Πληροφορική: ΟΠΑ vs ΕΚΠΑ vs ΠΑΜΑΚ vs ΑΠΘ

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
@Κομνηνός

καλά, οι υποδομές παμακ προφανώς υπερτερούν.. Και φυσικά δικαίωμα του καθενός να κάθεται αν και όπου θέλει, απλά και 'μενα δικαίωμά μου να με ξενερώνει η εικόνα.. (υπερβολική,ναι) :Ρ όσο για τους τοξικομανείς, το λιγότερο που μπορεί να κάνει ο καθένας που τους λυπάται, είναι να τους βοηθάει όσο μπορεί, αφού , όπως λες κι εσύ , κρατικοί φορείς δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πληροφορικη ΟΠΑ μετονομαστηκε ετσι το 2004 νομιζω ενω πριν λεγοτανε Εφαρμοσμενη. Δεν ειναι καθολου τυπικο καθως υπηρξαν οι αναλογες ανακατασκευασεις στο προγραμμα και τη φιλοσοφια σπουδων. Δεν εχει νοημα να συγκρινεται με τη σχολη στο ΠΑΜΑΚ που ( κατ'εμε αποτυχημενα) προσπαθει να συνδυασει 2 καταρτισεις. Μπορει και πρεπει να συγκρινεται μονο με αλλες σχολες πληροφορικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Η πληροφορικη ΟΠΑ μετονομαστηκε ετσι το 2004 νομιζω ενω πριν λεγοτανε Εφαρμοσμενη. Δεν ειναι καθολου τυπικο καθως υπηρξαν οι αναλογες ανακατασκευασεις στο προγραμμα και τη φιλοσοφια σπουδων. Δεν εχει νοημα να συγκρινεται με τη σχολη στο ΠΑΜΑΚ που ( κατ'εμε αποτυχημενα) προσπαθει να συνδιασει 2 καταρτισεις. Μπορει και πρεπει να συγκρινεται μονο με αλλες σχολες πληροφορικης.

Συμφωνώ με την τελευταία σου πρόταση. Η σύγκριση με παμακ γίνεται λόγω της προσφοράς των ίδιων επαγγελματικών δικαιωμάτων. Τώρα, για το πόσο επιτυχημένα πετυχαίνει αυτό που επιδιώκει η ΕΠ /παμακ νομίζω δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι. Εξαρτάται, πιστεύω, και από τους στόχους του κάθε φοιτητή. Έχω ακούσει αρκετά κακά και αρκετά καλά σχόλια για πορείες αποφοίτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
χμ,κοιτα ομως FAST πρεπει να συγκρινεις τα προγραμματα σπουδων για να το κρινεις αυτο αντικειμενικα ,δεν διαφερουν στο συνολο μαθηματων πληροφορικης οι σχολες ΟΠΑ και ΠΑΜΑΚ,πιθανοτατα υπερτερει μαλιστα το ΠΑΜΑΚ,απλα η τελευταια προσθετει και μαθηματα οικονομικοδιοικητικα και αυξανει κατα πολυ το συνολο των μαθηματων
ανεφερα παραπανω πως εχει γινει η κουβεντα γιατι οντως εχει γινει,συγκρινοντας τα δυο προγραμματα
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=108104&page=84

βεβαιως κατα την γνωμη μου οποιος θελει πληροφορικη και μονο πρεπει να στραφει στο ΑΠΘ,ουτε ΟΠΑ,ουτε ΠΑΜΑΚ,οποιος δεν ειναι και πολυ βεβαιος ποιο απο τα δυο θελει να ακολουθησει (ή θελει να γινει μανατζερ σε εταιρειες τεχνολογιας/πληροφορικης) το ΠΑΜΑΚ ειναι καλη λυση και εκει μεσα κανει τις επιλογες του και δινει και την βαρυτητα που θελει στο πεδιο που επιθυμει(δεν πρεπει να ξενιζει αυτο οι ΗΜΜΥ εχουν ποσα πεδια,οχι μονο δυο),μετα θα μιλησει το μεταπτυχιακο και η προσωπικη εξασκηση,το τονιζω αυτο το τελευταιο γιατι οχι τυχαια π.χ οι ιθυνοντες του skroutz μιλανε για λιγους καλους προγραμματιστες και δυσευρετους π.χ παρα τον μεγαλο αριθμο αποφοιτων απο τις σχολες πληροφορικης και τους Ηλεκτρολογους με κατευθυνση πληροφορικης,χωρις συνεχη εξασκηση και προσωπικο κοπο ενα πτυχιο απο μονο του δεν θα σου ανοιξει πορτες δεν θα σου δωσει την καριερα που ονειρευεσαι
δεν ειναι πτυχιο ιατρικης,που μονο αυτο αρκει για να ανοιξει καποιος γραφειο και να συνταγογραφει για φαρυγγιτιδες,οι δεξιοτητες ειναι απαραιτητες και αυτες δυσκολα αποκτιουνται στν συγκεκριμενο τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με την τελευταία σου πρόταση. Η σύγκριση με παμακ γίνεται λόγω της προσφοράς των ίδιων επαγγελματικών δικαιωμάτων. Τώρα, για το πόσο επιτυχημένα πετυχαίνει αυτό που επιδιώκει η ΕΠ /παμακ νομίζω δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι. Εξαρτάται, πιστεύω, και από τους στόχους του κάθε φοιτητή. Έχω ακούσει αρκετά κακά και αρκετά καλά σχόλια για πορείες αποφοίτων.

Το επαγγελματικα δικαιωματα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να απασχολει καποιον. Θα μου πεις οκ αν θελεις να γινεις τριτου βαθμου λογιστης ή ο,τι ειναι, δεν εχει σημασια, αλλα, μα την αληθεια, τι σκατα κανεις σε σχολη πληροφορικης αν επιθυμεις αυτο.:loltooth:

Συμπερασματα απο τους αποφοιτους δν εχει και τοσο νοημα να βγαζεις καθως εν τελει αν εισαι σε σχολη που δε τοποθετειται στην Αντιπαρο, η εξελιξη σου επαγγελματικα ειναι δικη σου ευθυνη. Απλως (τωρα ειδα οτι περασες στο ΠΑΜΑΚ) οταν θα εχεις ενα οικονομικομπλαμπλα μαθημα να διαβασεις το πιθανοτερο ειναι πως θα μισεις τη ζωη σου. Τουλαχιστον αυτο επαθα εγω με τα (ευτυχως) 2 που ειχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ναι μονο 2 εχει το ΟΠΑ στο υποχρεωτικο,αν και μπορει ο φοιτητης αν θελει να παρει κι αλλα μετεπειτα
παντως σου ξαναλεω ενας αποφοιτος ΕΠ ΠΑΜΑΚ στο τελος μπορει να εχει περισσοτερα μαθηματα πληροφορικης στο πτυχιο του απο οσα εχεις εσυ π.χ με το πτυχιο ΟΠΑ
απλα θα εχει και καμια 11,12 οικονομικοδιοικητικα επιπλεον,θα το αποφασισει με τα μαθηματα επιλογης το τελευταιο ετος.
αυτο γινεται γιατι οπως σου ειπα στο ΠΑΜΑΚ για να παρεις πτυχιο δινεις σημαντικα περισσοτερα μαθηματα(για μενα αυτο θα ηταν βασικος λογος για να δηλωσω ΟΠΑ τωρα)
με την προσφατη αναδιαμορφωση του προγραμματος μαλιστα στην ΕΠ μετα την απορροφηση της ΔΤ μπορει να επιλεξει ηδη απο τριτο εξαμηνο κατευθυνση Διοικηση Τεχνολογιας για στελεχος σε σχετικες εταιρειες
θα συμφωνησω στο εξης οποιος δεν θελει καθολου τα οικονομικα δεν ειναι λογικο να επιλεγει ΠΑΜΑΚ,εμενα μπορει να μου αρεζαν και τελικα με τα επιλογης να πηρα περισσοτερα απο 20 οικονομικοδιοικητικα μαθηματα σε συνολο 55(τοτε),αλλα αλλος μπορει να βγαζει φλυκταινες με αυτα!

α και απο οσο ξερω απο αποφοιτους (και δεν νομιζω πως αλλαξε αυτο)δεν εχουν καποιο φραγμο στην εξελιξη τους ως λογιστες στην αγορα,καθως και οι αποφοιτοι οικονομικοδιοικητικων σχολων,
στον ΑΣΕΠ βεβαια ο αποφοιτος ΕΠ φυσικα ειναι ΠΕ19 ,οχι οικονομολογος(και καλυτερα κατα την γνωμη μου )
εν κατακλειδι στο ΗΜΜΥ καποιος παιρνει 6,7 μαθηματα πληροφορικης στον κορμο,ερχεται σε επαφη με το αντικειμενο του αρεσει και τελικα επιλεγει κατευθυνση πληροφορικης
ε στο ΠΑΜΑΚ ερχεται σε επαφη με 11,12 οικονομικοδιοικητικα στον κορμο και αργοτερα παιρνει αν θελει ακομα και ολα τα επιλογης σε αυτο το πεδιο.εν κακο
ιδιως για οποιον επιλεξει κατευθυνση ΔΤ απαραιτητα ειναι αυτα τα μαθηματα κατα την γνωμη μου.
τελος παντων επαναλαμβανομαστε

η συμβουλη μου ειναι οποιος ειναι πληρως κατασταλαγμενος για πληροφορικη να παει στο ΑΠΘ(εκπα δεν το εχω δει το προγραμμα)
αλλα να βγαλει απο το μυαλο του πως με ενα πτυχιο και μονο μπορει να κανει καριερα και δεν εννοω μονο το μαστερ που εχει γινει εκ των ων ουκ ανευ,μιλαω κυριως για προσωπικη ενασχοληση,εξασκηση,το ουσιαστικοτερο.
τελος παντων η συζητηση εχει ξαναγινει,υπαρχει και το link παραπανω με την παλια κουβεντα,καποια εγινε και εδω,εξαντληθηκε το θεμα
ολα τα αλλα ειναι ζητημα προσωπικης βουλησης,θα προσθετα και προσωπικης ερευνας,να μην στεκεται κανεις στην αποψη του ενος ή του αλλου,να κανει προσωπικη ερευνα,δικη του ζωη ειναι,τωρα με το ιντερνετ μαλιστα ολα ειναι ευκολοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chris-chris

Νεοφερμένος

Ο chris-chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, επειδή είμαι ανάμεσα στις 2 αυτές σχολές πληροφορικής θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου δώσει μερικά στοιχεία/πληροφορίες για αυτές. Έχω ακούσει πως στο ΠΑΜΑΚ ασχολούνται και με οικονομικά ενώ στο ΑΠΘ αποκλειστικά με Πληροφορική. Δεν είμαι από τους κολλημένους που θέλουν να ασχοληθούν αποκλειστικά με προγραμματισμό και θα μου άρεσε να έχω και άλλες γνώσεις πάνω σε επιχειρήσεις. Βέβαια έχω ακούσει πως στο ΠΑΜΑΚ τα πράγματα είναι λίγο πιο φλου. Επίσης δεν τρελαίνομαι για μαθηματικά ούτε δε θέλω να τα βλέπω. Έτσι όπως είμαι θα έκλεινα στο ΠΑΜΑΚ απλά ανησυχώ για το κύρος και την αξιοπιστία αυτού του τμήματος σε σχέση με το ΑΠΘ. Παρ'όλα αυτά συνδυάζοντας η σχολή εφ. πληροφορικής του ΠΑΜΑΚ και οικονομικά τι δυνατότητες σου δίνει;

ΥΓ: Περιμένω τις απόψεις σας.:hmm::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
λιγο καθυστερημενα βεβαια
κυρος το ΠΑΜΑΚ εχει,ιδιως σε ζητηματα οικονομικων,αφου ειναι η παλια ΑΒΣΘ,αλλα εδω που τα λεμε οι βασεις των σχολων σε γενικες γραμμες δειχνουν την ζητηση που εχουν αυτες στους υποψηφιους και πιθανον αντικατοπτριζουν και την φημη τους.
παλιοτερα ηταν πολυ υψηλη η βαση της ΕΠ,οταν μπηκα εγω ηταν πανω απο σχεδον ολα τα πολυτεχνειακα τμηματα ,στις δεκα δεκαπεντε υψηλοτερες βασεις ολων των σχολων!αργοτερα επεσε
ε τωρα οπως το βλεπω ως όνομα ΑΠΘ>ΠΑΜΑΚ στην πληροφορικη,αλλα ΠΑΜΑΚ>ΑΠΘ στα οικονομικα/διοικητικα,οπως και τα ΗΜΜΥ ΕΜΠ,ΑΠΘ εχουν μεγαλυτερο κυρος απο ΜΜηχανολογων ΕΜΠ ΚΑΙ ΑΠΘ καθως και απο τα τμηματα πληροφορικης κ.ο.κ
οπως και ΑΣΟΕΕ>ΠΑΜΑΚ ως ονομα,αφου ειναι τμημα πιο κεντρικο η ΑΣΟΕΕ
αλλα και το ΕΜΠ που ξεπερνα τους παντες σε φημη.

η κατευθυνση στο ΠΑΜΑΚ διοικησης τεχνολογιας δεν υπαρχει νομιζω μια φορα αλλου παρα μονο στην ΑΣΟΕΕ(μπορει να κανω ομως και λαθος,ενα του πειραια θελει ψαξιμο)εννοω το τμημα διοικητικης τεχνολογιας.
επισης με την πληθωρα πλεον των μεταπτυχιακων μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε π.χ ενας αποφοιτος πληροφορικης ΑΠΘ μπορει να κανει μεταπτυχιακο στην ΕΠ του ΠΑΜΑΚ με εμφαση στο ηλεκτρονικο επιχειρειν και τις καινοτομιες ή στην επιχειρηματικη πληροφορικη που ειναι νομιζω και τα καλυτερα μεταπτυχιακα στο ειδος τους στην Θεσσαλονικη(μαζι με το πληροφορικη και διοικηση του ΑΠΘ),αφου αλλωστε φημιζεται το ΠΑΜΑΚ για τα της διοικησης και της οικονομιας,μπορει πάλι να επιλέξει και τα μεταπτυχιακα καθαρης πληροφορικης του ΠΑΜΑΚ.
Απο την αλλη και ενας αποφοιτος του ΠΑΜΑΚ μπορει να κανει τα μεταπτυχιακα της πληροφορικης ΑΠΘ ή τα διατμηματικα που υπαρχουν

και φυσικα υπαρχει και το εξωτερικο,μια φορα ο καλος φοιτητης που προσεχει βαθμους και γνωσεις δεν χανεται πουθενα π.χ και απο το τμημα τη ςπληροφορικης παμακ εχουν διαπρεψει ως μανατζερ στο εξωτερικο και στην ελλαδα,εχουν γινει δεκτοι σε κορυφαια πανεπιστημια του εξωτερικου οπου διαπρεπουν σε θεματα τεχνητης νοημοσυνης κ.λπ(γνωριζω ονοματα εννοειται για ολα αυτα δεν το λεω κουτουρου),εχουν δουλεψει ως πληροφορικοι κανοντας τα δικα τους πολυ επιτυχημενα προτζεκτς ή ακομα και ως λογιστες(μαλιστα διχως αναγκη περαιτερω εξειδικευσης σε παιδια που γνωριζω,φυσικα πλεον που το μεταπτυχιακο τεινει να γινει πτυχιο αυτη χρειαζεται ως στοιχειο στο βιογραφικο σε αρκετες περιπτωσεις,αλλωστε βοηθαει και γνωστικα)
οπως αλλωστε υποθετω και απο την πληροφορικη ΑΠΘ,εχουν διαγραψει τις δικες τους εξαιρετικες πορειες

εξαλλου η φημη απο μονη της δεν λεει και πολλα,το ουσιαστικο ειναι η καλλιεργεια δεξιοτητων και φυσικα αν θελουμε να χει αξια και το χαρτι η αριστεια στην σχολη,ωστε να μπορουμε να πετυχουμε ενα εξαιρετικο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ακομα καλυτερα,γιατι να περναει ο καιρος αδικα και με μετριες βαθμολογιες και να μην τον αξιοποιουμε,αφου ειμαστε που ειμαστε αναγκασμενοι αυτα τα χρονια να σπουδαζουμε,ε ας το κανουμε καλα,ας κοπιασουμε.

edit να πουμε εδω πως στο qs βρισκεται η σχολη πληροφορικης ΑΠΘ ,οχι ομως και αυτη του ΠΑΜΑΚ,για την ακρίβεια καμία σχολή του ΠΑΜΑΚ δεν βρίσκεται στην λίστα,ένα λόγος είναι γιατί μεταξύ των κριτηρίων περιλαμβάνεται και το μέγεθος καθώς και η παλαιότητα του ιδρύματος και το ΠΑΜΑΚ είναι νέο και μικρό ίδρυμα.Από την άλλη το τμήμα αν και σκοράρει σε υποδομές,οργάνωση,ενω καταληψεις σπανιως γινονται, εν τούτοις η ερευνητική παραγωγή του διδακτικου προσωπικού κατα μ.ο εννοείται γιατί π.χ υπάρχει και ένας χατζηγεωργιου που ειναι παγκοσμια κλαση,αλλα και αλλοι καθηγητες με σοβαρο ερευνητικο εργο, βρίσκεται χαμηλά(το ΑΠΘ ειναι ψηλά),μην ξεχνάμε όμως βέβαια πως έχει και οικονομολόγους το τμήμα ενω το διδακτικο του προσωπικο ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο του ΑΠΘ,αυτά σε έρευνα που έγινε προ συγχώνευσης του τμήματος ΔΤ η οποία διεξήχθη από ένα τμήμα του ΠΑΜΑΚ,ωστόσο σε άλλη έρευνα του εθνικου κέντρου τεκμηρίωσης ο δείκτης απήχησης των δημοσιεύσεων του διδακτικού προσωπικού(με την ΔΤ) στην τεχνολογία είναι από τους υψηλότερους https://report03.metrics.ekt.gr/el/chapter4.4 .Μιλώντας για τα της οικονομίας τα τμήματα του ΠΑΜΑΚ σκοράρουν(για δημοσιεύσεις μιλαμε παντα) μαζι με αυτά της ΑΣΟΕΕ και της Πάτρας,ειδικά για τους οικονομολογους/λογιστες του τμήματος δύσκολο να συμπεριληφθουν σε έρευνα μια και βρίσκονται σε σχολή πληροφορικής,οποτε δεν έχω υπόψιν μου κάτι. Παντως αν εξαιρεσεις καναδυο,ποσοι ειναι(που σε ολες τις σχολες εδω που τα λεμε βρισκονται),η αποψη μου για το διδακτικο προσωπικο του τμηματος γενικα ειναι θετικη και απο αποψη μεταδοτικοτητας κ.λπ (τουλαχιστον για οσους προλαβα,προ αρκετων ετων,προφανως ανανεωθηκε σημαντικα το διδακτικο προσωπικο).
για περισσοτερη πληροφορηση για την σχολη στο αντιστοιχο νημα ischool e-steki.gr/showthread.php?t=48317&page=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top