Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ΟΠΑ

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Για τη συγκεκριμένη σχολή πρέπει να δώσεις ΑΟΘ και αγγλικά!Και εμένα μου άρεσε η σχολή, αλλά θέλει πολύ διάβασμα λόγω αυτών των επιπλέον μαθημάτων!:/:

Αν σου αρέσει πάντως πραγματικά, μπορείς να το παλέψεις και να μπεις!Αρκεί να είναι η σχολή που πραγματικά θες!;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ευχαριστώ!Αλλα εγώ είμαι θετική,οπότε για 5ο διάλεξα είδη Α.Ο.Θ και Μαθηματικά Γενικής.Τώρα με τα Αγγλικά τι γινετε πως το διαλέγουμε?η απλώς το δινουμε στις πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Α και θεοδώρα εγώ θέλω στο Διεθνών και ευρωπαικών οικονομικών σπουδων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνών!όχι Παντειο!Οποτε δεν δίνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Βασικά η γλώσσα μάλλον εξαρτάται από αυτήν που έχεις επιλέξει στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ευχαριστώ!Αλλα εγώ είμαι θετική,οπότε για 5ο διάλεξα είδη Α.Ο.Θ και Μαθηματικά Γενικής.Τώρα με τα Αγγλικά τι γινετε πως το διαλέγουμε?η απλώς το δινουμε στις πανελλήνιες?
Τα δηλώνεις μέσα στη χρονιά αλλά στο τέλος μπορείς να αλλάξεις γνώμη, δε γίνεται κάτι.

Ναι, το πρόσεξα μετά. Δεν ξέρω, για να λέει η Ιωάννα μάλλον έτσι θα είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Παντως μην εντυπωσιαζεστε απο τον τιτλο!!!! Σαν τμημα ειναι πολυ φρου φρου και αρωματα και πολυ θεωρητικο!!!! Μονο αν θελει καποιος να ασχοληθει πρεσβιες πολιτικη και τετοια αξιζει καπως αλλα για οικονομικα δεν ειναι τιποτα....! Και μου το εχουν πει ατομα τα οποια το σπουδασαν και το μετανιωσαν και εδωσαν με το 10%!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά δεν σε πιάνω Ιωάννα :( .... Τώρα τι πρέπει να κάνω?Αγγλικα εχουμε στο σχολείο και δευτερευουσα γλωσσα δεν εχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παντως μην εντυπωσιαζεστε απο τον τιτλο!!!! Σαν τμημα ειναι πολυ φρου φρου και αρωματα και πολυ θεωρητικο!!!! Μονο αν θελει καποιος να ασχοληθει πρεσβιες πολιτικη και τετοια αξιζει καπως αλλα για οικονομικα δεν ειναι τιποτα....! Και μου το εχουν πει ατομα τα οποια το σπουδασαν και το μετανιωσαν και εδωσαν με το 10%!

Ε και γω βασικά ναι θέλω να ασχοληθώ με πρεσβείες και τετοια για να φυγω απο ελλάδα να μείνω εξωτερικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γύρω στο Φεβρουάριο (αν θυμάμαι καλά) συμπηρώνεται ένα χαρτί που λέτε αν θα δώσετε κάποιο ειδικό, τι σχολές θέλετε πχ ΤΕΦΑΑ.
Θα το ψάξω αύριο στα σίγουρα και θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Στην αρχή της Α μας έδωσαν χαρτιά να διαλέξουμε ποια γλώσσα θέλουμε να παρακολουθήσουμε(αγγλικά, γερμανικά ή γαλλικά)!Εγώ λέω πως μάλλον η γλώσσα που μπορείς να δώσεις είναι η γλώσσα που κάνεις και στο σχολείο!Γιατί πολλοί επιλέγουν σαν πρώτη γλώσσα γερμανικά ή γαλλικά!Βέβαια υπάρχουν και σχολεία που δεν το εφαρμόζουν, λόγω έλλειψης μαθητών,επειδή δε γίνεται τμήμα!
Δηλαδή αν εσύ έχεις επιλέξει αγγλικά,πρέπει να δώσεις αγγλικά στις πανελλαδικές!Έτσι φαντάζομαι,δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα!Πάντως το επίπεδο είναι σχετικά ανεβασμένο απ' όσο έχω ακούσει!Δηλαδή θέλει σχεδόν advanced..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ΑΑΑ..ωχ...Σκοπεύω να ξεκινήσω και τώρα αγγλικά μιας και δεν έχω ιδέα..Σας ευχαριστώ!Ευλαμπία θα σου ειμαι υπόχρεος αν το κανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ejet0650.htm Φεβρουάριο είναι.

*Θεοδώρα με λένε, επίτηδες το έβαλα! :lol:

Αν βρω κάτι πιο κατατοπιστικό σου λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
χαχαχαχαχα οκ ! Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εδώ μπορείς να δεις και τα θέματα, για να δεις αν μπορείς να τα απαντήσεις και τι ποσοστό θα μπορούσες να πιάσεις!
https://www.syghrono.gr/index.asp
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν βρήκα κάτι άλλο πέρα από αυτό που σου είπα. Μέχρι Φεβρουάριο έχεις καιρό και εφόσον αρχίζουν τα σχολεία μπορείς να ρωτήσεις για σίγουρα!
Good luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ!Θα το προσπαθήσω!Γιατι πολύ θελω να περασω εκεί!οπότε θα κάτσω να διαβάσω... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Α και θεοδώρα εγώ θέλω στο Διεθνών και ευρωπαικών οικονομικών σπουδων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνών!όχι Παντειο!Οποτε δεν δίνω?

Τα Αγγλικά είναι υποχρεωτικό μάθημα για το ΔΕΣ του Παντείου και του ΠαΠει, και όχι για το ΔΕΟΣ του ΟΠΑ.

Α, και από το ΟΠΑ δεν βγαίνεις Διεθνολόγος, βγαίνεις Οικονομολόγος (τουλάχιστον έτσι μας έχουν πει :P). Μην μπερδευτείς από το Διεθνών και Ευρωπαϊκών... στο Οικονομικών να δώσεις βάση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Βασικά από όσο το βλέπω δεν θα δηλώσω Αθήνα αλλά Θεσσαλονίκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alikip

Νεοφερμένος

Η alikip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Ανάπτυξης στην Κομοτηνή και δεν έδωσα τα Αγγλικά όταν μπήκα. Από αυτή τη σχολή και από το ΔΕΟΣ βγαίνεις οικονομολόγος από της Θεσσαλονίκης και του Πειραιά βγαίνεις διεθνολόγος και πραγματικά δεν βρίσκεις ευκολά δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Irene_atg

Νεοφερμένος

Η Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Για το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ΔΕΝ χρειάζεται να δώσεις ειδικό μάθημα τα αγγλικά.
Έχω τελειώσει αυτό το τμήμα και μπορώ να πώ ότι σε αντίθεση με τα τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών της Παντείου και του Πειραιά, δίνεται έμφαση στο οικονομικό κομμάτι, οπότε μετά μπορείς να εργαστείς σαν οικονομολόγος. Άλλωστε το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει αρκετή μικροοικονομία και μακροοικονομία και δεν περιορίζεται στις διεθνείς σχέσεις.
Απ'όσο ξέρω αγγλικά χρειάζονται για το αντίστοιχο τμήμα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top