Εγκληματολογία

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αν κάποιος τελειώσει Ψυχολογία υπάρχουν διαθέσιμα μεταπτυχιακά στον τομέα της Εγκληματολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Θέλω να εξιχνιάζω εγκλήματα.Γνωρίζω ότι η ψυχολογία είναι για την θεωριτική εγκληματολογία.Απλά ρωτάω πως μπορώ να μπω και εαν υπάρχουν πιο υψηλοί μισθοί από ότι στους Αξιωματικούς ΕΛ.ΑΣ.
2 ειναι οι υπηρεσιες στην ελλαδα που ασχολουνται με την ερευνα ανθωποκτονιων.. η διευθυνση εγκληματολογικων ερευνων αθηνας κ η αντιστοιχη θεσσαλονικης. Για να πας εκει δν αρκει μονο το πτυχιο κ ο βαθμος. Το αν θα σε κρατησουν εξαρταται κυριως απο το ποσες υποθεσεις βγαζεις, κ δεν ειναι απαραιτητο να εισαι αξιωματικος για να πας. Ως πολιτης το αποκλειω να μπει καποιος εκει. Πρεπει να ειναι ηδη αστυνομικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σε προηγούμενες σελίδες έχει αναλυθεί η διαφορά εργαστηριακής-θεωρητικής εγκληματολογίας (τουλάχιστον έτσι τα διαχωρίζω εγώ). Ενδεικτικά:

και απο μαθηματικη σχολη με κατευθυνση πιθανοτητων και στατιστικης μπορεις να ακολουθησεις μεταπτυχιακο forensic science. στο αμστερνταμ τουλαχιστον απο οτι ειδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adrianaworld

Νεοφερμένος

Η adrianaworld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας είμαι η αντριάνα είμαι από κύπρο και θα πάω πρώτη λυκείου.Καθημερινά με απασχολεί με τι θα ασχοληθώ στο μέλλον υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και πολλά κορεσμένα επαγγέλματα.Εγώ θέλω να γίνω εγκληματολόγος και περισσότερο να ασχοληθώ με το οικονομικό έγκλημα:clapup:.Στην 2 λυκείου πρέπει να διαλέξω μαθήματα ενδιαφέροντος και ενισχυμένα μπορείτε να με βοηθήσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βάσω.Γλ

Νεοφερμένος

Η Βάσω.Γλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σας!!είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας πάνω σε ένα θέμα...Λοιπόν θέλω να ασχοληθώ με την εγκληματολογία τύπου CSI όμως απ'ότι γνωρίζω στην ελλάδα εκληματολογία παρέχεται μόνο απο το Πάντειο με κυριως θεωρητικό προφιλ και απο την αστυνομία που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που θέλω.Σκεφτόμουν λοιπόν αν σπουδάσω βιολογία και μετά μεταπτυχιακό στο εξωτερικό...Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να πάω μεσω αυτού του τροπου ή αν υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση ωστε να μείνω ελλάδα;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Υ.Π Συγνώμη αν αυτο το θέμα έχει ξαναγραφτεί παλιότερα αλλά δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω ολα ..:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δε μας λες ομως με ποιο ακριβως κομματι του forensic θελεις ν ασχοληθεις. Θες να εισαι μεσα στα εργαστηρια που θα κανεις τα τεστ πχ dna? θες να εισαι αυτη που θα παει στον τοπο του εγκληματος? θες να εξιχνιασεις το εγκλημα? τι ακριβως? το forensic εχει ενα σωρο κατηγοριες απο φωτογραφο μεχρι πληροφορικαριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Καλησπέρα! Κι εγώ εγκληματολογία θέλω να σπουδάσω άλλα όσους έχω ρωτήσει μέχρι τώρα μου έχουν πει ότι στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ δύσκολο έως και αδύνατο να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτό το αντικείμενο..Προσωπικά θα περάσω αστυνομία και μετά λογικά θα φύγω στο εξωτερικό να αναζητήσω την τύχη μου..

Οι καθηγητές στο σχολείο που έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι αν θέλω εγκληματολογία να φύγω για σπουδές στο εξωτερικό καθώς εδώ δεν γίνεται..

Τώρα για να γίνεις εγκληματολόγος με σπουδές στην βιολογία και μεταπτυχιακό σε σχολή του εξωτερικού δεν ξέρω αν γίνεται...αν ξέρει κανένα άλλο παιδί θα σου πει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αλλο το forensic science και αλλο το criminology.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Βάσω.Γλ πώς ξέρεις ότι θα θέλεις ή θα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό; Ακόμη καλά καλά δεν ξέρεις αν θα σου αρέσει ο βασικός κύκλος σπουδών...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω.Γλ

Νεοφερμένος

Η Βάσω.Γλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
aladin θέλω κυρίως με τον τόπο του εκλήματος να ασχολούμαι... συλλογή στοιχείων κλπ...αν δεν κάνω λάθος όμως με το πτυχίο βιολογίας και με κάποια ειδίκευση σε αυτόν τον τομέα μπορείς να κάνεις και τα δυο {δηλαδή να δουλεύεις και σε εργαστηρια ας πούμε για το DNA}μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο την διαφορά forensic science απο criminology γιατί νομίζω τα έχω μπερδέψει κάπως :D:D

notis_19 και εγω το ίδιο ακούω και νομίζω πως αρχίζω να απογοητεύομαι:(πάντως απο αστυνομία για εμένα δεν το βλέπω...καλή σου τύχη όμως οτι και αν κάνεις!!

nPb πιστεύω πως θα μου αρέσει αρκει να βρω πως να φτάσω ως εκεί...για το αν μπορώ δεν ξέρω σίγουρα ΚΥΡΙΩΣ λόγω οικονομικών:/: τουλάχιστον μπορώ να προσπαθήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Η δυνατότητα να κάνουμε κάτι ή να μην το πετύχουμε εν τέλει, δεν έχει πάντα οικονομικά αίτια. Τίθεται και θέμα ικανοτήτων, προσωπικότητας,... Το πιο σωστό είναι να είμαστε μετριόφρονες και να προσπαθούμε βήμα-βήμα, αφήνοντας τις πράξεις μας να μιλούν σε βάθος χρόνου για εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω.Γλ

Νεοφερμένος

Η Βάσω.Γλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
nPb το βρίσκω απόλυτα σωστό αυτό που είπες και πιστεύω πως αμα σου αρεσει κατι και μάλιστα πολύ το πετυχαίνεις και καλύτερα:):)όπως και να το κάνουμε όμως και τα λεφτά σήμερα παίζουν τον ρόλο τους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μαλλον εννοεις Βασω οτι χρειαζεται το μεταπτυχιακο γιατι δεν υπαρχει csi σαν πρωτο πτυχιο που να σου δινει την εξειδικευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Από παλιότερο ποστ μου
Λοιπόν,για να τα ξεδιαλύνεις λίγο:
Υπάρχουν 2 ειδών εγκληματολογίας, το ένα είδος είναι αυτό που μελετά την φύση και αίτιο/κίνητρο του εγκλήματος . Μιλάμε δλδ για ψυχολογική μελέτη του ανθρώπου που έκανε το έγκλημα. Με απλά ελληνικά <<ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑΚΗΣ ΕΦΑΓΕ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ>>; Αυτό λέγεται στα αγγλικά Criminology.
Αυτόν τον κλάδο μπορείς να τον ακολουθήσεις από:Νομική(ποινικήεγκληματολογία), Πολιτικές επιστήμες(ίσως), Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Ιατρική (Ψυχιατρική συγκεκριμένα), ίσως φιλοσοφία. Γενικά πάντως, από ανθρωπιστικές επιστήμες, δλδ 1ο πεδίο, εκτός της ιατρικής.
Το 2 είδος είναι η εργαστηριακή εγκληματολογία. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτός είναι ο επίσημος τίτλος, αλλά σίγουρα ταιριάζει στη περιγραφή. Στα αγγλικά λέγεται forensic science ή για συντομία forensics. Eδώ ασχολείσαι με τον εγκληματία μόνο σωματικά, αλλά και με τον τόπο του εγκλήματος και το πτώμα.Με απλά ελληνικά <<ΠΩΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ Η ΑΝΝΟΥΛΑ;>>
Παραθέτω απόσπασμα από προηγούμενο ποστ μου:

Σε αυτόν τον κλάδο πας από: Ιατρική (ιατροδικαστική), Χημικό, Βιοχημικό, (Μοριακή)Βιολογία, Τεχνολόγων Ιατρικών εργαστηρίων. Με οποιοδήποτε από αυτά τα πτυχία μπορείς να τρέξεις εργαστηριακές αναλύσεις(ο καθένας με τα δικαιώματά του), περαιτέρω εξειδίκευση(π.χ ανάλυση εγκληματικής σκηνής) όμως γίνεται μόνο μέσω μεταπτυχιακών πάνω στις forensics sciences που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα .

Πρόσεξε πως απ' όλες τις σχολές της τελευταίες παραγράφου έχεις επαγγελματικά δικαιώματα ώστε να δουλέψεις στα εγκληματολογικά εργαστήρια της αστυνομίας, που νομίζω βρίσκονται μόνο στην Αθήνα. Πρακτικά είναι δύσκολο έως αδύνατο, μιας και οι θέσεις είναι ελάχιστες (και βυσματικές!)
Επομένως όταν τελειώσεις με το καλό τη Χ σχολή σου και θες ακόμα να ασχοληθείς με το αντικείμενο, το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Όχι μόνο για την εξιδίκευση αλλά και για την εξάσκηση του επαγγέλματος. Όσο για το οικονομικό, πάντα υπάρχουν υποτροφίες ή προγράμματα που μπορείς να κυνηγήσεις. Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή υπάρχει επιδοτούμενο μεταπτυχιακό για forensics από το Erasmus Mundus. Μπες με το καλό στη σχολή σου, κυνήγα βαθμούς, εργασίες, πρακτικές κτλ και όταν τελειώσεις κάτι θα βρεις.

Y.Γ: Στην Αγγλία πάντως, που είναι και στη μόδα αυτόν το καιρό, υπάρχουν βασικά πτυχία (bachelor) στην εγκληματολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω.Γλ

Νεοφερμένος

Η Βάσω.Γλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
fmarulezkd ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όπως και τους υπόλοιπους φίλους παραπάνω...με βοήθησαν πολύ οι συμβουλές σας και θα δω τι θα κανω :D:)μήπως ξέρεται να μου πείτε και κάτι τελευταίο;;πόσο περίπου διαρκούν τα μεταπτυχιακά αυτού του είδους;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Βάσω για κοίταξε εδώ μπορεί να σε ενδιαφέρει,να πάρεις μια ιδέα!
https://www.coursera.org/course/ntufsc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κάποτε είχα ανοίξει αυτό το thread. :P

Για τις αναλύσεις του εγκληματολογικού και την εγκληματολογία, γιατί έχουμε μπερδέψει λιγάκι τα μπούτια μας εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Επειδή πέρα από 3οετής στα ΜΜΕ (κατατακτήριες καπάκι από Κοινωνιολογία),μπήκα φέτος στο μεταπτυχιακό Εγκληματολογίας Παντείου έχω να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένη,από τους καθηγητές,τισ σημειώσεις και τις επισκέψεις (ΕΚΚΕ,Φυλακές Αυλώνα,Εγκληματολογικό Μουσείο και Εγκληματολογικών Ερευνών της Αστυνομίας).
Είναι καθαρή Εγκληματολογία δεν είναι ούτε δικαστική ψυχολογία (profiling και πίτσες μπλε θετικιστικού μοντέλου γεννημένου εγκληματία καθώς έχει καταρριφθεί από τη σύγχρονη εγκληματολογία) ούτε Forensics (βιοχημικά εργαστήρια κλπ).
Ορίστε και η λίστα των μαθημάτων μας:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Η σύγχρονη εγκληματικότητα, η αντιμετώπισή της και η Εγκληματολογία
Πόλη και εγκληματικότητα, αίσθημα ανασφάλειας και τιμωρητικότητα
Μεθοδολογία της εγκληματολογικής έρευνας
Διεθνοποίηση της αντεγκληματικής πολιτικής και δικαιώματα του ανθρώπου
Νέες τεχνολογίες και έγκλημα
Πρόληψη της εγκληματικότητας
Επιστημολογικά ζητήματα της Εγκληματολογίας
Οργανωμένο έγκλημα και οικονομική εγκληματικότητα
Ο ρόλος του θύματος στην απονομή της ποινικής δικαιοσύνης: ιστορική και σύγχρονη προσέγγιση

+Διπλωματική Εργασία



https://criminology.panteion.gr/%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Επειδή πέρα από 3οετής στα ΜΜΕ (κατατακτήριες καπάκι από Κοινωνιολογία),μπήκα φέτος στο μεταπτυχιακό Εγκληματολογίας Παντείου έχω να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένη,από τους καθηγητές,τισ σημειώσεις και τις επισκέψεις (ΕΚΚΕ,Φυλακές Αυλώνα,Εγκληματολογικό Μουσείο και Εγκληματολογικών Ερευνών της Αστυνομίας).
Είναι καθαρή Εγκληματολογία δεν είναι ούτε δικαστική ψυχολογία (profiling και πίτσες μπλε θετικιστικού μοντέλου γεννημένου εγκληματία καθώς έχει καταρριφθεί από τη σύγχρονη εγκληματολογία) ούτε Forensics (βιοχημικά εργαστήρια κλπ).
Ορίστε και η λίστα των μαθημάτων μας:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Η σύγχρονη εγκληματικότητα, η αντιμετώπισή της και η Εγκληματολογία
Πόλη και εγκληματικότητα, αίσθημα ανασφάλειας και τιμωρητικότητα
Μεθοδολογία της εγκληματολογικής έρευνας
Διεθνοποίηση της αντεγκληματικής πολιτικής και δικαιώματα του ανθρώπου
Νέες τεχνολογίες και έγκλημα
Πρόληψη της εγκληματικότητας
Επιστημολογικά ζητήματα της Εγκληματολογίας
Οργανωμένο έγκλημα και οικονομική εγκληματικότητα
Ο ρόλος του θύματος στην απονομή της ποινικής δικαιοσύνης: ιστορική και σύγχρονη προσέγγιση

+Διπλωματική Εργασία



https://criminology.panteion.gr/%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

Το εγκληματολογικό μουσείο τι ακριβώς είναι;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top