Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το ESB?
Καλημέρα κιόλας....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπέρα, είχα πάρει το lower του Michigan και το Κρατικό το 2010.
Απο εκεί και πέρα η επαφή μου με τα αγγλικά περιορίζεται στο να διαβάζω κανά άρθρο απο ειδήσεις στο ιντερνετ και στην συνεννόηση με φοιτητές από erasmus που γνώρισα πέρσι και φέτος.
Ταινίες και σειρές αποφεύγω δυστυχώς να βλέπω χωρίς υπότιτλους ή εστω με αγγλικούς και λογικά θα ήταν μια καλή αρχή.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα μπορούσα να προετοιμαστώ μόνη μου κάποια στιγμή ώστε να δώσω για προφίσενσι ή ακόμα και με την βοήθεια φροντιστηρίου ή κάποιου να με κατευθύνει πόσο καιρό θα μου έπαιρνε στη προετοιμασία;
Και το κυριότερο ποιο πτυχίο αξίζει να δώσω με σκοπό κάποιο μεταπτυχιακό και στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Για εξωτερικο ξεχνας το προφισιενσυ -εκτος απο το προφισιενσυ του κεμπριτζ οπου καποια λιγα το δεχονται- και πας για ielts. Με εντατικη προετοιμασια ομως μπορεις και σε 1 χρονο να το παρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Για εξωτερικο ξεχνας το προφισιενσυ -εκτος απο το προφισιενσυ του κεμπριτζ οπου καποια λιγα το δεχονται- και πας για ielts. Με εντατικη προετοιμασια ομως μπορεις και σε 1 χρονο να το παρεις

τι ακριβως πτυχιο ειναι το ielts και ποια η διαφορά του με το proficiency δηλαδη;
ποια είναι η δομή του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
τι ακριβως πτυχιο ειναι το ielts και ποια η διαφορά του με το proficiency δηλαδη;
ποια είναι η δομή του;

Για αρχη το ielts δεν ειναι πτυχιο αλλα πιστοποιηση η οποια ισχυει για 2 χρονια.Δηλαδη δεν το κορνιζαρεις, το παιρνεις και μετα απο δυο χρονια το πετας. Αυτο θα σου χρειαστει για το εξωτερικο, για Ελλαδα αρκει και το προφισιενσι.

Τωρα η δομη νομιζω ειναι reading, 2 writings, speaking και listening αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γιατι δεν το εχω δωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι και εγώ για proficinecy και μιας και είδα ότι ξέρετε κάποια πράγματα λέω να ρωτήσω εδώ. Λέω να δώσω για edexcel ή esb γιατί το michigan είναι απαιτητικό και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου μιας και μαζί με τη σχολή εργάζομαι κιόλας. Από όσο γνωρίζω και το edexcel και το esb αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ και από μεταπτυχιακά εντός Ελλάδος και ισχύουν εφ' όρου ζωής. Ξέρετε τι παίζει με την αναγνώριση των δυο αυτών πτυχίων στο εξωτερικό? Όσον αφορά την επάρκεια γνωρίζω ότι δίνουν μόνο το michigan, cambridge και το uclan αλλά από ότι έχω ακούσει έχουν παγώσει από το 2014. Ούτως η άλλως δεν με ενδιαφέρει να διδάξω :D Τέλος θα ήθελα να μάθω τι παίζει με τον ιδιωτικό τομέα....συνήθως τα αναγνωρίζουν αυτά ή μόνο cambridge και michigan. Οποιεσήποτε άλλες προτάσεις άλλων πτυχίων δεκτές. Ευχαριστώ πολύ!! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι και εγώ για proficinecy και μιας και είδα ότι ξέρετε κάποια πράγματα λέω να ρωτήσω εδώ. Λέω να δώσω για edexcel ή esb γιατί το michigan είναι απαιτητικό και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου μιας και μαζί με τη σχολή εργάζομαι κιόλας. Από όσο γνωρίζω και το edexcel και το esb αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ και από μεταπτυχιακά εντός Ελλάδος και ισχύουν εφ' όρου ζωής. Ξέρετε τι παίζει με την αναγνώριση των δυο αυτών πτυχίων στο εξωτερικό? Όσον αφορά την επάρκεια γνωρίζω ότι δίνουν μόνο το michigan, cambridge και το uclan αλλά από ότι έχω ακούσει έχουν παγώσει από το 2014. Ούτως η άλλως δεν με ενδιαφέρει να διδάξω :D Τέλος θα ήθελα να μάθω τι παίζει με τον ιδιωτικό τομέα....συνήθως τα αναγνωρίζουν αυτά ή μόνο cambridge και michigan. Οποιεσήποτε άλλες προτάσεις άλλων πτυχίων δεκτές. Ευχαριστώ πολύ!! :whistle:

Ολα τα πτυχια ειναι ισοδύναμα, τι μονη διαφορα που εχουν τα πτυχια ειναι για τους προπτυχιακους(ολα τα πτυχια αναγνωριζονται σε ολα σχεδον τα πανεπιστήμια,Στην Αμερικη μονο δεχονται TOEIC,TOEFL τα οποια καθε 2 χρονια πρεπει να τα ανανεωνεις{ξανα εξετασεις}),για μεταπτυχιακα ή PhD ενδιαφερονται μονο να εισαι επικοινωνιακος
Οσον αφορα τον ιδιοτικο τομεα παλι ιδια απαντηση,καμια απολύτως διαφορα.

Παραδειγμα=
Πες οτι εχεις τελειοση τη σχολη σου και ενδιαφέρεσαι για εργασια στο εξωτερικο,μπαινεις σε αυτην την ιστοσελιδα και αναζητας
https://www.indeed.co.uk/ . Δεν θα βρεις πουθενα να ζηταει κανει τη πτυχιο εχεις δωσει(το μονο που θελουνε ειναι η επικοινωνια,να καταλαβαινεις τη σου γινετε)ειτε αυτη η δουλια ειναι οδοντιατρος ή σερβιτορος!!!


Συμπερασμα=ολα τα πτυχια ειναι ισοδυναμα,μονο τους προπτυχιακους επιβαρυνουν(αν εχουν στοχο να σπουδασουν εξωτερικο)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ....όταν λες ότι επιβαρύνουν του προπτυχιακούς εννοείς αυτούς που έχουν σκοπό να πάνε για σπουδές έξω από την αρχή ξέρω εγώ.... πχ στα 18 τους? εγώ προσωπικά έχω ψάξει για μεταπτυχιακά που ενδιαφέρομαι εντός Ελλάδος και δέχονται όλα τα πτυχία που αναγνωρίζονται από τον άσεπ. στο εξωτερικό δεν ενδιαφέρομαι αλλά από όσο έχω ακούσει προτιμούν αυτά που ανέφερες καθώς και το ielts και το cambridge. Αυτό που φοβάμαι είναι ο ιδιωτικός τομέας και συγκεκριμένα σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία και παιδικούς σταθμούς που υποτίθεται θα δουλέψω μεθαύριο :D Σε ευχαριστώ και πάλι!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ολα τα πτυχια ειναι ισοδύναμα, τι μονη διαφορα που εχουν τα πτυχια ειναι για τους προπτυχιακους(ολα τα πτυχια αναγνωριζονται σε ολα σχεδον τα πανεπιστήμια,Στην Αμερικη μονο δεχονται TOEIC,TOEFL τα οποια καθε 2 χρονια πρεπει να τα ανανεωνεις{ξανα εξετασεις}),για μεταπτυχιακα ή PhD ενδιαφερονται μονο να εισαι επικοινωνιακος
Οσον αφορα τον ιδιοτικο τομεα παλι ιδια απαντηση,καμια απολύτως διαφορα.

Παραδειγμα=
Πες οτι εχεις τελειοση τη σχολη σου και ενδιαφέρεσαι για εργασια στο εξωτερικο,μπαινεις σε αυτην την ιστοσελιδα και αναζητας
https://www.indeed.co.uk/ . Δεν θα βρεις πουθενα να ζηταει κανει τη πτυχιο εχεις δωσει(το μονο που θελουνε ειναι η επικοινωνια,να καταλαβαινεις τη σου γινετε)ειτε αυτη η δουλια ειναι οδοντιατρος ή σερβιτορος!!!


Συμπερασμα=ολα τα πτυχια ειναι ισοδυναμα,μονο τους προπτυχιακους επιβαρυνουν(αν εχουν στοχο να σπουδασουν εξωτερικο)!!!

Απο ολα αυτα που ειπες σε τιποτα δεν επεσες μεσα. Αν δεν γνωριζεις μη γραφεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Απο ολα αυτα που ειπες σε τιποτα δεν επεσες μεσα. Αν δεν γνωριζεις μη γραφεις

Θα θελα να ακουσω τη γνωμη σου, εφοσον νομιζεις οτι δεν τα λεω σωστα εσυ θα ξερεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτό. Τώρα μπερδεύτηκα..πες μας κ εσύ τη γνώμη σου :d
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
1)Οταν εννω για τους προπτυχιακους εννοω για σπουδες στο εξωτερικο,υπαρχου πολλοι φοιτητες απ' ολο τον κοσμο που κανουν αιτησης σε διαφορα πανεπιστήμια, για αυτο το λογο το πτυχιο αγγλικων ειναι ενα απ τα κριτήρια που θα κρινουν αν θα σπουδασει καποιος στο πανεπηστιμιο τους ή οχι.

2)Εγω που παω για οδοντιατρικη εχω παρει 3 πτυχια(Lower:MSU---Advanced=PTE General--Proficiency=NOCN)και δεν θα μου χρειαστουν πουθενα στην εργασια,αυτο που μου δώσανε ειναι η γλωσσα,ξερω να επικοινωνώ.

3)Ενας φιλος μου πηγε αγγλια για να κανει μεταπτυχιακο στα οικονομικα,ειχε μονο το lower και βαθμο πτυχιου 9, εκανε 6μηνες αγγλικη γλωσσα για να φτασει proficient επιπεδο στο πανεπηστημιο που εκανε αιτηση και μετα ξεκίνησε το μεταπτυχιακο


*Παρε και μια γνωμη απ΄ τους καθηγητες σου !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Yπάρχουν αρκετά Γερμανικά και Αυστριακά Πανεπιστήμια που προσφέρουν αγγλόφωνα μεταπτυχιακά προγράμματα υψηλού επιπέδου διετούς διάρκειας (αρκετά προσανατολισμένα προς την έρευνα και την αγορά σε θέσεις αιχμής) χωρίς να εμμένουν σε πιστοποιητικά IELTS. Τα μεταπτυχιακά αυτών των γερμανόφωνων χωρών είναι σύμφωνα με τα Αμερικάνικα πρότυπα σπουδών. Η διδακτική εβδομάδα είναι αρκετά επίπονη. O περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα δεν το γνωρίζει καθώς η διαφήμιση από το Βρετανικό Συμβούλιο δίνει και παίρνει. Ούτε Βρετανική αποικία να ήμασταν. Έξω από την Ελλάδα π.χ. στη Σουηδία, καθώς το απολυτήριο λυκείου παρέχει και γλωσσική επάρκεια (όπου με κάποιο βαθμολογικό όριο δίνει και ισοτιμία με IELTS) oι νέοι δεν γνωρίζουν αυτού του είδους τις πιστοποιήσεις. Λόγω κρίσης, σκεφτείτε και εναλλακτικές χώρες για αξιόλογες σπουδές. Το πακέτο Αγγλία συγγνώμη, αλλά κοστίζει πολύ ακριβά για το είδος που προσφέρει. Data learning κάνουν και αλλού και με περισσότερες ώρες (διδακτικές μονάδες φορτίου το εξάμηνο).

Μπορείτε να το διαπραγματευτείτε με διευκρινιστικές ερωτήσεις στο Admission office. Ξέρω περιπτώσεις όπου γίνεται δεκτό και το Κρατικό Πιστοποιητικό από τη στιγμή που ανήκουμε στην ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ολα τα πτυχια ειναι ισοδύναμα, τι μονη διαφορα που εχουν τα πτυχια ειναι για τους προπτυχιακους(ολα τα πτυχια αναγνωριζονται σε ολα σχεδον τα πανεπιστήμια,Στην Αμερικη μονο δεχονται TOEIC,TOEFL τα οποια καθε 2 χρονια πρεπει να τα ανανεωνεις{ξανα εξετασεις}),για μεταπτυχιακα ή PhD ενδιαφερονται μονο να εισαι επικοινωνιακος
Οσον αφορα τον ιδιοτικο τομεα παλι ιδια απαντηση,καμια απολύτως διαφορα.

Παραδειγμα=
Πες οτι εχεις τελειοση τη σχολη σου και ενδιαφέρεσαι για εργασια στο εξωτερικο,μπαινεις σε αυτην την ιστοσελιδα και αναζητας
https://www.indeed.co.uk/ . Δεν θα βρεις πουθενα να ζηταει κανει τη πτυχιο εχεις δωσει(το μονο που θελουνε ειναι η επικοινωνια,να καταλαβαινεις τη σου γινετε)ειτε αυτη η δουλια ειναι οδοντιατρος ή σερβιτορος!!!


Συμπερασμα=ολα τα πτυχια ειναι ισοδυναμα,μονο τους προπτυχιακους επιβαρυνουν(αν εχουν στοχο να σπουδασουν εξωτερικο)!!!

α) ολα τα πτυχια ΔΕΝ εχουν την ιδια ισχυ και ΔΕΝ αναγνωριζονται σε ολα τα πανεπιστημια. Για εξωτερικο χρειαζεσαι ielts ή toefl αντε και σε ελαχιστα CAE ή CPE

β) Στην Αμερικη δεχονται ielts και toefl με πολλα να δεχονται μονο toefl

γ) για μεταπτυχιακα-διδακτορικα ενδιαφερονται να εχεις ielts/toefl

δ) δεν εχω δει πουθενα σε μεταπτυχιακο στην Ελλαδα να δεχονται κατι περαν του Michigan ή Cambridge (και ielts/toefl εννοειται)..Βεβαια ισως υπαρχουν και εξαιρεσεις

Αρα Merendaki (ωραιο nickname) αυτο που εχεις να κανεις ειναι να δεις στα μεταπτυχιακα που σε ενδιαφερουν τι πιστοποιησεις δεχονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Στον ιδιωτικό τομέα και δη στα νηπιαγωγεία, δε νομίζω ότι έχει και ιδιαίτερη σημασία ποιο πτυχίο έχεις.

ες οτι εχεις τελειοση τη σχολη σου και ενδιαφέρεσαι για εργασια στο εξωτερικο,μπαινεις σε αυτην την ιστοσελιδα και αναζητας
https://www.indeed.co.uk/ . Δεν θα βρεις πουθενα να ζηταει κανει τη πτυχιο εχεις δωσει(το μονο που θελουνε ειναι η επικοινωνια,να καταλαβαινεις τη σου γινετε)ειτε αυτη η δουλια ειναι οδοντιατρος ή σερβιτορος!!!
Dream on sugar.
Πολλά επαγγέλματα και ειδικά τα (παρά)ιατρικά, απαιτούν άδεια άσκησης επαγγέλματος, για την χρειάζεσαι κάποιο αναγνωρισμένο πτυχίο, κατά προτίμηση IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Έχω ψάξει κάποια μεταπτυχιακα που με ενδιαφέρουν εντός Ελλάδος και από ότι είδα δέχονται όλα τα proficiency που είναι αναγνωρισμένα απο τον ΑΣΕΠ. Τώρα και εγώ πιστεύω οτι το είδος proficiency θα μετρούσε πιο πολύ όσον αφορά τον ιδιωτικο τομεα πάντα για κάποιον που εχει τελείωσε οικονομικά,πληροφορική,νομική κτλπ πάρα για τα παιδαγωγικα. Ευχαριστώ πολύ. Κάθε άποψη δεκτή!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
α) ολα τα πτυχια ΔΕΝ εχουν την ιδια ισχυ και ΔΕΝ αναγνωριζονται σε ολα τα πανεπιστημια. Για εξωτερικο χρειαζεσαι ielts ή toefl αντε και σε ελαχιστα CAE ή CPE

β) Στην Αμερικη δεχονται ielts και toefl με πολλα να δεχονται μονο toefl

γ) για μεταπτυχιακα-διδακτορικα ενδιαφερονται να εχεις ielts/toefl

δ) δεν εχω δει πουθενα σε μεταπτυχιακο στην Ελλαδα να δεχονται κατι περαν του Michigan ή Cambridge (και ielts/toefl εννοειται)..Βεβαια ισως υπαρχουν και εξαιρεσεις

Αρα Merendaki (ωραιο nickname) αυτο που εχεις να κανεις ειναι να δεις στα μεταπτυχιακα που σε ενδιαφερουν τι πιστοποιησεις δεχονται

Ξανα διαβασε αυτα που εγραψα πιο πανω και ξαναδες αυτα που εχει γραψει(ταυτιζονται με αυτα που εχω γραψει).γ)Αν καποιος εχει ενα καλο βαθμο πτυχιου τοτε αν δεν ξερεις αγγλικα ή δεν πιανεις το επιπεδο τους σου κανουν αυτη προετοιμασία(Pre-English learning)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλετε να αποκτήσετε μέσα σε 50 λεπτά online δωρεάν πιστοποιητικό Αγγλικών μπορείτε να δώσετε το EF SET. Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα "EF SET scores are trusted and used by universities and employers because the test is aligned to internationally approved standards developed by the European Council". Μπορείτε να το δώσετε όσες φορές θέλετε. Το πιστοποιητικό μπορείτε είτε να το βάλετε απευθείας στο LinkedIn είτε με screenshot να το αποθηκεύσετε ως φωτογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ξάδερφός μου δουλεύει εδώ και χρόνια σε ιδιωτική εταιρεία. Ξέρει κάποια Αγγλικά. Δεν έχει όμως καμιά πιστοποίηση. Από την εταιρεία, του είπαν ότι αν προσκομίσει οποιοδήποτε πιστοποιητικό (έστω επιπέδου Α1) θα πάρει μια μικρή προαγωγή. Ξέρετε ποια πιστοποιητικά (Αγγλικών) επιπέδου Α1 για ενήλικες υπάρχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αν θέλετε να αποκτήσετε μέσα σε 50 λεπτά online δωρεάν πιστοποιητικό Αγγλικών μπορείτε να δώσετε το EF SET. Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα "EF SET scores are trusted and used by universities and employers because the test is aligned to internationally approved standards developed by the European Council". Μπορείτε να το δώσετε όσες φορές θέλετε. Το πιστοποιητικό μπορείτε είτε να το βάλετε απευθείας στο LinkedIn είτε με screenshot να το αποθηκεύσετε ως φωτογραφία.
50 λεπτά, δωρεάν και το δίνεις όσες φορές θέλεις... Ποιά πανεπιστήμια και ποιοί εργοδότες το αναγνωρίζουν τότε; Κατά την άποψή μου δεν έχει καμία αξία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top