Μαθητικές Καταλήψεις

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πάντως και τους καθηγητές δεν τους χαλάνε οι καταλήψεις... Ένας φίλος μου, μου είπε ότι οι δάσκαλοι του ελεγαν "άντε βρε παιδιά κάντε και καμια κατάληψη να πιούμε και κανα καφεδάκι". Αυτό το τροπάριο σε πολλές εκδοχές το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μα πού είναι ένας Mod να διορθώσει τον τίτλο σε "Καθισιό 2010";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Πάντως και τους καθηγητές δεν τους χαλάνε οι καταλήψεις... Ένας φίλος μου, μου είπε ότι οι δάσκαλοι του ελεγαν "άντε βρε παιδιά κάντε και καμια κατάληψη να πιούμε και κανα καφεδάκι". Αυτό το τροπάριο σε πολλές εκδοχές το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν καθηγητές που τη βρίσκουν με τις καταλήψεις γιατί όπως είπες θα πιούν κανένα καφεδάκι, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι καθηγητές σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο.Υπάρχουν καθηγητές που τους προβληματίζει αυτή η κατάσταση κάθε χρόνο και δεν σκέφτονται απλά ότι θα χάσουν μάθημα.:hmm:

Μα πού είναι ένας Mod να διορθώσει τον τίτλο σε "Καθισιό 2010";

πραγματικά οι καταλήψεις έχουν καταντήσει καθισιό.Έλεος, ας σταματήσει αυτή η κοροϊδία κάθε χρόνο.Και θα συνεχίσω για να μην παρεξηγηθώ, ότι τάχα είμαι κατά της κατάληψης.
Καταλήψεις πρέπει να γίνονται με τη συμμετοχή όλων, λίγο αδύνατο εε?:hmm: Και όμως εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει η συμμετοχή όλων γιατί αποφασίζονται απο τη μία στιγμή στην άλλη και δεν υπάρχει ενημέρωση και συντονισμός και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να γίνεται μπάχαλο και τα αιτήματα να μην είναι λογικά.Αιτήματα υπάρχουν, δεν είναι απαραίτητο να έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο σχολείο αλλά με το εκπαιδευτικό σύστημα γενικότερα.Είναι δυνατόν να συμμετέχουν όλοι σε μία κατάληψη που έχει αίτημα "γιατί τα κουλούρια στο κυλικείο είναι στρόγγυλα και δεν ξέρουμε απο που να αρχίσουμε".Αυτό το πράγμα είναι κοροϊδία, τέτοιου είδους καταλήψεις δεν πρέπει να γίνονται γιατί χαλάν και το νόημα των σοβαρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια τα ιδια και οι δικοι μας καθηγητες περιμενουν πως και πως,Γιατι δεν τους συμφερει να κανουν απεργιες αρα ποια η λυση?ΚΑΤΑΛΗΨΗ..Γιωργο εχεισ δικιο ΚΑΘΙΣΙΟ 2010 επρεπε να χα βαλει:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα να το πω: Είμαι αντίθετος στις καταλήψεις της ξεφτίλας που γίνονται με γενικά ή ανόητα αιτήματα μόνο και μόνο για να χάσουμε το μάθημα.
Αν όμως φέτος γίνουν κινητοποιήσεις μαζί μαθητές, καθηγητές, γονείς με καθαρό αίτημα "οχι πάνω από 25 παιδιά στο τμήμα" είμαι μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Οπως τα λες γιατι φετος ετσι που θελουν να μας βαλουν ΜΑΘΗΜΑ δεν θα γινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Προβλέπω λίγες έως καθόλου απεργίες, αλλά καταλήψεις θα υπάρξουν. Να δούμε πόσο θα κρατήσουν, γιατί όσες καταλήψεις έγιναν πέρσι κράτησαν μια μέρα μόνο. Άντε να έγινε και καμιά αποχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δηλαδη παλι καταληψεις!μου το ειπε και ενας καθηγητης εμενα που ειχα παει να ρωτησω σε ενα φροντ για μαθηματα!ειμαι και εγω κατα των καταληψεων διοτι δεν εχουν ουσια αλλα να πω και την αμαρτια μου λιγο καθισιο(εννοω οχι σχολειο εξαλλου εχω φροντ) θα μου εδινε χρονο να ξεκουραστω αλλα δεν λυνει κανενα προβλημα!και θα πρπει να σεβαστουμε οσοι απο εμας ειναι καταληψιες τα παιδια που δεν εχουν χρηματα να πανε φροντ και το μονο μεσον τους για μαθηση σε κατευθυνσης μαθηματα μιλαω παντα ειναι το σχολειο!τι να πω?????και η πλακα ειναι οτι παλια σε καποια σχολεια τα αιτηματα ηταν γελοια!οπως πχ η τυροπιτα να μην ειναι στρογγυλη αλλα μονο τετραγωνη!!!!!χαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ναι επειδη δεν ξερουμε να διεκδικουμε.:(Ας κανουμε μια καταληψη εναν μηνα και θα δεις για ποσο!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
οι καταληψεις δεν εχουν κανενα απολυτως αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanopassion

Νεοφερμένος

Ο milanopassion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ειμαι κατα της καταληψης για οποιοδηποτε λογο αυτη γινεται.Ειναι η ευκολη λυση,η λυση του καθισιου.Αν υπαρχουν 4-5 ατομα σε καθε σχολειο που πραγματικα ενδιαφερονται για τα προβληματα της εκπαιδευσης αυτα ανθιστανται στις καταληψεις.Το φαινομενο αυτο φανερωνει τη δυναμη της μαζας.Το 95% των καταληψεων γινονται , γιατι οι καθε λογης προεδροι 15μελων προσπαθωντας να δικαιολογησουν τις ψηφους τους το παιζουν μαγκες στους καθηγητες και κανουν τις περιφημες ψηφοφοριες του τυπου "ποιοι ειναι υπερ και ποιοι κατα" που στην ουσια σημαινει"ρε παιδια να κανουμε μαθημα σημερα ή οχι";Ρητορικες ερωτησεις...Αν και οι καθηγητες φερουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης υπαρχουν και καποιοι(το λεω απο προσωπικη εμπειρια)που θελουν να γινεται μαθημα οχι για να δουλεψουν(κατι τετοιο θα ηταν αυταπατη) αλλα γιατι θελουν να βοηθησουν τους μαθητες.
Υ.Γ προς τα παιδια της γ λυκειου: ΓΡΑΨΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Aναλογως Μιχαλη..Αα και συγνωμη για το avatar το ζηλεψα:P και κουταμαρα μου που εβαλα ταξη στην δημοσκοπηση:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα να το πω: Είμαι αντίθετος στις καταλήψεις της ξεφτίλας που γίνονται με γενικά ή ανόητα αιτήματα μόνο και μόνο για να χάσουμε το μάθημα.
Αν όμως φέτος γίνουν κινητοποιήσεις μαζί μαθητές, καθηγητές, γονείς με καθαρό αίτημα "οχι πάνω από 25 παιδιά στο τμήμα" είμαι μέσα.
Συμφωνώ μαζί σου. Είμαι υπέρ των καταλήψεων, αλλά για σοβαρά θέματα όπως πχ αυτό που θα συμβεί φέτος με 30+ άτομα στις αίθουσες. Αλλά από την άλλη φέτος είμαστε τρίτη λυκείου και δεν νομίζω ότι μας συμφέρει και πολύ άμα γίνει κατάληψη πολλών ημερών. Μέχρι 4-5 μέρες κατάληψης είναι καλά, παραπάνω όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μακάρι οι καθηγητές να σκέφτονταν μόνο το καφεδάκι! Υπάρχουν και κάποιοι που σκέφτονται: "Ωραία! Λίγες παραπάνω ώρες για ιδιαίτερα!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
μπααα δεν νομιζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εμεις εχουμε διπλοβαρδια και συνεχεια υποσχονται σχολειο ... ΕΛΕΟΣ .... Εχουμε λογω για καταληψηη ... Αλλα γενικαα μας Ειπαν οτι λογω περικοπων Πρεπει να κανουμε καταληψεις Με συνθημα : Κοψτε Απο Αλλου ... Οχι Απ΄την Παιδεία και απο τρίτη βδομαδα σχολείου θα ξεκινήσουμε για κανα 2 αρχικά (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
εχουμε κανει μια βδομαδα και ανοιξαμε συμβιβαστικα... θα ξανακανουμε μαλλον σε κανα μηνα... φετος υπαρχουν λογοι που σηκωνουν καταληψη η δευτερη θα ειναι πανω απο βδομαδα αν με το καλο γινει... εδω για να καταλαβαιτε την κατασταση και οι καθηγητες και ο συλλογος μας λενε οτι ειναι μαζι μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εχουμε κανει μια βδομαδα και ανοιξαμε συμβιβαστικα... θα ξανακανουμε μαλλον σε κανα μηνα... φετος υπαρχουν λογοι που σηκωνουν καταληψη η δευτερη θα ειναι πανω απο βδομαδα αν με το καλο γινει... εδω για να καταλαβαιτε την κατασταση και οι καθηγητες και ο συλλογος μας λενε οτι ειναι μαζι μας

αλήθεια για ποιό λόγο?πήρε κανένα καινούργιο σχήμα η τυρόπιτα?
σόρρυ για το υφάκι αλλά πάω στοίχημα ότι μόνο με τη κατάληψη δεν θα κερδίσετε τίποτα.Μένοντας μέσα σε ένα κτίριο δεν κερδίζετε τίποτα ,εάν δεν βγείτε στους δρόμους να διαδηλώσετε και να ασκήσετε πίεση στους αρμόδιους φορείς μην περιμένετε τίποτα και όχι φυσικά μόνο το 15μελές αλλά όλοι και απο όλα τα σχολεία,τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η παιδεία αφορούν όλα τα σχολεία.
Πραγματικά με τις καταλήψεις στα @ρχίδι@ τους σας έχουν γραμμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinaki_

Νεοφερμένος

Η ntinaki_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?? η <<κανονικη>> καταλυψη πως γινεται?? περιγραψτε τν λιγο εσεισ που ειστε σε αλλα σχολεια γιατι εμεισ παμε το πρωι και στισ 12 το μεσημερι φευγουμε και αντε παλι την αλλη μερα....πχ τα παιδια μενουν μεσα στ σχολειο??:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?? η <<κανονικη>> καταλυψη πως γινεται?? περιγραψτε τν λιγο εσεισ που ειστε σε αλλα σχολεια γιατι εμεισ παμε το πρωι και στισ 12 το μεσημερι φευγουμε και αντε παλι την αλλη μερα....πχ τα παιδια μενουν μεσα στ σχολειο??:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:
αχ τι μου θύμησες,τον εαυτό μου όταν ήμουν στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου και δεν ήξερα τίποτα απο καταλήξεις και δεν μπορούσα να καταλάβω τι είναι η κατάληψη. Αλλά τώρα το έχω βιώσει και απο την καλή και απο την ανάποδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top