Μπορείς να διαλέξεις, τρεις λέξεις, που μ' αυτές θα παίξεις

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
αυτα τα ματια
αξιζουν 20 καρατια
για χαρη τους ηπια κρασι 10 κανατια!

μπαλονι
κουπονι
παντελονι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεσε το μπαλονι
πανω στο παντελονι
μη χασεις το κουπονι!

πεπονι
κανονι
σαλονι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπενθυμίζω ότι στις τρεις λέξεις που δίνονται πρέπει ο επόμενος παίκτης να προσθέτει άλλη μια και να φτιάχνει τετράστιχο!

Ευχαριστώ,

Η ζπαστικιά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Αμάν βρε Isi, αποπήρες τον κόσμο και κόλλησε τρεις μήνες το παιχνιδάκι! καιρός να το ξεθάψουμε...

έξω η μάχη μαίνεται, βροντάει το κανόνι
μα ο στρατηγός στου οχυρού αράζει το σαλόνι
πίνει καφέ, τρώει γλυκό και δροσερό πεπόνι
και χαλβαδιάζει την ξανθιά Πετρουλα που τελειώνει

καλαμάρι
σαμάρι
πιθάρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εγύριζα ανέμελη, καθόμουν στο σαμάρι
στου γάιδαρου την πλάτη, μαζί μ ένα πυθάρι
γύριζα από ψάρεμα, κοιτούσα με καμάρι
το μόνο που εβρέθηκε, μπροστά μου καλαμάρι

λέξεις :

περδίκι
ραδίκι
τζατζίκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εάν ο ανεπρόκοπος μου ξαναφάει τζατζίκι
και θέλει ύστερα φιλιά - τι αίσχος και τι φρίκη!
θα ρίξω δηλητήριο στο famous το περδίκι
και θα τον στείλω για να δει το ανάποδο ραδίκι.

θηρίο
φορείο
κουρείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εξαιρετικό το δεύτερο ρε φιλενάδα...

Καιρό είχα να το διασκεδάσω έτσι...

Μέσα στους δρόμους τριγυρνώ σαν τ' άγριο θηρίο
κι αν θα την πιάσω θα την παν τέσσερις με φορείο
Λούστηκα, σινιαρίστηκα, επήγα στο κουρείο
κι αυτή στο δρόμο μ' έστησε να στέκομαι στο κρύο

Υποβολή,
Αναβολή,
Βιολί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μου έστειλαν παράκληση, γραπτή υποβολή
μου τάξανε ένα σόλο να παίξω στο βιολί
μα τ'όργανό μου χάλασε, λυπήθηκα πολύ
τους έστειλα και sms που λέει : αναβολή

φτυάρι
μακάρι
καμάρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Φορτώθηκα στις πλάτες μου το δύσμοιρο το φτυάρι
Μακάρι νά βρω θησαυρό, θεούλη μου, μακάρι
Όλης της χώρας τα παιδιά θα μ' έχουνε καμάρι
Και τα χρυσά νομίσματα θα βάλω στο παγγάρι.

(Έχει και μέτρο :P)

φουντούκι
παλούκι
καβούκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
(αλλάζω το πρόσωπο για να μην δημιουργηθούν συνειρμοί και χαλάσουν τη στιχουργική μου μύξα)

Στεκόμουνα αμέριμνος και κάπνιζα τσιμπούκι
και ξαφνικά εκάθησα πάνω σ'ένα φουντούκι
Επόνεσε ο κ#λος μου σαν να 'τανε παλούκι
έκλαιγα και μαζεύτηκα στο δόλιο μου καβούκι

καραμέλα
μπιέλα
σαρδέλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Βαρέθηκα να πιπιλάς αυτήν την καραμέλα
και μόνο που το άκουσα μου χτύπησε η μπιέλα
ότι γουστάρεις κόκκινα και γαύρο και σαρδέλα
κι εμένα με περιφρονάς κι όλο με λες βαζέλα


Απάντηση
Παραίτηση
Απαίτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Χιχί, είχα έμπνευση στο μπάνιο :P

Και δεν έχω από σένα, παρά μόνο μιαν απαίτηση
Το λόγο να μου πεις, που τόσο αβίαστα εδήλωσες παραίτηση.
Ξάστερα κι ανδρίκια μιαν απάντηση,
να μου δώκεις καρτερώ, στην τελευταία μας συνάντηση.

///

επιθυμώ
περιφρονώ
περιφρουρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σου λεω πως τρελλα την επιθυμω
δε με ενδιαφερει να με πουν τρελλο
ολους εγω τους περιφρονω
και τον ερωτα μου μπορω και τον περιφρουρω!


ζωη
πνοη
ροη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τον έρωτα επιθυμώ
το χρήμα το περιφρονώ
και την ελευθερία μου όσο περιφρουρώ
θά 'ρχομαι με το σκύλο μου στις πόρτες σας να ουρώ


Ζωή
Πνοή
Ροή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μέσα στου χρόνου τη ροή
σαν άμμος ξεγλιστρά αργά η ζωή
κι η τελευταία μου πνοή
θα έρθει και θα φύγει σαν πουλί

Αφέντης
Λεβέντης
Ατζέντης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Βρασίδα Πίτα λέγανε, έναν ψηλό λεβέντη
στο χόλυγουν τον πήγανε, του βρήκανε ατζέντη!
Όταν εσουλουπώθηκε , τον κάνανε αφέντη,
Brad Pitt μετονομάστηκε και το 'ριξε στο γλέντι!

μακαρόνι
λαμπιόνι
τρομπόνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λαμπυριζε τοσο ομορφα το λαμπιονι
μα σαν προσπαθησα να το αγγιξω
μου ρχεται στο προσωπο το μακαρονι
αφου με σκουντηξες βρε ματια μου με το τρομπονι!

:P

Σκανταλιά
Σεφταλιά
Λαλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μες στο ταψί σαν όρμηξα, είδα μια σεφταλιά
λάγνα την κοιτούσα μα και με σκανταλιά
εγλίστρυσε απ τα χέρια μου, έπεσε μαλακά :
στο πάτωμα σαν έσκασε μου 'φυγε η λαλιά

κορδέλα
βδέλλα
σέλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε φτάνει που αγκιστρώθηκες επάνω μου σα βδέλλα,
και παραμύθι μου πουλάς, με τρέλα και κορδέλα,
τα ρέστα τώρα μου ζητάς, ...και στην κορφή κανέλα!*
...δέσε καλά τουλάχιστον, του καλαμιού τη σέλα.

(έχει και υπονοούμενο :P)


δρώμενα
γκόμενα
παραλειπόμενα




*μια εκδοχή θέλει αυτή τη φράση να γράφει "από την Πόλη έρχομαι και στην κορφή καν' έλα" που σημαίνει: "Έρχομαι από την πόλη και σε "προκαλώ" ν' ανέβεις στην κορφή (για να με δεις να έρχομαι)".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στολιστηκα, αρωματιστηκα, εβαλα και κορδελα!
Μα σαν σε ειδα και μου κολλησες σα βδελλα,
εψαχνα απεγνωσμενα ενα αλογο που να 'χε σελα
να φυγω μακρια, και ας μου φωναζες "ελα"!


:P


Πρωινό
Δεκατιανό
Προσωρινό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top