Θετική vs Θεωρητική vs Τεχνολογική

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τύπε Shadowfax, έδινα φέτος. Μαθηματικά 98, φυσική 97, βιολογία κατ. 98-99.
Μεθοδολογίες μου έδιναν από το φροντιστήριο, αλλά δε τις διάβασα. Για την ακρίβεια άλλαξα και μαθηματικό γιατί δε γούσταρα το σύστημα του. :)
Παρ'αυτά, όλοι οι γνωστοί μου μπουκώνονταν σε μεθοδολογίες. Δεν έχει σχέση το αν έγραψαν ή όχι, σημασία έχει οτι το έκαναν. :)

Ah, sorry, τώρα το 'δα ακόμα.

"Μεθοδολογίες μου έδιναν από το φροντιστήριο, αλλά δε τις διάβασα."

Nuff said man, όλα τ' άλλα για το τι κάναν γνωστοί σου και θείες σου και ξαδέρφια δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι μεθοδολογικά με παπαγαλίες δε γράφεις σ' αυτά τα μαθήματα.

Δε λέω ότι σ' άλλη κατεύθυνση γράφεις, δεν ξέρω δε με νοιάζει. Λέω ότι σ' αυτά δε γράφεις, κι άρα το ότι κάποιος χρησιμοποιεί μεθοδολογίες για να φτάσει στο 14 δε μου λέει τίποτα απολύτως.

--EDIT--

Congrats btw, γαμάτοι βαθμοί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ah, sorry, τώρα το 'δα ακόμα.

"Μεθοδολογίες μου έδιναν από το φροντιστήριο, αλλά δε τις διάβασα."

Nuff said man, όλα τ' άλλα για το τι κάναν γνωστοί σου και θείες σου και ξαδέρφια δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι μεθοδολογικά με παπαγαλίες δε γράφεις σ' αυτά τα μαθήματα.

Δε λέω ότι σ' άλλη κατεύθυνση γράφεις, δεν ξέρω δε με νοιάζει. Λέω ότι σ' αυτά δε γράφεις, κι άρα το ότι κάποιος χρησιμοποιεί μεθοδολογίες για να φτάσει στο 14 δε μου λέει τίποτα απολύτως.

--EDIT--

Congrats btw, γαμάτοι βαθμοί. :P
Ήμουν ξεκάθαρος με το φροντιστήριο από την αρχή πως δεν πρόκειται να διαβάσω μεθοδολογίες κι ας με έβριζαν οι καθηγητές. Και να σου πω τι μου είπαν όταν τελείωσαν οι πανελλήνιες; Πως δεν πίστευαν οτι θα γράψω.
Στην πόλη μου, δεν ξέρω για αλλού, κυκλοφορεί η αντίληψη πως για να έχεις σίγουρα επιτυχία πρέπει να διαβάσεις μεθοδολογία. Μάλιστα τα περισσότερα φροντιστήρια εδώ δίνουν πακέτα μεθοδολογίας και σε εξετάζουν πάνω σε αυτά.
Είναι γεγονός πως με αυτό τον τρόπο ΔΕΝ γίνεται να γράψεις εκτός κι αν είσαι τόσο κωλόφαρδος. Στην κατεύθυνση μου πρέπει να σου κόβει και λίγο και να τα κατέχεις τα μαθήματα.

Και πάλι όμως, όπως είπα και πριν, υπάρχουν παιδιά που αρκούνται σε αυτές. Είτε αυτές είναι φροντιστηριακές, είτε από βοηθήματα.

Να'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
θυμάμαι όταν πρωτοείδα αυτό το βίντεο χαχαχαχαχαχαχαχχα ''ε ήταν για τους πάρα πολύ καλούς παπαγάλους ''χαχαχαχχα
πέρα απο την πλάκα όμως, παλιά τα παιδιά μπορούσαν να πουν 2 λόγια μπροστά στην κάμερα και τα έλεγαν ωραία ...τώωωρα ρωτούν έναν αριστούχο και σου λέει όλη την ώρα εεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ααααααααααααααααααα 'ντάξει , ξέρω γω .... σαν τον ρουβά καταντήσανε να μιλάνε!!!
Ρε παιδιά εγώ δεν είμαι αριστούχος αλλά και τις 2 φορές που έδωσα, ξεσκίστηκα στο διάβασμα. δηλαδή καμιά φορά μου τη δίνει άμα βλέπω παιδιά που έγραψαν 19000 μόρια να λένε ότι έβγαιναν κάθε σάββατο, διάβαζαν ελάχιστα και είχαν πρόγραμμα. δεν ξέρω τι συμβαίνει στις άλλες κατευθύνσεις αλλά στην θεωρητική δεν γίνεται αυτό το πράγμα. 2-3 ώρες διάβασμα την ημέρα δεν φτάνουν για τόσα μόρια. ντρέπονται να πουν ότι κουράστηκαν, ότι διάβασαν, ότι στερήθηκαν; Εγώ πάντως αν είχα γράψει τόσο θα τα έλεγα όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
δεν ξέρω τι συμβαίνει στις άλλες κατευθύνσεις αλλά στην θεωρητική δεν γίνεται αυτό το πράγμα.
Στην θεωρητικη ΚΥΡΙΩΣ αυτα γινονται (χωρις να θελω να σε απογοητευσω):(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Στην θεωρητικη ΚΥΡΙΩΣ αυτα γινονται (χωρις να θελω να σε απογοητευσω):(
τι γίνεται στη θεωρητική;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
τι γίνεται στη θεωρητική;;
οι πιο πολλοί αριστούχοι που "δεν στερήθηκαν ιδιαιτέρα πολλά πράγματα" είναι από εκεί!
τεκμήριο, το άρθρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
οι πιο πολλοί αριστούχοι που "δεν στερήθηκαν ιδιαιτέρα πολλά πράγματα" είναι από εκεί!
τεκμήριο, το άρθρο!
δεν εννοούσα αυτό με αυτό που έγραψα. εννοούσα ότι στη θεωρητική τουλάχιστον στην οποία ήμουν εγώ -δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τις άλλες κατευθύνσεις- είναι πρακτικά αδύνατο να γράψεις τόσα μόρια δίχως να κάνεις και κάποιες θυσίες.:):) δεν το διατύπωσα καλά πριν, δικό μου το λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Kακα τα ψεματα καποιοι μπορει να εχουν αυξημενη αντιληψη και να κατανοουν με λιγοτερο διαβασμα την υλη.
Ας θεωρησω οτι ειναι εφικτο απο τεχνολογικη και απο θετικη που εχει πιο πρακτικα μαθηματα οι "αριστουχοι να διαβαζαν 2-3 ωρες.
Στη θεωρητικη ,που σου βγαινει η πιστη στην παπαγαλια και στην αποστηθιση πώς γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ποιους βαθμούς; Δεν αμφισβητώ αυτούς, το κατά πόσο μια ντουζίνα μαθητές σ' όλη την Ελλάδα έβγαλε 19.500+ με 4 ώρες διάβασμα τη μέρα αμφισβητώ και χωρίς να στερηθούν πολλά πράγματα.
ρε παιδια 4 ωρες ειναι αρκετες τι λεμε τωρα? απλα καποιοι χρειαζονται παραπανω, τι να κανουμε? δε λεω οτι λενε ολοι αληθεια, σιγουρα καποιοι στην τηλεοραση φαινεται οτι για 1 χρονο δεν ειχαν ζωη. αλλα αυτοι δεν ανηκουν στην πλειοψηφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IronMaiden

Νεοφερμένος

Ο IronMaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Επειδή το, κατ'εμέ αδικαιολόγητο, κράξιμο της θεωρητικής,που βασίζεται σε στερεότυπα και ΜΟΝΟ, έχει ξεφύγει ,θα ήθελα να παραθέσω ένα ποστ μου, το οποίο αν και το το είχα γράψει για άλλο θέμα, ταιριάζει απολύτως και εδώ.

Fact No.1: Προσπαθήστε να μεταφράσετε από την αρχαία ελληνική στη νέα, Πλάτωνα,Αριστοτέλη,Θουκιδίδη,Δημοσθένη,Λυσία κλπ.Πιστέψτε με,μόνο η αποστήθιση δε θα βοηθήσει .Για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις νοήσει και κατανοήσει ουσιαστικώς τη δομή του αρχαίου λόγου,που, όπως έχει αποδειχθεί μέσω διαφόρων ερευνών, στηρίζεται σε αμιγώς μαθηματική λογική (όπως,άλλωστε ,και η δομή κάθε άλλης γλώσσας), και παράλληλα να τη συνδυάσεις με τη δομή της νέας ελληνικής που είναι,αρκετά,διαφοροποιημένη. Συν τοις άλλοις, τα κείμενα που δίδονται προς μετάφραση είναι είτε ρητορικά,είτε φιλοσοφικά, ή ιστορικά. Χρειάζεται οξυμένη αντιληπτική ικανότητα ώστε ο μαθητής να καταφέρει να συλλάβει τα,συνήθως, σύνθετα νοήματα και να τα αποδώσει ικανοποιητικά στη νεοελληνική.
Fact No.2: Το μάθημα της αρχαίας ελληνικής συμπεριλαμβάνει και, το λεγόμενο γνωστό κείμενο ,το φιλοσοφικό λόγο. Δίδονται αποσπάσματα έργων του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη τα οποία ο μαθητής πρέπει να μεταφράσει αλλά και να τα χρησιμοποιήσει για να απαντήσει σε σχετικές ερωτήσεις. Για να απαντήσει κανείς επαρκώς σε ερωτήσεις φιλοσοφικού τύπου είναι απαραίτητο να έχει μια έμφυτη τάση προς το φιλοσοφικό στοχασμό,καθώς οι φιλοσοφικοί συλλογισμοί ,ούτως ώστε να νοηθούν πλήρως από το άτομο, απαιτούν 1) συνδυαστική σκέψη 2) αφαιρετική ικανότητα3) σύλληψη αόριστων/σύνθετων εννοιών (π.χ. ελευθερία,ηθική,είναι)...Είναι δυνατόν η παπαγαλία και η αποστήθιση να σε βοηθήσει σ'αυτό ;;;Δε το νομίζω...(ακόμη και να μάθεις κάτι απ'έξω-όντας ένας μη σκεπτόμενος παπαγάλος-πώς θα ενσωματώσεις τη γνώση,το περιεχόμενο της οποίας δεν έχεις συλλάβει δια της σκέψης,στην απάντηση σου; )
Fact No.3: Αναφορικά με το μάθημα της ιστορίας ,πρέπει να ενημερώσω πως το 50% της συνολικής βαθμολογίας καταλαμβάνουν οι απαντήσεις ,που,κατ'εσάς, απαιτούν αποστήθιση. Το υπόλοιπο 50% ο μαθητής ,ώστε να το εξασφαλίσει, οφείλει να απαντήσει σε ιστορικές πηγές. Το άτομο καλείται να συνδυάσει την ήδη γνωστή ιστορική γνώση με χωρία της πηγής ,απαντώντας σε μια συγκεκριμένη απάντηση και επιλέγοντας ,κατ'επέκταση , συγκεκριμένα μόνο στοιχεία. Σημειωτέον πως, όχι λίγες φορές, δεδομένα του ιστορικού κειμένου είναι σε κάποιο βαθμό (πολλές φορές δυσκόλως διακριτό) διαφοροποιημένα από την ιστορική γνώση, γεγονός το οποίο ο εξεταζόμενος, προκειμένου να βαθμολογηθεί άριστα, καλείται να εντοπίσει.
Δε πρόκειται να γράψω τη λογοτεχνία γιατί αυτή χρειάζεται ότι απαιτούν τα δυο τελευταία μαθήματα μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Επειδή το, κατ'εμέ αδικαιολόγητο, κράξιμο της θεωρητικής,που βασίζεται σε στερεότυπα και ΜΟΝΟ, έχει ξεφύγει ,θα ήθελα να παραθέσω ένα ποστ μου, το οποίο αν και το το είχα γράψει για άλλο θέμα, ταιριάζει απολύτως και εδώ.
Fact No.1: Προσπαθήστε να μεταφράσετε από την αρχαία ελληνική στη νέα, Πλάτωνα,Αριστοτέλη,Θουκιδίδη,Δημοσθένη,Λυσία κλπ.Πιστέψτε με,μόνο η αποστήθιση δε θα βοηθήσει .Για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις νοήσει και κατανοήσει ουσιαστικώς τη δομή του αρχαίου λόγου,που, όπως έχει αποδειχθεί μέσω διαφόρων ερευνών, στηρίζεται σε αμιγώς μαθηματική λογική (όπως,άλλωστε ,και η δομή κάθε άλλης γλώσσας), και παράλληλα να τη συνδυάσεις με τη δομή της νέας ελληνικής που είναι,αρκετά,διαφοροποιημένη. Συν τοις άλλοις, τα κείμενα που δίδονται προς μετάφραση είναι είτε ρητορικά,είτε φιλοσοφικά, ή ιστορικά. Χρειάζεται οξυμένη αντιληπτική ικανότητα ώστε ο μαθητής να καταφέρει να συλλάβει τα,συνήθως, σύνθετα νοήματα και να τα αποδώσει ικανοποιητικά στη νεοελληνική.
Fact No.2: Το μάθημα της αρχαίας ελληνικής συμπεριλαμβάνει και, το λεγόμενο γνωστό κείμενο ,το φιλοσοφικό λόγο. Δίδονται αποσπάσματα έργων του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη τα οποία ο μαθητής πρέπει να μεταφράσει αλλά και να τα χρησιμοποιήσει για να απαντήσει σε σχετικές ερωτήσεις. Για να απαντήσει κανείς επαρκώς σε ερωτήσεις φιλοσοφικού τύπου είναι απαραίτητο να έχει μια έμφυτη τάση προς το φιλοσοφικό στοχασμό,καθώς οι φιλοσοφικοί συλλογισμοί ,ούτως ώστε να νοηθούν πλήρως από το άτομο, απαιτούν 1) συνδυαστική σκέψη 2) αφαιρετική ικανότητα3) σύλληψη αόριστων/σύνθετων εννοιών (π.χ. ελευθερία,ηθική,είναι)...Είναι δυνατόν η παπαγαλία και η αποστήθιση να σε βοηθήσει σ'αυτό ;;;Δε το νομίζω...(ακόμη και να μάθεις κάτι απ'έξω-όντας ένας μη σκεπτόμενος παπαγάλος-πώς θα ενσωματώσεις τη γνώση,το περιεχόμενο της οποίας δεν έχεις συλλάβει δια της σκέψης,στην απάντηση σου; )
Fact No.3: Αναφορικά με το μάθημα της ιστορίας ,πρέπει να ενημερώσω πως το 50% της συνολικής βαθμολογίας καταλαμβάνουν οι απαντήσεις ,που,κατ'εσάς, απαιτούν αποστήθιση. Το υπόλοιπο 50% ο μαθητής ,ώστε να το εξασφαλίσει, οφείλει να απαντήσει σε ιστορικές πηγές. Το άτομο καλείται να συνδυάσει την ήδη γνωστή ιστορική γνώση με χωρία της πηγής ,απαντώντας σε μια συγκεκριμένη απάντηση και επιλέγοντας ,κατ'επέκταση , συγκεκριμένα μόνο στοιχεία. Σημειωτέον πως, όχι λίγες φορές, δεδομένα του ιστορικού κειμένου είναι σε κάποιο βαθμό (πολλές φορές δυσκόλως διακριτό) διαφοροποιημένα από την ιστορική γνώση, γεγονός το οποίο ο εξεταζόμενος, προκειμένου να βαθμολογηθεί άριστα, καλείται να εντοπίσει.
Δε πρόκειται να γράψω τη λογοτεχνία γιατί αυτή χρειάζεται ότι απαιτούν τα δυο τελευταία μαθήματα μαζί.
τα ιδια μαθηματα διδαχτηκαμε? γιατι εμενα μου φανηκε οτι ηθελαν σχεδον εξολοκληρου παπαγαλια...οι πηγες ειναι απλα η πρακτικη μορφη της παπαγαλιας και το αγνωστο χρειαζεται μια α αντιληπτικη ικανοτητα που με λιγη τριβη και ο αδυναμος μαθητης μπορει να αποκτησει. μην τρελαθουμε. το ξερω οτι ειναι χαζο αν και της θεωρητικης να διατρανωνω πως ειναι ευκολοτερη σαν κατευθυνση, αλλα δεν υπαρχει καν κατ εμε μετρο συγκρισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IronMaiden

Νεοφερμένος

Ο IronMaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
τα ιδια μαθηματα διδαχτηκαμε? γιατι εμενα μου φανηκε οτι ηθελαν σχεδον εξολοκληρου παπαγαλια...οι πηγες ειναι απλα η πρακτικη μορφη της παπαγαλιας και το αγνωστο χρειαζεται μια α αντιληπτικη ικανοτητα που με λιγη τριβη και ο αδυναμος μαθητης μπορει να αποκτησει. μην τρελαθουμε. το ξερω οτι ειναι χαζο αν και της θεωρητικης να διατρανωνω πως ειναι ευκολοτερη σαν κατευθυνση, αλλα δεν υπαρχει καν κατ εμε μετρο συγκρισης

Σε ρωτώ ευθέως. Έχεις παρακολουθήσει μαθήματα άλλης κατεύθυνσης ούτως ώστε να κρίνεις αντικειμενικά και αμερόληπτα ;
Εγώ με κανένα τρόπο δε προσπάθησα να υποβαθμίσω τις άλλες δυο κατευθύνσεις (τις θεωρώ ισάξιες ποιοτικά) παρά να αποκαταστήσω,έστω και αν ορισμένοι δε δύνασθε να αντιληφθείτε,το κύρος,όχι μόνο της κατεύθυνσης,αλλά πολύ περισσότερο των μαθητών που την επιλέγουν--αυτοί είναι που αντιμετωπίζονται σαν τα άτομα που νοητικά υστερούν συγκριτικά με τις "διάνοιες" των δυο άλλων κατευθύνσεων.
Εσύ,εξαιρουμένου του ότι ήσουν θεωρητική, σκέφτεσαι στερεοτυπικά,θες δε θες να το παραδεχθείς. Για κάποιο λόγο (ίσως εξαιτίας της υπερίσχυσης του τεχνικού έναντι του πνευματικού πολιτισμού τον 21ο αιώνα)και εσύ και το 75% των μαθητών του λυκείου έχουν την εντύπωση πως οι θετικές σπουδές υπερισχύουν κατά πολύ των κλασσικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
εγω αν και ημουν Θετικη....Πιστευα και εξακολουθω να πιστευω οτι η Θεωρητικη Κατευθυνση ειναι η πιο δυσκολη!!!!!Πολυ αποστηθιση και τελειως υποκειμενικη η βαθμολογιση στα μαθηματα της:(......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Αυτο με τα ευκολα θεματα...η τελεια δικαιολογια για να μπορεσουν να αποδεχθουν μερικοι θετικοι οτι πατωσαν,δεν αναλυω παραπανω,γιατι θα επιστρεψουμε στην παλια καραμελα περι ''ευκολων'' θεματων της θεωρητικης.Αυτος ο μυθος πρεπει να παρει ενα τελος.

Απο την αλλη,δεν ειμαι συμφωνος με την αλληλοεξαρτηση δευτεροβαθμιας και τριτοβαθμιας,αρα,η εισοδος στην ιατρικη ειτε με αρχαια ειτε με βιολογια δεν μου λεει τιποτα.Εξαλλου,ο υποψηφιος,δεν βγαινει γιατρος απο την θετικη,μεσα στην σχολη θα παρει τις γνωσεις που απαιτουνται.Στην περιπτωση που δεν εχει βασικες βασεις στα θετικα μαθηματα,προβλημα του.
Εν κατακλειδι,τι σημαινει ξεφτιλα και αδικια?Μπορει ο υποψηφιος να εχει προσβαση σε οποιο πεδιο θελει,αναλογα με το μαθημα.Αρα,εχει δικαιωμα εισαγωγης και σε οποια σχολη θελει του πεδιου.Ολα τα αλλα πιστευω ειναι κακιες απεναντι σε αυτα τα ατομα.
μπραβο!!!!!οσοι θετικοτεχνολογικοι πατωνουν εμαθαν να κατηγορουν εμας λεγοντας οτι ειμαστε ευνοημενοι.δεν ξερουν ομως ποσες ωρες διαβαζαμε καθημερινα για να μας φανουν ευκολα ουτε λαμβανουν υποψη τους οτι αν κατι χαρακτηριζει τη θεωρητικη αυτο ειναι το υποκειμενικο στοιχειο(λογοτεχνια,οι πηγες στην ιστορια,οι ερμηνευτικες στα αρχαια).αλλωστε ξερουν πριν επιλεξουν την κατευθυνση τους οτι η θετικη και η τεχνολογικη εχουν τεραστιες απαιτησεις,οτι εκει θα πρεπει να πηγαινουν μονο οι πραγματικα εξυπνοι και οτι απαιτειται ενα α υποβαθρο απο τα προηγουμενα χρονια.αυτα ειχα να πω...

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ιατρική απο Θεωρητική".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Piaggio

Νεοφερμένος

Ο Piaggio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ρε παιδια θελω και γω να πω την γνωμη μου...Η παπαγαλια ειναι πιστευω το''οπλο'' μας ..Οι πανελληνιες ειναι πιο πολυ δοκιμασια μνημης κια υστερα διαβασματος..Εαν τα εχεις πει παπαγαλια χιλιαδες φορες τοτε αυτοματα σου μενουν..Εγω πχ εχω φωτογαφικιη μνημη δηλαδι οταν μου ερχεται στο μυαλο η προτη προταση μιας παραγραφου αυτοματα μου ερχεται και η συνεχεια ...απλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ρε παιδια θελω και γω να πω την γνωμη μου...Η παπαγαλια ειναι πιστευω το''οπλο'' μας ..Οι πανελληνιες ειναι πιο πολυ δοκιμασια μνημης κια υστερα διαβασματος..Εαν τα εχεις πει παπαγαλια χιλιαδες φορες τοτε αυτοματα σου μενουν..Εγω πχ εχω φωτογαφικιη μνημη δηλαδι οταν μου ερχεται στο μυαλο η προτη προταση μιας παραγραφου αυτοματα μου ερχεται και η συνεχεια ...απλο...

Αφου να φανταστεις,πιο απλο δεν γινεται! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ρε παιδια θελω και γω να πω την γνωμη μου...Η παπαγαλια ειναι πιστευω το''οπλο'' μας ..Οι πανελληνιες ειναι πιο πολυ δοκιμασια μνημης κια υστερα διαβασματος..Εαν τα εχεις πει παπαγαλια χιλιαδες φορες τοτε αυτοματα σου μενουν..Εγω πχ εχω φωτογαφικιη μνημη δηλαδι οταν μου ερχεται στο μυαλο η προτη προταση μιας παραγραφου αυτοματα μου ερχεται και η συνεχεια ...απλο...


Ναι σωστά η μόρφωση που δεχόμαστε όμως στο σχολείο δεν έχει αποκλειστικό στόχο την επιτυχία στις πανελλήνιες, έτσι; με την παπαγαλία οι μαθητές μπαίνουν σε μία νοοτροπία η οποία στοχεύει στη συλλογή και μόνο πληροφοριών χωρίς την ανάπτυξη κριτικής σκέψης..θεωρώντας και εγώ και τις τρείς κατευθύνσεις ισάξιες, σε αυτό νομίζω που κολλάνε οι περισσότεροι όσον αφορά την θεωρητική είναι το ότι ο τρόπος με τον οποίο διδάσκεται επιτρέπει στα παιδιά με παπαγαλία και μόνο να επιτύχουν στις εξετάσεις..το αν θα επαναπαυτεί ο μαθητής της θεωρητικής σε αυτό ή το αν θα αναζητήσει μόνος του κάτι περισσότερο εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ναι σωστά η μόρφωση που δεχόμαστε όμως στο σχολείο δεν έχει αποκλειστικό στόχο την επιτυχία στις πανελλήνιες, έτσι;

Δυστυχώς, όχι έτσι. Όταν λίγα διαγωνίσματα με τίτλο "Πανελλήνιες" θα μετρήσουν πάρα πολύ για την καριέρα σου (λόγω σχολής, όχι λόγω βαθμού στις Πανελλήνιες), ειδικά αν δεν κάνεις και άλλες σπουδές μετέπειτα, τότε ο στόχος είναι πράγματι, δυστυχώς, η επιτυχία στις Πανελλήνιες. Όταν για να γίνεις κάτι με μεγάλη ζήτηση και κύρος (Ιατρός, Νομικός, Μηχανικός κλπ.) απαιτείται να διαβάσεις ατελείωτες ώρες και να γράψεις καλά στις πανελλήνιες, τότε χρησιμοποιείς όποιον τρόπο θα σε κάνει να γράψεις καλύτερα σε αυτές. Δυστυχώς μεν, ρεαλιστικά δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Η δασκαλα στην α δημοτικου μας ειχε πει οτι δεν γινεται να συγκρινουμε 2 kg πατατες με 2 kg μηλα γιατι ειναι διαφορετικα πραγματα...Προς τι λοιπον η συγκριση θεωρητικης-θετικης?
Δυο τελειως διαφορετικες κατευθυνσεις με φιλοσοσφιες που δε συγκλινουν...Αλλιως μαθαινει να σκεφτεται ενας της θεωρητικης κ αλλιως ενας της θετικης και να προσεγγιζει τα πραγματα...Αυτο ειναι κοινη παραδοχη...Το οτι ενα παιδι της θεωρητικης επιλεγει ιατρικη ειναι σεβαστο αλλα κατα την αποψη μου παραλογο!Αν τον ελκυε αυτη η επιστημη γιατι να μη διαλεξει θετικη?Οσο για το επιχειρημα ποσα μαθηματικα χρειαζονται στην ιατρικη ειναι τελειως ανυποστατο,δεδομενου οτι η βαση ολων των φυσικων επιστημων ειναι τα μαθηματικα ή αλλιως η μαθηματικη λογικη...Εδω το εμβαδον του στομαχου θελουν να υπολογισουν κ χρησιμοποιουν ολοκληρωμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η δασκαλα στην α δημοτικου μας ειχε πει οτι δεν γινεται να συγκρινουμε 2 kg πατατες με 2 kg μηλα γιατι ειναι διαφορετικα πραγματα...Προς τι λοιπον η συγκριση θεωρητικης-θετικης?

Πιστευω τωρα που εφυγες απο την α δημοτικου,να μην σκεφτεσαι οπως τοτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top