Χρήση κάρτας για αγορές-Τι πρόβλημα έχουν;

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εχω παρατηρησει οτι οσες φορες παω να αγορασω πραγματα σχετικα χαμηλης αξιας με καρτα οι καταστηματαρχες κανουν μια περιεργη γκριματσα δυσαρεσκιας και σε ρωτανε 100 φορες αν εχεις μετρητα αντι για την καρτα. Μια φορα μαλιστα σε ενα βενζιναδικο οταν εβαλα 5 ευρω και του λεω εχω μονο καρτα , μονο που δεν με εβρισε( δεν ξανα πηγα εκει απο τοτε) ελεγε δικαιολογιες του στυλ "θα καψω ρευμα, θα χαλασω χαρτι για 5 ευρω" ( :worry: ) . Τι προβλημα εχουν λοιπον? Τους κοστιζει παραπανω η χρηση του POS?

Υγ. τα παραπανω τα συνανταω μονο σε μικρες- μικρομεσαιες επιχειρησεις . Στις μεγαλες δεν μου εχουν πει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
γιατί δεν τους αφήνεις να φοροδιαφύγουν ελεύθερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ίσως γιατί με καρτα φορολογούνται κανονικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
μα ουτως η αλλως θα ζητησω αποδειξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Τους κραταει η τραπεζα μια μικρη προμηθεια καθε φορα που εσυ πληρωνεις με την καρτα.

Δηλ. στα 5€ με το που εκκαθαριστει η συναλλαγή μπορεί να του κατατευουν 4,80€ και ετσι χανει ενα μικρο κερδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Capital Controls
Το ρευστό προτιμάται, αφού τα τραπεζικά κεφάλαια βρίσκονται υπό δέσμευση. Μια συναλλαγή 10 ευρώ σε μετρημά αφαιραίτει από δικό σου διβδομαδιαίο όριο, μέσω τραπεζικής συναλλαγής αφαιρείται από του μαγαζάτορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πρώτον, η τράπεζα παίρνει προμήθεια ως και 2% επί του τζίρου σου.
Δεύτερον, το χαρτί το πληρώνει ο ίδιος (συν αυτό της ταμειακής).
Τρίτον, καπιταλ κοντρολς που επειδή παίζονται αρκετά λεφτά στη μέση, μπορούν δύσκολα να γίνει ανάληψη.

ΥΓ1. Και μην νομίζετε ότι το 2% είναι λίγο.
Τα καταστήματα ψιλικών για παράδειγμα με μέσο σταθμικο καθαρό κέρδος 7-8% μιλάμε ότι είναι το 1/4 του μεροκάματου.
ΥΓ2. Οι μεγάλες επιχειρήσεις δεν έχουν θέμα διότι συμφωνούν σε ένα μικρότερο ποσοστό λόγω πολλών και μεγάλων συναλλαγών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Νομικα μπορει να αρνηθει την πληρωμη με καρτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Νομικα μπορει να αρνηθει την πληρωμη με καρτα?

Δυστυχώς όχι, αν και μου φαίνεται παράλογο να μην μπορεί. Αν θέλω εγώ θα ζητήσω να πληρωθώ σε αυγά, που το κόλλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομικα μπορει να αρνηθει την πληρωμη με καρτα?

Αν έχει μηχάνημα POS σε λειτουργία τότε δεν μπορεί να σου αρνηθεί διότι είναι τρόπος πληρωμής σίγουρα όμως θα ρωτήσει αν υπάρχουν μετρητά. Μπορεί βέβαια να ισχυριστεί ότι δε δουλεύει γιατί έχει κολλήσει οπότε θα αναγκαστείς να του δώσεις μετρητά. Δεν πιστεύω πάντως ότι κάποιος θα καθίσει να ασχοληθεί με αυτό νομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Δυστυχώς όχι, αν και μου φαίνεται παράλογο να μην μπορεί. Αν θέλω εγώ θα ζητήσω να πληρωθώ σε αυγά, που το κόλλημα?

Δεν παει ετσι, αν εγω εχω τα χρηματα αλλα οχι μετρητα τι θα κανω? Επισης ειναι ενα μετρο εναντια στη φοροδιαφυγη. Το ρευστο στην αγορα τελειωνει σιγα σιγα, σε μερικα χρονια μαλλον ολα θα ειναι εικονικα. Σκεψου οτι λιγοτερο απο το 1/3 του εικονικου χρηματος κυκλοφορει σε χαρτονομισμα. Αν ολοι ζητησουν ξαφνικα μετρητα τι θα γινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δεν παει ετσι, αν εγω εχω τα χρηματα αλλα οχι μετρητα τι θα κανω? Επισης ειναι ενα μετρο εναντια στη φοροδιαφυγη. Το ρευστο στην αγορα τελειωνει σιγα σιγα, σε μερικα χρονια μαλλον ολα θα ειναι εικονικα. Σκεψου οτι λιγοτερο απο το 1/3 του εικονικου χρηματος κυκλοφορει σε χαρτονομισμα. Αν ολοι ζητησουν ξαφνικα μετρητα τι θα γινει?

Δεν θα αγοράσεις. Απλό. Το εμπόριο είναι μία εθελοντική συναλλαγή: σου δίνω Χ για να πάρω Y. Αν δεν θέλω το Υ, τότε δεν θα κάνω την συναλλαγή, δεν θα με αναγκάσει ο μπαμπούλας το κράτος να το πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
μα ουτως η αλλως θα ζητησω αποδειξη

Οφειλές στον ΟΑΕΕ
Από τα στοιχεία της ΕΣΕΕ ειδικά για τις οφειλές στον ΟΑΕΕ προκύπτει ότι στην πλειονότητά τους οι ασφαλισμένοι στον οργανισμό χρωστούν. Σε σύνολο 717.890 ασφαλισμένων, οι οφειλέτες ανέρχονται σε 530.117 (297.827 ενεργοί και 232.290 διακοπέντες). Σε αυτούς, μάλιστα, δεν περιλαμβάνονται όσοι οφειλέτες έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση. Επιπλέον, έως τις 7 Ιανουαρίου 2016 είχαν υποβάλει αίτηση 220.027 ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ ζητώντας να υπαχθούν σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία. Το στοιχείο αυτό δείχνει, αν μη τι άλλο, την αδυναμία των εμπόρων και ελεύθερων επαγγελματιών να πληρώσουν υψηλές εισφορές, αλλά παράλληλα και την απώλεια εσόδων για το εν λόγω Ταμείο.


Καλό είναι να μην ζητάτε αποδείξεις. Δεν βοηθάτε τη χώρα με αυτή την κίνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
^
double standards at its best
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Δεν θα αγοράσεις. Απλό. Το εμπόριο είναι μία εθελοντική συναλλαγή: σου δίνω Χ για να πάρω Y. Αν δεν θέλω το Υ, τότε δεν θα κάνω την συναλλαγή, δεν θα με αναγκάσει ο μπαμπούλας το κράτος να το πάρω.

Να το δωσεις εννοεις μαλλον, αν μιλαμε απο την πλευρα του μαγαζατορα. Ο πελατης δεν υποχρεουται κατι. Επισης η νοοτροπια ο μπαμπουλας το κρατος μας εφερε εδω που μας εφερε και λυπαμαι να την ακουω απο παιδια στην ηλικια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Να το δωσεις εννοεις μαλλον, αν μιλαμε απο την πλευρα του μαγαζατορα. Ο πελατης δεν υποχρεουται κατι. Επισης η νοοτροπια ο μπαμπουλας το κρατος μας εφερε εδω που μας εφερε και λυπαμαι να την ακουω απο παιδια στην ηλικια μας.

Το κράτος είναι ένας βίαιος θεσμός που υπάρχει για να εξυπηρετεί τον εαυτό του. Ίσως δεν είναι το κατάλληλο θέμα για αυτή τη συζήτηση, αλλά προσωπικά, βρίσκω την ιδέα του ότι κάποιος τρίτος μπορεί να αναγκάσει έναν άνθρωπο (τον μαγαζάτορα) να δεχτεί να πραγματοποιήσει μία συναλλαγή που δεν θέλει τραγική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Το κράτος είναι ένας βίαιος θεσμός που υπάρχει για να εξυπηρετεί τον εαυτό του. Ίσως δεν είναι το κατάλληλο θέμα για αυτή τη συζήτηση, αλλά προσωπικά, βρίσκω την ιδέα του ότι κάποιος τρίτος μπορεί να αναγκάσει έναν άνθρωπο (τον μαγαζάτορα) να δεχτεί να πραγματοποιήσει μία συναλλαγή που δεν θέλει τραγική.

Κοιτα νομιζω ειναι λιγο ανουσιο που το συζηταμε ολο αυτο καθως δεν νομιζω καποιος να δεχτει να χασει εναν πελατη για να μην παρει μετρητα. Οκ αυτο εγινε μερικες μερες στην αρχη των capital controls αλλα μετα δεν θα ελεγε κανεις οχι. Επισης μια και εχουμε capital controls υπαρχουν πρακτικα προβληματα στις συναλλαγες με μετρητα. Ολοι μετρητα θελουν χαιρω πολυ, ετσι ομως με το 60αρικο δεν μπορει να κινηθει η οικονομια. Πρεπει να εχεις πολυ ψηλα τον αμανε για να φερεις κ αντιρρηση στην αγορα με καρτα κ να του πεις τ αλλου φυγε. Αν ολοι απαιτουσαν μετρητα παντως, το συστημα θα κατερρεε, εφοσον δεν υπαρχουν στις τραπεζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
^
double standards at its best

Αν δεν το βλεπεις εκδικητικα και ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να τα βγαλεις περα σαν επιχειρηματιας, δεν υπαρχει λογος να ζητησεις αποδειξη, η οποια σου ειναι και αχρηστη.

Οταν σε κλεβει το κρατος, πρεπει κι εσυ να το κλεβεις για να επανελθει η ισορροπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Kαι εγω μόνο με κάρτα πληρώνω αλλά επειδη δεν ψωνιζω απο μικρα καταστηματα μου εχει τυχει μονο ελαχιστες φορες.Την προηγουμενη βδομαδα μου ειπαν σε ενα μαγαζι οτι χαλασε το μηχανημα και εγω επειδη πραγματι δεν ειχα μετρητα πανω μου (ζητημα αν εχω 5 ευρω πανω μου μεσα στη μερα ) πηγα να φυγω.Και τοτε μου λεει η καταστηματαρχης ελα να δοκιμασουμε αλλη μια φορα μηπως αρχισε να δουλευει.Ε και ω του θαύματος δουλευε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως βολευει η χρηση καρτας, ειδικα αν ειναι ανεπαφη. Ομως ενταξει καλο ειναι να εχεις και ψιλα πανω σου. 10-15€. Πλεον και εισιτηρια μπορεις να βγαζεις με καρτα, ειδα κατι νεα μηχανηματα του ΟΑΣΑ (οταν τα ειδα βεβαια δεν ηταν σε λειτουργια). Μεχρι τωρα με καρτα μπορουσες να βγαλεις μονο μεσω της εφαρμογης για τα κινητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top