[20/5/2011] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 111)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 12 10.8%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 10 9.0%
  • Καλά

    Ψήφοι: 11 9.9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 19 17.1%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 16 14.4%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 10 9.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 33 29.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ρε παιδια στο Δ1 αυτοι θελανε ισορροπια της τροχαλιας?
Το συγκεκριμενο ερωτημα ηταν αυτο που περισσοτερο-οχι ακριβως με δυσκολεψε-αλλα με "εφαγε" χρονο(20 λεπτα) και με κουρασε αρκετα.
Βλεπω το καθε φροντιστηριο να εχει τη δικη του προσεγγιση και τον καθε καθηγητη να λεει τη δικη του διαφορετικη αποψη.
Τι γινεται τελικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ρε παιδια στο Δ1 αυτοι θελανε ισορροπια της τροχαλιας?
Το συγκεκριμενο ερωτημα ηταν αυτο που περισσοτερο-οχι ακριβως με δυσκολεψε-αλλα με "εφαγε" χρονο(20 λεπτα) και με κουρασε αρκετα.
Βλεπω το καθε φροντιστηριο να εχει τη δικη του προσεγγιση και τον καθε καθηγητη να λεει τη δικη του διαφορετικη αποψη.
Τι γινεται τελικα?
Επειδή πάει καιρός που δεν παρακολουθώ το κάθε φροντιστήριο, ποιες είναι οι προσεγγίσεις τους επί του θέματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Δεν εχω δει κανενα φροντιστηριο να κανει λογο για τροχαλια.Μονο οι ορισμενοι στο ylikonet,αν και δεν ειδα τι ακριβως ελεγε ο καθενας
Παντως εμενα με παιδεψε πολυ το συγκεκριμενο.
Μακαρι να το ζητουσαν...:/:
Εσυ τι εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Εσυ τι εκανες?
Έστω ότι η τροχαλία αρχικά περιστρέφεται. Καταλήγω σε άτοπο. Άρα

Η συνέχεια από την ισορροπία της τροχαλίας στον κατακόρυφο άξονα.
Βρίσκω
Παίρνω . Προκύπτει , κάτι που με χαροποιεί. =p


Στο ylikonet τί προτείνουν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Έστω ότι η τροχαλία αρχικά περιστρέφεται. Καταλήγω σε άτοπο. Άρα

Η συνέχεια από την ισορροπία της τροχαλίας στον κατακόρυφο άξονα.
Βρίσκω
Παίρνω . Προκύπτει , κάτι που με χαροποιεί. =p


Στο ylikonet τί προτείνουν; :hmm:
Ωραια,και γω ετσι το πηρα.
https://ylikonet.gr/profiles/blogs/mia-ektenhes-aphantese-sto .Δες εδω,αν θες.Παντως εγω δεν ασχοληθηκα και παρα πολυ με το θεμα.Οτι εγινε εγινε.Παμε για αλλα τωρα.Καλα αποτελεσματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ωραια,και γω ετσι το πηρα.
Τότε γιατί σκας με τις παπαριές του κάθε πικραμένου; :)
Εχμ, ναι. Η ανάλυση αυτή θα μπορούσε χαλαρά να πάρει πάνω από 3 ώρες για να γίνει. Θα αρκεστώ στη συνοπτική λύση των 15 γραμμών μου. :P
Παντως εγω δεν ασχοληθηκα και παρα πολυ με το θεμα.Οτι εγινε εγινε.Παμε για αλλα τωρα.Καλα αποτελεσματα;)
+1

Good luck. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε παιδια στο Δ1 αυτοι θελανε ισορροπια της τροχαλιας?
Έκανα κάτι παρόμοιο με τον Κουμίδη. Πάντως, από όσα μου είπε διορθωτής, το κάνουν εντελώς δεκτό το ερώτημα ακόμα και αν έγραψες "αφού η τροχαλιά ισορροπεί F = (M+m1+m2+m3)g", αλλά και να μην το γράψεις και απλά πάρεις F = (M+m1+m2+m3)g χωρίς να το εξηγήσεις, το πιο πιθανό πάλι είναι να μην κόψουν τίποτα. Αφού το ερώτημα πιάνει μόνο 4 μόρια, δύσκολο να κόψουν έστω και 1 για αυτό. Βέβαια, αυτό εξαρτάται από τον διορθωτή και τη γενική εικόνα του γραπτού. Αυτή η λεπτομερής ανάλυση κάποιων, μάλλον είναι υπερβολές της αρκούδας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
|f-f1|=|f-f2|=>
2f=f2-f1
f=(f2-f1)/2
Πόσο θα πάρω από αυτό δεδομένου ότι οι σκέψεις της φυσικής ήταν σωστές αλλά δεν ήξερα να βγάλω το απόλυτο??
Σίγουρα -2 από την επιλογή της σωστής απάντησης...

Σίγουρα θα πάρεις από 2-4 μονάδες

Τότε γιατί σκας με τις παπαριές του κάθε πικραμένου; :)
Εχμ, ναι. Η ανάλυση αυτή θα μπορούσε χαλαρά να πάρει πάνω από 3 ώρες για να γίνει. Θα αρκεστώ στη συνοπτική λύση των 15 γραμμών μου. :P
+1

Good luck. :)

Κανονικά θα έπρεπε να γίνει ανάλυση στη τροχαλία και να δείξεις ότι αγ=0. Πολύς χρόνος, μόνο 4 μονάδες! Απορρίπτεται. Μια πιο normal λύση είναι να πάρουμε Στ στο σύστημα τροχαλία - μάζες το οποίο είναι ίσο με μηδέν και να συνεχίσουμε. Ούτε και αυτό το έχω πολυδεί! Τέλος πάντων αν δεν αναφέρει ούτε καν το Στ=0 στην τροχαλία τότε -1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Σε μια ραβδο που περιστρεφεται,γυρω απο ακλονητο αξονα(κατι τετοιο που επεσε στις πανελληνιες).Πως μπορω να προσδιορισω την δυναμη απο τον αξονα καθως εκτελει περιστροφικη κινηση.Η δυναμη ειναι μεγαλυτερη οταν ειναι κατακορυφη,οριζοντια,υπαρχει καμια συναρτηση που να το περιγραφει αυτο.Ακουσα πολλες λυσεις,μια εκ των οποιων ηταν ο στιγμιαος αξονας περιστροφης αλλα με φαινεται οτι η ξεφευγη η λογικη του.
Λαθος επρεπε να το βαλω στο Βοηθιες/αποριες στην φυσικη
Αν το δει κανενας συντονιστης ας το μετακινησει
Φιλικα Χαρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σε μια ραβδο που περιστρεφεται,γυρω απο ακλονητο αξονα(κατι τετοιο που επεσε στις πανελληνιες).Πως μπορω να προσδιορισω την δυναμη απο τον αξονα καθως εκτελει περιστροφικη κινηση.Η δυναμη ειναι μεγαλυτερη οταν ειναι κατακορυφη,οριζοντια,υπαρχει καμια συναρτηση που να το περιγραφει αυτο.Ακουσα πολλες λυσεις,μια εκ των οποιων ηταν ο στιγμιαος αξονας περιστροφης αλλα με φαινεται οτι η ξεφευγη η λογικη του.
Λαθος επρεπε να το βαλω στο Βοηθιες/αποριες στην φυσικη
Αν το δει κανενας συντονιστης ας το μετακινησει
Φιλικα Χαρης

Χωρίς να θέλω να μπω σε βαθιά νερά (αν θέλεις βέβαια μπορώ να μπω...), θεωρείς ότι στον άξονα ασκούνται η Fx και η Fy. Αφού η ράβδος κάνει επιταχυνόμενη κίνηση, και το κέντρο μάζας θα κάνει κυκλική επιταχυνόμενη κίνηση. Έτσι αν αναλύσεις τόσο το βάρος όσο και την δύναμη από τον άξονα σε δύο συνιστώσες, η μία ακτινική και η άλλη εφαπτομενική θα έχεις ΣFακ=Fκεντρομόλος και ΣFεφαπτομενική = macm = maγ*R όπου R η απόσταση μεταξύ κέντρου μάζας και άξονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να μπω σε βαθιά νερά (αν θέλεις βέβαια μπορώ να μπω...), θεωρείς ότι στον άξονα ασκούνται η Fx και η Fy. Αφού η ράβδος κάνει επιταχυνόμενη κίνηση, και το κέντρο μάζας θα κάνει κυκλική επιταχυνόμενη κίνηση. Έτσι αν αναλύσεις τόσο το βάρος όσο και την δύναμη από τον άξονα σε δύο συνιστώσες, η μία ακτινική και η άλλη εφαπτομενική θα έχεις ΣFακ=Fκεντρομόλος και ΣFεφαπτομενική = macm = maγ*R όπου R η απόσταση μεταξύ κέντρου μάζας και άξονα...
Αν δεν σας κανει κοπο με εχει κεντρισει το ενδιαφερον αυτη η δυναμη απο τον αξονα.Μπορουμε να βγαλουμε καμια συναρτηση με την γωνια φ που σχηματιζει η ραβδος με την καθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αν δεν σας κανει κοπο με εχει κεντρισει το ενδιαφερον αυτη η δυναμη απο τον αξονα.Μπορουμε να βγαλουμε καμια συναρτηση με την γωνια φ που σχηματιζει η ραβδος με την καθετο

Το αρχείο αυτό είναι μια γενική άσκηση που είχαμε φτιάξει παλιότερα (γι' αυτό τα σχήματα είναι πιο απλά!...) Εκεί έχει ότι χρειάζεσαι νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ravdos.pdf
    159.4 KB · Εμφανίσεις: 297

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Το αρχείο αυτό είναι μια γενική άσκηση που είχαμε φτιάξει παλιότερα (γι' αυτό τα σχήματα είναι πιο απλά!...) Εκεί έχει ότι χρειάζεσαι νομίζω....
Ευχαριστω πολυ,κυριε δημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ανήκω στην κατηγορία αυτή των "βιτσιόζων" με τα σχήματα ...
Πρέπει να έκανα συνολικά 18 σχήματα. Λυπήθηκα που δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω πολλά χρώματα, αλλά τα έκανα με μολύβι και χρησιμοποίησα το στυλό μου σαν δεύτερο χρώμα. (Για να μην βιαστεί κανένας και πει την πιπεριά του, το είχα εξακριβώσει από πολλούς διορθωτές από πριν ότι αυτό ΔΕΝ απαγορεύεται καθώς η περίφημη οδηγία 4 δεν λέει Ή στυλό ή μολύβι ούτε ΜΟΝΟ ένα από τα δύο για τα σχήματα, αλλά ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μολύβι, άρα επιτρέπεται και ο συνδυασμός τους

Καλά κάνεις και σ'αρέσουν τα σχήματα ...αλλά 18 !!! Είναι λίγο υπερβολή. Νομίζω θα μπορούσες να περιοριστείς στα τελείως απαραίτητα. Γενικά στις θετικές επιστήμες προτιμούν τις σύντομες και ουσιαστικές απαντήσεις.
Τώρα για το μολύβι δεν το έχω ψάξει αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να παραποιείται πιο εύκολα το γραπτό; Καλού κακού ας το αποφεύγουν.
Καλά αποτελέσματα πάντως. Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Καλά κάνεις και σ'αρέσουν τα σχήματα ...αλλά 18 !!! Είναι λίγο υπερβολή. Νομίζω θα μπορούσες να περιοριστείς στα τελείως απαραίτητα.
2) Γενικά στις θετικές επιστήμες προτιμούν τις σύντομες και ουσιαστικές απαντήσεις.
3) Τώρα για το μολύβι δεν το έχω ψάξει αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να παραποιείται πιο εύκολα το γραπτό; Καλού κακού ας το αποφεύγουν.
4) Καλά αποτελέσματα πάντως.
5) Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;
1) Tόσα θεώρησα τελείως απαραίτητα.
2) Ακριβώς αυτό πετυχαίνουν τα σχήματα.
3) Δεν υπάρχει πρόβλημα.
4) Ευχαριστώ πολύ.
5) Δεν είναι προφανές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Θα Μπορουσαμε εδω να λυσουμε,τα θεματα των επαναληπτικων αρχιζοντας απο το 4 θεμα
Φιλικα Χαρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top