Γενικό -  Διαγωνίσματα Προσομοίωσης

θεοδωρα231

Νεοφερμένος

Η θεοδωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ρε παιδια τι λετε εσεισ για τα θεματα της προσομοιωσης?πραγματικα καινε το θεμα για τις πανελλαδικες?ειναι οντως πιο δυσκολα απ οτι στις εξετασεισ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-maria

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εμεις ρωτησαμε στο σχολειο και μας ειπε μια καθηγητρια οτι συνηθως ειναι πιο δυσκολα τα διαγωνισματα προσομοιωσεις και επισης οτι οτι πεφτει σε αυτα απαγορευεται να πεσει στις πανελληνιες επειδη δεν ειναι ολα τα φροντιστηρια γραμενα στον οεφε και κατι τετοιο θα ηταν αδικο για τα παιδια που πηγαινουν σε φροντιστηρια που δεν γραφουν προσομοιωσεις .Στο παρελθον ειχε γινει να πεσουν παρομοια θεματα οεφε και πανελληνιες και ειχε γινει χαμος και απο τοτε το υπουργειο παιδειας ειπε πως δεν θα πεφτουν ιδια θεματα. . .!!τωρα τι να σου πω αυτα ξερω.Αν ξερει και καποιος αλλος κατι ας το γραψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Συνήθως δεν πέφτουν τα ίδια θέματα,αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το ότι απαγορεύεται να πέσουν.Το υπουργείο παιδείας κάνει ότι να ναι και το χει αποδείξει επανειλημμένως...Οπότε ο ΟΕΦΕ είναι μία ενδειξη αλλά με τίποτα μην αποκλείσετε τα θέματα του απο τις πανελλήνιες.Ο,τι είναι στην ύλη είναι πιθανό θέμα προς εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Δεν ισχύει. Δηλαδή φέτος που έβαλαν Δούκα δε μπορούν να βάλουν στις Πανελλήνιες? Το κείμενο είναι τεράστιο, βγαίνουν πάρα πολλές ερωτήσεις.

Όσο για τη δυσκολία, θα 'λεγα οτι είναι πιο ασαφή και όχι πιο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια κατατοπιστε με τι εννοειτε προσωμειωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θεοδωρα231

Νεοφερμένος

Η θεοδωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
οεφε ειναι οταν ο συνδεσμος των φροντιστηριων ολης τησ ελλαδας(δεν ειναι κ ολα τα φροντιστηρια γραμμενα σ αυτο!)
ε λοιπον ο οεφε βγαζει θεματα για ολα τα μαθηματα που υπαρχουν κ γραφουν τα παιδια απ ολα τα φροντιστηρια κοινα θεματα κοινη ωρα κοινη μερα..κατι σαν πανελλαδικεσ φροντιστηριων ενα πραγμα..

ελπιζω να σε βοηθησα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
+φωνω με την Ιωαννα και τη Rock Sugar.Ειδικα ομως για τν Δουκα...!Ειναι 50 σελιδες!Δεν γινεται να τον Αποκλεισουμε!Μη λεμε βλακειες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
δηλαδη οεφε ειναι η προσωμειωση που λετε?αν ναι,τωρα καταλαβα.ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Τα περισσότερα(αν όχι όλα) φροντιστήρια γράφουν προσομοίωση.Πρόκειται για ένα διαγώνισμα σε συνθήκες πανελλαδικών,δηλαδή εφ'όλης της ύλης,σύμφωνα με την τυπολογία των διαγωνισμάτων των πανελλαδικών και με διάρκεια εξέτασης τρεις ώρες.Απλά ορισμένα φροντιστήρια εντάσσονται σε έναν ευρύτερο φροντιστηριακό όμιλο,τον Ο.Ε.Φ.Ε. και οι μαθητές τους γράφουν την ίδια ώρα και μέρα με όσα άλλα φροντιστήρια ανήκουν στον Ο.Ε.Φ.Ε. και στα ίδια θέματα.Πιστεύεται δε ότι τα θέματα που τίθενται στον Ο.Ε.Φ.Ε. έχουν μικρές πιθανότητες να τεθούν ως αντικείμενο εξέτασης στις Πανελλαδικές εξετάσεις(κοινώς "καίγονται")καθώς κάτι τέτοιο θα ήταν εις βάρος των παιδιών που πήγαιναν σε φροντιστήρια εκτός του Ο.Ε.Φ.Ε.
Το δικό μου φροντιστήριο δεν είναι στον Ο.Ε.Φ.Ε. ακριβώς γι'αυτό το λόγο,δηλαδή να υπάρχει πιθανότητα κάτι που θα γράψουμε να πέσει στις Πανελλαδικές.
Πάντως μέχρι στιγμής στην Έκθεση μας έβαλαν για τον εσωτερικό τουρισμό,στη Λογοτεχνιά Κρητικό(απ.1 και 5) και σήμερα στ'Αρχαία πρώτη ενότητα των Ηθικών Νικομαχείων σε συνδυασμό με την πρώτη ενότητα του Πρωταγόρα κι από άγνωστο ένα κομμάτι απ'το Συμπόσιο του Ξενοφώντα.
Γενικά βλέπω ότι πιστεύουν πολύ τον Κρητικό για φέτος και για αδιευκρίνιστο λόγο(αφού έπεσαν πέρυσι)έχουν τρελαθεί να μας βάζουν στα διαγωνίσματα Ηθικά Νικομάχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
οπως και να το δεις η λεξη προσωμειωση ειναι ακταλληλη εως παραπλανητικη.αλλο να δινεις πανελληνιες και αλλο να γραφεις ενα διαγωνισμα σε ολη την υλη μεσα σε μια φροντιστηριακη αιθουσα.

αυτα ειναι κολπα των φροντιστηριων για να μαζευουν κοσμο και να αρπαζουν τα φραγκα του κοσμακη. αμα ειναι ετσι ας κανουν και μια προσωμειωση της δωρεαν παιδειας και να μη τα παιρνουν απο κανεναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ναι,γι'αυτό άλλωστε λέγεται προσομοίωση και όχι ομοίωση,τείνει δηλαδή να πλησιάσει το επίπεδο των Πανελλαδικών.
Όσο γι αυτό με τη φροντιστηριακή αίθουσα εμένα δε μου φαίνεται και τόσο οικεία καθώς γράφω σε άλλο κτίριο και με αυστηρή έως ανυπόφορη επιτήρηση.Γνωρίζω βέβαια και φροντιστήρια στα οποία γίνεται χαμός και η αντιγραφή πάει σύννεφο την ώρα της εξέτασης.
Σε καμία περίπτωση δε συγκρίνεται το άγχος εκείνου του πρωινού με ένα διαγώνισμα στο φροντιστήριο,αλλά αποκτάς μια ιδέα,κυρίως ως προς το να διαχειρίζεσαι το χρόνο σου.
(Όπως και να 'χει κι εγώ αντίθετη είμαι με τα φροντιστήρια,όπως και μ αυτές τις εξετάσεις,αλλά δε νομίζω αυτό να άπτεται του θέματος που συζητείται εδώ.Φροντιστήρια υπήρχαν και προφανώς θα υπάρχουν,στηρίζονται στην ανασφάλεια γονιών και παιδιών και πλουτίζουν.Παρ'όλα αυτά δε ξέρω αν θα ήμουν κατάλληλα προετοιμασμένη με τα 10 άγνωστα που έχω κάνει στο σχολείο εδώ και 9 μήνες.Επομένως πολλά είναι τα πράγματα που πρέπει να αναθεωρηθούν.Και δεν αναφέρομαι μόνο στη Δημόσια παιδεία.Στο φροντιστήριο μου όλοι οι συμμαθητές μου είναι από ιδιωτικά σχολεία και παρ'όλα αυτά εκτός του φροντιστηρίου κάνουν και ιδιαίτερα.Όλα αυτά εκτός θέματος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
απλως οταν καποιος ακουει "προσομειωση" νομιζει οτι εχει καποια διαφορα απο ενα διαγωνισμα εφ ολης της υλης ενω στην ουσια δεν εχει.

εγω εκει θυμωνω.

αυτο που λες για παιδια που κανουν ιδιαιτερα εκτος φροντιστηριου απορω που βρισκουν χρονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Μα κι οι Πανελλήνιες ένα διαγώνισμα εφ'όλης της ύλης είναι.(ή μάλλον 6 και για μερικούς και παραπάνω)Τρεις ώρες για κάθε μάθημα αρκούν για να δουν αν έχεις "μάθει"αυτά που έπρεπε να μάθεις(μάλλον μόνο αυτό ενδιαφέρει) και να σ 'αφήσουν να πας στο καλό.
Κι όμως προλαβαίνουν,θυσιάζουν άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top