Αποδοτικότερος τρόπος διαβάσματος

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Καποια μικρα tips :
Το πρωινο διαβασμα εχει μεγαλυτερη αποδοτικοτητα, γιατι το μυαλο εχει περασει απο την φαση του υπνου, και εχει ξεκουραστει. Κατα την διαρκεια του υπνου, τα οσα διαβασαμε την προηγουμενη εχουν περασει αφομοιωθει καλυτερα.

Το τσιγαρο μειωνει την ροη του οξυγονου στον εγκεφαλο, και λειτουργει αρνητικα στην αποδοση.

Η κλασσικη σταση του γραφειου, δεν ειναι 100% σωστη, διοτι καθως σκυβουμε για να γραψουμε ειναι για διαβασουμε, πιεζουμε με τα χερια μας τα πλευρα μας, και δυσκολευουμε σε ενα ποσοστο την αναπνοη μας.

Ο εγκεφαλος μπορει να αντεξει μεχρι και περιπου 45 λεπτα με συνεχως αυξανομενη αποδοση. Μετα αρχιζουν αποτομες μεταβολες μεγαλου οιστρου, η μεγαλης πτωσης αποδοσης.

Η μεθοδικοτητα ειναι το 80% του διαβασματος. Το ατσαλο διαβασμα, σε ακυρες ωρες, ποτε λιγες ποτε πολλες, μπερδευει τον εγκεφαλο.

Η ρουτινα (καθε μερα, 9-10) λειτουργει πολυ αποδοτικα στον εγκεφαλο

Η αλλαγη στασης του σωματος, η και σημειο διαβασματος του καθε μαθηματος, βοηθαει στο να "φυλαξει" και ο εγκεφαλος καλυτερα σε ξεχωριστα σημεια την καθε πληροφορια, και να μην τις μπερδεψει.

Η συνειδητοποιηση του διαβασματος. Οταν ο μαθητης καταλαβει οτι διαβαζει απο υποχρεωση για τον εαυτο του, και οτι το μονο πρεπει ειναι αυτο που βαζει αυτος στον ιδιον, τοτε αμεσως ολα γινονται απλα.

Μια μερα της εβδομαδας πρεπει να ειναι κενη τελειως απο διαβασμα, ωστε ο εγκεφαλος να εχει τον χρονο να αφομοιωσει, και να ξεκουραστει ταυτοχρονα. Η μεγαλη πιεση ειναι χασιμο χρονου, και ο μαθητης δεν αποδιδει.

Ο υπνος, και το σωστο φαγητο παιζουν πολυ σημαντικο ρολο, περισσοτερο απ'οσο νομιζουμε
και ποια ειναι η σωστη σταση?:confused:
αα εγω επειδη εχω προβλημα με τον αυχενα μου εχω παρει ενα bookstand (και μια απλη κρεμαστρα ισως βοηθησει;)) για να κραταει το βιβλιο, αλλα στο γραψιμο δυστυχως εχω θεμα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Καποια μικρα tips :

Το πρωινο διαβασμα εχει μεγαλυτερη αποδοτικοτητα, γιατι το μυαλο εχει περασει απο την φαση του υπνου, και εχει ξεκουραστει. Κατα την διαρκεια του υπνου, τα οσα διαβασαμε την προηγουμενη εχουν περασει αφομοιωθει καλυτερα.

Το τσιγαρο μειωνει την ροη του οξυγονου στον εγκεφαλο, και λειτουργει αρνητικα στην αποδοση.

Η κλασσικη σταση του γραφειου, δεν ειναι 100% σωστη, διοτι καθως σκυβουμε για να γραψουμε ειναι για διαβασουμε, πιεζουμε με τα χερια μας τα πλευρα μας, και δυσκολευουμε σε ενα ποσοστο την αναπνοη μας.

Ο εγκεφαλος μπορει να αντεξει μεχρι και περιπου 45 λεπτα με συνεχως αυξανομενη αποδοση. Μετα αρχιζουν αποτομες μεταβολες μεγαλου οιστρου, η μεγαλης πτωσης αποδοσης.

Η μεθοδικοτητα ειναι το 80% του διαβασματος. Το ατσαλο διαβασμα, σε ακυρες ωρες, ποτε λιγες ποτε πολλες, μπερδευει τον εγκεφαλο.

Η ρουτινα (καθε μερα, 9-10) λειτουργει πολυ αποδοτικα στον εγκεφαλο

Η αλλαγη στασης του σωματος, η και σημειο διαβασματος του καθε μαθηματος, βοηθαει στο να "φυλαξει" και ο εγκεφαλος καλυτερα σε ξεχωριστα σημεια την καθε πληροφορια, και να μην τις μπερδεψει.

Η συνειδητοποιηση του διαβασματος. Οταν ο μαθητης καταλαβει οτι διαβαζει απο υποχρεωση για τον εαυτο του, και οτι το μονο πρεπει ειναι αυτο που βαζει αυτος στον ιδιον, τοτε αμεσως ολα γινονται απλα.

Μια μερα της εβδομαδας πρεπει να ειναι κενη τελειως απο διαβασμα, ωστε ο εγκεφαλος να εχει τον χρονο να αφομοιωσει, και να ξεκουραστει ταυτοχρονα. Η μεγαλη πιεση ειναι χασιμο χρονου, και ο μαθητης δεν αποδιδει.

Ο υπνος, και το σωστο φαγητο παιζουν πολυ σημαντικο ρολο, περισσοτερο απ'οσο νομιζουμε

Bullishits...η γιαγια μου διαβαζε το βραδυ με το καντηλι,και ηταν αριστη.Ουτε γραφεια ειχε,ουτε ρουτινα.:P
Απλως στρωνεσαι και διαβαζεις,δεν θελει πολυ σκεψη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TeronGorefied

Νεοφερμένος

Ο TeronGorefied αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φραππές και λάμπα φθορίου (αυτές που βγάζουν το άσπρο φως) = η καλύτερη στάση για διάβασμα

Σωστη η λαμπα. Ο φωτισμος του δωματιου πρεπει να ειναι δυνατος με λευκο φως, και καλυτερα οχι με πορτατιφ που ριχνει φως σε μια μικρη μονο επιφανεια, αλλα με μεγαλη λαμπα δωματιου. Ενας αριθμος μαθητων οστοσο προτιμει να διαβαζει με ολα τα φωτα κλειστα, και ενα πορτατιφ μονο αναμενο, διοτι διμιουργει μια πιο "διαβαστερη ατμοσφαιρα". Αυτο συμβαινει διοτι οταν ολο το δωματιο ειναι σκιασμενο, και μονο το γραφειο φωτιζομενο, ο μαθητης νιωθει σαν να μην εχει καθολου εξωτερικα οπτικα ερεθισματα, που να μπορουν να του τραβηξουν την προσοχη απο το διαβασμα, και αυτο του διμιουργει ενα συναισθημα μεγαλυτερης συκεντρωσης. Γενικα ομως κανει κακο στα ματια.

Οστοσο, μαθητες με στοιχεια ΔΕΠΥ, θα πρεπει να προσεξουν ιδιεταιρα διαφορες μικρες λεπτομεριες στην τοποθεσια που διαβαζουν. Αν εχετε την υποψια οτι εχετε στοιχεια ΔΕΠΥ (ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των μαθητων εμφανιζει στοιχεια ΔΕΠΥ στο γυμνανιο, και το 10% των μαθητων - κυριως αγορια - τα κραταει μεχρι την ενηλικιωση) θα ηταν καλο να επικοινωνησετε με καποιον επαγγελματια ψυχικης υγειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σωστη η λαμπα. Ο φωτισμος του δωματιου πρεπει να ειναι δυνατος με λευκο φως, και καλυτερα οχι με πορτατιφ που ριχνει φως σε μια μικρη μονο επιφανεια, αλλα με μεγαλη λαμπα δωματιου. Ενας αριθμος μαθητων οστοσο προτιμει να διαβαζει με ολα τα φωτα κλειστα, και ενα πορτατιφ μονο αναμενο, διοτι διμιουργει μια πιο "διαβαστερη ατμοσφαιρα". Αυτο συμβαινει διοτι οταν ολο το δωματιο ειναι σκιασμενο, και μονο το γραφειο φωτιζομενο, ο μαθητης νιωθει σαν να μην εχει καθολου εξωτερικα οπτικα ερεθισματα, που να μπορουν να του τραβηξουν την προσοχη απο το διαβασμα, και αυτο του διμιουργει ενα συναισθημα μεγαλυτερης συκεντρωσης. Γενικα ομως κανει κακο στα ματια.

Οστοσο, μαθητες με στοιχεια ΔΕΠΥ, θα πρεπει να προσεξουν ιδιεταιρα διαφορες μικρες λεπτομεριες στην τοποθεσια που διαβαζουν. Αν εχετε την υποψια οτι εχετε στοιχεια ΔΕΠΥ (ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των μαθητων εμφανιζει στοιχεια ΔΕΠΥ στο γυμνανιο, και το 10% των μαθητων - κυριως αγορια - τα κραταει μεχρι την ενηλικιωση) θα ηταν καλο να επικοινωνησετε με καποιον επαγγελματια ψυχικης υγειας.

Ναι, απλά αν πάρεις για κύρια λάμπα δωματίου μία φθορίου, δεν θα βολευτείς, αφού αυτές κάνουν μόνο για διάβασμα, είναι πιο ξεκούραστες στο μάτι οι λάμπες βολφραμίου. ΔΕΠΥ= διαταραχή έλλειψης προσοχής (το Υ τι είναι; ):hmm:

ΥΓ: μην ακούτε τις συμβουλές μου για διάβασμα, εγώ ακούω μέταλ με τ ακουστικά όταν διαβάζω, ξέρω πως δεν είναι καλό αλλά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeronGorefied

Νεοφερμένος

Ο TeronGorefied αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

Ναι, απλά αν πάρεις για κύρια λάμπα δωματίου μία φθορίου, δεν θα βολευτείς, αφού αυτές κάνουν μόνο για διάβασμα, είναι πιο ξεκούραστες στο μάτι οι λάμπες βολφραμίου. ΔΕΠΥ= διαταραχή έλλειψης προσοχής (το Υ τι είναι; ):hmm:

ΥΓ: μην ακούτε τις συμβουλές μου για διάβασμα, εγώ ακούω μέταλ με τ ακουστικά όταν διαβάζω, ξέρω πως δεν είναι καλό αλλά... :P

Διασπαση Ελλειματικης Προσοχης, Υπερκινητικοτητα

Παντως αν διαβαζεις και ακους μεταλ, τοτε σιγουρα δεν ειχεις ΔΕΠΥ :D

Γενικα, ειναι περιεργο, αλλα υπαρχουν ερευνες και μελετες που λενε οτι το διαβασμα σε συνδιασμο σε καποια αλλη παθητικη, η ελαφρως ενεργητικη δραστηριοτητα, ειναι πολυ πετυχημενο. Για μουσικη εχουν ακουστει πολλα ας πουμε. Ηξερα καποτε ενα παιδι που διαβαζε και εκανε διαδρομο...(σε χαμηλες ταχυτητες φανταζομαι!)

και ποια ειναι η σωστη σταση?:confused:
αα εγω επειδη εχω προβλημα με τον αυχενα μου εχω παρει ενα bookstand (και μια απλη κρεμαστρα ισως βοηθησει;)) για να κραταει το βιβλιο, αλλα στο γραψιμο δυστυχως εχω θεμα!:/:

Γενικα, οποιαδηποτε σταση αρκει να μην σκυβεις πολυ στο γραφειο. Ειναι πολυ καλο αυτο που πηρες ναι, για το γραψιμο δεν μπορεις να κανεις κατι δυστυχως.


Ενα αλλο πραγμα ειναι η επιλογη του στυλο. Το σωστο στυλο, πρεπει να ειναι σχετικα ελαφρυ, να εχει μεγεθος ισο, η και λιιγο μεγαλυτερο απο εναν bic, και να γραφει χωρις να χρειαζεται πολυ μεγαλη πιεση.
Το παχος πρεπει να ειναι σχεδον ιδιο σε ολα τα σημεια του στυλο, αν ειναι πολυ χοντρο, και αποτομα λεπταινει, τοτε χρειζεται μεγαλυτερη προσπαθεια ωστε να τον ελεγξει. Αν ειναι πολυ βαρυ στην μυτη, "πεφτει" με βαρος πανω στο γραπτο, και οπως γραφουμε, χαλαμε περισσοτερη ενεργεια στον να τον σηκωνουμε καθε τρεις και λιγο, ωστε να γραψουμε το επομενο γραμμα. Αν ειναι πολυ βαρυς προς τα πανω, χρειαζομαστε μεγαλυτερη προσπαθεια ωστε να τον ελεγξουμε. Τα στυλο που εχουν ελαφρως τραχεια επιφανεια, ειτε με ραβδωσεις, ειτε με αυτο το γνωστο πλαστικο υλικο, ειναι επισης καλυτερα, διοτι δεν γλιστρανε στο χερι. Επισης το μπλε στυλο ειναι καλυτερο απο το μαυρο. Το μπλε και το πρασινο, ειναι τα δυο χρωματα που το ματι του ανθρωπου συλλαμβανει με μεγαλυτερη ευκολια (γι'αυτο και οι πινακιδες στις εθνικες οδους και αυτονικητοδρομους ειναι με πρασινο και μπλε χρωμα), επομενως και οταν γραφετε με μπλε, εχει 5-6% μεγαλυτερες πιθανοτητες να εντοπισετε τυχον λαθη, οταν θα κανετε το διπλοτσεκαρισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Διασπαση Ελλειματικης Προσοχης, Υπερκινητικοτητα

Παντως αν διαβαζεις και ακους μεταλ, τοτε σιγουρα δεν ειχεις ΔΕΠΥ :D

Γενικα, ειναι περιεργο, αλλα υπαρχουν ερευνες και μελετες που λενε οτι το διαβασμα σε συνδιασμο σε καποια αλλη παθητικη, η ελαφρως ενεργητικη δραστηριοτητα, ειναι πολυ πετυχημενο. Για μουσικη εχουν ακουστει πολλα ας πουμε. Ηξερα καποτε ενα παιδι που διαβαζε και εκανε διαδρομο...(σε χαμηλες ταχυτητες φανταζομαι!)

Ναι, λογικό αφού μπορώ να πορώνομαι με τις ώρες σε βιντεοπαιχνίδι (αν είχα ΔΕΠΥ δεν νομίζω να γινόταν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeronGorefied

Νεοφερμένος

Ο TeronGorefied αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ναι, λογικό αφού μπορώ να πορώνομαι με τις ώρες σε βιντεοπαιχνίδι (αν είχα ΔΕΠΥ δεν νομίζω να γινόταν).

μμμ, το βιντεογκειμ δεν ξερω αν ειναι και τοσο καλο παραδειγμα νομιζω, αν κρινω απο τον εαυτο μου, που εχω στοιχεια δεπυ, αλλα μπορω να παιζω ωρες και ωρες με ευκολια. Φυσικα το ΔΕΠΥ εχει και διαβαθμισεις... παντως, τα βιντεογκειμς λειτουργουν παρα πολυ κατασταλτικα στον εγκεφαλο, διμιουργουν ενα περιεργο συναισθημα μαστουρωματος μετα απο καποιες ωρες, το οποιο στην αργκο λεμε "καψιμο", δεν ξερουμε τι ειναι, αλλα ξερουμε οτι μας αρεσει :D
Μια που το ειπες παντως, κατ'εμε σοβαρο διαβασμα για πανελλαδικες, η κατι αντοιστιχο, και βιντεογκειμς, ΔΕΝ πανε μαζι (για να μην πω γενικα pc και παννεληνιες)...εκτος και αν καποιος ειναι τερας αυτοπειθαρχιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μια που το ειπες παντως, κατ'εμε σοβαρο διαβασμα για πανελλαδικες, η κατι αντοιστιχο, και βιντεογκειμς, ΔΕΝ πανε μαζι (για να μην πω γενικα pc και παννεληνιες)...εκτος και αν καποιος ειναι τερας αυτοπειθαρχιας!

Έχω παράδειγμα από παιδί που παιζε xbox και πέρασε ιατρική, το πισι συμφωνώ, δεν κάνει γιατί είναι όντως χάσιμο χρόνου (forums, social media σου τρώνε τον χρόνο χωρίς να διασκεδάζεις), αλλά τα βιντεοπαιχνίδια είναι ευχάριστο διάλειμμα και βοηθάνε πιστεύω εφόσον δεν παίζεις παιχνίδι που χρειάζεται σκέψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeronGorefied

Νεοφερμένος

Ο TeronGorefied αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Έχω παράδειγμα από παιδί που παιζε xbox και πέρασε ιατρική, το πισι συμφωνώ, δεν κάνει γιατί είναι όντως χάσιμο χρόνου (forums, social media σου τρώνε τον χρόνο χωρίς να διασκεδάζεις), αλλά τα βιντεοπαιχνίδια είναι ευχάριστο διάλειμμα και βοηθάνε πιστεύω εφόσον δεν παίζεις παιχνίδι που χρειάζεται σκέψη. :)

Περασε ιατρικη, θετικη κατευθυνση οποτε, που σημαινει πολυ λιγοτερο διαβασμα, και μεγαλυτερη περιπλοκοτητα στην εγκεφαλικη δραστηριοτητα...αυτο δεν διδασκεται, η το'χεις η οχι. Στην θεωρητικη ειναι αλλιως xd, το μυαλο λειτουργει εντελως διαφορετικα, και μιλαμε για αλλον τυπο νοημοσυνης, ο οποιος σε αντιθεση με τον πρωτο, εχει αμεση αναγκη την "πληροφορια" δλδ το διαβασμα, ενω στα θετικα μαθηματα παραγεις πληροφοριες, βασει καποιων αλλων, οποτε χρειαζεσαι λιγοτερες πληροφοριες, και πολυ brainwash...
Παντως εξαιρεσεις σιγουρα υπαρχουν, αλλα τι να σου πω, ειναι κατα ποσο εθιζεται κανεις. Ωραιο διαλειμμα ειναι σιγουρα, αλλα μπορεις να σταματησεις στην μια ωρα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Arsonist

Νεοφερμένος

Η I ett band αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
εγω προσωπικα δν πηγαινα φροντιστηριο γτ το θεωρουσα χασιμο χρονου...δν σταματησα ουτε προπονησεις...(κα9ε μερα κανονικοτατα πηγαινα)..απλα τι γινεται..ειχα προγραμμα!!! εγραφα σε χαρτι τι 9α διαβαζα κα9ε μερα..προσεχα στο σχολειο(γτ δν ειναι ολοι αχρηστοι...πολλοι λενε πολλα χρησιμa ;) ) και κοιμομουν καλα!!! κ αυτο π με εσωσε,ηταν η επαναληψη της εβδομαδας κα9ε σ-κ..κ μπορω να πω οτι εβγαινα κιολας!!!!δεν στερηθηκα σχεδον τπτ, αλλα οτν διαβαζα, διαβαζα σωστα....θεωρω το να εισαι ΟΛΗ μερα πανω απο 1 βιβλιο κ να εχεις ετοιμη τροφη δν μενει τπτ..αν ψαχτεις μονος σου κ παλεψεις, ειναι το καλυτερο..κ να κανεις κ αλλα,, να ξεμπλοκαρει το μυαλο...ειδαλλως.,,κουραζεσαι!!!


Ναι, απλά αν πάρεις για κύρια λάμπα δωματίου μία φθορίου, δεν θα βολευτείς, αφού αυτές κάνουν μόνο για διάβασμα, είναι πιο ξεκούραστες στο μάτι οι λάμπες βολφραμίου. ΔΕΠΥ= διαταραχή έλλειψης προσοχής (το Υ τι είναι; ):hmm:

ΥΓ: μην ακούτε τις συμβουλές μου για διάβασμα, εγώ ακούω μέταλ με τ ακουστικά όταν διαβάζω, ξέρω πως δεν είναι καλό αλλά... :P

κ εγω το εκανα!!! :p τα growls την ωρα τ διαβασματος..ειναι....απλα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

σεβαστη

Νεοφερμένος

Η σεβαστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας 8ελο να σας πω ενα προβλημα μου :( εδω και καιρο τα παο μετρια στα μα8ηματα 8α ηθελα να μου πειτε τροπους για να διαβαζω καλυτερα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια ποιος ειναι ο σωστος τροπος διαβασματος για τα διαγωνισματα? γιατι θα γραψω το πρωτο μου και δε θελω να κανω καμια μαλακια,να διαβαζω ξανα τις ιδιες ασκησεις που εχουμε κανει στο φροντ. ή να παρω το βοηθημα του νακη-στεργιου και να προσπαθω να λυνω αυτα που προτεινει στην αρχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
παιδια ποιος ειναι ο σωστος τροπος διαβασματος για τα διαγωνισματα? γιατι θα γραψω το πρωτο μου και δε θελω να κανω καμια μαλακια,να διαβαζω ξανα τις ιδιες ασκησεις που εχουμε κανει στο φροντ. ή να παρω το βοηθημα του νακη-στεργιου και να προσπαθω να λυνω αυτα που προτεινει στην αρχη?
Βασικα δεν υπαρχει σωστος τροπος διαβασματος. Τι εννοω; Ολοι εχουμε μια "βαθμονομηση" σχετικα με το ποσο καλοι ειμαστε σε μια δραστηριοτητα. Η βαθμονομηση αυτη γινεται συνεχως καλυτερη μεσα απο την επαναληψη. Που θελω να καταληξω λοιπον;

Κανε τις αδυναμιες σου ΔΥΝΑΜΗ σου. Δες τις ασκησεις του φροντ και σκεψου. "Μπορω να την λυσω; Ειμαι σιγουρος 100% οτι την εχω στανταρακι;" Εαν η απαντηση ειναι ναι, τοτε προχωρα στην επομενη, ειδαλλως κατσε λυσε παρομοιες ασκησεις για να βελτιωσεις την βαθμονομηση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικα δεν υπαρχει σωστος τροπος διαβασματος. Τι εννοω; Ολοι εχουμε μια "βαθμονομηση" σχετικα με το ποσο καλοι ειμαστε σε μια δραστηριοτητα. Η βαθμονομηση αυτη γινεται συνεχως καλυτερη μεσα απο την επαναληψη. Που θελω να καταληξω λοιπον;

Κανε τις αδυναμιες σου ΔΥΝΑΜΗ σου. Δες τις ασκησεις του φροντ και σκεψου. "Μπορω να την λυσω; Ειμαι σιγουρος 100% οτι την εχω στανταρακι;" Εαν η απαντηση ειναι ναι, τοτε προχωρα στην επομενη, ειδαλλως κατσε λυσε παρομοιες ασκησεις για να βελτιωσεις την βαθμονομηση σου.
εσυ π.χ πως κανεις την προετοιμασια σου για τα διαγωνισματα σε θετικα μαθηματα,σου αρκει να ξερεις μονο αυτα που εχεις κανεις στο φροντ. ή χρειαζονται και επιλεον ασκησεις απο βοηθημα εννοω δηλαδη ο καθηγητης θα βαλει κατι ψαγμενο ή παρομοια με αυτα που εχουμε κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Για τα διαγωνίσματα διάβασε τις ασκησεις που έχετε κάνει στο φροντιστήριο, προσπάθησε να τις λύσεις ξανά. Λογικά ο καθηγητής σας θα εχει κάνει πολλές ασκησεις, θα σας εχει πει να προσέξετε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις και θα εχει καλύψει την ύλη του κάθε κεφαλαίου, οπότε δεν χρειάζεται να λύσεις άλλες ασκησεις από βοηθηματα.
Διαβάζω παραπάνω για τον σωστό φωτισμό του δωματίου, τις ώρες που πρέπει να διαβάζουμε κτλ... Εγώ όλες τις χρονιές από την α λυκείου εώς τώρα, διαβάζω στο σαλόνι στον καναπέ. Αν κλειστώ στο δωμάτιο μου και εχει πολλή ησυχία δεν αντέχω, βαριέμαι. Θέλω να ακούω λίγη φασαρία, να νιώθω δηλαδή ότι δεν είμαι μονη μου. Μπορώ να πω ότι μια χαρά τα έχω παει μέχρι τώρα!! Οπότε προτείνω να βρείτε εσείς τον τροπο διαβάσματος που σας αρέσει, δεν χρειάζεται πάντα να ακούτε τους άλλους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστω methexys..επισης οι ασκησεις του study 4 exams ειναι καλες αξιζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ευχαριστω methexys..επισης οι ασκησεις του study 4 exams ειναι καλες αξιζουν?
οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ενας αριθμος μαθητων οστοσο προτιμει να διαβαζει με ολα τα φωτα κλειστα, και ενα πορτατιφ μονο αναμενο, διοτι διμιουργει μια πιο "διαβαστερη ατμοσφαιρα". Αυτο συμβαινει διοτι οταν ολο το δωματιο ειναι σκιασμενο, και μονο το γραφειο φωτιζομενο, ο μαθητης νιωθει σαν να μην εχει καθολου εξωτερικα οπτικα ερεθισματα, που να μπορουν να του τραβηξουν την προσοχη απο το διαβασμα, και αυτο του διμιουργει ενα συναισθημα μεγαλυτερης συκεντρωσης.




+ αναβα θυμαμαι και τα κερακια(ρεσω)! Προσεξτε μην παρετε καμια φωτια μονο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,002 μηνύματα.
+ αναβα θυμαμαι και τα κερακια (ρεσω)!
Μια τέτοια ατμόσφαιρα, για άλλα πράγματα ταιριάζει και όχι για διάβασμα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top