Master in Business Administration (MBA)

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ειδα οτι ελειπε ξεχωριστο θεμα για το περιβοητο mba και θεωρω οτι αφου ειναι ισως το μονο πασπαρτου μεταπτυχιακο, που κολλαει σε ολα τα επαγγελματα, του αξιζει ενα δικο του θεμα


Το mba ειναι συμφωνα με πολλους μια ωθηση που σε εκτοξευει στην αγορα εργασιας. Τα καλα mba απαιτουν τουλαχιστον 3ετη εργασιακη εμπειρια (ειτε τυπικο κριτηριο ειτε ουσιαστικο) εμαθα προσφατα οτι ο μεσος ορος ηλικιας στο mba ασοεε, ειναι 38 χρονων ενω γενικα αποφευγονται τα πληρους απασχολησης, γιατι χανουν την ουσια, και ειναι σαν απλα να πηγαινεις πανεπιστημιο ενα χρονο παραπανω


Συνηθως ειναι πολυ πιο ακριβα απο τα υπολοιπα business/economics/accounting/finance/marketing μεταπτυχιακα και αυτο ειναι προφανες αν σκεφτει κανεις και το ονομα που εχουν, αλλα και την ουσιαστικη γνωση που δινουν

Ενα καλο mba, παρεχει γνωσεις στους εξης τομεις
-λογιστικη
-χρηματοοικονομικη
-οικονομικα
-στατιστικη -προφανως οχι θεωρητικη, αλλα εφαρμοσμενες ποσοτικες μεθοδοι
-διοικηση/μανατζμεντ - διοικηση ανθρωπινων πορων
-πληροφοριακα συστηματα
σαν υποχρεωτικα μαθηματα, ενω αναλογα με το προγραμμα σπουδων, ειτε με επιλογη μαθηματων επιλογης, ειτε με επιλογη κατευθυνσης ειδικευεσαι σε εναν απο τους-εκτος απο τις ποσοτικες μεθοδους ισως.


Ειναι ισως το μονο μεταπτυχιακο που ειναι "καλο για ολα" και για αποφοιτους οικονομικων σχολων και για αποφοιτους οποιασδηποτε σχολης (προφανως ολες οι επιχειρησεις/δημοσιοι οργανισμοι εχουν διοικηση προσωπικου, τμημα πωλησεων) γιατι οτι επαγγελματικη καριερα και να ακολουθησεις οι γνωσεις ειναι σχετικες με τα παντα

Περα απο την παραγωγη μανατζερ το mba, δινει και τη δυνατοτητα σε καποιον να διεκδικησει θεσεις χρηματοοικονομικου αναλυτη (δεν ειναι τυχαιο το debate που φαινεται σε πολλα ξενα forum "mba vs ms in finance")


Αυτα απο εμενα, οποιος θεσει ας προσθεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Βασίλη γνωρίζεις αν γίνονται δεκτή σε mba απόφοιτοι μαθηματικών τμημάτων ή απευθύνεται σε αποφοίτους καθαρά οικονομικών/διοικητικών σχολών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σκέφτεσαι να κάνεις μάστερ εκεί; Πώς και θέλεις να φύγεις από το ΟΠΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Σκέφτεσαι να κάνεις μάστερ εκεί; Πώς και θέλεις να φύγεις από το ΟΠΑ;
Οχι Νίκο για πληροφοριακούς λόγους ρωτάω κυρίως.
Απλά θέλω να ακολουθήσω κάτι το οποίο μου κεντρίζει απίστευτα το ενδιαφέρον και με εξιτάρει ως ένα βαθμό και αυτό είναι οι σπουδές στα Μαθηματικά,πράγμα που βρήκα σε πιο περιορισμένο βαθμό στο τμήμα μου,τίποτα παραπάνω,είμαι βέβαιος για την επιλογή μου.
το mba μετά από μαθηματικό ίσως να αποτελούσε την τελευταία μου επιλογή,απλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα μπορούσες να ασχοληθείς με κάτι πιο mathematical στον κλάδο της διοίκησης: Επιχειρησιακή Έρευνα / Θεωρία Λήψης Αποφάσεων που θέλει καλά ποσοτικά μαθηματικά και πληροφορική. Πάντως και πάλι ξεφεύγεις από τα Κλασικά Μαθηματικά με την Επιχειρησιακή Έρευνα. Όπως και να το κάνουμε το κάθε Τμήμα ανάλογα την επιστήμη που διδάσκει, εστιάζει σε συγκεκριμένα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Θα μπορούσες να ασχοληθείς με κάτι πιο mathematical στον κλάδο της διοίκησης: Επιχειρησιακή Έρευνα / Θεωρία Λήψης Αποφάσεων που θέλει καλά ποσοτικά μαθηματικά και πληροφορική. Πάντως και πάλι ξεφεύγεις από τα Κλασικά Μαθηματικά με την Επιχειρησιακή Έρευνα. Όπως και να το κάνουμε το κάθε Τμήμα ανάλογα την επιστήμη που διδάσκει, εστιάζει σε συγκεκριμένα πράγματα.
Κοίτα η επιχειρησιακή έρευνα/θεωρία παιγνίων είναι κάτι που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον.Πιστεύω πάντως οτι οι εφαρμογές που έχουν τα μαθηματικά στις φυσική,τα χρηματοοικονομικά,την πληροφορική κ.λ είναι εξίσου χρήσιμες με το να ασχολείσαι με τα καθαρά μαθηματικά,άλλωστε αν δεν τα ξέρεις δεν μπορείς να τα εφαρμόσεις,δεν είναι μαθηματικός β διαλογής αν εφαρμόζεις την γνώση σου σε μια άλλη επιστήμη.
Όπως και να χει θέλω να μάθω μαθηματικά,και αυτό μου αρκεί,ο συνδυασμός τους με φυσική και στατιστική/θεωρία πιθανοτήτων θα με ικανοποιούσε,αυτά από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://imba.aueb.gr/
Εξαιρετικό από όλες τις απόψεις με 97% απορρόφηση των αποφοίτων μέσα σε 6 μήνες από το τέλος των σπουδών τους με την προυπόθεση να έχει κάποιος την οικονομική δυνατότητα να πληρώσει τα 12000 ευρώ που στοιχίζει το πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Γιατί τα MBA είναι τόσο ακριβά και σε τι διαφέρουν από τα κοινά μεταπτυχιακά; Ότι βρίσκεις δουλειά εύκολα; Τότε όλοι δεν θα έκαναν αυτή την οικονομική θυσία με κάθε κόστος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Επειδη ειμαι φοιτητης διοικησης επιχειρησεων αει (πατρας) θα με ενδιαφερε να μαθω τι επιπλεον σου προσφερει το mba και συγκεκριμενα στα πληροφοριακα συστηματα και στην χρηματοικονομικη;Ας μου πει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Τα MBA ειναι μεταπτυχιακα στην διοικηση επιχειρησεων για ατομα με εργασιακη εμπειρια που θελουν να αναλαβουν υψηλοτερες ιεραρχικα θεσεις. Η εμπειρια που απαιτειται ειναι "επισημα" 2 χρονια, κανονικα ειναι παραπανω και εξαρταται και απο τι ειδους εμπειρειας εχεις. Δεν πας ουσιαστικα για να μαθεις κατι, αλλα για να εχεις ενα πιο βαρυ χαρτι, για διασυνδεσεις, για το ονομα το πανεπιστημιου κτλ. Η κανονικη λογικη ειναι να τελειωσεις το πανεπιστημιο, να δουλεψεις 2-3 χρονια, να κανεις MBA και αναλαβεις θεση με διοικητικα καθηκοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχει να κάνει σε κανένα βαθμό με το προπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Τα MBA ειναι μεταπτυχιακα στην διοικηση επιχειρησεων για ατομα με εργασιακη εμπειρια που θελουν να αναλαβουν υψηλοτερες ιεραρχικα θεσεις. Η εμπειρια που απαιτειται ειναι "επισημα" 2 χρονια, κανονικα ειναι παραπανω και εξαρταται και απο τι ειδους εμπειρειας εχεις. Δεν πας ουσιαστικα για να μαθεις κατι, αλλα για να εχεις ενα πιο βαρυ χαρτι, για διασυνδεσεις, για το ονομα το πανεπιστημιου κτλ. Η κανονικη λογικη ειναι να τελειωσεις το πανεπιστημιο, να δουλεψεις 2-3 χρονια, να κανεις MBA και αναλαβεις θεση με διοικητικα καθηκοντα.
Δηλαδη βρε φιλε dreamweaver πες οτι καποιος κανει mba στα πληροφοριακα συστηματα σε τι θα τον ωφελησει και θα ανεβει ιεραρχικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Έχει να κάνει σε κανένα βαθμό με το προπτυχιακό;
Οχι ειναι μεταπτυχιακο

Δηλαδη βρε φιλε dreamweaver πες οτι καποιος κανει mba στα πληροφοριακα συστηματα σε τι θα τον ωφελησει και θα ανεβει ιεραρχικα;
Δεν νομιζω να υπαρχει σε πληροφοριακα συστηματα, ειναι πιο πολυ διοικητικο. Απο αποψης γνωσεων οχι και τοσο πολυ, το πολυ πολυ να κανεις καποια case studies σε πρακτικα πραγματα, πως να λυσεις προβληματα, πως να διοικεις, αν δεν εχεις καποια σχεση μπορει να μαθεις θεωρητικα μαρκετινγ, λογιστικη, διοικηση ανθρωπινων πορων κτλ Αποκτας γνωριμιες, prestige, εχεις στο βιογραφικο σου ενα καλο πανεπιστημιο, μπορει να το χρησιμοποιησεις για να αλλαξεις εξειδικευση και να μην ξεκινας απο το μηδεν, αλλα απο θεση με καποια ευθυνη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Απορροφουνται ακομα και τη σημερον ημερα σε τοσο μεγαλο βαθμο οι αποφοιτοι του MBA της ΑΣΟΕΕ? Απ'οσο γνωριζω εχει πολυ καλη φημη το συγκεκριμενο προγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τα MBA ειναι μεταπτυχιακα στην διοικηση επιχειρησεων για ατομα με εργασιακη εμπειρια που θελουν να αναλαβουν υψηλοτερες ιεραρχικα θεσεις. Η εμπειρια που απαιτειται ειναι "επισημα" 2 χρονια, κανονικα ειναι παραπανω και εξαρταται και απο τι ειδους εμπειρειας εχεις. Δεν πας ουσιαστικα για να μαθεις κατι, αλλα για να εχεις ενα πιο βαρυ χαρτι, για διασυνδεσεις, για το ονομα το πανεπιστημιου κτλ. Η κανονικη λογικη ειναι να τελειωσεις το πανεπιστημιο, να δουλεψεις 2-3 χρονια, να κανεις MBA και αναλαβεις θεση με διοικητικα καθηκοντα.

Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι για άτομα με εργασιακή εμπειρία, σίγουρα το part time είναι, και την ζητάει και το full time προαιρετικά. Έτσι λέει τουλάχιστον, και το λογικό είναι ένα full time πρόγραμμα να απευθύνεται σε άνεργους, ενδεχομένως και σε μόλις απόφοιτους και μη έχοντες εργασιακή εμπειρία. Αλλιώς τους ζητάει να ... παραιτηθούν !!!Βέβαια στην πράξη αν γίνουν αιτήσεις που έχουν και αυτό το + θα εκτιμηθούν και αυτό το νόημα έχει το ότι την ζητάει προαιρετικά. Δεν είμαι επίσης σίγουρος γι αυτό που λες πως δεν μαθαίνεις και κάτι φοβερό. Βασικά ένα καλό MBA έχει νόημα αν είναι κάτι σαν το έπταθλο. Φτάνεις στο 75% σε ένα σωρό αντικείμενα, economics, finance, accounting, marketing, managemenrt και ας πούμε analytics, κάτι με στατιστική και τέτοια σε υπολογιστή. Πρέπει να είναι δύσκολο, δεν έχει νόημα αλλιώς και αν δεν έχει όνομα σαν δύσκολο δεν θα εκτιμηθεί ως ΜΒΑ αλλά ως ok, εχεις μεταπτυχιακό, αν αδειάσει κάποια θέση θα σε έχουμε στα υπόψιν για ότι να ναι. Το καλύτερο βέβαια είναι να αναβαθμίζεις ένα στελεχιακό status αλλά και να πάρει κάποιος ΜΒΑ στα 24 κάποτε μπορεί να το αξιοποιήσει.

Τα inτernational ΜΒΑ του ΔΕΤ απ΄ότι βλέπω ζητάνε προυπηρεσία και στα 2, και έχουν το γελειωδώς μεγάλο τίμημα των 12.000 ευρώ, που πήρε το μάτι μου στην κουβέντα. Τα άλλα του ΟΔΕ έχουν 6500 και 9000 Υπάρχει και το excutive MBA που δεν το έχω ψάξει αλλά καταλαβαίνουμε από τον τίτλο.

Επίσης σίγουρα ο ΜΟ στο ΜΒΑ της ΑΣΟΕΕ δεν είναι 38 ετών που βλέπω στο αρχικό post, ούτε τότε που γραφόταν παίζζει να ήταν τόσο. 28 και 30 είναι στο international https://imba.aueb.gr/programs-admissions/full-time-vs-part-time/ άρα στο άλλο της ΟΔΕ και του ΜΚΤ (νομίζω), το πιο προσγειωμένο και ελληνικό (πάλι τίγκα αγγλικά θα είναι αλλά καταλαβαινετε) θα είναι λιγότερο

Πάντως γενικά μου κάνει κάποια εντύπωση που δεν συζητιέται πολύ εδώ μέσα το MBA, μάλλον η δυσκολία του να μπεις, τι να πω ή και κάποια προσγείωση του στυλ άσε να βρούμε καμιά δουλειά και ας μην είναι CEO σε πολυεθνική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πάντως γενικά μου κάνει κάποια εντύπωση που δεν συζητιέται πολύ εδώ μέσα το MBA, μάλλον η δυσκολία του να μπεις, τι να πω ή και κάποια προσγείωση του στυλ άσε να βρούμε καμιά δουλειά και ας μην είναι CEO σε πολυεθνική

Γιατί όσοι κάνουν mba ψάχνουν μόνο θέση CEO/CFO σε εταιρεία?Τέτοιου είδους μεταπτυχιακά κάνουν και οι μηχανικοί και οι προγραμματιστές και πολλές άλλες ειδικότητες γιατί είναι χρήσιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γιατί όσοι κάνουν mba ψάχνουν μόνο θέση CEO/CFO σε εταιρεία?Τέτοιου είδους μεταπτυχιακά κάνουν και οι μηχανικοί και οι προγραμματιστές και πολλές άλλες ειδικότητες γιατί είναι χρήσιμα

Δεν διαφωνώ πως είναι χρήσιμα, απλά δεν αποδεικνύεται εύκολα πως βρήκες θέση γιατί είχες MBA που δεν θα έβρισκες με κάποιο MSc. Και η ποιοτική διαφορά του MBA είναι να σε οδηγήσει σε ανώτατες executive θέσεις, έτσι το σκέφτομαι εγώ. Βέβαια μια χαρά είναι να φιλοδοξείς προς τα εκεί, δεν λέω τίποτε το κακό για αυτό. Και εννοείται πως το κάνουν μηχανικοί, αυτό κολλάει με το σκεπτικό μου πως έχει μεγάλο νόημα για να αναβαθμίσεις ένα status στελέχους που έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι για άτομα με εργασιακή εμπειρία, σίγουρα το part time είναι, και την ζητάει και το full time προαιρετικά. Έτσι λέει τουλάχιστον, και το λογικό είναι ένα full time πρόγραμμα να απευθύνεται σε άνεργους, ενδεχομένως και σε μόλις απόφοιτους και μη έχοντες εργασιακή εμπειρία. Αλλιώς τους ζητάει να ... παραιτηθούν !!!Βέβαια στην πράξη αν γίνουν αιτήσεις που έχουν και αυτό το + θα εκτιμηθούν και αυτό το νόημα έχει το ότι την ζητάει προαιρετικά. Δεν είμαι επίσης σίγουρος γι αυτό που λες πως δεν μαθαίνεις και κάτι φοβερό. Βασικά ένα καλό MBA έχει νόημα αν είναι κάτι σαν το έπταθλο. Φτάνεις στο 75% σε ένα σωρό αντικείμενα, economics, finance, accounting, marketing, managemenrt και ας πούμε analytics, κάτι με στατιστική και τέτοια σε υπολογιστή. Πρέπει να είναι δύσκολο, δεν έχει νόημα αλλιώς και αν δεν έχει όνομα σαν δύσκολο δεν θα εκτιμηθεί ως ΜΒΑ αλλά ως ok, εχεις μεταπτυχιακό, αν αδειάσει κάποια θέση θα σε έχουμε στα υπόψιν για ότι να ναι. Το καλύτερο βέβαια είναι να αναβαθμίζεις ένα στελεχιακό status αλλά και να πάρει κάποιος ΜΒΑ στα 24 κάποτε μπορεί να το αξιοποιήσει.

Τα inτernational ΜΒΑ του ΔΕΤ απ΄ότι βλέπω ζητάνε προυπηρεσία και στα 2, και έχουν το γελειωδώς μεγάλο τίμημα των 12.000 ευρώ, που πήρε το μάτι μου στην κουβέντα. Τα άλλα του ΟΔΕ έχουν 6500 και 9000 Υπάρχει και το excutive MBA που δεν το έχω ψάξει αλλά καταλαβαίνουμε από τον τίτλο.

Επίσης σίγουρα ο ΜΟ στο ΜΒΑ της ΑΣΟΕΕ δεν είναι 38 ετών που βλέπω στο αρχικό post, ούτε τότε που γραφόταν παίζζει να ήταν τόσο. 28 και 30 είναι στο international https://imba.aueb.gr/programs-admissions/full-time-vs-part-time/ άρα στο άλλο της ΟΔΕ και του ΜΚΤ (νομίζω), το πιο προσγειωμένο και ελληνικό (πάλι τίγκα αγγλικά θα είναι αλλά καταλαβαινετε) θα είναι λιγότερο

Πάντως γενικά μου κάνει κάποια εντύπωση που δεν συζητιέται πολύ εδώ μέσα το MBA, μάλλον η δυσκολία του να μπεις, τι να πω ή και κάποια προσγείωση του στυλ άσε να βρούμε καμιά δουλειά και ας μην είναι CEO σε πολυεθνική

Η εργασιακη εμπειρια ειναι προυποθεση στο MBA και οχι προεραιτικο. Το πτυχιο ειναι για να σε βοηθησει να ανεβεις the corporate ladder, να αλλαξεις industry, δικτυωση και λιγοτερο τα courses αυτα καθεαυτα, τουλαχιστον για καποιον που περασε απο οικονομικη σχολη. Το MBA δεν συζητειται πολυ στο φορουμ γιατι το φορουμ ειναι κυριως για φοιτητες που κανουν το προπτυχιακο τους και δεν εχουν δουλεψει, τον θεοσταβο κρατικοδιαιτο ιδιωικο τομεα της χωρας και δεν ειναι φαινεται πολυ περιεργο μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Η εργασιακη εμπειρια ειναι προυποθεση στο MBA και οχι προεραιτικο. Το πτυχιο ειναι για να σε βοηθησει να ανεβεις the corporate ladder, να αλλαξεις industry, δικτυωση και λιγοτερο τα courses αυτα καθεαυτα, τουλαχιστον για καποιον που περασε απο οικονομικη σχολη. Το MBA δεν συζητειται πολυ στο φορουμ γιατι το φορουμ ειναι κυριως για φοιτητες που κανουν το προπτυχιακο τους και δεν εχουν δουλεψει, τον θεοσταβο κρατικοδιαιτο ιδιωικο τομεα της χωρας και δεν ειναι φαινεται πολυ περιεργο μετα.

γκουγλάρουμε πριν πούμε κάτι φίλε Dreamweaver ειδικά όταν κάποιος έχει παρέμβει στην κουβέντα για να διορθώσει κάτι, μπορεί και να ξέρει κάτι και να το λέει. Προαιρετική είναι η εργασιακή εμπειρία, αν στην πράξη εννοείται είναι άλλο ζήτημα, πάντως δεν είναι τυπικό προσόν

https://www.mba.aueb.gr/index.php/applying-gr/requirements-gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Το τι ζηταει το MBA στην ΑΣΟΕΕ εχει 0 σημασια γιατι δεν ειναι καν 2nd tier σχολη, τοπ σχολες σχεδον παντα το απαιτουνε και δεν εχει νοημα να πας σε οτιδηποτε περαν των τοπ σχολων. Και στην πραξη ανεξαρτητως αν το ζητανε η οχι, δεν εχει κανενα νοημα να κανεις MBA χωρις προυπηρεσια γιατι το κανεις για ανεβεις πιο ψηλα στην ιεραρχια, οχι να μαθεις λογιστικη. Αν εισαι αρκετα καλος να μπεις καπου χωρις να εχεις δουλεψει, μαλλον δεν το χρειαζεσαι το πτυχιο καν, ξεκινα την δικη σου εταιριεα

EDIT: Αντε να αξιζει η ΑΣΟΕΕ για τιποτα Βαλκανιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top