Εγκληματολογία

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως την εγκληματολογία την κάνεις μεταπτυχιακό.

οχι ακριβως αλλα βρηκαμε τις πληροφοριες που θελαμε!σε ευχαριστω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Το εχω αποφασισει εδω και παααρα πολυ καιρο. Εγκληματολογος θα γινω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το εχω αποφασισει εδω και παααρα πολυ καιρο. Εγκληματολογος θα γινω!

Ελπίζω να έχεις καταλάβει οτι εγκληματολογία είναι τα θεωρητικά και όχι αυτά που νομίζει η πλειοψηφία.:P
Κατα τ'άλλα, καλή τύχη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το εχω αποφασισει εδω και παααρα πολυ καιρο. Εγκληματολογος θα γινω!
ελπίζω όχι λόγω csi:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εγκληματολογία ακούγεται τέλεια το σι-ες-άι είναι χαζό.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ελπίζω όχι λόγω csi:P
γιατί όχι; μπορεί μέσω μιας σειράς να ανακάλυψε ότι της αρέσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
γιατί όχι; μπορεί μέσω μιας σειράς να ανακάλυψε ότι της αρέσει ;)
γιατί δεν έχει καμία απολύτως σχέση?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
γιατί δεν έχει καμία απολύτως σχέση?:P
μωρέ έχει :P κι εγώ ακούω χαζομαρούλες φάσης "Α θέλω κι εγώ να γίνω όπως στο CSI" και δεν έχουν ιδέα ότι μόνο τα μισά άντε και λίγο παραπάνω από όσα κάνουν υπάρχουν στην πραγματική ζωή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ελπίζω όχι λόγω csi:P

Βασικά στο csi, περισσότερο αναλύσεις έχει παρά εγκληματολογία σαν θεωρητική επιστήμη.
Γι'αυτό και όσοι ακούνε για εγκληματολογία το πρώτο πράγμα που τους έρχεται στο μυαλό είναι αναλύσεις βιολογικών υλικών, αποτυπώματα κτλ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βασικά στο csi, περισσότερο αναλύσεις έχει παρά εγκληματολογία σαν θεωρητική επιστήμη.
Γι'αυτό και όσοι ακούνε για εγκληματολογία το πρώτο πράγμα που τους έρχεται στο μυαλό είναι αναλύσεις βιολογικών υλικών, αποτυπώματα κτλ. :P
κι αυτό έχει να κάνει με εγκληματολογία όμως :P Πχ κάποτε θα ασχοληθώ με τον κλάδο της εγκληματολογίας αλλά μόνο στα εργαστήρια. Σκέψου ένα εγκληματολογικό χωρίς εργαστήρια, δε θα μπορούσε να λειτουργήσει. Τόσο τα εργαστήρια όσο και το μέρος που αναλαμβάνει η ""αστυνομία"" (ας το θέσω έτσι ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ) είναι εξισου σημαντικά και μη συγκρίσιμα μεταξύ τους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Βασικά στο csi, περισσότερο αναλύσεις έχει παρά εγκληματολογία σαν θεωρητική επιστήμη.
Γι'αυτό και όσοι ακούνε για εγκληματολογία το πρώτο πράγμα που τους έρχεται στο μυαλό είναι αναλύσεις βιολογικών υλικών, αποτυπώματα κτλ. :P
το οποίο δεν αποτελεί μέρος της εγκλαματολογίας?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γιάννη, αυτό προσπαθώ να πω. Οτι οι αναλύσεις δεν αποτελούν μέρος τις εγκληματολογίας σαν επιστήμη.
Είναι τελείως διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σε προηγούμενες σελίδες έχει αναλυθεί η διαφορά εργαστηριακής-θεωρητικής εγκληματολογίας (τουλάχιστον έτσι τα διαχωρίζω εγώ). Ενδεικτικά:

Λοιπόν,για να τα ξεδιαλύνεις λίγο:
Υπάρχουν 2 ειδών εγκληματολογίας, το ένα είδος είναι αυτό που μελετά την φύση και αίτιο/κίνητρο του εγκλήματος . Μιλάμε δλδ για ψυχολογική μελέτη του ανθρώπου που έκανε το έγκλημα. Με απλά ελληνικά <<ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑΚΗΣ ΕΦΑΓΕ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ>>; Αυτό λέγεται στα αγγλικά Criminology.
Αυτόν τον κλάδο μπορείς να τον ακολουθήσεις από:Νομική(ποινικήεγκληματολογία), Πολιτικές επιστήμες(ίσως), Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Ιατρική (Ψυχιατρική συγκεκριμένα), ίσως φιλοσοφία. Γενικά πάντως, από ανθρωπιστικές επιστήμες, δλδ 1ο πεδίο, εκτός της ιατρικής.
Το 2 είδος είναι η εργαστηριακή εγκληματολογία. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτός είναι ο επίσημος τίτλος, αλλά σίγουρα ταιριάζει στη περιγραφή. Στα αγγλικά λέγεται forensic science ή για συντομία forensics. Eδώ ασχολείσαι με τον εγκληματία μόνο σωματικά, αλλά και με τον τόπο του εγκλήματος και το πτώμα.Με απλά ελληνικά <<ΠΩΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ Η ΑΝΝΟΥΛΑ;>>
Παραθέτω απόσπασμα από προηγούμενο ποστ μου:



Σε αυτόν τον κλάδο πας από: Ιατρική (ιατροδικαστική), Χημικό, Βιοχημικό, (Μοριακή)Βιολογία, Τεχνολόγων Ιατρικών εργαστηρίων. Με οποιοδήποτε από αυτά τα πτυχία μπορείς να τρέξεις εργαστηριακές αναλύσεις(ο καθένας με τα δικαιώματά του), περαιτέρω εξειδίκευση(π.χ ανάλυση εγκληματικής σκηνής) όμως γίνεται μόνο μέσω μεταπτυχιακών πάνω στις forensics sciences που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει οτι εγκληματολογία είναι τα θεωρητικά και όχι αυτά που νομίζει η πλειοψηφία.:P
Κατα τ'άλλα, καλή τύχη:)

Ευχαριστω! Το εχω ψαξει πολυ ;)

γιατί όχι; μπορεί μέσω μιας σειράς να ανακάλυψε ότι της αρέσει ;)

Η αλήθεια ειναι οτι πεντε χρονων ημουν και ειχε μια σειρα στο μεγκα και υπηρχε ενας εγκληματολογος και τοτε λεω στη μαμα μου εγω αυτο θελω να γινω. Κλασικα, νομιζε οτι το ειπα απο το εργο αλλα 7 χρονια τωρα δεν εχω αλλαξει γνωμη και φυσικα εχω ψαξει πολυ παραπανω και εχω ενημερωθει για τις σπουδες που θα πρεπει να κανω. Ειμαι σιγουρη οτι ειναι αυτο που θελω να κανω στη ζωη μου!
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!:clapup::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου...Η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει παρα πολυ... που ειναι αυτοι οι δρομοι να τους παρω εναν εναν....:'(:'(

Ισχυει οτι μπορω να περασω και μεσω ψυχολογιας στην Εγκληματολογια?



Μανο εγκληματολογος γινεσαι ειτε απο νομικη +μεταπτυχιακο ειτε απο κοινωνιολογια παντειου+μεταπτυχιακο!!!! και στις δυο περιπτωσεις ειναι απαραιτητο το μεταπτυυχιακ ογια να αποκτησεις την ειδικευση του εγκληματολογου!Διαφορετικα για τ Κοινωνιολογια Παντειου π ξερω ακομα και να παρειςκατευθυνση Εγκληματολογιας και παρεις και ολα τα εγκληματολογικα μαθηματα παλι κοινωνιολογος θα βγεις καθως η κατευθυνση προς το παρον ακομα ειναι καπως ατυπη με την εννοια οτι δεν σου δινει τη νειδικευση του εγκληματολογου.Οπως εχω ξανααναφερει μια φιλη περασε γετος στο τμημα κοινωνιολογια ςτου Παντειου κ θ παρει κατευθυνση εγκληματολογια ςκαι απο οτι της ειπαν θα πρεπει οντως να κανει το μεταπτυχιακο για να αποκτησει και επισημως τη νειδικευση του Εγκληματολογου.Οι καθηγητες οπως της ειπαν καποιοι φοιτητες επιδοξοι εγκληματολογοι του Παντειου κανουν καποιες ενεργειες ωστε αν παρρεις κατευθυνση εγκληματολογιας το πτυχιο να μην ειναι κοινωνιολογιας και να πρεπει μετα να κανεις υποχρεωτικα το μεταπτυχιακ ογια να ααποκτησεις την ειδικευση οπως συμβαινει μεχρι τωρα αλλα να σου δινει την ειδικευση κατευθειαν!Μην σου κοβει κανεις τα φτερα!Εγκληματολογος απο την κοινωνιολογιαπαντειου+το αναλογο μεταπτυχιακ οεγκληματολογιας του τμηματος βγαινεις κανονικα!εχεις ακουσει το ΣΕΕΕΠ που ειναι οιΕγκληματολογοι του Παντειου?Καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικόλας25

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα.Συγγνώμη που ξαναφέρνω αυτό το topic στο φως, αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εγκληματολογία.
Είμαι μαθητής της Α'Λυκείου και με πιάνει το νέο σύστημα(δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό ή όχι γιατί είμαι καλός μαθητής).Εδώ και καιρό έχω στοχεύσει να περάσω στη σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ μέσω θετικής κατεύθυνσης.Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι επειδή λατρεύω την ψυχολογία ,εάν αποφοιτήσω από την σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ μπορώ να γίνω εγκληματολόγος;Και αν ναι, τι είδους μισθοί υπάρχουν σε αυτόν τον τομέα;Θα μου προτείνατε να συνεχίσω να Αξιωματικός ή να προσπαθήσω να γίνω εγκληματολόγος.(Εδώ που τα λέμε οι αξιωματικοί έχουν άμεση αποκατάσταση)

Υ.Γ.:Θα το εκτιμούσα πολύ εάν με βοηθούσατε :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικόλας25

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κανά reply ρε παιδιά;; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ϊσως έχεις μπερδέψει κάπως τα πραγματα..
πές μας ακριβώς με τι θέλεις να ασχοληθείς στο μέλλον, τι δλδ θέλεις να κάνεις. γιατί άλλο καθηγητής εγκληματολόγος θεωρία δλδ, κ άλλο κάποιος που εξιχνιάζει εγκλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικόλας25

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θέλω να εξιχνιάζω εγκλήματα.Γνωρίζω ότι η ψυχολογία είναι για την θεωριτική εγκληματολογία.Απλά ρωτάω πως μπορώ να μπω και εαν υπάρχουν πιο υψηλοί μισθοί από ότι στους Αξιωματικούς ΕΛ.ΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top