Εγκληματολογία

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δηλαδη η Εγκλληματολογια ειναι μεταπτυχιακο ή Νομικης ή Ψυχολογίας? :)

Επισης η Εγκληματολογια γινεται μονο σαν μεταπτυχιακο ή και σαν προπτυχιακο? αν μονο απο μεταπτυχιακο απο ποιες σχολες μπαινεις καλυτερα? :) Γινεται π.χ αντο για Κοινωνιολογια, Κοινωνικη Θεολογια ας πουμε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δηλαδη η Εγκλληματολογια ειναι μεταπτυχιακο ή Νομικης ή Ψυχολογίας? :)

Επισης η Εγκληματολογια γινεται μονο σαν μεταπτυχιακο ή και σαν προπτυχιακο? αν μονο απο μεταπτυχιακο απο ποιες σχολες μπαινεις καλυτερα? :) Γινεται π.χ αντο για Κοινωνιολογια, Κοινωνικη Θεολογια ας πουμε? :)

Από κοινωνιολογία παντείου μπορείς να πας. Στις άλλες σχολές κοινωνιολογία δε νομίζω πως προσφέρεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Από κοινωνιολογία παντείου μπορείς να πας. Στις άλλες σχολές κοινωνιολογία δε νομίζω πως προσφέρεται.


Απο οποιαδηποτε σχολη του 1ου Πεδιου των Κοινωνικων και Ανθρωπιστικων επιστημων τουλαχιτον μπορεις να πας, ξερω και ατομο απο ΦΠΨ που πηγε....

Εγκληματολογια σαν προπτυχιακο απο οσο ξερω προσφερεται σε Νομικες, Κοινωνιολογια, ΜΜΕ και Ψυχολογια. Ισως και σε αλλες, χωρις να ειμαι σιγουρος, δειτε τους οδηγους σπουδων της Σχολης για την οποια ενδιαφερεστε, οι περισσοτεροι υπαρχουν στο Διαδικτυο.


Αποδεκτοί υποψήφιοι είναι οι πτυχιούχοι Τμημάτων Κοινωνικών, Νομικών, Πολιτικών και Ανθρωπιστικών επιστημών, Πανεπιστημίων της ημεδαπής και αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΤΕΙ) συναφούς γνωστικού αντικειμένου.
Οι πτυχιούχοι ΤΕΙ προκειμένου να συμμετάσχουν στις εισαγωγικές εξετάσεις οφείλουν να έχουν επιτύχει σε προφορικές εξετάσεις επιλεγμένων προπτυχιακών μαθημάτων Εγκληματολογίας, σύμφωνα με το Παράρτημα 1 του Κανονισμού.
https://criminology.panteion.gr/%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8B%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ευχαρσιτω που απαντησατε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γεια σας :) Έδωσα φέτος πανελλήνιες από θεωρητική κατεύθυνση και στο μηχανογραφικό θα βάλω Κοινωνιολογία Παντείου ως πρώτη επιλογή.
Αυτό με το οποίο θέλω να ασχοληθώ πραγματικά είναι η εγκληματολογία,και ιδιαίτερα ο τομέας των εργαστηρίων (forensic science).Ξέρω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα,γι' αυτό θέλω να φύγω στο εξωτερικό για να το σπουδάσω (συγκεκριμένα Αγγλία).Ωστόσο,οι γονείς μου δε με αφήνουν (δεν είναι οικονομικό το θέμα) :( Η θεωρητική με την πρακτική εγκληματολογία δεν έχουν άμεση σχέση,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Σκέφτομαι να παρακολουθήσω μαθήματα στην Πάντειο το πρώτο έτος και τον Ιανουάριο να κάνω την αίτηση για το πανεπιστήμιο που θέλω.Είμαι πολύ στεναχωρημένη που οι γονείς μου δε με στηρίζουν,αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ όλη μου τη ζωή με κάτι που δε θέλω πραγματικά.Για να με δεχτούν μετρά ο βαθμός των πανελληνίων και του απολυτηρίου,καθώς και το IELTS (πιστοποιητικό αγγλικών),που το θέλουν με συγκεκριμένο βαθμό.Το γεγονός ότι θα έχω κάνει ένα χρόνο στη σχολή εδώ είναι ένα συν,έτσι δεν είναι;
Είμαι πολύ μπερδεμένη :( Είναι καλή η λύση αυτή ή να εγκαταλείψω για πάντα το όνειρό μου;

*Παρόλο που ήμουν θεωρητική,μέχρι τη Β' λυκείου,που είχαμε χημεία,ήμουν άριστη (το αναφέρω γιατί η χημεία είναι βασικό μάθημα στα forensics)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γεια σου Quintus Mucius, καλα αποτελεσματα! Ως πρωτοετης στο τμημα μπορω να σου δωσω καποια tips σχετικα με το τι εξεταζει το μαθημα, σ' αυτο το 1ο ετος. Επιγραμματικα, θα διδαχθεις τα βασικα στην αρχη, δλδ τι ειναι εγκλημα, τι εγκληματιας, εγκληματικοτητα, νομος, παραβαση και κυρωσεις. Επισης θα διδαχθεις για την καθολικοτητα και τη διαχρονικοτητα του εγκληματος, για το σκοτεινο αριθμο εγκληματικοτητας (τα εγκληματα που εχουν γινει αλλα δε βλεπουν το φως της δημοσιοτητας)... Αυτα αφορουν το 1ο εξαμηνο (συμφωνα με τη φετινη υλη παντα!).
Στο 2ο, θα γινουν ελαφρως πιο συγκεκριμενα τα πραγματα, οπου θα μαθεις για την εγκληματολογια της κοινωνικης αντιδρασης. Το οτι δηλαδη η υπαρξη νομου επιφερει τη δημιουργια του εγκληματος, πως διαχωριζεται το εγκλημα στα κοινωνικα στρωματα, πως γινεται γνωστη η εγκληματικοτητα και ο στιγματισμος του ατομου. Οσον αφορα εργαστηρια, πραγματι στο 1ο ετος δεν ειχαμε...
Δεν ξερω αν βοηθαει το οτι θα κανεις ενα χρονο στο Παντειο, αλλα ελπιζω να βοηθησα στο να γινει πιο σαφες το αντικειμενο της εγκληματολογιας στο εν λογω παν/μιο και να ξεκαθαρισεις αν οντως θες να "σπαταλησεις" αυτο τον 1 χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariats98

Νεοφερμένος

Η mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εσυ που σπουδαζεις????με ενδιαφερει και εμενα αλλα δεν καταλαβα σε ποιο τμημα αναφερεσαι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Θα ελεγα να ακολουθησεις το ονειρο σου, με καθε τροπο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Η θεωρητική με την πρακτική εγκληματολογία δεν έχουν άμεση σχέση,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Βασικα αυτο ειναι ολο το θεμα, εσυ με τι θελεις να ασχοληθεις, forensic science ή θεωρητικη εγκληματολογια;

Ουτως ή αλλως μεχρι να κανεις το UCAS τον Ιανουαριο εχεις χρονο, οποτε το να πας να παρακολουθησεις καποια μαθηματα εγκληματολογιας το χειμερινο εξαμηνο προφανως και εχεις να σου προσφερει κατι, απο την αποψη οτι και τα ενδιαφεροντα σου θα καλυψει και θα σου δωσει ενα θεωρητικο background.

H αλλη λυση πια ειναι να καθεσαι μεχρι τον Ιανουαριο και να περιμενεις; Δεν βλεπω καπου διλλημα.

Btw για να σε δεχτουν σε Bachelor Forensic Science που ειναι Science Degree και οχι Arts, δεν θελει να εχεις κανει μαθηματα Χημειας/Φυσικης/Βιολογιας στην Γ Λυκειου; Εψαξες αν δεχονται και αποφοιτους Ελληνικου Λυκειου Θεωρητικης Κατευθυνσης ή απλα το υποθετεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
εσυ που σπουδαζεις????με ενδιαφερει και εμενα αλλα δεν καταλαβα σε ποιο τμημα αναφερεσαι :redface:

Κοινωνιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OralDent

Νεοφερμένος

Ο OralDent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας. Μηπως ξερετε αν στην Ελλαδα αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο για οδοντιατρους "forensic odontologist" ( δικαστικος οδοντολογος ) απο εξωτερικο και αν μπορει να συνεργαστει με ιατροδικαστες και αστυνομια ; Ή ολα τα ιατροδικαστικα ειναι αποκλειστικοτητα του ιατροδικαστη και ειναι ο μονος που ειναι εξειδικευμενος σε ολα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Υπάρχουν κατοχυρωμένα δικαίωματα Εγκληματολόγου στην Ελλάδα;
(Προφανώς όταν λέω Εγκληματολόγος, δεν εννοώ κάτι σαν τον αστυνόμο Μπέκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γεια σας. Μηπως ξερετε αν στην Ελλαδα αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο για οδοντιατρους "forensic odontologist" ( δικαστικος οδοντολογος ) απο εξωτερικο και αν μπορει να συνεργαστει με ιατροδικαστες και αστυνομια ; Ή ολα τα ιατροδικαστικα ειναι αποκλειστικοτητα του ιατροδικαστη και ειναι ο μονος που ειναι εξειδικευμενος σε ολα ;
στον ιδιωτικο τομεα εχω την εντυπωση πως ολα αναγνωριζονται. Για το δημοσιο τομεα θα πρεπει να επικοινωνησεις ή να κοιτάξεις τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ. Εάν δεν υπάρχει αναγνώριση πρέπει να την αιτηθείς.

Υπάρχουν κατοχυρωμένα δικαίωματα Εγκληματολόγου στην Ελλάδα;
(Προφανώς όταν λέω Εγκληματολόγος, δεν εννοώ κάτι σαν τον αστυνόμο Μπέκα)
με μια αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα αυτο:
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των εγκληματολόγων δεν έχουν κατοχυρωθεί ακόμη στην Ελλάδα. Ωστόσο, στο ΦΕΚ Β463/17-4-03 «Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας φυλακών (βλ. κυρίως άρθρα 27, 33, 51, 55), προβλέπεται το καθηκοντολόγιο των εργαζομένων στα σωφρονιστικά καταστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλημέρα, καλή χρονιά!!
Θέλω να ρωτήσω το εξής
Πώς μπορεί κάποιος να μπει στην εγκληματολογία μέσω κοινωνιολογίας παντείου???
Μπαίνει κάποιος στην κοινωνιολογία και μετά παίρνει κατεύθυνση πάνω σε αυτόν τον τομέα??
Αν ξέρει κάποιος την διαδικασία που ακολουθείται παρακαλώ ας μου απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δες στο θέμα "Εγκληματολογία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιοκάστη με λένε

Νεοφερμένος

Η Ιοκάστη με λένε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να σπουδάσεις εγκληματολογία στην Ελλάδα (ή έστω να ασχοληθείς με το αντικείμενο,παράλληλα με κάτι άλλο),είναι να πας στο τμήμα της κοινωνιολογίας του Παντείου. Από το πρώτο κιόλας εξάμηνο υπάρχουν εγκληματολογικά μαθήματα,αναφέρω ενδεικτικά μερικά που υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών
- Εισαγωγή στην εγκληματολογία Ι και ΙΙ
- Εμπειρική εγκληματολογία Ι και ΙΙ
- Εγκληματικότητα και κοινωνικός έλεγχος ανηλίκων
- Εγκλήματα διαφθοράς, και πολλά άλλα.
Προφανώς και το πτυχίο θα γράφει "κοινωνιολογία" (κοινωνιολόγος βγαίνεις άλλωστε),αλλά μπορείς μετέπειτα να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στην εγκληματολογία (όσον αφορά την Ελλάδα,το Πάντειο έχει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία,το μοναδικό νομίζω),και να εξειδικευτείς πάνω σε αυτό. Βέβαια,πρέπει να πω ότι στο αντικείμενο αυτό είναι δύσκολο να βρεις δουλειά στην Ελλάδα,οπότε,αν το θες πολύ,καλύτερα πήγαινε εξωτερικό :/ Αυτά που ανέφερα πιο πάνω είναι η μοναδική διέξοδος για να σπουδάσεις εγκληματολογία στην Ελλάδα.
Αυτά είναι το θεωρητικό πλαίσιο. Αν τώρα θες να ασχοληθείς με εργαστήρια (τύπου CSI),και τέτοια,δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιο τμήμα εδώ,οπότε πρέπει να κάνεις εξ ολοκλήρου τις σπουδές σου στο εξωτερικό.
Αυτά,ελπίζω να βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Και ένας δικηγόρος μπορεί να ασχοληθεί, και ένας αστυνομικός μπορεί να ασχοληθεί, από ότι ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καταρχας υπαρχουν αντιστοιχα θεματα στο ischool με αναλυτικοτερες πληροφοριες. Τωρα για criminology, στην Ελλαδα μονο σε μεταπτυχιακο. Ή στην Παντειο που ειναι εξειδικευμενο και προσωπικα το θεωρω καλυτερο για το αντικειμενο, γιατι ασχολειται διεπιστημονικα με αυτο ή στα μεταπτυχιακα των Νομικων στους τομεις των Ποινικων Επιστημων, αλλα εχει και αρκετα μαθηματα ποινικου δικαιου, ενω δεν καλυπτει και τοσο πχ κοινωνιολογικες, ψυχολογικες κτλ προσεγγισεις του εγκληματος.

Για forensics, δηλαδη εργαστηρια κτλ μεταπτυχιακα απο οσο ξερω μονο εξω και σαν επαγγελμα, στην αστυνομια.

Με ''θεωρητικη'' εγκληματολογια ο καθενας μπορει να ''απασχοληθει'' και ο δικηγορος και ο κοινωνιολογος και ο ψυχολογος κτλ. Τωρα το τι ακριβως απασχοληση θα βρει στην Ελλαδα, αλλου παπα ευαγγελιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Έκκληση βοήθειας! Μεταφέρω εδώ την απορία φίλης μου με την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάποιος να τη βοηθήσει.

Η φίλη μου έχει σπουδάσει ψυχολογία και θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχει Proficiency και της ζητάνε να δώσει εξετάσεις στα αγγλικά.

Γνωρίζει κανείς τι περιλαμβάνουν αυτές οι εξετάσεις; Είναι μόνο κείμενο για μετάφραση; Η θεματολογία ποια είναι; Τι επίπεδο; Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει εξετάσεις αγγλικών για εισαγωγή στο μεταπτυχιακό της εγκληματολογίας να μας δώσει μερικές πληροφορίες;

Ευχαριστώ εκ μέρους της (πολύ αγχωμένης) φίλης Ελένης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top