Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εφωσον επιλεξω επιστημες υγειας...δεν το νομιζω


Η έκθεση είναι κοινο μάθημα και στις 3 κατευθύνσεις πας στα τυφλά μεγάλε και με τέτοια τρομερά ορθογραφικά λάθη που βγάζουν μάτι στις πανελλήνιες την ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Λοιπον αφου θες να γινεις οικονομολογος τα μαθηματα που θα δωσεις ειναι μαθηματικα κατ, αοθ, αεππ δηλαδη πληροφορικη, και εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
γεια σας παιδια. ειμαι αποφοιτη πολλων ετων πριν .ημουν θεωρητικη κατευθυνση. δεν εχω καταλαβει καθολου το νεο συστημα εισαγωγης με τα 4 μαθηματα.εστω οτι θελω να δωσω με το νεο συστημα και να στοχευσω σε οικονομικα-οικιακη οικονομια ποια μαθηματα θα πρεπει να παρω μονο για αυτο το πεδιο?παιζει ρολο που ημουν θεωρητικη? και για τα παιδιαγωγικα ποια μαθηματα ειναι? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
παιδαγωγικά απο οικονομικο πεδιο δινεις....εκθεση,μαθηματικα,αεππ,ιστορια γεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ......άλλη μια ερώτηση, αοθ και αοδε ποιο βοηθάει ποιο πολύ στα μαθηματικά ενώ με πράξεις κ.λπ (εφόσον ξέρεις,αν όχι και πάλι με βοήθησες αρκετά )

Νομίζω και τα δύο είναι θεωρητικής φύσεως μαθήματα. Το αοθ το έδινε ως τώρα οποίος ήθελε ως έβδομο μάθημα, οπότε ήθελε παπαγαλία. Επίσης, εάν σκεφτείς ότι το αοδε είναι μάθημα επιλογής για όλους, δεν νομίζω να είναι κάτι εξειδικευμένο. Μπορείς πάντα βέβαια να 'ξεφυλλισεις' τα βιβλία στο ψηφιακό σχολείο το υππεθ, το σάιτ είναι: digitalschool.minedu.gov.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Δηλαδη αν θελω παιδαγωγικα θα δωσω εκθεση μαθηματικα γενικης ιστορια κατ και λατινικα; ενω αν θελω οικονομικα θα δωσω αοθ εκθεση μαθηματικα γεν και αεππ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Δηλαδη αν θελω παιδαγωγικα θα δωσω εκθεση μαθηματικα γενικης ιστορια κατ και λατινικα; ενω αν θελω οικονομικα θα δωσω αοθ εκθεση μαθηματικα γεν και αεππ;
Από οικονομίας για παιδαγωγικά δίνεις τα εξής:
μαθηματικά κατεύθυνσης
ιστορία γενικής
αεππ
νεοελληνική γλώσσα
Για οικονομίας (καθαρά) :
όπου ιστορία γεν<-αοθ
Από θεωρητική για παιδαγωγικά δε θυμάμαι αλλά νομίζω τα λες σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Νομίζω και τα δύο είναι θεωρητικής φύσεως μαθήματα. Το αοθ το έδινε ως τώρα οποίος ήθελε ως έβδομο μάθημα, οπότε ήθελε παπαγαλία. Επίσης, εάν σκεφτείς ότι το αοδε είναι μάθημα επιλογής για όλους, δεν νομίζω να είναι κάτι εξειδικευμένο. Μπορείς πάντα βέβαια να 'ξεφυλλισεις' τα βιβλία στο ψηφιακό σχολείο το υππεθ, το σάιτ είναι: digitalschool.minedu.gov.gr
Εντάξει το αοθ δεν το λες και μάθημα παπαγαλίας ,καθώς εμπεριέχει ασκησιολόγιο (έστω και με απλό σχετικά μαθηματικό υπόβαθρο) που βασίζεται στη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει το αοθ δεν το λες και μάθημα παπαγαλίας ,καθώς εμπεριέχει ασκησιολόγιο (έστω και με απλό σχετικά μαθηματικό υπόβαθρο) που βασίζεται στη θεωρία.

Εγώ είμαι στην ανθρωπιστικών, άρα δεν κάνω αοθ. Αυτό το είπα, καθώς τα προηγούμενα χρόνια το έδιναν και πολλοί του κλάδου μου, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι καθαρά θετικο-μαθηματικό-οικονομικό μάθημα, και το επιβεβαιωσες κι εσύ. Αλλοίμονο να μην έχει μαθηματικά μέσα, είναι, άλλωστε, το βασικό οικονομικό μάθημα. Νομίζω με καταλαβαίνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδη αν θελω παιδαγωγικα θα δωσω εκθεση μαθηματικα γενικης ιστορια κατ και λατινικα; ενω αν θελω οικονομικα θα δωσω αοθ εκθεση μαθηματικα γεν και αεππ;

Κοίτα, εσύ, ως Απόφοιτη παλαιότερων ετών θα έχεις-καλών εχόντων των πραγμάτων, να δώσεις με το παλιό σύστημα. Αν πάλι επιθυμείς το νέο, αλλάζουν τα πράγματα.

Είπες ότι είσαι Απόφοιτη θεωρητικής. Άρα, θα δώσεις εξετάσεις όντας δηλωμένη στην ομάδα ανθρωπιστικών σπουδών(αυτό είναι και το λογικό). Από εδώ έχεις την δυνατότητα να διεκδικήσεις εισαγωγή σε σχολές τριών πεδίων, του πρώτου, δηλαδή θεωρητικές+αστυνομία+πυροσβεστική+σσας στρατολογικό ή ψυχολογικό, κτο
του τρίτου, δηλαδή σχολές με σχέση στον τομέα υγείας, βιολογίας, δασοπονίας + Σ.Α.Ν.κτο
Του τετάρτου, δηλαδή οι παιδαγωγικές σχολές.

Μπορείς να δώσεις πανελλαδικά 4 ή 5 μαθήματα, ώστε να ανοίξεις 1 ή 2 πεδία αντίστοιχα.

Επιθυμείς τις παιδαγωγικές. Αν επιθυμείς αυτές μόνο, δίνεις τα εξής μαθήματα:

Έκθεση
Αρχαία
Ιστορία

Αυτά τα τρία, τα δίνεις, όπως και να έχει, επειδή είσαι στην ομάδα ανθρωπιστικών. Το τέταρτο μάθημα για να ανοίξεις τις παιδαγωγικές είναι:

Μαθηματικά Γενικής Παιδείας.

Τα αλλά δύο τέταρτα μαθήματα είναι:

Λατινικά(για πρώτο πεδίο)
Βιολογία Γενικής Παιδείας(για τρίτο πεδίο).

Άρα δεν χρειάζεται να μπλεχτείς στα οοικονομικά, εάν είσαι θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι τελικά θα μπορέσουν να δώσουν με το.νέο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie226

Νεοφερμένος

Η sophie226 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Νοέμβριο θα ξέρουμε...:\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας,
ειμαι μαθητης της 2ας γενικου λυκειου.Εκανα ενα χρονο στο ΕΠΑΛ πριν ερθω στο γενικο με σκοπο να μπω στο Πανεπιστημιο Κρητης Τμημα Υπολογιστων.Για να μπουμε κατευθειαν στο ψητο.Μου αρεσε πολυ το ΕΠΑΛ,ηταν ολοι η φιλοι μου εκει,ειχε πολυ καλους καθηγητες και υποστηρικτικους(αυτοι μου ειπανε να ερθω γενικο επειδη λενε οτι εχω μελον).Με ενδοιαφερει να περασω πληροφορικη.Προσωπικα με ενδοιαφερει software/game development,Σχεδιαση Ιστοσελιδων,Βασεις Δεδομεμων κτλπ.Κυριως γλωσσες προγραμματισμου.Εγω ασχολουμε ηδη με game development εχοντας ηδη ενα παιχνιδι στο google play store(RevJump λεγεται :D)και αλλο ενα υπο κατασκευη.Αναρωτιεμαι ποιο δρομο να διαλεξω.Ποιο επιστημονικο πεδιο κτλπ.Δεν ειμαι fan της φυσικης που πεφτει στο 2ο επιστημονικο πεδιο.Με τα ενδοιαφεροντα μου τι μου πρωτεινετε?Εγω δεν παω φροντιστηριο μιας και ειμαι εναντιος της ιδεας και πιστευω δεν ειναι υποχρεωτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αφού δε σου αρέσει η φυσική, θα πας στο 5ο επιστημονικό πεδίο. Να ξέρεις, πάντως, αν μπεις στο csd της Κρήτης (που σου το εύχομαι), όπως και σε όποιο άλλο csd, θα συναντήσεις Φυσική. Top είναι και το ΕΚΠΑ, αλλά εκεί έχεις και Τηλεπικοινωνίες--->Πολλή Φυσική--->Αντίο. Αν μένεις Αθήνα, σκέψου και το ΟΠΑ.. Βάσει ποιότητας, τα τοπ 5 μου (φθίνουσα):
ΕΚΠΑ, Κρήτης, ΑΠΘ, ΟΠΑ (ή ΟΠΑ, ΑΠΘ), παμακ ή παπει

α! Ιωάννινα και Χανιά, υπάρχουν 5ετή (αντίστοιχα) τμήματα, μηχ/κων υπολογιστών, καλά αλλά... Φυσική. Αλλά αφού έχεις το μικρόβιο, μη σε ανησυχεί ιδιαίτερα η επιλογή τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μία φυσική υποχρεωτική έχει το ΕΚΠΑ μην αναπαράγουμε ό,τι ακούμε αυτά μπορεί ο καθένας να τα διαπιστώσει από μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μεσω 5ου επιστημονικου πεδιου,γινετε να μπω στο CSD της Κρητης?Απο οτι ειχα δει δεν γινετε,για αυτο γραφω εγω εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μεσω 5ου επιστημονικου πεδιου,γινετε να μπω στο CSD της Κρητης?Απο οτι ειχα δει δεν γινετε,για αυτο γραφω εγω εδω.

Εγώ μέσου 5ου πεδίου για του χρόνου ξέρω σίγουρα για πληροφορική ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
αν μπεις στο csd της Κρήτης (που σου το εύχομαι), όπως και σε όποιο άλλο csd, θα συναντήσεις Φυσική.

Αυτό που είπε ο vassilis498. Μην αναπαράγουμε ότι ακούμε.
Και το CSD ένα, υποχρεωτικό, μάθημα φυσικής έχει μόνο. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
μία φυσική υποχρεωτική έχει το ΕΚΠΑ μην αναπαράγουμε ό,τι ακούμε αυτά μπορεί ο καθένας να τα διαπιστώσει από μόνος του.

Δε μιλούσα για καθαρή φυσική, αλλά για ό,τι... φυσικοστραφές.:P σορρυ, αν είπα κάτι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε αν η θεωρία σημάτων και τα συστήματα τηλεπικοινωνιών θεωρούνται φυσικοτέτοια οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top