Βοήθημα στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας;

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Το ΑΟΘ σαν μαθημα δεν ειναι κατι φοβερα δυσκολο. Σιγουρα δεν εχει ουτε την ποσοτητα, ουτε την δυσκολια της υλης που εχουν ας πουμε τα μαθηματικα ή η φυσικη κατευθυνσης. Ομως, ως διδασκων αυτο το μαθημα, ξερω πολυ καλα οτι εχει και αυτο τις παγιδες του. Και αν καποιος μαθητης δεν δωσει την απαιτουμενη σημασια σε ολη την υλη, ειναι πιθανο να παγιδευτει, με "πανηγυρικο" μαλιστα τροπο.

Ας ξεκινησουμε απο την θεωρια: Δεν ειναι πολλη, αλλα απαιτειται να την ξερεις ολη, απ'εξω και ανακατωτα. Αυτο ειναι κατι που οι περισσοτεροι μαθητες μπορουν να το κανουν. Ομως, καποια σημεια της θεωριας χρειαζονται καλη επεξηγηση για να γινουν κατανοητα.

Οσον αφορα τις ασκησεις, πολλοι λενε οτι ειναι εφαρμογη των τυπων. Ναι, καπως ετσι ειναι. Φροντιστε λοιπον να εχετε λυσει οσες περισσοτερες ασκησεις μπορειτε, για να ειστε εξοικοιωμενοι με ολους τους τυπους [που ειναι αρκετοι], αλλα και για να αποκτησετε την ευχερεια να χρησιμοποιειτε τον σωστο τυπο χωρις ιδιαιτερη σκεψη.

Τα μαθηματικα που σας χρειαζονται για αυτο το μαθημα ειναι ελαχιστα: Αν ξερετε να κανετε χιαστι γινομενα και συνθετα κλασματα απλα, αντε να λυνετε και καμια πρωτοβαθμια εξισωση, ειστε οκ.

Η ερωτηση βεβαια ειναι αν χρειαζεται φροντιστηριο σε αυτο το μαθημα...

Αν ειχα μπροστα μου εναν μαθητη επιμονο, με διαθεση να δουλεψει, να μην υποτιμησει αυτο το μαθημα, και ηξερα οτι ετσι θα ειναι σε ολη την χρονια θα του ελεγα οτι θα μπορουσε να τα βγαλει περα και χωρις βοηθεια. Επειδη ομως αυτος ο μαθητης ανηκει λιγο στην σφαιρα της φαντασιας [τουλαχιστον οπως τον εχω εγω στο μυαλο μου], θα ελεγα οτι καλο ειναι να κανεις φροντιστηριο. Ειδικα αν σκεφτουμε οτι ειναι μαθημα βαρυτητας για το 5ο πεδιο, πραγμα που κανει την καλη επιδοση στις εξετασεις ακομη πιο σημαντικη.

Ενας καθηγητης [ειτε στο φροντιστηριο ή ιδιαιτερας] θα μπορει να σας συμβουλεψει καλυτερα, να βρει τις αδυναμιες σας και να σας βαλει στον δρομο που χρειαζεται. Συνηθιζεται οι μαθητες να μην μπορουν να κανουν ολα τα παραπανω σε ολη την διαρκεια της χρονιας, οποτε καλο ειναι να υπαρχει καθοδηγηση απο καποιον πιο εμπειρο.

Αυτα εν ολιγοις :)

Ευχαριστώ πολυ :) Αν κάποιος κάνει για αρχή μόνος του προετοιμασία και κατά τον Ιανουάριο ας πουμε αρχίσει τίποτα ιδιαίτερα; Υπαρχει καποιος που το έχει κάνει έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μου φαινεται καπως...μιση σαν λυση. Αυτο που λες εχει τις δυσκολιες του:

1. Δεν ξερω στην Κρητη πως εχουν τα πραγματα, αλλα στην Θεσσαλονικη το να ψαξεις για καθηγητη τον Ιανουαριο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο. Οι περισσοτεροι εχουν ηδη "κλεισει" το προγραμμα τους.

2. Το "φορτε" ενος μαθητη, οπως εχω δει εγω τα πραγματα, ειναι μεχρι τις διακοπες των Χριστουγεννων. Λιγο οτι εχει περισσοτερη ενεργεια συσσωρευμενη απο το καλοκαιρι, λιγο οτι μετα ανοιγει σιγα σιγα ο καιρος, πλησιαζουν πενταημερες, κτλ, ολα συνεισφερουν σε αυτο. Μεχρι τα τελη Δεκεμβριου αλλωστε, βγαινει το μεγαλυτερο ποσοστο της υλης, δεν ειναι τυχαιο αυτο.

3. Ας μην ξεχναμε βεβαια πως ολα αυτα δεν αφορουν μονο τις ΑΟΘ, αλλα και τα υπολοιπα μαθηματα. Αμφιβαλλω αν ενας μαθητης που απο πανω του εχει μαθηματικους, φυσικους, φιλολογους και παει λεγοντας, μπορει να ξεκλεψει οντως χρονο για να κανει μονος του την δουλεια που θελουν -και- οι ΑΟΘ. Οπως και να το κανουμε, ειναι αλλιως να εχεις καποιον απο πανω σου και για τις ΑΟΘ, ωστε να εισαι "υποχρεωμενη" να διαβασεις και για αυτο.

4. Ολα αυτα βεβαια, απο την σκοπια ενος καθηγητη, ετσι; Και εγω ο ιδιος, με αλλη ευκολια θα δουλευα αν ξεκινουσα απο την αρχη της χρονιας, αλλιως θα δουλευα αν ξεκινουσα Ιανουαριο. Πιο ολοκληρωμενη δουλεια θα ενιωθα οτι εκανα στην πρωτη περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ναι,δίκιο έχετε,από τον Ιανουάριο κ μετά μάλλον θα σερνόμαστε :P
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,ήταν πολύτιμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
τωρα που αλλαξε η υλη στην οικονομια τι θα γινει με τα βοηθηματα?θα βγουν καινουργια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
τωρα που αλλαξε η υλη στην οικονομια τι θα γινει με τα βοηθηματα?θα βγουν καινουργια?

Κανεις δεν ξερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν υπαρχει λογος να βγουν καινουργια βοηθηματα, αφου δεν προστεθηκε καινουργια υλη. Απλα στα βοηθηματα που ηδη υπαρχουν, δεν θα πιασεις καθολου το 7ο και το 9ο κεφαλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν υπαρχει λογος να βγουν καινουργια βοηθηματα, αφου δεν προστεθηκε καινουργια υλη. Απλα στα βοηθηματα που ηδη υπαρχουν, δεν θα πιασεις καθολου το 7ο και το 9ο κεφαλαιο.

καλα αφου δεν βγαζουν καινουργια θα σκισω το 7ο και το 9ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena:p

Νεοφερμένος

Η marialena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
στο βοηθημα σαββαλασ στην σελιδα 131 εχει την ασκηση 10.55 οποιοσ μπορει ας με βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
παιδια πριν λιγο που ειδα την υλη παρατηρησα πως στην οικονομια ειναι μονο τα κεφαλαια 1-5 στην υλη...δηλ απο 5-10 κεφ. ειναι εκτος;;;
πως γινεται να βγαζουν τοσα πολλα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ισχύει πράγματι,εγω που έδινα πέρυσι πανελλήνιες είχαμε και τα κεφ.7 και 9,αλλά φέτος διαπίστωσαν πως είναι περιττά(στην πραγματικότητα ήταν τα πιο χρήσιμα).
Δεν χαίρεσαι;Η ύλη όλο και λιγοστεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...lh-arches-oikonomikhs-thewrias-2009-2010.html
εδω δεν λεει τπτ για κεφαλαια 7 και 9 (ειναι η υλη της χρονιας 2009-2010)

οκ λαθος μ ενοουσες το 2008-2009 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

staceyll

Νεοφερμένος

Η staceyll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδια μήπως θα μποσούσατε να μου προτίνετε ένα καλό βοήθημα(εκδόση και συγγραφεις) που να καλύπτει αρκετές ασκήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ (ΤΕΥΧΟΣ Α')
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Γ. ΛΑΖΑΝΗΣ, Π.ΤΕΝΤΕΣ, Γ.ΤΖΗΡΟΣ, Α.ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ


Μετά από μία μικρή έρευνα αγοράς και συζήτηση με τον καθηγητή μου αυτό ήταν το ιδανικότερο βοήθημα κατ' εμέ. Ωραία μεθοδολογία, θεωρία και πολύ καλή ερμηνεία των διαγραμμάτων ώστε να τα κατανοήσεις πραγματικά ;)
Σε συνδυασμό με προσεκτικό διάβασμα του βιβλίου και επίλυση των πολύ καλών ασκήσεων που έχει, θεωρώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staceyll

Νεοφερμένος

Η staceyll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ (ΤΕΥΧΟΣ Α')
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Γ. ΛΑΖΑΝΗΣ, Π.ΤΕΝΤΕΣ, Γ.ΤΖΗΡΟΣ, Α.ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ


Μετά από μία μικρή έρευνα αγοράς και συζήτηση με τον καθηγητή μου αυτό ήταν το ιδανικότερο βοήθημα κατ' εμέ. Ωραία μεθοδολογία, θεωρία και πολύ καλή ερμηνεία των διαγραμμάτων ώστε να τα κατανοήσεις πραγματικά ;)
Σε συνδυασμό με προσεκτικό διάβασμα του βιβλίου και επίλυση των πολύ καλών ασκήσεων που έχει, θεωρώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! :)

σε ευχαριστώ πολύ :) μήπως μπορεις να πεις και τις εκδόσεις; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σαββαλας ειναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staceyll

Νεοφερμένος

Η staceyll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σαββαλας ειναι:)

ευχαριστώ:)

κάτι ακόμα :confused: πήγα στην ιστοσελίδα του σαββάλα και το βιβλίο αυτό που μου λέτε δεν υπαρχει.. Έχει με τους ίδιους συγγραφείς βοήθημα Α.Ο.Δ.Ε:confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
https://savalas.gr/index.php?subs=13
Πηγαινε τερμα κατω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ (ΤΕΥΧΟΣ Α')
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Γ. ΛΑΖΑΝΗΣ, Π.ΤΕΝΤΕΣ, Γ.ΤΖΗΡΟΣ, Α.ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ


Μετά από μία μικρή έρευνα αγοράς και συζήτηση με τον καθηγητή μου αυτό ήταν το ιδανικότερο βοήθημα κατ' εμέ. Ωραία μεθοδολογία, θεωρία και πολύ καλή ερμηνεία των διαγραμμάτων ώστε να τα κατανοήσεις πραγματικά ;)
Σε συνδυασμό με προσεκτικό διάβασμα του βιβλίου και επίλυση των πολύ καλών ασκήσεων που έχει, θεωρώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! :)

Εγω θα σου πρότεινα και το βοηθημα του Τζιαμιχα εκδοσεις Σαββαλας. Με βοήθησε πολύ φέτος!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charis97

Νεοφερμένος

Ο Charis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδια το καλυτερο βοηθημα για ΑΟΘ ποιο ειναι; εσεις πιο εχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδια το καλυτερο βοηθημα για ΑΟΘ ποιο ειναι; εσεις πιο εχετε;

θα κάνεις φροντιστήριο στο ΑΟΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top