Ψήφος ή Ψόφος;

Ψήφος ή όχι;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Ναι, μάλλον σε μεγάλο κόμμα.

    Ψήφοι: 5 13.2%
  • Ναι, μάλλον σε μικρό κόμμα.

    Ψήφοι: 27 71.1%
  • Ή δεν θα πάω ή θα ρίξω άκυρο.

    Ψήφοι: 2 5.3%
  • Λευκό. Ό,τι θέλουν οι πολλοί. (!)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι στην ίδια φάση με σένα, δεν ξέρω τι μου γίνεται.

    Ψήφοι: 4 10.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ENTY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δε γελανε ομως οταν τρωνε τη μουντζα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι αλλάζει τίποτα κάθε τετραετία, ακόμα κι αν αλλάξει το κόμμα που μας κυβερνά. Αλλάζουν τα πρόσωπα, όχι όμως οι πολιτικές. Ολοι πια καταλαβαίνουν οτι οι δύο μεγάλοι είναι πια ένα κόμμα. Την ίδια πολιτική ασκούν.
ε τοτε καλο μου ας παμε ολοι μαζι ομαδικα να ψοφησουμε, αντι να ψηφισουμε... αν ειναι οντως ετσι και δεν προκειται να αλλαξει το παραμικρο... ελεος, αλλοιμονο αν εχεις δικιο!!!!

Αν ηταν οντως "φιλελευθερη", ναι. Απο τη στιγμη ομως που ειναι ουσιαστικα "νεο-φιλελευθερη", μακρια απο μας...
δεν τον καταλαβα τον ισχυρισμο σου... και βασικα δε γνωριζω καν αυτο το κομμα...εχει οπαδους, μπαινει βουλη? τι ξερουμε για αυτο? δεν ψηφιζω κατι που να μην μπαινει βουλη, γιατι δε θελω να ενισχυσω δικομματισμο παλι με τιποτα...

Γι' αυτό λέμε ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να εκπαιδεύουμε πολιτικούς και να αρχίσουμε να εκπαιδεύουμε πολίτες. Πολίτες μορφωμένους, με ανεξάρτητη σκέψη, πολίτες που θα είναι σε θέση να κρίνουν και να κατακρίνουν πολιτικές και ιδεολογίες μεγάλων και μικρών κομμάτων, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ πολίτες. Ακόμη από την εποχή της αρχαίας Ελλάδας φώναζαν οι φιλόσοφοι για την σημαντικότητα των εκπαιδευμένων πολιτών για την δημιουργία μιας σωστής δημοκρατίας.

Και εγώ το πιστεύω ότι μεγάλο φταίξιμο έχουμε όλοι εμείς που δεν καταλαβαίνουμε ότι η πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι κάτι έξω και πέρα από εμάς, αλλά ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε η Ελλάδα του σήμερα. Ο ωχαδερφισμός και η τυφλή αποδοχή των όσων συμβαίνουν σήμερα με το σκεπτικό "τι μπορώ να κάνω; πλέον όλα είναι τόσο χάλια" απλά αφήνει τα πράγματα να εξελίσονται όλο και με πιο αργά βήματα στην χώρα μας.

Υπεύθυνοι πολίτες = υπεύθυνη πολιτική σκηνή... :)

καλα που υπαρχεις και εσυ και μας συνεφερνεις... η μαλλον, μας συνεπαιρνεις με την ωριμοτητα της σκεψης σου. ΜΠΡΑΒΟ!:clapup:

Xαχαχα

μισέλ, οι πολιτικοί δεν είναι γκόμενες να έχουν νευράκια όταν δεν πάει κάτι καλά με τη σχέση τους.

Χαχαχαχα

Πληρώνονται αδρά για να κάνουν το καλό btw
ΛΟΛ! Δε διαφωνω... αδρα και αστα να πανε... η καλυτερη δουλεια... αλα κανεις τους δεν την κανει σωστα και υπευθυνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
καλα που υπαρχεις και εσυ και μας συνεφερνεις... η μαλλον, μας συνεπαιρνεις με την ωριμοτητα της σκεψης σου. ΜΠΡΑΒΟ!:clapup:
:redface: με κάνεις και κοκκινίζω βρε... :P

και βασικα δε γνωριζω καν αυτο το κομμα...εχει οπαδους, μπαινει βουλη? τι ξερουμε για αυτο? δεν ψηφιζω κατι που να μην μπαινει βουλη, γιατι δε θελω να ενισχυσω δικομματισμο παλι με τιποτα...

Είναι ένα κόμμα που ιδρύθηκε πριν από μερικούς μήνες από νέους κυρίως ανθρώπους και ξεκίνησε να συσπειρώνεται μέσω διαδικτύου. Να μπει Βουλή δεν παίζει με τίποτα στις φετινές εκλογές, αλλά ελπίζει να μπορέσει να ορθοποδήσει σιγά-σιγά (αυτά που έλεγα και πιο πάνω για τον μακροπρόθεσμους στόχους δλδ...) και να μπει στο μέλλον. Η ιδεολογική τους τοποθέτηση είναι καθαρά ο φιλελευθερισμός (ή ο νεοφιλελευθερισμός), δηλαδή το αντίθετο από τον κομμουνισμό όσον αφορά την οικονομική πολιτική. :)

Αν θες ρίξε μια ματιά στο site του κόμματος για περισσότερες πληροφορίες.

Προσωπικά στο κόμμα αυτό περισσότερο με γοητεύουν οι τοποθετήσεις του όσον αφορά τα ατομικά δικαιώματα, τον διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους, την προστασία μειονοτήτων κ.α μιας και για την οικονομικη πολιτική δεν έχω κατασταλάξει πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
θενξ καλο μου, θα τσεκαρω.
αν και για μενα, επειδη τωρα εχω μονο βραχυπροθεσμους στοχους, το ολο σκηνικο δεν θα κλινει προς τα εκει αλλα καλο ειναι να ξερουμε τι υπαρχει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να μπει Βουλή δεν παίζει με τίποτα στις φετινές εκλογές, αλλά ελπίζει να μπορέσει να ορθοποδήσει σιγά-σιγά (αυτά που έλεγα και πιο πάνω για τον μακροπρόθεσμους στόχους δλδ...) και να μπει στο μέλλον.

Με τίποτα λες ε; :/:
Εγώ πάντως ως αισιόδοξο άτομο, θα χάσω τις ελπίδες μου μόνο όταν βγουν τα αποτελέσματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Με τίποτα λες ε; :/:
Εγώ πάντως ως αισιόδοξο άτομο, θα χάσω τις ελπίδες μου μόνο όταν βγουν τα αποτελέσματα :)

Μόλις τώρα διάβασα όλα όσα λένε αυτά τα παιδιά και με έχουν αφήσει άφωνη. :D Aς ελπίζουμε να πάρουν καλά ποσοστά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και το καλό όταν κάνει, οι περισσότεροι το θεωρούν αναμενόμενο.
Εσένα πχ αν μόνο σε έκραζαν για τα άσχημα που κάνεις και ουδέποτε σχολίαζαν κάτι για όσα είναι θετικά, μιας και θα τα θεωρούσαν αναμενόμενα, δεν νομίζω να είχες ιδιαίτερη διάθεση για πρόοδο.
Δεν νομίζω οτι οι πολιτικοί ήταν εξαρχής διεφθαρμένοι. Είδαν τη νοοτροπία και είπαν κάποια στιγμή "βρε δεν γ***νται"¨.

Πολύ αφελής προσέγγιση........:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και το καλό όταν κάνει, οι περισσότεροι το θεωρούν αναμενόμενο.
Εσένα πχ αν μόνο σε έκραζαν για τα άσχημα που κάνεις και ουδέποτε σχολίαζαν κάτι για όσα είναι θετικά, μιας και θα τα θεωρούσαν αναμενόμενα, δεν νομίζω να είχες ιδιαίτερη διάθεση για πρόοδο.
Δεν νομίζω οτι οι πολιτικοί ήταν εξαρχής διεφθαρμένοι. Είδαν τη νοοτροπία και είπαν κάποια στιγμή "βρε δεν γ***νται"¨.


Εγώ είπα οτι αν κάνουν το καλό, θα το αναγνωρίσουμε, δεν είπα οτι θα το χαρακτηρίσω ως αναμενόμενο, αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα.
Βέβαια, αν κρίνω από αυτά που και τα δύο μεγάλα κόμματα προβάλλουν ως καλά που έκαναν, δεν θα τα χαρακτήριζα ως αναμενόμενα, αλλά ως δεδομένη υποχρέωσή τους. Δεν μπορείς να διαφημίζεις και να καγχάζεις για κάτι που ήσουν υποχρεωμένος να το έχεις κάνει πολλά χρόνια πριν......
Τέλος να υπενθυμίσω οτι στις εκλογές (και στο παρών θέμα) κρίνονται οι πολιτικοί, και όχι εγώ, οπότε η σύγκρισή τους με μένα ή με τον οποιονδήποτε από εμάς είναι ατυχής (τουλάχιστον).
Η συμπεριφορά που περιγράφεις μπορεί να αφορά καμιά χαζογκόμενα, αλλά όχι πολιτικό που θέλει να κυβερνήσει ένα κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ είπα οτι αν κάνουν το καλό, θα το αναγνωρίσουμε, δεν είπα οτι θα το χαρακτηρίσω ως αναμενόμενο, αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα.
Βέβαια, αν κρίνω από αυτά που και τα δύο μεγάλα κόμματα προβάλλουν ως καλά που έκαναν, δεν θα τα χαρακτήριζα ως αναμενόμενα, αλλά ως δεδομένη υποχρέωσή τους. Δεν μπορείς να διαφημίζεις και να καγχάζεις για κάτι που ήσουν υποχρεωμένος να το έχεις κάνει πολλά χρόνια πριν......
Τέλος να υπενθυμίσω οτι στις εκλογές (και στο παρών θέμα) κρίνονται οι πολιτικοί, και όχι εγώ, οπότε η σύγκρισή τους με μένα ή με τον οποιονδήποτε από εμάς είναι ατυχής (τουλάχιστον).
Η συμπεριφορά που περιγράφεις μπορεί να αφορά καμιά χαζογκόμενα, αλλά όχι πολιτικό που θέλει να κυβερνήσει ένα κράτος.
Προσωπικά, δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο (ναι, και οι πολιτικοί άνθρωποι είναι :P) που να κάνει καλό ενώ ξέρει οτι δεν θα του αναγνωριστεί. Ειδικά όταν βλέπει οτι ούτε οι συνάδελφοι του κάνουν.
Ναι, μπορεί να πληρώνεται αδρά για αυτό, αλλά όπως ξέρουμε όλοι, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πράξει και κάτι καλό.
Ναι, μπορεί να έχει ευθύνη για αυτό, αλλά όπως ξέρουμε όλοι, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πράξει και κάτι καλό.
Για να κάνεις κάτι καλό πρώτα απ'όλα πρέπει να υπάρχει κίνητρο. Προφανώς τα χρήματα δεν αποτελούν επαρκές κίνητρο, δεδομένου οτι και τίποτα να μην κάνουν, όπως ξέρουμε πάλι τα παίρνουν.
Κίνητρο θα ήταν να ήξεραν οτι οι πολίτες κρίνουν συνειδητά, και θα τους ψηφίσουν αν κάνουν κάποια καλά. Απο τη στιγμή που βλέπουν οτι ο,τι και να κάνουν, αφενός μεν οι πολίτες θα το πάρουν σαν αναμενόμενο και αφετέρου πάλι θα ψηφίσουν με άλλα κριτήρια (συμφέροντα, πολιτικές πεποιθήσεις οικογένειας κοκ), γιατί να το κάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
δεν τον καταλαβα τον ισχυρισμο σου... και βασικα δε γνωριζω καν αυτο το κομμα...εχει οπαδους, μπαινει βουλη? τι ξερουμε για αυτο? δεν ψηφιζω κατι που να μην μπαινει βουλη, γιατι δε θελω να ενισχυσω δικομματισμο παλι με τιποτα...

Το συγκεκριμένο κόμμα έχει μερικούς ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ υποψήφιους αλλά και μέλη που συνεισφέρουν, και το πιο σημαντικό, πολλά ΝΕΑΡΑ παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο κόμμα έχει μερικούς ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ υποψήφιους αλλά και μέλη που συνεισφέρουν, και το πιο σημαντικό, πολλά ΝΕΑΡΑ παιδιά.
Το κακό είναι οτι κάνει ελάχιστη διαφήμιση, με αποτέλεσμα να μην το ξέρουν παρά ελάχιστοι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο (ναι, και οι πολιτικοί άνθρωποι είναι :P) που να κάνει καλό ενώ ξέρει οτι δεν θα του αναγνωριστεί. Ειδικά όταν βλέπει οτι ούτε οι συνάδελφοι του κάνουν.
Ναι, μπορεί να πληρώνεται αδρά για αυτό, αλλά όπως ξέρουμε όλοι, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πράξει και κάτι καλό.
Ναι, μπορεί να έχει ευθύνη για αυτό, αλλά όπως ξέρουμε όλοι, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πράξει και κάτι καλό.
Για να κάνεις κάτι καλό πρώτα απ'όλα πρέπει να υπάρχει κίνητρο. Προφανώς τα χρήματα δεν αποτελούν επαρκές κίνητρο, δεδομένου οτι και τίποτα να μην κάνουν, όπως ξέρουμε πάλι τα παίρνουν.
Κίνητρο θα ήταν να ήξεραν οτι οι πολίτες κρίνουν συνειδητά, και θα τους ψηφίσουν αν κάνουν κάποια καλά. Απο τη στιγμή που βλέπουν οτι ο,τι και να κάνουν, αφενός μεν οι πολίτες θα το πάρουν σαν αναμενόμενο και αφετέρου πάλι θα ψηφίσουν με άλλα κριτήρια (συμφέροντα, πολιτικές πεποιθήσεις οικογένειας κοκ), γιατί να το κάνουν?
Eντάξει, έχεις μικρή και φτωχή φαντασία...
Αν οι πολιτικοί έκαναν πράγματι καλά, θα τους τα είχαμε όλοι αναγνωρίσει, αλλά ως τώρα δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο να συμβαίνει, και το οτι δεν συμβαίνει επειδή πιστεύουν οτι δεν θα τους το αναγνωρίσει ο κόσμος μόνο αφελές μπορεί να είναι.
Το μεγαλύτερο κόνητρο για έναν πολιτικό, είναι να γράψει η ιστορία το όνομά του κάνοντας κάτι σπουδαίο στον τομέα του, αλλά δεν είναι θέμα ανυπαρξίας κινήτρου, είναι θέμα κοντόφθαλμης πολιτικής, έλλειψης πολιτικής βούλησης και ανικανότητας.

Πως το λες αυτό; Ποια καλά έχεις υπ' όψη σου που έκανε κάποιος πολιτικός και δεν τα αναγνώρισε ο κόσμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eντάξει, έχεις μικρή και φτωχή φαντασία...
Αν οι πολιτικοί έκαναν πράγματι καλά, θα τους τα είχαμε όλοι αναγνωρίσει, αλλά ως τώρα δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο να συμβαίνει, και το οτι δεν συμβαίνει επειδή πιστεύουν οτι δεν θα τους το αναγνωρίσει ο κόσμος μόνο αφελές μπορεί να είναι.
LOL, σου είναι αδύνατον να μου απαντήσεις χωρίς να προσπαθήσεις να με χαρακτηρίσεις ε; Σου χει γίνει εθισμός :lol:
Το μεγαλύτερο κόνητρο για έναν πολιτικό, είναι να γράψει η ιστορία το όνομά του κάνοντας κάτι σπουδαίο στον τομέα του, αλλά δεν είναι θέμα ανυπαρξίας κινήτρου, είναι θέμα κοντόφθαλμης πολιτικής, έλλειψης πολιτικής βούλησης και ανικανότητας.
Μα δεν μιλάω για τόσο σημαντικά πράγματα ώστε να γράψει ιστορία το όνομα του. Αυτά δεν εξαρτώνται μόνο απο το κίνητρο για να γίνουν. Άλλωστε οι τόσο μεγάλες αλλαγές δεν γίνονται απο τη μία μέρα στην άλλη.
Πως το λες αυτό; Ποια καλά έχεις υπ' όψη σου που έκανε κάποιος πολιτικός και δεν τα αναγνώρισε ο κόσμος;
Πήγαινε σε οποιδήποτε κόμμα που έχει κυβερνήσει τα τελευταία χρόνια και διάβασε το Κυβερνητικό έργο για την τετραετία που κυβέρνησε. Για τη ΝΔ που κοίταξα τώρα έχει ολόκληρες σελίδες με έργα. Ίσως κάποια απο αυτά είναι ασήμαντα, αλλά όλο και κάποια καλά κάνουν (μέσα σε τόσες σελίδες έργων είμαι σίγουρη οτι θα βρεις έστω και ένα που θεωρείς ακόμα κι εσύ καλό). Δεν έχω δει να τα αναγνωρίζει κανείς ωστόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα δεν μιλάω για τόσο σημαντικά πράγματα ώστε να γράψει ιστορία το όνομα του. Αυτά δεν εξαρτώνται μόνο απο το κίνητρο για να γίνουν. Άλλωστε οι τόσο μεγάλες αλλαγές δεν γίνονται απο τη μία μέρα στην άλλη.

Πήγαινε σε οποιδήποτε κόμμα που έχει κυβερνήσει τα τελευταία χρόνια και διάβασε το Κυβερνητικό έργο για την τετραετία που κυβέρνησε. Για τη ΝΔ που κοίταξα τώρα έχει ολόκληρες σελίδες με έργα. Ίσως κάποια απο αυτά είναι ασήμαντα, αλλά όλο και κάποια καλά κάνουν (μέσα σε τόσες σελίδες έργων είμαι σίγουρη οτι θα βρεις έστω και ένα που θεωρείς ακόμα κι εσύ καλό). Δεν έχω δει να τα αναγνωρίζει κανείς ωστόσο.
Aπό το 1974 έχουν περάσει 33 χρόνια, δεν είναι και από τη μια μέρα στην άλλη....
Εχω συλλογή από τα κυβερνητικά προγράμματα και των δύο μεγάλων κομμάτων από το 1981 και μετά. Είναι πραγματικά να σε πιάνει θλίψη, μάλιστα σε μερικά από αυτά πολλά από όσα αναγράφονται ακόμα δεν έχουν γίνει.......
Ακόμα περιμένω ένα παράδειγμα για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς "καλά"...
Γιατί αν εννοείς "καλό", έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο, έχεις πολύ χαμηλές προσδοκίες.

Εγώ δεν είπα πως ό,τι έχει γίνει είναι στραβό, έχουν γίνει κάποια θετικά, όμως είναι μόνο το 1% από αυτά που θα έπρεπε να έχουν γίνει, και γίνονται πάντα με μεγάλη καθυστέρηση.
Αυτό για μένα σημαίνει ανικανότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εννοείται πως και εγώ θα μετανάστευα εδικά αν έβγαινε το ΣΥΡΙΖΑ:P

Εγω θα μεταναστευσω 17 του μηνος αν βγει ενα εκ των 2 μεγαλων κομματων.
Αν βγει το αλλο, δεν ξερω. Μπορει και να μεταναστευσω παλι.

Αλλα ειδικα για το Συριζα και για τον ΥΠΕΡΟΧΟΤΑΤΟ κ.Αλαβανο (ο οποιος εχει εκεινο το κατιτις, το πχιοτικο, το αβολοντέ), θα ηθελα να μην περασει ουτε απ'οξω απο τη Βουλη. Ή να περασει στη βουλη για να του πουνε "Δεν περασατε κ.Αλαβανουλη".

Επισης, για τον (ημι-μπουλντοζα) κ. Καρατζαφερη θα ηθελα να μεινει απ'οξω...Ειναι μαλλον πολυ μικρος ακομα για παιχνιδια με μεγαλυτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγω θα μεταναστευσω 17 του μηνος αν βγει ενα εκ των 2 μεγαλων κομματων.
Αν βγει το αλλο, δεν ξερω. Μπορει και να μεταναστευσω παλι.

Αλλα ειδικα για το Συριζα και για τον ΥΠΕΡΟΧΟΤΑΤΟ κ.Αλαβανο (ο οποιος εχει εκεινο το κατιτις, το πχιοτικο, το αβολοντέ), θα ηθελα να μην περασει ουτε απ'οξω απο τη Βουλη. Ή να περασει στη βουλη για να του πουνε "Δεν περασατε κ.Αλαβανουλη".

Επισης, για τον (ημι-μπουλντοζα) κ. Καρατζαφερη θα ηθελα να μεινει απ'οξω...Ειναι μαλλον πολυ μικρος ακομα για παιχνιδια με μεγαλυτερους.

Εεειιιιιι ψιτ.....
το πχιοτικό είναι κλεμένο.......
κατά τα άλλα........


:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εγω θα μεταναστευσω 17 του μηνος αν βγει ενα εκ των 2 μεγαλων κομματων.
Αν βγει το αλλο, δεν ξερω. Μπορει και να μεταναστευσω παλι.

Αλλα ειδικα για το Συριζα και για τον ΥΠΕΡΟΧΟΤΑΤΟ κ.Αλαβανο (ο οποιος εχει εκεινο το κατιτις, το πχιοτικο, το αβολοντέ), θα ηθελα να μην περασει ουτε απ'οξω απο τη Βουλη. Ή να περασει στη βουλη για να του πουνε "Δεν περασατε κ.Αλαβανουλη".

Επισης, για τον (ημι-μπουλντοζα) κ. Καρατζαφερη θα ηθελα να μεινει απ'οξω...Ειναι μαλλον πολυ μικρος ακομα για παιχνιδια με μεγαλυτερους.

:hehe: :hehe: :hehe:

Eιδικά για τον Αλαβάνο τα λες πολύ ποιητικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aπό το 1974 έχουν περάσει 33 χρόνια, δεν είναι και από τη μια μέρα στην άλλη....
Ναι, αλλά δεν κυβερνά το ίδιο κόμμα απο το 1974 (όχι οτι πιστεύω οτι θα ήταν καλό κάτι τέτοιο).
Εχω συλλογή από τα κυβερνητικά προγράμματα και των δύο μεγάλων κομμάτων από το 1981 και μετά. Είναι πραγματικά να σε πιάνει θλίψη, μάλιστα σε μερικά από αυτά πολλά από όσα αναγράφονται ακόμα δεν έχουν γίνει.......
Δεν λέω για τα κυβερνητικά τους προγράμματα, αλλά για το κυβερνητικό τους έργο, αυτό που βγάζουν πριν τις εκλογές με το τι έκαναν όσο κυβερνούσαν, με απώτερο σκοπό να προσελκύσουν ψηφοφόρους.
Ακόμα περιμένω ένα παράδειγμα για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς "καλά"...
Γιατί αν εννοείς "καλό", έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο, έχεις πολύ χαμηλές προσδοκίες.
Σαφώς και δεν εννοώ "καλό" έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Πολλούς ασφαλτοστρωμένους δρόμους μαζί όμως; :P
Εγώ δεν είπα πως ό,τι έχει γίνει είναι στραβό, έχουν γίνει κάποια θετικά, όμως είναι μόνο το 1% από αυτά που θα έπρεπε να έχουν γίνει, και γίνονται πάντα με μεγάλη καθυστέρηση.
Αυτό για μένα σημαίνει ανικανότητα.
Σε αυτό συμφωνώ σε κάποιο βαθμό, αν και το θεωρώ υπερβολικό.
Άλλωστε πολλά απο αυτά που θέλει ο λαός να γίνουν, είναι πρακτικά ανέφικτα, τουλάχιστον προς το παρόν (πχ κάτι 1500 για βασικό μισθό που ακούω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
το πχιοτικό είναι κλεμένο.......

Ε και?
Με κατηγορεις οτι εκλεψα το κλεμμενο?
Για τετοια πραγματα, στα 2 μεγαλα κομματα.
Αντε, χαριστικά και στο Συριζα (που ομολογω οτι υστερα και απο τις πυρκαγιες και το οικωλογικοτατο προσωπο που εδειξε, παραμενει 1ο στην προτιμηση για στοχο με βελακια)
Πλακιτσα μωρε...μην κατηγορηθουμε και για εμπαθεια.

Επεξηγησις:
ΔΕΝ κανω ορθογραφικα λαθη. Μονο τονους δε βαζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν κυβερνά το ίδιο κόμμα απο το 1974 (όχι οτι πιστεύω οτι θα ήταν καλό κάτι τέτοιο).
Τα τελευταία 17 χρόνια, τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, και τις ίδιες ακριβώς θέσεις, δεν υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ τους. Αλλά και πριν απο το 1990 δεν έχουν υπάρξει σπουδαίες αλλαγές.

Δεν λέω για τα κυβερνητικά τους προγράμματα, αλλά για το κυβερνητικό τους έργο, αυτό που βγάζουν πριν τις εκλογές με το τι έκαναν όσο κυβερνούσαν, με απώτερο σκοπό να προσελκύσουν ψηφοφόρους.
ΚΙ εγώ αυτό εννοώ....:P
Ασε που δεν υπάρχουν τέτοια προγράμματα για όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις.....

Σαφώς και δεν εννοώ "καλό" έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Πολλούς ασφαλτοστρωμένους δρόμους μαζί όμως; :P
Αυτό ακριβώς εννοώ. Πολλοί ασφαλτοστρωμένοι δρόμοι θα ήταν ένα πολύ καλό μέσο προβολής για ένα βουλευτή του 1960. Στο 2007, το να διαφημίζεις οτι ασφαλτόστρωσες όλους τους δρόμους, είναι τουλάχιστον αστείο αφού θα έπρεπε να είναι ήδη ασφαλτοστρωμένοι εδώ και δεκαετίες.

Άλλωστε πολλά απο αυτά που θέλει ο λαός να γίνουν, είναι πρακτικά ανέφικτα, τουλάχιστον προς το παρόν (πχ κάτι 1500 για βασικό μισθό που ακούω).

Δεν είναι καθόλου ανέφικτο, αν σκεφτείς οτι σήμερα υπάρχουν στελέχη που πληρώνονται 10 φορές (κυριολεκτικά) περισσότερο και προσφέρουν λιγότερες υπηρεσίες, χωρίς μάλιστα να έχουν τα απαιτούμενα προσόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top