Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

JohnLegend-7-

Νεοφερμένος

Ο JohnLegend-7- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τέλεια τότε. Πιστεύω αν σκιστώ θακαταφερω να βγαλω 17000.

Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μύθος ή όχι με μαθηματικά - φυσικές κτλ. δεν τα πάω καθόλου καλά και έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια οπότε έχω χάσει το τρένο.

Λενώ, σσίγουρα θα δώσω μόνο αυτά τα 4 μαθήματα; Γιατί κάπου διάβασα ότι στις 4 κατηγορίες σχολών στις 3 έχουν βάλει και τις ασυνομικές σχολές οπότε θα πρέπει να δώσω αναγκαστηκά και το 5ο μάθημα?!?

Όπως σου τα είπαν, δίνεις Έκθεση, Αρχαία, Ιστορία, Λατινικά και τα αθλήματα.

Όσο για το αν η θεωρητική είναι "απλώς" παπαγαλία... Δεν σου τα είπαν καλά.

Η Έκθεση από μόνη της δεν είναι παπαγαλία, αυτό μάλλον το ξέρεις.

Τα Αρχαία έχουν και ένα κομμάτι που λέγεται "Άγνωστο / Αδίδακτο Κείμενο".

Η Ιστορία έχει πηγές.

Μόνο στα Λατινικά μπορείς να γράψεις καλά αν είσαι καλός παπαγάλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnLegend-7-

Νεοφερμένος

Ο JohnLegend-7- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έστω, είναι όλα θεωρητικά. Δεν έχει ασκήσεις με μαθηματικά - φυσικη που δε τα παω καθολου καλα.

+ ότι με την Ιστορία - Εκθεση τα παω απο μονος μου αρκετα καλα... Ε δεν πιστευω ότι θα είναι πολυ δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως σου τα είπαν, δίνεις Έκθεση, Αρχαία, Ιστορία, Λατινικά και τα αθλήματα.

Όσο για το αν η θεωρητική είναι "απλώς" παπαγαλία... Δεν σου τα είπαν καλά.

Η Έκθεση από μόνη της δεν είναι παπαγαλία, αυτό μάλλον το ξέρεις.

Τα Αρχαία έχουν και ένα κομμάτι που λέγεται "Άγνωστο / Αδίδακτο Κείμενο".

Η Ιστορία έχει πηγές.

Μόνο στα Λατινικά μπορείς να γράψεις καλά αν είσαι καλός παπαγάλος.
Μόνο που στις άλλες κατευθύνσεις όλα τα θέματα "Άγνωστα/Αδίδακτα" είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σε παλαιότερα έτη, πριν από τις δέσμες, η θεωρητική (τότε αποκαλούνταν με τον όρο κλασσικές σπουδές) είχε ύλη χαοτική, όπως και στις άλλες κατευθύνσεις, αλλά στο κλασικό γινόταν χαμός. Στα λατινικά που τώρα όλοι γράφουμε λίγο πολύ, έδινες έργα ολόκληρα (ύλη 2.000 σελίδων: de bello Gallico, de bello civilis, 3ο βιβλίο Κορνηλίου Νέπωτος). Στην ιστορία δε η ύλη ήταν απροσδιόριστη. Αρχαία-Ρωμαϊκή, Βυζαντινή- Μεσαιωνική, Νεότερη. Τίποτα άλλο δεν έδινε ως οδηγία το υπουργείο (φανταστείτε και εκεί ύλη 1.500-2.000 σελίδες ύλη). Το αποκορύφωμα ήταν στα αρχαία που έδινες άγνωστο (γνωστό δεν υπήρχε) και μάλιστα με ορθογραφία. Δεν στο έδιναν τυπωμένο στο χαρτί, όπως τώρα. Θέλω να πω ότι τότε οι καλοί μαθητές πήγαιναν στο κλασικό και οι πιο μέτριοι στο πρακτικό (η αντίστοιχη θετική κατεύθυνση). Ας είχαμε τέτοια ύλη στην θεωρητική και θα σου έλεγα πόση σαβούρα θα μαζευόταν στην θετική. Σήμερα βέβαια γίνεται το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε παλαιότερα έτη, πριν από τις δέσμες, η θεωρητική (τότε αποκαλούνταν με τον όρο κλασσικές σπουδές) είχε ύλη χαοτική, όπως και στις άλλες κατευθύνσεις, αλλά στο κλασικό γινόταν χαμός. Στα λατινικά που τώρα όλοι γράφουμε λίγο πολύ, έδινες έργα ολόκληρα (ύλη 2.000 σελίδων: de bello Gallico, de bello civilis, 3ο βιβλίο Κορνηλίου Νέπωτος). Στην ιστορία δε η ύλη ήταν απροσδιόριστη. Αρχαία-Ρωμαϊκή, Βυζαντινή- Μεσαιωνική, Νεότερη. Τίποτα άλλο δεν έδινε ως οδηγία το υπουργείο (φανταστείτε και εκεί ύλη 1.500-2.000 σελίδες ύλη). Το αποκορύφωμα ήταν στα αρχαία που έδινες άγνωστο (γνωστό δεν υπήρχε) και μάλιστα με ορθογραφία. Δεν στο έδιναν τυπωμένο στο χαρτί, όπως τώρα. Θέλω να πω ότι τότε οι καλοί μαθητές πήγαιναν στο κλασικό και οι πιο μέτριοι στο πρακτικό (η αντίστοιχη θετική κατεύθυνση). Ας είχαμε τέτοια ύλη στην θεωρητική και θα σου έλεγα πόση σαβούρα θα μαζευόταν στην θετική. Σήμερα βέβαια γίνεται το αντίθετο.
Και στα θετικά μαθήματα τι ακριβώς νομίζεις ότι συνέβαινε? Δεν υπήρχαν ούτε βοηθήματα, ούτε και η ύλη είχε ξεκάθαρη μεθοδολογία και ασκήσεις, ενώ ήταν τεράστια. Τα δυνατότερα μυαλά προφανώς και πήγαιναν στο πρακτικό, όπου χρειαζόταν πολύ περισσότερη κριτική σκέψη απ'ότι σήμερα.
Και οι περισσότεροι μαθητές που έδιναν ήταν γενικά οι πιο ικανοί ούτως ή άλλως, αφού ελάχιστοι έπαιρναν μέρος στις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Όταν έχεις μια απροσδιόριστη ύλη στην Ιστορία (όταν λέω απροσδιόριστη, εννοώ ότι το υπουργείο δεν σου έλεγε θα διαβάσεις από τα τάδε βιβλία τα τάδε σημεία, αλλά τις χρονικές περιόδους), νομίζω ότι είναι πολύ πιο δύσκολο από το να υπολογίσεις για παράδειγμα ένα ολοκλήρωμα. Καταρχάς για να διαβάσεις 1500-2000 σελίδες ιστορία, πρέπει να έχεις κριτική και αφαιρετική ικανότητα ώστε από το συνολικό να κρατήσεις στο μυαλό σου τα βασικά σημεία (όχι όπως τώρα που αποστηθίζεις 90 σελίδες ιστορία και πας και γράφεις). Το να βγάλεις άγνωστο επίσης, το οποίο δεν στο έχουν δώσει έτοιμο, αλλά το γράφεις εσύ, πίστεψε με, δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο την διαδικασία απόδοσης του κειμένου στα νέα ελληνικά, γιατί εκείνη την στιγμή πρέπει να σου κόψει πως γράφεται η κάθε λέξη για να βγει σωστή μετάφραση (βέβαια αυτό ίσως και να μην το καταλαβαίνεις που σου λέω γιατί είσαι από θετική, δηλαδή δεν έχεις διδαχθεί άγνωστο). Δεν λέω πως το πρακτικό ήταν πανεύκολο (γενικά εκείνη την εποχή για να εισαχθείς στην τριτοβάθμια έπρεπε να φτύσεις αίμα), αλλά το ότι η πλειονότητα των υποψηφίων ακολουθούσε πρακτικό εκείνη την εποχή ήταν μια αλήθεια. Ειδικά για μαθηματικό, φυσικό, χημικό, που με το που έβγαινες, διοριζόσουν αμέσως ως καθηγητής.Βέβαια τότε οι υποψήφιοι είχαν και γενική παιδεία. Για παράδειγμα έβλεπες παιδιά από το κλασικό να μπαίνουν φιλοσοφική, νομική, θεολογία και να γνωρίζουν γεωμετρία και παιδιά από το πρακτικό να μπαίνουν πολυτεχνεία, μαθηματικοφυσικοχημείες και να ξέρουν αρχαία και ιστορία.
Σήμερα παραδέχομαι βέβαια ότι η θεωρητική είναι πιο εύκολη (και στο λέω εγώ που είμαι θεωρητική) από τις άλλες κατευθύνσεις, για τον λόγο ακριβώς που προανέφερες: στην θεωρητική τα περισσότερα είναι γνωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν έχεις μια απροσδιόριστη ύλη στην Ιστορία (όταν λέω απροσδιόριστη, εννοώ ότι το υπουργείο δεν σου έλεγε θα διαβάσεις από τα τάδε βιβλία τα τάδε σημεία, αλλά τις χρονικές περιόδους), νομίζω ότι είναι πολύ πιο δύσκολο από το να υπολογίσεις για παράδειγμα ένα ολοκλήρωμα. Καταρχάς για να διαβάσεις 1500-2000 σελίδες ιστορία, πρέπει να έχεις κριτική και αφαιρετική ικανότητα ώστε από το συνολικό να κρατήσεις στο μυαλό σου τα βασικά σημεία (όχι όπως τώρα που αποστηθίζεις 90 σελίδες ιστορία και πας και γράφεις). Το να βγάλεις άγνωστο επίσης, το οποίο δεν στο έχουν δώσει έτοιμο, αλλά το γράφεις εσύ, πίστεψε με, δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο την διαδικασία απόδοσης του κειμένου στα νέα ελληνικά, γιατί εκείνη την στιγμή πρέπει να σου κόψει πως γράφεται η κάθε λέξη για να βγει σωστή μετάφραση (βέβαια αυτό ίσως και να μην το καταλαβαίνεις που σου λέω γιατί είσαι από θετική, δηλαδή δεν έχεις διδαχθεί άγνωστο). Δεν λέω πως το πρακτικό ήταν πανεύκολο (γενικά εκείνη την εποχή για να εισαχθείς στην τριτοβάθμια έπρεπε να φτύσεις αίμα), αλλά το ότι η πλειονότητα των υποψηφίων ακολουθούσε πρακτικό εκείνη την εποχή ήταν μια αλήθεια. Ειδικά για μαθηματικό, φυσικό, χημικό, που με το που έβγαινες, διοριζόσουν αμέσως ως καθηγητής.Βέβαια τότε οι υποψήφιοι είχαν και γενική παιδεία. Για παράδειγμα έβλεπες παιδιά από το κλασικό να μπαίνουν φιλοσοφική, νομική, θεολογία και να γνωρίζουν γεωμετρία και παιδιά από το πρακτικό να μπαίνουν πολυτεχνεία, μαθηματικοφυσικοχημείες και να ξέρουν αρχαία και ιστορία.
Σήμερα παραδέχομαι βέβαια ότι η θεωρητική είναι πιο εύκολη (και στο λέω εγώ που είμαι θεωρητική) από τις άλλες κατευθύνσεις, για τον λόγο ακριβώς που προανέφερες: στην θεωρητική τα περισσότερα είναι γνωστά.
Έχεις δίκιο σ'αυτά που γράφεις. Θεωρητικά, τουλάχιστον, η αποστήθιση είναι πιο εύκολη απ'το να πρέπει να σκαρφιστείς μόνος σου την απάντηση (βασιζόμενος βέβαια και σε μια θεωρία). Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι εύκολο να πρέπει να διαβάζεις ύλη χιλιάδων σελίδων (ή εκατοντάδων σήμερα) με την πίεση του χρόνου και το άγχος. Οι θεωρητικοί νομίζω είναι μάλλον οι πιο υπομονετικοί και πειθαρχημένοι στο σύστημα των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σήμερα παραδέχομαι βέβαια ότι η θεωρητική είναι πιο εύκολη (και στο λέω εγώ που είμαι θεωρητική) από τις άλλες κατευθύνσεις, για τον λόγο ακριβώς που προανέφερες: στην θεωρητική τα περισσότερα είναι γνωστά.

Η θεωρητική όχι είναι απλά εύκολη σήμερα, αλλά τουλάχιστον γελοία με το καινούριο σύστημα (μείον δύο μαθήματα αν στοχεύεις σε ένα συγκεκριμένο πεδίο).
Ένας που στοχεύει στο 3ο πεδίο για παράδειγμα:
Έχει Έκθεση που το 60% είναι ασκήσεις και το 40% η παραγωγή λόγου. Αν καταφέρει κάποιος σοβαρός μαθητής να γράψει κάτω από 15 στην Έκθεση είναι αποτυχία.
Έχει Ιστορίας Κατεύθυνσης που είναι 62 φύλλα μετρημένα, δηλαδή 122 σελίδες! Ένας σοβαρός μαθητής πάντα χωρίς να χρειάζεται βάσεις άλλων ετών για την Ιστορία γράφει άνετα 18 σε αυτό το μάθημα.
Έχει Βιολογία Γενικής που είναι μάθημα της πλάκας, απλά έχει και 2-3 μαθηματικές ασκήσεις επιπέδου δημοτικού. Άνετα γράφει και εδώ 17-18.
Και τέλος το πιο δύσκολο τα Αρχαία Κατεύθυνσης! Μπορεί να γράψει κάποιος 10-11 στο γνωστό κείμενο και 3-4 στο Άγνωστο και να βγάλει συνολικά ένα 14-15 στα Αρχαία που είναι ένας πολύ καλός βαθμός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Και ολα αυτα guess what. Δεν βγαινουν μονα τους θελουν στρωσιμο! Συνεπως οχι δεν ειναι ευκολη η θεωρητικη κατευθυνση ουτε και γελοια με το νεο συστημα. Εκθεση οχι δεν θεωρω πως θεωρειται αποτυχια το να γραψει κανεις κατω απο 15 και δεν και ευκολο εν τω μεταξυ, ιστορια κατευθυνσης το λες και μονος σου 122 σελιδες που πρεπει να ξερεις και το κομμα (πραγμα απαραδεκτο και για ορισμενα παιδια πολυ δυσκολο) τελος αρχαια που πρεπει επισης να μαθεις πραγματα απ εξω (εισαγωγες) να καλυπτεις συνεχως τρυπες που ενδεχομενως να βρισκεις στο αγνωστο και ειδικα φετος που επειδη βγηκαν τα δυο μαθηματα πρεπει να ξερεις τα παντα απο γνωστο. Δεν λεω πως δεν βρισκομαστε σε πλεονεκτικη θεση προφανως! Δεν ξερω εαν θα αντεχα 2 μαθηματα επιπλεον εκ των οποιων το ενα θα ηταν η λογοτεχνια... Αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα! Καθε κατευθυνση εχεις τις δυσκολιες της και δεν εχει πλεον τοση σημασια που αφαιρεθηκαν μαθηματα διοτι θα υπαρχει λογικα και καποιο κοστος. Ηδη δηλαδη αυξηθηκε η υλη η εμβαθυνση θα πρεπει να ειναι σιγουρα πολυ μεγαλυτερη και κανενα απο τα 4 μαθηματα (εκτος απο τα λατινικα τουλαχιστον) δεν σου δινει σιγουρο βαθμο. +τους συντελεστες που ειναι επισης πολυ μεγαλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Ο καθένας λεει τη παπάρια του εδώ μεσα ,τη βλακείες ειναι αυτές οτι η θεωρητική ειναι πιο εύκολη ενώ η τεχνολογική θετική πιο δύσκολη ,έχω φίλους ,τρομερά μυαλά στα μαθηματικά τις φυσικές κτλπ που δεν μπορούν να μάθουν ούτε τρις σελίδες αοδε ,τρελένονται , ενώ υπάρχουν κ άλλοι με τους οποίος συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο , οι ηλίθιες γενικεύσεις στις οποίοι κατάληγετε μερικοί απλα δείχνουν τα κόμπλεξ σας οτι και καλα είστε ανώτεροι ...βρεεε για κάτσε να μάθεις αυτές τις 62 σελίδες που λες ,τη κάθε λέξη το κάθε κόμμα ,τον κάθε τόνο οπως το απαιτούν οι πανελληνιες και θα σ πω εγω μετα ποσο εύκολο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και ολα αυτα guess what. Δεν βγαινουν μονα τους θελουν στρωσιμο! Συνεπως οχι δεν ειναι ευκολη η θεωρητικη κατευθυνση ουτε και γελοια με το νεο συστημα. Εκθεση οχι δεν θεωρω πως θεωρειται αποτυχια το να γραψει κανεις κατω απο 15 και δεν και ευκολο εν τω μεταξυ, ιστορια κατευθυνσης το λες και μονος σου 122 σελιδες που πρεπει να ξερεις και το κομμα (πραγμα απαραδεκτο και για ορισμενα παιδια πολυ δυσκολο) τελος αρχαια που πρεπει επισης να μαθεις πραγματα απ εξω (εισαγωγες) να καλυπτεις συνεχως τρυπες που ενδεχομενως να βρισκεις στο αγνωστο και ειδικα φετος που επειδη βγηκαν τα δυο μαθηματα πρεπει να ξερεις τα παντα απο γνωστο.

Είπα πως δε θέλουν στρώσιμο; Για έναν καλό μαθητή της θεωρητικής μίλησα που έχει στόχους και μπορεί να αποστηθίζει κείμενα είναι εύκολα. Έχοντας γράψει μόνο 3 εκθέσεις τη χρονιά που έδινα πανελλήνιες έγραψα 16.7 χωρίς μάλιστα να ολοκληρώσω τον επίλογο. Θα πήγαινε πάνω από 17. Ένας που το έχει με το μπλα, μπλα που διαβάζει συνεχώς άρθρα, ειδήσεις, βιβλία κτλ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα στην Έκθεση.
Αυτό με την κάθε λέξη στην Ιστορία είναι μεγάλος μύθος!
Τα Αρχαία είναι πάντα δύσκολα!

Ο καθένας λεει τη παπάρια του εδώ μεσα ,τη βλακείες ειναι αυτές οτι η θεωρητική ειναι πιο εύκολη ενώ η τεχνολογική θετική πιο δύσκολη ,έχω φίλους ,τρομερά μυαλά στα μαθηματικά τις φυσικές κτλπ που δεν μπορούν να μάθουν ούτε τρις σελίδες αοδε ,τρελένονται , ενώ υπάρχουν κ άλλοι με τους οποίος συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο , οι ηλίθιες γενικεύσεις στις οποίοι κατάληγετε μερικοί απλα δείχνουν τα κόμπλεξ σας οτι και καλα είστε ανώτεροι ...βρεεε για κάτσε να μάθεις αυτές τις 62 σελίδες που λες ,τη κάθε λέξη το κάθε κόμμα ,τον κάθε τόνο οπως το απαιτούν οι πανελληνιες και θα σ πω εγω μετα ποσο εύκολο ειναι

Συμφωνώ ο καθένας λέει τη παπαριά του εδώ μέσα (όπως εσύ π.χ).
Κοίτα επειδή έχω δώσει πανελλήνιες τα 62 φύλλα της ιστορίας δεν είναι τίποτα. Όσον αφορά το κόμμα, τη κάθε λέξη κτλ αυτό είναι μύθος, μην αγχώνετε λοιπόν τα παιδιά. Το νόημα είναι να γράψεις καλά γράφοντας σωστά το περιεχόμενο και όχι προσέχοντας κόμματα, τόνους και μην χάσεις κανένα "και" στην ιστορία.
Αναφέρθηκα σε άτομα που ασχολούνται με τη θεωρητική κατεύθυνση και έχουν τη δυνατότητα να αποστηθίζουν κείμενα, για αυτούς ναι ρε ηλίθιε είναι γελοία τα θέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Είπα πως δε θέλουν στρώσιμο; Για έναν καλό μαθητή της θεωρητικής μίλησα που έχει στόχους και μπορεί να αποστηθίζει κείμενα είναι εύκολα. Έχοντας γράψει μόνο 3 εκθέσεις τη χρονιά που έδινα πανελλήνιες έγραψα 16.7 χωρίς μάλιστα να ολοκληρώσω τον επίλογο. Θα πήγαινε πάνω από 17. Ένας που το έχει με το μπλα, μπλα που διαβάζει συνεχώς άρθρα, ειδήσεις, βιβλία κτλ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα στην Έκθεση.
Αυτό με την κάθε λέξη στην Ιστορία είναι μεγάλος μύθος!
Τα Αρχαία είναι πάντα δύσκολα!



Συμφωνώ ο καθένας λέει τη παπαριά του εδώ μέσα (όπως εσύ π.χ).
Κοίτα επειδή έχω δώσει πανελλήνιες τα 62 φύλλα της ιστορίας δεν είναι τίποτα. Όσον αφορά το κόμμα, τη κάθε λέξη κτλ αυτό είναι μύθος, μην αγχώνετε λοιπόν τα παιδιά. Το νόημα είναι να γράψεις καλά γράφοντας σωστά το περιεχόμενο και όχι προσέχοντας κόμματα, τόνους και μην χάσεις κανένα "και" στην ιστορία.
Αναφέρθηκα σε άτομα που ασχολούνται με τη θεωρητική κατεύθυνση και έχουν τη δυνατότητα να αποστηθίζουν κείμενα, για αυτούς ναι ρε ηλίθιε είναι γελοία τα θέματα!

Χαχαχα εμα νεύρα ,ελπίζω να μην έσπασες κανα πληκτρολόγιο όσο τα έγραφες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
lazos95 Διαβαζω πραγματικα πολλα αρθρα και γενικα ζω σε ενα σπιτι που οπου και να κοιταξεις υπαρχει ενα βιβλιο! Αλλα μετα απο τοση εξασκηση νιωθω οτι φαντασια μου εχει συρρικνωθει! Επισης το γνωριζω πως στην ιστορια δεν χρειαζεται να τα γραφεις αυτουσια (τροπος του λεγειν ηταν) απλα δηλαδη να μην ξεφευγει πληροφορια αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι προκειται για εναν απαραδεκτο τροπο εξετασης του μαθηματος και δεν ειναι και το ιδιο ευκολο για ολα τα παιδια να μαθουν απ εξω τοσες πολλες πληροφοριες. Εκει λοιπον εγκειται η δυσκολια! Εγω αποστηθιζω ευκολα. Και δεν θεωρω πως ειμαι μια κακια μαθητρια της θεωρητικης τουλαχιστον. Αλλα ποτε δεν τη θεωρησα ευκολη και σιγουρη τη κατευθυνση μου... μην αποκαλεις τη θεωρητικη κατευθυνση γελοια γιατι δεν ειναι. Σιγουρα σε μερικα ειναι ευκολοτερη απο τις αλλες κατευθυνσεις π.χ οπως ειπατε πριν τη γνωστη υλη που χρειαζεται να ξερεις αλλα σιγουρα δεν ειναι γελοια. Peace :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Επειδή η συζήτηση δεν θέλω να καταλήξει σε καβγά (μιας και εγώ άνοιξα το θέμα αυτό), αυτό που θέλω να πω είναι ότι η θεωρητική πρέπει κάπως να δυσκολέψει. Βέβαια όχι ως προς το περιεχόμενο (γιατί το περιεχόμενο είναι απαιτητικό: φιλοσοφικός λόγος, ιστορία που εμπεριέχει οικονομία με περίεργη ορολογία), αλλά ως προς την έκταση της ύλης. Δηλαδή αυτός που μπαίνει με 122 σελίδες ιστορία (εάν βγάλεις εικόνες και πηγές ανέρχεται σε 90-95 σελίδες) π.χ. στη νομική τι θα κάνει, δηλαδή, όταν θα κληθεί να διαβάσει 500+ σελίδες συνταγματικό δίκαιο. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω ότι τα φιλολογικά είναι πιο εύκολα από τα θετικά, αλλά με 22 κείμενα στα λατινικά, 95 σελίδες ιστορία και 30 ενότητες στο γνωστό (εκ των οποίων οι 8 είναι από μεταφρασμένο), ε κάπως δεν πρέπει να δυσκολέψει. Φανταστείτε ότι οι προηγούμενοι έδιναν στην ίδια ύλη με +2 μαθήματα (εκτός από την ιστορία που ήταν -20 σελίδες, αλλά στα λατινικά με 24 κείμενα, τα οποία βεβαίως είχαν πιο δύσκολο περιεχόμενο). Και επίσης πρέπει να ξεπεραστούν οι ανοησίες του συστήματος Αρσένη, που μπαίνεις από θεωρητική σε παραϊατρικές σχολές, μόνο και μόνο επειδή δίνεις βιολογία γενικής. Αυτό μου την δίνει απίστευτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σε όλες τις κατευθύνσεις είναι μικρή η υλη και αυτό κάνει τα θεματα δύσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnLegend-7-

Νεοφερμένος

Ο JohnLegend-7- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω, εγώ χωρίς καμία γνωση Αρχαίων Λυκείου (μιας και πήγα ΕΠΑΛ) και γενικα σαν να λέμε αν ξεκινήσω από το 0 μόνος μου χωρίς φροντ. θα μπορέσω να γράψω 17000 μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω, εγώ χωρίς καμία γνωση Αρχαίων Λυκείου (μιας και πήγα ΕΠΑΛ) και γενικα σαν να λέμε αν ξεκινήσω από το 0 μόνος μου χωρίς φροντ. θα μπορέσω να γράψω 17000 μόρια;
Ισως,με συστηματικό καθημερινό διάβασμα - απαιτείται τρομερή αυτοπειθαρχία-

Δεν ειναι μαθηματικά η θεωρητική,τις ασκησούλες ομως σε αρχαία,λατινικά,ιστορια(πηγες),και στην εκθεση πρεπει να τις κανεις.Και εννοειται εχει αρκετο διαβασμα.Και αυτο απαιτει πειθαρχια,αμα δε το εχεις μονος σου,αμα δε μπορεις να τηρησεις το προγραμμα,δυσκολα,πολυ δυσκολα τα 17000 μορια

Γνώμη μου ειναι να πας φροντιστήριο ή εστω κοινωνικο φροντιστήριο(απο το δημο,εκκλησια κ.τ.λ) αμα υπάρχει οικονομικό θέμα.Θα σε αναγκαζει να διαβαζεις αμα δε μπορεις μονος σου.Θα επιμεινω στο θεμα της πειθαρχιας γιατι δε ξερεις πως ερχονται τα πραγματα,μπορει να ανοιγεις τη γραμματικη αρχαιων,να ριχνεις μια ματια και μετα να φευγεις για καφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή για να καταλάβω, εγώ χωρίς καμία γνωση Αρχαίων Λυκείου (μιας και πήγα ΕΠΑΛ) και γενικα σαν να λέμε αν ξεκινήσω από το 0 μόνος μου χωρίς φροντ. θα μπορέσω να γράψω 17000 μόρια;

Πέρα από το "όταν θέλω, μπορώ" υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες στην περίπτωσή σου. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω "όταν δεν έχεις καμία γνώση Αρχαίων", όπως λες, δεν είναι δυνατόν να γράψεις καλά, χωρίς καθοδήγηση. Είναι η φύση του μαθήματος τέτοια που πρέπει να μπεις στο νόημα του πώς να το διαχειριστείς. Εμπλέκονται γραμματική, ετυμολογία, συντακτικό, μετάφραση άγνωστου κειμένου, τρόπος ανάλυσης φιλοσοφικών εννοιών κτλ. Δεν είναι ένα μάθημα που μπορείς απλά να το διαβάσεις και να το μάθεις. Ακόμα και αν δεν πας φροντιστήριο, θα πρέπει να αγοράσεις καλά βοηθήματα και να βρεις κάποιον να βάλει μια σειρά στη μελέτη σου αλλιώς θα χάσεις πολύτιμο χρόνο και κάποια στιγμή ο κυκεώνας που θα αντιμετωπίσεις θα σου φανεί ανυπέρβλητος. Συγγνώμη αν σε στενοχωρώ αλλά καλύτερα να ξέρεις πώς ακριβώς έχουν τα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω, εγώ χωρίς καμία γνωση Αρχαίων Λυκείου (μιας και πήγα ΕΠΑΛ) και γενικα σαν να λέμε αν ξεκινήσω από το 0 μόνος μου χωρίς φροντ. θα μπορέσω να γράψω 17000 μόρια;

Ισως,με συστηματικό καθημερινό διάβασμα - απαιτείται τρομερή αυτοπειθαρχία-

Πέρα από το "όταν θέλω, μπορώ" υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες στην περίπτωσή σου.

Γιατί πάτε να είστε ευγενικοί ρε παιδιά; Πείτε του καλύτερα ότι δεν πρόκειται με καμία δύναμη, μέσα σε μια χρονιά να διαβάσει και να γράψει 17000 μόρια (γιατί αυτή είναι η αλήθεια). Φίλε μου, ούτε θέμα πειθαρχίας ούτε θέμα διαβάσματος ούτε τίποτα. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γίνει αυτό που ελπίζεις, και αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Εδώ υπάρχουν παιδιά που διαβάζουν και διαβάζουν και διαβάζουν και δεν γράφουν 17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top