Σεξισμός

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
@Guest 278211

Μα γιατί να κάνει εξαρχής αυτό το project; Γιατί ορίζει τις ενδυματικές επιλογές ενός ατόμου ως "οκ" και "όχι τόσο οκ";

@xristaras12345

Επειδή το θέλει. Δεν έχω ακούσει καμία διαμαρτυρία ή επιφώνημα (και από πού κι ως πού; ) για άνδρα που έχει βγει τοπλες + με βερμούδα για τσιγάρα, βόλτα, οτιδήποτε. Τόσο μια γυναίκα όσο και ένας άνδρας, έχουν κάθε δικαίωμα να ντύνονται όπως θέλουν/ εκφράζονται και να μην πέφτουν θύματα σχολιασμού ή βιασμού γι' αυτό. Αν και ξέρουμε πολύ καλά πως ο βιασμός δεν προκαλείται από "προκλητικές ενδυμασίες" και άλλες τέτοιες μπούρδες, αλλά από άρρωστα, εξουσιαστικά και σεξιστικά μυαλά.


Κρίμα για σένα αν ενας άντρας είναι topless δεν τρέχει τίποτα αν όμως γυναίκα βγεί έξω topless διαπράττει έγκλημα (προσβολή δημόσια αιδούς).Οσον αφορά την μπούρκα που είμαι και πιο πάνω η senorita δεν μαυρίζουν κιόλας οι κοπέλες στην μέση ανατολή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Κρίμα για σένα αν ενας άντρας είναι topless δεν τρέχει τίποτα αν όμως γυναίκα βγεί έξω topless διαπράττει έγκλημα (προσβολή δημόσια αιδούς)

Με μπέρδεψες, επειδή δε χρησιμοποιείς σημεία στίξης. Άλλη μία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμέν@ ν@ δ@ς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Με μπέρδεψες, επειδή δε χρησιμοποιείς σημεία στίξης. Άλλη μία;


Τι δεν κατάλαβες απο όσα είπα ?Οταν ενας άντρας κυκλοφορεί topless δεν έχει καμία επίπτωση απο το νόμο σε σχέση με την γυναίκα που αν κυκλοφορεί topless διαπράττει έγκλημα που τιμωρείται απο το νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά θέλει να θίξει το γεγονός που αναφέρει στο άρθρο: η κοινωνία θεωρεί ότι η γυναίκα που υφίσταται βιασμό φταίει, ήταν άσεμνη, κούνησε κι αυτή την ουρά της, τα 'θελε και τα 'παθε κτλ. Το θέμα είναι ότι, όπως δείχνουν οι εικόνες, μια "ευπρεπής" αμφίεση (σύμφωνα πάντα με τις επιταγές της κοινωνίας) δεν προστατεύει τελικά από το βιασμό. Ο επίδοξος βιαστής διαλέγει το θύμα του όχι με βάση το αν είναι διαθέσιμη για σεξ, αλλά με εντελώς διαφορετικά κριτήρια, όπως έχουν δείξει αντίστοιχες έρευνες (μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σας πείσει).

ΥΓ: Φεμινίστριες, καλό είναι να μη βλέπουμε παντού εχθρούς. Μετά, άντε να γίνουν σοβαρές συζητήσεις για το κίνημα ή για τα δικαιώματα της γυναίκας.

Μα, εδώ η τύπισσα προβάλλει άλλα στερεότυπα, περί σεμνού, κ.λπ. Το θέμα δεν είναι τι ρούχα φοράει ένα θύμα βιασμού, άλλα πόσο βρωμόξυλο αξίζει @ θύτ@.

Όσο υπάρχουν άτομα που λένε "φεμινιστές/φεμινίστριες, υπερβάλλετε", τόσο υπάρχουν αντιφεμινιστικά φαινόμενα και άλλο τόσο θα "υπερβάλλουμε".

Τι δεν κατάλαβες απο όσα είπα ?Οταν ενας άντρας κυκλοφορεί topless δεν έχει καμία επίπτωση απο το νόμο σε σχέση με την γυναίκα που αν κυκλοφορεί topless διαπράττει έγκλημα που τιμωρείται απο το νόμο.

Ναι, είσαι υπέρ ή κατά αυτού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μα, εδώ η τύπισσα προβάλλει άλλα στερεότυπα, περί σεμνού, κ.λπ. Το θέμα δεν είναι τι ρούχα φοράει ένα θύμα βιασμού, άλλα πόσο βρωμόξυλο αξίζει @ θύτ@.

Όσο υπάρχουν άτομα που λένε "φεμινιστές/φεμινίστριες, υπερβάλλετε", τόσο υπάρχουν αντιφεμινιστικά φαινόμενα και άλλο τόσο θα "υπερβάλλουμε".



Ναι, είσαι υπέρ ή κατά αυτού;

Ναι το στήθος της γυναίκας εντάσσεται στις ερωτογενείς ζώνες γι αυτό και θεωρείται ποινικά κολάσιμο αδίκημα (είμαι ρατσιστής??? :whistle::whistle::whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι το στήθος της γυναίκας εντάσσεται στις ερωτογενείς ζώνες γι αυτό και θεωρείται ποινικά κολάσιμο αδίκημα (είμαι ρατσιστής??? :whistle::whistle::whistle:)

Είναι προστυχιά, δηλαδή.. Τότε, φτύσε το γάλα που βύζαξες - και ελπίζω να μην υπήρξες ποτέ θύμα δημόσιου θηλασμού! Απαπα, ιου, τι θα πουν οι περαστικ@;;

Υ.γ.: Και τα αυτιά, για πολλ@, αποτελεί σημείο g. Ας φοράνε σκουφιά, επομένως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να έβγαιναν τοπ λες οι γυναίκες. Εμπρός κορίτσια, εγώ μαζί σας.

2) Γιατί βάζουμε @;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τι δεν κατάλαβες απο όσα είπα ?Οταν ενας άντρας κυκλοφορεί topless δεν έχει καμία επίπτωση απο το νόμο σε σχέση με την γυναίκα που αν κυκλοφορεί topless διαπράττει έγκλημα που τιμωρείται απο το νόμο.

Ποια η γνώμη σου για τον δημόσιο θηλασμό τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπέρ, ποια είναι η γνώμη σας για το οφθαλμόλουτρο κατά το δημόσιο θηλασμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μάτια έχουμε για να βλέπουμε, απαγορεύεται να κοιτάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Είναι προστυχιά, δηλαδή.. Τότε, φτύσε το γάλα που βύζαξες - και ελπίζω να μην υπήρξες ποτέ θύμα δημόσιου θηλασμού! Απαπα, ιου, τι θα πουν οι περαστικ@;;

Υ.γ.: Και τα αυτιά, για πολλ@, αποτελεί σημείο g. Ας φοράνε σκουφιά, επομένως..


Εχεις πέσει ποτέ θύμα βιασμού ή σεξουαλικής παρενόχλησης ποτέ?Γιατί τόσο κόλλημα με τον φεμινισμό και τα κοινωνικά στερεότυπα μόνο τότε το δικαιολογώ.Δεν θέλω να πάρω θέση στο θέμα θηλασμού αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν κάποιες χώρες που επιτρέπουνστην μάνα εργαζόμενη να θηλάζει το παιδί της όχι όμως δημόσια φάτσα φόρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
disclaimer
Σε όσα γράφω παρακάτω δεν ενθαρρύνω σε καμία περίπτωση την άσκηση σωματικής βίας σε κανένα. Προσπαθώ να φέρω σε αναλογία δύο έννοιες. Απ'ότι φαίνεται οι άντρες νιώθουν πολύ χαλαρά κάνοντας αστεία για το βιασμό ακόμα και δικαιολογώντας τον, γιατί πολύ απλά όποιος είναι έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια ξέρει. Στην τελική ποιοι άντρες φοβούνται ότι θα τους βιάσουν?
Baby έχεις χάσει επεισόδια. Από πέρσι το καλοκαίρι το όχι σημάνει ναι. Ενημερωθείτε κορίτσια γιατί δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Μου αρέσει πολύ αυτή η λογική.
Θα έρθει ο βιαστής, (έστω ότι είναι και τυπικός, οπότε με ρωτάει: ) "θέλεις να κάνουμε σεξ"
εγώ που δεν θα θέλω να κάνω σεξ μαζί του θα του πω: "οχι"
(αυτός θα το πάρει σαν ναι και θα με βιάσει)

Η Padme θα αλλάξει στόχο ζωής και λόγο ύπαρξης, θα βρει τον βιαστή και με την ίδια ευγένεια και τυπικότητα θα τον ρωτήσει: "θέλεις να σου κόψω το κύριο όργανο της αντρικής αναπαραγωγής και να το επανατοποθετήσω σε ένα μέρος που του σώματος σου που κατ εμε του αρμόζει καλύτερα?"
ο βιαστής θα μου πει όχι (καλά, και ναι να μου πει...) εγώ θα το πάρω σαν ναι "και θα προχωρήσω σαν amateur χειρούργος/καλλιτέχνης κάνοντας το body modification που ο τυπάς "το ζητούσε".


Για όποιον έχει διαβάσει ή δει το κορίτσι με το τατουάζ, έχω να πω ότι η Λίσμπετ αφ' ότου έδεσε και φίμωσε το βιαστή της του έδειξε τεράστιο έλεος, με μια χαλαρή περιγραφή θα το χαρακτήριζα "έδειξε χριστιανική συγχώρεση και αγάπη προς το συνάνθρωπο" αν έγραφα εγώ το σενάριο θα ήταν πολύ διαφορετικό.

Και αν μιλάμε για "προσβολή δημοσίας αιδούς" παίρνεις την αστυνομία και όχι το νόμο στα χέρια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εχεις πέσει ποτέ θύμα βιασμού ή σεξουαλικής παρενόχλησης ποτέ?Γιατί τόσο κόλλημα με τον φεμινισμό και τα κοινωνικά στερεότυπα μόνο τότε το δικαιολογώ.

Α, ό,τι να 'ναι. Αυτό είναι το θέμα; Μούγκα μέχρι να σου συμβεί; Ο σεξισμός είναι καθημερινό φαινόμενο, και δε χρειάζεται να πέσουμε όλ@ θύματα βιασμού, για να μιλήσουμε κατά αυτού και να προσπαθήσουμε να συμβάλλουμε στην εξάλειψή του. Είτε μου έχει συμβεί είτε όχι, μιλάω και για τα άτομα που δε μίλησαν, για άτομα δικά μου, για άτομα που δε γνωρίζω, μιλάω μαζί με άτομα που μίλησαν και μιλούν. Και αν εσύ είσαι οk με τα διάφορα κοινωνικά στερεότυπα και ορίζεις την προσπάθεια κατάρριψής τους ως "κόλλημα", πίσω στη σπηλιά σου, δε συμβάλλεις έτσι κι αλλιώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα, εδώ η τύπισσα προβάλλει άλλα στερεότυπα, περί σεμνού, κ.λπ. Το θέμα δεν είναι τι ρούχα φοράει ένα θύμα βιασμού, άλλα πόσο βρωμόξυλο αξίζει @ θύτ@.

Όσο υπάρχουν άτομα που λένε "φεμινιστές/φεμινίστριες, υπερβάλλετε", τόσο υπάρχουν αντιφεμινιστικά φαινόμενα και άλλο τόσο θα "υπερβάλλουμε".

Η τύπισσα μια χαρά έκανε, τέλειο το μήνυμα που ήθελε να περάσει.

Όχι δεν είναι καθόλου έτσι. Υιοθετείτε μερικές και μερικοί μια εσφαλμένη εντύπωση του τι είναι φεμινισμός και απελευθέρωση και κάθεστε να ξεψυρίζεται το παραμικρό που θα κάνει ή πει ο άλλος, έτσι ώστε να να δείξετε με το δάχτυλο ότι είναι λιγότερο φεμινιστής από εσάς ή ότι είναι οπισθοδρομικός, ότι εσείς και μόνο κατέχετε την απόλυτη αλήθεια.
Μόνο που έτσι δεν αναδεικνύονται τα πραγματικά προβλήματα. Δε θεωρώ σοβαρό το πρόβλημα ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να βγουν τόπλες στο δρόμο. Ότι οι γυναίκες για να θηλάσουν το παιδί τους πρέπει να κρύβονται λες και κάνουν κάτι κακό κι ανήθικο, για το οποίο πρέπει να ντρέπονται, ναι, αυτό είναι πρόβλημα. Πρόβλημα είναι ότι στο χώρο εργασίας, για ίση δουλειά, ο άντρας θα πληρωθεί περισσότερο. Πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα επαγγέλματα μόρφωσης και κύρους είναι κατεξοχήν ανδρικά. Πρόβλημα είναι ότι οι ίδιες οι γυναίκες βολεύονται κατά μία έννοια και αποδέχονται το ρόλο της χαζής, για να καταφέρουν να είναι μέλη μιας κοινωνίας ή μιας παρέας, χωρίς να παίρνουν πρωτοβουλίες για την προσωπική τους ανάπτυξη. Πρόβλημα είναι ότι οι γυναίκες δεν εκπροσωπούνται σχεδόν καθόλου στις θετικές επιστήμες. Και πάρα πολλά άλλα, εκτός βέβαια από τις χώρες όπου η γυναίκα από τότε που γεννιέται είναι καταδικασμένη να ζει σα φυλακισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
2) Γιατί βάζουμε @;

στην προσπάθεια κατάρριψης της κατηγοριοποίησης (γένος, σεξουαλικός προσανατολισμός, κ.λπ.), το σύμβολο "@" χρησιμοποιείται από queer άτομα. Δε δηλώνω τίποτα, δε χρειάζομαι ταμπέλες, είμαι και θέλω ό,τι νιώθω

Δε θεωρώ σοβαρό το πρόβλημα ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να βγουν τόπλες στο δρόμο.

Το γεγονός ότι δε βρίσκεται στη δική σου λίστα σοβαρών προβλημάτων, δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν άτομα που καταπιέζονται από αυτόν τον κοινωνικό περιορισμό, την κατακραυγή, κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι και οι 2 σας, snol και Guest 278211, έχετε εν μέρει δίκιο, απλά στην προσπάθειά σας να το υποστηρίξτε το τραβάτε η καθεμιά στο δικό της άκρο κ θα γίνει τζάμπα ολόκληρη ιστορία ενώ ξεκινάτε από κοινή βάση. :P

[Peace and love αδέρφια :flowers: :P ]https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
στην προσπάθεια κατάρριψης της κατηγοριοποίησης (γένος, σεξουαλικός προσανατολισμός, κ.λπ.), το σύμβολο "@" χρησιμοποιείται από queer άτομα. Δε δηλώνω τίποτα, δε χρειάζομαι ταμπέλες, είμαι και θέλω ό,τι νιώθω

Μόνο εγώ βλέπω αντίθεση σε αυτό που έγραψες; Λες ότι καταρρίπτεις την κατηγοριοποίηση και αμέσως μετά κατηγοριοποιείς τον εαυτό σου λέγοντας ότι είσαι queer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Μόνο εγώ βλέπω αντίθεση σε αυτό που έγραψες; Λες ότι καταρρίπτεις την κατηγοριοποίηση και αμέσως μετά κατηγοριοποιείς τον εαυτό σου λέγοντας ότι είσαι queer.

Τζόνυ, δεν νομίζω ότι πιάνεται για κατηγοριοποίηση.
Από μόνη της η έννοια "κατηγοριοποίηση" υποτίθεται κάνει τα πράγματα πιο απλά, όταν ο άλλος σου λέει queer (όρος ομπρέλα), βασικά θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πια θα με βιάσει.

Baby έχεις χάσει επεισόδια. Από πέρσι το καλοκαίρι το όχι σημάνει ναι. Ενημερωθείτε κορίτσια γιατί δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Και μόνο το γεγονός ότι κάνεις πλάκα για ένα θέμα όπως ο βιασμός δείχνει πολλά για εσένα. Φαντάζομαι ότι αν αυτό είχε συμβεί σε στενό σου άτομο η αντίδραση σου θα ήταν διαφορετική.

Βιασμός άντρα δεν υπάρχει στην περίπτωση εκείνη μιλάμε για πιο light κατάσταση όπως η σεξουαλική παρενόχληση οπότε η γυναίκα πέφτει στα μαλακά..
Φυσικά και μπορεί να πέσει θύμα βιασμού ένας άνδρας. Το πρωκτικό σεξ χωρίς συγκατάθεση τι είναι; Βέβαια κάνεις δε θα πει εκεί να δες το ήθελε και το έπαθε αφού κυκλοφορούσε με πουκάμισο ανοιχτό ως τη μέση και όταν έσκυψε φάνηκε το εσώρουχό του. Τώρα οι περισσότεροι από εσάς δε θέλετε ούτε να σκέφτεστε κάτι τέτοιο γιατί θεωρείται ότι είναι από τα χειρότερα που μπορεί να σας συμβεί .Μαντέψτε όμως ο βιασμός το ίδιο εξευτελιστικός είναι και για εμάς .

Εχεις πέσει ποτέ θύμα βιασμού ή σεξουαλικής παρενόχλησης ποτέ?Γιατί τόσο κόλλημα με τον φεμινισμό και τα κοινωνικά στερεότυπα μόνο τότε το δικαιολογώ.
Και τι σημαίνει που δεν έχουμε πέσει θύμα βιασμού ; (για τη σεξουαλική παρενόχληση δε θα πω γιατί θα σε σοκάρουν το πόσες φορές το αντιμετωπίζει μια γυναίκα από λεκτικού χαρακτήρα μέχρι αγγίγματα και στρίμωγμα σε γωνία, μόνο τους ταξιτζήδες να μετρήσουμε λίστα θα κάνουμε). Πάντως ούτε με χτύπησαν ποτέ άλλα τον αγώνα κατά της βίας θα τον υπερασπίζομαι, επίσης σε διαβεβαιώνω ότι ποτέ δεν υπήρξα ζώο αλλά είμαι υπέρ της προστασία τους. Αλίμονο αν ο καθένας ασχολούταν μόνο με τα προβλήματα αυτά που τον επηρεάζουν άμεσα, τότε πραγματικά θα είχαμε πιάσει πάτο σαν κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top