Σεξισμός

giorgos1988

Νεοφερμένος

Ο giorgos1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Snol μην αγχώνεσαι σου έχω την λύση την οποία και χρησιμοποιούσαν στο 19ο αιώνα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Studio_20160512_020554.png
    Studio_20160512_020554.png
    681.8 KB · Εμφανίσεις: 303

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Snol μην αγχώνεσαι σου έχω την λύση την οποία και χρησιμοποιούσαν στο 19ο αιώνα


Δεν ήξερα ότι το δικαίωμα σου να μην γίνεις θύμα βιασμού συνεπάγεται της συχνότητας της σεξουαλικής σου δραστηριότητας με άτομα που επιθυμείς και επίσης επιθυμούν.

Μόνο για "δόξα και τιμή στο ελληνικό έθνος και την πατρίδα" είσαι, αηδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Snol μην αγχώνεσαι σου έχω την λύση την οποία και χρησιμοποιούσαν στο 19ο αιώνα


Αυτό το "εσώρουχο" είναι πολύ βαρύ, αντιαισθητικό και δεν πάει με όλα τα ρούχα μας.
Οπότε αν πιστεύεις ότι στην κοινωνία που ζούμε είναι αποδεκτό από τους άντρες να βιάζουν, οπότε είναι πρόβλημα της γυναίκες το πως θα προστατευτεί αντί για αυτή τη σιδερένια βλακεία έχω να αντιπροτείνω μια εξίσου χρήσιμη εφεύρεση που δεν θα προστατεύσει μόνο το άτομο που αμύνεται αλλά και τον υπόλοιπο γυναικείο πληθυσμό

Μικρά, βολικά, ελαφριά, εύκολα στη χρήση, στολίδι για κάθε τύπου τσάντα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Και μόνο το γεγονός ότι κάνεις πλάκα για ένα θέμα όπως ο βιασμός δείχνει πολλά για εσένα. Φαντάζομαι ότι αν αυτό είχε συμβεί σε στενό σου άτομο η αντίδραση σου θα ήταν διαφορετική.

Η σάτιρα δεν έχει όρια και "πρέπει". Και για τον βιασμό θα αστειευτείς και για τους παιδόφιλους και για τους ομοφυλόφιλους και η λίστα δεν τελειώνει. Here is one btw:

Πώς λέγεται μια μαύρη γυναίκα που έχει κάνει 6 εκτρώσεις?
Crime fighter

Τώρα στο θέμα μας. Είναι προφανές πιστεύω, ότι και οι γυναίκες πρέπει να κυκλοφορούν όπως θέλουν, χωρίς καμιά αμφιβολία. Αν όμως(τονίζω "αν" καθώς δεν ξέρω), υπάρχει μια συσχέτιση του βιασμού με το πόσο προκλητικά ντύνεται κάποια, και έχοντας και στο μυαλό μας ότι οι βιαστές πάντα θα υπάρχουν, τότε γιατί το συζητάμε ακόμα? Να εξαλείψετε όλο το κακό από τον κόσμο δε γίνεται, να μειώσετε τις πιθανότητες να πάθετε κακό γίνεται. Αν το να φοράτε περισσότερα ρούχα το κάνει αυτό, τότε απλά κάντε το. Μπορείτε ξέρετε να μάχεστε κατά του βιασμού και χωρίς να επιβραβεύετε τα άκρως αποκαλυπτικά ρούχα(εφόσον υπάρχει η συσχέτιση).

Για αυτό το σκεπτικό, πολλοί κατηγορούν τις γυναίκες. Θεωρούν ότι σίγουρα 100% υπάρχει αυτή η συσχέτιση που λέγαμε και επειδή βλέπουν τις γυναίκες να το απορρίπτουν σίγουρα 100% και αυτές, τότε λένε "εμμ τι την ήθελες τη φουστίτσα που ούτε το κωλαράκι δεν μπορεί να καλύψει..."

Αυτάάά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλο το σεξισμό εσείς τον ξεκινάτε, κανείς δεν απαιτεί απ'τον άλλον να ντύνεται με συγκεκριμένο τρόπο, αλλά δε γίνεται κιόλας να πιστεύει ότι δεν πρόκειται να δεχθεί σχόλια.
Εγώ αν π.χ. κυκλοφορούσα με τους κοιλιακούς μου (ένας ενιαίος είναι προς το παρόν), οι περαστικοί θα νόμιζαν ότι:
α) Ζεσταίνομαι και έβγαλα τη μπλούζα.
β) Αντιπροσωπεύω ένα νέο κοινωνικό κίνημα.
γ) Θέλω να δείξω τους τρομερούς κοιλιακούς μου.

Κυκλοφορήστε τοπλες, εμένα προσωπικά δεν με πειράζει, είμαι μαζί σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το οτι είμαστε στο 2016 και ακομα κάποιοι πιστεύουν οτι αφού δεν μπορει να λυθεί το προβλημα,πρεπει εμείς να μην ντυνόμαστε "προκλητικά",εμείς να μην κυκλοφορούμε μόνες μας το βράδυ κτλ με ξεπερνάει. Δεν παει ετσι. Δεν λες στον άλλον οτι οκ,αφού υπάρχουν κλέφτες και δεν θες να μπουν στο σπίτι σου,μην εχεις σπίτι!!!111 Δηλαδή αν δείτε λιγο ώμο ή λιγο πόδι δεν μπορείτε να συγκρατηθείτε και μας θέλετε καλυμμένες απο πάνω μέχρι κάτω ε; Ξέρετε οτι ακομα και αν εισαι σε κοριτσοπαρεα φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ,ετσι; Και οταν πρεπει να χωριστουμε να παει η καθεμία στο σπιτάκι της ελπίζουμε να μην τύχει τιποτα περιεργο στο δρόμο και γι'αυτο μιλάμε στο τηλέφωνο η μία με την αλλη μέχρι να φτάσουμε,ετσι; Για να μην αναφερθώ σε περιστατικά που έχουν συμβεί,όπως να μας ακολουθεί καποιος ή ακομα καλυτερο, οταν μια φίλη μου περπατούσε μόνη της και καποιος άρχισε να την ακολουθεί.
Όσοι λέτε πως "δεν μπορούμε να απαλλάξουμε τον κόσμο απ'ολα το κακό" είστε μέρος του προβλήματος. Ούτε καν οτι υπάρχει προβλημα δεν παραδέχεστε. Μηπως να μένουμε όλη μερα στο σπίτι και να μην βγαίνουμε καθολου έξω; Idk,just saying.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν παει ετσι. Δεν λες στον άλλον οτι οκ,αφού υπάρχουν κλέφτες και δεν θες να μπουν στο σπίτι σου,μην εχεις σπίτι!!!111

Άστοχο παράδειγμα. Θα του πεις "κλείδωσε τις πόρτες". Θα του πεις "δικαίωμά σου να έχεις ανοιχτές τις πόρτες, αλλά αν βλέπεις ότι έτσι μπαίνουν περισσότεροι, τότε κλείσε τις κωλόπορτες".

Δηλαδή αν δείτε λιγο ώμο ή λιγο πόδι δεν μπορείτε να συγκρατηθείτε και μας θέλετε καλυμμένες απο πάνω μέχρι κάτω ε;

Αυτοί που σας λένε να μη ντύνεστε προκλητικά, δεν πιστεύω ότι έχουν αυτό που λες στο μυαλό τους... ffs

Ξέρετε οτι ακομα και αν εισαι σε κοριτσοπαρεα φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ,ετσι; Και οταν πρεπει να χωριστουμε να παει η καθεμία στο σπιτάκι της ελπίζουμε να μην τύχει τιποτα περιεργο στο δρόμο και γι'αυτο μιλάμε στο τηλέφωνο η μία με την αλλη μέχρι να φτάσουμε,ετσι; Για να μην αναφερθώ σε περιστατικά που έχουν συμβεί,όπως να μας ακολουθεί καποιος ή ακομα καλυτερο, οταν μια φίλη μου περπατούσε μόνη της και καποιος άρχισε να την ακολουθεί.

Ωχ, τώρα συνειδητοποίησες ότι ο κόσμος δεν είναι ένα μεγάλο ουράνιο τόξο? Τώρα κατάλαβες ότι έξω υπάρχουν κίνδυνοι? Jeez, that's harsh...

Όσοι λέτε πως "δεν μπορούμε να απαλλάξουμε τον κόσμο απ'ολα το κακό" είστε μέρος του προβλήματος. Ούτε καν οτι υπάρχει προβλημα δεν παραδέχεστε. Μηπως να μένουμε όλη μερα στο σπίτι και να μην βγαίνουμε καθολου έξω; Idk,just saying.

Ποτέ, σε όλην την ιστορία του ανθρώπου, δεν υπήρχε μια στιγμή που το κακό δεν υπήρχε. Ούτε θα υπάρξει. Δε θα ζήσει ποτέ κανείς μέχρι να πεθάνεις εσύ και όλοι σου οι απόγονοι(αν κάνεις) μια ζωή χωρίς κινδύνους. Καλό είναι να το καταλάβεις από τώρα. Αυτό δε σημαίνει να μη μαχόμαστε κατά του κακού, δες παρακάτω...

Για αυτό και είπα στο προηγόυμενο ποστ μου το εξής:
Να εξαλείψετε όλο το κακό από τον κόσμο δε γίνεται, να μειώσετε τις πιθανότητες να πάθετε κακό γίνεται. Αν το να φοράτε περισσότερα ρούχα το κάνει αυτό, τότε απλά κάντε το. Μπορείτε ξέρετε να μάχεστε κατά του βιασμού και χωρίς να επιβραβεύετε τα άκρως αποκαλυπτικά ρούχα(εφόσον υπάρχει η συσχέτιση).

Τι να κρατήσεις από τα λόγια μου? Τα εξής:

1ον) Αν υπάρχει συσχέτιση της συχνότητας των βιασμών με τα ρούχα των θυμάτων( δλδ όσο πιο προκλητικά ντύνεσαι, τότε περισσότερες οι πιθανότητες), τότε κόψε τις υστερίες και απλά μη ντύνεσαι άκρως προκλητικά. Ναι είναι δικαίωμα σου, ναι ό,τι γουστάρεις κάνεις, αλλά αν δε θέλεις να μπουν μέσα σου με το έτσι θέλω, stop it.

2ον) Να μάχεστε κατά του βιασμού(γιατί αυτή είναι η πηγή του κακού και όχι τα ρούχα), αλλά χωρίς να επιβραβεύετε τα άκρως προκλητικά ρούχα( αν και εφόσον υπάρχει η συσχέτιση με αυτά) μόνο και μόνο από αντίδραση. Σας κάνει να φαίνεστε άμυαλες.

Τέσπα το ποστ σου δε σε τιμάει, δυστυχώς. Αυτό το θέμα είναι ευαίσθητο για πολλούς και για αυτό θα σε δικαιολογήσω έτσι. Θέλει ανοιχτό μυαλό και από τις 2 πλευρές παίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εχεις πέσει ποτέ θύμα βιασμού ή σεξουαλικής παρενόχλησης ποτέ?Γιατί τόσο κόλλημα με τον φεμινισμό και τα κοινωνικά στερεότυπα μόνο τότε το δικαιολογώ.Δεν θέλω να πάρω θέση στο θέμα θηλασμού αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν κάποιες χώρες που επιτρέπουνστην μάνα εργαζόμενη να θηλάζει το παιδί της όχι όμως δημόσια φάτσα φόρα.

Έχεις πάθει ποτέ σου καρκίνο; Γιατί δεν νομίζω να είσαι ενάντια των ερευνών που γίνονται για την εύρεση φαρμάκου.

Τους τελευταίους τρεις μήνες έχω δει τέσσερις άντρες να χαϊδεύονται σε δημόσιο χώρο μεσημεριανές κι απογευματινές ώρες, δύο φορές σε ΜΜΜ και δύο στη μέση του δρόμου. Έχει τύχει να μπω σε λεωφορείο και τύπος να με κοιτάζει με τόσο τρομαχτικό τρόπο που όλες οι κοπέλες που ήταν γύρω μου είχαν φρικάρει όσο κι εγώ. Έχει τύχει να με πάρει ο ύπνος σε ταξίδι με το τραίνο και να ξυπνήσω για να δω τον διπλανό μου να αυτοϊκανοποιείται. Νοέμβρη μήνα. Που το μόνο σημείο που δεν ήταν καλυμμένο με ρούχα ήταν το πρόσωπό μου. Έχει τύχει την ώρα που επιβιβάζομαι σε τραμ, να μου φωνάξει τύπος (χτυπώντας την πόρτα του τραμ) "θέλω να σε βιάσω".

Κι έρχεσαι εσύ και ο κάθε γελοίος που έχει πρόβλημα με τη γυναίκα να θηλάζει το παιδί της "ΦΑΤΣΑ ΦΟΡΑ". Όλοι εσείς που όταν το θέμα αφορά τον σεξισμό, τη θέση της γυναίκας και τους βιασμούς θεωρείτε αντεπιχειρήματα σιχαμένες ατάκες του τύπου "ΤΑ 'ΘΕΛΕ" ή "ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ" ή ακόμα "ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ". Ναι. Βιάζονται. Το ξέρουμε κι όσοι υπερασπίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα τα υπερασπίζονται ανεξαρτήτως φύλου, φυλής ή θρησκείας. Όταν, όμως, συζητάμε για τη θέση της γυναίκας, αυτό είναι το θέμα μας κι αν θέλετε να συζητήσουμε για του άντρα, ανοίξτε αντίστοιχο.

Κι επειδή φαίνεται πως είστε βαθιά νυχτωμένοι, το μεγαλύτερο ποσοστό των βιαστών είναι γνωστοί στον περίγυρο του ατόμου κι όχι άγνωστοι, εξ' ού και ο συντρηπτικά μικρότερος αριθμός καταγγελιών σε σχέση με τον πραγματικό αριθμό περιστατικών. Ντροπή σας λοιπόν, εν έτει 2016 που έχετε υπολογιστή και ξέρετε να τον χρησιμοποιείτε, να έχετε τέτοιες απόψεις είτε εθελοτυφλώντας είτε γιατί σας βολεύει, αντί να διαβάσετε και να ξεστραβωθείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Άστοχο παράδειγμα. Θα του πεις "κλείδωσε τις πόρτες". Θα του πεις "δικαίωμά σου να έχεις ανοιχτές τις πόρτες, αλλά αν βλέπεις ότι έτσι μπαίνουν περισσότεροι, τότε κλείσε τις κωλόπορτες".



Αυτοί που σας λένε να μη ντύνεστε προκλητικά, δεν πιστεύω ότι έχουν αυτό που λες στο μυαλό τους... ffs



Ωχ, τώρα συνειδητοποίησες ότι ο κόσμος δεν είναι ένα μεγάλο ουράνιο τόξο? Τώρα κατάλαβες ότι έξω υπάρχουν κίνδυνοι? Jeez, that's harsh...



Ποτέ, σε όλην την ιστορία του ανθρώπου, δεν υπήρχε μια στιγμή που το κακό δεν υπήρχε. Ούτε θα υπάρξει. Δε θα ζήσει ποτέ κανείς μέχρι να πεθάνεις εσύ και όλοι σου οι απόγονοι(αν κάνεις) μια ζωή χωρίς κινδύνους. Καλό είναι να το καταλάβεις από τώρα. Αυτό δε σημαίνει να μη μαχόμαστε κατά του κακού, δες παρακάτω...

Για αυτό και είπα στο προηγόυμενο ποστ μου το εξής:


Τι να κρατήσεις από τα λόγια μου? Τα εξής:

1ον) Αν υπάρχει συσχέτιση της συχνότητας των βιασμών με τα ρούχα των θυμάτων( δλδ όσο πιο προκλητικά ντύνεσαι, τότε περισσότερες οι πιθανότητες), τότε κόψε τις υστερίες και απλά μη ντύνεσαι άκρως προκλητικά. Ναι είναι δικαίωμα σου, ναι ό,τι γουστάρεις κάνεις, αλλά αν δε θέλεις να μπουν μέσα σου με το έτσι θέλω, stop it.

2ον) Να μάχεστε κατά του βιασμού(γιατί αυτή είναι η πηγή του κακού και όχι τα ρούχα), αλλά χωρίς να επιβραβεύετε τα άκρως προκλητικά ρούχα( αν και εφόσον υπάρχει η συσχέτιση με αυτά) μόνο και μόνο από αντίδραση. Σας κάνει να φαίνεστε άμυαλες.

Τέσπα το ποστ σου δε σε τιμάει, δυστυχώς. Αυτό το θέμα είναι ευαίσθητο για πολλούς και για αυτό θα σε δικαιολογήσω έτσι. Θέλει ανοιχτό μυαλό και από τις 2 πλευρές παίδες...

Είσαι πολύ λάθος, το βλέπεις από τη σκοπιά "εγώ δεν έχω βιάσει ποτέ δείτε πόσο καλό παιδί είμαι, αλλά δεν μου αρέσει που μιλάτε για το βιασμό έτσι ελεύθερα και ανοιχτά"

Και δεν είναι τα ρούχα που οδηγούν κάποιον στο βιασμό, είναι το γεγονός ότι νιώθει τη δύναμη να το κάνει. Μπορεί να φοράς όσα πιο πολλά ρούχα μπορείς, με τον ίδιο φόβο κυκλοφορούν οι γυναίκες το βράδυ.
Δεν μπορείς να στερήσεις από τις γυναίκες βασικές ελευθερίες επειδή εσύ σαν προνομιούχος λευκός straight cisgender άντρας δεν φοβάσαι τίποτα και δεν θες να αλλάξει η κοινωνία που ζούμε.

Ρώτα τις φίλες σου, τη μάνα σου, την αδερφή σου αν φοβούνται να κυκλοφορήσουν μόνες τους το βράδυ, αν καθώς προχωρούσαν στο δρόμο κάποιον κατέβασε το τζάμι του αμαξιού του και φώναξε "τι μο*νί είσαι εσύ", "θέε μου μια κ*λαρα", αν κάποιος τις έχει ακολουθήσει το βράδυ, αν φοβούνται να αφήσουν το ποτό τους μόνο του στο μπαρ, γιατί πάνε παρέες τα βράδια βόλτα ή στις τουαλέτες των κλαμπ, αν κάποιος τελείως άγνωστος τους έχει πει στο δρόμο "χαμογέλα λίγο".
Τώρα ρώτα τον πατέρα, τον αδερφό και τους φίλους σου και πες μου αν νιώθουν το ίδιο.

Αντί να μάθουμε στις κοπέλες να μην ντύνονται προκλητικά ας μάθουμε στα μικρά αγοράκια ότι είναι κατακριτέο να συμπεριφέρονται άσχημα στις γυναίκες.
Και πίστεψε με ότι τους μάθεις είναι, κάποιοι πατεράδες έχουν κάνει τα αγοράκια τους τόσο ομοφοβικούς που μπορείς να τα κατονομάσεις με τις χειρότερες σου βρισιές και να μην τους αγγίξουν, το δευτερόλεπτο που θα τα πεις πούστηδες θα τους γυρίσει το μάτι και θα γίνουν ταύροι (έτσι τους έμαθαν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά με κάνετε και απορώ. Μήπως μιλάω σε άλλη γλώσσα? Τόσα υπογράμμισα, τόνισα και μεγέθυνα και αυτά σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν καταλάβετε, παρά το γεγονός ότι σωστά, με καθαρό τρόπο, διατύπωσα τις απόψεις μου.


Είσαι πολύ λάθος, το βλέπεις από τη σκοπιά "εγώ δεν έχω βιάσει ποτέ δείτε πόσο καλό παιδί είμαι, αλλά δεν μου αρέσει που μιλάτε για το βιασμό έτσι ελεύθερα και ανοιχτά"

haha... whatever bruh...

Και δεν είναι τα ρούχα που οδηγούν κάποιον στο βιασμό, είναι το γεγονός ότι νιώθει τη δύναμη να το κάνει. Μπορεί να φοράς όσα πιο πολλά ρούχα μπορείς, με τον ίδιο φόβο κυκλοφορούν οι γυναίκες το βράδυ.
Δεν μπορείς να στερήσεις από τις γυναίκες βασικές ελευθερίες επειδή εσύ σαν προνομιούχος λευκός straight cisgender άντρας δεν φοβάσαι τίποτα και δεν θες να αλλάξει η κοινωνία που ζούμε.

Εγώ είπα σε σημείο να γίνω κουραστικός ότι δεν ξέρω αν σχετίζονται. Εσύ όμως φαίνεται ότι ξέρεις. Φαίνεται ότι έχεις απτές αποδείξεις, ότι η ενδυμασία δεν παίζει καθόλου ρόλο. Θα σε παρακαλούσα να μου παραθέσεις αυτές τις αποδειξούλες :)

Όσον αφορά τα άλλα, ήμουν κάτι παραπάνω από ξεκάθαρος όταν είπα ότι πρέπει να αντιμετωπίσουμε το φαινόμενο αυτό, καθώς η πηγή του κακού δεν είναι η ενδυμασία.
Το να μάθουμε στα αγοράκια να μη συμπεριφέρονται έτσι, είναι όντως ένας τρόπος επίλυσης, είπα εγώ πουθενά το αντίθετο?

Άλλη μια φορά:
Είσαι πολύ λάθος, το βλέπεις από τη σκοπιά "εγώ δεν έχω βιάσει ποτέ δείτε πόσο καλό παιδί είμαι, αλλά δεν μου αρέσει που μιλάτε για το βιασμό έτσι ελεύθερα και ανοιχτά"

haha oh sweet mother of god... Now that's a classic!!

Πάντως είναι στενάχωρο να βλέπεις γυναίκες και άντρες να βιάζονται, είναι στενάχωρο να βλέπεις άντρες να κατηγορούν τις γυναίκες για τις στυλιστικές τους επιλογές και είναι εξίσου στενάχωρο να βλέπεις γυναίκες, που στην προσπάθειά τους να περάσουν ένα μήνυμα, αφοδεύουν πάνω στη λογική με τον ίδιο αστείο τρόπο που το κάνουν οι άλλοι του αντίθετου φύλου, όταν λένε " τα ήθελε το μουνάκι της, εμ δε φοράνε τέτοια κούκλα μου..."

Anyway... Ίσως στο μέλλον... Μπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Εγώ είπα σε σημείο να γίνω κουραστικός ότι δεν ξέρω αν σχετίζονται. Εσύ όμως φαίνεται ότι ξέρεις. Φαίνεται ότι έχεις απτές αποδείξεις, ότι η ενδυμασία δεν παίζει καθόλου ρόλο. Θα σε παρακαλούσα να μου παραθέσεις αυτές τις αποδειξούλες :)


Anyway... Ίσως στο μέλλον... Μπα...
Κυρίες μου, μια μια, παραθέστε μας όλα τα ρούχα της γκαρνταρόμπας σας σε συνολάκια και με τι παπούτσι θα το συνοδεύατε το παλικάρι αναρωτιέται τι φοράμε όταν περπατάμε στο δρόμο και κάποιος άγνωστος νιώθει την ελευθερία να εξυμνήσει την κ*λάρα μας

Ρυζόγαλο όσο έχεις κουραστεί εσύ, άλλο τόσο έχουμε και εμείς να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όσα έχουν γραφτεί η συντριπτική πλειοψηφία που είναι κατά του βιασμού είναι γυναίκες (και δεν μιλάω για το "είμαι κατά του βιασμού/ ο βιασμός είναι κακός, αλλά να βάζετε άλλα ρούχα")
'Ντάξει πες όσα ανέκδοτα και αστεία για το βιασμό θες, βαρέθηκα να προσπαθώ να σε πείσω γτ ανεξάρτητα από το πόσα πολλά ρούχα φοράω αν περπατάω μόνη μου τη νύχτα και ακούσω κάποιον να με πλησιάζει χτυπάει η καρδιά μου και σκέφτομαι τα χειρότερα. Ή γτ όταν βλέπω βιασμούς στις ταινίες μου έρχεται εμετός και ζαλίζομαι (και είμαι το ίδιο άτομο που πριν μέρες έκανε πλάκα σε ένα άλλο θέμα για το bdsm -αφού υπάρχει συναίνεση-)

Με το μόνο που συμφωνώ είναι το "ίσως στο μέλλον".
Ίσως στο μέλλον λοιπόν, αν ποτέ γίνω μάνα και βρεθώ κάπου έξω ενώ το παιδί πεινάει, θα θηλάσω δημόσια το πιτσιρίκι μου ώστε να δυναμώσει και μεγαλώνοντας να δίνει ξύλο σε φασίστες, σεξιστές και ρατσιστές ενώ ταυτόχρονα φοράει ότι ρούχα θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χωρίς πλάκα αν είχα κόρη ποτέ θα την πήγαινα πολεμικές τέχνες από μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κυρίες μου, μια μια, παραθέστε μας όλα τα ρούχα της γκαρνταρόμπας σας σε συνολάκια και με τι παπούτσι θα το συνοδεύατε το παλικάρι αναρωτιέται τι φοράμε όταν περπατάμε στο δρόμο και κάποιος άγνωστος νιώθει την ελευθερία να εξυμνήσει την κ*λάρα μας

Ρυζόγαλο όσο έχεις κουραστεί εσύ, άλλο τόσο έχουμε και εμείς να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όσα έχουν γραφτεί η συντριπτική πλειοψηφία που είναι κατά του βιασμού είναι γυναίκες (και δεν μιλάω για το "είμαι κατά του βιασμού/ ο βιασμός είναι κακός, αλλά να βάζετε άλλα ρούχα")
'Ντάξει πες όσα ανέκδοτα και αστεία για το βιασμό θες, βαρέθηκα να προσπαθώ να σε πείσω γτ ανεξάρτητα από το πόσα πολλά ρούχα φοράω αν περπατάω μόνη μου τη νύχτα και ακούσω κάποιον να με πλησιάζει χτυπάει η καρδιά μου και σκέφτομαι τα χειρότερα. Ή γτ όταν βλέπω βιασμούς στις ταινίες μου έρχεται εμετός και ζαλίζομαι (και είμαι το ίδιο άτομο που πριν μέρες έκανε πλάκα σε ένα άλλο θέμα για το bdsm -αφού υπάρχει συναίνεση-)

Με το μόνο που συμφωνώ είναι το "ίσως στο μέλλον".
Ίσως στο μέλλον λοιπόν, αν ποτέ γίνω μάνα και βρεθώ κάπου έξω ενώ το παιδί πεινάει, θα θηλάσω δημόσια το πιτσιρίκι μου ώστε να δυναμώσει και μεγαλώνοντας να δίνει ξύλο σε φασίστες, σεξιστές και ρατσιστές ενώ ταυτόχρονα φοράει ότι ρούχα θέλει.
Δεν φταίει κανένας που εσύ νομίζεις ότι αν σε πλησιάσει άνθρωπος θα σε βιάσει. Επιπλέον, δε γίνεται απ'τη μία να το παίζεις φεμινίστρια και απ'την άλλη να κλαις για το πόσο απροστάτευτη είσαι τη νύχτα. Το σεξισμό εσύ τον προκαλείς, αφού αντιπροσωπεύεις το στερεότυπο της αδύναμης και ευάλωτης γυναίκας.
Κανείς δεν είπε ότι ο βιασμός είναι αστείος, ο βιαστής είναι άτομο διεστραμμένο και κανείς δεν τον δέχεται. Διάβασε τα μηνύματα των υπολοίπων και συνειδητοποίησε οτί κανείς δεν διαφωνεί στο σημείο αυτό.
Και επιτέλους, το να λες "ΘΑ ΔΙΝΩ ΞΥΛΟ ΣΕ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ, ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ, ΘΑ ΦΟΡΑΩ Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ" σε κάνει εσένα φασίστρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Κυρίες μου, μια μια, παραθέστε μας όλα τα ρούχα της γκαρνταρόμπας σας σε συνολάκια και με τι παπούτσι θα το συνοδεύατε το παλικάρι αναρωτιέται τι φοράμε όταν περπατάμε στο δρόμο και κάποιος άγνωστος νιώθει την ελευθερία να εξυμνήσει την κ*λάρα μας

Ρυζόγαλο όσο έχεις κουραστεί εσύ, άλλο τόσο έχουμε και εμείς να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όσα έχουν γραφτεί η συντριπτική πλειοψηφία που είναι κατά του βιασμού είναι γυναίκες (και δεν μιλάω για το "είμαι κατά του βιασμού/ ο βιασμός είναι κακός, αλλά να βάζετε άλλα ρούχα")
'Ντάξει πες όσα ανέκδοτα και αστεία για το βιασμό θες, βαρέθηκα να προσπαθώ να σε πείσω γτ ανεξάρτητα από το πόσα πολλά ρούχα φοράω αν περπατάω μόνη μου τη νύχτα και ακούσω κάποιον να με πλησιάζει χτυπάει η καρδιά μου και σκέφτομαι τα χειρότερα. Ή γτ όταν βλέπω βιασμούς στις ταινίες μου έρχεται εμετός και ζαλίζομαι (και είμαι το ίδιο άτομο που πριν μέρες έκανε πλάκα σε ένα άλλο θέμα για το bdsm -αφού υπάρχει συναίνεση-)

Με το μόνο που συμφωνώ είναι το "ίσως στο μέλλον".
Ίσως στο μέλλον λοιπόν, αν ποτέ γίνω μάνα και βρεθώ κάπου έξω ενώ το παιδί πεινάει, θα θηλάσω δημόσια το πιτσιρίκι μου ώστε να δυναμώσει και μεγαλώνοντας να δίνει ξύλο σε φασίστες, σεξιστές και ρατσιστές ενώ ταυτόχρονα φοράει ότι ρούχα θέλει.

Κούκλα μου( ποιος ξέρει βασικά...) όταν λέω αποδείξεις εννοώ επιστημονικές αποδείξεις.
Επειδή μάλλον είτε δεν έχετε τις κατάλληλες νοητικές ικανότητες να επεξεργαστείτε τις πληροφορίες, είτε δε σκέφτεστε καθαρά επειδή όπως είχα πει το θέμα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο για εσάς, ορίστε:

Ένα απλό παράδειγμα: Δεν είναι από τα καλύτερα, αλλά η λογική θα φανεί.

Κοιμάστε στο σπίτι σας με ανοιχτές τις πόρτες. Δεν είναι τέρμα ανοιχτές, αλλά αν έρθει κάποιος λίγο κοντά το βλέπει, από μακριά όμως όχι δεν το καταλαβαίνει. Μετά από κάποιο καιρό σας κλέβουν. Το συζητάτε με φίλους και γνωστούς και όλοι σας λένε " μα και εσύ κλείσε την πόρτα, τα θελες και τα παθες"

Εσύ αγανακτείς. Λες " μα είναι δυνατόν να κατηγορείτε εμένα που για τον χ,y λόγο άφησα ανοιχτές τις πόρτες, έχοντας προφανώς το δικαίωμα να το κάνω και όχι τον ίδιο ληστη? Αντί να αυξήσετε την αστυνομία, αντί να θρέψετε τους ανθρώπους, ώστε να μη φτάσουν σε αυτό το επίπεδο εσείς κατηγορείτε εμένα, είστε σοβαροί?"

"Έχετε δίκιο δεσποινίς, δεν είστε εσείς η πηγή του κακού, αλλά η κοινωνία... Όμως να ξέρετε, αν και αναγνωρίζουμε το ότι εσείς δεν κάνατε κάτι κακό που αφήσατε ανοιχτή την πόρτα, αν την είχατε κλειστή, τότε είναι πιθανό να μην έμπαινε μέσα ο κλέφτης. Μπορεί και να την παραβίαζε και να έμπαινε. Μπορεί να την έβλεπε κλειστή και να έφευγε. Αν υπήρχε τρόπος δεσποινίς να ξέραμε με απόλυτη σιγουριά 100%, ότι η λίγο ανοιχτή πόρτα δε συμβάλλει στη ληστεία, τότε δε θα τα λέγαμε αυτά..."

Το πρόβλημα είναι αλλού ναι, το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί ναι, αλλά αν δεν ξέρουμε με απόλυτη σιγουριά ότι η ενδυμασία δεν παίζει καθόλου ρόλο, τότε το να φωνάζετε και να λέτε " δικαίωμα μου να κοιμάμαι με ανοιχτές τις πόρτες, δεν αλλάζω επειδή δε φταίω εγώ, αλλά η κοινωνία" σας κάνει να φαίνεστε ανεγκέφαλες. Βαριά λόγια, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Και δίχως αλαζονεία, δε λέω τίποτα που να μην είναι λογικό και αληθές. Δεν έχουν όλα τα πράγματα 2 όψεις. Το ότι ο βιασμός είναι κακός δεν είναι πχ προς συζήτηση, είναι γεγονός.

Αφήστε στην άκρη ό,τι δηλητηριάζει τη λογική σας, συνεχίστε να εναντιώνεστε σε αυτούς και αυτές που μόνο εσάς κατηγορούν, αλλά όταν έρχεται κάποιος σαν και εμένα και σας λέει κάποια πράγματα, μην αντιδράτε χωρίς λόγο. Να ακούμε και λίγο έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Panosgp οι φεμινίστριες έχουν κάποιο μηχανισμό προστασίας τη νύχτα? Ποιος είναι ο συσχετισμός σου?
Μόνο αγάπη

Ρυζόγαλο
Κούκλα μου( ποιος ξέρει βασικά...) όταν λέω αποδείξεις εννοώ επιστημονικές αποδείξεις.
Επειδή μάλλον είτε δεν έχετε τις κατάλληλες νοητικές ικανότητες να επεξεργαστείτε τις πληροφορίες, είτε δε σκέφτεστε καθαρά επειδή όπως είχα πει το θέμα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο για εσάς, ορίστε:

Ένα απλό παράδειγμα: Δεν είναι από τα καλύτερα, αλλά η λογική θα φανεί.

Κοιμάστε στο σπίτι σας με ανοιχτές τις πόρτες. Δεν είναι τέρμα ανοιχτές, αλλά αν έρθει κάποιος λίγο κοντά το βλέπει, από μακριά όμως όχι δεν το καταλαβαίνει. Μετά από κάποιο καιρό σας κλέβουν. Το συζητάτε με φίλους και γνωστούς και όλοι σας λένε " μα και εσύ κλείσε την πόρτα, τα θελες και τα παθες"

Αρχικά έχουμε επίθεση στην εξωτερική εμφάνιση (πράγμα που ποτέ δεν έχω κάνει σε άντρα).
Γιατί αν βρίσκεις μια γυναίκα ωραία πρέπει να της το πεις, και αυτή οφείλει να σου πει και ευχαριστώ που το αναγνώρισες.
Αν το αναγνωρίζει μόνη της/ Δεν συμφωνεί μαζί σου/ Δεν θέλει να της το λες. Ξαφνικά μεταμορφώνεται σε μπάζο.
Μετά έχουμε επίθεση στη νοημοσύνη μου, όπως σε βολεύει
Ευχαριστώ όπως και να 'χει..

Τώρα όσο για την κλειδαριά, η περιουσία είναι δική μου. Είτε κλειδωμένα, είτε όχι δεν θέλω κανείς να μπαίνει σπίτι μου χωρίς την άδεια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν είστε τόσο ηλίθιες που δεν μπορείτε να καταλάβετε την λογική πίσω από τα όσα είπαν οι παραπάνω, ή απλά παίζετε μια κασέτα όταν ακούτε τη λέξη βιασμός. Ας αποκρυπτογραφήσουμε λοιπόν την Γραμμική Α

Κανένας δεν είπε ότι ο βιασμός είναι οκ και αυτός που φταίει για τον βιασμό είναι το θύμα και όχι ο θύτης. Ο/η βιαστής (ναι υπάρχουν και γυναίκες και είναι περισσότερες από όσες πιστεύετε) είναι ψυχικά διαταραγμένο/καθιστερημένο άτομο που ανήκει στην κατηγορία του ζώου καθώς δεν μπορεί να ελέγξει τις ζωώδεις ορμές του μέσω της λογικής. Τέτοια ζώα πάντα θα υπάρχουν εκεί έξω, είτε ζούμε στο 2010 είτε στο 2216. Δεν είπε κανείς ότι είστε πουτάνες αν βγαίνετε έξω με τον κώλο και το βυζί να φαίνονται, ούτε ότι είστε ανήθικες, ούτε ότι προσβάλλετε την αισθητική μας, εγώ είμαι μαζί σας μ'αρέσει να σας κοιτάω. Αυτό που λέμε είναι πως με τέτοιο ντύσιμο δίνετε έξτρα κίνητρα στα ζωώδη ένστικτα αυτών των ζώων, με αποτέλεσμα να αυξάνετε την πιθανότητα να σας επιτεθούν. Στον δρόμο δεν κρατάτε την τσάντα από την πλευρά του δρόμου, όχι γιατί η ο κλοπή είναι κοινωνικά αποδεκτή, αλλά γιατί υπάρχουν γαμημένοι τσαντάκηδες.

Fun fact 1. Καλοκαίρι 2012 στην Θεσσαλονίκη. Με σταματάει random κοπέλα σε απόμερο δρόμο και μου λέει μπορείς να με πας σπίτι μου γιατί με ακολουθεί εδώ και ώρα ένας τύπος. Δυο δρόμους πιο κάτω ήταν ένας Πακιστανός που την κοιτούσε. Τι έγινε? Την πήγα σπίτι και ο Πακιστανός την έκανε διακριτικά μόλις με είδε. Τι έπρεπε να κάνω? Να της πω μη φοβάσαι οι άντρες και οι γυναίκες είναι ίσοι και δεν θα σου κάνει τίποτα ο άλλος γιατί σε σέβεται? Έκανα αυτό που θα έκανε και το υπόλοιπο 99.9% των ανδρών σε αυτή τη χώρα και έθεσα τον εαυτό μου σε κίνδυνο (γιατί δεν ήξερα τι psycho είναι ο άλλος ή αν έχει όπλο) και την πήγα σπίτι. Διότι βλέπετε όλου εμείς οι άνρδες που είμαστε σεξιστές, γουρούνια, φαλλοκράτες, υποστηρικτές του "rape culture" και λέμε αστεία για βιασμούς και κουζίνες έχουμε την νοημοσύνη να διαχωρίζουμε το αστείο από την πραγματικότητα χωρίς να μας το πείτε. Και αν πιστεύετε το αντίθετο είστε πραγματικά ηλίθιες.

Fun fact 2. Οι 3rd wave feminists, αυτή η μάστιγα που έχει πραγματικά καταστρέψει το γυναικείο φύλο, είναι υπέρ της εισαγωγής μουσουλμάνων από όλες τις φυλές της Αφρικής και της Ασίας όταν ταυτόχρονα παραπονιούνται συνεχώς για το rape culture των Ευρωπαίων. 1/3 των Αφρικανών μουσουλμάνων έχουν παραδεχθεί πως έχουν βιάσει γυναίκα. Προχώρα λοιπόν σε ένα δρόμο από μουσουλμάνους με το βυζί απέξω να δείτε τι σημαίνει πραγματικό rape culture.
Αυτά τα προβλήματα δεν τα είχαμε ούτε με τους Αλβανούς μετανάστες, ούτε με τους Βούλγαρους, ούτε με τους Ρουμάνους. Γιατί άραγε? Μέχρι και οι πουτάνες δεν πάνε με τους Πακιστανούς.

Fun fact 3. Με σταματάει Πακιστανός στην Λάρισα και μου λέει "Έχεις καμιά φίλη να γαμήσω? Θα σε πληρώσω καλά". Τέτοια άτομα εισάγουμε που πιστέουν ότι είστε εμπόρευμα προς πώληση.

Fun fact 4. Όταν οι μουσουλμάνοι στην Ευρώπη φτάσουν το 40% και ξεκινήσουν εμφύλιο όπως κάνανε σε κάθε χώρα που πήγαν και πολλαπλασιάστηκαν, ποιος θα επιστρατευτεί για να βγάλει το φίδι από την τρύπα? Εσείς οι εμείς? Καλό είναι λοιπόν όταν τόσο αβίαστα μιλάτε για σεξισμό να κάνετε και την παραμικρή προσπάθεια να δείτε τα πράγματα από την πλευρά των ανδρών. Ξέρω είναι δύσκολο όταν από κοριτσάκια σαν πιπιλίζουν το μυαλό ότι είστε θύματα και μεγαλώνετε σε έναν κόσμο που οι άντρες σας θεωρούν κατώτερες αλλά κάντε μια προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κορίτσακια να ξέρετε πως τα αγοράκια που θα συμφωνήσουν με τις εκ κατασκευής κατεστραμμένες ρητορικές σας το κάνουν επειδή είναι πολύ φλώροι να σας την πέσουν στα ίσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Ξεχασμένος
Ήρωας και πατριώτης.

Τελικά φτάνουμε στο συμπέρασμα ότι οι γυναίκες (ή μόνο οι φεμινίστριες δεν ξέρω πως το εννοείς) είναι κατώτερης νοημοσύνης και πρέπει να τους αποκρυπτογραφήσεις τη γραμμική Α.
Τέλος πάντων, στο πρώτο φαν φακτ πιστεύω κατάλαβες και μόνος σου ότι δεν παίζει ρόλο η ενδυμασία (τουλάχιστον δεν ανέφερες κάτι τέτοιο) για να αρχίσει να σε ακολουθάει κάποιος στο δρόμο.
Τώρα όσο για τους μετανάστες/πρόσφυγες. Πες με όπως θες, είμαι εντελώς κατά της βίας εναντίων τους. Φεύγουν για μια καλύτερη ζωή, θα έκανες ακριβώς το ίδιο στη θέση τους.
Όσο για τα δικά τους εγκλήματα -όποια και να είναι- τα θεωρώ εξίσου κατακριτέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ρυζόγαλο
Κούκλα μου( ποιος ξέρει βασικά...) όταν λέω αποδείξεις εννοώ επιστημονικές αποδείξεις.
Επειδή μάλλον είτε δεν έχετε τις κατάλληλες νοητικές ικανότητες να επεξεργαστείτε τις πληροφορίες, είτε δε σκέφτεστε καθαρά επειδή όπως είχα πει το θέμα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο για εσάς, ορίστε:

Ένα απλό παράδειγμα: Δεν είναι από τα καλύτερα, αλλά η λογική θα φανεί.

Κοιμάστε στο σπίτι σας με ανοιχτές τις πόρτες. Δεν είναι τέρμα ανοιχτές, αλλά αν έρθει κάποιος λίγο κοντά το βλέπει, από μακριά όμως όχι δεν το καταλαβαίνει. Μετά από κάποιο καιρό σας κλέβουν. Το συζητάτε με φίλους και γνωστούς και όλοι σας λένε " μα και εσύ κλείσε την πόρτα, τα θελες και τα παθες"

Αρχικά έχουμε επίθεση στην εξωτερική εμφάνιση (πράγμα που ποτέ δεν έχω κάνει σε άντρα).
Γιατί αν βρίσκεις μια γυναίκα ωραία πρέπει να της το πεις, και αυτή οφείλει να σου πει και ευχαριστώ που το αναγνώρισες.
Αν το αναγνωρίζει μόνη της/ Δεν συμφωνεί μαζί σου/ Δεν θέλει να της το λες. Ξαφνικά μεταμορφώνεται σε μπάζο.
Μετά έχουμε επίθεση στη νοημοσύνη μου, όπως σε βολεύει
Ευχαριστώ όπως και να 'χει..

Τώρα όσο για την κλειδαριά, η περιουσία είναι δική μου. Είτε κλειδωμένα, είτε όχι δεν θέλω κανείς να μπαίνει σπίτι μου χωρίς την άδεια μου.

Επειδή η πονηρή δεν έκανε παράθεση όλο το κείμενο, ορίστε τι έλεγε το παράδειγμά μου:

Ένα απλό παράδειγμα: Δεν είναι από τα καλύτερα, αλλά η λογική θα φανεί.

Κοιμάστε στο σπίτι σας με ανοιχτές τις πόρτες. Δεν είναι τέρμα ανοιχτές, αλλά αν έρθει κάποιος λίγο κοντά το βλέπει, από μακριά όμως όχι δεν το καταλαβαίνει. Μετά από κάποιο καιρό σας κλέβουν. Το συζητάτε με φίλους και γνωστούς και όλοι σας λένε " μα και εσύ κλείσε την πόρτα, τα θελες και τα παθες"

Εσύ αγανακτείς. Λες " μα είναι δυνατόν να κατηγορείτε εμένα που για τον χ,y λόγο άφησα ανοιχτές τις πόρτες, έχοντας προφανώς το δικαίωμα να το κάνω και όχι τον ίδιο ληστη? Αντί να αυξήσετε την αστυνομία, αντί να θρέψετε τους ανθρώπους, ώστε να μη φτάσουν σε αυτό το επίπεδο εσείς κατηγορείτε εμένα, είστε σοβαροί?"

"Έχετε δίκιο δεσποινίς, δεν είστε εσείς η πηγή του κακού, αλλά η κοινωνία... Όμως να ξέρετε, αν και αναγνωρίζουμε το ότι εσείς δεν κάνατε κάτι κακό που αφήσατε ανοιχτή την πόρτα, αν την είχατε κλειστή, τότε είναι πιθανό να μην έμπαινε μέσα ο κλέφτης. Μπορεί και να την παραβίαζε και να έμπαινε. Μπορεί να την έβλεπε κλειστή και να έφευγε. Αν υπήρχε τρόπος δεσποινίς να ξέραμε με απόλυτη σιγουριά 100%, ότι η λίγο ανοιχτή πόρτα δε συμβάλλει στη ληστεία, τότε δε θα τα λέγαμε αυτά..."

Το πρόβλημα είναι αλλού ναι, το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί ναι, αλλά αν δεν ξέρουμε με απόλυτη σιγουριά ότι η ενδυμασία δεν παίζει καθόλου ρόλο, τότε το να φωνάζετε και να λέτε " δικαίωμα μου να κοιμάμαι με ανοιχτές τις πόρτες, δεν αλλάζω επειδή δε φταίω εγώ, αλλά η κοινωνία" σας κάνει να φαίνεστε ανεγκέφαλες. Βαριά λόγια, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Και δίχως αλαζονεία, δε λέω τίποτα που να μην είναι λογικό και αληθές. Δεν έχουν όλα τα πράγματα 2 όψεις. Το ότι ο βιασμός είναι κακός δεν είναι πχ προς συζήτηση, είναι γεγονός.

Αφήστε στην άκρη ό,τι δηλητηριάζει τη λογική σας, συνεχίστε να εναντιώνεστε σε αυτούς και αυτές που μόνο εσάς κατηγορούν, αλλά όταν έρχεται κάποιος σαν και εμένα και σας λέει κάποια πράγματα, μην αντιδράτε χωρίς λόγο. Να ακούμε και λίγο έτσι...

Αρχικά έχουμε επίθεση στην εξωτερική εμφάνιση (πράγμα που ποτέ δεν έχω κάνει σε άντρα).
Γιατί αν βρίσκεις μια γυναίκα ωραία πρέπει να της το πεις, και αυτή οφείλει να σου πει και ευχαριστώ που το αναγνώρισες.
Αν το αναγνωρίζει μόνη της/ Δεν συμφωνεί μαζί σου/ Δεν θέλει να της το λες. Ξαφνικά μεταμορφώνεται σε μπάζο.
Μετά έχουμε επίθεση στη νοημοσύνη μου, όπως σε βολεύει
Ευχαριστώ όπως και να 'χει..

Επίθεση στην εξωτερική εμφάνιση? Χωρίς να έχω πει κάτι και χωρίς να σε έχω δει, εσύ μου λες ότι έκανα επίθεση στην εξωτερική εμφάνιση? :whatever:

Για τη νοημοσύνη σου, πριν δεν είπα ότι όντως δεν είσαι νοήμων άνθρωπος, είπα ότι μπορεί να φταίει ότι το θέμα είναι ευαίσθητο. Έκανα λάθος, όντως δεν είσαι σε θέση να κατανοείς κάποια πράγματα. Δεν ξέρω αν γεννήθηκες έτσι ή έγινες στην πορεία, αλλά αποτελείς τρανό παράδειγμα ενός ατόμου ανίκανο να συζητήσει και να αντιληφθεί τι λέει ο συζητητής του. Μη με ευχαριστήσεις, δεν είναι καλά πράγματα αυτά που σου λέω, γιατί φοβάμαι ότι δεν το κατάλαβες.

Αν και ξέρω ότι με τις προσβολές χάνει κανείς την ουσία, δε με νοιάζει. Είδα τι κατάλαβαν μερικά μαρούλια, όταν μίλησα ήρεμα με επιχειρήματα. Άρχισαν να λένε ασυναρτησίες. Anyway, όσοι διάβασαν αυτά που είπα εγώ(και όχι μόνο εγώ) και εξακολουθούν να μην καταλαβαίνουν τι λέμε, τότε σας έχω ένα ιδιαίτερα ευχάριστο νέο.

Είτε είστε άντρες είτε γυναίκες, αν κάποτε σας βιάσουν μια ομάδα ανθρώπων, ας πούμε Πακιστανών για να προκαλέσω και λίγο ακόμα, με αποτέλεσμα να σχηματίσετε λιμνούλες από αίμα από το κωλαράκι σας και με αποτέλεσμα να μην μπορείτε να ανοίξετε ούτε τα μάτια σας από αυτό ωραίο, κολλώδες, παχύρευσο υγρό, μη φοβάστε: Είναι αρκετά πιθανό ο εγκέφαλος σας να μην μπορέσει να επεξεργαστεί την κατάσταση, πολύ πιθανό να μην καταλάβατε καν τι έγινε. Now that's a perk of being retarded my friends ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Βλέπεις, snol, γιατι χρειάζονται άρθρα σαν αυτό που παρέθεσες; Γιατί υπάρχουν άτομα σαν αυτό:

Το πρόβλημα είναι αλλού ναι, το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί ναι, αλλά αν δεν ξέρουμε με απόλυτη σιγουριά ότι η ενδυμασία δεν παίζει καθόλου ρόλο, τότε το να φωνάζετε και να λέτε " δικαίωμα μου να κοιμάμαι με ανοιχτές τις πόρτες, δεν αλλάζω επειδή δε φταίω εγώ, αλλά η κοινωνία" σας κάνει να φαίνεστε ανεγκέφαλες. Βαριά λόγια, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Και δίχως αλαζονεία, δε λέω τίποτα που να μην είναι λογικό και αληθές. Δεν έχουν όλα τα πράγματα 2 όψεις. Το ότι ο βιασμός είναι κακός δεν είναι πχ προς συζήτηση, είναι γεγονός.

Πάρε τις πηγές που θες και που βαριέσαι τόσο πολύ να πληκτρολογήσεις και να βρεις μόνος σου λοιπόν:

Sexy Dressing Revisited: Does Target Dress Play a Part in Sexual Harassment Cases?

When I began research for this article, I expected to find many cases involving allegations that the plaintiff “welcomed” the sexual harassment by her workplace attire. I was surprised to find that this was a rare case. Defendants were not using the woman’s dress to weasel out of claims, but instead, the woman’s dress most commonly was present in allegations by plaintiffs. Plaintiffs frequently raised comments about their dress as part of their sexual harassment allegations. This would seem to open the door to defendants, who might use evidence of target dress to argue that the plaintiff welcomed the harassment. Yet, that was not the case. I have tried to account for the lack of case law and, in the process, have gone back to the root cause of sexual harassment: power. Sexual harassment is about power; therefore, a target who is dressed provocatively is not the ideal target for the would-be harasser, who appears motivated at least in part by his ability to dominate his victim. Provocative dress does not necessarily signify submissiveness but instead may be an indication of confidence and assertiveness. It is clear, however, that comments about dress directed at plaintiffs are a component of sexual harassment allegations. Comments about dress are used to undermine working women’s authority and should be considered seriously by courts assessing sexual harassment claims.
Date Rape vs. Acquaintance Rape statistics:

Illinois Coalition Against Sexual Assault

More than 70% of rape victims knew their attackers, compared to about half of all violent crime victims.
90% of rape victims who knew their attacker did not report the attack to the police
Rape, Abuse & Incest National Network

The Rapist isn't a Masked Stranger
Approximately 4/5 of rapes were committed by someone known to the victim.1
82% of sexual assaults were perpetrated by a non-stranger.1
47% of rapists are a friend or acquaintance.1
25% are an intimate.1
5% are a relative.1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top