Επαγγελματική αποκατάσταση παιδαγωγικών

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μα και να βρεθεί, εκεί θα αρχίσουν να μπαίνουν απλώς οι καλύτεροι. Διάθεση για διάβασμα και όρεξη για εργασία χρειάζεται και κανείς δε χάνεται.

Οι θέσεις που πρόκειται να καλύψουμε εμείς ωστόσο είναι όσων πρόκειται να συνταξιοδοτηθούν κι όχι εκείνες των ολοήμερων, από όπου και ξεκίνησε η μεγάλη έλλειψη. Μπαίνει και το Νέο Σχολείο σε εφαρμογή και δημιουργούνται κι άλλες οργανικές, χάνονται με τα ολιγοθέσια, αλλά αυξάνονται σε άλλα σχολεία, μιας που θα προσχωρήσει μεγαλύτερος αριθμός μαθητών σε εκείνα. Τώρα αν θες να σε διορίσουν και στο σπίτι σου και περιμένεις αυτό, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. :P
Το διάλεγμα των καλύτερων με τρομάζει λίγο στην Ελλάδα, αλλα ελπίζω να γίνει μέσω σοβαρών και αντικειμενικών (όσο γίνεται) διαδικασιών...
Αλλά πάντως νομίζω ότι τα Παιδαγωγικά θα έχουν πέραση κ φέτος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Η πίσω πόρτα θα παίζει πάντα, αλλά κάποιοι θα μπουν με το σπαθί τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Δινω κι εγω το παρον και σας στελνω χαιρετισμους απο την ομορφη Αλεξανδρουπολη:)!!
Το μελλον του επαγγελματος μας, ε?? Δυσοιωνο θα ελεγα:P... Παρολα αυτα, και θελω να το ΤΟΝΙΣΩ αυτο, για να μην πανικοβαλλεστε, σιγουρα για μερικα χρονια ακομα θα συνεχσιουμε να ειμαστε σε καλυετρη μοιρα σε σχεση με τις αλλες ειδικοτητες!! Απλα θεωρω απιθανο να βρουμε δουλεια με το που θα τελειωσουμε, εκτος βεβαια και αν παμε σε ιδιωτικο, που εκειψαχνουν δασκαλους και δε βρισκουν... Ας μην ειμαστε ομως πλεονεκτες, αλλωστε ποσοι ειναι εκεινοι που καταφερνουν να εργαστουν στο αντικειμενο τους με το που τελειωνουν τη σχολη?? Απειροελαχιστοι!! Το σημαντικο ειναι πως αγαπαμε αυτο που κανουμε (και μιλαω για τους παροντες και οχι φυσικα για οσους το επελεξαν κατα τυχη:P), οποτε με θεληση και πεισμα σιγουρα θα τα καταφερουμε... Και για να μιλησω με αριθμους, πιστευω πως μετε την αποφοιτηση μας, το περισσοτερο που μπορει να παραμεινουμε ανεργοι ειναι 5 χρονια (που αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι και πολλα)!!
Οσο για τη μετεπειτα πορεια που ρωτησε ο tzanakos, το μονο σιγουρο ειναι πως θελω να μπω σε ταξη και δεν προκειται να ακολουθησω διοικητικη η πανεπιστημιακη πορεια!! Απο το τμημα μου σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος (αν και μισω τα θετικα μαθηματα:P) και ειδικα απο τις πολυαγαπημενες ψυχολογιες και τα μαθηματα θεατρου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πόσο σε καταλαβαίνω, δεν μπορείς να φανταστείς!! Αυτό είναι το πρόβλημα των περισσότερων φοιτητών/τριών που μπαίνουν στα ΠΤΔΕ από τη θεωρητική.
Το παρατηρώ και σε μένα που έχω τεράστιες ελλείψεις στα φυσικομαθηματικά...
Γενικότερα που νομίζετε πως εδράζεται η κακοδαιμονία του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος (όλων των βαθμίδων κ' κυρίως της Α'βάθμιας) εν Ελλάδι;
Σημειωτέον δε, έχουμε από τους καλύτερα εκπαιδευμένους δασκάλους στην Ευρώπη (με μεταπτυχιακά,διδακτορικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happykar

Νεοφερμένος

Ο happykar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παρατηρώ πως σχεδόν κάνενας δεν ασχολείται φέτος με τα παιδαγωγικά! Σα να είμαι η μόνη που το δήλωσε φέτος!!! Έχω αρχίσει μήπως έκανα βλακεία και στο τέλος θα βγάλω μια σχολή και θα μείνω άνεργη:hmm:Ξέρει κανένας σχετικά με την απορρόφηση που θα έχουν οι δάσκαλοι από δω και πέρα; Τόσο χάλια θα είναι τα πράγματα;;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Κι εγω δηλωσα το Παιδαγωγικο Δημοτικης,στο Ρεθυμνο,ως 1η επιλογη και περιμενω να πεσει 435 μορια για να το πιασω,εχοντας 17127.Κοιτα,κοπελιά,εγω ρωτησα στο ΚΕΣΥΠ της πολης μου για τις προοπτικες του τα επομενα χρονια και μου ειπε οτι μπορει η κατασταση να ειναι καλυτερη,μπορει και χειροτερη.Παντως,η εποχη των αμεσων διορισμων εχει περασει ανεπιστρεπτι.Αν το δηλωσες για την απορροφηση και μονο,ισως εκανες φαουλ.Αν παλι το εβαλες γιατι σου αρεσει,οι Παιδαγωγικες σου γνωσεις δεν θα πανε χαμενες,ακόμα και αν δε διοριστεις (αμεσα),αλλα μπορουν να αξιοποιηθουν κι αλλου.Ταδε εφη ενας μαθηματικός με τον οποιο μιλουσα χθες.Ποσα μορια εβγαλες και ποιες πολεις δηλωσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happykar

Νεοφερμένος

Ο happykar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μόνο Πάτρα έχω δηλώσει και μου λείπουν 70 μόρια για να την πιάσω τη σχολή. Λένε ότι θα πέσει άρα είμαι αισιόδοξη...Τώρα όσον αφορά στην επαγγελματική αποκατάσταση σίγουρα ένασ βασικός λόγος που την επέλεξα ήταν οι καλυτερες προοπτικές που έχει σχολή συγκριτικά με άλλες. Ξέρω πως οι εποχές του παίρνω πτυχίο και διορίζομαι έχουν παρέλθει, δεν προσδοκώ κάτι τέτοιο απλά ήλπιζα πως υπάρχει έστω προοπτική του "ένα χρόνο μετά με καλούν ως αναπληρώτρια", κάτι που ξέρω πως δε γίνεται πχ στη φιλολογία. Πέρα όμως από το επαγγελματικό σίγουρα ως σχολή μου αρέσει γιατί γενικά με ενδιαφέρει ο χώρος της εκπαίδευσης και πραγματικά θα ηθελα να απασχολήθω σε αυτόν. Απλά με έχει πιάσει μια απογοητευση σχετικά με τη μείωση των διορισμών και φοβάμαι μήπως βγω άνεργη:hmm:Τουλάχιστον οι φιλόλογοι κάνουν και κανένα μάθημα. Ως δασκάλα που αλλού θα βρω παρεμφερή απασχόληση αν όχι στο σχολείο;;;Ποια είναι η γνώμη σου για τους προβληματισμούς μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μόνο Πάτρα έχω δηλώσει και μου λείπουν 70 μόρια για να την πιάσω τη σχολή. Λένε ότι θα πέσει άρα είμαι αισιόδοξη...Τώρα όσον αφορά στην επαγγελματική αποκατάσταση σίγουρα ένασ βασικός λόγος που την επέλεξα ήταν οι καλυτερες προοπτικές που έχει σχολή συγκριτικά με άλλες. Ξέρω πως οι εποχές του παίρνω πτυχίο και διορίζομαι έχουν παρέλθει, δεν προσδοκώ κάτι τέτοιο απλά ήλπιζα πως υπάρχει έστω προοπτική του "ένα χρόνο μετά με καλούν ως αναπληρώτρια", κάτι που ξέρω πως δε γίνεται πχ στη φιλολογία. Πέρα όμως από το επαγγελματικό σίγουρα ως σχολή μου αρέσει γιατί γενικά με ενδιαφέρει ο χώρος της εκπαίδευσης και πραγματικά θα ηθελα να απασχολήθω σε αυτόν. Απλά με έχει πιάσει μια απογοητευση σχετικά με τη μείωση των διορισμών και φοβάμαι μήπως βγω άνεργη:hmm:Τουλάχιστον οι φιλόλογοι κάνουν και κανένα μάθημα. Ως δασκάλα που αλλού θα βρω παρεμφερή απασχόληση αν όχι στο σχολείο;;;Ποια είναι η γνώμη σου για τους προβληματισμούς μου;
:(:/:κι εγω γι'αυτο αγχωνομαι.εχω βεβαια ενα χρονο ακομα για να τελειωσω το λυκειο και το ονειρο μου ειναι απο το δημοτικο δασκαλος.Δεν διοριζονται ομως πολλοι απο εδω και περα κι αυτο με ανησυχει,καθως και το οτι δεν εχεις οπως ειπες πολλες επιλογες περα του διορισμου(φροντιστηρια για δημοτικο δεν υπαρχουν,δεν γινονται ιδιαιτερα απο πολλους σε παιδια δημοτικου!).Τωρα δεν ξερω τι να κανω κι εγω.Ποσο καιρο λες να περιμενουμε το διορισμο?καλα θα ειναι μονο μια 5ετια...εγω φοβαμαι μηπως μας παρει και κανα 10 χρονια και μεχρι τοτε πως θα τα γαζουμε περα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifigenia18

Νεοφερμένος

Η ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δεν μπορω να πω οτι κι εμενα δε με απασχολει η επαγγελματικη αποκατασταση...πολλα ακουγονται για τους δασκαλους και γενικα για τους εκπαιδευτικους..οι συγχωνευσεις των σχολειων δεν ειναι και ο.τι το καλυτερο..αν και βγαινουν παρα πολλοι σε συνταξη!!φετος ακουσα οτι θα παρουν ΜΟΝΟ 600 μονιμους εκπαιδευτικους πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας!!!!
ωστοσο παντα θα υπαρχει ο ΑΣΕΠ!!!κι ειναι ο μονος δρομος- απο ο,τι φαινεται προς το παρον- για μονιμο διορισμο.θελω να ελπιζω και να πιστευω οτι αναπληρωτες θα παιρνουν..
οποτε ας μην απογοητευομαστε απο τωρα....ολοι οσοι δηλωσαμε φετος παιδαγωγικα γνωριζουμε οτι τα πραγματα για διορισμο δεν θα ειναι ροδινα...αλλα απο τη στιγμη που αγαπαμε αυτο που θελουμε να κανουμε..ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!:) εχει ο Θεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Παιδιά σκεφτείτε εναλλακτικές εργασιακές προοπτικές με πτυχίο παιδαγωγικής επιστήμης. Σε όλον τον ανεπτυγμένο κόσμο αλλά και σε χώρες λιγότερο αναπτυγμένες αλλά οικονομικά/εργασιακά καλύτερα από την χώρα μας, οι πτυχιούχοι ακόμη και κλασικών επιστημών, καλλιεργούν επιπλέον προοπτικές με ευέλικτα μεταπτυχιακά «συνδέσμους» με άλλες επιστημονικές περιοχές όπως νέες τεχνολογίες, εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες, δια βίου μάθηση, διοίκηση σχολικών μονάδων,...κτλ. Μην βλέπετε το πτυχίο παιδαγωγικής επιστήμης ως μοναδικό κλειδί για βόλεμα στο δημόσιο με διαφορετική επιλογή την ανεργία και την μιζέρια. Η κοινωνία μας πιστεύω ότι λόγω αυτής οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής κρίσης αλλά και κρίσης νοοτροπίας και αξιών, θα φτιάξει από πλευράς υποδομών που έλειπαν τόσες 10ετίες. Δεν είναι θέμα ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ή ΚΚΕ...κτλ. Είναι θέμα κοινωνικής αναγκαιότητας. Η εποχή αλλάζει, οπότε αναγκαστικά θα υπάρξουν και κοινωνικές/οικονομικές/πολιτικές ζυμώσεις. Βέβαια κάποιο μέρος του Ελληνικού λαού ίσως περάσει στερήσεις, αλλά κυρίως θα πληγούν όσοι δεν έκαναν καλό οικονομικό κουμάντο στο οικογενειακό πορτοφόλι και ζούσαν με «ψεύτικο» χρήμα από δάνεια και πιστωτικές κάνοντας έξοδα 200% των εσόδων τους. Δεν γίνεται κάποιοι Έλληνες να κάνουν σωστό οικονομικό προγραμματισμό, να είναι συνεπείς φορολογικά, να είναι συνεπείς στις δουλειές τους, να έχουν κοινωνικό φιλότιμο και τσίπα,...και κάποιοι άλλοι που δεν κάνουν το ίδιο, να αξιώνουν περισσότερα με «φαρισαϊκή» συμπεροφορά. Πιστεύω ότι έτσι θα καθαρίσει το εργασιακό τοπίο από τους αρπακωλατζήδες και θα αντέξουν όσοι αξίζουν να αντέξουν και φυσικά αυτοί θα έχουν επαγγελματική αξία (όπως γίνεται εδώ και 150 χρόνια στο εξωτερικό, όπου εκεί οι κοινωνίες είναι σκληρές επιβραβεύοντας με το παραπάνω μόνο όσους αξίζουν). Οι κοπρίτες και οι λουφαδόροι (σόρρυ αν παίρνει κάποιους η μπάλα) θα πάνε σπίτι τους. Η Ελλάδα του 1990 και του Τσοβόλα δώστ' όλα, αποτελεί παρελθόν όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να την αναστήσουν με ενέσεις για δικό τους όφελος...

Οπότε σπουδάστε αυτό που θέλετε και αν γίνετε καλοί σε αυτό που θα σπουδάσετε, δηλ., να είστε περιζήτητοι και να μην μπορούν εργασιακά να κάνουν χωρίς εσάς, δεν θα πεινάσετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν μπορω να πω οτι κι εμενα δε με απασχολει η επαγγελματικη αποκατασταση...πολλα ακουγονται για τους δασκαλους και γενικα για τους εκπαιδευτικους..οι συγχωνευσεις των σχολειων δεν ειναι και ο.τι το καλυτερο..αν και βγαινουν παρα πολλοι σε συνταξη!!φετος ακουσα οτι θα παρουν ΜΟΝΟ 600 μονιμους εκπαιδευτικους πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας!!!!
ωστοσο παντα θα υπαρχει ο ΑΣΕΠ!!!κι ειναι ο μονος δρομος- απο ο,τι φαινεται προς το παρον- για μονιμο διορισμο.θελω να ελπιζω και να πιστευω οτι αναπληρωτες θα παιρνουν..
οποτε ας μην απογοητευομαστε απο τωρα....ολοι οσοι δηλωσαμε φετος παιδαγωγικα γνωριζουμε οτι τα πραγματα για διορισμο δεν θα ειναι ροδινα...αλλα απο τη στιγμη που αγαπαμε αυτο που θελουμε να κανουμε..ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!:) εχει ο Θεος

Oi τελευταίοι εκπαιδευτικοί που πρέπει να αγχώνονται είναι οι δάσκαλοι. και οι πρώτοι είναι οι φιλόλογοι που θα διορίζονται στα 70.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Παρατηρώ πως σχεδόν κάνενας δεν ασχολείται φέτος με τα παιδαγωγικά! Σα να είμαι η μόνη που το δήλωσε φέτος!!! Έχω αρχίσει μήπως έκανα βλακεία και στο τέλος θα βγάλω μια σχολή και θα μείνω άνεργη:hmm:Ξέρει κανένας σχετικά με την απορρόφηση που θα έχουν οι δάσκαλοι από δω και πέρα; Τόσο χάλια θα είναι τα πράγματα;;;:(
Συμφωνω απολυτα...δεν μπορουμε ομως εστω και στο περιπου να ξερουμε αν σε 5 χρονια θα υπαρχει ακομα απορροφηση στους δασκαλους?εστω και στο περιπου...:/:και μακαρι να μην το δηλωνουνε πολλοι παρα μονο σε οσους αρεσει και οχι για λογους οπως επειδη ειναι ευκολο,σταθερος μισθος,διακοπες καλοκαιρι-χριστουγεννα-πασχα...ετσι ωστε να μην μενουνε ανεργοι αυτοι που το θελουνε πραγματικα και το αξιζουνε!!!Οι υπολοιποι τι πιστευετε για τους δασκαλους στα επομενα 5 χρονια?

Παιδιά σκεφτείτε εναλλακτικές εργασιακές προοπτικές με πτυχίο παιδαγωγικής επιστήμης. Σε όλον τον ανεπτυγμένο κόσμο αλλά και σε χώρες λιγότερο αναπτυγμένες αλλά οικονομικά/εργασιακά καλύτερα από την χώρα μας, οι πτυχιούχοι ακόμη και κλασικών επιστημών, καλλιεργούν επιπλέον προοπτικές με ευέλικτα μεταπτυχιακά «συνδέσμους» με άλλες επιστημονικές περιοχές όπως νέες τεχνολογίες, εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες, δια βίου μάθηση, διοίκηση σχολικών μονάδων,...κτλ. Μην βλέπετε το πτυχίο παιδαγωγικής επιστήμης ως μοναδικό κλειδί για βόλεμα στο δημόσιο με διαφορετική επιλογή την ανεργία και την μιζέρια. Η κοινωνία μας πιστεύω ότι λόγω αυτής οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής κρίσης αλλά και κρίσης νοοτροπίας και αξιών, θα φτιάξει από πλευράς υποδομών που έλειπαν τόσες 10ετίες. Δεν είναι θέμα ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ή ΚΚΕ...κτλ. Είναι θέμα κοινωνικής αναγκαιότητας. Η εποχή αλλάζει, οπότε αναγκαστικά θα υπάρξουν και κοινωνικές/οικονομικές/πολιτικές ζυμώσεις. Βέβαια κάποιο μέρος του Ελληνικού λαού ίσως περάσει στερήσεις, αλλά κυρίως θα πληγούν όσοι δεν έκαναν καλό οικονομικό κουμάντο στο οικογενειακό πορτοφόλι και ζούσαν με «ψεύτικο» χρήμα από δάνεια και πιστωτικές κάνοντας έξοδα 200% των εσόδων τους. Δεν γίνεται κάποιοι Έλληνες να κάνουν σωστό οικονομικό προγραμματισμό, να είναι συνεπείς φορολογικά, να είναι συνεπείς στις δουλειές τους, να έχουν κοινωνικό φιλότιμο και τσίπα,...και κάποιοι άλλοι που δεν κάνουν το ίδιο, να αξιώνουν περισσότερα με «φαρισαϊκή» συμπεροφορά. Πιστεύω ότι έτσι θα καθαρίσει το εργασιακό τοπίο από τους αρπακωλατζήδες και θα αντέξουν όσοι αξίζουν να αντέξουν και φυσικά αυτοί θα έχουν επαγγελματική αξία (όπως γίνεται εδώ και 150 χρόνια στο εξωτερικό, όπου εκεί οι κοινωνίες είναι σκληρές επιβραβεύοντας με το παραπάνω μόνο όσους αξίζουν). Οι κοπρίτες και οι λουφαδόροι (σόρρυ αν παίρνει κάποιους η μπάλα) θα πάνε σπίτι τους. Η Ελλάδα του 1990 και του Τσοβόλα δώστ' όλα, αποτελεί παρελθόν όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να την αναστήσουν με ενέσεις για δικό τους όφελος...

Οπότε σπουδάστε αυτό που θέλετε και αν γίνετε καλοί σε αυτό που θα σπουδάσετε, δηλ., να είστε περιζήτητοι και να μην μπορούν εργασιακά να κάνουν χωρίς εσάς, δεν θα πεινάσετε..
ποιες εναλλακτικες προτεινεις???:redface:εγω νομιζω μονο τα ιδιαιτερα ειναι μ ια εναλλακτικη...τι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Βρε παιδια βλεπω οτι σας απασχολει κυριως η αποκατασταση.Αν ψαχνετε αμεση λυση σε αυτο,δεν προκειται να την βρειτε.Αν σας αρεσει η δουλεια του δασκαλου, just go for it.Κανεις δεν ξερει πως θα ειναι οι προοπτικες του επαγγελματος αυτου σε 4,5,ν χρονια.Οσοι ψαχνουν την αποκατασταση και μονο,θα αναγκαστουν να παιξουν με τις πιθανοτητες...Και αν δεν δικαιωθουν σε αυτο το kind of gambling,τοτε τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ!

Νεοφερμένος

Η ΒΙΚΑΚΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βρε παιδια βλεπω οτι σας απασχολει κυριως η αποκατασταση.Αν ψαχνετε αμεση λυση σε αυτο,δεν προκειται να την βρειτε.Αν σας αρεσει η δουλεια του δασκαλου, just go for it.Κανεις δεν ξερει πως θα ειναι οι προοπτικες του επαγγελματος αυτου σε 4,5,ν χρονια.Οσοι ψαχνουν την αποκατασταση και μονο,θα αναγκαστουν να παιξουν με τις πιθανοτητες...Και αν δεν δικαιωθουν σε αυτο το kind of gambling,τοτε τι?
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!Και εγώ φέτος πέρασα Παιδαγωγικό στην πόλη μου,στη Θεσσαλονίκη!!!Ήταν ένα όνειρο για μένα να περάσω Παιδαγωγικό και το ήθελα πραγματικά πολύ!!!Μ'αρέσει αυτή η δουλειά περισσότερο από κάθε άλλη!!!Πολλοί μου λένε συνέχεια ''Τι ήθελες και πήγαινες εκεί..!!Ανεργία θα έχει ο κλάδος σας!! '' Δεν με ενδιαφέρει όμως καθόλου τι λένε!!!Πιστεύω πως όποιος αγαπάει την δουλειά του πετυχαίνει σ'αυτήν και βρίσκει τρόπο ώστε να καταφέρει να έχει και αποκατάσταση!!!Όλο και κάποιος θα βγαίνει στην σύνταξη οπότε θα ανοίγουν θέσεις και για εμάς!!!Και άλλωστε υπάρχουν και τα ιδιαίτερα(Αρκετοί παίρνουν δασκάλους για τα παιδιά τους) , αλλά και τα ιδιωτικά σχολεία!!!Μέχρι τώρα λέγαν για τους δασκάλους και για την ταχεία αποκατάσταση τους γιατί τους έπαιρναν ωρομίσθιους (τους διόριζαν δηλαδή,και μετέπειτα τους έκαναν μόνιμους) χωρίς ΑΣΕΠ!!Εεε τώρα τι και αν δίνουμε ΑΣΕΠ;;..!!!Όποιος το βάλει πείσμα θα τα καταφέρει!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiakosGR

Νεοφερμένος

Ο LiakosGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.....νομίζω αυτό ισχύει για όλους :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ναι,τωρα ειδικα που δεν υπαρχει η αμεση αποκατασταση-διορισμος,καλο θα ηταν οι αντιστοιχες σχολες να διαλεγονται απο υποψηφιους που πραγματικα το θελουν,διοτι ειναι μια πολυ ιδιαιτερη δουλεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IoannisP

Νεοφερμένος

Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ακόμα και πριν από δυο χρόνια να γράφτηκε, το θέμα είναι πάντα επίκαιρο. Η αδικία που συντελέστηκε και ακόμα συντελείται με την άμεση αποκατάσταση του κλάδου των δασκάλων είναι αδιανόητη σε βάρος όλων των υπολοίπων εκπαιδευτικών. Οι πάλαι ποτέ διετούς και τριετούς παιδαγωγικές ακαδημίες κατάφεραν με διάφορους τρόπους (βλ. ολοήμερα, ο θεσμός των οποίων απέτυχε παταγωδώς και οι Έλληνες συνεχίζουν και πληρώνουν μισθούς χωρίς αντίκρισμα) να ευνοήσουν τους πτυχιούχους τους. Αν και από φέτος με την κάθετη πτώση των βάσεων των τμημάτων δημοτικής εκπαίδευσης (μέχρι και 2000 μόρια) φάνηκε πως το... φαγοπότι τελείωσε και οι μαζικοί διορισμοί θα σταματήσουν. Εκτός αν βρεθούν άλλες "λύσεις", αφού το... μεγαλείο του συνδικαλισμού είναι αστείρευτο... Πάντως, η ουσία είναι ότι οι μαθητές πλέον αποφασίζουν με κριτήρια ωφελιμιστικά (διορισμός, βόλεμα, χρήμα) και όχι με βάση αυτό που αγαπούν, "άγονται και φέρονται" και υιοθετούν μια λανθασμένη βιοθεωρία και κοσμοαντίληψη. Έτσι υπογράφουν την προσωπική τους δυστυχία. Γιατί σίγουρα η επαγγελματική αποκατάσταση πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τη διαδικασία επιλογής σπουδών, αλλά βασικό κριτήριο στο σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό (ένα αδικημένο μάθημα που σκόπιμα παραγκωνίζεται) είναι η αυτογνωσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως, η ουσία είναι ότι οι μαθητές πλέον αποφασίζουν με κριτήρια ωφελιμιστικά (διορισμός, βόλεμα, χρήμα) και όχι με βάση αυτό που αγαπούν, "άγονται και φέρονται"και υιοθετούν μια λανθασμένη βιοθεωρία και κοσμοαντίληψη. Έτσι υπογράφουν την προσωπική τους δυστυχία. Γιατί σίγουρα η επαγγελματική αποκατάσταση πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τη διαδικασία επιλογής σπουδών, αλλά βασικό κριτήριο στο σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό (ένα αδικημένο μάθημα που σκόπιμα παραγκωνίζεται) είναι η αυτογνωσία.

Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει πολλά χρόνια. Τώρα είναι τα στρατιωτικά, πριν ήταν τα παιδαγωγικά, πιο πριν οι φιλολογίες κοκ...
Όποιος θέλει να ψαχτεί, δεν έχει ανάγκη το ΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IoannisP

Νεοφερμένος

Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει πολλά χρόνια. Τώρα είναι τα στρατιωτικά, πριν ήταν τα παιδαγωγικά, πιο πριν οι φιλολογίες κοκ...
Όποιος θέλει να ψαχτεί, δεν έχει ανάγκη το ΣΕΠ.

Και τα στρατιωτικά έχουν υποχωρήσει στο πλαίσιο της γενικότερης κρίσης, όπως και τα οικονομικά που κάποτε ήταν η κορωνίδα. Βεβαίως, Ρεβέκκα, μπορεί ο καθένας να αναζητήσει πληροφορίες από όποια πηγή επιθυμεί (και είναι σημαντικό να δείξει τέτοιο ενδιαφέρον), δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δεν το κάνουν και στο τέλος παρασύρονται από τη μάζα και επιλέγουν με λάθος κριτήρια. Έχει ανάγκη όμως το ΣΕΠ, γιατί η πληροφόρηση που σου δίνει είναι (και πρέπει να είναι) επιβεβαιωμένη, έγκυρη, αληθής, αντικειμενική, σε αντίθεση με τις άλλες πηγές που ενδέχεται να είναι ανακριβείς και παραπλανητικές. Χρειάζεται αξιολόγηση στις πηγές πληροφόρησης (όπως του διαδικτύου), κάτι που δεν υφίσταται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
ερευνα για τους δασκαλους εχει δημοσιευθει στο Paideia-ergasia.gr. αποθαρρυντικα τα αποτελεσματα για αυτο καντε αυτο που σας αρεσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top