[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όσο για τις 8 Μάρτη bill είσαι τελείως εκτός τόπου και χρόνου... Όσο για την αστυνομία και τον ρόλο της σε ολόκληρο τον κόσμο κάνε ένα μικρό search στο youtube για police brutality και μετά τα ξαναλέμε!
Σ' αυτό έχεις δίκιο, Εμιού, και δεν χρειάζεται καν το ψάξιμο στο youtube. Ένα ζάπινγκ στην τιβί αρκεί. :|


Αν και είμαι κατά των καταλήψεων, δεν μπορώ να πω ότι και το πολίς συμπεριφέρεται στο σύνολο όπως θα 'πρεπε. Μία μερίδα (τώρα μεγάλη ή μικρή δεν ξέρω) συμπεριφέρεται στους διαδηλωτές λες και είναι ζώα. :mad:

Και σ' όλους τους διαδηλωτές που θα βρεθούν στο δρόμο τους. Γιατί συνήθως μέσα στους διαδηλωτές υπάρχουν κάποιες ομάδες που κατεβαίνουν μόνο για να δημιουργήσουν προβλήματα και να αμαυρώσουν τον χαρακτήρα της διαδήλωσης. Και είμαι υπέρ των διαδηλώσεων, μιας και το θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα των φοιτητών/καθηγητών, κτλ, εφόσον είναι ειρηνικές. Που πιστεύω (ή θέλω να πιστεύω) έχουν φιλειρηνικές προθέσεις, αλλά υπάρχουν ομάδες που θέλουν να προκαλούν.

Το police brutality παίρνει ως αφορμή αυτές τις ομάδες, που μόλις δουν ένστολο (στη γλώσσα κάποιων "στρουμφάκι"), αφηνιάζουν σαν ταύρος εν υαλοπωλείο. Ακόμα κι έτσι δεν διακαιολογείται η βία από μεριάς της αστυνομίας, κι ακόμα χειρότερα όταν στρέφεται κατά και των υπολοίπων διαδηλωτών. Γιατί πού να ξεχωρίζουν τώρα ποιος είναι ποιος. Κι έτσι ουκ ολίγες φορές προσάγονται τα λάθος άτομα.

Και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε συχνά. Κρίμα. :|


Κι όσον αφορά τις καταλήψεις έχω πει. Ναι, βγείτε στο δρόμο και διαδηλώστε. Αν μου τη "βιδώσει" κι εμένα, κι εγώ μαζί σας. Αλλά οι υπόλοιποι που θέλουν να κάνουν μάθημα δεν φταίνε σε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τώρα όποιος θέλει να παρουσιάζει τον αναρχικό/αυτόνομο χώρο σαν λούμπεν, χουλιγκανικό που έχει φετιχοποιήσει τη βία τότε απλά δεν έχει ιδέα και έχει σίγουρα καταπιεί αμάσητη την ωμή προπαγάνδα των καναλιών που θέλησαν να συνδέσουν τον αντιεξουσιαστικό χώρο και τις συγκρούσεις με τις δυνάμεις καταστολής με τους χουλιγκάνους που σκοτώνονται για τα λεφτά του Κόκκαλη και του Τζίγγερ.
Ναι, όλοι έτσι λέτε όταν είστε φοιτητές, και μετά κάνετε τα πάντα για να περάσετε στην απέναντι όχθη και να γευτείτε κι εσείς λίγα από τα ξεροκόματα που θα σας πετάνε ως αφεντικά σας.
Φυσικά, φυσικά.

Και αν οι εργάτες ασχολούνταν περισσότερο με την δουλειά τους και λιγότερο με διάφορα άλλα θέματα (όπως το να διεκδικούν οποιαδήποτε δικαιώματα και αυτοί, και τα αφήναν να χαθούν) θα είχαμε καλύτερα και "καλύτερα" (read: αποδοτικότερα) εργοστάσια και "καλύτερους" (read: αποδοτικότερους) εργάτες.

Το ερώτημα είναι, ποιους θα ωφελούσε αυτό? ;)


Εκεί είναι όλο το θέμα, IMO.

Αυτά είναι δικά σου λόγια, όχι δικά μου.
Εγώ δεν μίλησα για εργάτες, δεν είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αυτά είναι δικά σου λόγια, όχι δικά μου.
Εγώ δεν μίλησα για εργάτες, δεν είναι το ίδιο.


Προφανώς αφού τα έγραψα εγώ δικά μου είναι. Τώρα που το απέδειξες νομίζεις πως έχασαν την πειστικότητα τους, αφού δεν προέρχονται από εσένα?

Για εμένα οι εργάτες σε ένα εργοστάσιο βρίσκονται σε μια κατάσταση πολύ όμοια με αυτή των φοιτητών. Η αποδοτικότητα τους είναι αντιστρόφα ανάλογη και αυτή με τα δικαιώματα που ζητούν και αυτοί. Οι ομοιότητες και οι διαφορές αφήνονται ως άσκηση για το σπίτι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία ομοιότητα.
Ο εργάτης παράγει έργο και αμοίβεται για το έργο που παράγει.
Εχει δικαίωμα να απαιτεί, γιατί προσφέρει έργο.
Ο φοιτητής, όταν μπαίνει σε αυτό το λούκι, αντί να ενδιαφέρεται για τις σπουδές του, παριστάνει οτι θα σώσει τον κόσμο, ως άλλος Τσε Γκεβάρα, παραμελώντας την ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ πραγματικά από περιέργεια θα ήθελα να ρωτήσω του υπέρ και κατά σε ποια φάση της ζωής τους είναι.
Το λέω αυτό γιατί βλέπω κόσμο και λαό που δεν έχει βγάλει ευρώ στην ζωή του (δεν ξέρω για σας, αλλά έβλεπα κόσμο) να διαμαρτύρεται, να μιλάει για αγώνες των εργατών και όλα τα άλλα τα μαγικά και ουσιαστικά να μην έχει ιδέα έτσι.

Εγώ το ξαναλέω αλλιώς γιατί μάλλον δεν το καταλαβατε. Άτομο που ισοπεδώνει το σύνολο 10 προτάσεων γιατί η μια δεν του αρέσει μάλλον δεν έχει δει τις υπόλοιπες 9 (να μην πω 10), ή πραγματικά δεν ξέρει τι είναι καλό γιαυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία ομοιότητα.
Ο εργάτης παράγει έργο και αμοίβεται για το έργο που παράγει.
Εχει δικαίωμα να απαιτεί, γιατί προσφέρει έργο.
Ο φοιτητής, όταν μπαίνει σε αυτό το λούκι, αντί να ενδιαφέρεται για τις σπουδές του, παριστάνει οτι θα σώσει τον κόσμο, ως άλλος Τσε Γκεβάρα, παραμελώντας την ουσία.


Κοίτα, το αν παράγει έργο, το πως το ορίζει κανείς κτλ. είναι πολύ λεπτά θέματα. Όταν άλλοι κάνουν πτυχιακές και από αυτές προκύπτουν συστήματα που χρησιμοποιούνται για χρόνια μετά σε διάφορους τομείς, αυτό το έργο το ξεχνάμε.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως και το εργοστάσιο και το πανεπιστήμιο υπάρχουν για να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο. Όσο και αν θέλουν να εκφυλίσουν κάποιοι τον ρόλο τους. Και όσοι τα απαρτίζουν δουλεύουν προς αυτό το στόχο (είτε αυτός είναι η παραγωγή υλικών αγαθών, είτε η παροχή γνώσης σε μελλοντικούς εργαζόμενους, είτε η έρευνα σε κατευθύνσεις που οφελούν το σύνολο κτλ.).

Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το καταλάβει αυτό κάποιος ο οποίος παρομοιάζει την σωτηρία του κόσμου και το έργο του Γκουεβάρα με το αίτημα για διατήρηση της δωρεάν παροχής βιβλίων. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κοίτα, το αν παράγει έργο, το πως το ορίζει κανείς κτλ. είναι πολύ λεπτά θέματα. Όταν άλλοι κάνουν πτυχιακές και από αυτές προκύπτουν συστήματα που χρησιμοποιούνται για χρόνια μετά σε διάφορους τομείς, αυτό το έργο το ξεχνάμε.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως και το εργοστάσιο και το πανεπιστήμιο υπάρχουν για να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο. Όσο και αν θέλουν να εκφυλίσουν κάποιοι τον ρόλο τους. Και όσοι τα απαρτίζουν δουλεύουν προς αυτό το στόχο (είτε αυτός είναι η παραγωγή υλικών αγαθών, είτε η παροχή γνώσης σε μελλοντικούς εργαζόμενους, είτε η έρευνα σε κατευθύνσεις που οφελούν το σύνολο κτλ.).

Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το καταλάβει αυτό κάποιος ο οποίος παρομοιάζει την σωτηρία του κόσμου και το έργο του Γκουεβάρα με το αίτημα για διατήρηση της δωρεάν παροχής βιβλίων. :D
Ελα τώρα, όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τις πτυχιακές, μην τρελαθούμε τώρα...
φοιτητής, ήμουν και είμαι ακόμα κατά κάποιον τρόπο. Δεν μπορείς να εξισώνεις την πτυχιακή εργασία του φοιτητή, με το έργο και τον κόπο του εργάτη.
Αν εσύ από ολόκληρο το νομοσχέδιο, στέκεσαι και παλεύεις μόνο για τα δωρεάν βιβλία, εμένα μου δίνεις να καταλάβω, ή οτι δεν γνωρίζεις το νόμο (ναι πλέον είναι νόμος του κράτους), ή οτι απλά πιάνεσαι από κάτι για να φωνάξεις έτσι χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω γιατί αυτομάτως φοιτητής == ανήθικο άξεστο ρεμάλι που τρώει τα λεφτά της οικογένειας του και δεν πρέπει να έχει γνώμη για τα κοινά.

ξέρουμε τι γίνεται με τις πτυχιακές, με τους καθηγητές, με τις καθαρίστριες, με τα βιβλία, με με με με...

τα ισοπεδώνουμε όλα, ας περάσει ότι θέλουν να κάνουν, καληνύχτα και καλή τύχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω γιατί αυτομάτως φοιτητής == ανήθικο άξεστο ρεμάλι που τρώει τα λεφτά της οικογένειας του και δεν πρέπει να έχει γνώμη για τα κοινά.

ξέρουμε τι γίνεται με τις πτυχιακές, με τους καθηγητές, με τις καθαρίστριες, με τα βιβλία, με με με με...

τα ισοπεδώνουμε όλα, ας περάσει ότι θέλουν να κάνουν, καληνύχτα και καλή τύχη :)
Aπ' ότι καταλαβαίνω από την ηλικία σου ακόμα δεν έχεις κάνει πτυχιακή.:)
Εγώ δεν ισοπέδωσα τίποτα και δεν μίλησα ούτε για καθαρίστριες, ούτε για ανήθικα άξεστα ρεμάλια, ούτε για καταναλωτές οικογενειακού εισοδήματος.
Ουτε και βλέπω πουθενά καμία τέτοια ισοπέδωση.:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Aπ' ότι καταλαβαίνω από την ηλικία σου ακόμα δεν έχεις κάνει πτυχιακή.:)
Εγώ δεν ισοπέδωσα τίποτα και δεν μίλησα ούτε για καθαρίστριες, ούτε για ανήθικα άξεστα ρεμάλια, ούτε για καταναλωτές οικογενειακού εισοδήματος.
Ουτε και βλέπω πουθενά καμία τέτοια ισοπέδωση.:) :)

φυσίκα και δεν το είπες
πως θα μπορούσες άλλωστε?

Απλά αγαπητέ μου έδωσα τον αντίκτυπο της κοινωνίας. Δεν περιστρέφεται η γη γύρω σου :).

Συνήθως λοιπόν, ο κόσμος, όταν πρόκειται για φοιτητές τους στολίζει με διάφορους επιθετικούς προσδιορισμούς, καθόλου κολακευτικούς.

όπως φαίνεται :

Ελα τώρα, όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τις πτυχιακές, μην τρελαθούμε τώρα...
Δεν μπορείς να εξισώνεις την πτυχιακή εργασία του φοιτητή, με το έργο και τον κόπο του εργάτη.
Το λέω αυτό γιατί βλέπω κόσμο και λαό που δεν έχει βγάλει ευρώ στην ζωή του να διαμαρτύρεται[..]
Ο φοιτητής, όταν μπαίνει σε αυτό το λούκι, αντί να ενδιαφέρεται για τις σπουδές του, παριστάνει οτι θα σώσει τον κόσμο, ως άλλος Τσε Γκεβάρα, παραμελώντας την ουσία.
Σωστά, αν οι φοιτητές ασχολούνταν περισσότερο με τις σπουδές τους και λιγότερο με διάφορα άλλα θέματα, θα είχαμε καλύτερα πανεπιστήμια, και καλύτερους φοιτητές.

savvy?
Υ.Γ. έκανα το copy paste τίμια. Προσπάθησα να μην διαβάλλω το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει από την αρχή τη συζήτηση, δεν εξηγείται αλλιώς η αδυναμία κατανόησης.
Επίσης να σου θυμίσω οτι ανάμεσα στο άσπρο και το μαύρο, υπάρχουν και άλλα πολλά και θαυμάσια χρώματα, απαραίτητα για της διατήρηση της ισορροπίας.......:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
διπλωματική απάντηση :) αν και τετριμένη.
ταιριάζει με το πνεύμα των καιρών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
theio_vrefos αν και έχω διαφωνίες με το deadhead-pirate να σου πω κάτι.

Στην Ελλάδα το φοιτητιλίκη θεωρείται διακοπές. Είναι μια αλήθεια και να σου πω καλά κάνει καθώς είναι και οι τελευταίες. και στο εξωτερικό είναι άσε που δεν το παραδέχονται .

Όμως σε κάθε πράγμα πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο. Δηλαδή οκ πέρνα καλά αλλά ολοκλήρωσε σωστά και τις υποχρεώσεις σου σαν φοιτητής. Εγώ βλέπω μόνο δικαιώματα να ζητιούνται ειδικά από άτομα που δεν ξέρουν για τις υποχρεώσεις που έχουν.

Δυστυχώς στην Ελλάδα λίγοι ποσοστιαία λαμόγια καταφέρνουν αν εκφράσουν την άποψη πολλών που ή δεν συμφωνούν ή δεν έχουν άποψη προφανώς γιατί κάνουν διακοπές. Πέρα από τα λαμόγια εξίσου ηλίθιοι είναι και οι τελευταίοι καθώς μέσα στις υποχρεώσεις τους υπάρχει και η προστασία της όλης διαδικασίας.

Όμως όταν ο μέσος φοιτητής ψηφίζει ναι στην κατάληψη, για να ξεκουραστεί και λίγο (από τι ρωτώ) νομίζω έχω δικαιώμα ουσιαστικά να θάψω όλο μαζί το φοιτητικό κίνημα, γιατί αυτό αποτελείται από λαμόγια και από αυτούς που άμεσα ή εμέσως υποστηρίζουν τα λαμόγια για την προσωπική τους υπερβολή για λαμογιά.

Στα λέω αυτά όταν υπήρξα η πρώτη κολοβαρέστρα φοιτητής, συμμετείχα σε όλες τις συνελεύσεις μέχρι το τέταρτο έτος και τελείωσα μεταπτυχιακό και σχολή στα χρόνια ακριβώς. Ταυτόχρονα όμως υπήρξα και αμαρτωλός καθώς δεν προσπάθησα αρκετά να προστατέψω την φοιτητική ζωή στο σύνολο αν με καταλαβαίνεις.Κυρίως γιατί μετά από ένα σημείο γιατί συνειδητοποίησα ότι δεν έχει νόημα να προσπαθείς να μιλήσεις στον κουφό ή αυτόν με τα ακουστικά της κοινωνίας.

Τώρα έχωντας βγει στην παραγωγή εδώ και 5 χρόνια, απλά τα βλέπω και με μια ακόμη παράμετρο που ενισχύει την αρνητικότητα μου στο φοιτητικό κίνημα. Αυτή που λέει ότι δεν έχουν ιδέα για την πραγματικότητα που ακολουθεί και ότι για μια ακόμη φορά διατυμπανίζονται αμπελοφιλοσοφίες του κώλου. Και ότι καλό έχουν να προσφέρουν πνίγεται και εξαφανίζεται από τους ίδιους ή από τις συνέπειες των πράξεων τους.

Πρέπει κάποια φάση στην Ελλάδα να καταλάβουμε και το παραμύθι του Αισώπου νομίζω με τον βοσκό και τον λύκο. Όταν για κάθε ξύσιμο του κάθε βολεμένου ταλαιπωρείται κόσμος, που είναι στην πίεση και βεντούζα δεν μπορεί να περιμένεις υποστήριξη όταν για μια φορά θα ζητάς κάτι σωστό.
Δεν είναι σωστό, αλλά είναι στην ψυχολογία του κόσμου να σκεφτεί κάτι σαν "τι θέλουν πάλι οι @@@@ οι δημόσιοι,καθηγητές και κάθε λογής βολεμένος"

Έτσι είναι η πραγματικότητα και το συντομότερο που θα το καταλάβει κάθε επαναστατημένος φοιτητής (καθένας ξέρει άν το λέω με την καλή ή κακή έννοια) τότε θα έχουμε επιτέλους και τα μεγαλύτερα αποτελέσματα σε αυτό τον τόπο.

Αλλά αυτά θέλουν μυαλό και ουσία, και όχι φαν φαρ απαγγελία ιστορίας και ίδιων λέξεων ξεσκονίζοντας κάθε φορά το βιβλίο των μεγάλων ιδεολογιών. όχι δλδ που προλαβαίνει να σκονιστεί και ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Θα συμφωνησω για αλλη μια φορα με τον δεμελενε σε αυτο το θεμα. Ρισπεκτ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Στην Ελλάδα το φοιτητιλίκη θεωρείται διακοπές. Είναι μια αλήθεια και να σου πω καλά κάνει καθώς είναι και οι τελευταίες. και στο εξωτερικό είναι άσε που δεν το παραδέχονται .

σπούδασες ποτέ σου?
εάν ναι σε πια σχολή?
Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ξενυχτήσει για να προλάβω deadline και για να τελειώσω το διάβασμα των εξετάσεων. Και ΔΕΝ είμαι εξαίρεση.

Βέβαια και στις διακοπές ξενυχτάς οπότε σε καταλαβαίνω :)

Όμως σε κάθε πράγμα πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο. Δηλαδή οκ πέρνα καλά αλλά ολοκλήρωσε σωστά και τις υποχρεώσεις σου σαν φοιτητής. Εγώ βλέπω μόνο δικαιώματα να ζητιούνται ειδικά από άτομα που δεν ξέρουν για τις υποχρεώσεις που έχουν.

Το να είσαι φοιτητής και να σπουδάζεις, δεν είναι υποχρέωση. Είναι προνόμιο.
Δε χρειάζεται να γίνουμε όλοι επιστήμονες.
Είσαι πολύ απόλυτος. Είναι τόσο μαζικό το κίνημα και δεν μπορεί όλοι να είναι ανεύθυνοι επειδή "ξέρουμε μωρέ πως είναι οι φοιτητές".

Δυστυχώς στην Ελλάδα λίγοι ποσοστιαία λαμόγια καταφέρνουν αν εκφράσουν την άποψη πολλών που ή δεν συμφωνούν ή δεν έχουν άποψη προφανώς γιατί κάνουν διακοπές. Πέρα από τα λαμόγια εξίσου ηλίθιοι είναι και οι τελευταίοι καθώς μέσα στις υποχρεώσεις τους υπάρχει και η προστασία της όλης διαδικασίας.

Δηλαδή οι φοιτητές μας, οι αυριανοί επιστήμονες, εάν μου επιτρέπει το ρομαντικό ύφος, χωρίζονται σε:
  • ηλίθια λαμόγια
  • αυτοί που δεν συμφωνούν με το κίνημα
  • ηλίθιοι τουρίστες δίχως άποψη
Με προσβάλεις. Λογικά είμαι στο 3ο.
A-ha. That figures.

Όμως όταν ο μέσος φοιτητής ψηφίζει ναι στην κατάληψη, για να ξεκουραστεί και λίγο (από τι ρωτώ) νομίζω έχω δικαιώμα ουσιαστικά να θάψω όλο μαζί το φοιτητικό κίνημα, γιατί αυτό αποτελείται από λαμόγια και από αυτούς που άμεσα ή εμέσως υποστηρίζουν τα λαμόγια για την προσωπική τους υπερβολή για λαμογιά.

Και το παραλήρημα συνεχίζεται.
Από προσωπικές στατιστικές, ανακάλυψες ότι ο ηλίθιος τουρίστας δίχως άποψη θέλει να ξεκουραστεί και ψηφίζει ναι στην κατάληψη. (διότι αυτός είναι ο τομέας που πέφτει ο μέσος φοιτητής λογικά)

Αυτό λοιπόν σου δίνει το δικαίωμα να θάψεις το κίνημα που αποτελείται από λαμόγια και αυτούς που τα υποστηρίζουν!

wow

μόλις αποκάλεσες τους μισούς μου γνωστούς λαμόγια, ηλίθιους, τουρίστες, χωρίς γνώμη, ανόητους και ίσως άλλα που αγνόησα.

Όπως είπε ο deadhead_pirate όμως στη προηγούμενη σελίδα:

Επίσης να σου θυμίσω οτι ανάμεσα στο άσπρο και το μαύρο, υπάρχουν και άλλα πολλά και θαυμάσια χρώματα, απαραίτητα για της διατήρηση της ισορροπίας.......:) :) :)
Στα λέω αυτά όταν υπήρξα η πρώτη κολοβαρέστρα φοιτητής, συμμετείχα σε όλες τις συνελεύσεις μέχρι το τέταρτο έτος και τελείωσα μεταπτυχιακό και σχολή στα χρόνια ακριβώς. Ταυτόχρονα όμως υπήρξα και αμαρτωλός καθώς δεν προσπάθησα αρκετά να προστατέψω την φοιτητική ζωή στο σύνολο αν με καταλαβαίνεις.Κυρίως γιατί μετά από ένα σημείο γιατί συνειδητοποίησα ότι δεν έχει νόημα να προσπαθείς να μιλήσεις στον κουφό ή αυτόν με τα ακουστικά της κοινωνίας.

Μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλώτρια λοιπόν.
Συγχαρητήρια για τη σχολή, το μεταπτυχιακό και τη συμμετοχή.

Τώρα έχωντας βγει στην παραγωγή εδώ και 5 χρόνια, απλά τα βλέπω και με μια ακόμη παράμετρο που ενισχύει την αρνητικότητα μου στο φοιτητικό κίνημα. Αυτή που λέει ότι δεν έχουν ιδέα για την πραγματικότητα που ακολουθεί και ότι για μια ακόμη φορά διατυμπανίζονται αμπελοφιλοσοφίες του κώλου. Και ότι καλό έχουν να προσφέρουν πνίγεται και εξαφανίζεται από τους ίδιους ή από τις συνέπειες των πράξεων τους.

overuled.
Δεν είναι λίγοι οι φοιτητές που δουλεύουν/έχουν παιδιά/είναι προστάτες οικογένειας και άλλα που δε θα κάτσω να αναλύσω γιατί έχει γίνει πολλάκις στο παρελθόν.
Εάν ακούσω κάτι για μειονότητες είσαι φασιστικό γουρούνι διότι αφενώς θέλουν και αυτές προστασία, αφετέρου μιλάς για το φοιτητικό κίνημα στο σύνολο του.

Έτσι είναι η πραγματικότητα και το συντομότερο που θα το καταλάβει κάθε επαναστατημένος φοιτητής (καθένας ξέρει άν το λέω με την καλή ή κακή έννοια) τότε θα έχουμε επιτέλους και τα μεγαλύτερα αποτελέσματα σε αυτό τον τόπο.

μπα, μάλλον παράλληλο κόσμο παρουσιάζεις.

Αλλά αυτά θέλουν μυαλό και ουσία, και όχι φαν φαρ απαγγελία ιστορίας και ίδιων λέξεων ξεσκονίζοντας κάθε φορά το βιβλίο των μεγάλων ιδεολογιών. όχι δλδ που προλαβαίνει να σκονιστεί και ποτέ.

εάν με μυαλό και ουσία εννοείς τις προσβολές και τη προπαγάνδα, θα προτιμήσω το βιβλίο, αν και δεν είναι του στυλ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να γίνουμε όλοι επιστήμονες.

Ακριβώς,το λες μόνος σου.Μην μπεις στο Πανεπιστήμιο λοιπόν.Αν μπεις δέξου και τις υποχρεώσεις και πάρε και τις ευθύνες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Ακριβώς,το λες μόνος σου.Μην μπεις στο Πανεπιστήμιο λοιπόν.Αν μπεις δέξου και τις υποχρεώσεις και πάρε και τις ευθύνες σου.

τόση τροφή για σκέψη.
εσύ κοιτάς το δέντρο.

με απογοητεύεις.

εάν διάβασες το υπόλοιπο πόστ προσπάθησα να πω ότι δεν είναι όλοι οι φοιτητές ανεύθυνοι. Δέχομαι ότι υπάρχουν και αυτοί, αλλά από ότι φαίνεται το περιβάλλον σας έχει μόνο τέτοιους. Θα φταίει ο αέρας φαντάζομαι.

ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΔΕ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΑΚΙΑΣ.

jeez
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
το ΠΑΝΤΕΙΟ ανοιξε. το ΠΑΝΤΕΙΟ ανοιξε
επιτελους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Πολύ λίγες είναι κλειστές και θα ανοίξουν κι αυτές.Είχα γράψει και μάλιστα σε αρκετά παλιότερο ποστ ότι οι σχολές θα ανοίξουν (έγινε),ο νόμος θα περάσει (έγινε και το ξέραν όλοι οι καταληψίες ότι θα περάσει) και θα γράφουν οι φοιτητές μέσα στο καλοκαίρι.Ξανα ματα με τις υγείες σας,"αγωνιστές της δημοκρατίας"!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
theio vrefos απαντώ αρχικά σε σένα καθώς το έκανες προσωπικό.
Μειονότητες φοιτητών που δουλεύουν για βιοπορισμό ήξερα και εγώ. Εϊναι πολύ λίγοι. Φοιτητές που δουλεύαν για χαρτζιλίκι ήξερα αρκετούς. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα παρακαλώ.
1)Συγχαρητήρια δεν θέλω όχι σε αυτό το στίλ τουλάχιστον. Δεν το είπα άλλωστε και για αυτό.
2)Λίγες φορές ξενύχτι μπροστά σε 365 μέρες με 4 μήνες διακοπές, νομίζω ότι είναι διακοπές. Είναι η τελευταία ανέμελη περίοδος της ζωής σας αν θές επανέκφραση.
3)Δενξέρω σε ποιο γκρούπ είσαι. Άλλωστε δεν σε γνωρίζω.
4)Αν επιθυμείς αυτά που λέω να τα παίρνεις σαν προσβολές και προπαγάνδα, μάλλον πρέπει να αναζητήσεις τι είναι η προπαγάνδα και τι η προσβολή. Ειδικά για την προσβολή καθώς εσύ το έκανες προσωπικό.
5)Και αν οποιοσδήποτε προσβάλλεται επείδή είπα αυτοί οι λίγοι με τις πλάτες καταφέρνουν συνήθως με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να πετυχαίνουν αυτό που τους έχει ανατεθεί τότε οκ τι να πω? Οι προυποθέσεις για τις επιτυχίες τους είναι αποτέλεσμα προσπαθιών χρόνων και φυσικά θα πολεμήσουν για να τις διατηρήσουν.Μόνο που στο πόλεμο αυτό πολεμάνε και τελικά την πληρώνουν αυτοί που είναι θύματα αυτών των προυποθέσεων.

Για μια άκομη φορά πρέπει να εξηγηθεί στον κόσμο λοιπόν, ότι η αναφορά σε ένα κοινωνικό σύνολο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Όποιος είναι εξαίρεση το γνωρίζει και τα υπόλοιπα αυτοαποδεικνύονται.

Περισσότερο δεν θα επεκταθώ όταν το ζήτημα προσωποποιείται. Άλλωστε από την αντίδραση σου δεν βλέπω να έχει και νόημα, καθώς για το συγκεκριμένο θέμα αν ήταν να είχες καταλάβει θα εβλεπες την ουσία, δεν θα κώλαγες στις λέξεις και σε τυπικότητες και δεν θα μου απάνταγες
με τα κλασσικά που άκουγα από τότε που ήμουν και εγώ φοιτητής (βέβαια οι περισσότεροι από αυτούς όταν στριμώχτηκαν τα ξεχάσαν αυτά που λέγαν).

Τώρα γενικά μιας και σήκωθηκαν οι τόνοι
Η πράξη δείχνει ότι η ξένη εκπαίδεση και η έρευνα που την συνοδεύει οργανωτικά τουλάχιστον είναι παντού ανώτερη.Η πράξη είναι όσα παιδιά σπουδάσαν και σπουδάζουν ακόμα έξω. Βέβαια η έξω εκπαίδευση δεν συνοδεύεται και με την αντίστοιχη κρατική σαπίλα που υπάρχει εδώ. Και είναι και φυσικό καθώς σάπια εκπαίδευση και κάθε άλλα σάπια πτυχή του κράτους αποτελούν τον παραλογισμό του η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα. Βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα για την χώρα μας αλλά ειδικά για την ηλικιακή ομάδα των φοιτητών είναι πράγματα για τα οποία έχει ακούσει ιστορίες μόνο και εν μέρη καλά κάνει και γιαυτό είναι και ανέμελη σχετικά η περιόδος. (Για τα αγορια είναι σαν το στρατό. Όλοι έχουν ακούσει ιστορίες και λένε καταλαβαίνουν αλλά όταν πας καταλαβαίνεις πραγματικά το εκεί που ξεκινά ο στρατός σταματά η λογική)

Όταν κουραστείς για τα λεφτά που ξοδεύεις, ταλαιπωρηθείς από ένα κράτος που διοικείται από τους παλιούς θεωρητικούς των φοιτητών (που συνήθως την κάναν και προς τα έξω) και συνδυασεις αυτά και άλλα με πράγματα και άτομα που είδες στο πανεπιστήμιο μέσα τότε αποκτάς άλλη οπτική γωνιά.Δεν είναι καθόλου τυχαίο που τα πολιτικά κατευθυνόμενα άτομα καταλήγουν σε δημόσιες θέσεις και μάλιστα γίνονται συνδικαλιστικά στελέχη φυσικά γιατί ξέρουν ποιο είναι το πραγματικό καλό.ΟΙ λέξεις πράσινα,μπλε,κόκκινα,πορτοκαλί,κίτρινα και κάθε χρώματος παιδιά μόνο τυχαία δεν είναι. Είναι και μεταξύ των φοιτητών για όσους αγνοούν ακόμα την πραγματικότητα.

Πραγματικά πιστεύω ότι όσοι σπουδάσαν,ασχολήθηκαν σχετικά έστω και απέξω με την πολιτική στους φοιτητές μέσα και όσοι προχωρήσαν σε βαθμίδες μεταπτυχιακού και διδακτορικού, ξέρουν καλά για το ποιοι και πως επωφεληθήκαν και δεν μιλάω μόνο για τους φοιτητές. Διαφθορά λέγεται και είναι σήμα κατατεθέν σε όλα τα επίπεδα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μας.
Όσοι επωφεληθήκαν και είναι λίγοι, απλά δεν τα φωνάζουν και είναι λογικό. Οι υπόλοιποι τα λέμε καμιά φορά σε κάτι τέτοιες συζητήσεις μπας και γίνει τίποτα αλλά κυρίως τρομάζουμε για το μέλλον των παιδιών (μας και μη) που θα ακουληθήσουν (οκ το έκανα λίγο μελό αλλά καταλαβαίνετε το νόημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top