Hippies, skinheads, yuppies, emo, punks, metals, goths ...

{summerdream}

Νεοφερμένος

Ο {summerdream} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πολλα ονοματα , πολλες κατευθυνσεις .. ιδεολογιες και οραματα ... καθε ενα πο αυτα αφησε ενα σημειο αναφορας τροπου ζωης και οπαδων στον πλανητη ... εσεις που θα τεινατε μεσα σε αυτες τις ομαδες ιδεολογικα ? θα το χαρακτηριζατε σαν μοδα ή ειναι απλα μια μορφη επαναστασης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά με εκνευρίζουν πολύ οι ομάδες αυτού του είδους και τα άτομα που θέλουν να ανήκουν σε κάποια από αυτές! Πολύ ανασφάλεια. Δεν με ενδιαφέρει να ανήκω σε κάποια, θέλω να είμαι just me!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ είμαι cool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
To metal και το goth δεν θεωρώ ότι είναι απλώς μια μόδα.

Ειδικά το goth είναι ολόκληρη υποκουλτούρα, που περιλαμβάνει απο εμφάνιση και νοοτροπία μέχρι όλες τις μορφές τέχνης. Οι κοινότητες goth που δημιουργήθηκαν ιστορικά ήταν τεράστιες και σε κάποιο βαθμό επιβιώνουν ακόμη και σήμερα, αν και είναι αρκετά λιγότερο οργανωμένες πλέον.

Όσον αφορά το metal από την άλλη, well, metal is a way of life man! Το metal είναι ένα είδος μουσικής που περιλαμβάνει τόσα παρακλάδια και στοιχεία από τόσα διαφορετικά είδη μουσικής που μπορείς να βρεις κάτι να σε αντιπροσωπεύει ότι ιδεολογία και να έχεις, σε όποια ψυχική κατάσταση και αν βρίσκεσαι. Εγώ προσωπικα ακούω όλα τα είδη μουσικής, αλλά ειδικά η metal με έχει σημαδέψει και μπορώ να πω ότι με συνόδεψε και με βοήθησε να ξεπεράσω κάποιες άσχημες καταστάσεις, όπως και να γλεντήσω περισσότερο άλλες! Δεν είναι απλώς μια μουσική που βγαίνει για τις πωλήσεις, είναι κάτι ζωντανο, κάτι που σου κρατάει συντροφιά και το νιώθεις μέσα σου. Τα συναισθήματα που δημιουργεί είναι απέραντα.
Επίσης έχω διαπιστώσει ότι σε γενικές γραμμές οι metalheads είναι πολύ γαμάτα άτομα. Και αυτό το αποδίδω στο ότι η ποικιλομορφία αυτής της μουσικής τους έχει κάνει σε κάποιο βαθμό πιο ανοιχτόμυαλους και δεκτικούς στη διαφορετικότητα. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν κολλημένοι και εκεί, παντού υπάρχουν. Αλλά η συγκεκριμένη μουσική ανοίγει αρκετούς ορίζοντες και γενικώς αφορά άτομα με αρκετά δημιουργικές δραστηριότητες (σύνθεση μουσικής, δημιουργία ζωγραφικών έργων τέχνης, ενασχόληση με pnp rpgs κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όλα αυτά είναι κατά τη γνώμη μου ενδιάμεσες καταστάσεις μέχρι να βρεις το δικό σου, μοναδικό στυλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Όλα αυτά είναι κατά τη γνώμη μου ενδιάμεσες καταστάσεις μέχρι να βρεις το δικό σου, μοναδικό στυλ.

Συμφωνώ απόλυτα! Απλώς και το δικό σου στυλ μπορεί να είναι επηρεασμένο σε κάποιο βαθμό από αυτά. Το καλύτερο για μένα είναι να επιλέξεις από καθεμία από αυτές τις κινήσεις τα στοιχεία που σε αντιπροσωπεύουν και να φτιάξεις ένα συνολικό προφίλ που να συνδυάζει στοιχεία από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε πως το βλεπουμε... γιατι μεταλα ας πουμε (που οσο να ναι ξερω κατι παραπανω για τα μεταλα απο οτι για τα πανκια πχ), υπαρχουν πολυ που ακουνε μεταλ, υπαρχουν ομως λιγοι που εγω θα τους χαρακτιριζα μεταλα! Γιατι για να εισαι μεταλο δεν φτανει να ακους μεταλ..... Πολοι ομως χαρακτιριζοντια μεταλα απλα και μονο γιατι φορανε τζιν, μπλουζα Metallica και στο mp3 παιζει το master of puppets... Για μενα ομως μεταλο ειναι περισσοτερο τροπος σκεψης και ζωης, παρα τι τραγουδια εχει η playlist σου...

Και ενω ξερω πολους μεταλαδες, μεταλα- και ποσο μαλλο"σκληροπυρινικα"- λιγους θα τους χαρακτιριζα... Και απο οτι εχω καταλαβει εγω πρεπει να συγκαταλεγομαι στην λιστα με τα "σκληροπυρινικα" στις αποψεις οσων κινουνται σε αυτον τον χορο και με ξερουν, κατι το οπιο με χαροποιει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν ανηκω σε καμια απο τις παραπανω ομαδουλες!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ακούς τη μουσικούλα που σε φτιάχνει, έχεις μια φιλοσοφία
και ένα τρόπο ζωής επηρεασμένο απο αυτή ή και καθαρά δικό σου ακόμα.
Ντύνεσαι όπως σε εκφράζει και γουστάρεις. Όχι ότι σου επιβάλουνε,
απλά όπως εσύ νιώθεις ο εαυτός σου.
Εγώ γουστάρω όταν βλέπω open-minded ppl σ' αυτή τη χώρα.

Τώρα οι ποζεριές τύπου emo και τέτοια είναι μια μόδα η οποία θα περάσει.
Και βασικά νομίζω ότι τα περισσότερα emάκια το υιοθετούνε το στυλ για να είναι στη μόδα και όχι επειδή τους εκφράζει. Γιατί αν δεν φοράς volcom δεν είσαι emo.:hehe::hehe:
Και στην τελική νταξ, όλοι κάναμε μλκς στα 16 μας.


Άλλωστε emo is dead. Ακόμα και τα emoσυγκροτήματα το λένε.;)
Στην Ελλάδα απλά το μάθανε τώρα και έχει μπει στο καθημερινό μας λεξιλόγιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamos_kostakis

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Βασικά εγώ θα γούσταρα περισσότερο Skinhead και ετσι.
Και πραγματικά δεν νομίζω πως αυτό που ΛΕΝΕ ότι πιστεύουν οι ΕΜΟ, το πιστεύουν στ' αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Της ηλικίας είναι όλα και περνάνε με τον καιρό...!!!
Όταν για π.χ. ένας ΕΜΟ στην κατάσταση που είναι ψάξει να βρεί δουλεία και τον ξουτάρουν ... τότε θα αλλάξει και στυλ...και θα γίνει φυσιολογικός άνθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
καλα ολοι στην εφηβεια μας περναμε μια κριση ταυτοτητας και υοθετουμε καποια πραγματα που σε αλλου φενονται γελια!
Απλα πλεον αυτο εχει καταντησει πολυ χειροτερο στις μερες μας..
Λιγο η τηλεοραση λιγο λαθος προτυπα...

θα αλλαξουν οπως αλλαξαμε και εμεις!!
η μηπως ειμαστε το ιδιο οπως ημασταν στην εφηβεια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
καλα ολοι στην εφηβεια μας περναμε μια κριση ταυτοτητας και υοθετουμε καποια πραγματα που σε αλλου φενονται γελια!
Απλα πλεον αυτο εχει καταντησει πολυ χειροτερο στις μερες μας..
Λιγο η τηλεοραση λιγο λαθος προτυπα...

θα αλλαξουν οπως αλλαξαμε και εμεις!!
η μηπως ειμαστε το ιδιο οπως ημασταν στην εφηβεια???

Εγώ πάντως δεν έχω αλλάξει στυλάκι...το στυλάκι μου είναι προσωπικό και δεν αντιπροσωπεύει κατι!!!
Όλοι λατρεύουν αυτό που είμαι και έτσι με αναγνωρίζουν! Πιστεύω πως αν άλλαζα θα ήμουν γελεία... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν έχω αλλάξει στυλάκι...το στυλάκι μου είναι προσωπικό και δεν αντιπροσωπεύει κατι!!!
Όλοι λατρεύουν αυτό που είμαι και έτσι με αναγνωρίζουν! Πιστεύω πως αν άλλαζα θα ήμουν γελεία... :P

δεν πιστευω οτι εισαι τωρα ακριβω οπως ησουν 13 χρονων ομως...εχεις αλλα γουστα τωρα σιγουρα!
απλα τα πραγματα σημερα ειναι πιο ακραια!:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι εισαι τωρα ακριβω οπως ησουν 13 χρονων ομως...εχεις αλλα γουστα τωρα σιγουρα!
απλα τα πραγματα σημερα ειναι πιο ακραια!:worry::worry:

Εεε καλα σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Btw είναι "yuppie"= young urban professional.

Επρόκειτο για ολόκλητο materialistic φαινόμενο της δεκαετίας του 1980.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
καλα ολοι στην εφηβεια μας περναμε μια κριση ταυτοτητας και υοθετουμε καποια πραγματα που σε αλλου φενονται γελια!
Απλα πλεον αυτο εχει καταντησει πολυ χειροτερο στις μερες μας..
Λιγο η τηλεοραση λιγο λαθος προτυπα...

θα αλλαξουν οπως αλλαξαμε και εμεις!!
η μηπως ειμαστε το ιδιο οπως ημασταν στην εφηβεια???


...έτσι, έτσι, έχω δεί 30++ ήδες από μέταλα που ήταν να ακούν και να λικνίζονται πλέον μόνο σκυλολαικά άσματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι και τα δυο δηλαδη οτι ειναι και μοδα αλλα και μια μορφη επαναστασης. . εγω δεν ανηκω σε καμοια απο τις παραπανω μοδες(ομαδες). εγω οταν ημουνα εφηβος δεν ηξερα αυτες τις ομαδες τωρα τις εμαθα που τις προβαλουνε και απο τα ΜΜΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
πιστεύω ότι είναι λίγο άδικο τονα βάζεις κάποιον σε μια ομάδα..ο καθένας πιστεύω θέλει να ξεχωρίσει και να έχει το δικό του στυλ..βέβαια υπάρχουν πολλές ομάδες που ο καθένας εντάσεται εκεί που θέλει.. οι πιο σύγχρονες ε΄ναι αυτές που περνάνε και έρχονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top