Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Είμαι σε ένα οριακό σημείο, όπου έχω βγάλει πλήρως Αριστοτέλη και Πολιτεία. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι ο Πρωταγόρας.
Λέτε να πέσει;

τι εννοεις των εχεις βγαλει? σορι αν ακουγεται μλκια ερωτηση……. εννοω σε πιο σημειο θεωρεις οτι τα κατεχεις και τα παρατας τα κειμενα……..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
τι εννοεις των εχεις βγαλει? σορι αν ακουγεται μλκια ερωτηση……. εννοω σε πιο σημειο θεωρεις οτι τα κατεχεις και τα παρατας τα κειμενα……..

Με το ''βγάλει'' εννοώ σε φάση έχω βγάλει την ύλη σ'αυτά.
Δηλαδή, εισαγωγές, σχόλια, μεταφράσεις, νοήματα άψογα. Και ορισμένα πιο ειδικά ας πούμε, στυλ ανάλυση παραδειγμάτων, κριτήρια, μέτοικοι, συμβολισμοί.

Μόνο Πρωταγόρας είναι πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
εγω τα αρχαια τα χωρισα στα 4, κειμενα μεταφρασμενα, κειμενα αρχαια, ερμηνευτικα, και ποτε πηγαν ποτε ηρθαν οι φιλοσοφοι.. τα προχωρησα ολα ταυτοχρονα, ετσι μου κατεβηκε, ουτε σχολειο παω ουτε φροντιστηριο, αν εκανα καλα θα το μαθω συντομα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

topapoutsi

Νεοφερμένος

Η topapoutsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά, τα ερμηνευτικά του γνωστού εσεις τα μαθαίνετε απέξω, παπαγαλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εγω που εδινα περυσι τα μαθαινα με δικα μου λογια...βεβαια κρατουσα οσο ποιο πολλες λέξεις μπορουσα γιατί ειναι σημαντικό το λεξιλόγιο αλλα οπως μου εβγαιναν...με απλα λογια..μονο η εισαγωγή χρειάζεται οπως ειναι μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

topapoutsi

Νεοφερμένος

Η topapoutsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω που εδινα περυσι τα μαθαινα με δικα μου λογια...βεβαια κρατουσα οσο ποιο πολλες λέξεις μπορουσα γιατί σημαντικό το λεξιλόγιο αλλα οπως μου εβγαιναν...με απλα λογια..μονο η εισαγωγή χρειάζεται οπως ειναι

Αντιμετωπισες πρόβλημα τελικά στις πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Με την εισαγωγή οχι γιατι για καλη μας τυχη εβαλαν για πρώτη φορα σ/λ...τα ερμηνευτικα εντάξει δεν τα πήγα ασχημα...το μεγαλο παλουκι ήταν το άγνωστο για μένα...καλη επιτυχία εύχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Εγώ έδωσα το 2013 και τα μαθαίναμε απ έξω και μάλιστα παπαγαλία... Δεν ήταν το καλύτερο μου ομολογώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Με δικά σου λογια εννοείται. Εχω ρωτήσει μαθητές που έγραψαν 18 και 19 στα αρχαία και όλοι μου έλεγαν οτι τα κατανοείς και κατοπιν τα λες με δικά σου λογια. Υπάρχουν βέβαια ορισμένα σημεία τα οποία πρέπει να τα μάθεις απεξω , αλλά θα ρωτήσεις τον καθηγητή σου στο σχολείο ή τον φροντιστή σου γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

topapoutsi

Νεοφερμένος

Η topapoutsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η καθηγήτρια στο σχολειο μας λεει απεξω αλλα ειναι βλαμμενη αυτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Προφανως οταν λεει απεξω, εννοει πολυ καλα, οχι παπαγαλε. Δηλαδη να μην παραλειψεις κατι απο το βασικο νοημα. Κανενας καθηγητής δεν θα σε βαθμολογησει στα ερμηνευτικα με το κομμα, ουτε καν στις πανελλαδικες, εκτος κι αν ειναι σχολιο του σχολικου που εκει συνηθως πρεπει να τα ξερεις σχεδον ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εμας στο φροντιστήριο μας ελεγαν την εισαγωγή οπως είναι μεσα αν και ποτε δεν μπορούσα να τη μάθω απ έξω...μονο του Αριστοτέλη που ηταν εύκολη..και στο σχολείο με δικα μας λογια...ευτυχως για καλη μας τυχη επεσε σ/λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

topapoutsi

Νεοφερμένος

Η topapoutsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μα κι εγω για τα σχολια του σχολικου βιβλιου μιλαω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Θελω να δωσω πανελληνιες του χρονου μετα απο 6 χρονια και δεν εχω απο τοτε ουτε φυλλαδια ουτε σημειωσεις καθως δεν διαβαζα.
ΕΙδα οτι πρεπει να ξερω να απανταω σε ερμηνευτικες ερωτησεις πανω στο γνωστο και πως στο βιβλιο εχει ελαχιστα σχολια
Που θα βρω αξιοπιστα πανω στο γνωστο για να τα διαβασω;Υπαρχει καποια σελιδα η καποιο βοηθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Θελω να δωσω πανελληνιες του χρονου μετα απο 6 χρονια και δεν εχω απο τοτε ουτε φυλλαδια ουτε σημειωσεις καθως δεν διαβαζα.
ΕΙδα οτι πρεπει να ξερω να απανταω σε ερμηνευτικες ερωτησεις πανω στο γνωστο και πως στο βιβλιο εχει ελαχιστα σχολια
Που θα βρω αξιοπιστα πανω στο γνωστο για να τα διαβασω;Υπαρχει καποια σελιδα η καποιο βοηθημα;

εγω εδωσα μετα απο 10 χρονια πανελληνιες, εννοειται τα ειχα πεταξει ολα. ειχα διαβασει απο εδω https://www.study4exams.gr/
δεδομενου οτι μου εβαλαν 14 και οι δυο βαθμολογητες και οτι απο το αγνωστο εγραψα μονο μια κουτσομεταφραση της πλακας κατι μου λεει οτι στο γνωστο ημουν πολυ κοντα στο τελειο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nyctophilia

Νεοφερμένος

Ο Nyctophilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θελω να δωσω πανελληνιες του χρονου μετα απο 6 χρονια και δεν εχω απο τοτε ουτε φυλλαδια ουτε σημειωσεις καθως δεν διαβαζα.
ΕΙδα οτι πρεπει να ξερω να απανταω σε ερμηνευτικες ερωτησεις πανω στο γνωστο και πως στο βιβλιο εχει ελαχιστα σχολια
Που θα βρω αξιοπιστα πανω στο γνωστο για να τα διαβασω;Υπαρχει καποια σελιδα η καποιο βοηθημα;

Η σελίδα του υπουργείου είναι πολύ καλή, αυτήν χρησιμοποιήσαμε φέτος και στο σχολείο και στο φροντιστήριο:
https://www.study4exams.gr/

Αν δεν σου αρέσει και θέλεις κάτι διαφορετικό, θα σου πρότεινα από βοηθήματα του εμπορίου του Ζήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ωραια μολις ανοιξει θα τα παρω απο εκει!
Να ρωτησω και κατι ακομα,θελω να παρω βιβλιο για το συντακτικο,δεν με βολευει να το διαβαζω απο ιντερνετ,και βλεπω οτι υπαρχει του γυμνασιου και του λυκειου.Πρεπει να παρω και τα δυο;Διαφορετικα πραγματα λενε μεσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nyctophilia

Νεοφερμένος

Ο Nyctophilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ωραια μολις ανοιξει θα τα παρω απο εκει!
Να ρωτησω και κατι ακομα,θελω να παρω βιβλιο για το συντακτικο,δεν με βολευει να το διαβαζω απο ιντερνετ,και βλεπω οτι υπαρχει του γυμνασιου και του λυκειου.Πρεπει να παρω και τα δυο;Διαφορετικα πραγματα λενε μεσα;

Όχι, δεν χρειάζεται να πάρεις και τα δύο. Ό,τι αναφέρεται στο συντακτικό του γυμνασίου, σίγουρα εμπεριέχεται και σε αυτό του λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ξερει κανενας αν μπορω να βρω καπου τις συνταξεις των κειμενων του γνωστου;;Και των λατινικων;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top