Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι τον συνδυασμό 20 Πολιτικά με 7 από Πρωταγόρα. Έχει τόσα πολλά να γράψεις που λογικά δε θα φτάνει το 3ωρο. Γράψαμε τεστ στο σχολείο στο 20 και για 2 ερωτήσεις χρειάστηκα 1μιση διδακτική ώρα (τη μισή απ'τα λατινικά :P) και συνολικά έγραψα 3 σελίδες Α4.
Τα ηθικά πέφτουν σε ζυγούς αριθμούς, βλέπω (8, 10, 12, 14, 16), και δε νομίζω να αλλάξουν το σερί.
Πρωταγόρας ούτε κ εγώ νομίζω να πέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τείνω προς Ηθικά, αν και μέσα μου ελπίζω να πέσουν Πολιτικά (ή έστω Πολιτεία).
Αχ έγινα 26 χρονών , είμαι κοντά στο να τελειώσω τη σχολή μου, ψάχνω για μεταπτυχιακό και θέλω να γίνω σε κάποια φάση PhD και στα αρχαία λυκείου ΑΚΟΜΑ τα ίδια κάνετε ρε γαμώτο. :bye:

Εμένα πάντα ο Πλάτωνας μου άρεζε πάντως. <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Για τον Πλάτωνα σχημάτισα αρνητική άποψη πέρσι στη φιλοσοφία, οπότε ίσως είμαι λίιιγο προκατειλημμένος. :P (εντάξει, δεν τον χώνεψα ποτέ μου, το παραδέχομαι :beating:)
Περιμένατε κ εσείς Πολιτικά κ έπεσε Πλάτωνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για τον Πλάτωνα σχημάτισα αρνητική άποψη πέρσι στη φιλοσοφία, οπότε ίσως είμαι λίιιγο προκατειλημμένος. :P (εντάξει, δεν τον χώνεψα ποτέ μου, το παραδέχομαι :beating:)
Περιμένατε κ εσείς Πολιτικά κ έπεσε Πλάτωνας?
Χμ εμείς νομίζω περιμέναμε Πρωταγόρα και έπεσαν τελικά Ηθικά από Αριστοτέλη. :wizard:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Θέλω πολύ να πέσει από την Πολιτεία το 13, αλλά και εγώ για Ηθικά το κόβω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θέλω πολύ να πέσει από την Πολιτεία το 13, αλλά και εγώ για Ηθικά το κόβω :P
Mε τον Πλάτωνα πάντοτε είχαν θεματάκι, δεν τον τιμούσαν ποτέ ιδιαίτερα στις Πανελλήνιες και εμένα πάντα ήταν ο αγαπημένος μου!

Ποτάμι της Λήθης, μύθος του Σπηλαίου, Μοίρες, κλπ. :<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Mε τον Πλάτωνα πάντοτε είχαν θεματάκι, δεν τον τιμούσαν ποτέ ιδιαίτερα στις Πανελλήνιες και εμένα πάντα ήταν ο αγαπημένος μου!

Ποτάμι της Λήθης, μύθος του Σπηλαίου, Μοίρες, κλπ. :<3

Ελπίζω φέτος να τον τιμήσουν, έχει να πέσει Πολιτεία από το 2011, καιρός είναι :P

Και στην ιστορία δε θέλω με τίποτα μα τίποτα μα τίποτα να πέσει πηγή για τους απαίσιους σιδηροδρόμους. Θέλω μία πηγή από τα κόμματα οπωσδήποτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χμ εμείς νομίζω περιμέναμε Πρωταγόρα και έπεσαν τελικά Ηθικά από Αριστοτέλη. :wizard:
Αχχχχ, ξύνεις πληγές :P Παρόλο που είχα διαπρέψει στα αρχαία όταν έδωσα το 2015 (ναι, παινεύομαι γιατί μόνο τα αρχαία με έσωσαν! :hehe:), ήθελα πολύ να πέσουν τα Ηθικά Νικομάχεια και συγκεκριμένα η μεσότητα (που έπεσε στις επαναληπτικές:russian_roulette:). Σε εμάς έπεσε Πρωταγόρας, τον οποίον εγώ δεν είχα τόσο καλά διαβασμένο, γιατί είχα ξεκινήσει να διαβάζω δυναμικά από τον Μάρτιο κι έπειτα :hehe: (δεν είχα εξωτερική βοήθεια)

Παρόλα αυτά, το άγνωστο αν και Θουκυδίδης με βοήθησε αρκετά και θεωρώ ότι μου έδωσε bonus πόντους. Εδώ φαίνεται η χαρά μου, αλλά και η μετριοφροσύνη μου ως προς τον βαθμό, γιατί εν τέλει τα πήγα πολύ καλύτερα απ' ό,τι πίστευα :D :whistle:
________________
Θέλω να πω στα παιδιά της θεωρητικής ότι τα αρχαία μπορεί να είναι δύσκολο μάθημα, αλλά είναι το μάθημα που θα σας ανεβάσει. Δουλέψτε πολύ γραμματική και συντακτικό και προσπαθήστε να κάνετε κτήμα σας το αρχαίο κείμενο προτού το πραγματευτείτε. Είναι το πιο σημαντικό να μπειτε στον τρόπο σκέψης του συγγραφέα, όπως κάνετε στη λογοτεχνία:thumbup: Στην μετάφραση του άγνωστου κειμένου προσπαθήστε να μεταφράζετε όσο το δυνατόν πιο κοντά στα νέα ελληνικά μπορείτε, ώστε να βγαίνει νόημα. Πολλές φορές η λέξη-λέξη μετάφραση δεν αρκεί, οπότε καλό είναι μία δύσκολη περίοδο λόγου να την αντιμετωπίσετε πρώτα στο πρόχειρο, πριν την γράψετε στην απάντησή σας.

Ο χρόνος μη σας αγχώνει. Εγώ έγραφα αρκετά αργά γενικά, αλλά εκείνες τις μέρες των πανελληνίων το χέρι μου είχε γίνει Σουμάχερ:loltooth::loltooth::loltooth: Συνήθως τελείωνα ένα τέταρτο πριν παρέλθει το τρίωρο, εκτός από την λογοτεχνία που δεν ήξερα την τύφλα μου και προσπαθούσα να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα:whistle:Τίποτα, όμως, δεν συγκρίνεται με το να κρατάτε σημειώσεις στο πανεπιστήμιο, οπότε consider yourselves lucky :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
jj! πόση πλάκα έχεις ρε παιδί μου! :air_kiss:

Eγώ, παιδιά, αντιπαθούσα πάντοτε το Άγνωστο στα Αρχαία, το ομολογώ!
Μου άρεζε πολύ περισσότερο το γνωστό και τα ερμηνευτικά σχόλια!


Επίσης Λατινικά δεν τα άντεχα καθόλου με τόση τυποποίηση. :cry_x:

Αγαπημένα μου μαθήματα στα οποία πήγα και πολύ καλά ήταν: Iστορία, Λογοτεχνία , Έκθεση. <3 :wizard:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το μόνο μου άγχος είναι ότι δεν έχω προσπαθήσει αρκετά και ότι οι 2 μήνες που απομένουν είναι λίγοι και δεν θα έχουν διαφορά όσο και να διαβάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Μην το ξαναπείς αυτο!5 ώρες την ημέρα αν διαβάζεις όλα καλά θα πάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
17 στο διαγώνισμα Αεππ στο σχολείο στα υποπρογράμματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μην το ξαναπείς αυτο!5 ώρες την ημέρα αν διαβάζεις όλα καλά θα πάνε!

Να σαι καλά εύχομαι και σε σένα κάθε επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Το μόνο μου άγχος είναι ότι δεν έχω προσπαθήσει αρκετά και ότι οι 2 μήνες που απομένουν είναι λίγοι και δεν θα έχουν διαφορά όσο και να διαβάσω.

Διαβασε και γραψε οτι μπορεις.Εσυ δεν θα επρεπε να ειχες αγχος,αγχος εχουν οσοι εχουν διαβασει μονο :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το μόνο μου άγχος είναι ότι δεν έχω προσπαθήσει αρκετά και ότι οι 2 μήνες που απομένουν είναι λίγοι και δεν θα έχουν διαφορά όσο και να διαβάσω.

προσπέρασε τυχόν κακεντρεχή σχόλια που θα διαβάσεις εδώ και κάνε την προσπάθειά σου. ναι, 2 μήνες είναι λίγοι αλλά κρίσιμοι. θα μπορούσες να αφοσιωθείς στα πιο σημαντικά μαθήματα και να διαβάσεις λιγότερο τα υπόλοιπα και όλο και κάτι θα βγάλεις. οι κόποι σου, όσο μικροί ή μεγάλοι κι αν είναι, θα ανταμειφθούν. καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anastasiee

Νεοφερμένος

Η Anastasiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά καλησπερα. Νομίζω ότι ξεχνάω πολυ εύκολα τις ασκήσεις ...νιώθω ότι καθε φορα που κάνω κάτι ξεχνάω τα προηγουμενα...μπορεί να είναι εν μέρει η ιδέα μου αλλά νομίζω εχω θεμα..έχετε καμία συμβουλή ? Ξέρω γω βιολογία κανω τη θεωρία και σε μια εβδομάδα τη θυμάμαι μεν περίπου αλλά όχι επακριβώς και απογοητεύομαι γιατί τρώω πολλά ώρες και δεν βλέπω το αποτέλεσμα που θελω....:(
Ή ταλαντώσεις που έκανα πέρσι και τώρα έχω αρχίσει την επανάληψη μερικά πράγματα με δυσκολεύουν πάλι ενώ νμζα οτι ήμουν οκ δεν τα θυμάμαι και τοσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Παιδιά καλησπερα. Νομίζω ότι ξεχνάω πολυ εύκολα τις ασκήσεις ...νιώθω ότι καθε φορα που κάνω κάτι ξεχνάω τα προηγουμενα...μπορεί να είναι εν μέρει η ιδέα μου αλλά νομίζω εχω θεμα..έχετε καμία συμβουλή ? Ξέρω γω βιολογία κανω τη θεωρία και σε μια εβδομάδα τη θυμάμαι μεν περίπου αλλά όχι επακριβώς και απογοητεύομαι γιατί τρώω πολλά ώρες και δεν βλέπω το αποτέλεσμα που θελω....:(
Ή ταλαντώσεις που έκανα πέρσι και τώρα έχω αρχίσει την επανάληψη μερικά πράγματα με δυσκολεύουν πάλι ενώ νμζα οτι ήμουν οκ δεν τα θυμάμαι και τοσο

Μην παπαγαλιζεις και μην προσπαθεις να ακολουθεις καποια μεθοδο ως συνταγη.Καταλαβε καθε βημα και κανε τον τροπο λυσης "δικο σου".Το ποσο καλα μπορεις να αναπαραγεις τη λυση οσος καιρος και εαν εχει περασει ειναι θεμα του ποσο καλα εχεις καταλαβει καθε βημα και τον λογο που το κανεις.Εστιασε στη λογικη του προβληματος και οχι στο προβλημα αυτο καθεαυτο :)

Εαν δεν το κανεις αυτο,κατι να πεσει λιγο διαφορετικα,θα σκαλωσεις και παει το παιχνιδι.Οποτε πρεπει να κανεις κτημα σου τη λογικη των ασκησεων να μπορεις να τις χειριστεις με τις οποιες παραλλαγες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anastasiee

Νεοφερμένος

Η Anastasiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μην παπαγαλιζεις και μην προσπαθεις να ακολουθεις καποια μεθοδο ως συνταγη.Καταλαβε καθε βημα και κανε τον τροπο λυσης "δικο σου".Το ποσο καλα μπορεις να αναπαραγεις τη λυση οσος καιρος και εαν εχει περασει ειναι θεμα του ποσο καλα εχεις καταλαβει καθε βημα και τον λογο που το κανεις.Εστιασε στη λογικη του προβληματος και οχι στο προβλημα αυτο καθεαυτο :)

Εαν δεν το κανεις αυτο,κατι να πεσει λιγο διαφορετικα,θα σκαλωσεις και παει το παιχνιδι.Οποτε πρεπει να κανεις κτημα σου τη λογικη των ασκησεων να μπορεις να τις χειριστεις με τις οποιες παραλλαγες τους.


Πράγματι έχεις δίκιο αλλά αυτό το πρόβλημα με τις ασκήσεις το αντιμετωπίζω Κύριως στη φυσική και νομιζω οτι απλα δεν μπορω να καταλαβω το νοημα υης γενικα γι αυτό και προσπαθώ να βάλω τις ασκήσεις σε "καλουπια" ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Πράγματι έχεις δίκιο αλλά αυτό το πρόβλημα με τις ασκήσεις το αντιμετωπίζω Κύριως στη φυσική και νομιζω οτι απλα δεν μπορω να καταλαβω το νοημα υης γενικα γι αυτό και προσπαθώ να βάλω τις ασκήσεις σε "καλουπια" ..

Μια στοιχειωδη κατηγοριοποιηση μπορει να ειναι χρησιμη αρκει ομως να γινεται με σωστα κριτηρια και μετρο.
Απο εκει και περα η φυσικη ζηταει 2 πραγματα κυριως απο τον μαθητη,τα οποια ειναι σε πρωτη φαση να ξερει τους φυσικους νομους που διεπουν τα φαινομενα που παρουσιαζονται στις ασκησεις και φυσικα η παρατηρηση του στο προβλημα.
Το πρωτο σημαινει οτι σκεφτεσαι κριτικα και δεν γραφεις ολες τις εξισωσεις που ξερεις απ'εξω για να βρεις τον "αγνωστο" αλλα βασιζεσαι στους ορισμους για να παραξεις οτι χρειαζεσαι.
Εαν λογου χαρη ξερεις οτι x(t) = A*ημ(ωt+φο) σε μια ΑΑΤ(αφου ειναι ορισμος της ετσι για την θεση).
Δεν θα θυμαισαι απ'εξω την ταχυτητα η την επιταχυνση καθως :

u(t) = x'(t) = [A*ημ(ωt+φο)]' = Αω*συν(ωt+φο)
Αντιστοιχα η επιταχυνση ειναι η παραγωγος της ταχυτητας η αλλιως εαν θες η δευτερη παραγωγος της θεσης :
α(t)= x''(t) =u'(t) = [Αω*συν(ωt+φο)]' = -Αω*ημ(ωt+φο) .

Δυστηχως η ποσοτητα των θεματων και η πολυπλοκοτητα απαιτουν να κανεις ορισμενες αυτοματοποιησεις.Ωστοσο πρεπει να ξερεις πολυ καλα γιατι και πως πρεπει να γινονται αυτες για να μην υποπεσεις σε παγιδες.Αλλα στην αρχη πρεπει να σκεφτεσαι τα πραγματα απλα και να πηγαινεις στα περιπλοκα.Ας πουμε να προσεχεις τις μοναδες,σου δινουν το πλατος σε m η σε cm ;
Φαινεται ασημαντο αλλα ολα αυτα τα διαβαζουμε προσεκτικα δεν τα περναμε στο ντουκου λογω των οποιων αυτοματοποιησεων που εχουμε μαθει.

Το ιδιο σε ερωτησεις θεωριας.
Για παραδειγμα καταλαβαινουμε την διαφορα της γωνιακης συχνοτητας και της γωνιακης ταχυτητας οπως και επισης της συχνοτητας του φαινομενου απο τις προαναφερθεισες;Εαν οχι τοτε δεν εχουμε διαβασει προσεκτικα.

ΥΓ.Αρκετοι καθηγητες διδασκουν τον τροπο του στρεφομενου διανυσματος(γνωστο και ως Phasor) τον οποιον αρκετοι φυσικοι δεν συμπαθουν η κανουν θεμα οταν τον βλεπουν.Ο λογος ειναι κυριος διοτι μετατρεπει την ΑΑΤ απο μια κινηση με μη σταθεση επιταχυνση α σε μια κινηση ομαλη.Γιατι ασχολουμαστε με την γωνιακη συχνοτητα.
Οχι οτι αυτο ειναι κακο,ειναι συνηθισμενη τακτικη να αναγουμε το προβλημα σε μια αλλη μορφη που θα λυθει πιο ευκολα και να ξαναφερνουμε τις απαντησεις στα μετρα μας ομως,αρκετα παιδια ξεχνουν οτι η ΑΑΤ δεν ειναι ομαλη,ουτε ομαλλα μεταβαλλομενη κινηση(η επιταχυνση ειναι συναρτηση του χρονου).Ετσι μπορουν να κανουν λαθη οπως να θεωρουν οτι εαν ενα σωμα σε χρονο Τ/12 εκανε s = 1m σε χρονο T/6 εκανε s = 2m διαδρομη.
(Το κινητο δεν εκτελει ομαλη κινηση,αλλα ουτε και ομαλα μεταβαλλομενη,για την ακριβεια η ΑΑΤ ειναι η πρωτη κινηση που βλεπει κανεις στο σχολειο που αναλυεται εως την παραγωγο της επιταχυνσης,γνωστη και ως jerk-δεν υπαρχει ορολογια στα Ελληνικα,και δεν ειναι τιποτα αλλο απο το ρυθμο μεταβολης της επιταχυνσης.Αρα σε ισους χρονους δεν διανυει το κινητο ισα διαστηματα,ουτε μπορουν να προβλεφθουν απο εξισωσεις της ομαλα μεταβαλλομενης κινησης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lalalapop

Νεοφερμένος

Ο lalalapop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα είμαι μαθητής της γ λυκείου. από τις χειρότερες χρονιες της ζωής μου, παράτησα το tennis για να διαβάσω ....αρχικά η οικογένεια μου δεν είχε πολλές οικονομικές δυνατότης για πολλά πολλά οποτε η μάνα μου με έγραψε σε ένα φροντιστήριο αρκετά φτηνό στο οποιο η δουλειά δεν ήταν σοβαρή και το περιβάλλον ήταν αρκετά βαρύ...καμια οργάνωση τέλος πάντων..... το πάλεψα μονος μου ξόδεψα πολλά χρήματα σε βοηθήματα και πολλά αλλα...το συμπέρασμα σε όλη αυτήν την ιστορία είναι ότι είναι άδικο ο άλλος να σκάει λεφτά και να μαθαίνει πιο πολλά από έναν φτωχό... εγώ το πάλεψα μονος μου αλλα νιώθω ότι δεν θα γράψω καλά νιώθω ότι έχω κενά ...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top