[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Στατιστική έχω κάνει και μάλιστα αρκετή. Πες μου όμως πόσο σίγουρος είσαι ότι το δείγμα είναι ικανό, αντιπροσωπευτικό και πόσοι απ' αυτούς ήξεραν τις αλλαγές που φέρνει ο νόμος πλαίσο? Τι ακριβώς ρωτήθηκαν, σε τι ερωτήσεις απάντησαν κλπ? Τουλάχιστον εγώ δεν τα ξέρω αυτά, αν γνωρίζεις τις απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα τότε οκ πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αν σου φαίνομαι φυλακισμένος άλλο τόσο φαίνεσαι κι εσύ φυλακισμένος και δέσμιος των ΜΜΕ και του τηλεκοντρόλ στα μάτια μου. Δεν προάγεις τον διάλογο έτσι εκτοξεύοντας μου επίθετα του στυλ φυλακισμένος. Δεν το βρίσκω σωστό. Αν με κοπανάς με επιθετα μπορώ πολύ εύκολα να τα αντιστρέψω εναντίον σου αλλά δεν θα έχει νόημα. Άκου καλύτερα φωνές που είναι πιο κοντά σε όλα αυτά που συζητάμε κι αν δεν με πιστεύεις έλα να μας βρεις, να μας δεις και να μας μιλήσεις από κοντά.

Το internet είναι ένα πολύ παρεξηγήσιμο μέσο επικοινωνίας. Γενικότερα λοιπόν, προσπαθώ να μην κοροϊδεύω, να μην ειρωνεύομαι και να μην προσβάλω τον συνομιλητή μου.Προσπαθώ να σέβομαι την άποψη του και γενικότερα είμαι της άποψης ότι από μια συζήτηση όλοι κερδίζουμε. Η συμπεριφορά μου αυτή παρεκλίνει σε 2 περιπτώσεις, όταν ο συνομιλητής μου δεν εκτιμά την στάση μου και όταν είμαι εκνευρισμένος και δεν είμαι νυμφάλιος. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε κουβέντες φυλακισμένων και λίγη προσοχή στις εκφράσεις παρακαλώ πολύ.
Αν (και είμαι σίγουρος) μπορείς να διαβάζεις τα ελληνικά,θα είδες ότι η φυλακή και ο έξω κόσμος είναι μέσα σε " " !
Μεταφορικά , λοιπόν μιλώντας,ήθελα να σου επισημάνω το γεγονός ότι η μονόπλευρη πληροφόρηση από τον προσωπικό σου περίγυρο,όπως εσύ είπες,είναι σαν να είσαι φυλακή (πνευματική τουλάχιστον)!
Όταν η απάντησή σου,στο ποστ μου,που σου παραθέτει πανελλήνιες δημοσκοπήσεις δημοσιευμένες σε 2 (τουλάχιστον) αντιπολιτευόμενες εφημερίδες είναι ότι τις αμφισβητείς, εκτός της μονόπλευρης πληροφόρησης που έχεις δείχνεις ότι τελικά το σύνδρομο καταδίωξης έχει αρχίσει να σας επηρρεάζει και να το προσέξετε!:D

Νομίζω πως η πραγματικά ενδιαφέρουσα έρευνα θα ήταν να ρώταγαν τους πολίτες τι ακριβώς προβλέπουν οι μεταρρυθμίσεις.Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι, είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν, γνωρίζουν.

.

Νομίζω τα κατάλληλα ερωτήματα θα ήταν:
1)Είναι "καλές" οι μεταρρυθμίσεις ή θέλατε πιο σκληρές και ριζικές αλλαγές?
2)Να αρθεί η μονιμότητα των Πανεπιστημιακών καθηγητών?

Εκεί νά'βλεπες απαντήσεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Επειδή είμαι φοιτήτρια και βλέπω σε συνελεύσεις τι συμβαίνει και τι απόψεις διατυπώνουν δε συμφωνώ . Ξέρετε πόσοι χάνουν το εξάμηνό τους για να υπερασπιστούν τα δικαιώματά τους και μας (γιατί οι αλλαγές στο άρθρο πιάνουν και τα παιδιά μας μεθαύριο) . Ξέρετε πόσους έβλεπα να κοιμούνται επί μήνες κι όχι μόνο μέρες στο παν μέσα στο κρύο (και μάλιστα σκεφτείτε ότι όλες οι σχολές εδώ στο Ρέθυμνο βρίσκονται μακριά απο την πολη σε ένα λόφο που δεν μπορείς να πας χωρίς συγκοινωνία ) . Κοιτάξτε δεν είμαι φανατισμένη και βλέπω τα πράγματα αντικειμενικότατα γιατί τα ζω από κοντά και με αφορούν άμεσα όπως και όλους τους φοιτητές . Επομένως αυτοί που αγωνίζονται πραγματικά το κάνουν γιατί πραγματικά το θέλουν και μένουν σταθεροί στα πιστεύω τους .
Και ξέρεις πόσοι ακόμοι περισσότεροι χάνουν τα εξάμηνα τους χήμα γιατί απλά δεν έχουν μέτρο στο καφέ,τάβλι,ξύσιμο,ποτό,μαύρο και ότι άλλο θες?
Been there Done that. Αυτοί που πραγματικά θέλουν να τελειώσουν και έχουν και απόψεις φαίνονται. Αυτοί που είναι απλά μόνο για διάβασμα πάλι φαίνονται. Και όλοι οι υπόλοιποι πάλι φαίνονται.

Μπορούμε να κξρυβόμαστε πίσω από τα δακτυλάκια μας όσο θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Προβληματίζεσαι με το οτι οι σχολές ανοίγουν;;; Εγώ γιατί το βρίσκω απόλυτα λογικό; Όπως οι καταληψίες τις κλείνουν για το συμφέρον των αντιπολιτευόμενων από τους οποίους παίρνουν γραμμή, έτσι και ο απλός φοιτητής επιλέγει να τις ανοίξει για το συμφέρον του που μεταφράζεται σε μόρφωση και πτυχίο!

Ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα!
Δυστυχώς η σχολή μας είναι ακόμα κλειστή. Και γιατί αυτό;
Η Σχολή θα άνοιγε τη Δευτέρα και είχαν πάει πολλά παιδιά στο πανεπιστήμιο για να ψηφίσουν κατά της κατάληψης όμως παίχτηκε μεγάλη **** Η συνέλευση η οποία κανονικά άρχιζε στις 12, τελικά άρχισε στις 5-6 το απόγευμα με αποτέλεσμα λόγω υποχρεώσεων να φύγουν οι περισσότεροι κατά της κατάληψης και να μείνουν μόνο οι καταληψίες για να ψηφίσουν. Επίσης να σημειώσω ότι η διαφορά ψήφων για την κατάληψη ήταν πολύ μικρότερη από κάθε άλλη φορά. Δεν ήταν και λίγοι που υποστήριξαν ότι αυτό ήταν στημένο για να συνεχιστεί η κατάληψη. Είτε ήταν στημένο είτε όχι πάντως σίγουρα ήταν απαράδεκτο.

Τέλος σχετικά με αυτά που λέγονται σχετικά με τις στατιστικές θα ήθελα να συμπληρώσω ότι από τους γύρω μου βλέπω αγανάκτιση για το ότι συνεχίζονται οι καταλήψεις ειδικά αφού το νοσμοσχέδιο έχει περάσει.
Στο Α.Π.Θ τουλάχιστον δεν έχει μέινει σχεδόν καμία σχολή κλειστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Και ξέρεις πόσοι ακόμοι περισσότεροι χάνουν τα εξάμηνα τους χήμα γιατί απλά δεν έχουν μέτρο στο καφέ,τάβλι,ξύσιμο,ποτό,μαύρο και ότι άλλο θες?
Been there Done that. Αυτοί που πραγματικά θέλουν να τελειώσουν και έχουν και απόψεις φαίνονται. Αυτοί που είναι απλά μόνο για διάβασμα πάλι φαίνονται. Και όλοι οι υπόλοιποι πάλι φαίνονται.

Μπορούμε να κξρυβόμαστε πίσω από τα δακτυλάκια μας όσο θέλουμε.

γιατί τόσος εκνευρισμός?:)
αυτό που περιγράφεις είναι η μειοψηφία. οι περισσότεροι ξέρουνν γιατί ψηφίζουν κατάληψη.
συνομίληκοι είμαστε γιατί εκφράζεσαι τόσο αναχρονιστικά? :worry: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Στάνταρ υπάρχουν τέτοιοι και μη νομίζεις ότι συμφωνώ μαζί τους . Απλά αυτοί που προσωπικά γνωρίζω στο πανεπιστήμιο Κρήτης πραγματικά αγωνίζονται . Άλλο το ένα θέμα κι άλλο το άλλο . Πάντως απ ' όσο κατάλαβα δεν είστε πολλοί υπέρ των καταλήψεων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Πάντως απ ' όσο κατάλαβα δεν είστε πολλοί υπέρ των καταλήψεων .

Φαίνεται?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
γιατί τόσος εκνευρισμός?:)
αυτό που περιγράφεις είναι η μειοψηφία. οι περισσότεροι ξέρουνν γιατί ψηφίζουν κατάληψη.
συνομίληκοι είμαστε γιατί εκφράζεσαι τόσο αναχρονιστικά? :worry: :)

Σίγουρα οι περισσότεροι έχουν λόγο που θέλουν να συνεχίστεί η κατάληψη αλλά δεν είναι και λίγα τα άτομα τα οποία βαριούνται τη ζωή τους και ψηφίζουν Υπερ γιατί πρώτα δεν ήθελαν να δώσουν την εξεταστική και μετά απλώς είχαν συνηθίσει στο καθισιό. Ακούγεται ίσως απίστευτο αλλά ξέρω αρκετά τέτοια παιδιά.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Σίγουρα οι περισσότεροι έχουν λόγο που θέλουν να συνεχίστεί η κατάληψη αλλά δεν είναι και λίγα τα άτομα τα οποία βαριούνται τη ζωή τους και ψηφίζουν Υπερ γιατί πρώτα δεν ήθελαν να δώσουν την εξεταστική και μετά απλώς είχαν συνηθίσει στο καθισιό. Ακούγεται ίσως απίστευτο αλλά ξέρω αρκετά τέτοια παιδιά.:/:

Angie μου είναι δύο κατηγορίες.
Η πρώτη είναι κάποια πρωτοετά,δευτεροετά που νομίζουν ότι είναι ακόμα σχολείο και κάνουν διακοπές χωρίς να καταλαβαίνουν τις επιπτώσεις.
Η δεύτερη είναι αυτοί που έχουν λόγο να κάνουν κατάληψη αλλά ο λόγος αυτός δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την παιδεία.Είναι κομματικός...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Angie μου είναι δύο κατηγορίες.
Η πρώτη είναι κάποια πρωτοετά,δευτεροετά που νομίζουν ότι είναι ακόμα σχολείο και κάνουν διακοπές χωρίς να καταλαβαίνουν τις επιπτώσεις.
Η δεύτερη είναι αυτοί που έχουν λόγο να κάνουν κατάληψη αλλά ο λόγος αυτός δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την παιδεία.Είναι κομματικός...;)

Έχεις δίκιο. Και το απίστευτο είναι ότι εξαιτίας αυτών χάνουμε εμείς το εξάμηνο.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Μόνο εγώ δεν είμαι μπλεγμένος σε κόμμα, θέλω να δώσω εξεταστική και είμαι υπέρ της κατάληψης?

Νιώθω σα το τελευταίο των μοικανών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μόνο εγώ δεν είμαι μπλεγμένος σε κόμμα, θέλω να δώσω εξεταστική και είμαι υπέρ της κατάληψης?

Νιώθω σα το τελευταίο των μοικανών.

Είμαι κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα!
Δυστυχώς η σχολή μας είναι ακόμα κλειστή. Και γιατί αυτό;
Η Σχολή θα άνοιγε τη Δευτέρα και είχαν πάει πολλά παιδιά στο πανεπιστήμιο για να ψηφίσουν κατά της κατάληψης όμως παίχτηκε μεγάλη **** Η συνέλευση η οποία κανονικά άρχιζε στις 12, τελικά άρχισε στις 5-6 το απόγευμα με αποτέλεσμα λόγω υποχρεώσεων να φύγουν οι περισσότεροι κατά της κατάληψης και να μείνουν μόνο οι καταληψίες για να ψηφίσουν. Επίσης να σημειώσω ότι η διαφορά ψήφων για την κατάληψη ήταν πολύ μικρότερη από κάθε άλλη φορά. Δεν ήταν και λίγοι που υποστήριξαν ότι αυτό ήταν στημένο για να συνεχιστεί η κατάληψη. Είτε ήταν στημένο είτε όχι πάντως σίγουρα ήταν απαράδεκτο.

Τέλος σχετικά με αυτά που λέγονται σχετικά με τις στατιστικές θα ήθελα να συμπληρώσω ότι από τους γύρω μου βλέπω αγανάκτιση για το ότι συνεχίζονται οι καταλήψεις ειδικά αφού το νοσμοσχέδιο έχει περάσει.
Στο Α.Π.Θ τουλάχιστον δεν έχει μέινει σχεδόν καμία σχολή κλειστή.
Τι περίεργο?? Υπάρχει και δύο άλλες τακτικές που γίνονται κάθε φορά. Αυτό που είπες είναι έκτακτα μέτρα.
Η μια είναι κάνουμε το αμφιθέατρο θάλαμο αερίων καθώς η επάνασταση θέλει και προπόνηση στα αέρια και η άλλη είναι ότι γινόμαστε και χειρότεροι από ελληνικό talk show στην υποτιθέμενη συζήτηση.


γιατί τόσος εκνευρισμός?:)
αυτό που περιγράφεις είναι η μειοψηφία. οι περισσότεροι ξέρουνν γιατί ψηφίζουν κατάληψη.
συνομίληκοι είμαστε γιατί εκφράζεσαι τόσο αναχρονιστικά? :worry: :)
Γιατί τα έζησα. Είδα με τι κριτήρια ψηφίζεται το ναι και το όχι. Ναι ψηφίζαν στάνδαρ όλοι στην αρχή γιατι βαριόντουσαν. Και λογικό είναι όταν όλες οι σχολές έχουν προβλέψει στο πρόγραμμα τους 1 με 2 εβδομάδες κατάληψη.
Όχι ψηφίζαν όλοι όταν κινδύνευαν να χάσουν εξάμηνα αν τους ενδιέφερε κιόλας.

Το λέω αυτό γιατί οι περισσότεροι που συζήταγα μαζί τους δεν ξέραν καν τους λόγους αλλά ψηφίζαν καθαρά με βάση το ρεύμα. Βέβαια Ναι δεν χρειαζόταν να προσέλθουν καθώς οι αρχι-επαναστάτες καλύπταν τις προυποθέσεις.

Και τέλος τα παιδιά που συζητάω εγώ μαζί τους και είναι υπέρ του αγώνα, τρώνε ισοπέδωμα σε δευτερόλεπτα.Η γνώση της επιλογής σημαίνει και μια κατανόηση αυτής άρα και επιχειρηματολογία πριν από την πιθανή κατάρευση της. Μόνο αυτό δεν γίνεται. Τα επιχειρήματα πέτφουν σαν χάρτινοι τοίχοι και μάλιστα δεν αλλάζουν και άποψη. Όλα δλδ τα χαρακτηριστικά συπτώματα μη γνώσεις των επιλογών που κάνουμε.

Εγώ θα το ξαναπώ. Βασικό δείγμα γνώσης των αιτιών αντίδρασης σε μια πρόταση νόμο (για παράδειγμα) είναι να αναγνωρίζεις και αυτά που υπάρχουν σωστά. ισοπεδωτική αντίθεση σημαίνει πάντα ότι είσαι από τα όργονα που κάνουν πολιτική ή το θύμα αυτονών.
Να το πω πιο απλά....
Σκάει μύτη νόμος με 10 προτάσεις. Εγώ διαφωνώ στις 5 καλώς ή κακώς. Στις 2 δεν έχω άποψη γιατί δεν ξέρω και στις 3 συμφωνώ. Αν πραγματικά διαφωνείς συνειδητά τότε διαφωνείς με τα 5 και ζητάς αυτά να αλλαχθούν. Στην Ελλάδα οι επαναστάτες ανεξαρτήτως ηλικίας και κατηγορίας επανάστασης θα πούνε κάτω ο νόμος και μόνο από αντίδραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μερικοί δεν έχουν καταλάβει τίποτα.....
Γιατί το κίνημα μας στηρίζεται σε όλη την Ευρώπη.. Γιατί 120 χιλιάδες πανεπιστημιακοί καθηγητές της Αγγλίας ψήφισαν τη στήριξη του αγώνα μας. Γιατί η γαλλική ένωση φοιτητών που πέρυσι συμμετείχε στους αγώνες που ανέτρεψαν το CPE είναι επίσης αλληλέγγυη. Γιατί 35 χιλιάδες φοιτητές στις 8 Μάρτη βίωσαν την ωμή κατασταλτική βία του κρατικού μηχανισμού...

Μερικοί δεν έχουν καν ιδέα για το τι έχουν επιφέρει τα φοιτητικά κινήματα της μεταπολίτευσης. Αν δεν υπήρχαν οι καταλήψεις του 79 θα είχε καταργηθεί η εξεταστική του Σεπτεμβρίου, αν δεν υπήρχαν οι καταλήψεις του 91 θα φορούσαμε ποδιές στα σχολεία...

Anyway, εμπρός για συνελεύσεις - καταλήψεις - διαδηλώσεις - συγκρούσεις μέχρι την τελική κατάργηση αυτού του νόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Emufear μάλλον θα σε τριγκάρει αυτό που θα σου πω αλλά το γεγονός ότι παλαιότερα κάποιος φορέας έκανε κάτι σωστό δεν σημαίνει ότι ντεφάκτο είναι σωστό και το νέο.

Σε κάθε περίπτωση σε κάποιο βαθμό θα μπορούσα να σου αποδώσω ένα δίκιο. Αλλά εγώ δεν μπορώ να δεχθώ δίκιο σε μια ομάδα ανθρώπων που συστηματικά πιανόμενη από ένα ή δύο κακά ισοπεδώνει ολόκληρες προσπάθιες αντί να προσπαθήσει να τις βελτιώσει.

Και δεν θα επεκταθώ στην ιστορικότητα του φοιτητικού κινήματος καθώς για τα χάλια του Ελληνικού Πανεπιστημίου έχουν και αυτά τεράστια ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σωστά, αν οι φοιτητές ασχολούνταν περισσότερο με τις σπουδές τους και λιγότερο με διάφορα άλλα θέματα, θα είχαμε καλύτερα πανεπιστήμια, και καλύτερους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μερικοί δεν έχουν καταλάβει τίποτα.....
Γιατί το κίνημα μας στηρίζεται σε όλη την Ευρώπη.. Γιατί 120 χιλιάδες πανεπιστημιακοί καθηγητές της Αγγλίας ψήφισαν τη στήριξη του αγώνα μας. Γιατί η γαλλική ένωση φοιτητών που πέρυσι συμμετείχε στους αγώνες που ανέτρεψαν το CPE είναι επίσης αλληλέγγυη. Γιατί 35 χιλιάδες φοιτητές στις 8 Μάρτη βίωσαν την ωμή κατασταλτική βία του κρατικού μηχανισμού...

Μερικοί δεν έχουν καν ιδέα για το τι έχουν επιφέρει τα φοιτητικά κινήματα της μεταπολίτευσης. Αν δεν υπήρχαν οι καταλήψεις του 79 θα είχε καταργηθεί η εξεταστική του Σεπτεμβρίου, αν δεν υπήρχαν οι καταλήψεις του 91 θα φορούσαμε ποδιές στα σχολεία...

Anyway, εμπρός για συνελεύσεις - καταλήψεις - διαδηλώσεις - συγκρούσεις μέχρι την τελική κατάργηση αυτού του νόμου.
Δλδ ο αστυνομικός μόλις τρώει τη μολότωφ να κάτσει σα μ@λ@κ@ς?:hmm:Έλεος ορισμένοι με τα κρατικά τους συμφέροντα ή δν ξέρω τι άλλο...Επειδή μερικοί έχουν μέσον και θα περάσουν την εξεταστική,όλοι οι υπόλοιποι να διαβάζουν διπλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δλδ ο αστυνομικός μόλις τρώει τη μολότωφ να κάτσει σα μ@λ@κ@ς?:hmm:Έλεος ορισμένοι με τα κρατικά τους συμφέροντα ή δν ξέρω τι άλλο...Επειδή μερικοί έχουν μέσον και θα περάσουν την εξεταστική,όλοι οι υπόλοιποι να διαβάζουν διπλά...
Αν και ξαναξεκινά νέος γύρος με το ίδιο θέμα, απλά εγώ δεν πιστεύω ότι τα επεισόδια ήταν από τους φοιτητές. Άλλωστε δεν τους συμφέρει. Εγώ απλά διαφωνώ ριζικά με τις επιλογές τους και κυρίως με την επιχειρηματολογία τους.Τα επεισόδια βρωμάνε κρατικό μηχανισμό για δυσφήμηση του φοιτητικού κινήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Η μολότωφ και κάθε είδους σύγκρουσης είναι αντιβία ενάντια στην καταστολή του κράτους και συκοφαντείται στα πλαίσια της ποινικοποίησης των ιδεολογικών χώρων που είναι πιο επικίνδυνοι για την καθεστηκυία τάξη. Υπάρχει παραπλήσιο thread στο ίδιο subforum που λέει για τη συμπεριφορά της αστυνομίας.

Τώρα όποιος θέλει να παρουσιάζει τον αναρχικό/αυτόνομο χώρο σαν λούμπεν, χουλιγκανικό που έχει φετιχοποιήσει τη βία τότε απλά δεν έχει ιδέα και έχει σίγουρα καταπιεί αμάσητη την ωμή προπαγάνδα των καναλιών που θέλησαν να συνδέσουν τον αντιεξουσιαστικό χώρο και τις συγκρούσεις με τις δυνάμεις καταστολής με τους χουλιγκάνους που σκοτώνονται για τα λεφτά του Κόκκαλη και του Τζίγγερ.

Όσο για τις 8 Μάρτη bill είσαι τελείως εκτός τόπου και χρόνου... Όσο για την αστυνομία και τον ρόλο της σε ολόκληρο τον κόσμο κάνε ένα μικρό search στο youtube για police brutality και μετά τα ξαναλέμε!

Για τις 8 Μάρτη κατέβαστε και το torrent εδώ: https://www.black-tracker.gr/details.php?id=85 και αν σας άρεσε seed-άρετε ;)

Τώρα ότι έχω βύσματα για την εξεταστική και για άλλες τέτοιες ιλαρότητες δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τοποθετηθώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Σωστά, αν οι φοιτητές ασχολούνταν περισσότερο με τις σπουδές τους και λιγότερο με διάφορα άλλα θέματα, θα είχαμε καλύτερα πανεπιστήμια, και καλύτερους φοιτητές.


Φυσικά, φυσικά.

Και αν οι εργάτες ασχολούνταν περισσότερο με την δουλειά τους και λιγότερο με διάφορα άλλα θέματα (όπως το να διεκδικούν οποιαδήποτε δικαιώματα και αυτοί, και τα αφήναν να χαθούν) θα είχαμε καλύτερα και "καλύτερα" (read: αποδοτικότερα) εργοστάσια και "καλύτερους" (read: αποδοτικότερους) εργάτες.

Το ερώτημα είναι, ποιους θα ωφελούσε αυτό? ;)


Εκεί είναι όλο το θέμα, IMO.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top