ειναι το επιπεδο το δικο σου?

Δεν λέει κάτι το ότι είναι η ναυτιλιακή στον Πειραιά γιατί αν το πας και έτσι απο Χίο είναι αρκετοί εφοπλιστές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν λέει κάτι το ότι είναι η ναυτιλιακή στον Πειραιά γιατί αν το πας και έτσι απο Χίο είναι αρκετοί εφοπλιστές

Λεει παρα πολλα φιλε. Θα μπορουσα να στο εξηγησω με πσραδειγματα αλλα βαριεμαι τωρα. Αλλη φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Panagioti econ , Πειραιά έχει 16000+ ενώ Χίος 12000+ , δεν έχω καλό επίπεδο στα αγγλικά ξέρω πολύ βασικά πραγματα σκέφτηκα να αρχίσω αλλά δύσκολα να καλύψω το επίπεδο που ζητάει! Επίσης θέλει να γράψεις πάνω από 10 αγγλικά! Κάτω από 10 μετράει σαν 0!!
Λένε ότι τα ναυτιλιακά είναι η δουλειά του μέλλοντος και βρισκεις ανετα εργασια για αυτό το επιλέγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ανετα δεν βρισκεις αλλα εχεις προοπτικες. Τωρα για τα αγγλικα αν οντως δεν εχεις ικανοποιητικο επιπεδο καλυτερα να τα αποφυγεις. Προσπαθησε και για σχολες οικονομικων διοτι σου δινουν πολλες διεξοδους, ισως αργοτερα αλλαξουν τα γουστα σου και θελησεις να κανεις κατι διαφορετικο απο ναυτιλιακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Η ναυτιλία είναι απο τους ελάχιστους τομείς που είναι σε αξιοπρεπές επίπεδο στην ελλάδα( τουλάχιστον ακόμα) Κατά την άποψη μου αυτό το τμήμα είναι η πιο καλή επιλογή από τα οικονομικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kovakis

Νεοφερμένος

Ο kovakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να χαιρετήσω την παρέα. Βρήκα αυτό το θεμα ψάχνοντας στο net για αυτές τις δύο σχολές.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
Είναι αν σε περίπτωση που κάποιος περάσει στην Χίο αλλά λόγω οικονομικής δυσκολίας δεν μπορεί να μείνει εκεί και σε περίπτωση που δεν καταφέρει κάποια μεταγραφή στο ΠαΠει, είναι δυνατό να παρακολουθεί μαθήματα στον Πειραιά και να δίνει εξετάσεις στην Χίο.
Είναι σχετικά τα μαθήματα? Είναι δυνατόν να γίνει αυτό?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να χαιρετήσω την παρέα. Βρήκα αυτό το θεμα ψάχνοντας στο net για αυτές τις δύο σχολές.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
Είναι αν σε περίπτωση που κάποιος περάσει στην Χίο αλλά λόγω οικονομικής δυσκολίας δεν μπορεί να μείνει εκεί και σε περίπτωση που δεν καταφέρει κάποια μεταγραφή στο ΠαΠει, είναι δυνατό να παρακολουθεί μαθήματα στον Πειραιά και να δίνει εξετάσεις στην Χίο.
Είναι σχετικά τα μαθήματα? Είναι δυνατόν να γίνει αυτό?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Κοίτα εγώ δεν ανήκω σ΄αυτόν τον χώρο οπότε δεν μπορώ να σου δώσω εξειδικευμένες πληροφορίες. Μπορώ όμως να σου πω μερικά πράγματα που ισχύουν για όλες τις σχολές. Τις διαλέξεις σε οποιαδήποτε σχολή μπορεί να τις παρακολουθήσει ο καθένας, κανένας λοιπόν δεν θα σου απαγορεύσει την είσοδο στο αμφιθέατρο. Επίσης πολύ εύκολα μπορείς να δεις τα μαθήματα με την περιγραφή τους αν κατεβάσεις τους οδηγούς σπουδών από τα σάιτς των σχολών και να κάνεις τη σύγκριση.΄Ομως δεν ξέρω αν υπάρχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, εργαστήρια, εμβόλιμες εργασίες ή ασκήσεις, αν υπάρχουν καθηγητές που εξετάζουν με βάση αυτά που δίδαξαν και που δεν υπάρχουν πάντα στα βιβλία κτλ Αν ισχύουν αυτά, τότε μάλλον θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. Για ρώτησε κι εδώ μήπως μπορούν να σε κατατοπίσουν καλύτερα https://forum.aegean.gr/viewforum.php?f=7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kovakis

Νεοφερμένος

Ο kovakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Από όσα διαβάζω Είναι όντως αρκετά δύσκολο να γίνει αυτό.
Και από ότι είδα Υπάρχουν και εργαστήρια στη Χίο που προφανώς Είναι υποχρεωτικά.
Ευχαριστώ καιι πάλι, πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Στο τμήμα του ΠΑΠΕΙ μόλις τελείωσε ο αδερφός της κολλητής μου.. μου είπε ότι έχει ΠΑΡΑ πολλά οικονομικά μαθήματα. Σαν να σπουδάζεις οικονομικά με μια ειδίκευση στη Ναυτιλία. Για το άλλο δεν ξέρω να πω κάτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top