Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Κανένας δεν πρόκειται να γίνει φίλος σου -με την έννοια που το εννοείς- από τη μία μέρα στην άλλη. Αναγκαστικά, θα πρέπει πρώτα να περάσετε από τη φάση των τυχαίων, απλών γνωστών και να πάτε για έναν και δύο και τρεις καφέδες. Μετά θα πάτε και για καμιά ταινία, καμια εκδρομή, θα βγείτε βράδυ και τα υπόλοιπα έρχονται από μόνα τους. Αναγκαστικά, έτσι είναι η ζωή. Όταν ήμουν 4-5 πήγαινα σε άγνωστα παιδάκια και τους έλεγα "γεια σου, με λένε Μαρία, θέλεις να γίνουμε φίλοι;" Όσο περνούν φυσικά τα χρόνια, τα πράγματα παύουν να είναι τόσο απλά, και οι ανθρώπινες σχέσεις γίνονται πιο -ας μην το πούμε δύσκολες, ας πούμε- απαιτητικές. :)

εχεις πολυ δικιο σε αυτο που λες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
εχεις πολυ δικιο σε αυτο που λες..
ΟΚ. Και εσύ τι πρόκειται να κάνεις γι' αυτό;
Ξέρεις, υπάρχουν πολύ περισσότερα άτομα -από αυτά που νομίζεις- με τα οποία ταιριάζεις και θα μπορούσες να κάνεις καλή παρέα. Αρκεί να μη φοβάσαι να γνωρίζεις κόσμο. Μιλήστε για ενδιαφέροντα και θα δεις.
Δεν ταιριάζουμε με όλους, αλλά με πολλούς άλλους σίγουρα! Κι εγώ στο πρώτο έτος έλεγα διάφορα. Μετά άλλαξαν κατά πολύ τα πράγματα, γιατί κυρίως άλλαξα εγώ.

Αυτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ΟΚ. Και εσύ τι πρόκειται να κάνεις γι' αυτό;
Ξέρεις, υπάρχουν πολύ περισσότερα άτομα -από αυτά που νομίζεις- με τα οποία ταιριάζεις και θα μπορούσες να κάνεις καλή παρέα. Αρκεί να μη φοβάσαι να γνωρίζεις κόσμο. Μιλήστε για ενδιαφέροντα και θα δεις.
Δεν ταιριάζουμε με όλους, αλλά με πολλούς άλλους σίγουρα! Κι εγώ στο πρώτο έτος έλεγα διάφορα. Μετά άλλαξαν κατά πολύ τα πράγματα, γιατί κυρίως άλλαξα εγώ.

Αυτά! :)

αυτη ειναι η καλυτερη συμβουλη που διαβασα τις τελευταιες μερες. οταν αρχισω το 3ο ετος των σπουδων μου λοιπον θα γινω πιο κοινωνικος ( οσο αυτο γινεται γιατι ειμαι εσωστρεφης ατομο και ντροπαλος ) .

thank you :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
αυτη ειναι η καλυτερη συμβουλη που διαβασα τις τελευταιες μερες. οταν αρχισω το 3ο ετος των σπουδων μου λοιπον θα γινω πιο κοινωνικος ( οσο αυτο γινεται γιατι ειμαι εσωστρεφης ατομο και ντροπαλος ) .

thank you :)
Έλεος, άνθρωπε! "Ευλιγιστούλη" δε σε λένε; Κανονικά θα έπρεπε να ξέρεις να ελίσσεσαι! :P
Λοιπόν, θα σου πω κάτι που διάβασα κι εγώ, πριν από αρκετά χρόνια, εδώ: "Μη διστάζεις να πεις δυνατά ό,τι σκέφτεσαι από μέσα σου και ντρέπεσαι να το πεις!"

Αρχικά, δε θα είναι εύκολο, σίγουρα! Πίεσε τον εαυτό σου και λίγο λίγο θα σου γίνει συνήθεια. Θα σου βγαίνει φυσικά και στο τέλος θα είσαι κοινωνικότατος. Θα ακουστεί κλισέ, αλλά είναι μεγάλη αλήθεια: όλα είναι θέμα συνήθειας, έτσι λειτουργεί ο άνθρωπος, είναι λειτουργεί το μυαλό μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Έλεος, άνθρωπε! "Ευλιγιστούλη" δε σε λένε; Κανονικά θα έπρεπε να ξέρεις να ελίσσεσαι! :P
Λοιπόν, θα σου πω κάτι που διάβασα κι εγώ, πριν από αρκετά χρόνια, εδώ: "Μη διστάζεις να πεις δυνατά ό,τι σκέφτεσαι από μέσα σου και ντρέπεσαι να το πεις!"

Αρχικά, δε θα είναι εύκολο, σίγουρα! Πίεσε τον εαυτό σου και λίγο λίγο θα σου γίνει συνήθεια. Θα σου βγαίνει φυσικά και στο τέλος θα είσαι κοινωνικότατος. Θα ακουστεί κλισέ, αλλά είναι μεγάλη αλήθεια: όλα είναι θέμα συνήθειας, έτσι λειτουργεί ο άνθρωπος, είναι λειτουργεί το μυαλό μας!

εγω παλι πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, δεν ειναι ολοι κοινωνικοι ουτε εχουν ολοι πολλους φιλους. αλλοι ειναι πιο μαζεμενοι, αλλοι πιο ντροπαλοι. ειτε ειναι απο την φυση τους, ειτε καποιες καταστασεις που εχουν βιωσει τους εχουν κανει να συμπεριφερονται ετσι. δεν ξερεις τι σταυρο κουβαλαει ο καθε ανθρωπος. αυτη η κουβεντα ειναι πολυ μεγαλη οποτε μπορουμε να μιλαμε για πολλλες ωρες για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
εγω παλι πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, δεν ειναι ολοι κοινωνικοι ουτε εχουν ολοι πολλους φιλους. αλλοι ειναι πιο μαζεμενοι, αλλοι πιο ντροπαλοι. ειτε ειναι απο την φυση τους, ειτε καποιες καταστασεις που εχουν βιωσει τους εχουν κανει να συμπεριφερονται ετσι. δεν ξερεις τι σταυρο κουβαλαει ο καθε ανθρωπος. αυτη η κουβεντα ειναι πολυ μεγαλη οποτε μπορουμε να μιλαμε για πολλλες ωρες για αυτο
Και σ' αυτό υπάρχει μια δόση αλήθειας. Αλλά, πραγματικά, αν θέλεις να αλλάξεις μπορείς. Αν θέλεις, όμως! :-)

Αν το σκεφτείς, συνήθεια είναι και η ντροπή. Δεν έγινες εντελώς από μόνος σου ντροπαλός. Κάποιες συγκεκριμένες καταστάσεις/εμπειρίες σε οδήγησαν στο να φέρεσαι με αυτόν τον τρόπο. Για πολύ καιρό για παράδειγμα δίσταζες. Έτσι έμαθες να φέρεσαι, ο εαυτός σου συνήθισε σε αυτού του είδους τις αντιδράσεις. Με την ίδια λόγικη, με αρκετή προσπάθεια και πολλές επαναλήψεις, μπορείς να τον ξεσυνηθίσεις και να τον κάνεις να αντιδρά με τον άλλο τρόπο.

Είπαμε, αρκεί να θέλεις την αλλαγή. Αν νιώθεις καλά με τον εαυτό σου, μπορείς να συνεχίσεις να είσαι ντροπαλός. Υπάρχουν πολύ γοητευτικοί εσωστρεφείς άνθρωποι. Είναι έτσι και αρέσουν στα άτομα που κάνουν παρέα, ακριβώς επειδή είναι αυτοί που είναι. Αλλάζεις μόνο αν θεωρείς ότι κάτι σε κρατάει πίσω. Είναι ξεκάθαρο και απλό, νομίζω. Τουλάχιστον, έτσι το βλέπω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το θεμα ειναι να εισαι ο εαυτος σου, και να εχεις φιλους που να αγαπανε τον εαυτο σου και οχι κατι αλλο που αυτοι θα ηθελαν να δουν σε εσενα. αυτο ισχυει και με τις σχεσεις. η κοπελα πρεπει να ειναι μαζι μου για αυτο που ειμαι. για τον εσωστρεφη εαυτο μου, για ολα τα κομματια μου. γιατι η εσωστρεφεια, το οτι ειμαι ντροπαλος, ολα αυτα συνθετουον τον εαυτο μου. εαν τα απαρνηθω ολα αυτα,πολυ απλα δεν θα ειμαι εγω. δεν λεω να μην μιλας σε κανεναν. απλα να εισαι εσυ. το πιο δυσκολο πραγματα σε αυτη τη ζωη ειναι να μην χασεις την ταυτοτητα σου ως ανθρωπος. εδω υπαρχει μπερδεμα. αλλο χανω τον εαυτο μου και αλλο εξελισομαι προς το καλυτερο. το 2ο ναι, το θελω, δηλαδη μπορω σιγα σιγα να ανοιγομαι αλλα η βαση μου, εγω, θα ειναι παντα το εσωστρεφη παιδι. με πιανεις? αλλο εξελιξη, αλλο γινομαι καποιος αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovergreece

Νεοφερμένος

Ο lovergreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδιά έχετε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση! Και γω ειμαι ντροπαλος πράγμα που θέλω να αλλάξω γιατι μου αρέσει η ιδέα των νέων γνωρημιών και της κοινωνικότητας....το θέμα ειναι οτι οσο και να το θέλω δεν μπορω να βρω τη δύναμη να ξεκινήσω να συναναστρεφομαι γιατι θεωρω τον εαυτό μου πολύ "πίσω" σε αυτή τη διαδικασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
παιδιά έχετε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση! Και γω ειμαι ντροπαλος πράγμα που θέλω να αλλάξω γιατι μου αρέσει η ιδέα των νέων γνωρημιών και της κοινωνικότητας....το θέμα ειναι οτι οσο και να το θέλω δεν μπορω να βρω τη δύναμη να ξεκινήσω να συναναστρεφομαι γιατι θεωρω τον εαυτό μου πολύ "πίσω" σε αυτή τη διαδικασία
Δεν είναι κάτι δύσκολο, πραγματικά. Ίσως είναι στην αρχή, αλλά γενικά δεν είναι. Απλά συνηθίζεις τον εαυτό σου σε μία νέα συμπεριφορά και -μετά από προσπάθεια, βέβαια- θα γίνει στοιχείο του χαρακτήρα σου.

Οι πρώτες συνηθισμένες ερωτήσεις -από πού είσαι, ήταν πρώτη σου επιλογή, τι μουσική ακούς, που βγαίνεις; κτλ κτλ- σπάνε τον πάγο. Μετά, διάβασε πολλά βιβλία, δες ταινίες, ενημερώσου για το τι γίνεται στον κόσμο και σχημάτισε γνώμη για 5-10 πράγματα. Θα μπορείς να πάρεις μέρος σε πολλές ενδιαφέρουσες συζητήσεις ή και να αρχίσεις δικιές σου. Αυτά! Αρκεί να το θέλεις! Τίποτα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovergreece

Νεοφερμένος

Ο lovergreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μιλάς για βιβλία..εχεις να μου προτείνεις μερικά για αρχή ? Με ενδιαφέρουν όλων των ειδων τα πραγματα αλλα με το διαβασμα χαθηκαμε και δεν ξερω απο που να ξεκινησω! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μιλάς για βιβλία..εχεις να μου προτείνεις μερικά για αρχή ? Με ενδιαφέρουν όλων των ειδων τα πραγματα αλλα με το διαβασμα χαθηκαμε και δεν ξερω απο που να ξεκινησω! :worry:



Απαραίτητο για να μην πέσεις θύμα οπορτουνιστών. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
There, fixed it for ya

Θα ήθελα πολύ να μάθω γιατί η αναγνώριση του ιμπεριαλισμού σε κάνει οπορτουνιστή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Είπα εγώ οτι σε κανει οπορτουνιστη? Θυμα τους σε κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Armark

Νεοφερμένος

Ο Armark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας. Απο σεπτεμβρη θα ειμαι φοιτητης. Ειμαι απο Χανια και θελω να σπουδασω Θεσσαλονικη καθως ειναι η αγαπημενη μου πολη. Το θεμα μου ειναι ομως οτι εκει δεν θελει να παει κανενας απο τους λιγους φιλους που εχω και ετσι δεν θα ξερω κανενα. Αγχωνομαι πολυ για το πως και το αν θα κανω νεους φιλους εκει. Δεν ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι οτι θα μεινω μονος χωρις φιλους γιατι δεν εχω και πολλα ενδιαφεροντα για να ταιριαξω με καποιον. Με ολα αυτα λοιπον με θελω να με συμβουλεψετε για το αν ειναι να παω θεσσαλονικη και να ρισκαρω το αν θα βρω νεους φιλους στην σχολη η να κατσω εδω στα χανια;; Απαντηστε μου σας παρακαλω! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Γεια σας. Απο σεπτεμβρη θα ειμαι φοιτητης. Ειμαι απο Χανια και θελω να σπουδασω Θεσσαλονικη καθως ειναι η αγαπημενη μου πολη. Το θεμα μου ειναι ομως οτι εκει δεν θελει να παει κανενας απο τους λιγους φιλους που εχω και ετσι δεν θα ξερω κανενα. Αγχωνομαι πολυ για το πως και το αν θα κανω νεους φιλους εκει. Δεν ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι οτι θα μεινω μονος χωρις φιλους γιατι δεν εχω και πολλα ενδιαφεροντα για να ταιριαξω με καποιον. Με ολα αυτα λοιπον με θελω να με συμβουλεψετε για το αν ειναι να παω θεσσαλονικη και να ρισκαρω το αν θα βρω νεους φιλους στην σχολη η να κατσω εδω στα χανια;; Απαντηστε μου σας παρακαλω! :hmm:

Οσο κοινωνικος και να ειναι καποιος, στο πανεπιστημιο ειστε ολοι αγνωστοι μεταξυ σας, οποτε μη σε αγχωνει αυτο. Αν δε μπορεις εσυ να μιλησεις σε νεο κοσμο, θα σου μιλησουν αυτοι. Πας καταρχην στη σχολη στο 1ο μαθημα, ρωτας τα κλασικα «Που ειναι η ταδε αιθουσα κλπ». Ολοι μαζι μπουγιο θα μπειτε. Θα πετυχεις μπουγιο, ολοι θα ψαχνονται και θα δε θα ξερουν τι να πουν. Ξεκινας εσυ «Για το ταδε μαθημα εισαι;» Σου απανταει «Ναι» και ετσι πιανετε κουβεντα, ονοματα, απο που ειναι ο καθενας, αν ηθελε αυτη τη σχολη κλπ. Στο αμφιθεατρο θα κατσετε διπλα, διπλα σας θα καθονται και αλλα ατομα που και αυτα θα ψαχνονται, παλι θα πιασεις κουβεντα. Μετα στο τελος θα πει ενας απο εσας σιγουρα «Παμε για καφε» και ολα κομπλε.
Στα ειπα πολυ χοντρικα, προφανως και δε γινονται ετσι σε ολους, αλλα πανω κατω αυτα συμβαινουν. Μη σε αγχωνει καθολου, ολοι βρισκουν παρεες. Ειναι μεγαλη πολη και ειναι μεγαλο πανεπιστημιο, θα βρεις 4-5 ατομα να ταιριαξετε. Αν δεν βρεις κανεναν και εισαι τοσο γκαντεμης, κοιτα γυρω σου, δες κατι μπλε τραπεζακια και πηγαινε να τους πεις «Θελω να ασχοληθω με τη ΔΑΠ». Θα βρεις σιγουρα παρεες τοτε (και τζαμπα μπουκαλια και γκομενες) :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κατ'αρχήν τι θα πει "να κάτσω Χανιά";

Μάθε να μην εξαρτάται (τουλάχιστον σε αυτήν την ηλικία), η πορεία της ζωής σου από τρίτους.

Οσον αφορά τη νέα σου πόλη, αν είσαι γενικά κουλ, δε θα έχεις θεμα. Αν δε μπορείς να εισαι, παντα υπάρχει καποιος freak για ταιριασμα.

Κι αν αξιζουν οι φιλίες που αφήνεις πίσω, θα κρατήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας. Απο σεπτεμβρη θα ειμαι φοιτητης. Ειμαι απο Χανια και θελω να σπουδασω Θεσσαλονικη καθως ειναι η αγαπημενη μου πολη. Το θεμα μου ειναι ομως οτι εκει δεν θελει να παει κανενας απο τους λιγους φιλους που εχω και ετσι δεν θα ξερω κανενα. Αγχωνομαι πολυ για το πως και το αν θα κανω νεους φιλους εκει. Δεν ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι οτι θα μεινω μονος χωρις φιλους γιατι δεν εχω και πολλα ενδιαφεροντα για να ταιριαξω με καποιον. Με ολα αυτα λοιπον με θελω να με συμβουλεψετε για το αν ειναι να παω θεσσαλονικη και να ρισκαρω το αν θα βρω νεους φιλους στην σχολη η να κατσω εδω στα χανια;; Απαντηστε μου σας παρακαλω! :hmm:

Να πας στη Θεσσαλονίκη γιατί θα το μετανιώσεις αργότερα που δεν πήγες. Οι φίλοι έρχονται σταδιακά και οι παρέες. όσοι θα είστε από άλλες πόλεις στην ίδια φάση θα είστε απλά άλλοι θα το παίζουν περισσότερο ''κουλ'' και άλλοι λιγότερο.
Προσωπικά θεωρώ πως ο πρώτος χρόνος είναι χρόνος προσαρμογής. Γνωρίζεις 4-5 άτομα καθημερινά, με άλλα δε μιλάς ποτέ ξανά, με άλλα αλλάζεις απλά ένα ''καλημέρα, τι κάνεις;'' και με άλλα καταλήγεις να μιλάς όλη μέρα κάθε μέρα.
Προσωπικά ήρθα στη ''ζούγκλα'' της Αθήνας από μια μικρή επαρχιακή πόλη και δε από ένα σχολείο σε χωριό όπου η τάξη μου είχε 12 άτομα, ναι καλά διάβασες, 12:happy:

Στη Θεσσαλονίκη τα πράγματα είναι ευκολότερα: Ένα μεγάλο ποσοστό των φοιτητών κάθε τμήματος είναι από άλλες πόλεις και συνεπώς ψάχνουν παρέα και οι αποστάσεις δεν είναι τόσο τεράστιες όπως εδώ. Τώρα πως γίνεται εγώ να συμπαθώ/μιλάω/κάνω παρέα με άτομα που μένουν κυριολεκτικά στην άλλη άκρη της Αθήνας, μη με ρωτήσεις κι εγώ το ψάχνω ακόμα:whistle::whistle::confused:

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου και μην ανησυχείς από τώρα γι αυτά!

ΥΓ: Δεν είναι αναγκαστικό να κάνεις παρέα μόνο με άτομα από το τμήμα σου. Υπάρχουν χιλιάδες άλλα. Επίσης, αν ξεκινήσεις κάποια δραστηριότητα ή συμμετέχεις σε δράσεις που σε ενδιαφερουν ( ακόμα και σε σεμινάρια πχ που πάω εγώ) γνωρίζεις κόσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sun18

Νεοφερμένος

Ο sun18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φαντάζομαι είναι όπως στο σχολείο! Κάθε αρχή και δύσκολη για όλους μας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Φαντάζομαι είναι όπως στο σχολείο! Κάθε αρχή και δύσκολη για όλους μας! :)

Καμια σχεση.
Επειδη δεν γνωριζεις σχεδον κανεναν στην αρχη ολοι θα αρχισουν να μιλανε.Καποιοι θα βαριουνται τη ζωη τους αναλογα εαν ηθελαν τη σχολη,εαν πανε επειδη το θελουν και γενικα εαν δεν εχουν αποκτησει ψυχολογικα λογω των πανελληνιων.Αυτοι θα πρεπει να καταβαλλουν τεραστια ποσα ενεργειας για να σου μιλησουν και ειναι λες και εχουν να κοιμηθουν 3 ημερες.
Σε γενικοτερα πλαισια καλο θα ηταν να επιδιωξεις να μιλησεις με καποιον για να εχεις παρεα.Απλα και τυπικα οπως θα εκανες καθε αλλη γνωριμια.Ωστοσο ακομα και κλειστος να εισαι εαν δεν μιλησεις εσυ,κααααποια στιγμη θα σου μιλησει καποιος αλλος.Οσοι δεν καταφεραν να κανουν στην αρχη γνωριμιες no worries...παντα υπαρχουν ατομα απο μετεγγραφες που δεν εχουν επισης φιλους εκεινη τη στιγμη οποτε ειναι καλη ευκαιρια.

Το καλο ειναι,πως δεν ειναι σχολειο.Δηλαδη θα βρειτε ατομα μεσα σε ενα μαθημα απο ανωτερα εξαμηνα αλλα και ανθρωπους μεγαλης ηλικιας απο τα 30 εως και τα 60.Συνηθως ειναι αρκετα ωριμοι ανθρωποι,εφοσον ξαναγυρνανε back to school οποτε δεν πρεπει να φοβαστε να επιδιωξετε την επικοινωνια και με αυτους. Αρκετοι απο αυτους ειναι πολυ ανοικτομυαλοι και εχουν να σας προσφερουν πολλα ως προς το κομαματι των εμπειριων ζωης.

Για να γενικευσω,μην κανετε νεες γνωριμιες απαραιτητα απο τη σχολη σας και μονο.Δεν ειναι σχολειο το τονιζω οποτε θα εχετε το ελευθερο να γνωρισετε πολλους ανθρωπους απο διαφορετικα υποβαθρα και διαφορετικο τροπο σκεψης.Ακομα και στο πεδιο σας να μην ειναι αυτες οι γνωριμιες ειναι εξαιρετικα σημαντικο να μαθετε να επικοινωνειτε με ποικιλλια ανθρωπων καθως ειναι κατι που θα καλειστε να κανετε καθημερινα στη δουλεια.Εκτος αυτου εχετε υψηλοτερες πιθανοτητες να βρειτε ατομα που ταιριαζετε γενικοτερα ως χαρακτηρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top