[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πέτυχες το σκοπό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

George_2099

Νεοφερμένος

Ο George_2099 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μπορεις να μας πεις πως να διαβαζουμε μαθηματικα;; στην καλοκαιρινη προετοιμαια τη δουλεια πρεπει να βγαλω....αρκουν 5 καθε ειδους μαζι με λυμενες..;; ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
μπορεις να μας πεις πως να διαβαζουμε μαθηματικα;; στην καλοκαιρινη προετοιμαια τη δουλεια πρεπει να βγαλω....αρκουν 5 καθε ειδους μαζι με λυμενες..;; ευχαριστω...

Η ερώτηση σου απευθύνεται σε εμένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ναι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ξεκινήσαμε προετοιμασία και εμείς την Παρασκευή!
Σύνολο 15 ώρες την βδομάδα στην Ομάδα Θετικών Σπουδών (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Έκθεση)
Πάμε όλοι δυνατά, διαβάζουμε όσο μπορούμε και όσο αντέχουμε σοβαρά για τον στόχο μας!
Θέλω να πιστεύω πως θα καταφέρουμε τελικά να περάσουμε στις πρώτες μας επιλογές.
Καλή τύχη σε όλους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ξεκινήσαμε προετοιμασία και εμείς την Παρασκευή!
Σύνολο 15 ώρες την βδομάδα στην Ομάδα Θετικών Σπουδών (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Έκθεση)
Πάμε όλοι δυνατά, διαβάζουμε όσο μπορούμε και όσο αντέχουμε σοβαρά για τον στόχο μας!
Θέλω να πιστεύω πως θα καταφέρουμε τελικά να περάσουμε στις πρώτες μας επιλογές.
Καλή τύχη σε όλους! :)

Πες μου αν είμαι καλός μάντης...
Πες μου ότι θέλεις μαθηματικό. Πες μουυυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Να ξεκινησω λοιπον τονιζοντας πως δεν υπαρχει οδηγος διαβασματος μαθηματικα με την αυστηρη εννοια,πρεπει να τα προσαρμοσεις στην ζωη σου και να βρεις το τον τροπο που σε βολευει.Περα απο αυτο μερικα πραγματα που πρεπει να προσεξεις γενικα στο διαβασμα ειναι πρωτον να γνωριζεις καλα την θεωρια πριν λυσεις ασκησεις.η θεωρια ειναι το ΠΑΝ στα μαθηματικα!Καλο ειναι να φτιαξεις ενα προγραμμα στο οποιο θα εχεις τον χρονο που αφιερωνεις θεωρια,ασκησεις επαναληψεις κλπ.Οταν λυνεις ασκησεις να φροντιζεις να εχεις καθαρο μυαλο ωστε να εχεις καλυτερη αποδοση,για αυτο καλυτερα να αποφευγεις να λυνεις περιπλοκες ασκησεις αργα που το μυαλο ειναι κουρασμενο.Ωστοσο ο καθενας εχει διαφορετικες προτιμησεις,αν σε βολευει αργα οκ απλα να προσπαθεις να ξεκινας το διαβασμα με ασκησεις αφου εχεις περασει την θεωρια καλα.Αναποφευκτα σε καποια ασκηση θα κολλησεις,οταν γινει αυτο μην βιαστεις να γυρισεις πισω και να δεις την λυση(αυτο εκανα εγω στην αρχη)προσπαθησε την για λιγη ωρα και αν δεν βγαινει σημειωσε την και ρωτησε την στον καθηγητη σου.Αυτοθα σε βοηθησει πολυ γιατι ετσι και αλλιως σε εξετασεις δεν θα εχεις τετοια βοηθεια.Ακομη μην αφησεις τις αποδειξεις για το τελος,καθε φορα που μπαινεις σε καποιο θεωρημα με αποδειξη κατανοησε την και μετα προσπαθησε να την γραψεις μονος σου,ετσι φευγει ενα βαρος απο πανω σου μιας και στο τελος θα τις κανεις μια επαναληψη και θα τις θυμηθεις,μην τις αφησεις την τελευταια στιγμη!!!Και κατι τελευταιο να εχεις οσο το δυνατο λιγοτερα ηλεκτρονικα πανω στο γραφειο σου (κινητα,υπολογιστες κλπ) αυτα θα σου αποσπασουν την προσοχη και γενικα θα σε αποσυντονισουν εισικα αν λυνεις απαιτητικες ασκησεις.Στο αλλο ζητημα που εθιξες για τις ασκησεις,μην επηρεαζεσαι απο φιλους σχολειο που λενε οτι ελυσαν 2.000.000 ασκησεις χθες και αλλα τετοια χαζα,πιθανοτερα λενε ψεματα ή ειναι τουβλα.Στα μαθηματικα γενικα θελει ασκησεις ουτε οι 5 που ειπες ειναι καλες αλλα ουτε και οι 500 ειναι καλες,να προσπαθεις να λυνεις οσες περισσοτερες μπορεις στον χρονο που εχεις ορισει στο προγραμμα σου και ολα θα πανε καλα.Αυτο βεβαια εξαρταται απο το βοηθημα που επελεξες,ο παπαδακης πχ εχει πιο πολλες ασκησεις απο τον μπαρλα,για αυτο να εχεις ποικιλια στις ασκησεις γιατι αλλωστε οτι περισσοτερο κανεις αυτο θα ειναι υπερ σου σιγουρα και θα το δεις και μονος σου.Τωρα για την θερινη προετοιμασια δεν εχω να σου πω πολλα,λογικα αν εχεις ξεκινησει θα εισαι ηδη συναρτησεις π.ο,αντιστροφες,σ.τ κλπ οι οποιες ειναι πολυ σημαντικες μιας και το κεφαλαιο του διαφορικου λογισμου στηριζεται πανω σε αυτες.Κατα την γνωμη σου θα σου προτεινα μην ζοριστεις πολυ στα θερινα,ετσι και αλλιως θα εχεις μια ολοκληρη χρονια να λιωσεις σε ασκησεις.Αν φτασεις μεχρι ορια συνεχεια θα εισαι μια χαρα ωστε να μπεις μετα στα υπαρξιακα θεωρηματα.
Αυτα ειχα να σου πω,ελπιζω να μην σε κουρασα και οι συμβουλες μου να ηταν ουσιαστικες!!!Ξεκινα δυνατα και να δεις που οι κοποι σου θα ανταμοιφθουν.Καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ σχεδόν έχω τελειώσει και τις αντίστροφες γιατί είχα κάνει ένα μήνα και βάλε τον Μάρτη-Απρίλη...Πόσο λες να μου πάρουν τα Όρια-Συνέχεια συναρτήσεων δεδομένου ότι θα τα ξεκινήσω στις 29-30;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Εγώ σχεδόν έχω τελειώσει και τις αντίστροφες γιατί είχα κάνει ένα μήνα και βάλε τον Μάρτη-Απρίλη...Πόσο λες να μου πάρουν τα Όρια-Συνέχεια συναρτήσεων δεδομένου ότι θα τα ξεκινήσω στις 29-30;

Εξαρταται ποσες ωρες κανεις μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
4 ώρες ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
4 ώρες ιδιαίτερο.

Με 4 ωρες την εβδομαδα υποθετω τελη ιουλιου το πολυ αρχες αυγουστου θα εχεις ξεμπερδεψει,μιας και εισαι ιδιαιτερο.Τα ορια εχουν αρκετα πραγματακια ειδικα στις απειροτητες,κριτηρια παρεμβολης και αλλα ωραια με συνεπεια να εχουν πολλες ασκησεις οι οποιες ισως και να κουραζουν εδω που τα λεμε.Βεβαια ο χρονος που σου εδωσα δεν ειναι στανταρ αναλογα με τον καθηγητη σου αν θελει να εμβαθυνει και αλλο να σου δωσει επιπλεον ασκησεις και αλλα εξτραδακια σιγουρα θα παρει πιο πολυ.Για την συνεχεια εχει ασκησουλες οι οποιες βεβαια στηριζονται στα ορια , εχει παραμετρικες ασκησεις αλλα πιστευω δεν θα σε ζορισουν αν εχεις κατανοησει καλα τα ορια.Αφηνω εσκεμενα εκτος θεωρημα bolzano,θετ,θμετ τα οποια θα τα δεις στην πορεια ειδικα τον bolzano:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ντάξει λογικά έξτρα πράγματα στην επανάληψη θα κάνουμε τώρα θα κοιτάξουμε να ολοκληρώσουμε τον Μπάρλα για να τελειώσουμε και την ύλη τον Φεβρουάριο...Αλλά εγώ θα δουλεύω και σπίτι με άλλο βοήθημα για μεγαλύτερη εμβάθυνση(ως προς το ποιό ψάχνομαι ακόμα...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ντάξει λογικά έξτρα πράγματα στην επανάληψη θα κάνουμε τώρα θα κοιτάξουμε να ολοκληρώσουμε τον Μπάρλα για να τελειώσουμε και την ύλη τον Φεβρουάριο...Αλλά εγώ θα δουλεύω και σπίτι με άλλο βοήθημα για μεγαλύτερη εμβάθυνση(ως προς το ποιό ψάχνομαι ακόμα...).

Η αληθεια εινια πως ο μπαρλας εχει λιγες ασκησεις σε καθε περιπτωση οποτε καλα κανεις και ψαχνεσαι για αλλα βοηθηματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το καλό είναι ότι έχει λίγες και τις καλύτερες ασκήσεις και δεν μπουρδουκλώνεσαι σε κάτι 800σέλιδα βιβλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πες μου αν είμαι καλός μάντης...
Πες μου ότι θέλεις μαθηματικό. Πες μουυυ!!!

Είναι η τρίτη μου επιλογή, αγαπημένη DeutschLover! :clapup:
Πρώτα θέλω Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Πολιτικών Μηχανικών και μετά Μαθηματικό. Αυτές είναι οι επιλογές που έχω κάνει
Αν δεν περάσω σε καμία από τις τρεις θα ξαναδώσω. :-))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είναι η τρίτη μου επιλογή, αγαπημένη DeutschLover! :clapup:
Πρώτα θέλω Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Πολιτικών Μηχανικών και μετά Μαθηματικό. Αυτές είναι οι επιλογές που έχω κάνει
Αν δεν περάσω σε καμία από τις τρεις θα ξαναδώσω. :-))

Τουλάχιστον είναι 3η επιλογή και δεν έπεσα τόσο έξω:redface::P
Καλή επιτυχία! Αν και εύχομαι να καταφέρεις να μπεις στην πρώτη σου ( έχει άλλη χάρη πιστεύω να πετυχαίνεις τον πρώτο σου στόχο :inlove: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Τουλάχιστον είναι 3η επιλογή και δεν έπεσα τόσο έξω:redface::P
Καλή επιτυχία! Αν και εύχομαι να καταφέρεις να μπεις στην πρώτη σου ( έχει άλλη χάρη πιστεύω να πετυχαίνεις τον πρώτο σου στόχο :inlove: )

Σε ευχαριστώ πολύ!
Εσύ ποιον προσανατολισμό έχεις διαλέξει και ποια είναι η πρώτη σου επιλογή;

**Φυσικά και έχει άλλη χάρη να πετυχαίνεις τον πρώτο σου στόχο και δινει τρομερή ικανοποίηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toufita

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλή επιτυχία σε όλους! Δώστε βάση σε όλα τα μαθήματα, στοχεύετε στο 100/100 στα λατινικά , μην αφήσετε τίποτα αδιάβαστο!
Ζητήστε να σας διδάξουν τεχνικές συγγραφής στην έκθεση για είδη προλόγου, επιλόγου, μεταβατικής παραγράφου, καθώς και τεχνικές πύκνωσης κειμένου για το 25/25 στην περίληψη. Ζητήστε έτοιμες γραμμένες περιλήψεις και εκθέσεις από τον καθηγητή!
Εμβαθύνετε στα ερμηνευτικά στο γνωστό προσεγγίζοντας συγκριτικά τις φιλοσοφικές θεωρίες!
Μάθετε αρχαία σαν να ήταν ξένη γλώσσα! Πηγαίνετε ένα δικό σας άγνωστο στον καθηγητή να σας το μεταφράσει επιτόπου, αν δεν είναι σε θέση ...μακρυά! Έχω δει και έχω ακούσει πολλά ειδικά για το άγνωστο! Τη γραμματική τη μαθαίνετε και μόνοι σας, όμως για να αντιληφθείτε τη δομή του αρχαιοελληνικού λόγου χρειάζεστε δίπλα σας κάποιον που κατέχει σε βάθος τη γλώσσα και δεν παπαγαλίζει βοηθήματα! Καθηγητές που οι ίδιοι έγραψαν κάτω από 18 πανελλήνιες δεν είναι σε θέση να σας βοηθήσουν...
Στην ιστορία βάλτε σε χρονολογική σειρά τα γεγονότα, αναζητήστε αιτιώδεις σχέσεις, κατανοήσετε την ύλη σε βάθος και επιλέξτε την παρά θετική ως την πλέον ασφαλή μέθοδο για τις πηγές!
Με σεβασμό στην προσπάθειά σας, τα όνειρά σας και την αγωνία των γονιών σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top