ΟΕΦΕ: Γενικό Θέμα

anta1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
παιδια ποσο χρονο θα προτεινατε σε ενα μαθητη να κατσει να διαβασει προκειμενου να γραψει καλα σε αυτα τα επαναληπτικα διαγωνισματα? την κυριακη γραφω πρωτο μαθημα μαθηματικα και εχω αγχωθει απιστευτα... Ειναι η πρωτη φορα βλεπετε και δεν εχω αλλες εμπειριες απο κατι τοσο επισημο... Θελω να γραψω απο 90 και πανω...ΥΓ: εχω διαβασει αρκετα καλα ολη την χρονια οποτε δεν περιμενω να τα καταλαβω τελευταια στιγμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασίλης Δ.

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα..υπάρχει καποιος τροπος να βρούμε τις λύσεις ΟΕΦΕ απο προηγούμενες χρονιές ή δεν γίνεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
έχει γράψει κανείς βιολογία οεφε 2012?????????

γιατι δινετε τοση σημασια σε αυτα τα θεματα? τζιζους δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
γιατι δινετε τοση σημασια σε αυτα τα θεματα? τζιζους δηλαδη

Γιατί συνήθως(αν όχι τις περισσότερες φορές), είναι καλά θέματα.Εσύ γιατί τα απαξιώνεις?Η άλλη απλά ρώτησε ΑΝ κάποιος τα έγραψε :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D τα οεφε τα κοιτάς για να δεις τι δε θα πέσει στις πανελλαδικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δίνεις σημασία σε θέματα Ο.Ε.Φ.Ε. ΠΡΏΤΑ ΑΠ' ΌΛΑ γιατί είναι μια από τις καλύτερες ευκαιρίες για επανάληψη σε όλη την ύλη, έπειτα, δεν είναι θέματα μούφες, και μπορεί να πέσει στην αντίληψή σου κάτι που έτυχε και δεν εντόπισες κατά τη διάρκεια του χρόνου, και, τέλος, τόσο χρήμα έχει πέσει και όοολοι οι καθηγητές πανελλαδικά - που έχουν εμπειρία και επαφή με το αντικείμενο - τα θεωρούν "άξια προσοχής". Υποθέτω δεν το κάνουν κατά τύχη (χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι θέματα που κυκλοφορούν σε εφημερίδες, ή που τα βγάζουν καθηγητές από μόνοι τους, δεν είναι εξίσου σημαντικά).
Καθένας διαλέγει και παίρνει.
Εν τέλει, από κάθε διαγώνισμα κερδίζεις κάτι. Δες το λοιπόν έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πείτε ότι θέλετε εγώ διαφωνώ με αυτο΄που κάνουνε τα φροντιστήρια που σας βορβαδίζουν στο τέλος με διαγωνίσματα προσομοίωσεις. Πιστεύω ότι αυτά τα πράγματα σας αγχώνουν πάρα πολύ και ακόμα δε σας αφήνει να κάνετε δικιά σας επανάληψη αλλά αναγκάζεστε να διαβάζετε τα μαθήματα που επιβάλλουν τα διαγωνίσματα π.χ. την Τρίτη θα διαβάζω Μαθηματικά γιατί γράφω Τετάρτη διαγώνισμα , Πέμπτη Παρασκευή και όλο το σκ θα το αφιερώσω στην φυσική γιατί γραφω Δευτέρα Φυσική.

Σας αναγκάζουν να διαβάζετε ότι θέλουν αυτοί και δεν σας αφήνουν να φτιάξετε το δικό σας πρόγραμμα διαβάσματος. Σας γεμίζουν με άγχος που δε χρειάζεται και μόνο κακό σας κάνουν.

Ενα παιδί θέλει να αφιερώσει χρόνο π.χ. για το ΑΟΔΕ (λογικό) αλλά δε βρίσκει χρόνο να διαβασει γιατί είναι αγχωμένο με τα διαγωνίσματα των φροντιστών ακόμα και αν είναι στο μαθημα που θα δώσει καλά διαβασμένο.

Απλά να ξέρετε ότι οι φροντιστές σας λίγο ενδιαφέρονται ποσο θα γράψετε στις πανελλαδικές αυτο΄που τους νοιάζει είναι να γράψετε καλά στο μαθημα τους και μερικές φορές σας επιβάλλουν να διαβάσετε το μαθημα τους (με συχνα διαγωνίσματα) με αποτέλεσμα να χάνετε πολυτιμο χρονο διαβάσματος σε άλλα μαθήματα που μπορέιτε να πιάσετε πιο εύκολα βαθμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πείτε ότι θέλετε εγώ διαφωνώ με αυτο΄που κάνουνε τα φροντιστήρια που σας βορβαδίζουν στο τέλος με διαγωνίσματα προσομοίωσεις. Πιστεύω ότι αυτά τα πράγματα σας αγχώνουν πάρα πολύ και ακόμα δε σας αφήνει να κάνετε δικιά σας επανάληψη αλλά αναγκάζεστε να διαβάζετε τα μαθήματα που επιβάλλουν τα διαγωνίσματα π.χ. την Τρίτη θα διαβάζω Μαθηματικά γιατί γράφω Τετάρτη διαγώνισμα , Πέμπτη Παρασκευή και όλο το σκ θα το αφιερώσω στην φυσική γιατί γραφω Δευτέρα Φυσική.

Σας αναγκάζουν να διαβάζετε ότι θέλουν αυτοί και δεν σας αφήνουν να φτιάξετε το δικό σας πρόγραμμα διαβάσματος. Σας γεμίζουν με άγχος που δε χρειάζεται και μόνο κακό σας κάνουν.

Ενα παιδί θέλει να αφιερώσει χρόνο π.χ. για το ΑΟΔΕ (λογικό) αλλά δε βρίσκει χρόνο να διαβασει γιατί είναι αγχωμένο με τα διαγωνίσματα των φροντιστών ακόμα και αν είναι στο μαθημα που θα δώσει καλά διαβασμένο.

Απλά να ξέρετε ότι οι φροντιστές σας λίγο ενδιαφέρονται ποσο θα γράψετε στις πανελλαδικές αυτο΄που τους νοιάζει είναι να γράψετε καλά στο μαθημα τους και μερικές φορές σας επιβάλλουν να διαβάσετε το μαθημα τους (με συχνα διαγωνίσματα) με αποτέλεσμα να χάνετε πολυτιμο χρονο διαβάσματος σε άλλα μαθήματα που μπορέιτε να πιάσετε πιο εύκολα βαθμους.

Πφφφ... Ανοησίες. Ποιος σου είπε ότι μας πιέζουν με το ζόρι να γράψουμε; Σιγά μη μας βαράνε κι όλας. Είμαστε σχεδόν 18 χρονών και υποτίθεται ότι έχουμε μία "Χ" συνείδηση ώστε να γνωρίζουμε τι θέλουμε-πρέπει να κάνουμε. Πίεση -επί του θέματος- από καθηγητές θα φάει ο αμελής-"σταρχιδιστής", γιατί οι φροντιστές-ιδιαιτεράδες παίρνουν λεφτά από τους γονείς και, αν δεν υπάρχει θέληση-διάβασμα, θα πρέπει να το κάνουν. Όποιος διαβάζει δεν έχει τέτοια προβλήματα... Και στο κάτω κάτω, εγώ π.χ. με ευθύνη δική μου σε συνδυασμό με την καθηγήτρια έβγαλα το πρόγραμμά μου, αφού εγώ ξέρω καλύτερα πως μπορώ να αντεπεξέλθω. Ακόμη, είμαι από τους "τυχερούς" γιατί μπορώ να συνεννοηθώ με λίγους καθηγητές στο σχολείο, και έτσι κανονίσαμε και διαγωνίσματα εφόλης της ύλης και εκεί.
Κανείς δε με έπιασε από το αυτί να μου πει "ΘΑ ΓΡΆΨΕΙΣ ΤΌΤΕ , ΓΙΑΤΊ ΈΤΣΙ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πφφφ... Ανοησίες. Ποιος σου είπε ότι μας πιέζουν με το ζόρι να γράψουμε; Σιγά μη μας βαράνε κι όλας. Είμαστε σχεδόν 18 χρονών και υποτίθεται ότι έχουμε μία "Χ" συνείδηση ώστε να γνωρίζουμε τι θέλουμε-πρέπει να κάνουμε. Πίεση -επί του θέματος- από καθηγητές θα φάει ο αμελής-"σταρχιδιστής", γιατί οι φροντιστές-ιδιαιτεράδες παίρνουν λεφτά από τους γονείς και, αν δεν υπάρχει θέληση-διάβασμα, θα πρέπει να το κάνουν. Όποιος διαβάζει δεν έχει τέτοια προβλήματα... Και στο κάτω κάτω, εγώ π.χ. με ευθύνη δική μου σε συνδυασμό με την καθηγήτρια έβγαλα το πρόγραμμά μου, αφού εγώ ξέρω καλύτερα πως μπορώ να αντεπεξέλθω. Ακόμη, είμαι από τους "τυχερούς" γιατί μπορώ να συνεννοηθώ με λίγους καθηγητές στο σχολείο, και έτσι κανονίσαμε και διαγωνίσματα εφόλης της ύλης και εκεί.
Κανείς δε με έπιασε από το αυτί να μου πει "ΘΑ ΓΡΆΨΕΙΣ ΤΌΤΕ , ΓΙΑΤΊ ΈΤΣΙ".

:P σαν πιέζουν έμμεσα το λογικό είναι πριν από ένα διαγώνισμα να σκεσκίζεστε στο διάβασμα για να γράψετε ότο στο δυνατό περισσότερο. Ευθύνη έχετε και εσείς και ο καθηγητης και λογικό ειναι ο καθηγητής να θέλει να γράψετε όσο το δυνατό περισσότερο στο μάθημα του.

Προσωπικά δε βρίκσω κανένα νόημα να σας βάζουν διαγωνίσματα το ΠΑΣΧΑ.... κακό σας κάνουν.

Μην νομίζεις ότι όλα τα παιδά σκέφτοναι σαν εσένα είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετική ψυχολογία και συμπεριφορά εγώ όταν ήμουν μαθητής και μου βάζανε ένα διαγωνισμα ασχολούμουνα μόνο με το διαγωνισμά και ελάχιστα με τα άλλα (παραμελούσα το διάβασμα στα αλλα μαθήματα) πολλά παιδιά είναι έτσι. Eπίσης ήμουν και είμαι παιδί που και τίποτα να μην του βάλουν θα κάτσει να διαβάσει και θα οργανώσει το διάβασμα του ΄συμφωνα με τα δικά του στάνταρ.

Αλλα παιδιά διαβάζουν μόνο στα διαγωνίσματα αυτά σε αυτά ωφελείται αυτή η μέθοδος.
Για αυτό το λόγο θεωρώ το ομαδικό φροντιστήριο καταστροφή για έναν μαθητή (ειμαστε διαφορετικοί ανθρωποι, με διαφορετικό τρόπο σκέψης και φιλοσοφία)

Ο λόγος που σας βάζουν προσομοιωσεις είναι για να διαβάσετε δεν έχει κανένα άλλο νόημα (αυτά που σας λένε περί διαχειρηση χρόνου, να συνηθισετε της ψυχολογία και λοιπά είναι μπαρούφες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Προσωπικά δε βρίκσω κανένα νόημα να σας βάζουν διαγωνίσματα το ΠΑΣΧΑ.... κακό σας κάνουν

Διαφωνώ. :confused:
Συζήτα το με κανέναν καθηγητή και θα σου εξηγήσει.
Η επανάληψη αυτόν το σκοπό έχει. Αν δε γράψεις διαγωνίσματα τότε, πότε θα γράψεις;
Εγώ προσωπικά, όπως και πολλοί άλλοι, βρίσκω το διαγώνισμα σαν αφορμή για καλό διάβασμα, γι'αυτό και ζητάω να γράφουμε (ή να γράφω) στο σχολείο και στο ιδιαίτερο. Με το συνεχές γράψιμο -ιδίως τον τελευταίο ενάμιση μήνα- αποκτάς μια εμπειρία και μαθαίνεις πως να αντιμετωπίζεις θέματα. Τι να το κάνεις το διάβασμα αν δεν έχεις μάθει να γράφεις;
Όπως είπα και παραπάνω, κάθε διαγώνισμα σου δίνει "κάτι", το οποίο, κατά την άποψή μου, είναι χρήσιμο, και, εκτός αυτού, είναι ευκαιρία, για να εντοπίσεις πράγματα που δεν ξέρεις τόσο καλά, ή σου έχουν διαφύγει.
Εξάλλου, όλα στην ερώτηση παίζονται (για ένα διαβασμένο μαθητή), γι'αυτό και πρέπει να μάθει να τις "χειρίζεται".
+ το ότι αν γράφει κάποιος καλά σε διαγωνίσματα παίρνει θάρρος, για να συνεχίσει την προσπάθειά του, αφού βλέπει πως ανταμοίβεται.

Μην νομίζεις ότι όλα τα παιδά σκέφτοναι σαν εσένα είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετική ψυχολογία και συμπεριφορά.

agreed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ελπίζω να τα βγάλουμε. :/
Την Τετάρτη ποιοι γράφουμε Μαθηματικά Κατ. ΟΕΦΕ; Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ είμαι έτοιμη να φάω την αποτυχία στη μούρη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εγω γραφω οεφε. Κοιτα ο ΟΕΦΕ ειναι μονο και μονο ενα κινητρο επιπλεον να κανεις επαναληψη και να δεις κατι ανωτερο απο πανελληνιες. Μην σκεφτεσαι μονο τον βαθμο αλλα και την εμπειρια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ξέρω μόνο πως βάζει άκυρα θέματα και πραγματικά δεν περιμένω κάτι καλό από τον ΟΕΦΕ.
Έτσι κι αλλιώς θα διάβαζα οπότε οκ. :P Το μόνο που με αγχώνει είναι πως έχω να διαβάσω κι άλλα μαθήματα αύριο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Οχι δεν βαζει ακυρα θεματα. Βαζει δυσκολα θεματα. Δηλαδη δεν ειναι εκτος απο το πνευμα των πανελληνιων, απλως πιο τσιμπημενες. Δεν χρειαζεται να διαβασεις μονο μαθηματικα αυριο ετσι και αλλιως οπως σου ειπα μην βλεπεις μονο τον βαθμο, εχουμε ακομα καιρο για τις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οχι δεν βαζει ακυρα θεματα. Βαζει δυσκολα θεματα. Δηλαδη δεν ειναι εκτος απο το πνευμα των πανελληνιων, απλως πιο τσιμπημενες.

Θα έλεγα ότι είναι πιο κοντά στο πνεύμα τον επαναληπτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι αλλα εχει και καποιο ερωτημα που ειναι παραπανω και απο αυτες. Βλεπε μαθηματικα γενικης αν εχεις δωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Μήπως έχει κανείς τα φετινά θέματα του ΟΕΦΕ στο ΑΟΘ και στα μαθηματικά Γενικής παιδείας; Αν υπάρχουν μπορείτε να μου τα στείλετε;
για ΑΟΘ : μέχρι να δημοσιευτούν μπορώ να σου πω:
στην ομάδα Β υπήρχαν 5 ερωτήσεις θεωρίας που αφορούσαν το 1ο κεφάλαιο (ΚΠΔ και κόστος ευκαιρίας)
στην ομάδα Γ υπήρχε άσκηση με πίνακα από 3ο κεφάλαιο προς συμπλήρωση με τη βοήθεια μιας αγοραίας συνάρτησης προσφοράς
στην ομάδα Δ υπήρχε άσκηση με ελαστικότητα προσφοράς, σημείο ισορροπίας, μέγιστη συνολική δαπάνη και κατώτατη τιμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Τα θέματα νομίζω ότι θα ανακοινωθούν επισήμως στις 23 Απριλίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Στο δια ταύτα, θα μας πείτε τίποτα άλλο από αυτά που έπεσαν στον Ο.Ε.Φ.Ε.; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top