Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
καποια στιγμη ολοι μπορει να αλλαξουμε πιστευω. Πχ μεχρι σημερα πιστευα πως δεν υπαρχουν θερμοκρασιες κατω απο το -273 Κ

κατω απο -273 C δν υπαρχουν.κατω απο 0 Κ δν υπαρχουν.τωρα κατω απο -273 Κ πρωτη φορα ακουω.chem περιμενω ακομα την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Προσπερνώ την ομοφοβική νύξη για να πω μονάχα ότι το "Mr. Crowley" είναι τίτλος τραγουδιού και από 'κει προήλθε ως nickname μου.Και το τραγούδι κατ'ουσίαν ασκεί κριτική στον φίλτατο Aleister,δεν τον υμνεί.

Jimmy,τι το σατανιστικό έχει ο V?

Λολ,δεν έχω κάτι με την ομοφιλοφιλια(το εχω αποδειξει στο φορουμ),ειναι κάτι το οποίο η φύση διατηρει.Με το να πας όμως με λίγο απο ολα,να κανεις ενα καρο χρήσεις και τα λοιπά,δεν κερδιζεις το σεβασμό μου (γενικά μιλώντας)Οσο για το τραγούδι το έχω ακούσει,αλλά με βάση τις θέσεις σου,υπέθεσα πως για καποιον καλό λογο τον έβαλες (αλλωστε και το Bing Bang ως υποτιμητικος ορος ξεκινησε)Anyway,μη χαλιομαστε μιας και ξερουμε ο ενας τι πιστευει ο αλλος,απλά δε χρειαζεται να προβαλλεται κατι ως ηλιθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Προσπερνώ την ομοφοβική νύξη για να πω μονάχα ότι το "Mr. Crowley" είναι τίτλος τραγουδιού και από 'κει προήλθε ως nickname μου.Και το τραγούδι κατ'ουσίαν ασκεί κριτική στον φίλτατο Aleister,δεν τον υμνεί.

Jimmy,τι το σατανιστικό έχει ο V?

Τιποτα ετσι το ειπα.αφου δν πιστεβεις στο θεο δν πιστευεις ουτε στον σατανα :P αρα δν υπαρχει θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
κατω απο -273 C δν υπαρχουν.κατω απο 0 Κ δν υπαρχουν.τωρα κατω απο -273 Κ πρωτη φορα ακουω.chem περιμενω ακομα την απαντηση
καλα λες. κατω απο 0 Κ ηθελα να πω.
Κι ομως υπαρχουν.
Με κατι αντιστροφες μαγνητικου πεδιου κι αλλα επιστημονικα που δεν κατεχω .

V for Velzevul
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
καλα λες. κατω απο 0 Κ ηθελα να πω.
Κι ομως υπαρχουν.
Με κατι αντιστροφες μαγνητικου πεδιου κι αλλα επιστημονικα που δεν κατεχω .

καλα μην το παμε μακρια.ας μεινουμε στο φιλοσοφικο θεμα περι υπαρξης θεου:worry:



αχαχαχαχαχααχχα:clapup:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Καλά το φαντάστηκα εγώ ότι αυτό το topic θα εξελισσόταν σε flame wars αργά ή γρήγορα......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εγω θα κρατησω οσο μπορω τον ρολο του μεσου αναλογου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να μιλαμε τοσο επιστημονικα!!Ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο τη δυνατοτητα να μπορει να σκεφτει(λογικη-κατ εικονα)...Οσο για τα υπολοιπα ειναι καποιοι συμβολισμοι(αδαμ και ευα)...Η χριστιανοσυνη δεν επιβαλλει σε κανενα να πιστεψει οπως σε αλλες θρησκειες(μουσουλμανισμος)...Υπαρχουν πραγματα που συμβανουν καθημερινα γυρω μας και αποδεικνυουν την υπαρξη του θεου αλλα και του διαβολου(εξορκισμοι-σατανιστικες τελετες)...Τελος για την μετεμψυχωση και ολα τα υπολοιπα... θεωρω οτι ο παραδεισος και η κολαση ειναι μια κατασταση και οχι καποιο συγκεκρκριμενο μερος ή καζανια που βραζουν κτλ!!!Βεβαια ολοι καποια στιγμη θα το ανακαλυψουμε!:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να μιλαμε τοσο επιστημονικα!!Ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο τη δυνατοτητα να μπορει να σκεφτει(λογικη-κατ εικονα)...Οσο για τα υπολοιπα ειναι καποιοι συμβολισμοι(αδαμ και ευα)...Η χριστιανοσυνη δεν επιβαλλει σε κανενα να πιστεψει οπως σε αλλες θρησκειες(μουσουλμανισμος)...Υπαρχουν πραγματα που συμβανουν καθημερινα γυρω μας και αποδεικνυουν την υπαρξη του θεου αλλα και του διαβολου(εξορκισμοι-σατανιστικες τελετες)...Τελος για την μετεμψυχωση και ολα τα υπολοιπα... θεωρω οτι ο παραδεισος και η κολαση ειναι μια κατασταση και οχι καποιο συγκεκρκριμενο μερος ή καζανια που βραζουν κτλ!!!Βεβαια ολοι καποια στιγμη θα το ανακαλυψουμε!:D:)

Ε κατσε εδω δν αποφασισαμε ακομα αν υπαρχει θεος και εσυ μας πηγες στον διαβολο:/:.πλακα κανω δν υπαρχει βεβαια πιθανοτητα να αποφασισουμε ποτε απο κοινου.σεβαστα ολα αυτα που λες για καποιον που πιστεβει.για καποιον που δν πιστεβει ειναι απλως μια αποψη που πολοι εχουν προαναφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Panspermia

xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θεός και ναι,η ιδέα περί ύπαρξης θεού είναι απλά ό,τι πιο ηλίθιο σκέφτηκε ποτέ η ανθρωπότητα,συμπεριλαμβανομένης και της coca cola vanilla,του κομμουνισμού και του baseball.Και μη με πρήζετε πάλι γι'αυτό,έχω βαρεθεί να συζητώ τα ίδια και τα ίδια σε 500 διαφορετικά θέματα.

Λοιπόν, πρώτον δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ηλίθιο κάτι το οποίο δεν πιστεύεις εσύ. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι δεκτή. Όσο για την δική μου άποψη.Δεν ξέρω πως να την τεκμηριώσω.. Πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω ότι ο Θεός μας έδωσε την λογική και την ώθηση για να φτάσουμε εκεί που είμαστε. Πιστεύω στο Χριστό, επίσης. Όμως πολλές απόψεις του Χριστιανισμού δεν με βρίσκουν σύμφωνη γιατί απλά δεν τις δημιούργησε ούτε ο Θεός,ούτε ο Χριστός αλλά οι παππάδες για τους οποίους δεν έχω και την καλύτερη άποψη. Όσο για τον Αδάμ και την Εύα και μήλα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αυτά είναι συμβολικές ιστορίες. Η ουσία μετράει. Και όσο για την επιστήμη φυσικά μπορούν να συμβαδίζουν και τα δύο γιατί το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Η επιστήμη μελατά το πως και όχι το ποιος. Μπορεί να σας φανούν χαζές απόψεις ή ότι είμαι ανώριμη 13 και δεν μετράει η γνώμη μου, όμως εγώ θέλω να την εκφράσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astos

Νεοφερμένος

Ο 8anasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τρόπαια (Αρκαδία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οπως η ερωτηση ειναι απλη ετσι και η απαντηση θα ειναι το ιδιο απλη : οχι και δεν εχω τετοιου ειδους προβληματισμους, δεν χανω αδικα το χρονο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Λοιπόν, πρώτον δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ηλίθιο κάτι το οποίο δεν πιστεύεις εσύ. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι δεκτή. Όσο για την δική μου άποψη.Δεν ξέρω πως να την τεκμηριώσω.. Πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω ότι ο Θεός μας έδωσε την λογική και την ώθηση για να φτάσουμε εκεί που είμαστε. Πιστεύω στο Χριστό, επίσης. Όμως πολλές απόψεις του Χριστιανισμού δεν με βρίσκουν σύμφωνη γιατί απλά δεν τις δημιούργησε ούτε ο Θεός,ούτε ο Χριστός αλλά οι παππάδες για τους οποίους δεν έχω και την καλύτερη άποψη. Όσο για τον Αδάμ και την Εύα και μήλα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αυτά είναι συμβολικές ιστορίες. Η ουσία μετράει. Και όσο για την επιστήμη φυσικά μπορούν να συμβαδίζουν και τα δύο γιατί το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Η επιστήμη μελατά το πως και όχι το ποιος. Μπορεί να σας φανούν χαζές απόψεις ή ότι είμαι ανώριμη 13 και δεν μετράει η γνώμη μου, όμως εγώ θέλω να την εκφράσω.

Μια χαρά μπορώ να τη θεωρώ ηλίθια,καθώς αυτή είναι η άποψή μου.Όπως εσένα η άποψή σου είναι ότι ο θεός υπάρχει,έτσι εμένα η άποψή μου είναι ότι η άποψη ότι ο θεός υπάρχει είναι ηλίθια.Δε σέβομαι την άποψή σου,ούτε σου ζητάω να σεβαστείς τη δικιά μου,τον σεβασμό τον κερδίζουμε,δεν τον απαιτούμε και σίγουρα η άποψη περί ύπαρξης θεού δεν έχει με τίποτα κερδίσει τον σεβασμό μου.Still,σου ζητώ να ανεχτείς την άποψή μου,καθώς και εγώ ανέχομαι τη δικιά σου,διότι παρ'ότι τη θεωρώ ηλίθια,δε σ'έστειλα σε καμιά αρένα να πολεμάς λιοντάρια γι'αυτήν.Deal with it,παίδες,όπως ο Χ έχει το δικαίωμα να λέει κάτι,έτσι και ο Ψ έχει το δικαίωμα να λέει ότι αυτό το κάτι που είπε ο Χ είναι μια μαλακία και μισή.Freedom of speech λέγεται αυτό,διαβάστε λίγο Chomsky ή έστω τον αστό συντηρητικό Βολταίρο.Το αν θα πούμε "το βρίσκω κάπως χαζό" ή "το βρίσκω μια χοντρομαλακία και μισή",άπτεται του κοινωνικού μικροαστικού καθωσπρεπισμού και είναι ζήτημα όχι Γιάννης,Γιαννάκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Γκούγκλαρε τους όρους αντικοινωνικός και αντιπαθητικός.Θα ήταν καλό να το κάνεις αυτό.
Έπειτα ποιος νομίζεις πως είσαι?Ναι, ο σεβασμός κερδίζεται δεν απαιτείται.Από κει και πέρα όμως λυπάμαι που θα στο όμως το πολυαγαπημένο σου freedom of speech δεν έχει την βλακώδη ερμηνεία που του δίνεις.Όταν δεν μπορείς να σεβαστείς κάποιον ποιός να σε σεβαστεί εσένα?Δεν μεταφράζονται όλα με τα μαθήματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astos

Νεοφερμένος

Ο 8anasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τρόπαια (Αρκαδία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μια χαρά μπορώ να τη θεωρώ ηλίθια,καθώς αυτή είναι η άποψή μου.Όπως εσένα η άποψή σου είναι ότι ο θεός υπάρχει,έτσι εμένα η άποψή μου είναι ότι η άποψη ότι ο θεός υπάρχει είναι ηλίθια.Δε σέβομαι την άποψή σου,ούτε σου ζητάω να σεβαστείς τη δικιά μου,τον σεβασμό τον κερδίζουμε,δεν τον απαιτούμε και σίγουρα η άποψη περί ύπαρξης θεού δεν έχει με τίποτα κερδίσει τον σεβασμό μου.Still,σου ζητώ να ανεχτείς την άποψή μου,καθώς και εγώ ανέχομαι τη δικιά σου,διότι παρ'ότι τη θεωρώ ηλίθια,δε σ'έστειλα σε καμιά αρένα να πολεμάς λιοντάρια γι'αυτήν.Deal with it,παίδες,όπως ο Χ έχει το δικαίωμα να λέει κάτι,έτσι και ο Ψ έχει το δικαίωμα να λέει ότι αυτό το κάτι που είπε ο Χ είναι μια μαλακία και μισή.Freedom of speech λέγεται αυτό,διαβάστε λίγο Chomsky ή έστω τον αστό συντηρητικό Βολταίρο.Το αν θα πούμε "το βρίσκω κάπως χαζό" ή "το βρίσκω μια χοντρομαλακία και μισή",άπτεται του κοινωνικού μικροαστικού καθωσπρεπισμού και είναι ζήτημα όχι Γιάννης,Γιαννάκης.

χαρακηριστικο των ατομων που τυχαινει οι αοψεις τους να ειναι κληροδοτηματα αλλων εποχων και αντιληψεων ειναι να μη δεχονται χαρακτηρισμους απο τους αλλους. αυτο ειδα στο θεμα, οπου υπαρχει θεος, υπαρχει αντιρρηση και μη αποδοχη του δικαιωματος αποψης του απεναντι. να δω κι αλλα θεματα η ολα ειναι στο ιδιο μηκος κυματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Λοιπόν, πρώτον δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ηλίθιο κάτι το οποίο δεν πιστεύεις εσύ. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι δεκτή. Όσο για την δική μου άποψη.Δεν ξέρω πως να την τεκμηριώσω.. Πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω ότι ο Θεός μας έδωσε την λογική και την ώθηση για να φτάσουμε εκεί που είμαστε. Πιστεύω στο Χριστό, επίσης. Όμως πολλές απόψεις του Χριστιανισμού δεν με βρίσκουν σύμφωνη γιατί απλά δεν τις δημιούργησε ούτε ο Θεός,ούτε ο Χριστός αλλά οι παππάδες για τους οποίους δεν έχω και την καλύτερη άποψη. Όσο για τον Αδάμ και την Εύα και μήλα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αυτά είναι συμβολικές ιστορίες. Η ουσία μετράει. Και όσο για την επιστήμη φυσικά μπορούν να συμβαδίζουν και τα δύο γιατί το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Η επιστήμη μελατά το πως και όχι το ποιος. Μπορεί να σας φανούν χαζές απόψεις ή ότι είμαι ανώριμη 13 και δεν μετράει η γνώμη μου, όμως εγώ θέλω να την εκφράσω.

Λοιπον μικρη και ανωριμη αγνουλα:worry:(πλακα κανω) αποτι θυμαμαι και σε εμας στα θρησκευτικα οταν μας ελεγαν οτι η επιστημη με τον χριστιανισμο μπορουν να συμβαδισουν το τεκμηριωναν λεγοντας οτι η επιστιμη μελετα το πως και ο χριστιανισμος το ποιος.το θεμα μας ειναι γιατι ντε και καλα πρεπει να υπαρχει καποιος που τα δημιουργησε ολα αυτα.αν υπαρχει τοτε συμφωνω μαζι σου.ομως δν ξερουμε αν υπαρχει και κανουμε τον συμβιβασμο (θρησκειας και επιστημης) θεωρώντας δεδομενο οτι υπαρχει θεικη παρεμβαση στην δημιουργεια του κοσμου.αφου λοιπον το θεωρουμε δεδομενο δν εχει νοημα να το συζηταμε, συμφωνουμε οτι υπαρχει θεος και τελος.αρα για καποιον που δν πιστευει δν ειναι εξηγηση αυτη.εξαλου μπορει ο χριστιανισμος να μην αναιρει την επιστημη ομως η επιστημη αναιρει την υπαρξη θεου.λεει οτι πολυ απλα δν μπορει να εξηγησει ΑΚΟΜΑ την δημιουργεια του κοσμου αλλα δν λεει οτι την δημιουργησε μια θεικη παρεμβαση.αν το ελεγε αυτο τοτε δν θα ειχε νοημα να κανουν παιρετερω αναζητησεις.επομενως το ενα αναιρει το αλλο και η εξηγηση που δινει η θρησκεια πολυ απλα δν ειναι πειστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Noμίζω ότι η θρησκεία ανήκει στην σφαίρα της φιλοσοφίας. Όπως έλεγε ο μπαρμπα-Νεύτωνας. Εκεί που σταματούν τα μαθηματικά αρχίζει η φιλοσοφική θεωρία. Γι' αυτό και σε κάθε θεωρία του στην θεωρητική φυσική και στον διαφορικό λογισμό διατύπωνε και την αντίστοιχη φιλοσοφική της πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γκούγκλαρε τους όρους αντικοινωνικός και αντιπαθητικός.Θα ήταν καλό να το κάνεις αυτό.

Oh,I'm a proud anti-social I'm afraid.Είμαι "αντικοινωνικός",απέναντι στην κοινωνία της εκμετάλλευσης,της αδιαφορίας,της political correctness,της δικτατορίας του διαλόγου,της τυποποιημένης ανοησίας,της απαξίωσης του ορθολογισμού.I really don't see τη λογική που οδηγεί στην αρνητική χροιά της λέξης "anti-social".Αλλά γενικότερα δε βλέπω λογική στα περισσότερα πράγματα που ακούω.Απ'τη μια η κοινωνία είναι σκατά,απ'την άλλη ο anti-social,αυτός που αντιτίθεται στην κοινωνία,είναι αρνητικός χαρακτηρισμός.Anyway,I guess βγαίνω εκτός θέματος.

Έπειτα ποιος νομίζεις πως είσαι?

Ένας άνθρωπος που δε φοβάται ν'αμφισβητήσει.

Όταν δεν μπορείς να σεβαστείς κάποιον ποιός να σε σεβαστεί εσένα?



Dude,άλλο πράγμα ο σεβασμός στο δικαίωμα εκφοράς μιας άποψης και άλλο ο σεβασμός στην ίδια την άποψη.Σέβομαι το δικαίωμα του freedom of speech σημαίνει ότι θα πολεμήσω για το δικαίωμά σου να εκφράζεσαι ελεύθερα.Αλλά αυτό δε σημαίνει ό,τι θα σεβαστώ ό,τι πεις,ότι δε θα το ξεφτιλίσω όσο μπορώ,σε περίπτωση που το βρω νοσηρό και προσβλητικό (όπως βλέπω εγώ την ιδέα περί ύπαρξης θεού).Freedom of speech σημαίνει ότι θα σε ανεχτώ,δε θα σε εκτελέσω γι'αυτά που λες ούτε θα σ'εξορίσω και το ίδιο περιμένω και από εσένα.Αλλά η κριτική μου θα είναι σφοδρότατη και το ίδιο να είναι και η δικιά σου.

Δεν μεταφράζονται όλα με τα μαθήματικα!

By any means,εαν έχεις πιο αξιόπιστο και αποτελεσματικό εργαλείο για την αντικειμενική μελέτη του κόσμου απ'τον Ορθολογισμό (την επιστημονική μέθοδο),πρότεινέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
υπαρχει ένα κενό στη δημοσκόπηση... αν κάποιος είναι αγνωστικιστής τι θα απαντήσει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nazgul1

Νεοφερμένος

Ο Nazgul1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
υπαρχει ένα κενό στη δημοσκόπηση... αν κάποιος είναι αγνωστικιστής τι θα απαντήσει???
Ότι δεν πιστεύει νομίζω...
Κατά τα άλλα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top