Μεταπτυχιακές σπουδές ή αναζήτηση για δουλειά;

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
΄Οχι αυτό δεν ισχύει σίγουρα! Πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα λειτουργούν μεσημεριανές (μετά τις 3.30μμ) ή απογευματινές ώρες (μετά τις 6μμ).

Απορώ από που αντλείς αυτή σου τη σιγουριά...έχεις την εντύπωση ότι τα μέλη Δ.Ε.Π. των δημοσίων Α.Ε.Ι. κάθονται στο πανεπιστήμιο μέχρι τις 21:00 το βράδυ και διδάσκουν προπτυχιακούς το πρωί και μεταπτυχιακούς το βράδυ;:rolleyes:
Θα πρέπει να ρωτήσω για σίγουρα!! Μην κάνω τζάμπα σκέψεις Δηλαδή :P

Μπερδεμένη σε βρίσκω...γι' αυτό καλύτερα άσε τα μεταπτυχιακά προς το παρόν και ασχολήσου με τη δουλειά που σου έκατσε!
Οι ευκαιρίες για εργασία στο αντικείμενο των σπουδών μας στην Ελλάδα του σήμερα για άτομα χωρίς εμπειρία είναι πλέον μετρημένες και σε κάποιους δεν εμφανίζονται και ποτέ...τα πανεπιστήμια εκεί θα είναι και θα σε περιμένουν, δε φεύγουν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εσύ τη σιγουριά σου από πού την αντλείς; Προφανώς και υπάρχουν ΠΜΣ που γίνονται απογευματινές-βραδινές ώρες, εξαρτάται από το Πανεπιστήμιο. Για παράδειγμα τα περισσότερα μεταπτυχιακά της Παντείου γίνονται μετά την ολοκλήρωση των προπτυχιακών μαθημάτων, εμείς είχαμε μάθημα από τις 17h το νωρίτερο, ως τις 23h το αργότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καθόλου μπερδεμένη δεν είμαι. Ίσα ίσα που ξέρω τι μεταπτυχιακό θέλω να κάνω . Απλώς δεν ήξερα τι παίζει με τις ώρες που μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Απορώ από που αντλείς αυτή σου τη σιγουριά...έχεις την εντύπωση ότι τα μέλη Δ.Ε.Π. των δημοσίων Α.Ε.Ι. κάθονται στο πανεπιστήμιο μέχρι τις 21:00 το βράδυ και διδάσκουν προπτυχιακούς το πρωί και μεταπτυχιακούς το βράδυ;:rolleyes:


Μπερδεμένη σε βρίσκω...γι' αυτό καλύτερα άσε τα μεταπτυχιακά προς το παρόν και ασχολήσου με τη δουλειά που σου έκατσε!
Οι ευκαιρίες για εργασία στο αντικείμενο των σπουδών μας στην Ελλάδα του σήμερα για άτομα χωρίς εμπειρία είναι πλέον μετρημένες και σε κάποιους δεν εμφανίζονται και ποτέ...τα πανεπιστήμια εκεί θα είναι και θα σε περιμένουν, δε φεύγουν!;)


Σε εμάς ετσι γίνεται πάντως. Οι περισσότεροι καθηγητές είναι όλη μέρα στη σχολή :P Εμεις οι ίδιοι οι προπτυχιακοί μερικες μέρες έχουμε μάθημα ως τις 22.00...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απορώ από που αντλείς αυτή σου τη σιγουριά...έχεις την εντύπωση ότι τα μέλη Δ.Ε.Π. των δημοσίων Α.Ε.Ι. κάθονται στο πανεπιστήμιο μέχρι τις 21:00 το βράδυ και διδάσκουν προπτυχιακούς το πρωί και μεταπτυχιακούς το βράδυ;:rolleyes:

Να ξέρεις αγαπητέ ότι ποτέ δεν θα έγραφα κάτι αν δεν το ήξερα σίγουρα. Επειδή δεν μπορώ να αφιερώσω ώρες για να κάνω εμπεριστατωμένη έρευνα σου δείχνω μερικά που ξέρω https://athensmba.ntua.gr/el/attendance.html, https://compmech.chemeng.ntua.gr/?hourprogram, https://www.media.uoa.gr/fileadmin/m...a_kateythynsis_Dimosiografia_kai_Nea_Mesa.pdf, κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα του ΟΠΑ, τα περισσότερα του Παντείου, https://dddp.pspa.uoa.gr/programma-spoydwn/programma-didaskalias.html κτλ, κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ας κοιταξει η κοπελα το συγκεκριμενο προγραμμα που την ενδιαφερει να δει αν μπορει να το παρακολουθησει. Το να μαλωνετε δεν εχει νοημα. Και απογευματινες παρακολουθησεις να εχει μπορει να ειναι αδυνατον να το παρακολουθησει. Μπορει να ξεκιναει 17:00 το μαθημα και να σχολαει εκεινη την ωρα και να δουλευει στην αλλη ακρη της Αθηνας. Ας κρινει μονη της. Παντως στο διλημμα δουλευω ή το παραταω για μεταπτυχιακο, η δουλεια κερδιζει απο τα αποδυτηρια. Ειδικα οταν ειναι και στον τομεα της και την ενδιαφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
:clapup: :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Εσύ τη σιγουριά σου από πού την αντλείς; Προφανώς και υπάρχουν ΠΜΣ που γίνονται απογευματινές-βραδινές ώρες, εξαρτάται από το Πανεπιστήμιο. Για παράδειγμα τα περισσότερα μεταπτυχιακά της Παντείου γίνονται μετά την ολοκλήρωση των προπτυχιακών μαθημάτων, εμείς είχαμε μάθημα από τις 17h το νωρίτερο, ως τις 23h το αργότερο.

Δεν είπα ότι "δεν υπάρχουν", είπα ότι είναι ελάχιστα...
Καθόλου μπερδεμένη δεν είμαι. Ίσα ίσα που ξέρω τι μεταπτυχιακό θέλω να κάνω . Απλώς δεν ήξερα τι παίζει με τις ώρες που μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα.

Μπερδεμένη σχετικά με το τι από τα 2 έχεις ως προτεραιότητα!
Να ξέρεις αγαπητέ ότι ποτέ δεν θα έγραφα κάτι αν δεν το ήξερα σίγουρα. Επειδή δεν μπορώ να αφιερώσω ώρες για να κάνω εμπεριστατωμένη έρευνα σου δείχνω μερικά που ξέρω https://athensmba.ntua.gr/el/attendance.html, https://compmech.chemeng.ntua.gr/?hourprogram, https://www.media.uoa.gr/fileadmin/m...a_kateythynsis_Dimosiografia_kai_Nea_Mesa.pdf, κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα του ΟΠΑ, τα περισσότερα του Παντείου, https://dddp.pspa.uoa.gr/programma-spoydwn/programma-didaskalias.html κτλ, κτλ

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι...όταν μιλάω για απογευματινές ώρες και για part-time εννοώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ από τις 17:00 και μετά, που είναι και η νωρίτερη δυνατή χρονική στιγμή για κάποιον που εργάζεται 8ώρο (που το πιθανότερο θα είναι να εργάζεται παραπάνω, αλλά ΕΣΤΩ) να προλάβει να παρευρεθεί στην αίθουσα (08:00-16:20 +χρόνος μετακίνησης)...
Δεν ξέρω με τι ασχολείσαι επαγγελματικά, αλλά και δημόσιος υπάλληλος στα ΕΛ.ΤΑ. να είσαι, 15:00 το μεσημέρι δεν θα προλάβαινες με τίποτα να βρίσκεσαι στην αίθουσα διδασκαλίας!:rolleyes:
Τουλάχιστον όχι χωρίς να έχεις τις ανάλογες προστριβές με την εργοδοσία...
Και απογευματινες παρακολουθησεις να εχει μπορει να ειναι αδυνατον να το παρακολουθησει. Μπορει να ξεκιναει 17:00 το μαθημα και να σχολαει εκεινη την ωρα και να δουλευει στην αλλη ακρη της Αθηνας.
Πραγματικά ρε φίλε, μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι μπαίνω σε Σουηδικό forum μ' αυτά που διαβάζω!
Διαβάζω για "part-time" προγράμματα σπουδών που ξεκινούν 15:00 και 16:00 το μεσημέρι σε μια χώρα που το 8ωρο στην πράξη είναι υπό εξαφάνιση!
Εδώ σ' εμάς ένας καθηγητής έβαλε για 3 ή 4 εβδομάδες το μάθημα του στις 17:00 (αντί για 18:00 που είναι το standard για καθημερινή) κι έγινε εξέγερση!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απορώ από που αντλείς αυτή σου τη σιγουριά...έχεις την εντύπωση ότι τα μέλη Δ.Ε.Π. των δημοσίων Α.Ε.Ι. κάθονται στο πανεπιστήμιο μέχρι τις 21:00 το βράδυ και διδάσκουν προπτυχιακούς το πρωί και μεταπτυχιακούς το βράδυ;:rolleyes:

Επειδή έψαχνα και εγώ για μεταπτυχιακό τον Σεπτέμβριο, από 3 ιδρύματα (ΑΠΘ, ΔΠΘ και Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας), είδα προκηρύξεις που έγραφαν ρητώς "τρίωρες απογευματινές διαλέξεις και κάποια μαθήματα το σ/κ για να προλαβαίνουν οι εργαζόμενοι". Απόγευμα θεωρείται μετά τις 5μμ εδώ, οπότε υποθέτω η λογική ήταν 5-8 ή 6-9.

Να έκαναν αυτή την "παραχώρηση" για τον δικό μου κλάδο μόνο, δύσκολα. άλλωστε τα περισσότερα είναι και διατμηματικά. Και επίσης οι περισσότερες σχολές έχουν μαθήματα για προπτυχιακούς μέχρι τις 3-4 τουλάχιστον. Αποκλείεται να βρίσκονταν και αίθουσες δηλαδή πιο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία λοιπόν. Πάρε ένα τηλέφωνο να δεις ποιες ώρες γίνονται τα μαθήματα και αποφασίζεις. Εξάλλου μιλάμε για έναν ολόκληρο χρόνο μετά. Μπορείς να συνεχίσεις κανονικά τη δουλειά σου τουλάχιστον μέχρι τότε. Πάντως ψάξτο καλά γιατί έχω ακούσει ότι στο γεωπονικό, οι απόφοιτοι ΤΕΙ αναγκάζονται από την επιτροπή κάποιων μεταπτυχιακών προγραμμάτων να παρακολουθήσουν ορισμένα προπτυχιακά μαθήματα προκειμένου να αποκτήσουν το κατάλληλο υπόβαθρο για την καλύτερη παρακολούθηση του μεταπτυχιακού. Θέλω να πω ακόμα κι αν αποφασίσεις ότι το μεταπτυχιακό αποτελεί προτεραιότητα για σένα, μην αφήσεις τη δουλειά σου αν δεν σιγουρευτείς για την εισαγωγή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Επειδή έψαχνα και εγώ για μεταπτυχιακό τον Σεπτέμβριο, από 3 ιδρύματα (ΑΠΘ, ΔΠΘ και Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας), είδα προκηρύξεις που έγραφαν ρητώς "τρίωρες απογευματινές διαλέξεις και κάποια μαθήματα το σ/κ για να προλαβαίνουν οι εργαζόμενοι". Απόγευμα θεωρείται μετά τις 5μμ εδώ, οπότε υποθέτω η λογική ήταν 5-8 ή 6-9.

Να έκαναν αυτή την "παραχώρηση" για τον δικό μου κλάδο μόνο, δύσκολα. άλλωστε τα περισσότερα είναι και διατμηματικά. Και επίσης οι περισσότερες σχολές έχουν μαθήματα για προπτυχιακούς μέχρι τις 3-4 τουλάχιστον. Αποκλείεται να βρίσκονταν και αίθουσες δηλαδή πιο πριν.

Μακάρι να έχει όντως βελτιωθεί η κατάσταση από τότε που ψαχνόμουν εγώ και τα "part-time" προγράμματα να αποτελούν τον κανόνα πλέον στα δημόσια Ελληνικά Α.Ε.Ι. και όχι την εξαίρεση...

Πάντως "παραχωρήσεις" εννοείται ότι παίζουν από κλάδο σε κλάδο...δεν είναι τυχαίο ότι π.χ. τα MBA γίνονται αυστηρά Σαββατοκύριακο ή ότι των μηχανικών που είναι δωρεάν (ή και επί πληρωμή π.χ. Hydrocarbon Exploration & Exploitation στο Α.Π.Θ.) γίνονται αυστηρά το πρωί!;)
Πάντως ψάξτο καλά γιατί έχω ακούσει ότι στο γεωπονικό, οι απόφοιτοι ΤΕΙ αναγκάζονται από την επιτροπή κάποιων μεταπτυχιακών προγραμμάτων να παρακολουθήσουν ορισμένα προπτυχιακά μαθήματα προκειμένου να αποκτήσουν το κατάλληλο υπόβαθρο για την καλύτερη παρακολούθηση του μεταπτυχιακού.

Μήπως τους γυρνάνε και πίσω στο Λύκειο να δώσουν πανελλαδικές;:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως τους γυρνάνε και πίσω στο Λύκειο να δώσουν πανελλαδικές;:rolleyes:

Συνεχίζεις να με αμφισβητείς και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Ορίστε, δες στο τέλος της 1ης σελίδας- αρχή της 2ης
https://fst.aua.gr/sites/fst.aua.gr/files/PROKIRIXI PMS ETT 2017.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Συνεχίζεις να με αμφισβητείς και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Ορίστε, δες στο τέλος της 1ης σελίδας- αρχή της 2ης
https://fst.aua.gr/sites/fst.aua.gr/files/PROKIRIXI PMS ETT 2017.pdf

Όχι δε σε αμφισβητώ, είμαι σίγουρος ότι γίνονται διάφορα καφριλίκια τέτοιου τύπου για να αφήνουν άλλους πτυχιούχους απ' έξω (είναι κοινό μυστικό ότι οι θέσεις σε τέτοια μεταπτυχιακά είναι καπαρωμένες σε ποσοστό 80%-90% από τους καλούς φοιτητές του τμήματος ή των τμημάτων που τα διοργανώνουν και από τα "βύσματα"), απλά ακόμη κι έτσι σ' αυτή την περίπτωση το παράκαναν!
"...Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θετικών επιστημών της ημεδαπής και αντίστοιχων αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι τμημάτων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων συναφούς γνωστικού αντικειμένου. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ υποχρεούνται να παρακολουθήσουν προπτυχιακά μαθήματα που θα ορίσει η Συντονιστική Επιτροπή του προγράμματος..."

Αν το διαβάσει αυτό κάποιος παντελώς άσχετος, συμπεραίνει δύο πράγματα:
α)ότι για το εν λόγω τμήμα οι πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. δεν είναι "πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης" (πράγμα το οποίο φυσικά δεν ισχύει κι οποιαδήποτε σχετική έγγραφη αναφορά είναι εκτός των άλλων και μηνύσιμη, πόσο δε μάλλον όταν αυτή προέρχεται και από ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης), διαχωρισμός ο οποίος γίνεται εμφανέστερος και πιο κάτω στον πίνακα με τα κριτήρια εισαγωγής (όπου οι κάφροι κάνουν διαχωρισμό σε Α.Ε.Ι. & Τ.Ε.Ι.),
β)ότι ένας γεωπόνος από Τ.Ε.Ι. είναι υποχρεωμένος να κάτσει να ξαναγίνει φοιτητής (γιατί προφανώς για το εν λόγω τμήμα σαν "υποδεέστερης" κατηγορίας πτυχιούχος, υστερεί) για να "έχει το απαιτούμενο υπόβαθρο" να μπει σ' ένα τέτοιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, την ίδια στιγμή που π.χ. ένας φυσικός ή ένας βιολόγος δεν χρειάζεται να παρακολουθήσει τίποτα γιατί το έχει!:whatever:
Εσένα πως σου φαίνεται δηλαδή αυτό;Θεωρείς σοβαρό άνθρωπο αυτόν που ανέβασε τέτοια ανακοίνωση;
Ή μήπως εγώ είμαι τόσο βλάκας κι έβγαλα λάθος συμπέρασμα;
Υποτίθεται ότι η επιλογή για ένα μεταπτυχιακό γίνεται με τον ίδιο τρόπο για όλους τους υποψήφιους μεταπτυχιακούς φοιτητές!
Παίρνεις την αίτηση του υποψήφιου, μελετάς τον φάκελο του (προπτυχιακές σπουδές, βιογραφικό κ.λπ.) και αν σου κάνει τον δέχεσαι κι αν δε σου κάνει τον απορρίπτεις, τόσο απλά!
Εμένα προσωπικά αν ήμουν π.χ. γεωπόνος από Τ.Ε.Ι. και μου έλεγαν "κύριε Jack σας δεχόμαστε στο γεωπονικό μεταπτυχιακό μας μεν, αλλά είστε υποχρεωμένος να παρακολουθήσετε επιπλέον μαθήματα, γιατί είστε από Τ.Ε.Ι." θα το θεωρούσα άκρως προσβλητικό για την επιστημονική μου κατάρτιση και θα τους έδινα το acceptance letter να το βάλουν εκεί που ξέρουν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εσένα πως σου φαίνεται δηλαδή αυτό;Θεωρείς σοβαρό άνθρωπο αυτόν που ανέβασε τέτοια ανακοίνωση;
Ή μήπως εγώ είμαι τόσο βλάκας κι έβγαλα λάθος συμπέρασμα;

Όχι απλά το βασικό σου λάθος είναι πως θεωρείς πως η τριτοβάθμια εκπαίδευση στη χώρα μας απαρτίζεται από σοβαρούς ανθρώπους. Μεταπτυχιακό σε αυτή τη χώρα = εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώνεται από δημόσιους υπάλληλους, χρησιμοποιώντας δημόσιες εγκαταστάσεις, έναντι χρηματικού ποσού που πηγαίνει στο "Ίδρυμα". Το πόσο σοβαρά είναι τέτοια εγχειρήματα το αφήνω σε εσένα να το κρίνεις.

Έχω φίλο εκπαιδευτικό που καθυστέρησαν ένα χρόνο να του δώσουν τον μεταπτυχιακό τίτλο, ενώ είχε τελειώσει τα πάντα επειδή οι υπάλληλοι του μεταπτυχιακού είχαν προσληφθεί εκτάκτως για τις ανάγκες του και κατάφεραν κουνώντας τα κατάλληλα νήματα να παρατείνουν το χρόνο του μεταπτυχιακού ένας έτος, ώστε να τσεπώσουν μερικά μηνιάτικα ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top