Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Όταν λέμε μηνιαίους φακούς επαφής αναφερόμαστε στη χρήση που είναι για 1 μήνα.Τους φοράς όλη τη μέρα και το δράδυ τους βγάζεις και τους τοποθετείς σε ένα ειδικό διάλυμα απολύμανσης.Αυτοί κοστίζουν 10ευρώ το ζευγάρι περίπου.Υπάρχουν φακοί επαφής που δεν χρειάζεται να τους βγάζεις,τους φοράς ακόμη και στον ύπνο αλλά δεν πολυχρησιμοποιούνται γιατί εχουν περισσότερες πιθανότητες να επιφέρουν κάποια μόλυνση.Οι μηνιαίοι απλοί φακοί επαφής είναι οι καλύτεροι από άποψη διαφόρων μολύνσεων και ενοχλήσεων που μπορεί να παρουσιαστούν κοινώς δηλαλή είναι οι πιο ασφαλείς.Το να φορέσεις και να βγάλεις τους φακούς είναι πολύ απλό αλλά σίγουρα πρέπει να συνηθήσεις και αυτό γίνεται με τον καιρό και τη χρήση.Στη γυμναστική σίγουρα είναι καλύτερα να φοράς φακούς.Δύσκολα με μία π.χ. ''κεφαλιά'' να φύγει ο φακός από το μάτι...Επίσης με τα γυαλιά μπορεί να τραυματιστείς, να τα σπάσεις και σίγουρα θα σου κοστίσουν πολύ περισσότερο.Επίσης πρέπει να σου πω οτι το αποστειρωμένο διάλυμα συντήρησης των φακών κοστίζει 10-15 ευρώ ανάλογα την μάρκα και το κατάστημα (οπτικά ή φαρμακείο).Νομίζω οτι σε κάλυψα...

Ευχαριστω φιλαρακι με καλυψες τελιος :) Λεω να τους βαλω για να ενισχυσω τις επιδοσεις μου στη γυμναστικη, μιας κ δεν θελω να φοραω γυαλια οπως καπιοι γιατι ΠΟΛΕς φορες εχω δει στη γυμναστικη να πεφτουν γυαλια στο μπασκετ. Ποδοσφαιρο δεν εχω ασχοληθει αλλα λογικα αμα σου ερθει η μπαλα στα μουτρα...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καταρχήν όταν λέμε οτι οι φακοί επαφής είναι μηνιαίοι ενοούμαι οτι διαρκούν για ένα μήνα.Δηλαδή μπορείς να τους φοράς καθημερινά (και το βράδυ τους βγάζεις).Μετά τις 30 ημέρες οι φακοί δεν είναι κατάλληλοι για να φορεθούν.Άρα πάς και αγοράζεις άλλους.Οι μηνιαίοι φακοί επαφής κοστίζουν 10 ευρώ αλλά αυτό αλλάζει από μάρκα σε μάρκα.

Οι αντικειμενική χρήση των μηνιαίων φακών επαφής ξεπερνά τις 30 ημέρες χρήσης.Αυτό γίνεται για λόγους πρόληψης μήπως και κάποιος ξεχαστεί και ξεπεράσει τον 1 μήνα χρήσης.Έτσι δεν θα κινδυνέψουν τα μάτια του.Οι συσκευασίες τους χαρακτηρίζουν μηνιαίους και αυτό είναι το σωστό.Αν κάποιος τους φορέσει 35 μέρες δεν θα πάθει τίποτα.
Αλλά δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεπερνά κάποιος τις 30 ημέρες χρήσης των φακών με σωστή συντήρηση!
Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά μου τα έχει πει οπτικός.
Επίσης θέλω να πω (σύμφωνα με κάποιους οπτικούς) οτι δεν υπάρχουν φακοί επαφής 2ετίας.Ο μέγιστος χρόνος φακών είναι οι ετήσιοι.Το σημειώνω αυτό επειδή πολλοί οπτικοί πωλούν φακούς επαφής 2ετίας.
Στους ετήσιους επιβάλεται εκτός από τη σωστή συντήρηση και βιολογικός καθαρισμός στο 6μηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
παιδια αποτη φαινεται ολοι ξερεται για φακους.
εγω εναμιση μιοποια εχω, αλλα τα γυαλια δεν μου πανε ΚΑΘΟΛΟΥ κ πολλες φορες μπερδευω τα προσωπα στο δρομο κ με ενοχλει ^.^ Οταν λετε οτι οι φακοι ειναι μηνιαιοι, δλδ τους βαζεται στο ματι κ τους ξαναβγαζεται μετα απο ενα μηνα?? Ειναι ακριβοι? γιατι τα γυαλια ειναι πανακριβα κ βαρεθηκα να τα φυλαω μην τα κλεψει κανενας η τα σπασει.
Μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως βγαινουνε? Για να μπουνε ξερω, κ μαλιστα μολις τωρα εκανα προπονηση κ ανηξα το ματι κ εβαλα το δαχτιλο ακριβως μπροστα απο το ματι κ μπορεσα να το κρατησω ανοιχτο οποτε το βαλσημο θα ειναι ευκολο :P
Λεω να βαλω του χρονου. αν με χτυπησει καμοια μπαλα στο ματι θα παθει τπτ? Για να ξερω αν ειναι να τα βγαζω στη γυμναστικη

+100
και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω,τώρα τελευταία σκεφτόμουν για φακούς επαφής γιατί δεν βλέπω στον δρόμο όμως φοβάμαι μετά πως δεν θα βλέπω τίποτα χωρίς αυτούς,ο οφθαλμίατρος δεν μου έγγραψε (δενκατάλαβα γιατί) όμως μετά από τις εξετάσεις θα πάω γιατί νομίζω πως μεγάλωσε η μυωπία μου αφού ζαλίζομαι χωρίς γυαλιά στον υπολογιστή(μπορεί να φταίει και το τι βλέπω εδώ μέσα :D) άκουσα για κάτι φακούς rayban ή βλακεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
+100
και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω,τώρα τελευταία σκεφτόμουν για φακούς επαφής γιατί δεν βλέπω στον δρόμο όμως φοβάμαι μετά πως δεν θα βλέπω τίποτα χωρίς αυτούς,ο οφθαλμίατρος δεν μου έγγραψε (δενκατάλαβα γιατί) όμως μετά από τις εξετάσεις θα πάω γιατί νομίζω πως μεγάλωσε η μυωπία μου αφού ζαλίζομαι χωρίς γυαλιά στον υπολογιστή(μπορεί να φταίει και το τι βλέπω εδώ μέσα :D) άκουσα για κάτι φακούς rayban ή βλακεία?

δεν νομιζω να υπαρχουν τετοιοι φακοι
εγω χρησιμοποιω acuvue oasis with hydraclear plus(δεκαπενθημερους) οι καλυτεροι για μενα
τους φοραω 2 χρονια και δεν εχω παθει τιποτα(τηρωντας βεβαια ολους τους κανονες υγιεινης και συντηρησης τους) μου στοιχιζουν περι τα 70κατι ευρω το τριμηνο με το υγρο(novasoft) και τη θηκη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
δεν νομιζω να υπαρχουν τετοιοι φακοι
εγω χρησιμοποιω acuvue oasis with hydraclear plus(δεκαπενθημερους) οι καλυτεροι για μενα
τους φοραω 2 χρονια και δεν εχω παθει τιποτα(τηρωντας βεβαια ολους τους κανονες υγιεινης και συντηρησης τους) μου στοιχιζουν περι τα 70κατι ευρω το τριμηνο με το υγρο(novasoft) και τη θηκη τους

Αν είναι δυνατόν...ο κούκος αηδόνι που λέμε..επέρχεται και η οικονομική κρίση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Είναι λίγο αργά, το ποστ είναι τόσο καιρό... εγώ χρησιμοποιώ 3 χρόνια ετήσιους φακούς, αλλά ο οφθαλμίατρος μου συνέστησε μηνιαίους για αποφυγή μολύνσεων (επειδή έχω πολλές αλλεργίες). Αυτά που ρωτάτε τα ρώτησα και εγώ και να τι μου απάντησε.

1) Όταν λέμε 1 μήνα εννούμε ότι σε 30 μέρες τους πετάμε; όχι! Είναι 30 χρήσεις! Μάλιστα μου είπε ότι αν το μάτι μου δεν έχει κάποιο πρόβλημα από τους φακούς (ερεθισμό κλπ) μπορώ να τους έχω έως και για 40-45 μέρες.

2) Επειδή και εγώ παίζω τέννις τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μου είπε κανένα απολύτως. Ίσα ίσα αν ασχολείστε με σπορ (για κολύμπι δε ρώτησα μόνο) πρέπει να φοράτε φακούς αντί για γυαλιά. (φανταστείτε να σπάσουν και να μπει γυαλί στο μάτι!)

3) για φακούς rayban δεν έχω ακούσει, ξέρω οι καλύτεροι μαλακοί φακοί είναι οι bausch and lomb. Τα 6 ζευγάρια κόστισαν 65 ευρώ (με μέτρια μυωπία που έχω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
εγώ χρησιμοποιώ 2 χρόνια μαλακούς φακούς μηνιαίους...με βόλεψαν γιατί έχω αρκετη μυωπία ώστε να μη βλέπω πολυ καθαρά στο δρόμο χωρίς γυαλιά.... το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είναι τελείως διαφανείς αλλά ούτε και ελαχίστα μπλε...είναι αρκετά μπλε....τόσο μάλιστα που φαίνονται αρκετά στο μάτι...καμιά ιδεα?? πρόσφατα επειδή βιαζόμουν και η οπτικός δνε είχε παραγγείλει τους φακούς μου...μου έδωσε δοκιμαστικά κλατι φακούς (καλύτερης ποιότητας είπε) με υγρό τζελ (νομίζω έτσι είπε)...σχεδον διαφανείς αλλά τον πρώτο καιρό με ενοχλούσαν στο μάτι και θόλωναν ξαφνικα....φοράει κανείς τέτοιους να μου πει τιποτα ?:hmm:
α..και τώρα που είναι και καλοκαίρι...εχει ρωτήσει κανείς κανέναν οφθαλμίατρο για το αν επιτρέπεται να τους φοράμε στη θάλασσα και στο κολύμπι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Δε βγαίνουν οι φακοί σου σε διαφανείς?Εγώ έχω και μυωπία και αστιγματισμό και είναι διάφανείς :hmm:
Δεν τον έχω ρωτήσει για θάλασσα και τέτοια αλλά έτσι κι αλλιώς δεν απαγορεύεται να τους βάζουμε στο νερό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Υγρό για φακούς πουλά και στο φαρμακείο ή μόνο σε οπτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
α..και τώρα που είναι και καλοκαίρι...εχει ρωτήσει κανείς κανέναν οφθαλμίατρο για το αν επιτρέπεται να τους φοράμε στη θάλασσα και στο κολύμπι?

κανονικα δεν επιτρεπεται,αλλα ξερω αρκετα ατομα που φορανε στη θαλασσα,μεσα σ'αυτα και γω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Και στο φαρμακείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Υγρό για φακούς πουλά και στο φαρμακείο ή μόνο σε οπτικό;
Έχει και το φαρμακείο.

Τώρα για τη θάλασσα, που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα? Αν δεν βουτάμε με ανοιχτά μάτια γιατί να μην τους φοράμε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Υγρό για φακούς πουλά και στο φαρμακείο ή μόνο σε οπτικό;

εχει και σε φαρμακεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
κανονικα δεν επιτρεπεται,αλλα ξερω αρκετα ατομα που φορανε στη θαλασσα,μεσα σ'αυτα και γω:)

Κι άμα μπει νερό στο μάτι? :/:
Κλείνεις τα μάτια ξέρωγω όταν πετάγονται νερά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ευχαριστώ, παιδιά. :)
Χωρίς τα γυαλιά ή φακούς δεν βλέπω τ ί π ο τ α.
Κ σκέφτομαι κ γω να τους φορώ στη θάλασσα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Κι άμα μπει νερό στο μάτι? :/:
Κλείνεις τα μάτια ξέρωγω όταν πετάγονται νερά?

οπως θα μπει θα βγει:P...εχεις σκοπο να κανεις βουτιες με ανοιχτα ματια?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Από ενοχλήσεις από τους φακούς τι έχετε να πείτε;:hmm:

Εμένα ορισμένες φορές με πειράζουν. Βγάζω κριθαράκι στο μάτι και τέτοια :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
οπως θα μπει θα βγει:P...εχεις σκοπο να κανεις βουτιες με ανοιχτα ματια?:hmm:

Όχι. :P Εννοώ από πιτσιλιές και τέτοια.Αλλά εδώ που τα λέμε δεν κάνουν και τίποτα.
Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον θα πάω κι εγώ αυτό το καλοκαίρι με φακούς στη θάλασσα :D


Από ενοχλήσεις από τους φακούς τι έχετε να πείτε;:hmm:

Εμένα ορισμένες φορές με πειράζουν. Βγάζω κριθαράκι στο μάτι και τέτοια :worry:

Πιστεύω εξαρτάται απ' το μάτι του καθενός.Εγώ και όλη μέρα να τους φοράω δε με ενοχλούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εγώ χρησιμοποιώ 2 χρόνια μαλακούς φακούς μηνιαίους...με βόλεψαν γιατί έχω αρκετη μυωπία ώστε να μη βλέπω πολυ καθαρά στο δρόμο χωρίς γυαλιά.... το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είναι τελείως διαφανείς αλλά ούτε και ελαχίστα μπλε...είναι αρκετά μπλε....τόσο μάλιστα που φαίνονται αρκετά στο μάτι...καμιά ιδεα?? πρόσφατα επειδή βιαζόμουν και η οπτικός δνε είχε παραγγείλει τους φακούς μου...μου έδωσε δοκιμαστικά κλατι φακούς (καλύτερης ποιότητας είπε) με υγρό τζελ (νομίζω έτσι είπε)...σχεδον διαφανείς αλλά τον πρώτο καιρό με ενοχλούσαν στο μάτι και θόλωναν ξαφνικα....φοράει κανείς τέτοιους να μου πει τιποτα ?:hmm:
α..και τώρα που είναι και καλοκαίρι...εχει ρωτήσει κανείς κανέναν οφθαλμίατρο για το αν επιτρέπεται να τους φοράμε στη θάλασσα και στο κολύμπι?
Όταν λες μπλε; Νόμιζα ότι όλοι είναι διαφανείς, εκτός από τους χρωματιστούς.
Κι όταν λες "σχεδόν" διαφανείς; Εμένα δε φαίνεται καν ότι έχω κάτι στα μάτια μου, οι περισσότεροι δε ξέρουν καν ότι φοράω.
Εγώ πάντως, τους φοράω και στη θάλασσα, απλά προσέχω μη μπει νερό στα μάτια, και αποφεύγω τις βουτιές - έτσι κι αλλιώς δεν είμαι λάτρης.

Πάντως, εγώ που φοράω σχεδόν 1,5 χρόνο δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε χρειάστηκε να αλλάξω μάρκα φακών, ούτε τα παραγγέλνω, τα παίρνω κατευθείαν από τα οπτικά.
Και ούτε παίρνω πολλά ζευγάρια μαζί. Ένα παίρνω, κι όταν παλιώσουν (καλά δεν τους κρατάω 1 μήνα, πιο πολύ τους κρατάω) πάω και παίρνω άλλους.

Από ενοχλήσεις από τους φακούς τι έχετε να πείτε;:hmm:

Εμένα ορισμένες φορές με πειράζουν. Βγάζω κριθαράκι στο μάτι και τέτοια :worry:
Το κριθαράκι είναι από μικρομόλυνση. Πριν τους βάλεις μην είσαι καθόλου βαμμένη, ούτε κρέμες ούτε τίποτα, γενικά έχω την ιδέα ότι έχει να κάνει η καθαριότητα σε αυτό.

Και επειδή είδα κάτι για βουτιές με ανοιχτά μάτια, ενώ φοράς φακούς, ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Εδώ είναι επικίνδυνο να μπει νερό απλό από τη βρύση, όχι θαλασσινό.
Αν έχεις σκοπό για βουτιές και ιστορίες καλύτερα μη βάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Και μένα δεν μ' ενοχλούν ιδιαίτερα. Αν έχουν μπει καλά, κάθονται όλη μέρα. Θυμάμαι όμως μία φoρά που μ' έτρωγε το μάτι μου και το έτριβα, το έτριβα, το έτριβα και ο φακός δίλπωσε στα δύο και χώθηκε στη γωνίτσα του ματιού. Δεν μπορούσα να τον βρω και είχα πανικοβληθεί. Νόμιζα πως είχε μπει πίσω από το μάτι και φώναζα:P. Δεν είχα και ορούς μαζί μου, τέλεια ήταν. Μετά που ηρέμησα, άρχισα να κουνάω το μάτι μου κυκλικά ε και βγήκε και από τη γωνίτσα ο σκασμένος. Απαπαπα ο φόβος μου:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top