Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Μεσω 5ου επιστημονικου πεδιου,γινετε να μπω στο CSD της Κρητης?Απο οτι ειχα δει δεν γινετε,για αυτο γραφω εγω εδω.

Εισαι σωστος,μεσω του 5ου μπορεις να διαλεξεις οποιοδηποτε τμημα πληροφορικης θελεις εκτος απο της Κρητης(δεν εχω καταλαβει για ποιον λογο δεν εχουμε τη συγκεκριμενη σχολη στο πεδιο μας)&φυσικα τα πολυτεχνικα τμηματα(τα οποια ανηκουν στο 2ο πεδιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εισαι σωστος,μεσω του 5ου μπορεις να διαλεξεις οποιοδηποτε τμημα πληροφορικης θελεις εκτος απο της Κρητης(δεν εχω καταλαβει για ποιον λογο δεν εχουμε τη συγκεκριμενη σχολη στο πεδιο μας)&φυσικα τα πολυτεχνικα τμηματα(τα οποια ανηκουν στο 2ο πεδιο)

αν πας 5ο πρεπει ν απαρεις και φυσικη γι ανα επισλεξεις σχολες 2ου? στην ουσια αν καποις θελει πληροφορικη και παει οπως ειναι λογικο 5ο και θελει ρε παιδι μου και το csd θα πρεπει ν απαρει φυσικη μονο για το csd? periergo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
αν πας 5ο πρεπει ν απαρεις και φυσικη γι ανα επισλεξεις σχολες 2ου? στην ουσια αν καποις θελει πληροφορικη και παει οπως ειναι λογικο 5ο και θελει ρε παιδι μου και το csd θα πρεπει ν απαρει φυσικη μονο για το csd? periergo

Για να περασει καποιος στο CSD συμφωνα με το νεο συστημα θα πρεπει να επιλεξει το 2ο πεδιο(θετικη) με τα εξης μαθηματα
->μαθηματικα
->φυσικη
->χημεια
->εκθεση
Με ποια λογικη δεν εχουμε προσβαση (του 5ου) στο CSD παραμενει μυστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
οπως καταλαβαινεις αυτο σημαινει οτι θα μπουν στο τμημα ατομα χωρις ιδεα αεεπ .Κανω προβλεψη πως θα πεσει ακραια η βαση ή θα εκτοξευτει πολυ λογο οτι θα την δηλωνουν οσοι δεν μπουν σε πολυτεχνικα τμηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που είπε ο vassilis498. Μην αναπαράγουμε ότι ακούμε.
Και το CSD ένα, υποχρεωτικό, μάθημα φυσικής έχει μόνο. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Ηλεκτρονική Φυσική, Αναλογικά Ηλεκτρονικά, Ψηφιακά ηλεκτρονικά είναι 3 βασικά μαθήματα φυσικής που κάθε CSD πρέπει να έχει στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών. CS δεν σημαίνει μόνο προγραμματισμός, ο προγραμματισμός είναι ένα επιμέρους πεδίο. Δεν γίνεται να έχει σπουδάσει computer science και να μην ξέρεις τι είναι τα τρανζίστορ, ή πως φτιάχνουμε λογικές πύλες σε επίπεδο hardware...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ηλεκτρονική Φυσική, Αναλογικά Ηλεκτρονικά, Ψηφιακά ηλεκτρονικά είναι 3 βασικά μαθήματα φυσικής που κάθε CSD πρέπει να έχει στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών. CS δεν σημαίνει μόνο προγραμματισμός, ο προγραμματισμός είναι ένα επιμέρους πεδίο. Δεν γίνεται να έχει σπουδάσει computer science και να μην ξέρεις τι είναι τα τρανζίστορ, ή πως φτιάχνουμε λογικές πύλες σε επίπεδο hardware...

Στο δικό μου τμήμα έχουν ονομασίες πιο κοντά στις έννοιες σχετικές με τους υπολογιστές.
Όπως Ψηφιακή Σχεδίαση, Εργ. ψηφιακών κυκλωμάτων κλπ.
Αυτά διδάσκονται σε (και είναι) μαθήματα hardware.
Το ότι γίνεται χρήση ορισμένες φορές σε κάποιους νόμους/κανόνες κλπ της Φυσικής δεν τα κάνει φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο δικό μου τμήμα έχουν ονομασίες πιο κοντά στις έννοιες σχετικές με τους υπολογιστές.
Όπως Ψηφιακή Σχεδίαση, Εργ. ψηφιακών κυκλωμάτων κλπ.
Αυτά διδάσκονται σε (και είναι) μαθήματα hardware.
Το ότι γίνεται χρήση ορισμένες φορές σε κάποιους νόμους/κανόνες κλπ της Φυσικής δεν τα κάνει φυσική.

Δηλαδή οι εφαρμοσμένοι κλάδοι της φυσικής δεν είναι φυσική? Οτιδήποτε έχει να κάνει με hardware είναι εφαρμοσμένη φυσική.
Σαν θεωρητική Φυσική είναι μόνο το μάθημα Φυσική και πολύ σύντομα θα πρέπει να προσθεθεί και κβαντομηχανική καθώς οι κβαντικοί υπολογιστές θα είναι διαθέσιμοι στο κοντινό μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ronal

Νεοφερμένος

Ο ronal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
φιλε επειδη η ζωη ειναι δικη σου, αντι να καθεσαι να ρωτας ποια είναι η καλυτερη και να παρει ο καθενας στ λαιμο του, είτε επειδη δε ξερει, είτε επειδη σου λεει ψεμματα, πχ για να παινεψει το δικο του

Δες σε ποιες πολεις θα θελες να σπουδασεις που να εχουν τμημα πληροφορικης ή συναφες, δες οδηγους σπουδων, ρωτα και καποιον γνωστο σου που να εργαζεται στον κλαδο (που και εκεινος μπορει να μεροληπτει) και δες τι σου αρεσει για τη ζωη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Δηλαδή οι εφαρμοσμένοι κλάδοι της φυσικής δεν είναι φυσική? Οτιδήποτε έχει να κάνει με hardware είναι εφαρμοσμένη φυσική.
Σαν θεωρητική Φυσική είναι μόνο το μάθημα Φυσική και πολύ σύντομα θα πρέπει να προσθεθεί και κβαντομηχανική καθώς οι κβαντικοί υπολογιστές θα είναι διαθέσιμοι στο κοντινό μέλλον.

ολα ειναι φυσικη φιλτατε υπο αυτο το πρισμα
και η βιολογια και η χημεια και το πολυτεχνειο και η καθημερινοτητα μας,τα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kompy85

Νεοφερμένος

Ο kompy85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας,
Χαιρομαι που ανακαλυψα ενα φορουμ που ασχολειται με την εκπαιδευση.
Θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματακια σχετικα με το νεο συστημα των πανελλαδικων.
Σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο πολλα χρονια.
Θα ηθελα να ρωτησω σχολη που δεν ειναι στα επιστημονικα μου πεδια μπορω να την βαλω στο μηχανογραφικο μου?Με το παλιο συστημα απο θεωρητικη μπορουσες να πας πχ νοσηλευτικη-ραδιολογιας(σχολες 3ου πεδιου) αλλα εχανες μορια.Τωρα με το καινουργιο συστημα γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariats98

Νεοφερμένος

Η mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας,
Χαιρομαι που ανακαλυψα ενα φορουμ που ασχολειται με την εκπαιδευση.
Θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματακια σχετικα με το νεο συστημα των πανελλαδικων.
Σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο πολλα χρονια.
Θα ηθελα να ρωτησω σχολη που δεν ειναι στα επιστημονικα μου πεδια μπορω να την βαλω στο μηχανογραφικο μου?Με το παλιο συστημα απο θεωρητικη μπορουσες να πας πχ νοσηλευτικη-ραδιολογιας(σχολες 3ου πεδιου) αλλα εχανες μορια.Τωρα με το καινουργιο συστημα γινεται?


Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και για το χρόνο σας!!

Όχι,προφανώς και δεν μπορείς να βάλεις στο μηχανογραφικό σου σχολή αλλου πεδίου εκτός και αν έχεις πάρει το απαραιτητο μάθημα.Απο τη θεωρητική μπορείς να ανοίξεις το 3ο πεδίο με την βιολογία,αλλά και πάλι έχεις απώλεια μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kompy85

Νεοφερμένος

Ο kompy85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όχι,προφανώς και δεν μπορείς να βάλεις στο μηχανογραφικό σου σχολή αλλου πεδίου εκτός και αν έχεις πάρει το απαραιτητο μάθημα.Απο τη θεωρητική μπορείς να ανοίξεις το 3ο πεδίο με την βιολογία,αλλά και πάλι έχεις απώλεια μορίων.

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Μαλιστα......δηλαδη π.χ. εγω ειμαι Θεωρητικη (Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών, Νομικών
και Κοινωνικών Σπουδών) και θελω σχολη απο το 2ο επιστημονικο πεδιο δε γινεται να το δηλωσω και ας χασω μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariats98

Νεοφερμένος

Η mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Μαλιστα......δηλαδη π.χ. εγω ειμαι Θεωρητικη (Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών, Νομικών
και Κοινωνικών Σπουδών) και θελω σχολη απο το 2ο επιστημονικο πεδιο δε γινεται να το δηλωσω και ας χασω μορια?

Όχι.απο θεωρητική μπορείς να πας στο 3ο των επιστημών υγείας(με απώλεια) και στο 4ο των παιδαγωγικών (χωρίς απώλεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παιδιά μία ερώτηση σχετικά με τα μαθήματα κατεύθυνσης στο νέο σύστημα. Βλέπω κατ'αρχάς πως στη Β' θετική τα μαθήματα κατεύθυνσης είναι η φυσική και τα μαθηματικά. Στη Γ' ωστόσο, βλέπω πως τα μαθ. κατ. είναι Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία, Χημεία και ΑΕΠΠ..Εφόσον διαλέγεις πεδίο και δίνεις 3 μαθήματα (+έκθεση) για ποιό λόγο να κάνεις ΌΛΑ τα μαθήματα κατεύθυνσης στο σχολείο; Και επίσης, το ΑΕΠΠ που δεν ανήκει καν στη θετική, γιατί να διδάσκεται σαν κατεύθυνση; Δεν είναι παράλογα όλα αυτά; Δηλαδή, κάποιος π.χ. που δίνει Φυσική, Χημεία και Βιολογία είναι αναγκασμένος να κάθεται και να αφιερώνει ώρες διαβάσματος στα μαθηματικά (που τρώνε διπλάσια ώρα από τη χημεία και τη βιολογία μαζί) μόνο και μόνο για το βαθμό στο σχολείο; Ο βαθμός του σχολείου μετράει πια στις Πανελλήνιες ή όχι; Γενικά, κάθε χρόνο αλλάζουν 12049 πράγματα και το κάθε σάιτ λέει τα δικά του και άντε να βρεις άκρη. Όλες οι απαντήσεις είναι ευπρόσδεκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παιδιά μία ερώτηση σχετικά με τα μαθήματα κατεύθυνσης στο νέο σύστημα. Βλέπω κατ'αρχάς πως στη Β' θετική τα μαθήματα κατεύθυνσης είναι η φυσική και τα μαθηματικά. Στη Γ' ωστόσο, βλέπω πως τα μαθ. κατ. είναι Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία, Χημεία και ΑΕΠΠ..Εφόσον διαλέγεις πεδίο και δίνεις 3 μαθήματα (+έκθεση) για ποιό λόγο να κάνεις ΌΛΑ τα μαθήματα κατεύθυνσης στο σχολείο; Και επίσης, το ΑΕΠΠ που δεν ανήκει καν στη θετική, γιατί να διδάσκεται σαν κατεύθυνση; Δεν είναι παράλογα όλα αυτά; Δηλαδή, κάποιος π.χ. που δίνει Φυσική, Χημεία και Βιολογία είναι αναγκασμένος να κάθεται και να αφιερώνει ώρες διαβάσματος στα μαθηματικά (που τρώνε διπλάσια ώρα από τη χημεία και τη βιολογία μαζί) μόνο και μόνο για το βαθμό στο σχολείο; Ο βαθμός του σχολείου μετράει πια στις Πανελλήνιες ή όχι; Γενικά, κάθε χρόνο αλλάζουν 12049 πράγματα και το κάθε σάιτ λέει τα δικά του και άντε να βρεις άκρη. Όλες οι απαντήσεις είναι ευπρόσδεκτες.
ο βαθμός του σχολείου δεν θα μετράει για την εισαγωγή σου σε αει/τει οπότε δεν έχεις θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnLegend-7-

Νεοφερμένος

Ο JohnLegend-7- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα, μαθητής ΕΠΑΛ τελειώνω αυτόν τον χρόνο και τον επόμενο θέλω να δώσω μαζί με τα παιδιά από Γενικό για να μπορέσω να μπω αστυφυλάκων.

Σιγουρα θα δώσω από θεωρητικη επειδή την θεωρώ πιο εύκολη λόγο ότι δεν έχεις πολύ ασκήσεις κτλ. παρα μονο παπαγαλία.

Το θέμα είναι δεν έχω πολυ καταλαβει τι παίζει με το νεο σύστημα.

Κάπου διάβασα ότι από θεωρητικη δίνω 4 μαθήματα (Γλώσσα, Αρχαία, Λατινικά, Ιστορια) και 1 προαιρετικό αν θέλω να μπω στις παρακατω σχολες

Μαθηματικα Γ.Π ----> Παιδαγωγικές σχολές
Βιολογία ----> Επιστήμες υγείας
Φυσική Γ.Π ----> Θετικές και τεχνολογικές επιστήμες
και
ΑΟΘ ----> Οικονιμικές επιστήμες κτλ.

Οπότε εγώ που θέλω να δώσω για Αστυφυλάκων, θα δώσω μόνο τα 4 αυτά μαθήματα; Γιατί η αστυφυλάκων δεν ανήκει σε κάποιον τομέα από τους παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγουρα θα δώσω από θεωρητικη επειδή την θεωρώ πιο εύκολη λόγο ότι δεν έχεις πολύ ασκήσεις κτλ. παρα μονο παπαγαλία.

Μύθος είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnLegend-7-

Νεοφερμένος

Ο JohnLegend-7- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μύθος ή όχι με μαθηματικά - φυσικές κτλ. δεν τα πάω καθόλου καλά και έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια οπότε έχω χάσει το τρένο.

Λενώ, σσίγουρα θα δώσω μόνο αυτά τα 4 μαθήματα; Γιατί κάπου διάβασα ότι στις 4 κατηγορίες σχολών στις 3 έχουν βάλει και τις ασυνομικές σχολές οπότε θα πρέπει να δώσω αναγκαστηκά και το 5ο μάθημα?!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μύθος ή όχι με μαθηματικά - φυσικές κτλ. δεν τα πάω καθόλου καλά και έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια οπότε έχω χάσει το τρένο.

Λενώ, σσίγουρα θα δώσω μόνο αυτά τα 4 μαθήματα; Γιατί κάπου διάβασα ότι στις 4 κατηγορίες σχολών στις 3 έχουν βάλει και τις ασυνομικές σχολές οπότε θα πρέπει να δώσω αναγκαστηκά και το 5ο μάθημα?!?

Ναι. Οι αστυνομικές σχολές έχουν ενταχθεί στο 1ο, 2ο και 5ο επιστημονικά πεδία. Αφού εσύ δίνεις μέσω του 1ου επιστημονικού πεδίου και σε ενδιαφέρει μόνο αυτό, τότε θα δώσεις μόνο αυτά τα τέσσερα μαθήματα που "ανοίγουν" αυτό το πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top