Έχει σημασία ο βαθμός πτυχίου;

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Θα πω όμως από αυτό που βλέπω.

Φαίνεται ότι για το εξωτερικό τουλάχιστον, δεν παίζει ρόλο ο βαθμός, όσο το τι κάνεις. Τι έχεις κάνει, πόσο φαίνεται να αγαπάς αυτό που κάνεις, πόσο το τρέχεις, κτλ. Για παράδειγμα, έχουν πάρει φίλους μου σε καλά πανεπιστήμια στην Αγγλία με βαθμό κοντά στο 7 (κάτω από αυτό). Φαντάζομαι ότι έπαιξε ρόλο το πώς έγραφαν σ' αυτά που έστειλαν και κάποια άλλα πράγματα στα οποία είχαν πάρει μέρος.

Επίσης, στα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν, είναι καλό να φαίνεται ότι έχετε καλούς βαθμούς, ακόμη κι αν ο μ.ο. δεν είναι στον ουρανό.

Στην Ελλάδα φαντάζομαι παίζει ρόλο ο βαθμός. Προσωπικά, ένα άδειο βιογραφικό με 9 δε θα μου έλεγε τίποτα. Ένα βιογραφικό με 7,5, όμως, με συμμετοχή σε ερευνητικές δραστηριότητες, εθελοντικές δράσεις, συγγραφή εργασιών, συμμετοχή σε προγράμματα της ΕΕ, πρακτικές κτλ θα μου έλεγε υπερβολικά πολλά. Ε αν μπορείς να πάρεις και το 9 και να κάνεις και όλα τα άλλα (και να έχεις και μια κάποια αξιοπρεπή κοινωνική ζωή), ακόμη καλύτερα!

Αυτά με βάση το πως τα βλέπω εγώ. Δεν είμαι καθηγητής/εργοδότης να ξέρω.

Στην Ελλάδα για πολλά χρόνια έδιναν και δίνουν βάση στο φαίνεσθαι του πράγματος και όχι στο είναι. Η λέπρα ξεκίνησε από το πατρίς θρησκεία οικογένεια και κάθε κυριακή στην εκκλησία να δίνουμε το καλό παράδειγμα στην κοινωνία, μην μας πουν ομοφυλόφιλους, άθεους και αλήτες, όπως κάνουν οι ρεπουμπλικάνοι και μετά το κήρυγμα του πάστορα και τους μεγαλόσταυρους υποκρισίας, βλέπουν τσόντες.

Στην Ελλάδα λύνουν μπάρλα παπαγαλία μετά την εκκλησία για να βγάλουν καλό βαθμό και μετά να το παίζουν συμβουλάκηδες-πατέρες ότι πέρασαν στη σχολή με 19.999 μόρια και 1 ώρα διάβασμα. Για να μην πει κάτι κακό η γειτονιά, η γκόμενα, οι γονείς, η θεία, ο πρώην της γκόμενας, και λοιποί περίεργοι φίλοι, πονήριδες και συγγενείς. Στο εξωτερικό επικρατεί το πρότυπο του Einstein, ότι η σχολική παρουσία δεν σημαίνει απαραίτητα και κοινωνική πρόοδο και επαγγελματική επιτυχία. Η κάθε σχολική βαθμίδα είναι ένα πλαίσιο σπουδών. Κάποια μαθήματα με αρχή και τέλος. Διαβάζεις, τηρείς τους κανονισμούς και έχεις ένα αποτέλεσμα. Καλό ή κακό δεν παίζει ρόλο στην εξέλιξη της ζωής του κάθε ανθρώπου. Ποιος θυμάται πόσο έγραψε στη Μουσική στη Γ' Γυμνασίου; Ποιος χέστηκε για τα Μαθηματικά κατεύθυνσης μετά από 30 χρόνια; Ποιος επίσης χέστηκε για την Μοριακή ΙΙΙ μετά από 30 χρόνια; Όσο περνάει η ζωή, ανοίγει και κλείνει το κάθε πλαίσιο σπουδών μέχρι να έρθει το τέλος. Όλα έχουν μια διάρκεια. Στην Ελλάδα λόγω ανύπαρκτης παιδαγωγικής συμβουλευτικής, οι μαθητές δεν ξέρουν τι άλλο σημαίνει στη ζωή εκτός από το διάβασμα. Εκτός από τον αέναο αγώνα για μια θέση στον ήλιο μέχρι να αρχίσει η απομυθοποίηση και να γίνονται "σοσιαλμπαρούφ" (συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπινου είδους μετά τα 40). Άλλο πράγμα οι σπουδές, άλλο πράγμα η ζωή. Άλλο πράγμα η εργασία. Γιατί όλα θα πρέπει να έχουν ένα πρωτόκολλο σειράς; Υπάρχει κάποιος μετρητής επιτυχίας ή αποτυχίας; Τελικά ένας βαθμός 10/10 στο μάθημα Οπλισμένο Σκυρόδεμα σημαίνει ότι ο κάτοχός του, κατέχει καλά το μάθημα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Άμα σε ενδιαφέρει ο ακαδημαικός χώρος ή οι μεταπτυχιακές σπουδές παίζει ρόλο ο βαθμός(είτε ο συνολικός είτε συγκεκριμένων μαθημάτων) καλώς ή κακώς. Τόσο στην επιλογή σου από το τμήμα όσο και από ιδρύματα για υποτροφίες και διάφορα άλλα τα οποία έχουν κάποιες προυποθέσεις οι οποίες απλώς σε αφήνουν εκτός χωρίς καν να προσπαθήσεις να τα διεκδικήσεις. Φυσικά αν δεν είναι επίκαιρα κι εκεί σαν γνώσεις, αν δεν ανανεώνονται δεν θα έχουν κάποια αξία πρακτικά.

Στον επαγγελματικό χώρο της βιομηχανίας αν όχι όλοι, σίγουρα οι περισσότεροι και στα περισσότερα επαγγέλματα δεν θα ζητήσουν καν να δουν την καρτέλα βαθμολογιών ή βαθμό πτυχίου.

Βέβαια ένας καλός βαθμός για κάποιον ο οποίος πάλεψε για αυτούς λέει πολλά, ανάλογα βέβαια και το μάθημα.. Λέει πολλά για τον ίδιο. Λέει ότι μάλλον κάτι έκανε καλά. Προφανώς για να έχει αξία, για τον ίδιο πάντα, θα πρέπει να συνεχίσει να κάνει καλά αυτό που έκανε καλά και ως φοιτητής.

Γεια σας ειμαι πρωτοετης στο Ιστορικό Αρχαιολογικό Αθήνας. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας για την δυσκολία του τμήματος και γενικότερα την γνώμη σας γι'αυτό; Πόσες ώρες περίπου θα χρειάζομαι καθημερινά για έναν βαθμό πτυχίου πάνω από 7 ;

Αυτή δεν είναι νοοτροπία νέου υποψήφιου "επιστήμονα". Πόσο μάλλον όταν αυτό το "ταξίδι" δεν έχει καν ξεκινήσει.
Ο βαθμός δεν προκύπτει με το πόσο θα διαβάζεις. Εξάλλου άλλο ποσοτικό κι άλλο ποιοτικό διάβασμα.
Η δυσκολία είναι αντικειμενική και δεν αφορά ένα τμήμα αλλά κάποια μαθήματα του. Θα έλεγα καλύτερα "πόσο απαιτητικό είναι" κι όχι πόσο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ακομα και για μεταπτυχιακα μη νομιζετε οτι μετραει τοσο πολυ. Παιρνουν παιδια σε καλα πανεπιστημια στο εξωτερικο με σκαρτο 7. Σιγα το βαθμο. Η συμμετοχη σε οτιδηποτε εκτος μαθηματων ειναι απαραιτητη ειτε θες μεταπτυχιακο ειτε θες δουλεια. Προφανως βεβαια δεν ειναι καλο να θες να κανεις μεταπτυχιακο στα ΣΑΕ και να εχεις περασει ολα τα σχετικα μαθηματα με ταληρα. Απλα δεν ειναι και απαγορευτικο. Αλλωστε, πολλες φορες σε μεταπτυχιακα δεν οριζουν το αντικειμενο των πρωτων σπουδων σου, δηλαδη μπορει να εχεις τελειωσει Φυσικο και να κανεις Μαστερ στα Χρηματοοικονομικα. Με ποσο περασες τη Μηχανικη 50 ή την Οπτικη 20 ειναι αδιαφορο.

Εκει που μετραει ειναι στις εγχωριες υποτροφιες που εχουν ρητρα. Αν αυτοσκοπος ειναι η υποτροφια, τοτε στρωθειτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top