Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
κανοντας σε αλλα μαθηματα φροντηστηριο,σε αλλα ιδιαιτερα και σε αλλα σε τμημα 4-5 ατομων, πιστευω πως το τελευταιο ειναι η καλυτερη λυση.δεν ειναι ακριβο οπως τα ιδιαιτερα αλλα ουτε υπαρχει η απωλεια χρονου που υπαρχει στο φροντιστηριο.ομως για να μπορεσει το τμημα να παει μπροστα πρεπει οι μαθητες να ειναι του ιδιου επιπεδου.οσο αφορα τα ιδιαιτερα,υπαρχεις μονο εσυ με τον καθηγητη και το μαθημα ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στις αναγκες σου,αλλα κοστιζει.σας προτεινω μαθηματικα κατευθ και φυσικη να ΜΗΝ πατε σε φροντιστηριο και να ακολυθησετε εναν απο τους αλλους 2 δρομους

Οτι και να κανεις το ιδιο ειναι....Και στο φροντιστηριο ο καθηγητης θα σε προσεξει και θα σε βαλει στο καταλληλο τμημα.....
Το σημαντικο σε αυτα τα μαθηματα ειδικα ειναι η προσωπικη προσπαθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
1) Τυχαίνει να γνωρίζω ότι το υπουργείο ποτέ δεν έχει δώσει σε επιτροπή θεμάτων εντολή για εύκολα ή δύσκολα.
2) Είναι πραγματικά εκπληκτικό το γεγονός ότι οι περισσότεροι καθηγητές φροντιστηρίων έχουν φίλο στην επιτροπή θεμάτων.



Μαυριδης λεγεται,εχει βγαλει και βοηθηματα και περσι ηταν στην επιτροπη.Δεν ελεγε μπαρουφες,οντως ηταν καλος του φιλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν νομίζω δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα.. γενικής βιολογία έτσι όχι κατεύθυνση!
Μεσα σε 4 μερες? :confused:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Πιστευετε οτι ενας καθηγητης μπορει να διδαξει και μαθηματικα κατευθυνσης και φυσικη κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Πιστευετε οτι ενας καθηγητης μπορει να διδαξει και μαθηματικα κατευθυνσης και φυσικη κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης ;
Φαινομενικά ίσως να μπορεί, αλλά σίγουρα σε κάποιο από τα τρία δεν θα είναι τόσο καλός :hmm:Μαθηματικά κατεύθυνσης και γενικής, ίσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Πιστευετε οτι ενας καθηγητης μπορει να διδαξει και μαθηματικα κατευθυνσης και φυσικη κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης ;
Το πιστευω γιατι εχω δει ατομα να διδασκουν και τα τρια μαθηματα. Απλα λογικο ειναι σε καποιο αυτα να υστερει εκτος αν εχει παρει πτυχιο και απο το φυσικο και απο το μαθηματικο(που το θεωρω λιγο σπανιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Το πιστευω γιατι εχω δει ατομα να διδασκουν και τα τρια μαθηματα. Απλα λογικο ειναι σε καποιο αυτα να υστερει εκτος αν εχει παρει πτυχιο και απο το φυσικο και απο το μαθηματικο(που το θεωρω λιγο σπανιο).

Φαινομενικά ίσως να μπορεί, αλλά σίγουρα σε κάποιο από τα τρία δεν θα είναι τόσο καλός :hmm:Μαθηματικά κατεύθυνσης και γενικής, ίσως...

Τωρα που το ξανασκεφτηκα, ενας αποφοιτος μαθηματικου τμηματος κατα την γνωμη μου μαθηματικα κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης μπορει ανετα να τα διδαξει. Ομως με μια ματια που εριξα στο Μαθηματικο Θεσσαλονικης (οχι οτι εχω κατι με τα αλλα τμηματα) παρατηρησα οτι διδασκονται ελαχιστη φυσικη (μπορει και να κανω λαθος δεν ξερω) η οποια δεν μπορει να καλυψει την υλη της φυσικης κατευθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Τωρα που το ξανασκεφτηκα, ενας αποφοιτος μαθηματικου τμηματος κατα την γνωμη μου μαθηματικα κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης μπορει ανετα να τα διδαξει. Ομως με μια ματια που εριξα στο Μαθηματικο Θεσσαλονικης (οχι οτι εχω κατι με τα αλλα τμηματα) παρατηρησα οτι διδασκονται ελαχιστη φυσικη (μπορει και να κανω λαθος δεν ξερω) η οποια δεν μπορει να καλυψει την υλη της φυσικης κατευθυνσης.
Δεν ξερω! Και εγω το υπεθεσα,γνωριζοντας δυο-τρια ατομα που διαδασκαν και τα τρια μαθηματα. Απλα ειμαι απο θεωρητικη και δεν γνωριζω ακριβως την υλη των μαθηματων αυτων για να πω κατι με σιγουρια! Παντως καλο ειναι να υπαρχουν ξεχωριστοι καθηγητες για το καθε μαθημα! Με εξαιρεση εμας τους θεωρητικος που ενας φιλολογος επαρκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Παντως καλο ειναι να υπαρχουν ξεχωριστοι καθηγητες για το καθε μαθημα!

Ναι και εγω αυτο πιστευω ετσι ωστε ο καθενας να δινει τον καλυτερο του εαυτο μεσα στο μαθημα. Απλα εκανα την ερωτηση γιατι επειδη εδινα φετος συνεβει αυτο που ρωτησα και ηταν ψιλοτραγικη κατασταση. Οσο για την θεωρητικη (οπως εσυ) τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα, απλα δεν μπορεις να εισαι εντελως σιγουρη για την ποιοτητα των γνωσεων που διδασκεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ναι και εγω αυτο πιστευω ετσι ωστε ο καθενας να δινει τον καλυτερο του εαυτο μεσα στο μαθημα. Απλα εκανα την ερωτηση γιατι επειδη εδινα φετος συνεβει αυτο που ρωτησα και ηταν ψιλοτραγικη κατασταση. Οσο για την θεωρητικη (οπως εσυ) τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα, απλα δεν μπορεις να εισαι εντελως σιγουρη για την ποιοτητα των γνωσεων που διδασκεσε.
Πραγματι ,γιατι τωρα φιλολογοι γινονται και απο αλλες σχολες(ιστορικο-αρχαιολογικο,φπψ). Παντως ειμαι της αποψης οτι θα πρεπει να διαλεγουμε καθηγητη/-τρια οχι μονο με βαση τις γνωσεις αλλα θα πρεπει να υπαρχει και καποιου ειδους χημεια,γιατι αν ερχεται ο αλλος να κανει μαθημα και εσυ παρακαλας να φυγει τοτε νομιζω δεν θα εχεις και τα καλυτερα αποτελεσματα,και το λεω απο προσωπικη εμπειρια αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

angelic_soul

Νεοφερμένος

Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ρε παιδιά να σας πω κάτι να μου πείτε αν σας κάνουν το ίδιο... Τώρα στη θερινή στο φροντιστήριο που πηγαίνω μου κάνουν φυσική και ταλαντώσεις και μηχανική στερεού. Στα μαθηματικά μου κάνουνε και μιγαδικούς και διαφορικό λογισμό. 'Ετσι είναι κάνουνε και στα δικά σας φροντιστήρια; Και δεν προλαβαίνω να διαβάζω δύο πράγματα ταυτόχρονα και τρώω χρόνο από χημεία βιολογία για να τα προλάβω. Τι γίνεται έτσι δουλεύει το σύστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ρε παιδιά να σας πω κάτι να μου πείτε αν σας κάνουν το ίδιο... Τώρα στη θερινή στο φροντιστήριο που πηγαίνω μου κάνουν φυσική και ταλαντώσεις και μηχανική στερεού. Στα μαθηματικά μου κάνουνε και μιγαδικούς και διαφορικό λογισμό. 'Ετσι είναι κάνουνε και στα δικά σας φροντιστήρια; Και δεν προλαβαίνω να διαβάζω δύο πράγματα ταυτόχρονα και τρώω χρόνο από χημεία βιολογία για να τα προλάβω. Τι γίνεται έτσι δουλεύει το σύστημα;

Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια αλλα αυτη η μεθοδος πιστευω ειναι λαθος. Το καθε κεφαλαιο εχει την σειρα του δηλαδη στην φυσικη πρωτα ταλαντωσεις μετα κυματα και επειτα μηχανικη στερεου και κρουσεις (και στις ταλαντωσεις συναντας κρουσεις οποτε εχεις μια γνωση). Οσον αφορα τα μαθηματικα νομιζω λογικη ειναι η σειρα με την οποια πηγαινετε, αλλα καλο ειναι αφου τελειωσεις τους μιγαδικους, να συνεχισεις με το κεφαλαιο των οριων καθως εχει ορισμενα σημαντικα πραγματα (τα οποια μπορεις να τα κατανοησεις καλυτερα απο τον διαφορικο λογισμο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggykast

Νεοφερμένος

Η peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ξερει καποιος να μου πει εάν η υλη στη βιολογία γενικης της γ' μπορει να βγει σ ένα μηνα με 4 ωρες μαθηματων τη βδομαδα; ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Αναφέρομαι σε όσους σε λίγες μέρες θα δώσετε πανελλήνιες. Όλοι πήγατε σε φροντιστήρια ή κάνατε ιδιαίτερα, καθώς το σχολείο δεν ήταν αρκετό να σας καλύψει. Λογικά, έχετε τελειώσει την ύλη σε όλα τα μαθήματα. Η ερώτησή μου είναι: Σε τι ωφελεί το φροντιστήριο από τώρα και μετά; Θα μου πείτε: "Κάνουμε επαναλήψεις". Η γνώμη μου είναι ότι αυτές οι "επαναλήψεις" των φροντιστηρίων, όχι μόνον δεν σας ωφελούν, αλλά αντίθετα σας βλάπτουν, καθώς αποτελούν άσκοπη σπατάλη χρόνου, ενέργειας και χρήματος. Πριν λίγα χρόνια ήμουν κι εγώ υποψήφιος. Το Μάρτιο σταμάτησα τα ιδιαίτερα που έκανα και συνέχισα μόνος μέχρι το τέλος. Πιστεύω ότι οι επαναλήψεις μπορούν άνετα να είναι καθαρά ατομική δουλειά του καθενός. Έχει κάνει τη "λήψη", έχει μπει στο σωστό δρόμο, βοηθήματα υπάρχουν πολλά και καθένας μπορεί να οργανώσει μόνος του την επανάληψή του. Δε βλέπω το λόγο να πληρώνουν οι γονείς σας, ούτε εσείς να χάνετε την ώρα σας, ειδικά όταν τα φροντιστήρια για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα εισπράξουν, σας "πλακώνουν" με πεντάωρα και εξάωρα καθημερινά μαθήματα μέχρι την παραμονή της εξέτασης κάθε μαθήματος. Θα ρωτήσετε "και αν έχουμε απορίες;". Είμαι σίγουρος ότι αν περνάτε κάπου - κάπου από το σχολείο σας, οι καθηγητές σας εκεί δεν θα αρνηθούν να σας εξηγήσουν ότι τους ζητήσετε. Άλλωστε, υπάρχει και το ischool...
(Αυτή δεν είναι παρά η άποψή μου. Ίσως να μην έχω δίκιο. Απλά σκεφτείτε το).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αναφέρομαι σε όσους σε λίγες μέρες θα δώσετε πανελλήνιες. Όλοι πήγατε σε φροντιστήρια ή κάνατε ιδιαίτερα, καθώς το σχολείο δεν ήταν αρκετό να σας καλύψει. Λογικά, έχετε τελειώσει την ύλη σε όλα τα μαθήματα. Η ερώτησή μου είναι: Σε τι ωφελεί το φροντιστήριο από τώρα και μετά; Θα μου πείτε: "Κάνουμε επαναλήψεις". Η γνώμη μου είναι ότι αυτές οι "επαναλήψεις" των φροντιστηρίων, όχι μόνον δεν σας ωφελούν, αλλά αντίθετα σας βλάπτουν, καθώς αποτελούν άσκοπη σπατάλη χρόνου, ενέργειας και χρήματος. Πριν λίγα χρόνια ήμουν κι εγώ υποψήφιος. Το Μάρτιο σταμάτησα τα ιδιαίτερα που έκανα και συνέχισα μόνος μέχρι το τέλος. Πιστεύω ότι οι επαναλήψεις μπορούν άνετα να είναι καθαρά ατομική δουλειά του καθενός. Έχει κάνει τη "λήψη", έχει μπει στο σωστό δρόμο, βοηθήματα υπάρχουν πολλά και καθένας μπορεί να οργανώσει μόνος του την επανάληψή του. Δε βλέπω το λόγο να πληρώνουν οι γονείς σας, ούτε εσείς να χάνετε την ώρα σας, ειδικά όταν τα φροντιστήρια για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα εισπράξουν, σας "πλακώνουν" με πεντάωρα και εξάωρα καθημερινά μαθήματα μέχρι την παραμονή της εξέτασης κάθε μαθήματος. Θα ρωτήσετε "και αν έχουμε απορίες;". Είμαι σίγουρος ότι αν περνάτε κάπου - κάπου από το σχολείο σας, οι καθηγητές σας εκεί δεν θα αρνηθούν να σας εξηγήσουν ότι τους ζητήσετε. Άλλωστε, υπάρχει και το ischool...
(Αυτή δεν είναι παρά η άποψή μου. Ίσως να μην έχω δίκιο. Απλά σκεφτείτε το).


Εμείς πάντως πέρσι που έδινα είχαμε σταματήσει τα μαθήματα λίγες βδομάδες πριν και απλά πηγαίναμε μερικές φορές για να λύσουμε 'παλούκια' ασκήσεις υπό την επίβλεψη (και βοήθεια, αν χρειαζόταν) των καθηγητών. Τις παραμονές κάθε μαθήματος περνούσαμε μία βόλτα από εκεί για τυχών απορίες (και για να βγάλουμε τα ψυχολογικά μας) και μετά βόλτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Θα μιλήσω ως καθηγητής και φυσικά, μόνο για το δικό μου μάθημα, τις ΑΟΘ. Έχω τελειώσει την ύλη από τον Φεβρουάριο. Παρόλαυτα, στο πρώτο πέρασμα της ύλης δεν έκανα παρά ελάχιστα παλαιότερα θέματα πανελληνίων, αλλά δικές μου ασκήσεις.

Από τότε που ξεκίνησα την επανάληψη, αποκλειστικά και μόνο με θέματα πανελληνίων, οι μαθητές ανταποκρίνονται με μεγαλύτερη σιγουριά. Έχω χωρίσει τα θέματα ανά κεφάλαιο και ανά δυσκολία, και αφού ξεπετάξαμε τα εύκολα, ήρθε η ώρα που οι μαθητές κολλούσαν. Η καθηγήτρια στο σχολείο τους είναι κοινωνιολόγος και ενώ ασχολείται πολύ με το μάθημα, δεν "το έχει". Εκεί λοιπόν έδειξα στα παιδιά την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας, που κατά την γνώμη μου, δεν θα μπορούσαν να την βρουν μόνοι τους.

Αφού τελειώσω και αυτόν τον κύκλο θεμάτων, θα πιάσω κάποια από τα θέματα της ΟΕΦΕ. Δεδομένου ότι τα θέματα των πανελληνίων δυσκολεύουν με το πέρασμα των χρόνων, και δεδομένου ότι η ΟΕΦΕ βγάζει πάντα πιο δύσκολα θέματα, μόνο κέρδος θα έχουν οι μαθητές.

Δία, στο έχω ξαναπεί. Έχω καταλάβει ότι είσαι ένα πολύ έξυπνο παιδί, αλλά δεν είναι αυτό το χαρακτηριστικό σου που σε ξεχωρίζει. Κι άλλοι είναι έξυπνοι. Εσύ -φαίνεται να- είσαι αυτοπειθαρχημένος, που δεν το έχουν πολλοί.

Αλλά...

Κάνεις ένα λάθος, και στο λέω φιλικά: Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Δεν είναι όλοι τόσο έξυπνοι, ούτε τοσο πειθαρχημένοι. Ούτε τόσο διαβαστεροί, εργατικοί, κτλ. Η μέθοδος λοιπόν που χρησιμοποιείς εσύ, το πιο πιθανό είναι να μην ταιριάζει σε κάποιον άλλον. Και είναι κρίμα να αδικείς τον εαυτό σου, γιατί πολλές φορές παρουσιάζεις την εικόνα ενός εξυπνάκια μυαλοπώλη, που είμαι σίγουρος ότι δεν σε εκφράζει.

Αυτά, στο ξαναλέω, φιλικά, επειδή σε παρακαλουθώ χρόνια και σε εκτιμώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Sourotiri
Εγραψα την αποψη μου, εγραψες τη δικη σου. Ομως μου "την ειπες" και σε προσωπικό επιπεδο (οφειλω να ομολογησω, πολυ ευγενικα και φιλικα). Θα μου ηταν πολυ ευκολο να απαντησω, αναλυοντας καποιον, (προφανη) λογο για τον οποιο ενας καθηγητης φροντιστηριου θα διαφωνουσε μαζι μου. Δεν θα το συνεχισω ομως, καθως εισαι απο τους χρηστες που παντα διαβαζω, εκτιμω, σεβομαι και συμφωνω με τις περισσοτερες απο τις αποψεις που διατυπωνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodkos

Νεοφερμένος

Ο zodkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα μιλήσω ως καθηγητής και φυσικά, μόνο για το δικό μου μάθημα, τις ΑΟΘ. Έχω τελειώσει την ύλη από τον Φεβρουάριο. Παρόλαυτα, στο πρώτο πέρασμα της ύλης δεν έκανα παρά ελάχιστα παλαιότερα θέματα πανελληνίων, αλλά δικές μου ασκήσεις.

Α

Sourotiri
Εγραψα την αποψη μου, εγραψες τη δικη σου. Ομως μου "την ειπες" και σε προσωπικό επιπεδο (οφειλω να ομολογησω, πολυ ευγενικα και φιλικα). Θα μου ηταν πολυ ευκολο να απαντησω, αναλυοντας καποιον, (προφανη) λογο για τον οποιο ενας καθηγητης φροντιστηριου θα διαφωνουσε μαζι μου. Δεν θα το συνεχισω ομως, καθως εισαι απο τους χρηστες που παντα διαβαζω, εκτιμω, σεβομαι και συμφωνω με τις περισσοτερες απο τις αποψεις που διατυπωνεις.


Με τέτοιες αντιπαραθέσεις το forum θα γινόταν πιο καλό.

Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου διαφωνώντας αλλά και συμφωνώντας και με τους δύο.

@Dias από την μία συμφωνώ με σένα. Αυτό που με ενόχλησε ιδιαίτερα στην προετοιμασία μου με τις πανελλαδικές ήταν οι καθηγητές οι οποίοι βάζανε ώρες μαθημάτων λίγες μέρες πριν τις πανελλαδικές και μάλιστα μερικοί και κατά την διάρκεια. Όπως είπες ήταν καθαρά για να δικαιολογήσουν τα λεφτά που έπαιρναν χωρίς φυσικά να το κατηγορήσω αυτό (ένας φροντιστής ζει από αυτό).

Από την άλλη όπως αναφέρει ο κύριος Sourotiri βάζεις τον εαυτό σου στην ίδια θέση με τους άλλους. Από ότι θυμάμαι είχες αρχίσει φροντιστήρια από Β Λυκείου και το Μάρτιο ουσιαστικά είχες πολύ χρόνο με φροντιστήρια και ήσουν έτοιμος ουσιαστικά να σταματήσεις πιο πριν. Επίσης πήγαινε σε ιδιωτικό σχολείο πολλά χρόνια με αποτέλεσμα να έχεις αποκτήσει πιο σωστές βάσεις (είχες μάθε να διαβάζεις) ενώ στην Γ Λυκείου πήγαινες σε δημόσιο αλλά από ότι θυμάμαι πειραματικό σχολείο. Στα περισσότερα δημόσια η κατάσταση είναι άθλια και πολλοί καθηγητές δεν κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις το φροντιστήριο ως το τέλος των εξετάσεων είναι αναγκαίο. Αρχίζοντας φροντιστήρια από το καλοκαίρι της Γ Λύκειου και με φοβερή ψυχολογική πίεση κατάλαβα ότι έχασα την μπάλα και δυστυχώς δεν είχα άλλη λύση ώστε να συνεχίσω φροντιστήριο ως το τέλος. Προφανώς έπρεπε να είχα αρχίσει από πολύ πριν.

Επίσης πιστεύω ότι ένας καθηγητής δε νοιάζεται τόσο για τους μαθητές του αλλά στο να διαφημιστούν οι ίδιοι. Πιέζουν αρκετά τους μαθητές να διαβάσον τα μαθήματα τους αφήνοντας τα άλλα. Ακόμα θυμάμαι την προσπάθεια μου να διαβάσω βιολογίας γενικής έχοντας από πίσω τους δράκουλες καθηγητές που με πίεζαν να διαβάσουν τα μαθήματα τους βάζοντας ενα σωρό ασκήσεις την φορά λέγοντας ότι η βιολογία γενικής είναι εύκολη. Μάλιστα όταν δεν έδινα ασκήσιες φωνάζανε κιόλας.


@Sourotiri Σίγουρα είστε ένας πολύ αξιόλογος καθηγητής και καθηγητές σαν και εσάς θα ήθελα να κάνω φροντιστήρια. (θα μιλάω στον ενικό από δω και πέρα γιατι΄έτι θεωρώ πως πρέπει να ειναι η γλώσσα στα forum)..

Θεωρώ λάθος αυτό που είπες το ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έξυπνοι (πειθαρχημένοι το θεωρώ σωστό). Οι περισσότερες καθηγητές ως μαθητές δεν ήταν οι καλύτεροι.... ο λόγος δεν ήταν η έλλειψη εξυπνάδας αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο. Επίσης θεωρώ λάθος να βγάζει ένας καθηγητής την ύλη από πολύ τα Χριστουγεννα, τον Φεβροάριο κοκ....

Τα παιδιά πρέπει να την καταλάβουν ..... αν την καταλαβανουν και η ύλη προχωράει αργά ας βγει και τον Μάιο και επίσης θεωρώ λάθος ότι η ύλη βγαίνει μέχρι τα μισά της χρονιάς. Θα θεωρούσα πιο σωστό να έλεγε κάποιος η ύλη βγαίνει σε 3 μήνες , 4 μήνες, 7 βδομάδες......

Ένας καθηγητής φαίνεται από τα αποτελέσματα των μαθητών του. Όταν το 100% των μαθητών του βγάζουν πάνω από 18000 τότε είναι πετυχημένος αλλιώς είναι αποτυχημένος. Επίσης δε μπορεί να ισχυρίζεται την τεμπελιά των μαθητών του για το αποτέλεσμα τους. Το ίδιο πράγμα φυσικά ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

Ένας παιδίατρος π.χ. μπορεί να χάσει ένα παιδάκι γιατί η μάνα του παιδιού ήταν ''ηλίθια' και δεν άκουγε τις εντολές του (απεύφυγε να δώσει φαρμακευτική αγωγή στο παιδί ούτε ενημέρωσε έγκαιρα το ιατρό όταν το παιδί άνεβασε πυρετό. Ένας ιατρός πρέει να είσαι σε πιφυλακή και να εμπνέει εμπιστοσύνη το ίδιο πράγμα και ο καθηγητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Με τέτοιες αντιπαραθέσεις το forum θα γινόταν πιο καλό.

Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου διαφωνώντας αλλά και συμφωνώντας και με τους δύο.

@Dias από την μία συμφωνώ με σένα. Αυτό που με ενόχλησε ιδιαίτερα στην πρ7οετοιμασία μου με τις πανελλαδικές ήταν οι καθηγητές οι οποίοι βάζανε ώρες μαθημάτων λίγες μέρες πριν τις πανελλαδικές και μάλιστα μερικοί και κατά την διάρκεια. Όπως είπες ήταν καθαρά για να δικαιολογήσουν τα λεφτά που έπαιρναν χωρίς φυσικά να το κατηγορήσω αυτό (ένας φροντιστής ζει από αυτό).

Από την άλλη όπως αναφέρει ο κύριος Sourotiri βάζεις τον εαυτό σου στην ίδια θέση με τους άλλους. Από ότι θυμάμαι είχες αρχίσει φροντιστήρια από Β Λυκείου και το Μάρτιο ουσιαστικά είχες πολύ χρόνο με φροντιστήρια και ήσουν έτοιμος ουσιαστικά να σταματήσεις πιο πριν. Επίσης πήγαινε σε ιδιωτικό σχολείο πολλά χρόνια με αποτέλεσμα να έχεις αποκτήσει πιο σωστές βάσεις (είχες μάθε να διαβάζεις) ενώ στην Γ Λυκείου πήγαινες σε δημόσιο αλλά από ότι θυμάμαι πειραματικό σχολείο. Στα περισσότερα δημόσια η κατάσταση είναι άθλια και πολλοί καθηγητές δεν κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις το φροντιστήριο ως το τέλος των εξετάσεων είναι αναγκαίο. Αρχίζοντας φροντιστήρια από το καλοκαίρι της Γ Λύκειου και με φοβερή ψυχολογική πίεση κατάλαβα ότι έχασα την μπάλα και δυστυχώς δεν είχα άλλη λύση ώστε να συνεχίσω φροντιστήριο ως το τέλος. Προφανώς έπρεπε να είχα αρχίσει από πολύ πριν.

Επίσης πιστεύω ότι ένας καθηγητής δε νοιάζεται τόσο για τους μαθητές του αλλά στο να διαφημιστούν οι ίδιοι. Πιέζουν αρκετά τους μαθητές να διαβάσον τα μαθήματα τους αφήνοντας τα άλλα. Ακόμα θυμάμαι την προσπάθεια μου να διαβάσω βιολογίας γενικής έχοντας από πίσω τους δράκουλες καθηγητές που με πίεζαν να διαβάσουν τα μαθήματα τους βάζοντας ενα σωρό ασκήσεις την φορά λέγοντας ότι η βιολογία γενικής είναι εύκολη. Μάλιστα όταν δεν έδινα ασκήσιες φωνάζανε κιόλας.


@Sourotiri Σίγουρα είστε ένας πολύ αξιόλογος καθηγητής και καθηγητές σαν και εσάς θα ήθελα να κάνω φροντιστήρια. (θα μιλάω στον ενικό από δω και πέρα γιατι΄έτι θεωρώ πως πρέπει να ειναι η γλώσσα στα forum)..

Θεωρώ λάθος αυτό που είπες το ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έξυπνοι (πειθαρχημένοι το θεωρώ σωστό). Οι περισσότερες καθηγητές ως μαθητές δεν ήταν οι καλύτεροι.... ο λόγος δεν ήταν η έλλειψη εξυπνάδας αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο. Επίσης θεωρώ λάθος να βγάζει ένας καθηγητής την ύλη από πολύ τα Χριστουγεννα, τον Φεβροάριο κοκ....

Τα παιδιά πρέπει να την καταλάβουν ..... αν την καταλαβανουν και η ύλη προχωράει αργά ας βγει και τον Μάιο και επίσης θεωρώ λάθος ότι η ύλη βγαίνει μέχρι τα μισά της χρονιάς. Θα θεωρούσα πιο σωστό να έλεγε κάποιος η ύλη βγαίνει σε 3 μήνες , 4 μήνες, 7 βδομάδες......

Ένας καθηγητής φαίνεται από τα αποτελέσματα των μαθητών του. Όταν το 100% των μαθητών του βγάζουν πάνω από 18000 τότε είναι πετυχημένος αλλιώς είναι αποτυχημένος. Επίσης δε μπορεί να ισχυρίζεται την τεμπελιά των μαθητών του για το αποτέλεσμα τους. Το ίδιο πράγμα φυσικά ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

Ένας παιδίατρος π.χ. μπορεί να χάσει ένα παιδάκι γιατί η μάνα του παιδιού ήταν ''ηλίθια' και δεν άκουγε τις εντολές του (απεύφυγε να δώσει φαρμακευτική αγωγή στο παιδί ούτε ενημέρωσε έγκαιρα το ιατρό όταν το παιδί άνεβασε πυρετό. Ένας ιατρός πρέει να είσαι σε πιφυλακή και να εμπνέει εμπιστοσύνη το ίδιο πράγμα και ο καθηγητής.
1) Δεν θεωρω τη διαφωνια μου με τον Sourotiri αντιπαραθεση. Απλα δυο φιλοι πινοντας κρασι, ειπαμε κατι διαφορετικο.
2) Ιδιωτικο πηγα μονο στο δημοτικο. Γυμνασιο και λυκειο ημουν σε κοινο δημοσιο και οχι προτυπο. Ετυχε ομως να εχω καλους καθηγητες.
3) Προετοιμασια απο Β λυκειου εκανα απο το Μαρτιο 2 ωρες μαθηματικα και 2 φυσικη.
4) Το να βγει η υλη και πότε ειναι σχετικο. Το συστημα που ειχα ακολουθησει (παρα τις αντιρρησεις των καθηγητων μου) ηταν να ειχα κανει πολυ γρηγορα ενα πρωτο χερι σε ολα.
5) Ο καθηγητης δεν διαλεγει τους μαθητες του. Ετσι, ενας πολυ καλος καθηγητης που θα του τυχει τμημα με πολλους τουριστες, θα εχει ασκημα στατιστικα.
6) Για το παραδειγμα του παιδιατρου που ανεφερες. Αυτο ειναι το επαγγελμα της μητερας μου. Δεν ειναι λιγες οι φορες που σε σοβαρες περιπτωσεις τηλεφωνουσε ή επισκεπτοταν απροσκλητη αρρωστα παιδια για να επιβεβαιωσει αν οιγονεις ακολουθουσαν τις οδηγιες της.
7) Γραφεις οτι με διαβαζεις καιρο. Ειχες αλλο ονομα πριν:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Θα σταθώ σε δυο σημεία:

Θα μου ηταν πολυ ευκολο να απαντησω, αναλυοντας καποιον, (προφανη) λογο για τον οποιο ενας καθηγητης φροντιστηριου θα διαφωνουσε μαζι μου.

Μάλλον με παρεξήγησες. Πολλές φορές οι απόψεις που εκφέρει κάποιος διέπονται από τα συμφέροντα του, αλλά στην δική μου περίπτωση δεν θεωρώ ότι συμβαίνει. Θα μπορούσα να σου αντιπαραθέσω ως παράδειγμα το γεγονός ότι, όσο περνάει από το χέρι μου, αποφεύγω να διδάσκω π.χ. ΑΟΔΕ, γιατί είναι το πιο στείρο μάθημα που υπάρχει, και παρεμπιπτόντως, χαίρομαι πάρα πολύ στο ενδεχόμενο κατάργησής του από του χρόνου, πράγμα που είναι ενάντια στα συμφέροντα μου, φυσικά. Το σωστό πρέπει να λέγεται, αυτό που θεωρεί ο καθένας σωστό τέλος πάντων.

@Sourotiri
Θεωρώ λάθος αυτό που είπες το ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έξυπνοι (πειθαρχημένοι το θεωρώ σωστό). Οι περισσότερες καθηγητές ως μαθητές δεν ήταν οι καλύτεροι.... ο λόγος δεν ήταν η έλλειψη εξυπνάδας αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο. Επίσης θεωρώ λάθος να βγάζει ένας καθηγητής την ύλη από πολύ τα Χριστουγεννα, τον Φεβροάριο κοκ....

Τα παιδιά πρέπει να την καταλάβουν ..... αν την καταλαβανουν και η ύλη προχωράει αργά ας βγει και τον Μάιο και επίσης θεωρώ λάθος ότι η ύλη βγαίνει μέχρι τα μισά της χρονιάς. Θα θεωρούσα πιο σωστό να έλεγε κάποιος η ύλη βγαίνει σε 3 μήνες , 4 μήνες, 7 βδομάδες......

Ένας καθηγητής φαίνεται από τα αποτελέσματα των μαθητών του. Όταν το 100% των μαθητών του βγάζουν πάνω από 18000 τότε είναι πετυχημένος αλλιώς είναι αποτυχημένος. Επίσης δε μπορεί να ισχυρίζεται την τεμπελιά των μαθητών του για το αποτέλεσμα τους. Το ίδιο πράγμα φυσικά ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

1) Μιλάω για την μαθησιακή νοημοσύνη, όχι κάποιου άλλου είδους νοημοσύνη. Και εννοείται ότι δεν την έχω όλοι οι άνθρωποι το ίδιο μεγάλη ( :Ρ ).

2) Το ποια διδακτική προσέγγιση ακολουθεί κάποιος, παίζει πολύ ρόλο. Μπορείς να βγάλεις την ύλη σε διάφορα χρονικά διαστήματα. Το θέμα είναι πότε διαλέγεις να εμβαθύνεις. Εγω λοιπόν διαλέγω να εμβαθύνω το τελευταίο τρίμηνο. Και το έχω δει να δουλεύει.

3) Αν υπήρχε ένας καθηγητής που να είχε το 100% των μαθητών του πάνω από τα 18000 μόρια, σε παρακαλώ να μου τον συστήσεις. Είμαι πρόθυμος να του δώσω όσα λεφτά ζητήσει να μου πει το μυστικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top