Επαγγέλματα που βασίζονται στον πόνο των ανθρώπων

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
το πιστεύεις αυτό?:)

Ναι, δυστυχως. Αλλα τι να περιμενεις απο ενα επαγγελμα που βασιζεται στον πονο των αλλων. Και οσον αφορα το προηγουμενο ποστ σου, γιατι δεν καταλαβαινεις το σκεπτικο μου? Πολλα αναπηρα παιδακια=>Οι αποφοιτοι ειδικης αγωγης εχουν δουλεια.

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα προήλθε από το thread Οι επιλογές που έχω από Θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ναι, δυστυχως. Αλλα τι να περιμενεις απο ενα επαγγελμα που βασιζεται στον πονο των αλλων. Και οσον αφορα το προηγουμενο ποστ σου, γιατι δεν καταλαβαινεις το σκεπτικο μου? Πολλα αναπηρα παιδακια=>Οι αποφοιτοι ειδικης αγωγης εχουν δουλεια.

Τότε αν κάποιοι αμολύσουν έναν ιό -> οι γιατροί θα έχουν μπόλικη δουλίτσα να συνταγογραφούν αντιβιοτικά! Ο συλλογισμός σου μπάζει από παντού. ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ βρες αλλού να τρολλάρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
το κάθε επάγγελμα υπάρχει με σκοπό να εξυπηρετήσει κάτι και να δώσει λύση,άλλο αν οι θέσεις εργασίας είναι λιγοστές.
Δεν πιστεύω όμως πως κάποιος εύχεται όπως το λες εσύ να υπάρχουν πολλά ανάπηρα παιδιά!
είναι λογικό κάποιος να θέλει δουλειά και να εύχεται να βρεί αλλά όχι ακριβώς όπως το λες εσύ.
γιατί όμως τόσο μένος,δεν καταλαβαίνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sirenia

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ενα εχω να πω...συγχαρητηρια για την κατευθυνση που διαλεξατε. Μια κατευθυνση που οι μισες της σχολες βγαζουν φιλολογους. Οι υπολοιπες ειναι παιδαγωγικα, οι ΝΟΜΙΚΕΣ " θα γινει μεγαλοδικηγορος το παιδι, κυρα Κατινα! Θα τους βαλει φυλακη αυτους που σου εκλεψαν τη συνταξη εξω απ'την Αγροτικη!" και ψυχολογιες, μια επιστημη (?) που δεν εχει καποιο αντικρισμα στην ελληνικη πραγματικοτητα. Μπραβο, και παλι μπραβο. Α, ξεχασα τις σχολες ειδικης αγωγης. Ναι, πολυ καλες, να ευχεστε να γεννιουνται ολο και περισσοτερα αναπηρα παιδακια, να εχετε και εσεις δουλιτσα.

:eek::eek::eek:
δεν περίμενα να υπάρχει κόσμος που βγάζει τόσο κακία!
και δεν ευχήθηκε κανείς να γεννιουνται ολο και περισσοτερα αναπηρα παιδακια, εκτός αυτού εγώ λεω εξ' αρχής ότι δεν διάλεξα θεωρητική με όλη μου την καρδιά αλλά περισσότερο γιατί ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Τότε αν κάποιοι αμολύσουν έναν ιό -> οι γιατροί θα έχουν μπόλικη δουλίτσα να συνταγογραφούν αντιβιοτικά! Ο συλλογισμός σου μπάζει από παντού. ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ

Ακριβως, γιατι υποστηριζεις πως "μπαζει"? Και οχι ιος, αλλα πιο γηινο παραδειγμα. /OFF TOPIC/ η γιαγια μου ειναι πειραματοζωο για τη δοκιμη νεων παυσιπονων. Απο γιατρους. Αρα, μαλλον εχω δικιο, κατι που επαναλαμβανω πως δε με ευχαριστει, αλλα ειναι η αληθεια.
Οκ, ως εδω. PM αν προτιθεσαι να συνεχισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τότε αν κάποιοι αμολύσουν έναν ιό -> οι γιατροί θα έχουν μπόλικη δουλίτσα να συνταγογραφούν αντιβιοτικά! Ο συλλογισμός σου μπάζει από παντού. ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ

Τότε αν κάποιοι αμολύσουν έναν ιό -> οι γιατροί θα έχουν μπόλικη δουλίτσα να συνταγογραφούν αντιβιοτικά!

Τότε αν κάποιοι αμολύσουν έναν ιό -> οι γιατροί θα έχουν μπόλικη δουλίτσα να συνταγογραφούν αντιβιοτικά!

αμολύσουν έναν ιό -> να συνταγογραφούν αντιβιοτικά

ιό -> αντιβιοτικά

Fail comment is fail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Fail comment is fail.

με έχεις συνηθήσει σε επιχειρήματα shadow...πως και έτσι σήμερα; Είναι αργά ε;
Ο παραλογισμός ως απάντηση του παραλογισμού του παιδιού που έθεσε το πρώτο "επιχείρημα" με τα παιδιά με ειδικές ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
τα αντιβιοτικά δεν είναι δραστικά έναντι των ιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ε τι επιχείρημα θες, αν σου έλεγα ότι η γη είναι επίπεδη θα καθόσουν να συζητήσεις;

Oh wait, ο συνδυασμός ιών και αντιβιοτικών είναι ακόμα χειρότερος, so yeah I have a point. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αντι-ΒΙΟ-τικα. Ναι, προφανως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ε τι επιχείρημα θες, αν σου έλεγα ότι η γη είναι επίπεδη θα καθόσουν να συζητήσεις;

Oh wait, ο συνδυασμός ιών και αντιβιοτικών είναι ακόμα χειρότερος, so yeah I have a point. :P


σωστος ο παιχτης...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
:worry: νομίζω φίλε pagitas προσπαθείς να υποστηρίξεις κάτι με άτοπα επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
:worry: νομίζω φίλε pagitas προσπαθείς να υποστηρίξεις κάτι με άτοπα επιχειρήματα.

Δεν ειναι καθολου ατοπο το οτι ολοι θελουν να υπαρχουν οι προυποθεσεις ωστε να εχουν δουλεια. Και επαναλαμβανω, στην προκειμενη περιπτωση δε μου ειναι αρεστο αυτο το σκεπτικο. Αλλα πρεπει να αποδεχτουμε την ισχυ του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν ειναι καθολου ατοπο το οτι ολοι θελουν να υπαρχουν οι προυποθεσεις ωστε να εχουν δουλεια. Και επαναλαμβανω, στην προκειμενη περιπτωση δε μου ειναι αρεστο αυτο το σκεπτικο. Αλλα πρεπει να αποδεχτουμε την ισχυ του.

Ας το έλεγες με ήρεμα επιχειρήματα, χωρίς τάση για επίθεση συγκεκριμένα στους δασκάλους και γενικά στην κατεύθυνση. Προς τι το μένος και αυτή η απέχθεια; Αφού λες ότι όλοι θέλουν να υπάρχουν προυποθέσεις για δουλειά γιατί εξειδικεύεις και ΕΠΙΤΙΘΕΣΑΙ μόνο στους δασκάλους ειδικής αγωγής;

Ο γιατρός δε θα χε δουλειά αν δεν αρρωσταίναμε (δε στέκομαι στο τόσο βλακώδες και επιφανειακό: ιοί και οι αντιβιώσεις δεν κολλάνε, έλεος)
Ο τεχνικός δε θα χε δουλειά αν τίποτα δε χαλούσε ποτέ etc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εξειδικεύεις και ΕΠΙΤΙΘΕΣΑΙ μόνο στους δασκάλους ειδικής αγωγής;

Ο γιατρός δε θα χε δουλειά αν δεν αρρωσταίναμε.
Ο τεχνικός δε θα χε δουλειά αν τίποτα δε χαλούσε ποτέ.

εχει ενα δικιο κυριως στο γεγονος οτι εξειδικεύεις...(bold)

και γενικα ισχυουν τα πχ.δεν ξερω,αυτα που λες φιλε δεν ειναι λαθος απλα μην αναφερεσαι μονο σε ενα κλαδο χανεις το δικιο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ας το έλεγες με ήρεμα επιχειρήματα, χωρίς τάση για επίθεση συγκεκριμένα στους δασκάλους και γενικά στην κατεύθυνση. Προς τι το μένος και αυτή η απέχθεια; Αφού λες ότι όλοι θέλουν να υπάρχουν προυποθέσεις για δουλειά γιατί εξειδικεύεις και ΕΠΙΤΙΘΕΣΑΙ μόνο στους δασκάλους ειδικής αγωγής;

Ο γιατρός δε θα χε δουλειά αν δεν αρρωσταίναμε (δε στέκομαι στο τόσο βλακώδες και επιφανειακό: ιοί και οι αντιβιώσεις δεν κολλάνε, έλεος)
Ο τεχνικός δε θα χε δουλειά αν τίποτα δε χαλούσε ποτέ etc

"Μενος"..."Απεχθεια"...? Δεν υπηρχαν τετοιοι σκοποι. Ενταξει, παραδεχομαι πως το ελαφρα σαρκαστικο υφος ισως να παραπλανησε. Το αρχικο ομως point ειναι πως δεν υπαρχει πληθωρα επιλογων απο τη Θεωρητικη κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική ο καθένας από μας πλην εξαιρέσεων πρέπει να παρακαλάει για καταστροφές.
Pagitas νομίζω ότι περνάς ναυπηγός.Εσύ μεθαύριο θα παρακαλάς να βουλιάζουν καράβια για να φτιάχνεις άλλα ή να τα διορθώνεις;Ξέρω τρελό το επιχείρημα αλλά είναι από μόνο του το θέμα θέατρο παραλόγου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
"Μενος"..."Απεχθεια"...? Δεν υπηρχαν τετοιοι σκοποι. Ενταξει, παραδεχομαι πως το ελαφρα σαρκαστικο υφος ισως να παραπλανησε. Το αρχικο ομως point ειναι πως δεν υπαρχει πληθωρα επιλογων απο τη Θεωρητικη κατευθυνση.

συμφωνω οτι ειναι καπως περιορισμένες αλλα αν αυτο θες να σπουδασεις τι αν κανεις, θα πας σε αυτη την κατευθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική ο καθένας από μας πλην εξαιρέσεων πρέπει να παρακαλάει για καταστροφές.
Pagitas νομίζω ότι περνάς ναυπηγός.Εσύ μεθαύριο θα παρακαλάς να βουλιάζουν καράβια για να φτιάχνεις άλλα ή να τα διορθώνεις;Ξέρω τρελό το επιχείρημα αλλά είναι από μόνο του το θέμα θέατρο παραλόγου...

Τα καραβια καθε χρονο υποχρεωτικα περνουν απο ναυπηγειο για επισκευες και επιθεωρησεις. Και η ναυπηγηση νεων σκαφων δε "πατα" πανω στο βουλιαγμα αλλων, αλλα στις αναγκες της αγορας. Καλα, τερμα με τη ναυπηγικη.
Οντως, ο τεχνικος δε θα ειχε δουλεια αν δε χαλουσε τιποτα (αναφερομαι σε προηγουμενο ποστ). Ομως, ενα χαλασμενο ψυγειο δε μπορει να εξισωθει με ενα παιδακι με διανοητικα προβληματα. Το ψυγειο (μιας και ξεκινησα με αυτο το παραδειγμα), απο τη στιγμη που σχεδιαζεται μεχρι τη στιγμη που αντικαθισταται με αλλο, συμμετεχει σε οικονομικες δραστηριοτητες.
Δε μπορεις ομως σε αυτη τη θεση να βαλεις εναν ανθρωπο. Αρα, ειναι ακυρα αυτα τα επιχειρηματα. Δεν ειναι ανηθικο να εκμεταλλευτεις επαγγελματικα μια τεχνικη βλαβη (σιχαινομαι να μιλαω γενικα για ηθικη, αλλα το θεμα αυτο με αναγκαζει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τα καραβια καθε χρονο υποχρεωτικα περνουν απο ναυπηγειο για επισκευες και επιθεωρησεις. Και η ναυπηγηση νεων σκαφων δε "πατα" πανω στο βουλιαγμα αλλων, αλλα στις αναγκες της αγορας. Καλα, τερμα με τη ναυπηγικη.
Οντως, ο τεχνικος δε θα ειχε δουλεια αν δε χαλουσε τιποτα (αναφερομαι σε προηγουμενο ποστ). Ομως, ενα χαλασμενο ψυγειο δε μπορει να εξισωθει με ενα παιδακι με διανοητικα προβληματα. Το ψυγειο (μιας και ξεκινησα με αυτο το παραδειγμα), απο τη στιγμη που σχεδιαζεται μεχρι τη στιγμη που αντικαθισταται με αλλο, συμμετεχει σε οικονομικες δραστηριοτητες.
Δε μπορεις ομως σε αυτη τη θεση να βαλεις εναν ανθρωπο. Αρα, ειναι ακυρα αυτα τα επιχειρηματα. Δεν ειναι ανηθικο να εκμεταλλευτεις επαγγελματικα μια τεχνικη βλαβη (σιχαινομαι να μιλαω γενικα για ηθικη, αλλα το θεμα αυτο με αναγκαζει).

Kαλά σε αυτη τη χώρα μη παίρνεις όρκο για τίποτα:P.Πάντως δε νομίζω ότι τα παιδιά που πάνε ειδικής αγωγής,μιας και το συγκεκριμενοποιήσαμε,να θέλουν τέτοιες περιπτωσεις.Εξάλλου για να πάνε εκεί πρέπει να χουν το σθένος και τη δύναμη για κάτι τέτοιο.Δεν είναι απλοί δάσκαλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top