Μαθητικά Συντονιστικά Συμβούλια (15μελή-5μελή)

helenap

Νεοφερμένος

Η helenap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αναλογα τα ατομα που το αποτελουν...ειμαι προεδρος 5μελουσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ακομα απορω γιατι υπαρχουν 5μελη και 15μελη. Οι ταξεις ειναι η καλυτερη ευκαιρια αμεσης δημοκρατιας. Εκλογες κι εκει;

Οσοι δεν ξερετε ποιον να ψηφιζετε, ψηφιστε την γκομενα που σας αρεσει. Οχι σαφως και δεν θα πεσει στα πατωματα, αλλα καντε μια καλη πραξη.

Ισχύει! Παίρνεις και το φιλάκι σου μόλις της πεις πως την ψήφισες. :P

Τα 5μελη συμβούλια θεωρώ πως είναι άχρηστα. Το 15μελες δεν μπορεί να κάνει και πολλά. Γενικότερα αυτοί οι θεσμοί δεν λειτουργούν όπως θα θέλαμε να λειτουργούν.

ΥΓ: Ειδικά στα Ιδιωτικά, αυτοί οι θεσμοί είναι γελοίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Στην Α' λυκειου ειχα βγει μελος στο 5μελες και στη Β' λυκειου γραμματεας της ταξης, καθως και μελος στο 15μελες. Ως μελος 5μελους/15μελους αυτα 2 χρονια παρατηρησα οτι τα μαθητικα συμβουλια δεν κανουν στην ουσια τιποτα και για αυτο δεν ειχα και ορεξη να συμμετασχω στην Γ' λυκειου στα "πολιτικα" δρωμενα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα πρότεινα, πάντως, τα Μαθητικά Συντονιστικά Συμβούλια να καταργηθούν για τους εξής λόγους:

1) Δεν είναι και ιδιαίτερα χρήσιμα. Κατά πλειοψηφία αυτοί που βάζουν υποψηφιότητα τάσσουν στους μαθητές εκδρομές και περιπάτους χωρίς να ξέρουν καν αν θα μπορέσει το σχολείο να στείλει τα παιδιά στα μέρη αυτά. Και εχθώς από αυτό, η λειτουργία τους είναι απλά τυπική · δεν αναλαμβάνουν πραγματικές ευθύνες.

2) Τα άτομα τα οποία εκλέγονται είναι αρκετές φορές κάποιοι χαζοχαρούμενοι που απλά θέλουν να ασκήσουν εξουσία και να φέρουν έναν δυσανάλογο τίτλο. Ένας ή δύο αξίζουν συνήθως να μπαίνουν σε αυτά τα συμβούλια.

3) Οι μαθητές οι οποίοι ψηφίζουν αρκετές φορές δεν ξέρουν καν αυτά τα παιδιά, αλλά και να τα ξέρουν, δε θα ξέρουν αν είναι υπεύθυνα άτομα για να αναλάβουν αυτήν τη θέση. Οπότε, έτσι μπαίνουν όλοι οι άκυροι, αποκλείοντας άλλους που αξίζουν και μπορούν να κάνουν ουσιαστική δουλειά.

4) Δεν μπαίνουν παιδιά από την Α' Γυμνασίου "επειδή δεν έχουμε παιδιά" :/:.

5) Χάνονται ολόκληρες διδακτικές ώρες για τις "εκλογές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου, θεωρώ ότι τα 5μελή αλλά και τα 15μελή σε μικρότερο βαθμό βέβαια, δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην λειτουργία των σχολείων.. Ως πρόεδρος πενταμελούς της τάξης μου, έχω καταλάβει και με το παραπάνω ότι όλοι οι συμμαθητές μου, χωρίς εξαιρέσεις, ενδιαφέρονται μόνο για τις συνελεύσεις (αφού χάνουμε μάθημα).. Επιπλέον, οι συνελεύσεις αποτελούν πια την ώρα του παιδιού και εγώ μετά δέχομαι τα παράπονα των καθηγητών εκείνης της ώρας, χωρίς να φταίω μάλιστα.


Τα 15μελή, τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο, το μόνο που κάνουν είναι να διοργανώνουν χοροεσπερίδες. Τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cool_girl

Νεοφερμένος

Η cool_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αυτά τα 15μελή και τρίχες κατσαρές ήταν ένα ακόμα λιθαράκι στο τέλος της εκπαίδευσης και της αρχής του μεγάλου χαβαλέ στα ελληνικά σχολεία, κατά τις αρχές της δεκαετίας του '80.

νταξει αναλογα και ποιος αναλαμβανει δηλαδη αν βγουν τιποτα υπευθυνα και δημιουργικα παιδια θα προκυψουν πολυ ομορφα αποτελεσματα αλλα αν βγουν τιποτα ρεμαλια μονο και μονο απο παρεες τοτε ειναι που γινεται χαβαλες...στο λεω απο προσωπικη εμπειρια ;)

Κατά την άποψη μου, θεωρώ ότι τα 5μελή αλλά και τα 15μελή σε μικρότερο βαθμό βέβαια, δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην λειτουργία των σχολείων.. Ως πρόεδρος πενταμελούς της τάξης μου, έχω καταλάβει και με το παραπάνω ότι όλοι οι συμμαθητές μου, χωρίς εξαιρέσεις, ενδιαφέρονται μόνο για τις συνελεύσεις (αφού χάνουμε μάθημα).. Επιπλέον, οι συνελεύσεις αποτελούν πια την ώρα του παιδιού και εγώ μετά δέχομαι τα παράπονα των καθηγητών εκείνης της ώρας, χωρίς να φταίω μάλιστα.


Τα 15μελή, τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο, το μόνο που κάνουν είναι να διοργανώνουν χοροεσπερίδες. Τίποτα άλλο.

παλι καλα που το κανουν αυτο γιατι στο δικο μας σχολειο το μονο που οργανωνανε ηταν κοπανες:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
5 μελή: χωρίς ουσιαστική αρμοδιότητα.
15 μελή: ανάλογα ποίοι τα απαρτίζουν, αλλά και αυτά χωρίς ουσιαστική αρμοδιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, σήμερα βγάλαμε πενταμελές στο σχολείο.
Στην αρχή δεν ήθελα να μπω αλλά με έπεισαν κάτι φίλοι μου και έβαλα τελικά.
Τελικά βγήκα εγώ ο πρόεδρος :P
Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς πρέπει να κάνω, δλδ ξέρω ότι μια στο τόσο γίνεται ένα συμβούλιο με τα 5 άτομα που βγήκαν και συζητάνε για διάφορα θέματα της τάξης αλλά για τι άλλα πράγματα έχει "ευθύνη" το πενταμελές? :P

Btw δεν ξέρω, νιώθω κάπως γτ πρώτη φορά έβαλα υποψηφιότητα και βγήκα και πρόεδρος :confused:
Ty in advance :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αχ εσείς που όλο δε θέλετε αλλά σας πείθουν... ;)

Πρακτικά με τα της εκδρομής ασχολείστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αν και δεν ήμουν ποτέ στο 5μελες από προσωπική εμπειρία δεν νομίζω ότι θα έχεις σημαντικές υποχρεώσεις.Αν ήσουν 15μελες θα ειχες καποιες υποχρεώσεις όπως οργάνωσης περιπάτων , εκδρομών χοροεσπεριδων κ.α. Τώρα στο 5μελες τα πράγματα απλουστεύονται αφού θα εκπροσωπείς μονο την ταξη σου. Ενδεικτικά ορισμένες υποχρεώσεις σου: 1) να συνεννοεισαι με μελη του 15μελους για εκδρομες και να παρουσιαζεις στους συμμαθητες σου πληροφορίες 2) αν εχετε κενο καποια μέρα να ζητάς στο γραφείο να σας συμπληρώσουν την ωρα ώστε να φυγετε πχ 6ωρο 3) τα Χριστούγεννα να προλάβεις να παρεις δεντρο για την ταξη ( εννοώ απο την αποθηκη του σχολείου ) 4) να μαζευεις δηλώσεις για εκδρομές ή κατι παρόμοιο...παρολ' αυτα θα πρεπει να γνωριζεις τις αναγκες του τμηματος σου για αυτο καλο θα ηταν να τους πεις οτι αν εχουν κάποιο θεμα σχετικα με την λειτουργιά του σχολείου θα πρεπει να στο πουν...ελπιζω να σε κάλυψα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Είσαι υπεύθυνος να κατεβαίνεις στο γραφείο του Διευθυντή κάθε 4η Παρασκευή μεσημέρι και να ζητάς συνέλευση τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να διαβάσεις καταρχήν τις διατάξεις που καθορίζουν τη λειτουργία της μαθητικής κοινότητας αλλά και τις προτάσεις καλύτερης λειτουργίας που έχει δημοσιεύσει ο Συνήγορος του Πολίτη. Και στην πρώτη συνέλευση να ενημερώσεις ανάλογα την τάξη σου. Αυτά αρκούν για να σε καθοδηγήσουν στην αρχή αλλά και την Κοινότητα αναφορικά με τα δικαιώματα και τις δυνατότητές της. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Δεν θελω να γινω κακια αλλα στην σχολικη μου θητεια (γυμνασιο-λυκειο κυριως) τα 5μελη δεν εκαναν τιποτα.Συνηθως δεν εβγαιναν τα ΄καλα΄ παιδια της ταξης και επικρατουσε ενα χαος.Μην πω οτι μια φορα κλεψαν τα χρηματα ενος περιπατου που τελικα ακυρωθηκε...Τυπικα ισχυουν ολα αυτα που ειπατε και οι παραπανω αλλα εγω στην πραξη δεν τα ειδα.Επισης στο σχολειο μου δεν ειχε γινει ποτε χοροεσπεριδα για να μαζευτουν χρηματα για εκδρομη.Τι να πω...Υπαρχουν τοσα πραγματα για να γινει πιο δημιουργικο και ευελικτο το σχολειο και οι υπευθυνοι δεν το εκμεταλλευονται στο επακρο.
Βγηκα οφ λιγο αλλα ηταν ενα γενικο παραπονο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Λίγες αρμοδιότητες , τις περισσότερες στο τμήμα σου θα τις έχει ο γραμματέας , ο ταμίας και ο απουσιολόγος .... Εκτός εάν πάρεις τα "σκήπτρα" στα χέρια σου , τότε αλλάζουν τα πράγματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Χμμ οκ παιδιά σας ευχαριστώ!
Πράγματι τα πιο πολλά πχ δηλώσεις, χρήματα κλπ τα αναλαμβάνουν ο ταμίας και ο γραμματέας.
Οπότε σε μένα μένει να κανονίζω για εκδρομές, για κενά και ότι άλλο πρόβλημα προκύψει στην τάξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Να διαβάσεις καταρχήν τις διατάξεις που καθορίζουν τη λειτουργία της μαθητικής κοινότητας αλλά και τις προτάσεις καλύτερης λειτουργίας που έχει δημοσιεύσει ο Συνήγορος του Πολίτη. Και στην πρώτη συνέλευση να ενημερώσεις ανάλογα την τάξη σου. Αυτά αρκούν για να σε καθοδηγήσουν στην αρχή αλλά και την Κοινότητα αναφορικά με τα δικαιώματα και τις δυνατότητές της. :)

Καλά ηρέμησε, πρόεδρος του 5μελούς του τμήματος έγινε, όχι δήμαρχος.
Ούτε καν του 15μελούς......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, σήμερα βγάλαμε πενταμελές στο σχολείο......Τελικά βγήκα εγώ ο πρόεδρος
Συγχαρητήρια λοιπόν και καλή σταδιοδρομία. Μην ξεχνάς ότι και κάποιος άλλος, κάπως έτσι άρχισε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά ηρέμησε, πρόεδρος του 5μελούς του τμήματος έγινε, όχι δήμαρχος.
Ούτε καν του 15μελούς......

Και τι σημαίνει αυτό; Δεν είπα κάτι φοβερό, απλά το παιδί και το τμήμα να έχουν συνείδηση του τι είναι αυτό που κάνουν και τι δυνατότητες έχουν, ούτε εκδρομές ούτε γιορτές ούτε τπτ πρότεινα, αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά σε όλους, σημασία έχει αυτός ο θεσμός που κατακρίνεται συστηματικά και εδώ μέσα να αλλάξει, να βελτιωθεί και να προσφέρει. Αυτό ήταν το νόημα του μηνύματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Φέτος εκλέχτηκα πρόεδρος του πενταμελούς συμβουλίου της τάξης και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια καλή ιδέα που θα μπορούσαμε να εφαρμόσουμε(στα πλαίσια του λογικού). Προς το παρόν, ασχολούμαστε με την διακόσμηση της τάξης(έχουμε βάλει κάτι λουλούδια κλπ). Ακούω λοιπόν ιδέες... :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλα πριν τις εκλογες δε συζητησατε ολοι μαζι τι θελετε και τι χρειαζεστε; Πως ψηφισατε;
Σε καθε περιπτωση, προτεινω να κανετε συνελευση ταξης. Ακου τι εχουν να πουν οι ιδιοι οι συμμαθητες σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top