[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είμαι κατά της κατάληψης και κατά των φοιτητικών παρατάξεων αυτής της μορφής, που λυμαίνονται τα πανεπιστήμια. Καμία από της παρατάξεις δεν είναι υπέρ ή κατά της κατάληψης για συμφέροντα των φοιτητών, παρά μόνο για πολιτικά και προσωπικά τους.

:thumbup:

Χeζουν οι αρκούδες στο δάσος?

και για οσους δεν πιστευουν:


για να δωσουμε και μια νοτα χιουμορ.:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Επειδή είμαι φοιτήτρια και βλέπω σε συνελεύσεις τι συμβαίνει και τι απόψεις διατυπώνουν δε συμφωνώ . Ξέρετε πόσοι χάνουν το εξάμηνό τους για να υπερασπιστούν τα δικαιώματά τους και μας (γιατί οι αλλαγές στο άρθρο πιάνουν και τα παιδιά μας μεθαύριο) . Ξέρετε πόσους έβλεπα να κοιμούνται επί μήνες κι όχι μόνο μέρες στο παν μέσα στο κρύο (και μάλιστα σκεφτείτε ότι όλες οι σχολές εδώ στο Ρέθυμνο βρίσκονται μακριά απο την πολη σε ένα λόφο που δεν μπορείς να πας χωρίς συγκοινωνία ) . Κοιτάξτε δεν είμαι φανατισμένη και βλέπω τα πράγματα αντικειμενικότατα γιατί τα ζω από κοντά και με αφορούν άμεσα όπως και όλους τους φοιτητές . Επομένως αυτοί που αγωνίζονται πραγματικά το κάνουν γιατί πραγματικά το θέλουν και μένουν σταθεροί στα πιστεύω τους .

Και να σας πω την αλήθεια άκουσα μια κοπέλα που έλεγε και είχε πολύ δίκιο: Αυτά που η Γιαννάκου θέλει να περάσει είναι απόλυτα λογικά και σωστά . Απλά δεν συμφωνούν με τα δεδομένα και τα συστήματα στη χώρα μας .Για αυτό το λόγο αντιδρούν όλοι φοιτήτές . Και βαρέθηκα πια να ακούω φοιτητής - κουκουλοφόρος . Γιατί όλοι εστιάζουν σε εκείνες τις ομάδες που προξενούν καταστροφές και όχι στο πρόβλημα . Και στο κάτω κάτω κι η Γιαννάκου προξενεί καταστροφές όχι με έργα αλλά με λόγια (όταν πάει να το παίξει σκληρή και αγνοεί το πόσοι άνθρωποι χάνουν τις περιουσίες τους στις διαδηλώσεις από αντιδράσεις φοιτητών εναντίον της ) . Μόνο χρήματα ξέρουν να παίρνουν όλοι αυτοί οι πολιτικοί και να λένε μεγάλα λόγια
Σε αυτή την ηλικία όλα τα παιδιά νομίζουν οτι μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο. Είναι αυτή η ορμή που έχουν μέσα τους και που όλοι περάσαμε και γνωρίζουμε. Οταν όμως προβαίνουν σε παράνομες καταλήψεις κτιρίων και εμποδίζουν άλλους συναδέλφους τους να παρακολουθήσουν τα μαθήματα, προσφέρουν κακές υπηρεσίες στην παιδεία.
Βέβαια όλος αυτός ο χαβαλές δεν ενοχλεί κάποιους που δεν πολυβιάζονται να πάρουν το πτυχίο, κάποιους άλλους μάλιστα τους ευνοεί κιόλας και μιλάω για τους επαγγελματίες φοιτητοσυνδικαλιστές.
Τέλος θα πω κάτι που το έχω ξαναπεί.
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί για τα θέματα της Παιδείας πρέπει να ερωτούνται οι φοιτητές. Υπάρχουν καθηγητές και άνθρωποι των γραμμάτων και του πνεύματος που γνωρίζουν πολύ περισσότερα από τον απλό φοιτητή.
Ο φοιτητής αν ερωτηθεί θα απαντήσει σύμφωνα με το προσωπικό του συμφέρον και όχι με γνώμονα το κοινό συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Κι όταν οι διαφωνούντες είναι η μειοψηφία γιατί θα πρέπει να επιβάλουν τη γνώμη τους με τέτοιο φασιστικό τρόπο?

Μα δεν είναι...

Δώσε στοιχεία!
Εγώ ξέρω ότι το 70% του Ελληνικού λαού είναι υπέρ των αλλαγών στην Παιδεία!
Και βλέπω ότι 25-30.000 φοιτητων (από το σύνολο των 550.000) αντιδρούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δώσε στοιχεία!
Εγώ ξέρω ότι το 70% του Ελληνικού λαού είναι υπέρ των αλλαγών στην Παιδεία!
Και βλέπω ότι 25-30.000 φοιτητων (από το σύνολο των 550.000) αντιδρούν!
Οχι και 30.000 ρε συνονόματε,
πολλούς λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Σε αυτή την ηλικία όλα τα παιδιά νομίζουν οτι μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο. Είναι αυτή η ορμή που έχουν μέσα τους και που όλοι περάσαμε και γνωρίζουμε. Οταν όμως προβαίνουν σε παράνομες καταλήψεις κτιρίων και εμποδίζουν άλλους συναδέλφους τους να παρακολουθήσουν τα μαθήματα, προσφέρουν κακές υπηρεσίες στην παιδεία.
Βέβαια όλος αυτός ο χαβαλές δεν ενοχλεί κάποιους που δεν πολυβιάζονται να πάρουν το πτυχίο, κάποιους άλλους μάλιστα τους ευνοεί κιόλας και μιλάω για τους επαγγελματίες φοιτητοσυνδικαλιστές.
Τέλος θα πω κάτι που το έχω ξαναπεί.
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί για τα θέματα της Παιδείας πρέπει να ερωτούνται οι φοιτητές. Υπάρχουν καθηγητές και άνθρωποι των γραμμάτων και του πνεύματος που γνωρίζουν πολύ περισσότερα από τον απλό φοιτητή.
Ο φοιτητής αν ερωτηθεί θα απαντήσει σύμφωνα με το προσωπικό του συμφέρον και όχι με γνώμονα το κοινό συμφέρον.

Για μένα δεν είναι χαβαλές και είμαι και τελειόφοιτος και με βάση τους βαθμούς μου και αρκετά καλός φοιτητής. Για τον ίδο λόγο που τα εργασιακά αφορούν και τους εργαζόμενους και όχι 5-10 οικονομολόγους και επίσης διότι ακόμη κι αν βρεθούν 5-15 υπερσοφοί και πάλι δεν θα ξέρουν τα προβλήματά μου και το τι θέλω εγώ. Αυτή είναι και η πραγματική δημοκρατία -ελευθερία. Διότι όλες οι εξελίξεις έρχονται από τους νέους που στο κάτω κάτω αυτούς αφορά το μέλλον. Εκτός κι αν το μέλλον είναι σωστό να το προγραματίζουν για μας οι προηγούμενες γεννιές. Αρκέτα μας έχουν φορολογίσει προκαταβολικά οι προηγούμενες γεννιές με την μόλυνση του περιβάλλοντος και τις άθλιες επιλογές που έκαναν. Το κοινό συμφέρον είναι και προσωπικό συμφέρον και όχι ανάποδα όπως μας έχουν σφηνώσει στο κεφάλι μας με πείσμα 12 χρόνια ελληνικής εκπαίδευσης. Όταν η κοινωνία νοσεί τότε όσο καλά κι αν θες να είσαι θα αρρωστήσεις στο τέλος κι εσύ.

Για τον Ειλικρινή έχω το παρακάτω link όπου δείχνει της καταλήψεις πανελλαδικά οι οποίες και συνήθως εκφράζουν τις γενικές συνελεύσεις τους. Το 70% συμφωνεί??? Με τις υπάρχουσες αλλαγές ή με αλλαγές γενικά? Κι εγώ θέλω αλλαγές. Δεν νομίζω πως το 70% ξέρει καν το νόμο πλαίσιο. Αυτά είναι μπαρούφες της κυβέρνησης για να πιέσει τους φοιτητές.

Θα μπορούσα να έχω κι εγώ στοιχεία που να έχουν επιβεβαιωθεί προσωπικά και εμπειρικά και όχι από την τηλεόραση που έχει αμφισβητούμενη ηθική???
Στη σχολή μου πάντως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα "δημοκρατίας".

Τέλος όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται ας περάσουν και μία βόλτα από τις σχολές να συζητήσουν με φοιτητές. Δεν το λέω περιπαιχτικά. Πραγματικά δεν θα ήταν το σωστότερο για ανθρώπους που απ' ότι βλέπω δεν είναι πλέον φοιτητές αν πραγματικά τους ενδιαφέρει να δουν μόνοι τους με τα μάτια τους και τα αφτιά τους τι θέλουμε, τι κάνουμε, τι ζητάμε, ποιοι είμαστε? Τους θέλουμε... Θέλουμε διάλογο. Όχι στην τηλεόραση και στον καναπέ. Είναι κρίμα. Μην κρίνετε χωρίς να έχετε σφαιρικότερη άποψη, αδικείτε κάποιους έτσι.

https://www.edopolytexneio.org/mediawiki/index.php?title=Καταλήψεις_ΑΕΙ_κ_ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Για μένα δεν είναι χαβαλές και είμαι και τελειόφοιτος και με βάση τους βαθμούς μου και αρκετά καλός φοιτητής. Για τον ίδο λόγο που τα εργασιακά αφορούν και τους εργαζόμενους και όχι 5-10 οικονομολόγους και επίσης διότι ακόμη κι αν βρεθούν 5-15 υπερσοφοί και πάλι δεν θα ξέρουν τα προβλήματά μου και το τι θέλω εγώ. Αυτή είναι και η πραγματική δημοκρατία -ελευθερία. Διότι όλες οι εξελίξεις έρχονται από τους νέους που στο κάτω κάτω αυτούς αφορά το μέλλον. Εκτός κι αν το μέλλον είναι σωστό να το προγραματίζουν για μας οι προηγούμενες γεννιές. Αρκέτα μας έχουν φορολογίσει προκαταβολικά οι προηγούμενες γεννιές με την μόλυνση του περιβάλλοντος και τις άθλιες επιλογές που έκαναν. Το κοινό συμφέρον είναι και προσωπικό συμφέρον και όχι ανάποδα όπως μας έχουν σφηνώσει στο κεφάλι μας με πείσμα 12 χρόνια ελληνικής εκπαίδευσης. Όταν η κοινωνία νοσεί τότε όσο καλά κι αν θες να είσαι θα αρρωστήσεις στο τέλος κι εσύ.

Για τον Ειλικρινή έχω το παρακάτω link όπου δείχνει της καταλήψεις πανελλαδικά οι οποίες και συνήθως εκφράζουν τις γενικές συνελεύσεις τους. Το 70% συμφωνεί??? Με τις υπάρχουσες αλλαγές ή με αλλαγές γενικά? Κι εγώ θέλω αλλαγές. Δεν νομίζω πως το 70% ξέρει καν το νόμο πλαίσιο. Αυτά είναι μπαρούφες της κυβέρνησης για να πιέσει τους φοιτητές.

Θα μπορούσα να έχω κι εγώ στοιχεία που να έχουν επιβεβαιωθεί προσωπικά και εμπειρικά και όχι από την τηλεόραση που έχει αμφισβητούμενη ηθική???
Στη σχολή μου πάντως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα "δημοκρατίας".

https://www.edopolytexneio.org/mediawiki/index.php?title=Καταλήψεις_ΑΕΙ_κ_ΤΕΙ
Οι αλλαγές στην παιδεία δεν γίνονται για να πραγματοποιηθούν αυτά που θέλεις εσύ (ο φοιτητής). Η δουλειά του φοιτητή είναι να σπουδάσει και να πάρει το πτυχίο του. Μέχρι εκεί.
Οι εξελίξεις δεν έρχονται από τους νέους, οταν είναι νέοι. Ερχονται από τους νέους, όταν αυτοί μεγαλώσουν, ωριμάσουν και καταλάβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Οι αλλαγές στην παιδεία δεν γίνονται για να πραγματοποιηθούν αυτά που θέλεις εσύ (ο φοιτητής). Η δουλειά του φοιτητή είναι να σπουδάσει και να πάρει το πτυχίο του. Μέχρι εκεί.
Οι εξελίξεις δεν έρχονται από τους νέους, οταν είναι νέοι. Ερχονται από τους νέους, όταν αυτοί μεγαλώσουν, ωριμάσουν και καταλάβουν.

Διαφωνώ κάθετα αυτό που λες είναι καταστροφικό, γι'αυτό κι έχουμε καταλήξει έτσι όπως έχουμε καταλήξει ως κοινωνία. Κι ο φοιτητής είναι πολίτης και έχει άποψη και γνώμη. Ανάθεμα την κοινωνία που οι νέοι της δεν θα αμφισβητήσουν τίποτα, θα είναι κοινωνία νεκρών. Όλα στα πλαίσια της λογικής και του διαλόγου πάντα και όχι στην επαναστατικότητα χωρίς λόγο. Οι αλλαγές αφορούν περισσότερο εμένα και τον κάθε φοιτητή παρά οποιονδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα αυτό που λες είναι καταστροφικό, γι'αυτό κι έχουμε καταλήξει έτσι όπως έχουμε καταλήξει ως κοινωνία. Κι ο φοιτητής είναι πολίτης και έχει άποψη και γνώμη. Ανάθεμα την κοινωνία που οι νέοι της δεν θα αμφισβητήσουν τίποτα, θα είναι κοινωνία νεκρών. Όλα στα πλαίσια της λογικής και του διαλόγου πάντα και όχι στην επαναστατικότητα χωρίς λόγο. Οι αλλαγές αφορούν περισσότερο εμένα και τον κάθε φοιτητή παρά οποιονδήποτε άλλο.

Μα εκεί ακριβώς έχουμε φτάσει σήμερα.... Δεν γίνεται πάντα πρόοδος με την επανάσταση, γίναμε όλοι Τσεγκεβάρες τώρα.
Ολο αυτό το χρονικό διάστημα που το ζήτημα της παιδείας είναι υπό διάλογο, που είναι οι θέσεις και οι προτάσεις των φοιτητών;
Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να καρπωθούν την ταμπέλα του επαναστάτη. Αυτό όμως είναι πολύ δήθεν, άρα υποκριτικό.
Ο φοιτητής είτε δεν είναι ώριμος να γνωμοδοτήσει, είτε υποκινείται από άλλους παράγοντες και στο λέω εγώ που ακόμα κατα μια έννοια, είμαι ακόμα φοιτητής (όχι αιώνιος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εδώ η θα μιλάμε με στοιχεία η δεν θα μιλάμε καθόλου!:)

Σύμφωνα με την τελευταία μέτρηση της GPO για λογαριασμό της εκπομπής «Aνατροπή» του Mega, η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών -σχεδόν εννέα στους δέκα ερωτώμενους- τάσσονται υπέρ των μεταρρυθμίσεων στα πανεπιστήμια. Eντυπωσιακό είναι το εύρημα με τις καταλήψεις, καθώς, όπως διαπιστώνεται, το 67,4% τις αποδοκιμάζει, ενώ μόνο το 30,7% των πολιτών δηλώνει ότι πρέπει να συνεχιστούν.

Πηγή: https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5347


Και εδώ (με 15 πίνακες):
https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_470441_25/02/2007_217296

(Και οι 2 εφημερίδες είναι αντικυβερνητικές!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μα εκεί ακριβώς έχουμε φτάσει σήμερα.... Δεν γίνεται πάντα πρόοδος με την επανάσταση, γίναμε όλοι Τσεγκεβάρες τώρα.
Ολο αυτό το χρονικό διάστημα που το ζήτημα της παιδείας είναι υπό διάλογο, που είναι οι θέσεις και οι προτάσεις των φοιτητών;
Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να καρπωθούν την ταμπέλα του επαναστάτη. Αυτό όμως είναι πολύ δήθεν, άρα υποκριτικό.
Ο φοιτητής είτε δεν είναι ώριμος να γνωμοδοτήσει, είτε υποκινείται από άλλους παράγοντες και στο λέω εγώ που ακόμα κατα μια έννοια, είμαι ακόμα φοιτητής (όχι αιώνιος).

Και προτάσεις υπάρχουν και αντιπροτάσεις και θέσεις. Αλλά η κυβέρνηση και τα "σοφά" ΜΜΕ ακολουθούν την στρατηγική της μη προβολής τους. Δεν είμαι τσεγκεβαριστής...:)
Όσο για τα στοιχεία που επισυνάπτεις Ειλικρινή, έχω να πω ότι τα αμφισβητώ διότι διαφορετικά πράματα ακούω και βλέπω γύρω μου στην πράξη. Ξαναλέω ότι ως γνωστόν τα ΜΜΕ δεν έχουν κυρίως ενημερωτικό ρόλο όσο παραπλανητικό και ειδικά όταν μου επισυνάπτεις φιλοκυβερνητικές εφημερίδες που ως γνωστόν είναι η καθημερινή (σοβαρή βέβαι αλλά δεν παύει να είναι φιλοκυβερνητική) και το έθνος (κάκιστη, άθλια κίτρινη φυλλάδα). Δεν μου απαντάτε, αφού ενδιαφέρεστε τόσο γιατί δεν πάτε από τις σχολές να γνωρίσετε και να μιλήσετε με τους φοιτητές? Γιατί δεν πάτε να δείτε μια συνέλευση τους. Δεν λέω ότι όλα λειτουργούν όμορφα, θα δείτε κι άσχημα πράματα, αλλά θα έχετε σχηματίσει μια δική σας άποψη.Μας αδικείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και προτάσεις υπάρχουν και αντιπροτάσεις και θέσεις. Αλλά η κυβέρνηση και τα "σοφά" ΜΜΕ ακολουθούν την στρατηγική της μη προβολής τους. Δεν είμαι τσεγκεβαριστής...:)
Όσο για τα στοιχεία που επισυνάπτεις Ειλικρινή, έχω να πω ότι τα αμφισβητώ διότι διαφορετικά πράματα ακούω και βλέπω γύρω μου στην πράξη. Ξαναλέω ότι ως γνωστόν τα ΜΜΕ δεν έχουν κυρίως ενημερωτικό ρόλο όσο παραπλανητικό και ειδικά όταν μου επισυνάπτεις φιλοκυβερνητικές εφημερίδες που ως γνωστόν είναι η καθημερινή (σοβαρή βέβαι αλλά δεν παύει να είναι φιλοκυβερνητική) και το έθνος (κάκιστη, άθλια κίτρινη φυλλάδα). Δεν μου απαντάτε, αφού ενδιαφέρεστε τόσο γιατί δεν πάτε από τις σχολές να γνωρίσετε και να μιλήσετε με τους φοιτητές? Γιατί δεν πάτε να δείτε μια συνέλευση τους. Δεν λέω ότι όλα λειτουργούν όμορφα, θα δείτε κι άσχημα πράματα, αλλά θα έχετε σχηματίσει μια δική σας άποψη.Μας αδικείτε
Καζμιρ, εγώ ότι σου λέω δεν προέρχεται από τα ΜΜΕ, γισ τα οποία όσα λες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο (κι ακόμα παραπάνω).
Αλλά αφού κι εσύ το ξέρεις, μη γελιόμαστε, σε τι ποσοστό συμμετέχουν οι φοιτητές των τμημάτων στις συνελεύσεις, και πόσο αντιπροσωπευτικές είναι αυτές οι ψηφοφορίες;
Εγώ δεν είδα κανέναν φοιτητή, ούτε καν καμία φοιτητική παράταξη να καταθέση προτάσεις-ιδέες στην συνέλευση.
Κάποιος που να βγει και να πει ρε παιδιά, να κανονίσουμε ένα ραντεβού με κάποιον από το υπουργείο και να του δώσουμε τις προτάσεις-θέσεις μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Όσο για τα στοιχεία που επισυνάπτεις Ειλικρινή, έχω να πω ότι τα αμφισβητώ διότι διαφορετικά πράματα ακούω και βλέπω γύρω μου στην πράξη.
το κόμεντ είναι το υπογραμμισμένο.

μπάιδεγουέι, δε πέσανε ποτέ έξω στα πολς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Κ
Όσο για τα στοιχεία που επισυνάπτεις Ειλικρινή, έχω να πω ότι τα αμφισβητώ διότι διαφορετικά πράματα ακούω και βλέπω γύρω μου στην πράξη.

Ε,εντάξει...όταν βγείς από τη "φυλακή" που με τόση ευχαριστηση απολαμβάνεις και αρχίσεις να ακούς και τον "έξω" κόσμο εκτός των συνκαταληψιών συμφοιτητών σου,τότε έλα να ξανασυζητήσουμε!
Αλλιώς δεν έχει νόημα...εκεί που "είσαι" θα ακούς αυτά που θέλεις πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ε,εντάξει...όταν βγείς από τη "φυλακή" που με τόση ευχαριστηση απολαμβάνεις και αρχίσεις να ακούς και τον "έξω" κόσμο εκτός των συνκαταληψιών συμφοιτητών σου,τότε έλα να ξανασυζητήσουμε!
Αλλιώς δεν έχει νόημα...εκεί που "είσαι" θα ακούς αυτά που θέλεις πάντα...

Αν σου φαίνομαι φυλακισμένος άλλο τόσο φαίνεσαι κι εσύ φυλακισμένος και δέσμιος των ΜΜΕ και του τηλεκοντρόλ στα μάτια μου. Δεν προάγεις τον διάλογο έτσι εκτοξεύοντας μου επίθετα του στυλ φυλακισμένος. Δεν το βρίσκω σωστό. Αν με κοπανάς με επιθετα μπορώ πολύ εύκολα να τα αντιστρέψω εναντίον σου αλλά δεν θα έχει νόημα. Άκου καλύτερα φωνές που είναι πιο κοντά σε όλα αυτά που συζητάμε κι αν δεν με πιστεύεις έλα να μας βρεις, να μας δεις και να μας μιλήσεις από κοντά.

Το internet είναι ένα πολύ παρεξηγήσιμο μέσο επικοινωνίας. Γενικότερα λοιπόν, προσπαθώ να μην κοροϊδεύω, να μην ειρωνεύομαι και να μην προσβάλω τον συνομιλητή μου.Προσπαθώ να σέβομαι την άποψη του και γενικότερα είμαι της άποψης ότι από μια συζήτηση όλοι κερδίζουμε. Η συμπεριφορά μου αυτή παρεκλίνει σε 2 περιπτώσεις, όταν ο συνομιλητής μου δεν εκτιμά την στάση μου και όταν είμαι εκνευρισμένος και δεν είμαι νυμφάλιος. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε κουβέντες φυλακισμένων και λίγη προσοχή στις εκφράσεις παρακαλώ πολύ.

το κόμεντ είναι το υπογραμμισμένο.

μπάιδεγουέι, δε πέσανε ποτέ έξω στα πολς.

Έχει ή δεν έχει διαφορά αν πας να ρωτήσεις έναν ενημερωμένο και γνώστη του νόμου πλαισίου από έναν που δεν ξέρει τι του γίνεται και του πεις θέλεις αλλαγές στην παιδεία?? :/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αν σου φαίνομαι φυλακισμένος άλλο τόσο φαίνεσαι κι εσύ φυλακισμένος και δέσμιος των ΜΜΕ και του τηλεκοντρόλ στα μάτια μου. Δεν προάγεις τον διάλογο έτσι εκτοξεύοντας μου επίθετα του στυλ φυλακισμένος. Δεν το βρίσκω σωστό. Αν με κοπανάς με επιθετα μπορώ πολύ εύκολα να τα αντιστρέψω εναντίον σου αλλά δεν θα έχει νόημα. Άκου καλύτερα φωνές που είναι πιο κοντά σε όλα αυτά που συζητάμε κι αν δεν με πιστεύεις έλα να μας βρεις.

Το internet είναι ένα πολύ παρεξηγήσιμο μέσο επικοινωνίας. Γενικότερα λοιπόν, προσπαθώ να μην κοροϊδεύω, να μην ειρωνεύομαι και να μην προσβάλω τον συνομιλητή μου.Προσπαθώ να σέβομαι την άποψη του και γενικότερα είμαι της άποψης ότι από μια συζήτηση όλοι κερδίζουμε. Η συμπεριφορά μου αυτή παρεκλίνει σε 2 περιπτώσεις, όταν ο συνομιλητής μου δεν εκτιμά την στάση μου και όταν είμαι εκνευρισμένος και δεν είμαι νυμφάλιος. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε κουβέντες φυλακισμένων και λίγη προσοχή στις εκφράσεις παρακαλώ πολύ.

Φίλε kazmir....

Συμφωνώ μαζί σου στο κομμάτι να προσέχουμε τις εκφράσεις μας διότι εύκολα παρεξηγούμαστε εδώ.
Παρολαυτά όμως,ο Ειλικρινής σου παρέθεσε κάποια στοιχεία από δημοσκοπήσεις τα οποία εσύ αμφισβητείς με το "ατράνταχτο" επιχείρημα ότι...άλλα βλέπεις εσύ γύρω σου.Σκέψου το λίγο και θα καταλάβεις κι εσύ ότι ακούγεται τουλάχιστον λίγο αστείο σαν επιχείρημα.Και στο λέω αυτό χωρίς ίχνος κακίας ή ειρωνείας.
Είχα καιρό να ποστάρω στο θέμα αυτό γιατί ήθελα να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.Η κατάληξη;Οι περισσότερες σχολές ανοίξαν,τρέχουν τώρα όλοι να δουν τι θα γίνει με τις εξεταστικές τους,εννοείται ότι δεν καταφέραν τίποτα επί της ουσίας οι καταληψίες πέρα από το να ταλαιπωρήσουν απίστευτα και να κρατήσουν όμηρο τόσες χιλιάδες κόσμο,και τώρα θα παρακαλάτε για να σας αφήσουν να γράψετε μέσα στο κατακαλόκαιρο Ιούλιο μήνα.

Με τις υγείες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Έχει ή δεν έχει διαφορά αν πας να ρωτήσεις έναν ενημερωμένο και γνώστη του νόμου πλαισίου από έναν που δεν ξέρει τι του γίνεται και του πεις θέλεις αλλαγές στην παιδεία?? :/::/:
και ποιος κρίνει αν ο άλλος ξέρει τι του γίνεται?


εγώ πάντως έμαθα στο πολυτεχνείο για στατιστική και πως να ερμηνεύω τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι είναι για γέλια αλλά για κλάματα το γεγονός ότι διαστρέφουν τα ΜΜε τόσο πολύ τους φοιτητές, τις απόψεις τους και τις πρακτικές τους. Φυσικά και προβληματίζομαι με τα αποτελέσματα της στατιστικής έρευνας και προβληματίζομαι με το γεγονός ότι λένε ότι οι σχολές ανοίγουν ενώ είναι κλειστές πολλές ακόμη. Όλα αυτά μου θυμίζουν τα ψέματα και τον πόλεμο εντυπώσεων που είδα στον πόλεμο του Ιράκ. Βγαίνανε οι Αμερικάνοι και λέγανε καταλάβαμε την Βαγδάτη, έβγαινε μετά κι ο εκπρόσωπος το Σαντάμ κι έλεγε ότι οι Αμερικάνοι δεν βρίσκονται ούτε στα προάστια της Βαγδάτης. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Κριτήριο βασικό για να χαρακτηριστεί ένας ότι ξέρει τι του γίνεται είναι να γνωρίζει τι γράφει ο νόμος πλαίσιο που ψηφίστηκε και κρίνεται αντικειμενικά ποτέ υποκειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
ότι λένε ότι οι σχολές ανοίγουν ενώ είναι κλειστές πολλές ακόμη. Όλα αυτά μου θυμίζουν τα ψέματα

Μαν νομίζω ότι χάνεις τον έλεγχο.....

Δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι ζούμε στον δικό μας κόσμο και μόνο εσείς κατέχετε την απόλυτη αλήθεια?Η υπονοοείς ότι σου λέω ψέματα?Τουλάχιστον στα Γιάννενα που μένω μπορώ να σου επιβεβαιώσω από πρώτο χέρι ότι η συντριπτική πλειοψηφεία των σχολών είναι ανοιχτές,θα μου το αμφισβητήσεις και αυτό????
Τέλος 2 παρατηρήσεις για τις δημοσκοπήσεις που παρέθεσε ο Ειλικρινής..
1.Δεν ξέρω τι σπουδάζεις αλλά αν έχεις διδαχθεί στοιχειώδη στατιστική μάλλον δεν πρόσεχες στο μάθημα εκείνη την ώρα.Οι δημοσκοπήσεις ποικίλουν φυσικά και ο τρόπος που γίνονται αλλάζει για την κάθε μία αλλά σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστες.
2.Πιστεύεις ειλικρινά ότι μια εφημερίδα σαν το Έθνος θα παραποιούσε αποτελέσματα δημοσκόπησης για να στηρίξει την τωρινή κυβέρνηση???Man,ξέρεις ποιο κόμμα είναι στην κυβέρνηση??

Ξαναλέω...νομίζω χάνεις τον έλεγχο και είναι πραγματικά κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι είναι για γέλια αλλά για κλάματα το γεγονός ότι διαστρέφουν τα ΜΜε τόσο πολύ τους φοιτητές, τις απόψεις τους και τις πρακτικές τους. Φυσικά και προβληματίζομαι με τα αποτελέσματα της στατιστικής έρευνας και προβληματίζομαι με το γεγονός ότι λένε ότι οι σχολές ανοίγουν ενώ είναι κλειστές πολλές ακόμη. Όλα αυτά μου θυμίζουν τα ψέματα και τον πόλεμο εντυπώσεων που είδα στον πόλεμο του Ιράκ. Βγαίνανε οι Αμερικάνοι και λέγανε καταλάβαμε την Βαγδάτη, έβγαινε μετά κι ο εκπρόσωπος το Σαντάμ κι έλεγε ότι οι Αμερικάνοι δεν βρίσκονται ούτε στα προάστια της Βαγδάτης. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Κριτήριο βασικό για να χαρακτηριστεί ένας ότι ξέρει τι του γίνεται είναι να γνωρίζει τι γράφει ο νόμος πλαίσιο που ψηφίστηκε και κρίνεται αντικειμενικά ποτέ υποκειμενικά.

Προβληματίζεσαι με το οτι οι σχολές ανοίγουν;;; Εγώ γιατί το βρίσκω απόλυτα λογικό; Όπως οι καταληψίες τις κλείνουν για το συμφέρον των αντιπολιτευόμενων από τους οποίους παίρνουν γραμμή, έτσι και ο απλός φοιτητής επιλέγει να τις ανοίξει για το συμφέρον του που μεταφράζεται σε μόρφωση και πτυχίο!

Μόλις πρίν 2 λεπτά έμαθα πως έχασα όλο μου το φετινό καλοκαίρι. Ούτε μια μέρα διακοπές. Να είστε καλά όλοι οι "αγωνιστές" που μας προσφέρατε αυτό το τόσο πικρό ποτήρι! Ο λαός δε σκύβει το κεφάλι ε;;; Αμ θα το σκύψει, θα ξεσκιστεί στο διάβασμα και μετά θα σας αφήσει πίσω, ξεχασμένους στη λήθη, στο Ιράκ που λες, στο ένα και το άλλο σκηνικό που πολλοί ομοιδεάτες σου τείνουν να συνδέουν με τα σημερινά, ως απόπειρα ενίσχυσης των απόψεών τους.

Πάρε και την απόφαση της Συγκλήτου της ΑΣΟΕΕ και δες τι προβληματίζει εμένα:

Απόφαση Συγκλήτου
Δευτέρα 26/03-Παρασκευή 31/03: αναπλήρωση μαθημάτων Χειμερινού Εξαμήνου
Δευτέρα 16/04-30/06: μαθήματα εαρινού εξαμήνου
Δευτέρα 2/07-13/07: διεξαγωγή εξεταστικής χειμερινού
Σεπτέμβριος: διεξαγωγή διπλής εξεταστικής, εαρινού-χειμερινού-εαρινού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σύμφωνα με την τελευταία μέτρηση της GPO για λογαριασμό της εκπομπής «Aνατροπή» του Mega, η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών -σχεδόν εννέα στους δέκα ερωτώμενους- τάσσονται υπέρ των μεταρρυθμίσεων στα πανεπιστήμια.

Νομίζω πως η πραγματικά ενδιαφέρουσα έρευνα θα ήταν να ρώταγαν τους πολίτες τι ακριβώς προβλέπουν οι μεταρρυθμίσεις.Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι, είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν, γνωρίζουν.

Απόφαση Συγκλήτου
Δευτέρα 26/03-Παρασκευή 31/03: αναπλήρωση μαθημάτων Χειμερινού Εξαμήνου
Όπως και στην περίπτωση της Παντείου, μια βδομάδα μαθημάτων θα αναπληρώσει δήθεν, μισό χαμένο εξάμηνο.Ήθελα να ξερα να το κόστος δεν ήταν ένα καλοκαίρι αλλά ένα εξάμηνο χαμένο πόσοι θα αγωνιζόντουσαν με το ίδιο σθένος;:hmm:

Δυο ερωτήματα που μου ήρθαν τώρα στον απόηχο των κινητοποιήσεων, μην δίνετε σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top