Αγωνιώδη ερωτήματα περί ερωτικών σχέσεων

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πώς έχει το πράγμα τώρα. Είμαι ένας άνθρωπος με ευαισθησίες -και τι μ'αυτό βέβαια, όλοι έχουμε ευαισθησίες. Πώς είναι για μένα όμως ο έρωτας; Γνωρίζεις κάποιον, του μιλάς, τον ερωτεύεσαι (αν είσαι τυχερός/ή κάνετε σχέση), κάνετε έρωτα και όλα κυλούν ωραία και καλά.
Μετά λύπης μου αντιλαμβάνομαι όσο περνάει ο καιρός οτι "εκεί έξω" μάλλον δεν είναι έτσι. Οκ, λέω, δε θέλω να ζω στον κόσμο μου. Ας το ψάξω λίγο το ζήτημα. Και το ψάχνω. Και ανακαλύπτω οτι τελικά η μεγάλη πλειοψηφεία των ανθρώπων της ηλικίας μου μάλλον δεν ακολουθεί την ίδια πορεία με εμένα όσον αφορά τις ερωτικές σχέσεις. Ανακαλύπτω οτι μάλλον είμαι "εκτός εποχής" ή έκτός τόπου και χρόνου ή τέλος πάντων γενικά κάπου εκτός. Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουμε τον έρωτα προϊόν φαστφουντάδικου, πάς παραγγέλνεις, παίρνεις, τρως, φεύγεις, όλα σε χρόνο μηδέν (ή dt που λένε και στη σχολή μου). Χάθηκαν όλα, και το συναίσθημα, και η αναμονή... Τώρα βέβαια εμένα αυτό με δυσαρεστεί αλλά και τι μ'αυτό; Αντιμετωπίζω πλέον με απάθεια τους ανθρώπους που έχουν στο μυαλό τους το σεξ και τίποτε άλλο. Δεν είναι ζήτημα ηθικής, αλλά για μένα ο άνθρωπος που απλά νοιάζεται για τον σαρκικό έρωτα αγνωόντας την συναισθηματική πλευρά του θέματος (κι όταν λέω συναίσθημα εννοώ έρωτα ή αγάπη, όχι διακαή πόθο για να κάνουν σεξ με έναν άγνωστο) είναι σαν να μη νοιάζεται και για τον ίδιο τον εαυτό του. Και το ερώτημα είναι, αν οι άνθρωποι συνεχίσουν να σκέφτονται έτσι τότε τελικά πού θα καταλήξουμε; Και τα παιδιά των ανθρώπων της ηλικίας μου (μας) τελικά θα είναι ισορροπημένα, θα είναι καλύτερα από εμάς, θα ενδιαφέρονται για την επιστήμη ή θα διαβάζουν όλη μέρα περιοδικά και θα κάνουν σεξ από τα 12; Θα θέλουν να κάνουν οικογένεια;
Δεν θέλω τίποτε άλλο από την άποψή σας επί του θέματος (ή των θεμάτων). Συγχωρήστε μου το γεγονός οτι όλα είνα σκόρπια σε ένα κείμενο...

Και εγω το ιδιο πιστευω φιλη μου να βρεις καποιον που να εχεις δεθει με ισχυρους συναισθηματικους δεσμους και να εχεις αυτην την ιδιαιτερη επαφη με εκεινον :) Εγω προσωπικα δεν υποστηριζω αυτην την σταση εκεινων που δεν θελουν να νιωσουν αυτο το δεσιμο τον ερωτα μεσα απο την σεξουαλικη επαφη με τον αγαπημενο τους.Οτι θελουν ας κανουν δικη τους η ζωη :hmm:αλλα νοιαζονται μονο επιφανειακα για τον σαρκικο ερωτα. Εχω ενα συγγενικο προσωπο που εχω ακουσει να αλλαζει αγορια και να περιφερεται με τον εναν και με τον αλλο σε μια ηλικια που δεν αρμοζει βεβαια στα 15 + τωρα ειναι 21 χωρις φυσικα να προσβαλλω το ατομο αυτο. Εχει χαθει το νοημα γενικα του ερωτα εχει δημιουργηθει αυτη η αλλη πλευρα. Η πλευρα των one-night stand με τα sex toys και την συναισθηματικη απαθεια των ανθρωπων που απηχει περισσοτερο πορνο μεσα απο το υποτιθεται "εκπαιδευτικο περιεχομενο" των ταινιων. :ermm: Αυτο δεν θα σταματησει ποτε να συνεχιζεται οσα χρονια και αν περασουν. Αλλα παντα θα θεωρειται η πιο ιδιαιτερη στιγμη ενος ανθρωπου γιατι σημαδευεται κυριολεκτικα για εκεινον και πρεπει να ειναι με τον σωστο ανθρωπο που θα μοιραστει αυτη τη στιγμη. Και για μενα ειναι πολυ σημαντικο θεμα το σεξ (πολυ πιστεψε με!!)και εγω παρατηρω οτι ειμαι εκτος εποχης δηλαδη δεν πιστευω στην ιδια φιλοσοφια στα περισσοτερα θεματα και στις συνηθειες σε αυτη την εποχη παρα τα iphone και την τεχνολογια γενικα.Το να κανεις ερωτα με καποιν δεν ειναι απλο πραγμα.Νοιραζεσαι το σωμα σου,δινεις τη καρδια σου,ψυχη σου σε ενα ατομο που αγαπας και εισαι φουλ ερωτευμενος με εκεινον κατι το αθωωο και μοναδικο (που δεν το εχω νιωσει ακομη )και που κανεις δεν μπορει να σου παρει αυτο μοναδικο συναισθημα!! Αυτο με τα παιδια που κανουν σεξ στα 12 υπαρχει και αυξανεται μερα με τη μερα γιατι τωρα τα κοριτσακια 12 χρονων εχουν φβ και μοντερνες και μοδατες απο εμενα που πριν απο 6 χρονια μουν εγω 12.Αυτα τα κοριτσια δεν θα νιωσουν αυτο το συναισθημα γιατι επιδιωκουν να ταιριαζουν σεξουαλικα χωρις συναισθηματα και να προχωρουν παντοτε με τη μοδα,τα περισσοτερα μαλλον αλλα υπαρχουν και τα λιγα αωωα που μαλλον ειναι πισω και θελουν να περιμενουν την καταλληλη στιγμη :thumbup: Ελπιζω να συμφωνεις και η αποψη σου παντως με βοηθησε πολυ!​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top