Προσανατολισμός vs Γενική Παιδεία

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ναι κατάλαβα...Απλώς εγώ θα πάω θεωρητική και δε ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να διαβάζω τα μαθήματα της Γενικής(ειδικά τα θετικά)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
E αν είσαι θεωρητική δεν θα έχεις πολύ διάβασμα για τα γενικής.Το μόνο μάθημα με το οποίο ασχολούνται εκτός της έκθεσης είναι τα αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
A ωραία ακόμη καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
E αν είσαι θεωρητική δεν θα έχεις πολύ διάβασμα για τα γενικής.Το μόνο μάθημα με το οποίο ασχολούνται εκτός της έκθεσης είναι τα αρχαία.

Τι εννοεις;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εννοεί ότι τα παιδιά της θεωρητικής διαβάζουν τα θετικά,αλλά όχι όσο τα αρχαια γπ...Πάντως εγώ νομίζω ότι θα ναι δύσκολο να τα διαβάζω όλα...δηλ. μάλλον θα διαβάζω μόνο κατεύθυνση+έκθεση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τι εννοεις;;;;;;;
Ότι κείμενα και ιστορία δεν θεωρούνται θεωρητικά μαθήαμτα και οι περοσσότεροι θεωρητικοί διαβάζουν κυρίως αρχαία και έκεθεση από τα γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ότι κείμενα και ιστορία δεν θεωρούνται θεωρητικά μαθήαμτα και οι περοσσότεροι θεωρητικοί διαβάζουν κυρίως αρχαία και έκεθεση από τα γενικής.

αα ναι, sorry απλα δεν το πιασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Ήμουν θεωρητική... Λοιπον, δε διάβαζα σχεδόν καθόλου στης γενικής (εκτός απο έκθεση και βιολογία που έδωσα κ πανελλήνιες) κ το αποτέλεσμα ήταν να βγάλω απολυτήριο 15, χωρίς κανένα πρόβλημα... Το θέμα δεν είναι να διαβάζεις, αλλά να φροντίσεις να έχεις μια ιδέα των μαθημάτων, ώστε να μπορέσεις να ανταποκριθείς στο τέλος στις ενδοσχολικές και να μην πατώσεις στο απολυτήριο. Αφού θα πας θεωρητική, θα καταφέρνεις άνετα έκθεση, λογοτεχνία, ιστορία, κοινωνιολογία κτλ.. Δώσε βάση στην κατευθυνση κ άσε τα γενικής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmaras

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια ειμαι θετικη κατευθυνση και εχω την εξης απορια..

Τα μαθηματα που δεν ειναι στην κατευθυνση μου δλδ. αρχαια, λατινικα κλπ. Θα πρεπει καπως να τα παραμελησω ή θα πρεπει να τα διαβαζει εξισου καλα...
(ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ παντα η εκθεση)
Εσεις πως τα βλεπετε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Koίτα εγώ φέτος θα πάω Β Λυκείου,εννοώ δεν έχω εμπειρία αλλά από άλλα παιδιά που έχουν τελειώσει τώρα θα σου έλεγα καλύτερα να δώσεις βάση στα μαθήματα της κατεύθυνσης μιας και τα άλλα σου είναι άχρηστα για το επαγγελματικό σου μέλλον.Η δική μου γνώμη είναι να τα παραμελήσεις ελαφρώς και να δώσεις βαρύτητα στα άλλα.Απλά πρόσεχε την ώρα του μαθήματος στα της Γενικής Παιδείας και νομίζω ότι αρκεί.Απλά μια ανάγνωση για να μην πέσεις κάτω από τη βάση και για να έχεις ένα αξιοπρεπές απολυτήριο.Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις!Καλή χρονιά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εσυ πρεπει να καθορισεις,με τα δικα σου κριτηρια,ποια μαθηματα πιστευεις οτι θα σου δωσουν γνωσεις.(γνωσεις που θελεις να αποκτησεις φυσικα,και πιστευεις οτι θα σου φανουν χρησιμες.)

ps-τα λατινικα ειναι μονο στην θεωρητικη κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Παιδια ειμαι θετικη κατευθυνση και εχω την εξης απορια..

Τα μαθηματα που δεν ειναι στην κατευθυνση μου δλδ. αρχαια, λατινικα κλπ. Θα πρεπει καπως να τα παραμελησω ή θα πρεπει να τα διαβαζει εξισου καλα...
(ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ παντα η εκθεση)
Εσεις πως τα βλεπετε?:P
Αφού είσαι θετική δε θα συναντήσεις καθόλου λατινικά!:P
Τεσπα, δε χρειάζεται ούτε να τα παραμελείς αλλά ούτε να ρίχνεις εξίσου καλό διάβασμα αλλά κάτι το ενδιάμεσο. Είναι καλό να έχουμε γενικές γνώσεις για πολλά πράγματα, δε ξέρεις πού και πότε θα σου χρειαστούν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιδια ειμαι θετικη κατευθυνση και εχω την εξης απορια..

Τα μαθηματα που δεν ειναι στην κατευθυνση μου δλδ. αρχαια, λατινικα κλπ. Θα πρεπει καπως να τα παραμελησω ή θα πρεπει να τα διαβαζει εξισου καλα...
(ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ παντα η εκθεση)
Εσεις πως τα βλεπετε?:P
τι κατευθυνση εισαι? πιστευω πως στη β λυκειου εχεις χρονο για να τα διαβαζεις ολα,και καπου θα σε χρησιμευσουν:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
τι κατευθυνση εισαι? πιστευω πως στη β λυκειου εχεις χρονο για να τα διαβαζεις ολα,και καπου θα σε χρησιμευσουν:iagree::iagree:
το γραφει πανω-πανω οτι ειναι στην θετικη.επισης αν μπορεις δως μου επιχειρηματα γι΄αυτο που ειπες.(γιατι να διαβαζει ας πουμε αρχαια,παραδειγμα δινω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το γραφει πανω-πανω οτι ειναι στην θετικη.επισης αν μπορεις δως μου επιχειρηματα γι΄αυτο που ειπες.(γιατι να διαβαζει ας πουμε αρχαια,παραδειγμα δινω)
δεν προσεξα κατευθυνση:xixi:
πιστευω πως ολα τα μαθηματα εχουν να σου προσφερουν κατι,και να μην ξεχνατε πως απο την στιγμη που εισερχονται οι κατευθυνσης στη β λυκειου καποια μαθηματα γενικης γινονται πιο χαλαρα...
μπορει πχ απο αρχαια να αποκτησεις καποιες γνωσεις για την αρχαιοτητα,ηθη εθιμα κτλ..ή ακομα να αποκτησεις νεο λεξιλογιο..
ακομα μην ξεχνατε το γεγονος οτι για να υπαρχουν αυτα τα μαθηματα καποιο σκοπο εξυπηρετουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
δεν προσεξα κατευθυνση:xixi:
πιστευω πως ολα τα μαθηματα εχουν να σου προσφερουν κατι,και να μην ξεχνατε πως απο την στιγμη που εισερχονται οι κατευθυνσης στη β λυκειου καποια μαθηματα γενικης γινονται πιο χαλαρα...
μπορει πχ απο αρχαια να αποκτησεις καποιες γνωσεις για την αρχαιοτητα,ηθη εθιμα κτλ..ή ακομα να αποκτησεις νεο λεξιλογιο..
ακομα μην ξεχνατε το γεγονος οτι για να υπαρχουν αυτα τα μαθηματα καποιο σκοπο εξυπηρετουν..
τοτε τα μαθηματα θα επρεπε να επιλεγονται συμφωνα με τις προτιμησεις των μαθητων.για παραδειγμα εγω θελω να βαλουν στα θρησκευτικα τον ταοισμο,βουδισμο,μουσουλμανισμο.επισης στη λογοτεχνια να βαλουν κουντερα,μαρκες,εκο και αλλους κορυφαιους συγγραφεις.και,γενικα,να βαλουν σε ολα τα μαθηματα θεματα που με απασχολουν,γινεται?(μαλλον,οχι-γι΄αυτο βαριεμαι και δεν παρακολουθω,οπως και πολλοι αλλοι).ο καθενας πρεπει να ελεγχει τι πληρηφοριες και γνωσεις μαζευει.το κεφαλι ενος εφηβου(που διαμορφωνει την προσωπικοτητα του)δεν μπορει να ειναι ενας σκουπιδοτοπος γνωσεων και πληροφοριων(που ουτε καν τον ενδιαφερουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αυτο που λες δεν γινεται καθως ειναι αδυνατον να συμφωνησεις κατι τετοιο με τοσα παιδια..ωστοσο το σχολειο θα σου δωσει καποια ερεθισματα,αν ενδιαφερεσαι για κατι παραπανω ή για κατι το οποιο δεν υπαρχει στα σχολικα βιβλια υπαρχει και το ατομικο διαβασμα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
αυτο που λες δεν γινεται καθως ειναι αδυνατον να συμφωνησεις κατι τετοιο με τοσα παιδια..ωστοσο το σχολειο θα σου δωσει καποια ερεθισματα,αν ενδιαφερεσαι για κατι παραπανω ή για κατι το οποιο δεν υπαρχει στα σχολικα βιβλια υπαρχει και το ατομικο διαβασμα:iagree:
εμενα το σχολειο δεν μου εδωσε καποια ερεθισματα.και,εννοειται,πως οτι θελω να ψαξω σε βαθος,το διαβαζω απο εξωσχολικα βιβλια.
εγω,στα μαθηματα γενικης παιδειας θα παρω καποιες γνωσεις που θεωρω σημαντικες(και ο καθενας για τον εαυτο του,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.)
απλα τονιζω οτι στο σχολειο δεν παμε για να παρουμε ενα 20 και να αποστηθισουμε ολες τις γνωσεις που μας δινει,αλλα επιλεγουμε μερικες και τις κατανοουμε με βαθος.πρεπει απο τωρα να εχουμε την σωστη κριση για την επιλογη γνωσεων.αργοτερα,μολις τελειωσει το σχολειο δηλαδη,θα μας παρεχονται γνωσεις αλλα αν δεν εχουμε μαθει να τις διαχωριζουμε τοτε καηκαμε(θα πεφτουμε θυμα προπαγανδας του καθενος).
για μενα αυτες οι αποψεις ειναι σωστες(ο καθενας πρεπει να εχει τις δικες του,συμφωνα με τα δικα του δεδομενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
εμενα το σχολειο δεν μου εδωσε καποια ερεθισματα.και,εννοειται,πως οτι θελω να ψαξω σε βαθος,το διαβαζω απο εξωσχολικα βιβλια.
εγω,στα μαθηματα γενικης παιδειας θα παρω καποιες γνωσεις που θεωρω σημαντικες(και ο καθενας για τον εαυτο του,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.)
απλα τονιζω οτι στο σχολειο δεν παμε για να παρουμε ενα 20 και να αποστηθισουμε ολες τις γνωσεις που μας δινει,αλλα επιλεγουμε μερικες και τις κατανοουμε με βαθος.πρεπει απο τωρα να εχουμε την σωστη κριση για την επιλογη γνωσεων.αργοτερα,μολις τελειωσει το σχολειο δηλαδη,θα μας παρεχονται γνωσεις αλλα αν δεν εχουμε μαθει να τις διαχωριζουμε τοτε καηκαμε(θα πεφτουμε θυμα προπαγανδας του καθενος).
για μενα αυτες οι αποψεις ειναι σωστες(ο καθενας πρεπει να εχει τις δικες του,συμφωνα με τα δικα του δεδομενα)
Συμφωνώ!!:no1:Εγώ πάντως πιστεύω πως συτη β λυκείου πρέπει να δίνεται έμφαση στα μαθήματα της κατεύθυνσης...εφόσον σε αυτά θα εξεταστούμε πανελλαδικώς αργότερα,αυτά πρέπει να προσέξουμε!εε εντάξει να μην αφήνουμε κ τα μαθήματα γενικής στη μοίρα τους,γιατί εντάξει ό,τι μαθαίνουμε καλό είναι κ χρειάζεται,όμως χαλαρά μην τρελαθούμε κιόλας!κ απ'ότι ξέρω οι καθηγητές των μαθημάτων γενικής,δεν θα μας ζορίζουν κ ιδιαίτερα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Παιδια ειμαι θετικη κατευθυνση και εχω την εξης απορια..

Τα μαθηματα που δεν ειναι στην κατευθυνση μου δλδ. αρχαια, λατινικα κλπ. Θα πρεπει καπως να τα παραμελησω ή θα πρεπει να τα διαβαζει εξισου καλα...
(ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ παντα η εκθεση)
Εσεις πως τα βλεπετε?:P


Αν θες να τα πηγαίνεις καλά, γενικότερα, διάβαζέ τα όλα... Εγώ ασχολούμουν με όλα και δε μου κόστισε τίποτα απολύτως...

Στη β', η κατεύθυνση, δεν είναι ιδιαίτερα σημαντική, όσον αφορά την ύλη της, και πάντα σε σχέση με την ύλη της γ'... Μην παραμελήσεις τα μαθήματα της γενικής, σε καμία περίπτωση. Θα χάσεις το μπούσουλα μεσα στην τάξη, σε μία τάξη, όπου τα μαθήματα της κατεύθυνσης, δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία όπως στη γ'.

Να ασχολείσαι με όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top